Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0369

    Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo nustatoma 2021–2027 m. mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles IV“)

    COM/2018/369 final - 2018/0194 (COD)

    Briuselis, 2018 05 31

    COM(2018) 369 final

    2018/0194(COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    kuriuo nustatoma 2021–2027 m. mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles IV“)

    {SWD(2018) 281 final}


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Šiame pasiūlyme nustatyta taikymo diena – nuo 2021 m. sausio 1 d. Pasiūlymas teikiamas 27 valstybių narių Sąjungai, atsižvelgiant į 2017 m. kovo 29 d. Europos Vadovų Tarybos gautą Jungtinės Karalystės pranešimą dėl jos ketinimo išstoti iš Europos Sąjungos ir Euratomo remiantis Europos Sąjungos sutarties 50 straipsniu.

    ·Pagrindimas ir tikslai

    Bendra Sąjungos valiuta euro – pagrindinis Europos interesas, kurio vientisumą būtina saugoti visais atžvilgiais. Euro padirbinėjimas išties kelia problemų Sąjungai ir jos institucijoms. Padirbinėjimo pavojus vis dar didelis, kaip liudija auganti aukštos kokybės padirbtų eurų ir pinigų apsaugos priemonių pasiūla paprastajame ir (arba) tamsiajame internete bei karštųjų padirbinėjimo taškų (pavyzdžiui, Kolumbijoje, Peru ir Kinijoje) egzistavimas. Dėl padirbinių nukenčia piliečiai ir įmonės, kuriems neatlyginama, net jeigu padirbtų pinigų jie gavo veiklą vykdydami sąžiningai. Apskritai tokia padėtis daro poveikį teisėtos mokėjimo priemonės statusui ir pakerta piliečių bei įmonių pasitikėjimą tikrais eurų banknotais ir monetomis.

    ·Suderinamumas su galiojančiomis politikos nuostatomis

    Nuo euro kaip bendros valiutos įvedimo esama būtinybės apsaugoti eurą nuo padirbinėjimo ES lygmeniu ir tuo tikslu vykdyti specialiąją programą. Dabartinė programa „Pericles 2020“, nustatyta 2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 331/2014 1 , yra skirta konkrečiai eurų banknotų ir monetų apsaugai nuo padirbinėjimo 2 .

    Dėl tarpvalstybinės ir daugiadisciplinės 3 veiklos ir orientavimosi į gebėjimų stiprinimą siekiant apsaugoti eurą programa „Pericles 2020“ išsiskiria iš kitų ES lygmens programų. Kaip nurodo kelios nacionalinės valdžios institucijos 4 , ją papildo kitos Sąjungos politinės priemonės, pavyzdžiui, Vidaus saugumo fondas (policijos bendradarbiavimo, nusikalstamumo prevencijos, kovos su juo ir krizių valdymo finansinės paramos priemonė, angl. ISF Police) ir Techninės pagalbos ir informacijos mainų programa (TAIEX).

    Šis pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto yra susijęs su iniciatyva tęsti programos „Pericles 2020“ įgyvendinimą po 2020 m.

    ·Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Rimta euro apsauga nuo padirbinėjimo yra vienas iš esminių saugumo elementų, į kurį nukreipti ES veiksmai, kaip pažymima diskusijoms skirtame Komisijos dokumente dėl ES finansų ateities. Siekiant užtikrinti euro sistemos vientisumą reikia užkirsti kelią padirbinėjimui bei susijusiam sukčiavimui ir su tuo kovoti, taip didinant ES ekonomikos konkurencingumą ir apsaugant viešųjų finansų tvarumą. Todėl tai tiesiogiai susiję su Sąjungos tikslu didinti ekonominės ir pinigų sąjungos veikimo efektyvumą.

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    ·Teisinis pagrindas

    Su euro apsauga nuo padirbinėjimo susiję Sąjungos teisės aktai patenka į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 133 straipsnio taikymo sritį. Remiantis šia nuostata Europos Parlamentas ir Taryba pagal įprastą teisėkūros procedūrą ir pasikonsultavę su Europos Centriniu Banku nustato euro kaip bendros valiutos naudojimui reikalingas priemones. SESV 352 straipsniu pagrįstu atitinkamo reglamento pasiūlymu programa „Pericles“ bus pradėta taikyti ir valstybėms narėms, kurių valiuta nėra euro.

    ·Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

    Šis pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą. Bendros Europos valiutos, kaip viešosios gėrybės, apsaugai būdingas akivaizdus tarptautinis aspektas, todėl euro apsauga peržengia atskirų ES valstybių narių interesus ir atsakomybės sritis. Dėl tarpvalstybinės euro apyvartos ir labai paplitusios organizuoto nusikalstamumo, susijusio su euro padirbinėjimu (gamyba ir platinimu), veiklos nacionalines apsaugos sistemas būtina papildyti ES iniciatyva siekiant užtikrinti vieningą nacionalinį ir tarptautinį bendradarbiavimą ir reaguoti į kylančius tarptautinius pavojus.

    Programos laikotarpio vidurio peržiūroje nurodoma, kad „programos pridėtinė vertė yra jos gebėjimas remti tokį tarptautinį bendradarbiavimą, kokio dėl jo unikalaus tarptautinio aspekto nacionalinės valdžios institucijos negalėtų užtikrinti“ 5 . Siekiant užtikrinti euro apsaugą nuo padirbinėjimo, programa akivaizdžiai paskatintas tarptautinis ir tarpvalstybinis bendradarbiavimas Europos Sąjungoje bei tarptautiniu mastu, ypatingą dėmesį skiriant reagavimui į specifinius naujus pavojus (kaip antai juodąjį tinklą) ir (komplikuotus) santykius su tam tikromis šalimis (pavyzdžiui, Kinija), nes pavienėms valstybėms narėms sudėtinga veiksmingai šalinti pavojus savarankiškai. Tokios iniciatyvos, kaip dialogo užmezgimas su Kinijos kovos su padirbinėjimu institucijomis 6 arba kovos su padirbinėjimu rėmimas Lotynų Amerikoje 7 , be programos nebūtų buvusios įmanomos. Prie tarpvalstybinių temų priskiriami ir antrosios kartos euro monetų inovatyvių apsaugos priemonių moksliniai tyrimai.

    ·Proporcingumo principas

    Siūlomas reglamentas yra būtinas, tinkamas ir deramas siekiant numatyto tikslo. Juo siūloma veiksmingai stiprinti valstybių narių bendradarbiavimą tarpusavyje ir su Komisija, nemažinant valstybių narių pajėgumo apsaugoti eurą nuo padirbinėjimo. Sąjungos lygmens veiksmai yra pagrįsti, nes jais aiškiai padedama valstybėms narėms bendrai apsaugoti eurą ir skatinama naudotis bendrosiomis Sąjungos struktūromis stiprinant kompetentingų institucijų bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija 8 .

    ·Priemonės pasirinkimas

    Siūloma priemonė yra reglamentas, kadangi programa „Pericles 2020“ taip pat nustatyta Reglamentu (ES) Nr. 331/2014. Patirtis parodė, kad reglamentas suteikia teisinio tikrumo, reikalingo veiksmingai euro apsaugai nuo padirbinėjimo ir neįmanomo užtikrinti kitomis teisinėmis priemonėmis.

    3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    ·Galiojančių teisės aktų retrospektyvinis vertinimas / tinkamumo patikrinimas

    Laikantis Reglamento (ES) Nr. 331/2014 13 straipsnio 4 dalies, programos laikotarpio vidurio vertinimą atliko nepriklausomas rangovas. 2017 m. gruodžio 6 d. Komisija priėmė komunikatą COM(2017) 741 Europos Parlamentui ir Tarybai dėl programos laikotarpio vidurio vertinimo rezultatų, kuriame skelbia išvadą, kad programą reikėtų tęsti iki nustatyto vykdymo laikotarpio pabaigos 2020 m., atsižvelgdama į pridėtinę programos vertę, jos ilgalaikį poveikį ir tvarumą, pritaria tolesniam jos vykdymui po 2020 m. ir sutinka su vertinimu dėl programos kaip savarankiškos programos tęsimo po 2020 m. 9 . Nepriklausomame vertinime pateikiama išvada, kad visi nustatyti faktai vienareikšmiškai leidžia apskritai palankiai vertinti programą tokiais požiūriais, kaip Europos pridėtinė vertė, nuoseklumas, aktualumas, veiksmingumas, tvarumas ir produktyvumas. Vertinime siūloma imtis šių veiksmų programos produktyvumui dar labiau didinti:

    skatinti kompetentingas nacionalines institucijas dalyvauti aktyviau 10 : siekiant užtikrinti, kad programos siūlomos galimybės būtų aiškiai suprantamos, reikėtų apsvarstyti ryšių užmezgimo su nacionaliniais politikos formuotojais galimybę;

    supaprastinti paraiškos teikimo procesą: reikėtų nagrinėti galimybę paraiškas ir kitus atitinkamus dokumentus pateikti internetu;

    tobulinti stebėsenos procesą: rekomenduojama koreguoti pagrindinius programos veiklos rezultatų rodiklius, juos papildant kokybės rodikliais.

