EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2018 10 19
COM(2018) 705 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl TFAS fondo, EFRAG ir PIOB veiklos 2017 m.
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0705
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL on the activities of the IFRS Foundation, EFRAG and PIOB in 2017
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl TFAS fondo, EFRAG ir PIOB veiklos 2017 m.
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl TFAS fondo, EFRAG ir PIOB veiklos 2017 m.
COM/2018/705 final
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2018 10 19
COM(2018) 705 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl TFAS fondo, EFRAG ir PIOB veiklos 2017 m.
1.Ataskaitos tikslas ir taikymo sritis
Pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 258/2014 1 dėl Sąjungos tam tikros audito ir finansinės atskaitomybės sričių veiklos paramos programos nustatymo su pakeitimais, padarytais Reglamentu (ES) Nr. 2017/827 2 , Komisija parengia metinę ataskaitą dėl programos paramos gavėjų veiklos.
Šios Sąjungos programos tikslas – gerinti efektyvaus vidaus rinkos veikimo sąlygas remiant skaidrų ir nepriklausomą tarptautinių aukštos kokybės finansinės atskaitomybės ir audito standartų rengimą.
Todėl šioje ataskaitoje aptariama Tarptautinių finansinės atskaitomybės standartų (TFAS) fondo, Europos finansinės atskaitomybės patariamosios grupės (EFRAG) ir Viešojo intereso priežiūros tarybos (PIOB) veikla 2017 m. Tačiau taip pat paminėti tam tikri įvykiai, įvykę 2018 m., kai manyta, kad tai bus naudinga šios ataskaitos tikslais.
2.TFAS fondas
2.1.TFAS veiklos apžvalga
1.1.1.Standartų nustatymas
TASV standartų nustatymo veiklos, įskaitant TFAS aiškinimo komiteto (TFAAK) veiklą, apžvalga ir vykdomos tvirtinimo procedūros yra išdėstytos šios ataskaitos 1 priedėlyje.
1.1.2.Mokslinių tyrimų projektai
Po 2015 m. vykdytų konsultacijų parengto 2017–2021 m. TASV darbo plano tikslas – tobulinti ir remti esamus standartus, skatinti geresnę komunikaciją ir remti jų įgyvendinimą. Vykdydama geresnės komunikacijos projektą, 2017 m. TASV paskelbė konsultacijoms skirtą dokumentą, parengiamąjį projektą ir veiklos nuostatas, skirtus atskleidžiamos informacijos aktualumui didinti sutelkiant dėmesį į reikšmingumą. Užbaigus tyrimų projektus „Diskonto norma“ ir „Mokėjimas akcijomis“ esminių esamų standartų pataisų neprireikė. Laikydamasi Tinkamos procedūros vadovo reikalavimų, TASV taip pat pradėjo 13-ojo TFAS „Vertinimas tikrąja verte“, kuris taikomas nuo 2013 m. sausio 1 d., peržiūrą po įgyvendinimo, siekdama atsižvelgti į įgyvendinimo problemas ir imtis tolesnių veiksmų.
Taip pat buvo priimti penki parengiamieji projektai, susiję su siauros taikymo srities pataisomis. Europos Sąjungos teikiamas finansavimas taip pat apima projektą, skirtą laiku atnaujinti TFAS taksonomiją, kuri prisideda prie vieno Europos elektroninio formato kūrimo.
1.1.3.Patikslintos konceptualios gairės
2018 m. kovo mėn. TASV paskelbė patikslintas konceptualias finansinės atskaitomybės gaires. Šiuo metu joms netaikoma tvirtinimo procedūra, kuri yra susijusi tik su TFAS standartais ir aiškinimais. Patikslintos konceptualios gairės papildo esamus standartus ir jomis siekiama padėti geriau suprasti bei aiškinti TFAS standartus. Patikslintose gairėse išaiškinama, kad pateikta informacija turėtų padėti naudotojams vertinti vadovų vykdomą subjekto ekonominių išteklių priežiūrą. Jose taip pat nurodoma, kad atsargumo principas, kuris apibrėžiamas kaip apdairus elgesys priimant sprendimus netikrumo sąlygomis, padeda sąžiningai parengti finansinę atskaitomybę, bet dėl jo neturėtų atsirasti iškraipymų, susidarančių asimetriškai vertinant turtą ir įsipareigojimus.
Patikslintose gairėse nekalbama apie patikimumo principą, jose nurodoma, kad gali prireikti ieškoti kompromiso tarp aktualumo ir sąžiningo pateikimo. Atitinkamai pakeičiama turto ir įsipareigojimo apibrėžtis atsižvelgiant į ateityje numatomos ekonominės naudos tikimybę. Taip į finansines ataskaitas gali būti įtraukta daugiau ekonominių sandorių, priklausomai nuo kompromiso tarp aktualumo ir netikrumo.
2.2.Bendrieji principai, kuriais vadovaujantis parengti nauji standartai
1.1.4.Bendrieji principai
TASV tinkamos procedūros reikalavimai yra išdėstyti Tinkamos procedūros vadove. Jų taikymą praktikoje prižiūri specialus patikėtinių komitetas – Tinkamos procedūros priežiūros komitetas (TPPK). Pagrindiniai principai:
•skaidrumas: techniniai posėdžiai yra atviri, posėdžių įrašai ir TASV nagrinėjami techniniai dokumentai skelbiami fondo svetainėje ( https://www.ifrs.org/ );
•visapusiškos ir sąžiningos konsultacijos: būtina, kad teikiant kiekvieną pasiūlymą būtų privalomai numatytas vienas viešas posėdis ir viešos konsultacijos. Vadovaudamasi principu „laikykis taisyklių arba paaiškink“ valdyba taip pat turi apsvarstyti papildomų konsultacijų galimybę, kaip antai galimybę skelbti konsultacijoms skirtus dokumentus, kurti patariamąsias grupes, organizuoti viešuosius klausymus arba vykdyti darbą vietoje. TASV gauti raštai su pastabomis skelbiami viešai;
•atskaitomybė: valdyba turi atlikti naujų savo reikalavimų poveikio, įskaitant naudą finansinei atskaitomybei palyginamumo, aktualumo ir naudingumo aspektais ir rengėjų bei naudotojų patiriamas išlaidas, analizę. Nauji standartai paremti dokumentu „Pagrindas išvadoms“, kuriame aiškinama, kuo remiantis priimami sprendimai ir pateikiami atsakymai į per viešas konsultacijas gautas pastabas.
2017 m. lapkričio mėn. Tinkamos procedūros priežiūros komitetas nusprendė atlikti Tinkamos procedūros vadovo peržiūrą, ją tikimasi užbaigti iki 2020 m. Peržiūros metu vertinami ir poveikio analizės proceso pokyčiai po konsultacijų su TFAS patariamąja taryba.
2017 m. TFAS fondas užsakė išorinį tyrimą, susijusį su tuo, ką apie jį mano suinteresuotieji subjektai. Rezultatai parodė, kad labai vertinamas jo nepriklausomumas ir skaidrumas, tačiau nuomonės dėl gebėjimo reaguoti ir tinkamos procedūros taikymo masto pusiausvyros skiriasi.