    ·Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

    Euro apsaugos nuo padirbinėjimo tema ir DFP pasiūlymas dėl tolesnio programos „Pericles 2020“ vykdymo buvo įtraukti į viešas konsultacijas dėl saugumo srities ES fondų, vykusias 2018 m. sausio 10 d. – kovo 9 d. Per konsultacijas iš privačiųjų ir viešųjų suinteresuotųjų šalių iš viso gauti 153 atsakymai, iš kurių 20 (t. y. 13,07 %) buvo konkrečiai susiję su programa „Pericles 2020“ 11 . Tie respondentai pabrėžė ypatingą programos „Pericles 2020“ aktualumą, o pusė iš jų konkrečiai akcentavo programos Europos pridėtinę vertę užtikrinant tarptautinį bendradarbiavimą. Kalbant apie būtinybę keisti ar papildyti šios politikos srities programų tikslus ir (arba) fondus, nuomonės išsiskyrė: keturi respondentai siūlė finansavimo lygį palikti tokį, koks yra dabar, o trys respondentai pasisakė už finansavimo didinimą.

    ·Poveikio vertinimas

    Pagal ES finansinio reglamento reikalavimus [įterpti nuorodą] dėl programų, kuriomis turinio ir struktūros požiūriais užtikrinamas tęstinumas arba kurių biudžetas yra santykinai mažas, poveikio vertinimo atlikti nebūtina, tačiau parengiamas išankstinis vertinimas, pateikiamas Komisijos tarnybų darbiniame dokumente. Prie šio pasiūlymo pridedamas išankstinis vertinimas – Komisijos tarnybų darbinis dokumentas SWD(2018) 281 – atitinka geresnio reglamentavimo reikalavimus.

    ·Supaprastinimas

    Programos „Pericles 2020“ laikotarpio vidurio vertinime siūloma supaprastinti tolesnį programos įgyvendinimą numatant galimybę paraiškas ir kitus atitinkamus dokumentus pateikti internetu. Be to, siekiant supaprastinti programos „Pericles 2020“ dotacijų finansinį įgyvendinimą, 2017 m. nustatyti pragyvenimo išlaidų vieneto įkainiai 12 .

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Programos įgyvendinimo 2021–2027 m. finansinis paketas yra 7 700 000 EUR dabartinėmis kainomis. Ši suma atitinka Komisijos komunikatą dėl kitos (2021–2027 m.) daugiametės finansinės programos 13 . Poveikis biudžetui ir reikiami žmogiškieji bei administraciniai ištekliai nuodyti prie šio reglamento pasiūlymo pridedamoje finansinėje teisės akto pasiūlymo pažymoje.

    5.KITI ELEMENTAI

    ·Stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

    Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros trys institucijos susitarė teisės aktuose nustatyti ataskaitų teikimo, stebėjimo ir vertinimo reikalavimus, kartu vengdamos pernelyg didelio reguliavimo ir administracinės naštos, tenkančios visų pirma valstybėms narėms, sukūrimo.

    Pagal tarpinstitucinį susitarimą ir pasiūlymo 12 ir 13 straipsnius:

    atsižvelgiant į šio pasiūlymo priede nustatytus rodiklius, Europos Parlamentui ir Tarybai kasmet teikiama informacija apie rezultatus, taip pat apie šios ir kitų ES programų derėjimą ir papildomumą;

    tarpinis programos vertinimas atliekamas, kai yra pakankamai informacijos apie programos įgyvendinimą, bet praėjus ne daugiau kaip ketveriems metams nuo programos įgyvendinimo pradžios;

    baigiant įgyvendinti programą, bet praėjus ne daugiau kaip dvejiems metams po 1 straipsnyje nurodyto laikotarpio pabaigos, Komisija atlieka galutinį programos vertinimą.

    2018/0194 (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    kuriuo nustatoma 2021–2027 m. mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles IV“)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 133 straipsnį,

    atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

    teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

    atsižvelgdami į Europos Centrinio Banko nuomonę 14 ,

    laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros 15 ,

    kadangi:

    (1)Sąjunga ir valstybės narės išsikėlė tikslą nustatyti priemones, būtinas eurui kaip bendrai valiutai naudoti. Tos priemonės apima euro apsaugą nuo padirbinėjimo ir susijusio sukčiavimo, taigi kartu padeda sustiprinti Sąjungos ekonomikos veiksmingumą ir užtikrinti viešųjų finansų tvarumą;

    (2)Tarybos reglamente (EB) Nr. 1338/2001 16 nustatytas keitimasis informacija, bendradarbiavimas, savitarpio pagalba ir taip sukuriama suderinta euro apsaugos sistema. Siekiant užtikrinti lygiavertį euro apsaugos lygį visoje Sąjungoje, Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1339/2001 17 to reglamento galiojimas išplėstas taip, kad jis būtų taikomas valstybėms narėms, neįsivedusioms euro kaip savo bendros valiutos;

    (3)veiksmais, kuriais siekiama skatinti informacijos ir darbuotojų mainus, techninę ir mokslinę pagalbą bei specialų mokymą, iš esmės prisidedama prie bendros Sąjungos valiutos apsaugos nuo padirbinėjimo ir susijusio sukčiavimo, todėl kartu padedama pasiekti aukštą lygiavertį apsaugos lygį visoje Sąjungoje ir įrodomas Sąjungos gebėjimas kovoti su sunkių formų organizuotu nusikalstamumu;

    (4)euro apsaugos nuo padirbinėjimo programa padeda didinti Sąjungos piliečių informuotumą ir gerinti euro apsaugą, visų pirma nuolat skleidžiant pagal tą programą remiamų veiksmų rezultatus;

    (5)iki šiol remiant tokius veiksmus pagal Tarybos sprendimus 2001/923/EB 18 ir 2001/924/EB 19 , kurie vėliau buvo iš dalies pakeisti ir pratęsti Tarybos sprendimais 2006/75/EB 20 , 2006/76/EB 21 , 2006/849/EB 22 , 2006/850/EB 23 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 331/2014 24 , buvo galima stiprinti Sąjungos ir valstybių narių veiksmus euro apsaugos nuo padirbinėjimo srityje. Euro apsaugos nuo padirbinėjimo programos (programos „Pericles“) tikslai, nustatyti 2002–2006 m., 2007–2013 m. ir 2014–2017 m. 25 laikotarpiams, buvo sėkmingai pasiekti;

    (6)Komunikate Tarybai ir Europos Parlamentui dėl programos „Pericles 2020“ laikotarpio vidurio vertinimo Komisija priėjo išvados, kad, atsižvelgiant į programos „Pericles 2020“ Europos pridėtinę vertę, ilgalaikį poveikį ir programos veiksmų tvarumą, reikėtų pritarti tolesniam jos įgyvendinimui po 2020 m.;

    (7)laikotarpio vidurio vertinime rekomenduota tęsti pagal programą „Pericles 2020“ finansuojamus veiksmus, įvertinant galimybę supaprastinti paraiškų teikimą, skatinant paramos gavėjų diferenciaciją, toliau skiriant dėmesį naujoms ir pasikartojančioms padirbinėjimo grėsmėms ir racionalizuojant pagrindinius veiklos rezultatų rodiklius;

    (8)todėl 2021–2027 m. laikotarpiui reikėtų priimti naują programą („Pericles IV“). Reikėtų užtikrinti, kad programa „Pericles IV“ atitiktų ir papildytų kitas susijusias programas ir veiksmus. Todėl, siekdama įvertinti euro apsaugos poreikį, Komisija Reglamente (EB) Nr. 1338/2001 nurodytame komitete turėtų surengti visas reikiamas konsultacijas su pagrindinėmis susijusiomis šalimis (pirmiausia su valstybių narių paskirtomis kompetentingomis nacionalinėmis institucijomis, Europos Centriniu Banku ir Europolu), visų pirma mainų, pagalbos ir mokymo taikant programą „Pericles IV“ klausimais;