1.1.5.Tinkama procedūra, poveikio analizė ir konkretūs aspektai, susiję su verslo modeliu, pasekmėmis ekonominiams sandoriams, sudėtingumui, trumpalaikiškumui ir nestabilumui
Pagrindinis 2017 m. priimtas standartas yra 17-asis TFAS „Draudimo sutartys“. Jis pradėtas kurti pagal 2007 m. konsultacijoms skirtą dokumentą ir vėlesnius du 2010 ir 2013 m. paskelbtus parengiamuosius projektus. TASV taip pat atliko keturis bandymų raundus. Vėliausioje 2016 m. atliktoje peržiūroje dalyvavo dvylika dalyvių iš draudimo sektoriaus ir buvo siekiama nustatyti aiškinimo problemas ir veiklos sunkumus, kylančius dėl šešių konkrečių standarto reikalavimų.
2017 m. vasario mėn. Stebėsenos valdyba pabrėžė, kad naujuosius standartus reikia paremti patikima poveikio analize. 17-ojo TFAS poveikio analizė buvo paskelbta 2017 m. gegužės mėn. kartu su galutiniu standartu. Europos Komisija tai vertina palankiai, tačiau taip pat laikosi nuomonės, kad būtų geriau sistemiškai integruoti poveikio analizę į TASV standartų nustatymo procesą ir tokiu būdu formuoti standarto rezultatą, užuot skelbus ad hoc poveikio analizę standartų nustatymo proceso pabaigoje. Poveikio analizėje pažymėta, kad reikalavimai taikyti esamas prielaidas ir laiku pripažinti numatomus nuostolius sustiprintų skaidrumą, o 17-uoju TFAS būtų sudaryta galimybė draudikams teikti turto ir įsipareigojimų ataskaitas nuosekliai laikantis savo verslo modelio. Nuspręsta, kad toks nuoseklus esamas turto ir įsipareigojimų vertinimas sumažins nuogąstavimus dėl trumpalaikiškumo ir nestabilumo. Poveikio analizėje nurodyta, kad reikalavimų laikymosi išlaidos greičiausiai būtų didelės, bet labai skirtųsi kiekvienoje jurisdikcijoje dėl jau taikomos nacionalinės praktikos įvairovės, taip pat ir priklausomai nuo to, ar nacionaliniuose bendruosiuose apskaitos principuose (BAP) šiuo metu numatyta naudoti tikrąją vertą arba galiojančias kainas, ar ne. Kalbant apie sudėtingumą, siekiant palengvinti veiklą nuspręsta laikytis supaprastinto požiūrio į trumpalaikes sutartis. Poveikio analizėje taip pat buvo nagrinėjama 17-ojo TFAS sąveika su Mokumo II reglamentavimo sistema. Joje taip pat padaryta išvada, kad nustačius papildomus 17-ojo TFAS reikalavimus dėl veiklos ataskaitų teikimo, draudikai veikiausiai turės kurti papildomas sistemas. Kalbant apie poveikį draudimo rinkoms, poveikio analizėje daroma išvada, kad padidėjus skaidrumui būtų geriau teikiama informacija ir tai netiesiogiai prisidėtų prie kainodaros arba produktų kūrimo pokyčių, bet nurodoma, kad tiesioginio poveikio nustatyta nebuvo.
Apskritai paskelbus šią poveikio ataskaitą buvo labai pagerinta TASV tinkama procedūra. Tačiau atliekant standarto poveikio draudimo rinkai analizę vis dar daug remiamasi prielaida, kad apskaitos standartai yra neutralūs ir „neturi įtakos šio verslo ekonominei tikrovei“. Be to, poveikio draudimo rinkai analizė yra kokybinė, o ne kiekybinė. Todėl tikrasis poveikis ekonominiams sandoriams ES gali būti nevisiškai aiškus.
Siekdama patobulinti bendrą TASV poveikio vertinimo metodiką 2017 m. Europos Komisija pateikė Stebėsenos valdybai konsultacijoms skirtą dokumentą. Tolesnės diskusijos apie poveikio vertinimo tobulinimą buvo įtrauktos į 2018 m. Stebėsenos valdybos darbo planą.
2.3.Valdymas, profesinis sąžiningumas ir atskaitomybė
1.1.6.Apžvalga
TFAS fondą valdo 22 3 patikėtinių taryba, kuri yra bendrai atsakinga už bendrą TASV priežiūrą ir jos narių skyrimą. 2017 m. patikėtiniai susitiko 3 kartus. Patikėtiniai skiriami atsižvelgiant į proporcingą paskirstymą pagal geografinę kilmę ir juos prieš tai turi patvirtinti Stebėsenos valdyba, skirta ryšiams su valdžios institucijomis palaikyti. Europos Komisija yra Stebėsenos valdybos narė. 2017 m. Stebėsenos valdyba susirinko vieną kartą. TASV sudaro 14 narių, kuriuos skiria patikėtiniai, vadovaudamiesi geografinės pusiausvyros reikalavimais. TASV nariai skiriami penkerių metų kadencijai ir gali būti vieną kartą perrinkti dar vienai kadencijai. TASV yra atsakinga už standartų nustatymą. 2017 m. ji surengė 11 valdybos posėdžių. Patikėtiniai taip pat skiria TFAS aiškinimo komiteto (TFAAK), skirto aiškinti TFAS standartų taikymą ir teikti rekomendacijas finansinių ataskaitų teikimo klausimais, 14 narių. Be to, TFAS patariamoji taryba yra forumas, kuriame gali dalyvauti organizacijos ir asmenys. Jos narius skiria patikėtiniai, o valdyba su ja konsultuojasi dėl sprendimų, susijusių su dideliais projektais.
1.1.7.Skaidrumo taisyklės
Valdybos ir Aiškinimo komiteto posėdžiai yra atviri visuomenei, darbotvarkės yra skelbiamos, o posėdžiai transliuojami internetu.
Kai TFAS fondo nariai susitinka su suinteresuotaisiais subjektais ne pagal Tinkamos procedūros vadove numatytą tvarką, jokių oficialių įrašų nedaroma.
1.1.8.Atstovavimas suinteresuotiesiems subjektams
Per patikėtinių atliekamą struktūros ir efektyvumo peržiūrą (Trustees' Review of Structure and Effectiveness), kurią TFAS fondas atlieka kas penkerius metus, rengiamos viešos konsultacijos. Vėliausios konsultacijos buvo pradėtos 2015 m. Per konsultacijas buvo siekiama gauti atsiliepimų apie geografinį patikėtinių pasiskirstymą. Kai kurie suinteresuotieji subjektai, įskaitant Europos Komisiją, teigė, kad patikėtinių narystė turi atspindėti įsipareigojimą priimti TFAS ir prisiimti santykinę fondo finansavimo įnašų dalį. Tačiau patikėtiniai dar kartą patvirtino, kad Patikėtinių tarybos ir TASV nariai turėtų būti renkami atsižvelgiant į pasaulio kapitalo rinkas ir laikantis geografinės pusiausvyros reikalavimų išlaikyti tolygų atstovavimą Azijai ir Okeanijai, Europai ir Amerikai.
Todėl 2016 m. gruodžio mėn. geografinis patikėtinių paskirstymas buvo tik truputį pakeistas sujungus Šiaurės ir Pietų Amerikos kategorijas į vieną kategoriją „Šiaurės ir Pietų Amerika“ ir padidinus geografiškai niekam nepriskirtų patikėtinių skaičių nuo 2 iki 3. Be to, tarybos narių skaičius buvo sumažintas nuo 16 iki 14.
2017 m. gruodžio 31 d. į TFAS patariamosios tarybos sudėtį įėjo 43 organizacijos ir 49 atskiri nariai. Europos Komisija dalyvauja kaip stebėtoja.