    (9)šiam reglamentui taikomos Europos Parlamento ir Tarybos pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 322 straipsnį priimtos horizontalios finansinės taisyklės. Šiomis Finansiniame reglamente nurodytomis taisyklėmis visų pirma yra nustatoma biudžeto sudarymo ir vykdymo (dotacijų, viešųjų pirkimų, apdovanojimų, netiesioginio vykdymo forma) procedūra ir numatoma finansų pareigūnų atsakomybės kontrolė. Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 322 straipsnį priimtos taisyklės taip pat yra susijusios su Sąjungos biudžeto apsauga esant visuotinių teisinės valstybės principo taikymo valstybėse narėse trūkumų, nes teisinės valstybės principo laikymasis – būtina patikimo finansų valdymo ir veiksmingo ES finansavimo sąlyga;

    (10)šis reglamentas atitinka pridėtinės vertės ir proporcingumo principus. Programa „Pericles IV“ turėtų palengvinti valstybių narių bendradarbiavimą tarpusavyje ir su Komisija siekiant apsaugoti eurą nuo padirbinėjimo, nemažinant valstybių narių atsakomybės ir naudojant išteklius našiau, negu juos būtų galima panaudoti nacionaliniu lygmeniu. Sąjungos lygmens veiksmai būtini ir pagrįsti, nes jais aiškiai padedama valstybėms narėms bendrai apsaugoti eurą ir skatinama naudotis bendrosiomis Sąjungos struktūromis stiprinant kompetentingų institucijų bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija;

    (11)programa „Pericles IV“ turėtų būti įgyvendinama pagal daugiametę finansinę programą, nustatytą [nuoroda į Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) ..../2018 dėl DFP po 2020 m.]; 

    (12)siekiant užtikrinti vienodas programa „Pericles IV“ įgyvendinimo sąlygas, Komisijai turėtų būti suteikti įgyvendinimo įgaliojimai. Komisija turėtų priimti metines darbo programas, kuriose būtų nustatyti dotacijų skyrimo veiksmams prioritetai, paskirstytas biudžetas ir numatyti vertinimo kriterijai. Metinėse darbo programose turėtų būti numatyti išskirtiniai ir tinkamai pagrįsti atvejai, kai reikia padidinti bendro finansavimo dalį siekiant, kad valstybės narės turėtų daugiau ekonominio lankstumo ir galėtų gerai vykdyti ir užbaigti euro apsaugos ir išsaugojimo projektus;

    (13)šiuo reglamentu nustatomas programos „Pericles IV“ finansinis paketas, kuris Europos Parlamentui ir Tarybai turi būti svarbiausias orientacinis dydis metinės biudžeto sudarymo procedūros metu, kaip apibrėžta [atitinkamai pagal naująjį tarpinstitucinį susitarimą atnaujinta nuoroda į 2013 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo 17 punktą];

    (14)pagal Finansinį reglamentą, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 26 , Tarybos reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 27 ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/1939 28 Sąjungos finansiniai interesai turi būti ginami proporcingomis priemonėmis, įskaitant pažeidimų ir sukčiavimo prevenciją, nustatymą, ištaisymą ir tyrimą, prarastų, nepagrįstai išmokėtų ar neteisingai panaudotų lėšų susigrąžinimą ir, jei reikia, administracinių sankcijų skyrimą. Visų pirma pagal Reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 ir Reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) gali atlikti tyrimus, įskaitant patikrinimus ir inspektavimus vietoje, siekdama nustatyti, ar nebūta sukčiavimo, korupcijos ar kitos neteisėtos veiklos atvejų, darančių poveikį Sąjungos finansiniams interesams. Pagal Tarybos reglamentą (ES) 2017/1939 Europos prokuratūra gali tirti sukčiavimo ir kitos neteisėtos veiklos atvejus, darančius poveikį Sąjungos finansiniams interesams, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2017/1371, ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą. Pagal Finansinį reglamentą bet kuris asmuo arba subjektas, gaunantis Sąjungos lėšas, turi visapusiškai bendradarbiaudamas siekti apsaugoti Sąjungos finansinius interesus ir suteikti būtinas teises ir prieigą Komisijai, OLAF, Europos prokuratūrai ir Europos Audito Rūmams;

    (15)Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai turėtų pateikti programos „Pericles IV“ įgyvendinimo laikotarpio vidurio vertinimo ataskaitą ir galutinę jos tikslų įgyvendinimo vertinimo ataskaitą;

    (16)todėl Reglamentas (ES) Nr. 331/2014 turėtų būti panaikintas;

    (17)tikslinga užtikrinti sklandų perėjimą be pertraukimo nuo programos „Pericles 2020“ prie programos „Pericles IV“ ir yra tikslinga programos „Pericles IV“ trukmę suderinti su [nuoroda į Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) ..../2018 dėl DFP po 2020 m. 29 ]. Todėl programa „Pericles IV“ turėtų būti taikoma nuo 2021 m. sausio 1 d.,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    I SKYRIUS
    BENDROSIOS NUOSTATOS

    1 straipsnis
    Dalykas

    Reglamentu nustatoma programa „Pericles IV“ – mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (toliau – programa).

    Jame nustatomi programos tikslai, 2021 m. sausio 1 d.–2027 m. gruodžio 31 d. laikotarpio biudžetas, Sąjungos finansavimo formos ir tokio finansavimo teikimo taisyklės.

    2 straipsnis
    Programos tikslai

    1.Bendrasis programos tikslas:

    užkirsti kelią padirbinėjimui ir susijusiam sukčiavimui ir su tuo kovoti taip didinant Sąjungos ekonomikos konkurencingumą ir užtikrinant viešųjų finansų tvarumą.

    2.Konkretus programos tikslas:

    apsaugoti eurų banknotus ir monetas nuo padirbinėjimo ir susijusio sukčiavimo remiant bei papildant valstybių narių priemones ir padedant kompetentingoms nacionalinėms bei Sąjungos institucijoms plėtoti glaudų ir reguliarų bendradarbiavimą ir keitimąsi geriausia patirtimi tarpusavyje ir su Komisija, taip pat prireikus su trečiosiomis valstybėmis ir tarptautinėmis organizacijomis.

    3 straipsnis
    Biudžetas

    1.Programos įgyvendinimo 2021 m. sausio 1 d.–2027 m. gruodžio 31 d. laikotarpiu finansinis paketas yra 7 700 000 EUR (dabartinėmis kainomis).

    2.Metinius asignavimus tvirtina Europos Parlamentas ir Taryba, neviršydami daugiametės finansinės programos ribų.

    3.1 dalyje nurodyta suma gali būti panaudota programai įgyvendinti reikalingai techninei ir administracinei pagalbai, kaip antai parengiamajai, stebėsenos, kontrolės, audito ir vertinimo veiklai, įskaitant institucines informacinių technologijų sistemas.

    4 straipsnis
    ES finansavimas ir jo formos

    1.Programa įgyvendinama taikant tiesioginio valdymo principą, laikantis [paskutinės redakcijos Finansinio reglamento, Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 966/2012].

    2.Komisija programą įgyvendina bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, t. y. įvairiais programos įgyvendinimo etapais reguliariai su jomis konsultuodamasi, taip pat atsižvelgdama į kitų kompetentingų subjektų, ypač Europos Centrinio Banko ir Europolo, taikomas susijusias priemones.

    3.6 straipsnyje išvardytiems reikalavimus atitinkantiems veiksmams pagal programą teikiama ši finansinė parama:

    dotacijos arba

    viešieji pirkimai.

    5 straipsnis
    Bendri veiksmai

    1.Veiksmus pagal programą bendrai gali rengti Komisija ir kiti atitinkamos patirties turintys partneriai, pavyzdžiui:

    (a)nacionaliniai centriniai bankai ir Europos Centrinis Bankas (ECB);

    (b)nacionaliniai analizės centrai (NAC) ir nacionaliniai monetų analizės centrai (NMAC);

    (c)Europos techninis ir mokslinis centras (ETSC) ir monetų kalyklos;

    (d)Europolas, Eurojustas ir Interpolas;

    (e)1929 m. balandžio 20 d. Ženevoje pasirašytos Tarptautinės konvencijos dėl kovos su pinigų padirbinėjimu 30 12 straipsnyje numatytos nacionalinės centrinės kovos su padirbinėjimu institucijos ir kitos organizacijos, kurių specializacija – su padirbinėjimu susijusi prevencija, aptikimas ir teisėsauga;

    (f)specializuotos įstaigos, veikiančios kopijavimo ir sertifikavimo technologijų srityje, spausdinimo ir graviravimo paslaugų teikėjai;

    (g)kitos a–f punktuose nenurodytos įstaigos, turinčios specialios patirties, atitinkamais atvejais įskaitant tokias trečiųjų valstybių ir ypač stojančiųjų valstybių ir šalių kandidačių įstaigas;

    (h)privatūs subjektai, kurie įgijo ir turi patvirtintų techninių žinių ir padirbtų banknotų ir monetų nustatymo specialistų grupes.