2017 m. lapkričio mėn. surengtame posėdyje Patikėtinių taryba pratęsė patikėtinių pirmininko pareigas einančio Michelo Prados kadenciją maksimaliam vienų metų laikotarpiui, kol bus paskirtas jo pareigų perėmėjas. Kitu atveju M. Prados kadencija būtų pasibaigusi 2017 m. gruodžio 31 d.
1.1.9.Atskaitomybė Europos Parlamentui
Kaip nurodyta Reglamente (ES) 2017/827 4 , Europos Parlamentas turi būti išsamiai informuojamas apie TFAS rengimą. Metinis Europos Parlamento ekonomikos ir pinigų politikos (ECON) komiteto, TASV pirmininko H. HOOGERVORSTO ir TFAS fondo patikėtinių pirmininko M. PRADOS apsikeitimas nuomonėmis įvyko 2017 m. sausio 26 d. ECON komitetas 2018 m. kovo 19–20 d. taip pat surengė metinį apsikeitimą nuomonėmis, kuriame buvo aptartas TASV dalyvavimo teikiant ataskaitas dėl mokesčių pagal šalis klausimas. Hansas Hoogervorstas pranešė, kad TASV prašys Stebėsenos valdybos pareikšti nuomonę.
1.1.10.Interesų konfliktų prevencija
TFAS fondo patikėtiniai yra skiriami 3 metų kadencijai su galimybe būti perrinktais dar vienai kadencijai ir jie privalo įsipareigoti veikti viešojo intereso labui. Stebėsenos valdybos prašymu yra rengiama interesų konflikto prevencijos politika, kad patikėtiniu negalėtų tapti asmuo iš tos pačios organizacijos kaip Stebėsenos valdybos narys.
Tik trys TASV nariai gali dirbti ne visą darbo dieną. TFAS fondo konstitucijoje reikalaujama, kad visą darbo dieną dirbantys valdybos nariai nutrauktų visus darbo santykius ir ryšius, kurie gali turėti įtakos jų nepriklausomumui. Neleidžiama būti deleguotam darbdavio arba turėti teisę vėl grįžti pas buvusį darbdavį.
1.1.11.Finansavimo paskirstymas
2017 m. TFAS fondas gavo iš Europos Sąjungos 4,6 mln. EUR dotaciją – tai sudaro 16,5 proc. viso gauto finansavimo. Pagal daugiametę finansinę programą ši suma kasmet gali būti peržiūrima.
Nors 2017 m. buvo pranešta apie 4,2 proc. didesnius suinteresuotųjų subjektų įnašus, atsižvelgus į valiutos kurso svyravimo poveikį paaiškėjo, kad šie įnašai sumažėjo 2 proc. Visų pirma įnašus sumažino Saudo Arabija (–100 proc.), Nigerija (–100 proc.), Brazilija (–34 proc.) ir Jungtinės Valstijos (–25 proc.). Todėl, nors Šiaurės ir Pietų Amerikos patikėtiniai sudaro 27 proc. narių, jie moka tik 6 proc. visų įnašų.
TFAS fondo grynasis pelnas sudarė 8,7 mln. GBP. 2017 m. gruodžio 31 d. visas nepaskirstytas perviršis siekė 31,5 mln. GBP. Pagrindinės įnašų į fondą mokėtojos nurodytos 2 priedėlyje.
3.EFRAG
3.1.EFRAG veiklos apžvalga
1.1.12.Nuomonė dėl tvirtinimo ir poveikio vertinimas
EFRAG teikia nuomones Europos Komisijai apie tai, ar naujieji arba peržiūrėti TFAS standartai atitinka Europos interesus tarptautiniame standartų nustatymo procese. Šie interesai turėtų būti siejami su atsargumo sąvoka, reikalavimo pateikti tikrą ir teisingą vaizdą laikymusi ir Europos visuomenės gerovės siekimu. Dabar poveikio vertinimas yra svarbi EFRAG darbo teikiant nuomonę dėl tvirtinimo dalis, padedanti nuspręsti, ar standartas yra palankus Europos visuomenės gerovei.
Pasinaudodama savo išplėstu įgaliojimu veikti visuomenės labui, 2017 m. teikdama nuomonę dėl 16-ojo TFAS „Nuoma“ tvirtinimo, EFRAG atliko pirmą visavertę poveikio (ekonomikai ir elgesiui) analizę, grindžiamą tvirtu makroekonominio poveikio vertinimu. Tai buvo bandomasis atvejis, kuriuo pasiremta toliau didinant EFRAG poveikio vertinimo pajėgumus. EFRAG taip pat baigė rengti savo nuomonę dėl pataisos „9-ojo TFAS „Finansinės priemonės“ taikymas su 4-uoju TFAS „Draudimo sutartys““ (4-ojo TFAS pataisos) tvirtinimo. Dėl nenumatytų neigiamų pasekmių Europos konkurencingumui rizikos Komisija pasiūlė priimti Europai skirtą papildymą, kuriuo galimybė atidėti 9-ojo TFAS taikymą būtų išplėsta įtraukiant finansinius konglomeratus, neatitinkančius TASV dominavimo kriterijaus.
2017 m. spalio mėn. Europos Komisija taip pat paprašė EFRAG iki 2018 m. pabaigos pateikti nuomonę dėl 17-ojo TFAS „Draudimo sutartys“ tvirtinimo. Savo prašyme Komisija, pasikonsultavusi su Apskaitos reguliavimo komitetu, nurodė keletą konkrečių klausimų, kuriuos EFRAG turėtų išanalizuoti, įskaitant Europos visuomenės gerovę. Visų pirma buvo prašoma įvertinti galimą poveikį finansiniam stabilumui, konkurencingumui, taip pat poveikį Europos draudimo rinkai. Nuomonę dėl tvirtinimo EFRAG pradėjo rengti 2017 m., tačiau pagrindinė šio darbo dalis bus atlikta 2018 m.
Svarbus poveikio analizės elementas – tai išsamus numatomo 17-ojo TFAS poveikio atrinktoms Europos draudimo grupėms tyrimas. Kiti elementai, kuriais grindžiama poveikio analizė, – tai išsamus naudotojų informavimas, esamų draudimo pramonės tendencijų tyrimas ir supaprastintas atvejo tyrimas, skirtas mažesnėms ir vidutinėms draudimo įmonėms, nedalyvaujančioms išsamiame atvejo tyrime. EFRAG siekia 2018 m. rugsėjo mėn. paskelbti savo nuomonės dėl tvirtinimo projektą, skirtą viešoms konsultacijoms.
2017 m. EFRAG dalyvavo TASV konsultacijų procese ir po viešų konsultacijų paskelbė raštus su pastabomis dėl visų TASV pasiūlymų (parengiamuosius projektus ir konsultacijoms skirtus dokumentus).
1.1.13.Kiti prašymai pateikti techninę nuomonę
Remiantis Europos Parlamento rezoliucija priėmus 9-ąjį TFAS, 2017 m. gegužės mėn. Komisija paprašė EFRAG pateikti techninę nuomonę dėl 9-ojo TFAS „Finansinės priemonės“ reikalavimų dėl nuosavybės priemonių apskaitos atsižvelgiant į ilgalaikę investicinę perspektyvą.
Pirmuoju etapu EFRAG buvo prašoma surinkti kiekybinius duomenis apie esamą ilgalaikių investuotojų turimų nuosavybės priemonių lygį, jų apskaitos klasifikaciją ir galimą naujų reikalavimų poveikį jų elgesiui, siekiant įvertinti, ar reikalavimai gali neigiamai paveikti ilgalaikį investavimą.
Antruoju etapu EFRAG buvo paprašyta parengti 9-ojo TFAS reikalavimų galimų alternatyvų analizę pakartotinai nenaudojant nuosavybės priemonių, įvertintų tikrąja verte, kurios pokyčiai pripažįstami kitomis bendrosiomis pajamomis. 2017 m. liepos mėn. EFRAG pradėjo viešas konsultacijas, siekdama surinkti kiekybinius duomenis, ir Europos akademinei grupei užsakė atlikti akademinę literatūros peržiūrą. Ataskaitą dėl projekto pirmo etapo EFRAG paskelbė 2018 m. sausio mėn.
1.1.14.Moksliniai tyrimai
EFRAG mokslinių tyrimų darbo temos buvo atrinktos atsižvelgiant į 2015 m. rengtų viešų konsultacijų rezultatus. Viešos konsultacijos padėjo geriau suprasti Europos suinteresuotųjų subjektų mokslinių tyrimų prioritetus. Antrą 2018 m. ketvirtį EFRAG paskelbs naujos mokslinių tyrimų darbotvarkės konsultacijų dokumentą. EFRAG yra tvirtai įsipareigojusi vykdyti įrodymais pagrįstus mokslinius tyrimus. 2017 m. vykdydama mokslinių tyrimų veiklą EFRAG paskelbė tyrimą tema „Dinaminės rizikos valdymas. Kaip bankai valdo palūkanų normos riziką?“ ir diskusijoms skirtą dokumentą „Prestižo vertės sumažėjimo testas. Ar galima jį pagerinti?“.
EFRAG taip pat vykdo mokslinių tyrimų projektus, susijusius su kitokiais nei vienodos vertės apsikeitimo sandoriais; mišriųjų pensijų planų apskaita ir esamos palūkanų normos aplinkos pasekmėmis.
3.2.Valdymas, skaidrumas ir viešoji atskaitomybė
1.1.15.Valdymo reforma pagal P. Maystadto ataskaitoje pateiktas rekomendacijas
EFRAG valdymo reforma, įgyvendinta 2014 m. spalio 31 d., padidino organizacijos teisėtumą ir reprezentatyvumą ir užtikrino darnesnį ES dalyvavimą TASV standartų nustatymo procese. Valdymo reforma buvo užbaigta 2016 m. liepos mėn. EFRAG generalinei asamblėjai EFRAG valdybos pirmininku oficialiai paskyrus Jeaną-Paulį Gauzèsą, buvusį Europos Parlamento narį, kurio kandidatūrą pateikė Komisija, o Europos Parlamentas bei Taryba jai pritarė.
Europos priežiūros institucijos ir ECB pasirinko būti oficialiais stebėtojais, turinčiais pasisakymo EFRAG valdyboje teisę. Jų indėlis atidžiai apsvarstytas rengiant EFRAG poziciją ir jie labai prisidėjo rengiant EFRAG poveikio analizę, pirmiausia finansinio stabilumo srityje.
2017 m. EFRAG valdyba visas savo išvadas pasiekė bendru sutarimu, nebalsuodama. 2017 m. įvyko pirmoji EFRAG valdybos rotacija ir buvo paskirta nauja valdyba. Atsižvelgiant į P. Maystadto ataskaitos rekomendaciją, buvo sukurta stebėtojo vieta Europos organizacijoms, atstovaujančioms privatiems investuotojams (galutiniams naudotojams).
EFRAG valdyba, EFRAG generalinei asamblėjai prižiūrint, kasmet atlieka savo narių veiklos ir efektyvumo peržiūrą. 2017 m. atliekant peržiūrą buvo nagrinėjami įvairūs strateginiai, valdymo ir veiklos aspektai. Ji parodė, kad apskritai naujoji valdymo struktūra veikė tinkamai ir tai padidino organizacijos patikimumą. Siekiant dar labiau pagerinti EFRAG veiklos efektyvumą ateityje, buvo priimtos kelios rekomendacijos.
EFRAG viešai skelbia metinę peržiūrą, kurioje visiškai skaidriai pateikia savo valdymo ir finansinę struktūrą bei pagrindinę atitinkamų metų veiklą. 2017 m. metinė peržiūra 5 buvo paskelbta 2018 m. kovo 21 d.
EFRAG vidaus taisyklėse nustatomi reikalavimai dėl interesų konfliktų ir EFRAG valdyba turi Valdybos narių interesų konfliktų politiką, kuri yra skelbiama EFRAG svetainėje. Šia politika siekiama užtikrinti EFRAG, kaip Europos viešojo intereso labui dirbančios organizacijos, patikimumą. Šia politika siekiama išvengti situacijų, kuriose gali kilti interesų konfliktų arba susidaryti įspūdis, kad kilo interesų konfliktai, dėl kurių gali būti priimti sprendimai arba padaryti veiksmai, neatitinkantys visos Europos visuomenės intereso arba sudarantys įspūdį, kad EFRAG elgėsi netinkamai. EFRAG valdybos nariai ir EFRAG darbuotojai pasirašo metines deklaracijas.
Galiausiai 2017 m. antrą pusmetį buvo atliktas nepriklausomas EFRAG matomumo ir efektyvumo auditas. 2018 m. kovo mėn. paskelbtoje ataskaitoje buvo pateiktas dabartinis požiūris į organizacijos privalumus ir tobulintinas sritis. Bendrai ataskaitoje patvirtinta, kad EFRAG dirba labai kokybiškai, ir kaip viena iš tobulintinų sričių nurodytas matomumas, taip pat būtinybė dalyvauti platesnėse diskusijose apie įmonių atskaitomybę. Įgyvendinus EFRAG komunikacijos strategiją ir sudarius komunikacijos grupę, vadovaujamą EFRAG valdybos pirmininko, bus padaryta tolesnė pažanga siekiant didesnio EFRAG matomumo ir patikimumo.
1.1.16.Skaidrumo taisyklės
Nuo tada, kai buvo įsteigta, ir atlikus pirmiau minėtą reformą, EFRAG įdiegė skaidrią viešą tinkamą procedūrą, kuri ilgainiui buvo toliau tobulinama. Ši tinkama procedūra suteikia galimybę visiems Europos suinteresuotiesiems subjektams pateikti savo nuomones svarstyti EFRAG ir užtikrina, kad nustatant EFRAG poziciją būtų atsižvelgta į apskaitos ir ekonominių modelių bei nuomonių įvairovę Europoje. Tai buvo labai svarbu, siekiant užtikrinti, kad nauji TFAS standartai atitiktų Europos poreikius.
Pavyzdžiui, vykdydama tinkamą procedūrą EFRAG 1) skelbė viešoms konsultacijoms skirtus pozicijų projektus, 2) atliko tyrimus vietoje ir kitų formų poveikio analizę, 3) organizavo informavimo renginius (kai kurie iš jų skirti konkrečiai finansinių ataskaitų naudotojams) ir 4) vykdė specialius tyrimus.
Vykdydama kiekybinius tyrimus, kurių medžiaga naudojama diskusijai 6 apie EFRAG raštus su pastabomis ir nuomones dėl tvirtinimo, EFRAG taip pat prisidėjo prie įrodymais pagrįstų standartų nustatymo. Kiekybiniai tyrimai palaipsniui tampa vis svarbesne EFRAG atliekamo mokslinių tyrimų darbo dalimi.