    2.Kai reikalavimus atitinkančius veiksmus Komisija vykdo bendrai su ECB, Eurojustu, Europolu arba Interpolu, susijusios išlaidos paskirstomos tarp jų. Bet kuriuo atveju kiekvienas iš jų prisiima savo kviestinių pranešėjų kelionės ir apgyvendinimo išlaidas.

    II SKYRIUS
    TINKAMUMAS

    6 straipsnis
    Reikalavimus atitinkantys veiksmai

    1.10 straipsnyje nurodytose metinėse darbo programose nustatytomis sąlygomis pagal programą teikiama finansinė parama šiems veiksmams:

    (a)keitimuisi informacija ir jos sklaidai, ypač rengiant praktinius seminarus, susitikimus ir kitokius seminarus, įskaitant mokymus, tikslinį kompetentingų nacionalinių institucijų darbuotojų įdarbinimą ir mainus bei kitus panašius veiksmus. Tikslinės keitimosi informacija sritys, be kita ko, yra šios:

    padirbinėjimo ekonominio ir finansinio poveikio stebėjimo ir analizės metodikos;

    duomenų bazių ir išankstinio įspėjimo sistemų naudojimas;

    kompiuterinių aptikimo priemonių naudojimas;

    užklausos ir tyrimų metodai;

    mokslinė pagalba, įskaitant naujovių stebėjimą;

    euro apsauga už Sąjungos ribų;

    mokslinių tyrimų veiksmai;

    specialios su veikla susijusios patirties perteikimas;

    (b)techninei, mokslinei ir su veikla susijusiai pagalbai, kuri reikalinga vykdant programą, pirmiausia įskaitant:

    bet kokią tinkamą priemonę, kuria kuriami mokymo ištekliai Sąjungos lygmeniu, tokie kaip Sąjungos teisės aktų vadovas, informaciniai biuleteniai, praktiniai vadovai, terminų žodynai ir leksikonai, duomenų bazės, ypač mokslinės pagalbos arba technologinių naujovių sekimo srityse, arba taikomosios kompiuterių programos, tokios kaip programinė įranga;

    atitinkamus daugiadalykius ir tarpvalstybinius tyrimus, įskaitant inovatyvių apsaugos priemonių mokslinius tyrimus;

    techninės paramos priemonių ir metodų kūrimą siekiant palengvinti padirbinėjimo aptikimo veiksmus Sąjungos lygmeniu;

    paramą bendradarbiavimui imantis veiksmų, kuriuose dalyvauja bent dvi valstybės, kai tokia parama neteikiama pagal kitas Europos institucijų ir įstaigų programas;

    (c)įrangos, kurią galėtų naudoti trečiųjų valstybių specialios kovos su padirbinėjimu institucijos eurui nuo padirbinėjimo apsaugoti, įsigijimui laikantis 10 straipsnio 3 dalies.

    2.Programoje atsižvelgiama į tarpvalstybinius ir daugiadalykius kovos su padirbinėjimu aspektus skatinant dalyvauti šias grupes:

    (a)padirbinėjimą nustatančių ir su juo kovojančių agentūrų, visų pirma policijos pajėgų, muitinių ir finansų institucijų, atsižvelgiant į konkrečias jų funkcijas nacionaliniu lygmeniu, darbuotojus;

    (b)žvalgybos tarnybų darbuotojus;

    (c)nacionalinių centrinių bankų, monetų kalyklų, komercinių bankų ir kitų finansų tarpininkų atstovus, kurie visų pirma specializuojasi finansų įstaigų prievolių srityje;

    (d)teismo antstolius, šios srities teisininkus ir teisėjus;

    (e)bet kokias kitas susijusių specialistų grupes, pavyzdžiui, prekybos ir pramonės rūmus arba panašias įstaigas, galinčias suteikti galimybę dalyvauti mažosioms ir vidutinėms įmonėms, mažmenininkams ir grynųjų pinigų vežimo įmonėms.

    3.Šio straipsnio 2 dalyje nurodytos grupės gali apimti dalyvius iš trečiųjų valstybių, jeigu tai svarbu įgyvendinant 2 straipsnyje numatytus tikslus.

    III SKYRIUS
    DOTACIJOS

    7 straipsnis
    Dotacijos

    Programos dotacijos skiriamos ir valdomos pagal Finansinio reglamento VIII antraštinę dalį.

    Dotacijomis finansuojamų veiksmų atveju dotacijos susitarimas negali būti skirtas vien tik įrangai pirkti.

    8 straipsnis
    Bendro finansavimo norma

    Dotacijų, suteiktų pagal programą, bendro finansavimo norma neviršija 75 % tinkamų finansuoti išlaidų. 10 straipsnyje nurodytose metinėse darbo programose nustatytais išimtiniais tinkamai pagrįstais atvejais bendro finansavimo norma neviršija 90 % tinkamų finansuoti išlaidų.

    9 straipsnis
    Reikalavimus atitinkantys subjektai

    Pagal programą finansavimo reikalavimus atitinkantys subjektai yra Reglamento (EB) Nr. 1338/2001 2 straipsnio b punkte apibrėžtos kompetentingos nacionalinės institucijos.

    IV SKYRIUS
    PROGRAMAVIMAS, STEBĖSENA, VERTINIMAS IR KONTROLĖ

    10 straipsnis
    Darbo programos

    1.Programa įgyvendinama vykdant Finansinio reglamento 110 straipsnyje nurodytas darbo programas.

    2.Dotacijų atveju, be Finansinio reglamento 108 straipsnyje nustatytų reikalavimų, darbo programoje nurodomi pagrindiniai atrankos bei skyrimo kriterijai ir didžiausia galima bendro finansavimo norma.

    11 straipsnis
    Įgaliojimų delegavimas

    1.Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

    2.12 straipsnio 2 dalyje nurodyti įgaliojimai Komisijai suteikiami nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d. 

    3.Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 12 straipsnio 2 dalyje nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

    4.Prieš priimdama deleguotąjį aktą Komisija konsultuojasi su kiekvienos valstybės narės paskirtais ekspertais vadovaudamasi 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais.

    5.Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

    6.Pagal 12 straipsnio 2 dalį priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per tris mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas trim mėnesiais.

    12 straipsnis
    Stebėsena

    1.Rodikliai, kuriais grindžiama programos įgyvendinimo pažangos, padarytos siekiant 2 straipsnyje nustatyto konkretaus tikslo, ataskaita, pateikti šio pasiūlymo priede.

    2.          Kad būtų galima veiksmingai įvertinti programos tikslų įgyvendinimo pažangą, Komisija įgaliojama pagal 11 straipsnį priimti deleguotuosius aktus su parengtomis stebėsenos ir vertinimo sistemos nuostatomis, įskaitant priedo pakeitimus, kad vertinimo tikslais prireikus rodikliai būtų peržiūrėti ir papildyti.

    3.Komisija, atsižvelgdama į šio pasiūlymo priede nustatytus kiekybinius ir kokybinius rodiklius, kasmet teikia informaciją apie programos įgyvendinimo rezultatus Europos Parlamentui ir Tarybai.

    4.Dalyvaujančios šalys ir kiti paramos gavėjai teikia Komisijai visus duomenis ir informaciją, būtinus programai stebėti ir vertinti.

    13 straipsnis
    Vertinimas

    1.Tarpinis programos vertinimas atliekamas, kai yra pakankamai informacijos apie programos įgyvendinimą, bet praėjus ne daugiau kaip ketveriems metams nuo programos įgyvendinimo pradžios.

    2.Baigiant įgyvendinti programą, bet praėjus ne daugiau kaip dvejiems metams po 1 straipsnyje nurodyto laikotarpio pabaigos, Komisija atlieka galutinį programos vertinimą.

    3.Vertinimų išvadas ir savo pastabas Komisija pateikia Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos Centriniam Bankui.

    V SKYRIUS
    BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

    14 straipsnis
    Informavimas, komunikacija ir viešinimas

    1.Sąjungos lėšų gavėjai nurodo Sąjungos lėšų kilmę ir užtikrina jų matomumą (visų pirma viešindami veiksmus ir jų rezultatus) teikdami nuoseklią, veiksmingą ir proporcingą tikslinę informaciją įvairiai auditorijai, įskaitant žiniasklaidą ir visuomenę.

    2.Komisija vykdo su programa ir jos veiksmais bei rezultatais susijusius informavimo ir komunikacijos veiksmus. Programai skirtais finansiniais ištekliais taip pat prisidedama prie institucinės komunikacijos apie Sąjungos politikos prioritetus, susijusius su 2 straipsnyje nurodytais tikslais.

    15 straipsnis
    Panaikinimas

    Reglamentas (ES) Nr. 331/2014 panaikinamas nuo 2021 m. sausio 1 d.