EFRAG valdybos, EFRAG techninės ekspertų grupės (EFRAG TEG) ir EFRAG standartus nustatančių institucijų konsultacinio forumo (EFRAG CFSS) posėdžiai dabar rengiami viešai, o posėdžių darbotvarkė ir santraukos yra skelbiamos EFRAG svetainėje. Be to, EFRAG valdybos posėdžių, o nuo 2017 m. sausio mėn. – ir EFRAG TEG ir EFRAG CFSS posėdžių darbotvarkės patvirtinamieji dokumentai yra skelbiami viešai. Nuo 2018 m. kovo mėn. šie vieši posėdžiai yra transliuojami internetu; taip suinteresuotiesiems subjektams sudaroma galimybė stebėti diskusijas ne tik tikruoju laiku, bet ir posėdžiams pasibaigus. EFRAG TEG diskusijos papildomos iš EFRAG CFSS ir specialių EFRAG darbo grupių gauta informacija.
1.1.17.Platus atstovavimas EFRAG valdymo struktūrai ir jos viešoji atskaitomybė
EFRAG darbui labai svarbi informacija, gauta iš EFRAG naudotojų komisijos. Skirtinga šių grupių, taip pat EFRAG valdybos ir EFRAG TEG sudėtis, tiek geografine, tiek profesinės patirties prasme, užtikrina, kad EFRAG deramai atsižvelgtų į visus skirtingus požiūrius.
Tačiau, nors apskritai šių veiksmų rezultatai buvo labai teigiami, tebėra abejonių dėl gebėjimo aprėpti visą Europos suinteresuotųjų subjektų nuomonių spektrą. EFRAG nagrinės, kaip ji galėtų veiksmingiau gauti ne taip intensyviai dalyvaujančių EFRAG darbe, bet jo veikiamų suinteresuotųjų subjektų arba tiesiogiai į EFRAG veiklos sferą nepatenkančių suinteresuotųjų subjektų grupių grįžtamąją informaciją.
1.1.18.Europos Parlamento ir Tarybos dalyvavimas ankstyvame etape
EFRAG taip pat pagerino santykius su Europos Parlamentu ir pirmiausia su Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto TFAS nuolatine grupe, kuriai pirmininkauja Europos Parlamento narys Theodoras Stolojanas. Per posėdžius Europos Parlamentas gali prisidėti prie EFRAG veiklos ir gauti informacijos apie EFRAG pagrindinę veiklą visais standartų nustatymo proceso etapais.
2017 m. kovo mėn. TFAS grupė susitiko su EFRAG aptarti EFRAG nuomonės dėl 16-ojo TFAS „Nuoma“ tvirtinimo ir būsimą EFRAG nuomonės dėl 17-ojo TFAS „Draudimo sutartys“ tvirtinimo procesą. EFRAG taip pat pristatė savo darbą, susijusį su Europos nuomonių įtraukimu į tarptautines diskusijas. EFRAG taip pat buvo pakviesta į 2017 m. spalio mėn. TFAS grupės posėdį, kad pateiktų naujausią informaciją apie EFRAG nuomonės dėl 17-ojo TFAS „Draudimo sutartys“ tvirtinimo rengimo procesą, T. Stolojano ataskaitos įgyvendinimą ir darbą po nuomonės dėl 9-ojo TFAS „Finansinės priemonės“ patvirtinimo. Šiuose posėdžiuose EFRAG teiravosi TFAS grupės, kaip galėtų padėti kuo anksčiau įtraukti Parlamentą rengiant EFRAG nuomonę dėl 17-ojo TFAS tvirtinimo.
Be to, Europos Komisija pakvietė EFRAG dalyvauti Apskaitos reguliavimo komiteto posėdžiuose, kuriuose dalyvauja valstybių narių atstovai, ir kiekviename posėdyje pristatyti savo darbą rengiant nuomones dėl tvirtinimo ir kitas temas. Taip Apskaitos reguliavimo komitetui buvo sudaryta galimybė tiesiogiai keistis nuomonėmis su EFRAG ir kuo anksčiau pateikti savo pastabas. Apskaitos reguliavimo komitetas aptarė Komisijos prašymų pateikti nuomonę dėl tvirtinimo projektus, siekdamas užtikrinti, kad būtų sprendžiami visi valstybėms narėms svarbūs klausimai.
Anksti gavusi Parlamento ir Apskaitos reguliavimo komiteto pastabas EFRAG galėjo įtraukti svarbius klausimus į savo rašto su pastabomis projektą arba nuomonės dėl tvirtinimo projektą, skirtus viešoms konsultacijoms.
1.1.19.EFRAG finansavimo struktūros diversifikavimas ir suderinimas
EFRAG yra viešai ir privačiai finansuojama organizacija, dirbanti Europos viešojo intereso labui. EFRAG juridinis statusas yra AISBL (Belgijos tarptautinė ne pelno organizacija). EFRAG narės yra aštuonios Europos suinteresuotųjų šalių organizacijos ir devynios nacionalinės organizacijos.
Siekdama dar labiau sustiprinti savo finansinę struktūrą ir išplėsti savo narių bazę, 2017 m. kovo mėn. EFRAG paskelbė kvietimą pareikšti susidomėjimą. 2017 m. spalio mėn. „Instituto de Contabilidad y Auditoria de Cuentas“ (ICAC) (Ispanijos nacionalinius standartus nustatanti institucija) įstojo į EFRAG kaip nacionalinė organizacija, siekdama sustiprinti EFRAG ryšį su Ispanijos finansinės atskaitomybės bendruomene. EFRAG ir toliau stengsis plėsti savo narių bazę ir sieks platesnio geografinio atstovavimo.
Be finansavimo grynaisiais pinigais, EFRAG gauna nepiniginius įnašus iš EFRAG techninių ekspertų grupės, EFRAG valdybos, darbo grupių ir patariamųjų komisijų, taip pat įnašus neapmokamo delegavimo forma.
Kiekvienos organizacijos narės grynųjų įnašų paskirstymas pateikiamas 3 priedėlyje.
4.Viešojo intereso priežiūros taryba (PIOB)
4.1.Veiklos apžvalga
PIOB yra atsakinga už audito, etikos ir apskaitininkų mokymo standartų nustatymo priežiūrą. Tie standartai yra tarptautiniai audito standartai (angl. International Standards on Auditing, ISA), apskaitininkų etikos standartai ir tarptautiniai švietimo standartai (angl. International Education standards, IES). Standartų nustatymo struktūra buvo sukurta žlugus pasitikėjimui kapitalo rinkomis po „Enron“ skandalo ir „Arthur Andersen“ žlugimo. Ypač svarbūs yra tarptautiniai audito standartai, kuriuos tiesiogiai arba netiesiogiai taiko dauguma teisės aktų nustatytą auditą atliekančių auditorių.
Bendra PIOB užduotis – užtikrinti, kad šie standartai būtų rengiami vadovaujantis viešuoju interesu. Komisija pasiūlė dviejų iš 10 PIOB narių kandidatūras.
PIOB tvirtina standartų nustatymo valdybų pasiūlytas narių kandidatūras, pritaria jų strategijoms ir darbo planams, stebi, kaip rengiami standartai, ir tikrina, ar tinkamai atsižvelgta į visus viešose konsultacijose nurodytus elementus. Prireikus, PIOB rekomenduoja, kokių veiksmų reikia imtis siekiant užtikrinti, kad standartai veiksmingai atitiktų viešąjį interesą.