    16 straipsnis
    Pereinamojo laikotarpio nuostatos

    Šis reglamentas neturi poveikio susijusių veiksmų pagal Reglamentą (ES) Nr. 331/2014 tęsimui ar keitimui, ir tas reglamentas toliau taikomas tiems veiksmams tol, kol jie užbaigiami.

    17 straipsnis
    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

    Šis reglamentas pagal Sutartis privalomas visas ir tiesiogiai taikomas valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje

    Europos Parlamento vardu            Tarybos vardu

    Pirmininkas            Pirmininkas

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) VGV / VGB sistemoje

    1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

    1.4.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

    1.5.Trukmė ir finansinis poveikis

    1.6.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

    2.VALDYMO PRIEMONĖS

    2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

    3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms 

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

    3.2.2.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

    3.2.3.Trečiųjų šalių įnašai

    3.3.Numatomas poveikis pajamoms

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl programos „Pericles“, skirtos euro apsaugos nuo padirbinėjimo srities veiklai skatinti, pasiūlymas

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) 

    Saugumas; EPS stiprinimas. Euro apsauga nuo padirbinėjimo

    1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

     Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su nauja priemone 

     Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su nauja priemone, kuri bus priimta įgyvendinus bandomąjį projektą ir (arba) atlikus parengiamuosius veiksmus 31  

    X Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su esamos priemonės galiojimo pratęsimu 

     Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su priemone, perorientuota į naują priemonę 

    1.4.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

    1.4.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai

    Sutartyje nurodyta, kad Europos Parlamentas ir Taryba turi nustatyti priemones, būtinas eurui kaip bendrai valiutai naudoti (SESV 133 straipsnis). Šios priemonės apima, be kita ko, euro apsaugą nuo padirbinėjimo. Remiantis tuo straipsniu, euro kaip bendros valiutos apsauga priklauso ES kompetencijai. Be to, pagal SESV 128 straipsnį nacionalinės valdžios institucijos išleidžia eurų banknotus ir monetas. Siekdamos apsaugoti eurą valstybės narės priėmė nacionalinės teisės aktus ir nustatė jo apsaugos vidaus taisykles.

    1.4.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

    Priežastys imtis Europos lygmens veiksmų (ex ante)

    Bendros Europos valiutos, kaip viešosios gėrybės, apsaugai būdingas akivaizdus tarptautinis aspektas, todėl euro apsauga peržengia atskirų ES valstybių narių interesus ir atsakomybės sritis. Dėl tarpvalstybinės euro apyvartos ir labai paplitusios organizuoto nusikalstamumo, susijusio su euro padirbinėjimu (gamyba ir platinimu), veiklos nacionalines apsaugos sistemas būtina papildyti siekiant užtikrinti vieningą nacionalinį ir tarptautinį bendradarbiavimą ir reaguoti į kylančius tarptautinius pavojus.

    Numatoma sukurti Sąjungos pridėtinė vertė (ex post)

    Siekiant užtikrinti euro apsaugą nuo padirbinėjimo, programa bus paskatintas tarptautinis ir tarpvalstybinis bendradarbiavimas Europos Sąjungoje bei tarptautiniu mastu, ypatingą dėmesį skiriant reagavimui į specifinius naujus pavojus (kaip antai juodąjį tinklą) ir (komplikuotus) santykius su tam tikromis šalimis (pavyzdžiui, Kinija), nes pavienėms valstybėms narėms sudėtinga veiksmingai šalinti pavojus savarankiškai. Tokios iniciatyvos, kaip dialogo užmezgimas su Kinijos kovos su padirbinėjimu institucijomis arba kovos su padirbinėjimu rėmimas Lotynų Amerikoje, be programos nebūtų įmanomos. Prie tarpvalstybinių temų priskiriami ir antrosios kartos euro monetų inovatyvių apsaugos priemonių moksliniai tyrimai.

    1.4.3.Panašios patirties išvados

    Programa „Pericles“ vertinta tris kartus – 2004 m., 2011 m. ir 2017 m. Iš šių vertinimų matyti, kad programos tikslai pasiekti ir kad, paramos gavėjų nuomone, programą būtina tęsti. 2017 m. atliktame programos „Pericles 2020“ laikotarpio vidurio vertinime pateikiama išvada, kad visi nustatyti faktai vienareikšmiškai leidžia apskritai palankiai vertinti programą tokiais požiūriais, kaip Europos pridėtinė vertė, nuoseklumas, aktualumas, veiksmingumas, tvarumas ir produktyvumas.

    Įgyvendinant ankstesnes programas įgyta patirtis parodė, kad reikia:

    - skatinti kompetentingas nacionalines institucijas dalyvauti aktyviau: siekiant užtikrinti, kad programos siūlomos galimybės būtų aiškiai suprantamos, reikėtų apsvarstyti ryšių užmezgimo su nacionaliniais politikos formuotojais galimybę;

    - nagrinėti galimybę paraiškas ir kitus atitinkamus dokumentus pateikti internetu;

    - naudoti metinį programos „Pericles“ strateginį dokumentą, kuriame būtų nustatytos tiek naujos, tiek pasikartojančios grėsmės ir prioritetai, kad vykdant programą būtų galima ir toliau lanksčiai ir veiksmingai į juos reaguoti.

    1.4.4.Suderinamumas ir galima sąveika su kitomis atitinkamomis priemonėmis

    Dėl tarpvalstybinės ir daugiadisciplinės 32 veiklos ir orientavimosi į gebėjimų stiprinimą siekiant apsaugoti eurą programa „Pericles 2020“ išsiskiria iš kitų ES lygmens programų. Galima teigti, kad ją papildo dvi Komisijos programos. Migracijos ir vidaus reikalų generalinio direktorato Vidaus saugumo fondas (angl. ISF Police) – bendrai nusikalstamumo prevencijai ir kovai su juo skirta policijos priemonė, apimanti tik (netiesiogines) pastangas užkirsti kelią euro (arba valiutos) padirbinėjimui, susijusiam su kitų rūšių nusikaltimais, kuriems pagal priemonę teikiamas prioritetas (konkrečiai terorizmu, organizuotu nusikalstamumu, elektroniniais nusikaltimais ir nusikaltimais aplinkai), ar su tokiu padirbinėjimu kovoti. Be to, pagal Kaimynystės politikos ir plėtros derybų generalinio direktorato Techninės pagalbos ir informacijos mainų programą (angl. TAIEX) yra remiama su euro padirbinėjimu susijusi veikla, tačiau tos veiklos mastas, trukmė ir pobūdis skiriasi nuo programos „Pericles 2020“ veiksmų, be to, ji yra dažnai skirta stojimo deryboms remti. Kelios nacionalinės ir trečiųjų valstybių institucijos patvirtino, kad šios programos veiksmingai vienos kitas papildo 33 .

    1.5.Trukmė ir finansinis poveikis

    X Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ribota: 

    X    pasiūlymas (iniciatyva) galioja nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d.

    X    finansinis poveikis nuo 2021 iki 2030 m.

    1.6.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 34  

    X Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:

    X padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;

       vykdomųjų įstaigų.

    Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

    Pastabos

    2.VALDYMO PRIEMONĖS

    2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

    Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

    Žr. pasiūlymo 12 ir 13 straipsnius, pagal kuriuos:

    Europos Parlamentui ir Tarybai kasmet teikiama informacija apie rezultatus, taip pat apie šios ir kitų ES programų derėjimą ir papildomumą;

    numatoma (ne vėliau kaip iki 2024 m. gruodžio 31 d.) atlikti programos tikslų įgyvendinimo vertinimą;

    be to, iki 2027 m. pabaigos biudžeto valdymo institucijai bus pateikta programos tikslų įgyvendinimo galutinė ataskaita.

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)

    2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ai), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės sistemos pagrindimas

    Valdymo būdas

    Komisija įgyvendina programą tiesioginio valdymo būdu. Taip užtikrinama, kad Ekonomikos ir finansų reikalų generalinis direktoratas (ECFIN GD) būtų atsakingas tiek už tiesioginį programos valdymą, tiek už euro apsaugos ES politikos ir teisės aktų, kuriais nustatoma prevencija, vykdymo užtikrinimas ir bendradarbiavimas, rengimą ir įgyvendinimą, tokiu būdu pasiekiant optimalią šių sričių sąveiką. Tokia padėtis užtikrina veiksmingą programos tikslų pasiekimą, nes teisės aktai ir politika susiejami su programos įgyvendinimu. Komisijos dalyvavimas beveik visuose veiksmuose sustiprina ES teisės aktų leidybos ir politikos aspektų rengimą ir pateikimą.

    Finansavimo įgyvendinimo mechanizmas

    Reikalavimus atitinkantiems veiksmams pagal programą teikiama ši finansinė parama:

    a) dotacijos (kompetentingų nacionalinių institucijų įgyvendinamiems veiksmams) arba

    b) viešieji pirkimai (tiesioginiams veiksmams).

    Komisija ir (arba) ECFIN GD taiko tiesioginius veiksmus dotacijomis remiamiems veiksmams papildyti, todėl turi galimybę reaguoti į daugiausia naujų grėsmių ir prioritetų.

    Dotacijų, suteiktų pagal programą, bendro finansavimo norma negali viršyti 75 % tinkamų finansuoti išlaidų. Metinėse darbo programose nustatytais išimtiniais tinkamai pagrįstais atvejais bendro finansavimo norma negali viršyti 90 % tinkamų finansuoti išlaidų. Pagrįsti atvejai yra nurodomi metinėse darbo programose ir kasmet atnaujinami.

    Šiame reglamente nurodyti finansavimo būdai bei įgyvendinimo metodai pasirenkamai pagal tai, ar jais galima pasiekti konkrečius veiksmų tikslus ir užtikrinti rezultatus, atsižvelgiant visų pirma į kontrolės priemonių išlaidas, administracinę naštą ir numatomą neatitikties riziką. Kai skiriamos dotacijos, numatoma galimybė taikyti vienkartines išmokas, nustatyto dydžio išmokas ir standartinius vieneto įkainius.

    Metinėje darbo programoje bus nurodomas kiekvienų metų biudžeto asignavimas dotacijoms ir viešiesiems pirkimams, numatant 20 % leistiną nuokrypį priklausomai nuo dotacijų paklausos ir viešaisiais pirkimais įgyvendinamų Komisijos veiksmų poreikio. Metinėje darbo programoje nurodytiems konkretiems veiksmams skirto asignavimo kaupiamieji pokyčiai, neviršijantys 20 % viso metinio biudžeto, nelaikomi esminiu pakeitimu pagal Deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1268/2012 94 straipsnio 4 dalį, jeigu jie nedaro esminio poveikio darbo programos pobūdžiui ir tikslams.

    Mokėjimo tvarka

    Komisija paramos gavėjui moka šias išmokas:

    - vieną išankstinio finansavimo mokėjimą;

    - vieną likučio išmoką pagal likučio mokėjimo prašymą.

    Išankstiniu finansavimu siekiama paramos gavėjui suteikti avansinių lėšų. Išankstinis finansavimas išlieka Sąjungos nuosavybe tol, kol jis neatimamas iš išmokamo likučio.

    Likučio mokėjimu kompensuojama ar padengiama tinkamų finansuoti išlaidų, kurias paramos gavėjas patyrė įgyvendinamas veiksmus, likusi dalis.

    Kontrolės strategija

    Abiejų programos dalių (dotacijų ir viešųjų pirkimų) kontrolės procedūros atitinka Finansinį reglamentą.

    Ex ante tikrinimai (įsipareigojimai ir mokėjimai)

    Kalbant apie finansinę grandinę, Komisija teikia pirmenybę iš dalies decentralizuotam modeliui, pagal kurį už finansinių operacijų inicijavimą ir tikrinimą atsako centrinis finansų skyrius, o už veiklos inicijavimą, tikrinimą ir galutinį patvirtinimą – operacijų skyriai. Perįgaliotasis leidimus suteikiantis pareigūnas (AOSD) bylas priims tik po to, kai jas patikrins bent keturi darbuotojai (finansinių operacijų iniciatorius ir finansų tikrintojas biudžeto skyriuje, taip pat veiklos iniciatorius ir veiklos tikrintojas už išlaidas atsakingame skyriuje).

    Generalinis direktorius perįgaliojo kiekvieno skyriaus vadovą, todėl kiekvieno skyriaus vadovas atsako už savo programos dalies įgyvendinimą.

    - Finansų tikrintojas ir veiklos tikrintojas atlieka kiekvieno sandorio, kuriam reikia AOSD patvirtinimo, ex ante tikrinimą.

    - Tikrinami aspektai, kurie, remiantis rengiant apskaitos kokybės ataskaitą atlikto

    rizikos vertinimo rezultatais, nustatyti kaip rizikingi (pvz., LE

    ir BA, G/L sąskaitos, biudžeto eilutės, sumos, skaičiavimas ir pan.).

    Visų programos „Pericles“ viešųjų pirkimų bylų atveju ECFIN GD darbuotojas dalyvauja veiksmo įgyvendinimo dieną, kad galėtų prižiūrėti, jog lėšos būtų tinkamai naudojamos (pavyzdžiui, konferencijose ir mokymo kursuose).

    Dotacijos

    - Paramos gavėjų pasirašomame dotacijos susitarime nustatomos finansavimo ir veiklos pagal dotaciją sąlygos, įtraukiant skyrių apie kontrolės metodus.

    - Daugumos programos „Pericles“ dotacijų atveju ECFIN GD darbuotojas dalyvauja veiksmo įgyvendinimo dieną, kad galėtų prisidėti prie renginio (kaip pranešėjas, dėstytojas) ir patikrinti, ar lėšos tinkamai naudojamos (pavyzdžiui, konferencijose ir mokymo kursuose).

    Viešieji pirkimai

    - Parengiamos išsamios techninės užduotys, sudarančios konkrečios sutarties pagrindą. Visose ECFIN GD ir išorės šalies sudaromose sutartyse numatomos kovos su sukčiavimu priemonės.

    - ECFIN GD vykdo visų rezultatų kontrolę ir prižiūri visas savo pagrindinio rangovo atliekamas užduotis ir teikiamas paslaugas.

    Be to, laikantis pasiūlymo 14 konstatuojamosios dalies, numatomos paramos gavėjų lygmens priemonės (Komisijai pateikiami patvirtinamieji dokumentai). Siekiant, kad Komisija prireikus priimtų sprendimus dėl lėšų susigrąžinimo, auditas gali būti atliekamas per visą sutarties arba susitarimo laikotarpį ir penkerius metus nuo paskutinio mokėjimo dienos. Nustatytos Komisijos darbuotojų ir įgaliotųjų išorės darbuotojų prieigos teisės; Audito Rūmai ir OLAF turi tokias pačias teises.

    Taikydamas nustatytas kontrolės priemones, ECFIN GD gali pakankamai įvertinti išlaidų kokybę bei tvarkingumą ir mažinti neatitikties riziką.

    Minėtomis kontrolės priemonėmis beveik visiškai panaikinama galima rizika; jos taikomos visiems paramos gavėjams.

    Programos kontrolės strategija laikoma tinkama neatitikties rizikai mažinti ir yra proporcinga susijusiai rizikai, atsižvelgiant į nedidelį susijusį

    biudžetą.

    2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

    Manoma, kad dotacijų susitarimų rizika nedidelė, nes 90 % paramos gavėjų yra valstybių narių viešojo administravimo institucijos arba teisėsaugos tarnybos. Sumažinta pagal viešųjų pirkimų procedūrą sudaromų sutarčių rizika, nes didelei daliai išlaidų teisiniu ir finansiniu požiūriu taikomas bendrasis susitarimas, kuris sudaromas vieniems metams, numatant galimybę jį tris kartus pratęsti.

    Laikantis Komisijos reikalavimų, kasmet bus atliekamas rizikos vertinimas.

    Didelė nustatyta su dotacijų dokumentais susijusi rizika yra ta, kad paramos gavėjai gali plačiai aiškinti dotacijų sąlygas, susijusias su išlaidų, patirtų vykdant veiksmą, tinkamumu finansuoti. Siekiant šią riziką sumažinti, prie kvietimo teikti pasiūlymus pridedamos finansinės gairės pareiškėjams.

    Paramos gavėjas gali deklaruoti išlaidas, nepatenkančias į dotacijos susitarimo taikymo sritį.

    Gali būti nepakankamai pagrįstos personalo išlaidos.

    2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

    Aprašytos kontrolės strategijos įgyvendinimo išlaidos sudaro 1,15 % biudžeto. Šis vertinimas pagrįstas kontrolės priemonėmis, kurios jau taikomos pagal programą „Pericles 2020“.