2017 m. PIOB reguliariai palaikė ryšį su jos prižiūrimomis standartų nustatymo valdybomis (Tarptautinių audito ir užtikrinimo standartų valdyba, TAUSV, angl. International Auditing and Assurance Standards Board); Tarptautinių apskaitos srities mokymo standartų valdyba (angl. IAESB) ir Tarptautinių buhalterių etikos standartų valdyba (IESBA), jų trimis konsultacinėmis patariamosiomis grupėmis, Atitikties patariamąja komisija ir Kandidatūrų teikimo komitetu bei IFAC vadovais.
2017 m. PIOB taip pat surengė du informavimo renginius. Pirmasis įvyko vasario 9 d. Naujajame Delyje, Indijoje. Jį organizavo Indijos licencijuotų apskaitininkų institutas (ICAI), jo tema – “Global Audit Oversight: Reconciling the Perception Gap” („Pasaulinė audito priežiūra. Suvokimo spragos užpildymas“). Antras renginys buvo birželio 30 d. Madride surengta diskusija apie technologijų poveikį auditui. PIOB kartu su Stebėsenos grupe taip pat prisidėjo kuriant Viešojo intereso sistemą, kuria siekiama sukurti geresnį vertinimo, kaip visame standartų nustatymo procese atsižvelgiama į viešąjį interesą, mechanizmą.
4.2.Valdymas ir atskaitomybė
PIOB narius skiria Stebėsenos grupė, kuri yra atsakinga už bendrą valdymo tvarką tarptautinių audito, užtikrinimo, etikos ir švietimo standartų srityje. Stebėsenos grupė, kurios narė yra ir Europos Komisija, stebi, kaip PIOB vykdo savo pareigą užtikrinti viešąjį interesą, ypač kiek tai susiję su PIOB vykdoma standartų nustatymo proceso priežiūra.
2017 m. lapkričio 9 d. Stebėsenos grupė surengė viešą konsultaciją tema „Tarptautinio su auditu susijusių standartų nustatymo valdybų priežiūra viešojo intereso tikslais“ (angl. Stengthening the governance and oversight of the international audit-related standard-setting boards in the public interest 7 . Stebėsenos grupė gavo 179 atsakymus ir 2018 m. gegužės 31 d. IOSCO svetainėje paskelbė grįžtamosios informacijos santrauką 8 , iš kurios matyti, kad suinteresuotieji subjektai plačiai pritaria reformai, kuria siekiama padidinti atskaitomybę ir skaidrumą nustatant su auditu susijusius standartus. Visos suinteresuotųjų subjektų grupės taip pat pritaria viešojo intereso sistemai, kuri būtų integruota visame standartų nustatymo procese. Remdamasi gauta grįžtamąja informacija ir atsižvelgdama į tolesnę informavimo veiklą, Stebėsenos grupė ketina artėjant 2018 m. pabaigai paskelbti baltąją knygą dėl būsimos valdymo struktūros. Kartu su PIOB kuriama viešojo intereso sistema bus vienas iš esminių jos elementų.
Baltojoje knygoje taip pat bus pateikiami klausimai apie PIOB sudėtį ir vaidmenį taikant būsimą valdymo modelį. Apskritai respondentai pasisako už stiprią nepriklausomą priežiūrą, ir buvo pasiūlyta PIOB patikėti papildomas užduotis (pvz., tvirtinti strateginius planus).
4.3.Finansavimo diversifikavimo pokyčiai 2017 m.
PIOB finansavimas suplanuotas taip, kad būtų išsaugotas jos faktinis ir regimas nepriklausomumas. Siekiant viešojo intereso tikslo, tinkamas stabilių finansavimo šaltinių diversifikavimas padėtų ne tik išsaugoti PIOB tęstinumą, bet ir užtikrintų jo nepriklausomumą. Finansavimo diversifikavimo svarba jau buvo pripažinta vykdant 2003 m. IFAC (Tarptautinės buhalterių federacijos) reformą, kuri davė pradžią dabartinei tarptautinių standartų nustatymo sistemai, įskaitant PIOB.
Nuo PIOB įkūrimo 2005 m. iki 2010 m., kai pradėjo veikti Sprendimu Nr. 716/2009/EB nustatyta Bendrijos finansavimo programa, PIOB buvo finansuojama išskirtinai IFAC lėšomis (neskaitant kai kurių nepiniginių Ispanijos (PIOB įkurta Madride) įnašų).
Tam tikrais metais IFAC skiriamos lėšos yra maksimalus garantuojamas įnašas, kuris skiriamas PIOB be jokio tolesnio IFAC kišimosi. Ne IFAC įnašai pakeičia ir tokiu būdu tais konkrečiais metais sumažina IFAC įnašą. Idealiu atveju visų PIOB metinių išlaidų IFAC finansuojama dalis turėtų būti mažesnė nei pusė visos sumos.
2010–2016 m. laikotarpiu ES įnašas paskatino įnašais prisidėti ir kitus galimus rėmėjus. 2016 m. PIOB pajamos sudarė 1 563 565 EUR. IFAC skyrė 914 758 EUR; tai sudaro 58,50 proc. visos sumos.
2017 m. ES įnašas siekė 325 000 EUR, tai sudaro 20,37 proc. visos sumos. IFAC skyrė 1 059 807 EUR; tai sudaro 66,45 proc. visos sumos. Kitų organizacijų piniginių įnašų paskirstymas pateiktas 4 priedėlyje.
Reglamento 9 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad jeigu tam tikrais metais IFAC teikiamas finansavimas sudaro daugiau kaip du trečdalius viso metinio PIOB finansavimo, Komisija siūlo tais metais sumažinti savo metinį įnašą, kad jis sudarytų ne daugiau kaip 300 000 EUR. 2017 m. (taip pat 2014–2016 m.) to nebuvo. Kadangi IFAC finansavimas nesiekė reglamente nustatytos kritinės ribos (66,66 proc.), Komisijai nereikia peržiūrėti savo 2017 m. įnašo PIOB.
5.Išvada
ES dedant pastangas įsteigti kapitalo rinkų sąjungą ir apsaugoti finansinį stabilumą, 2017 m. Sąjungos finansavimo programa išlieka visiškai aktuali. Trys paramos gavėjai (EFRAG, TFAS fondas ir PIOB) įvykdė savo misiją ginti Europos viešąjį interesą ir atlikti svarbų vaidmenį užtikrinant vidaus rinkos veikimą.
Tačiau, nors bendri šių veiksmų rezultatai buvo teigiami, kiek tai susiję su įgyvendinimo sąlygomis, iš tikrųjų dar yra ką tobulinti. Komisija 2018 m. palaikys ryšį su paramos gavėjais, siekdama užtikrinti (dar) aukštesnius skaidrumo standartus, visų pirma susijusius su posėdžių su išorės suinteresuotaisiais subjektais privalomų skaidrumo registrų kūrimu.
Kalbant apie EFRAG, Komisija teigiamai įvertino išsamią poveikio analizę, kuria buvo pagrįsta EFRAG nuomonė dėl naujų arba peržiūrėtų TFAS standartų tvirtinimo. Komisija ragina EFRAG toliau didinti savo pajėgumus šioje srityje ir užtikrinti, kad patvirtinti TFAS standartai būtų tinkami Europai.