    Bendras programos „Pericles“ išlaidų kontrolės efektyvumas bus vertinamas pagal procentinę dalį, kurią atitinka bendros kontrolės išlaidos, palyginti su mokėjimais. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad nors kontrolės išlaidų santykis viršys vidurkį, įgyvendinimas bus pakankamai produktyvus ir ekonomiškai efektyvus. Didelį kontrolės išlaidų santykį gali lemti šios priežastys:

    Atsakingas skyrius yra aktyviai veikiantis padalinys, kurio veikla yra persipynus su programos „Pericles“ veiksmų, kuriuos vykdo valstybės narės ir kompetentingos nacionalinės institucijos, įgyvendinimu. Šių tikslų siekiama diskusijose su valstybių narių grupe ir koordinuojant jos veiklą, taip pat dalyvaujant paramos gavėjų organizuojamuose renginiuose, praktiniuose seminaruose ir (arba) mokymuose. Preliminarios diskusijos užtikrina aukštos kokybės duomenis, kuriais dirbdamas naudosis skyrius. ECFIN GD darbuotojų dalyvavimas visuose renginiuose yra daugiausia susijęs su jo, kaip padalinio, veikla (pirmininkavimas, pristatymų skaitymas, vadovavimas praktiniams seminarams, kolektyvinis išvadų rengimas ir paskesnis gautų duomenų naudojimas) ir kartu suteikia galimybę stebėti ir vietoje vertinti įgyvendinamų veiksmų kokybę (ne daugiau 15 % laiko vietoje). Be to, ECFIN GD dažnai priima programos „Pericles“ darbuotojų mainų dalyvius dirbti savo patalpose. Šioms užduotims, kurių dauguma susijusios su politika, skiriama didelė skyriaus darbo laiko dalis.

    Programos „Pericles“ biudžetas yra santykinai mažas ir jo vykdymas bei kontrolės priemonės yra neproporcingi santykinai mažoms skiriamoms dotacijoms, be to, dėl mažo biudžeto programa negali pasinaudoti masto ekonomijos privalumais.

    Programa vykdoma skelbiant vieną kvietimą teikti pasiūlymus ir nurodant du terminus, todėl kasmet vykdomos dvi skyrimo procedūros.

    Užsibrėžtas likutinis klaidų lygis nesiekia 2 % mokėjimų.

    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

    Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.

    Žr. pasiūlymo 14 konstatuojamąją dalį. Pagal Finansinį reglamentą, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 35 , Tarybos reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 36 ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/1939 37 Sąjungos finansiniai interesai turi būti ginami proporcingomis priemonėmis, įskaitant pažeidimų ir sukčiavimo prevenciją, nustatymą, ištaisymą ir tyrimą, prarastų, nepagrįstai išmokėtų ar neteisingai panaudotų lėšų susigrąžinimą ir, jei reikia, administracinių sankcijų skyrimą. Visų pirma pagal Reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 ir Reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) gali atlikti tyrimus, įskaitant patikrinimus ir inspektavimus vietoje, siekdama nustatyti, ar nebūta sukčiavimo, korupcijos ar kitos neteisėtos veiklos atvejų, darančių poveikį Sąjungos finansiniams interesams. Pagal Tarybos reglamentą (ES) 2017/1939 Europos prokuratūra gali tirti sukčiavimo ir kitos neteisėtos veiklos atvejus, darančius poveikį Sąjungos finansiniams interesams, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2017/1371, ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą. Pagal Finansinį reglamentą bet kuris asmuo arba subjektas, gaunantis Sąjungos lėšas, turi visapusiškai bendradarbiaudamas siekti apsaugoti Sąjungos finansinius interesus ir suteikti būtinas teises ir prieigą Komisijai, OLAF ir Europos Audito Rūmams.

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

    3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

    Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

    Biudžeto eilutė

    Išlaidų
    rūšis

    Įnašas

    06 02 numeris
    2 išlaidų kategorija „Sanglauda ir vertybės“

    DA / NDA 38

    ELPA šalių 39

    šalių kandidačių 40

    trečiųjų valstybių

    pagal Finansinio reglamento [21 straipsnio 2 dalies b punktą]

    [XX.YY.YY.YY]

    DA

    NE

    NE

    NE

    NE

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Daugiametės finansinės programos išlaidų
    kategorija

    2

    06.02 numeris

    2 išlaidų kategorija „Sanglauda ir vertybės“

    2021 m.

    2022 m.

    2023 m.

    2024 m.

    2025 m.

    2026 m.

    2027 m.

    2028–2030 m.

    IŠ VISO

    Veiklos asignavimai

    Įsipareigojimai

    (1)

    1,037

    1,057

    1,078

    0,950

    1,122

    1,144

    1,012

    0

    7,400

    Mokėjimai

    (2)

    0,256

    0,767

    0,951

    0,843

    1,015

    1,032

    0,895

    1,641

    7,400

    Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš programos paketo lėšų 41  

    Įsipareigojimai = Mokėjimai

    (3)

    0,150

    0,150

    0.300



    IŠ VISO asignavimų programos paketui

    Įsipareigojimai

    = 1+3

    1,037

    1,057

    1,078

    1,100

    1,122

    1,144

    1,162

    0

    7,700

    Mokėjimai

    = 2+3

    0,256

    0,767

    0,951

    0,993

    1,015

    1,032

    1,045

    1,641

    7,700





    Daugiametės finansinės programos išlaidų
    kategorija

    7

    „Administracinės išlaidos“

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2021 m. 42

    2022 m.

    2023 m.

    2024 m.

    2025 m.

    2026 m.

    2027 m.

    IŠ VISO

    Žmogiškieji ištekliai

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

     1,904

    Kitos administracinės išlaidos

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,105

    IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    (Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    2,009

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2021 m. 43

    2022 m.

    2023 m.

    2024 m.

    2025 m.

    2026 m.

    2027 m.

    2028–2030 m.

    IŠ VISO

    IŠ VISO asignavimų
    visose daugiametės finansinės programos
    IŠLAIDŲ KATEGORIJOSE

    Įsipareigojimai

    1,324

    1,344

    1,365

    1,387

    1,409

    1,431

    1,449

    9,709

    Mokėjimai

    0,543

    1,054

    1,238

    1,280

    1,302

    1,319

    1,332

    1,641

    9,709

    3.2.2.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

    3.2.2.1.Santrauka

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

    X    Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)



    2021 m. 44



    2022 m.



    2023 m.



    2024 m.



    2025 m.



    2026 m.



    2027 m.

    IŠ VISO

    Daugiametės finansinės programos
    7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA

    Žmogiškieji ištekliai

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    0,272

    1,904

    Kitos administracinės išlaidos

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,015

    0,405

    Daugiametės finansinės programos
    7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    2,009

    Neįtraukta į daugiametės finansinės programos 45
    7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    Žmogiškieji ištekliai

    Kitos
    administracinio pobūdžio išlaidos

    Tarpinė suma,
    neįtraukta į daugiametės finansinės programos
    7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    IŠ VISO

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    0,287

    2,009

    Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų priemonei valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    3.2.2.2.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.

    X Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

    Sąmatą surašyti etatų vienetais



    2021 m. 46



    2022 m.



    2023 m.



    2024 m.



    2025 m.



    2026 m.



    2027 m.

    •Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

    XX 01 01 01 (Komisijos būstinė ir atstovybės)

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    XX 01 01 02 (Delegacijos)

    XX 01 05 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)

    10 01 05 01 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)

    Išorės darbuotojai (etatų vienetais): etato ekvivalentas 47

    XX 01 02 01 (CA, SNE, INT finansuojami iš bendrojo biudžeto)

    XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT ir JED delegacijose)

    XX 01 04 yy  48

    - būstinėje

    - delegacijose

    XX 01 05 02 (CA, SNE, INT– netiesioginiai moksliniai tyrimai)

    10 01 05 02 (CA, INT, SNE – tiesioginiai moksliniai tyrimai)

    Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

    IŠ VISO

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    1,9

    XX yra atitinkama politikos sritis arba biudžeto antraštinė dalis.

    Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus priemonei valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    Vykdytinų užduočių aprašymas:

    Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

    1,9 (0,95 AD, 0,95 AST)

    Išorės darbuotojai

    3.2.3.Trečiųjų šalių įnašai

    X Pasiūlyme (iniciatyvoje) nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo.

    Pasiūlyme (iniciatyvoje) numatytas bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

    Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    metai
    N

    metai
    N+1

    metai
    N+2

    metai
    N+3

    Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

    IŠ VISO

    Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

    IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

    3.3.Numatomas poveikis pajamoms

    X    Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

       Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

    nuosaviems ištekliams

    įvairioms įplaukoms

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Biudžeto pajamų eilutė:

    Einamųjų finansinių metų asignavimai

    Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 49

    N metai

    N+1 metai

    N+2 metai

    N+3 metai

    Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

    …………. straipsnis

    Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.

    Nurodyti poveikio įplaukoms apskaičiavimo metodą.

    (1)    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 331/2014, kuriuo nustatoma mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles 2020“) (OL L 103, 2014 4 5, p. 1). Tuo reglamentu panaikinti Tarybos sprendimai 2001/923/EB, 2006/75/EB ir 2006/849/EB.
    (2)    Ji pakeičia 2001 m. nustatytą ir 2002–2013 m. vykdytą programą „Pericles“, be to, vadovaujantis 2015 m. gegužės 11 d. Tarybos reglamentu (ES) 2015/768, ji taikoma ir euro zonai nepriklausančioms valstybėms narėms.
    (3)    Pagal programą „Pericles 2020“ vykdomuose veiksmuose gali dalyvauti policija, teisminės institucijos, nacionaliniai centriniai bankai, techninės analizės laboratorijos ir mokslo įstaigos.
    (4)    Komisijos tarnybų darbinis dokumentas SWD(2017) 443 final, pridedamas prie 2017 m. gruodžio 6 d. Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėl mainų, pagalbos ir mokymo programos, skirtos euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programos „Pericles 2020“), laikotarpio vidurio vertinimo. 
    (5)    Economisti Associati, Programos „Pericles 2020“ laikotarpio vidurio peržiūra, galutinė ataskaita, 2017 m. birželio 27 d., p. 64–70.
    (6)    Siekiant reaguoti į eurų banknotų apsaugos priemonių (pavyzdžiui, hologramų) padirbimo pavojų.
    (7)    Siekiant kovoti su karštaisiais padirbinėjimo taškais (Kolumbijoje ir Peru).
    (8)    Kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 331/2014, kuriuo nustatoma mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles 2020“) (OL L 103, 2014 4 5, p. 1), 13 konstatuojamojoje dalyje.
    (9)    2017 m. gruodžio 6 d. Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl mainų, pagalbos ir mokymo programos, skirtos euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programos „Pericles 2020“), laikotarpio vidurio vertinimo (COM(2017) 741 final).
    (10)    Kompetentingos nacionalinės institucijos – kovai su padirbinėjimu valstybių narių paskirtos valdžios institucijos, t. y. policija, teisminės institucijos, nacionaliniai centriniai bankai ir monetų kalyklos. Išsamų jų sąrašą galima rasti Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje (2015/C 264/02).
    (11)    Klausimyno 6 klausimas: „Nurodykite, ar teko turėti reikalų su vienu ar keliais toliau nurodytais fondais ir programomis.“
    (12)    Dienpinigių vieneto įkainiais ketinama padengti pragyvenimo išlaidas konkrečioje šalyje (pietus ir vakarienę, vietos transporto išlaidas ir kitas asmenines išlaidas).
    (13)    Įrašyti nuorodą, kai ji bus žinoma.
    (14)     OL C 137, 2012 5 12, p. 7 .
    (15)    2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento pozicija (dar nepaskelbta Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje) ir 2014 m. kovo 11 d. Tarybos sprendimas.
    (16)    2001 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1338/2001, nustatantis priemones, būtinas euro apsaugai nuo padirbinėjimo ( OL L 181, 2001 7 4, p. 6 ).
    (17)    2001 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1339/2001, išplečiantis Reglamento (EB) Nr. 1338/2001, nustatančio priemones, būtinas euro apsaugai nuo padirbinėjimo, veikimą toms valstybėms narėms, kurios nėra priėmusios euro kaip savo bendros valiutos ( OL L 181, 2001 7 4, p. 11 ).
    (18)    2001 m. gruodžio 17 d. Tarybos sprendimas 2001/923/EB, nustatantis mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (Periklio programą) ( OL L 339, 2001 12 21, p. 50 ).
    (19)    2001 m. gruodžio 17 d. Tarybos sprendimas 2001/924/EB, išplečiantis Sprendimo, nustatančio mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (programą „Periklis“), galiojimą valstybėms narėms, nepriėmusioms euro kaip bendros valiutos ( OL L 339, 2001 12 21, p. 55 ).
    (20)    2006 m. sausio 30 d. Tarybos sprendimas 2006/75/EB, iš dalies keičiantis ir pratęsiantis Sprendimą 2001/923/EB, nustatantį mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (Periklio programą) ( OL L 36, 2006 2 8, p. 40 ).
    (21)    2006 m. sausio 30 d. Tarybos sprendimas 2006/76/EB, išplečiantis Sprendimo 2006/75/EB, iš dalies keičiančio ir pratęsiančio Sprendimą 2001/923/EB, nustatantį mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (Periklio programą), taikymą programoje nedalyvaujančioms valstybėms narėms ( OL L 36, 2006 2 8, p. 42 ).
    (22)    2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos sprendimas 2006/849/EB, iš dalies keičiantis ir pratęsiantis Sprendimą 2001/923/EB, nustatantį mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (Periklio programą) ( OL L 330, 2006 11 28, p. 28 ).
    (23)    2006 m. lapkričio 20 d. Tarybos sprendimas 2006/850/EB, išplečiantis Sprendimo 2006/849/EB, iš dalies keičiančio ir pratęsiančio Sprendimą 2001/923/EB, nustatantį mainų, paramos ir mokymo programą, skirtą euro apsaugai nuo klastojimo (Periklio programą), taikymą programoje nedalyvaujančioms valstybėms narėms ( OL L 330, 2006 11 28, p. 30 ).
    (24)    2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 331/2014, kuriuo nustatoma mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta apsaugai nuo eurų padirbinėjimo (programa „Pericles 2020“), ir kuriuo panaikinami Tarybos sprendimai 2001/923/EB, 2001/924/EB, 2006/75/EB, 2006/76/EB, 2006/849/EB ir 2006/850/EB ( OL L 103, 2014 4 5, p. 1) . 
    (25)    2017 m. gruodžio 6 d. Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl programos „Pericles 2020“ laikotarpio vidurio vertinimo COM(2017) 741 final) .
    (26)     OL L 248, 2013 9 18, p. 1.
    (27)     OL L 292, 1996 11 15, p. 2.  
    (28)     OL L 283, 2017 10 31, p. 1.  
    (29)    Žr. Oficialųjį leidinį. 
    (30)    Tautų lygos sutarčių serija Nr. 2623 (1931), p. 372.
    (31)    Kaip nurodyta Finansinio reglamento 54 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
    (32)    Pagal programą „Pericles 2020“ vykdomuose veiksmuose gali dalyvauti policija, teisminės institucijos, nacionaliniai centriniai bankai, techninės analizės laboratorijos ir mokslo įstaigos.
    (33)    Komisijos tarnybų darbinis dokumentas SWD(2017) 443 final, pridedamas prie 2017 m. gruodžio 6 d. Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėl mainų, pagalbos ir mokymo programos, skirtos euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programos „Pericles 2020“), laikotarpio vidurio vertinimo.
    (34)    Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Finansinį reglamentą pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (35)     OL L 248, 2013 9 18, p. 1.
    (36)     OL L 292, 1996 11 15, p. 2.  
    (37)     OL L 283, 2017 10 31, p. 1.  
    (38)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
    (39)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
    (40)    Šalių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių šalių kandidačių.
    (41)    Techninė ir (arba) administracinė pagalba bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
    (42)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
    (43)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
    (44)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
    (45)    Techninė ir (arba) administracinė pagalba bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
    (46)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
    (47)    CA – sutartininkas („Contract Staff“), LA – vietinis darbuotojas („Local Staff“), SNE – deleguotasis nacionalinis ekspertas („Seconded National Expert“), INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas („agency staff“), JES – jaunesnysis delegacijos specialistas („Junior Professionals in Delegations“).
    (48)    Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
    (49)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 25 % surinkimo sąnaudų.
    Top

    Briuselis,2018 05 31

    COM(2018) 369 final

    PRIEDAS

    prie

    Pasiūlymo

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    kuriuo nustatoma 2021–2027 m. mainų, pagalbos ir mokymo programa, skirta euro apsaugai nuo padirbinėjimo (programa „Pericles IV“)

    {SWD(2018) 281 final}


    PRIEDAS

    PROGRAMOS VERTINIMO RODIKLIAI

    Programa bus atidžiai stebima remiantis rodiklių, kuriais siekiama nustatyti, kokiu mastu buvo pasiekta programos bendrųjų ir konkrečiųjų tikslų, ir sumažinti administracinę naštą ir išlaidas, rinkiniu. Tuo tikslu bus renkami duomenys, reikalingi šiam pagrindinių rodiklių rinkiniui:

    (a)aptiktų padirbtų eurų kiekis;

    (b)uždarytų neteisėtų dirbtuvių kiekis;

    (c)pagal programą finansuotų veiksmų dalyvių atsiliepimai.

    Pagrindiniams veiklos rodikliams skirti duomenys ir informacija kasmet renkami taip:

    ·Komisija surenka duomenis, susijusius su padirbtų eurų monetų ir banknotų kiekiu;

    ·Komisija surenka duomenis, susijusius su uždarytų neteisėtų dirbtuvių kiekiu;

    ·Komisija ir programos paramos gavėjai surenka duomenis, susijusius su gautais pagal programą finansuotų veiksmų dalyvių atsiliepimais.

    Top