Kalbant apie TFAS fondą, Komisija, būdama Stebėsenos valdybos narė, pradėjo diskusiją su patikėtiniais ir TASV siekdama sustiprinti poveikio analizės metodiką, ypač apimties, laiko ir metodo atžvilgiu. Todėl ypač bus stebima patikėtinių atliekama TFAS tinkamos procedūros vadovo peržiūra, kurią tikimasi užbaigti iki 2020 m. Be to, 2015 m. per patikėtinių atliekamą fondo struktūros ir efektyvumo peržiūrą buvo patvirtinta kapitalo rinkų svarba, kaip visaapimantis atstovavimo suinteresuotiesiems subjektams Patikėtinių taryboje kriterijus. Patikėtiniai prisiima atsakomybę už fondo finansavimą 9 , kuris grindžiamas savanoriškais jurisdikcijų įnašais, paprastai apskaičiuojamais kaip procentinė viso bendrojo vidaus produkto dalis, naudojant naujausius Tarptautinio valiutos fondo duomenis. Tačiau iš 2017 m. įnašų paskirstymo pagal jurisdikcijas matyti didėjantis atotrūkis tarp atstovavimo Patikėtinių taryboje ir „jų“ jurisdikcijų finansinių įnašų. Todėl Komisija mano, kad būtina peržiūrėti nuostatų dėl patikėtinių pakankamumą ir tinkamumą, kaip numatyta 2018 m. Stebėsenos valdybos darbo plane, siekiant atidžiai stebėti tų jurisdikcijų, kurios šiuo metu nemoka numatytų įnašų, dedamas pastangas.
PIOB atlieka esminį vaidmenį kuriant viešojo intereso sistemą, kuri turėtų būti integruota visame audito srities standartų nustatymo procese. Tikėtina, kad per ateinančius metus PIOB sudėtis ir vaidmuo keisis dėl Stebėsenos grupės pradėto reformos proceso. Tačiau nepriklausoma priežiūra neišvengiamai taip pat bus vienas iš esminių bet kokio būsimo modelio elementų. Be to, reikėtų toliau dėti pastangas PIOB finansavimui diversifikuoti.
1 priedėlis. 2017 m. TFAS veiklos santrauka
Standartas |
TASV priėmimo data |
Taikymo data |
Paskelbimo oficialiajame leidinyje data |
16-asis TFAS „Nuoma“ |
2016 1 13 |
2019 1 1 |
2017 11 9 |
12-ojo TAS „Atidėtojo mokesčio turto pripažinimas dėl nerealizuotų nuostolių“ pataisos |
2016 1 19 |
2017 1 1 |
2017 11 9 |
7-ojo TAS „Atskleidimo iniciatyva“ pataisos |
2016 1 29 |
2017 1 1 |
2017 11 9 |
15-ojo TFAS „Pajamos pagal sutartis su klientais“ paaiškinimai |
2016 4 12 |
2018 1 1 |
2017 11 9 |
2-ojo TFAS „Mokėjimas akcijomis“ klasifikavimo ir vertinimo paaiškinimų pataisos |
2016 6 20 |
2018 1 1 |
2018 2 27 |
9-ojo TFAS „Finansinės priemonės“ taikymas su 4-uoju TFAS „Draudimo sutartys“ (4-ojo TFAS pataisos) |
2016 9 12 |
2018 1 1 |
2017 11 9 |
2014–2016 m. TFAS metiniai patobulinimai |
2016 12 8 |
2017 1 1 |
2018 2 8 |
TFAAK 22-asis aiškinimas „Sandoriai užsienio valiuta ir išankstinis atlygis“ |
2016 12 8 |
2018 1 1 |
|
40-ojo TAS pataisos „Investicinio turto perkėlimai“ |
2016 12 8 |
2018 1 1 |
2018 3 15 |
17-asis TFAS „Draudimo sutartys“ |
2017 5 18 |
2021 1 1 |
|
TFAAK 23-iasis aiškinimas „Neaiškumas dėl pelno apmokestinimo tvarkos“ |
2017 6 7 |
2018 1 1 |
|
9-ojo TFAS „Finansinės priemonės“ pataisos „Išankstinio mokėjimo savybės su neigiama kompensacija“ |
2017 10 12 |
2019 1 1 |
|
28-ojo TAS „Ilgalaikiai interesai asocijuotosiose ir bendrose įmonėse“ pataisa |
2017 10 12 |
2019 1 1 |
|
2015–2017 m. metiniai patobulinimai |
2017 12 12 |
2019 1 1 |
Projektai, apie kuriuos pranešta dotacijų paraiškose |
2017 m. |
2018 m. |
Pastabos |
Geresnės komunikacijos projektas |
|||
Atskleidimo iniciatyva. Atskleidimo principai |
Darbo planas |
Diskusijoms skirtas dokumentas. 2017 3 30 |
Tyrimų projektas, skirtas atskleidimo reikalavimams pagerinti. |
Atskleidimo iniciatyva. Reikšmingumo apibrėžtis (1-ojo ir 8-ojo TAS pataisos) |
Parengiamasis projektas. 2017 9 14 |
Reikšmingumo apibrėžties paaiškinimas |
|
Atskleidimo iniciatyva. Veiklos nuostatos dėl reikšmingumo |
Darbo planas |
Paskelbta 2017 9 14 |
Projektas užbaigtas paskelbus dokumentą Making Materiality Judgements |
Pirminės finansinės ataskaitos |
Darbo planas |
Darbo planas |
Tikslinis pirminės finansinės ataskaitos struktūros ir turinio tobulinimas |
Mokslinių tyrimų projektai |
|||
Verslo jungimas vykdant bendrą kontrolę |
Darbo planas |
Darbo planas |
Siekiama sumažinti bendrai kontroliuojamų verslo junginių apskaitos įvairovę. TFAS standartuose apie tokius sandorius nekalbama. |
13-ojo TFAS peržiūra baigus įgyvendinimą |
Darbo planas |
Šia peržiūra siekiama įvertinti 13-ojo TFAS „Vertinimas tikrąja verte“ poveikį finansinei atskaitomybei. Ji pradėta 2017 m. paprašius pateikti informaciją. |
|
Diskonto norma |
Darbo planas |
Darbo planas |
Diskonto normos taikymo visuose TFAS standartuose tyrimo planas. Projektas buvo baigtas 2017 m. kovo mėn. Numatoma, kad tyrimo santrauka bus paskelbta 2018 m. |
Dinaminės rizikos valdymas |
Darbo planas |
Darbo planas |
Makrolygio apsidraudimo tyrimo planas, kuriuo siekiama parengti apskaitos modelį, pagal kurį būtų teikiama informacija apie apsidraudimo ir dinaminės rizikos valdymo poveikį. Diskusijoms skirtą dokumentą numatoma paskelbti 2019 m. |
Finansinės priemonės, turinčios nuosavybės ypatybių |
Darbo planas |
Darbo planas |
Finansinių priemonių, turinčių įsipareigojimų ir nuosavybės ypatybių, pateikimo paaiškinimas. Siekiama paaiškinti 32-ojo TAS „Finansinės priemonės“ reikalavimus. Diskusijoms skirtą dokumentą numatoma paskelbti 2018 m. |
Prestižas ir vertės sumažėjimas |
Darbo planas |
Darbo planas |
Tyrimo projektas, skirtas užtikrinti, kad būtų laiku pripažintas prestižo vertės sumažėjimas. Siekiama patobulinti 36-ojo TAS reikalavimus. Diskusijoms skirtą dokumentą numatoma paskelbti 2018 m. |
Mokėjimas akcijomis |
Darbo planas |
Įvykdyta |
Tyrimo projektas užbaigtas 2016 m. gegužės mėn. ir po jo buvo priimtos siauros taikymo srities pataisos. Tyrimo santrauką numatoma paskelbti 2018 m. |
Reguliuojamų tarifų veikla |
Darbo planas |
Vykdoma |
Projektu siekiama įvertinti tarifų reguliavimo poveikį, kai yra reguliuojama įmonių kainodaros politika. |
Konceptualios gairės |
Parengiamasis projektas. 2015 5 28 |
Vykdoma |
Naująsias konceptualias gaires numatoma paskelbti iki 2018 m. kovo mėn. |
Priežiūros projektai. Siauros taikymo srities pataisos |
|||
Apskaitos politika ir apskaitiniai įverčiai (8-ojo TAS pataisos) |
Parengiamasis projektas. 2017 9 12 |
Apskaitos politikos ir įverčių skirtumų paaiškinimas. |
|
Apskaitos politikos pakeitimai (8-ojo TAS pataisos) |
Darbo planas |
Siekiama sumažinti retrospektyvinio savanoriškų apskaitos politikos pakeitimų taikymo neįmanomumo ribą. |
|
Galimybė gauti kompensaciją (TFAAK 14-ojo aiškinimo pataisos) |
Darbo planas |
Paaiškinimai, kada trečiosios šalys turi teisę priimti konkrečius sprendimus dėl įmonės nustatyto išmokų plano |
|
Įsipareigojimų klasifikavimas (1-ojo TAS pataisa) |
Parengiamasis projektas. 2015 2 10 |
Skolų su atnaujinimo galimybe klasifikavimo paaiškinimas. Pataisa numatoma 2018 m. |
|
Verslo apibrėžtis (3-ojo TFAS pataisa) |
Darbo planas |
„Verslo“ ir „turto grupės“ sąvokų apibrėžčių paaiškinimas |
|
Pripažinimo panaikinimo 10 proc. bandymo mokesčiai (9-ojo TFAS pataisa) |
Darbo planas |
Mokesčių ir išlaidų, į kuriuos reikia atsižvelgti vertinant finansinio įsipareigojimo pripažinimo panaikinimą, paaiškinimai |
|
8-ojo TFAS „Veiklos segmentai“ patobulinimai |
Parengiamasis projektas. 2017 3 29 |
Sąvokos „pagrindinis sprendimus priimantis asmuo“ apibrėžties paaiškinimas ir atskleidimo reikalavimų tobulinimas. |
|
19-ojo TAS „Plano pakeitimas, sumažinimas ar įvykdymas“ pataisa |
Paskelbta 2018 2 8 |
Apskaitos reikalavimų plano pakeitimo, sumažinimo ar įvykdymo atveju paaiškinimas. |
|
16-asis TAS. „Pajamos, gautos iki numatyto naudojimo“ |
Parengiamasis projektas. 2017 6 20 |
Pataisa, kuria siekiama uždrausti atimti pardavimo pajamas iš nekilnojamojo turto savikainos |
2 priedėlis. TFAS fondo 2017 m. finansavimo paskirstymas
TFAS fondo 2017 m. finansavimo paskirstymas |
|||||
Finansinio įnašo mokėtojos |
2017 m. įnašas |
2016 m. įnašas |
Patikėtinių skaičius 2018 m. sausio 1 d. |
Pokytis esant pastoviam valiutos kursui |
|
Tarptautinės apskaitos įmonės |
34,7 % |
31,3 % |
–0,3 % |
||
Europos Komisija |
16,5 % |
15,6 % |
2,0 % |
||
ES valstybės narės |
15,9 % |
15,4 % |
7 |
1 % |
|
Azija ir Okeanija |
25,6 % |
29,0 % |
8 |
–2,5 % |
|
Šiaurės ir Pietų Amerika |
5,8 % |
6,6 % |
6 |
–17,0 % |
|
Afrika |
0,5 % |
1,2 % |
1 |
–53,3 % |
|
Kita |
0,9 % |
0,9 % |
0 |
–2,4 % |
|
Iš viso |
22 |
–2,1 % |
Šaltinis: TFAS fondas
3 priedėlis. EFRAG 2017 m. finansavimo paskirstymas
ĮNAŠAI tūkst. EUR |
||
2017 m. |
2016 m. |
|
Europos suinteresuotųjų subjektų organizacijos |
||
„Accountancy Europe“ |
300 |
300 |
BUSINESSEUROPE |
125 |
125 |
INSURANCE EUROPE |
75 |
75 |
Europos bankų federacija (angl. EBF) |
75 |
75 |
Europos taupymo ir mažmeninės bankininkystės grupė (angl. ESBG) |
75 |
75 |
Europos kooperatinių bankų asociacija (angl. EACB) |
75 |
75 |
Europos mažųjų ir vidutinių įmonių apskaitininkų ir auditorių federacija (angl. EFAA) |
25 |
25 |
Europos finansų analitikų asociacijų federacija (angl. EFFAS) |
15 |
15 |
Iš viso |
765 |
765 |
Nacionalinės organizacijos |
||
Prancūzija |
350 |
350 |
Vokietija |
350 |
350 |
Jungtinė Karalystė |
350 |
350 |
Italija |
290 |
290 |
Švedija |
100 |
100 |
Danija |
50 |
50 |
Nyderlandai |
50 |
50 |
Ispanija |
50 |
0 |
Liuksemburgas |
15 |
15 |
Iš viso |
1605 |
1555 |
Europos Komisija |
2 624 |
2 432 |
IŠ VISO ĮNAŠŲ |
4 994 |
4 752 |
Šaltinis: EFRAG
4 priedėlis
PIOB biudžeto diversifikavimas
Glaudžiai bendradarbiaudama su Stebėsenos grupe ir IFAC, 2012 m. PIOB vykdė lėšų rinkimo kampaniją. Todėl 2013, 2014, 2015, 2016 ir 2017 m. PIOB turėjo diversifikuotą finansavimo bazę, kuri be IFAC apėmė ir kitus šaltinius. 2017 m. PIOB gavo 1 594 836 EUR vertės įnašų iš toliau nurodytų šaltinių:
·Tarptautinė buhalterių federacija – 1 059 807 EUR
·Europos Komisija – 325 000 EUR
·Tarptautinė vertybinių popierių komisijų organizacija (IOSCO) – 100 000 EUR
·Finansinės atskaitomybės taryba – 40 000 EUR
·Abu Dabio atskaitomybės institucija – 35 000 EUR
·Tarptautinių atsiskaitymų bankas – 35 000 EUR
·Pajamos iš palūkanų - 29 EUR
2017 m. įnašai
OL L 105, 2014 4 8, p. 1.
OL L 129, 2017 5 19, p. 24.
2018 m. sausio 1 d.
7 konstatuojamoji dalis.
Pavyzdžiui, dėl EFRAG sekretoriato dokumento dėl 16-ojo TFAS „Quantitative Assessments of Accounting Impacts“, kiekybinio tyrimo „What do we really know about goodwill and impairment?" ir EFRAG ataskaitos apie per pirmąjį tyrimų projekto „Equity Instruments: Impairment and Recycling“ etapą nustatytus faktus.
https://www.iosco.org/
https://www.iosco.org/about/monitoring_group/pdf/2018-05-31-Monitoring-Group-Summary-of-Feedback.pdf
TFAS fondo konstitucijos 13 straipsnio a punktas.