Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0114

    Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl Europos verslo statistikos, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 ir panaikinama dešimt verslo statistikos srities teisės aktų

    COM/2017/0114 final - 2017/048 (COD)

    Briuselis, 2017 03 06

    COM(2017) 114 final

    2017/0048(COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    dėl Europos verslo statistikos,
    kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 ir panaikinama dešimt verslo statistikos srities teisės aktų

    (Tekstas svarbus EEE)

    {SWD(2017) 98 final}
    {SWD(2017) 99 final}


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

    Formuojant politiką ir siekiant kitų tikslų statistinė informacija apie įmones tampa vis reikalingesnė. Šios srities kokybiškus, savalaikius ir tarp visų valstybių narių palyginamus statistinius duomenis turi teikti Europos statistikos sistema (toliau – ESS) 1 . Skleidžiama ESS verslo statistika turėtų būti remiamasi priimant sprendimus dėl žiniomis ir inovacijomis grindžiamos rinkos ekonomikos, gerinant mažųjų ir vidutinių įmonių galimybes patekti į bendrąją rinką ir skatinant verslumą ir konkurencingumą.

    Reglamento dėl Europos verslo statistikos, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 ir panaikinama dešimt verslo statistikos srities teisės aktų (toliau – FRIBS), projektas yra įtrauktas į programą REFIT – Europos Komisijos reglamentavimo kokybės ir rezultatų programą, kuria siekiama supaprastinti ES teisės aktus ir sumažinti bereikalingas dėl reglamentavimo patiriamas išlaidas ir kurioje verslo statistika nurodyta kaip viena iš prioritetinių sričių. Reglamento projekte numatyta sujungti verslo statistikai taikomus statistikos reikalavimus ir šios srities teisės aktus ir taip juos suderinti bei supaprastinti ir sumažinti naštą įmonėms.

    Esama Europos verslo statistikos rengimo sistema suskaidyta į atskirus konkrečioms sritims skirtus teisės aktus. Todėl duomenys renkami nenuosekliai ir rengiami neveiksmingai. FRIBS bus bendra ESS verslo statistikos rengimo teisinė sistema. Tikimasi, kad tai padės pagerinti ESS verslo registrų kokybę, taikyti bendras apibrėžtis visose statistikos srityse, kurioms taikoma ši teisinė sistema, keistis identifikuojamais mikroduomenimis ir sukurti integruotą duomenų struktūrą. Tai turėtų padėti racionalizuoti nacionalinius statistikos rengimo procesus, geriau naudotis esamais duomenų šaltiniais ir sumažinti rengiant ESS verslo statistiką respondentams tenkančią statistinę naštą. Be to, FRIBS bus sukurta suderinta duomenų struktūra ir bendri duomenų kokybės standartai, kurie padės sujungti skirtingų sričių verslo statistiką ir dar labiau padidins surinktos informacijos vertę.

    Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

    Kad politikos formuotojai ir įmonės galėtų priimti įrodymais pagrįstus sprendimus, jiems vis labiau reikia patikimos ir kokybiškos statistikos. Tačiau rengiant statistiką esamiems žmogiškiesiems ir finansiniams ištekliams tenka vis didesnis spaudimas, ir ESS darosi labai sudėtinga pateikti kokybišką statistiką, kurios reikia vis daugiau. Be to, duomenų teikėjai (įmonės respondentės) reikalauja, kad ESS sumažintų jiems tenkančią administracinę naštą. Kad išspręstų šiuos sunkumus, Komisija (Eurostatas) pastaruoju metu ėmėsi įvairių iniciatyvų, kuriomis siekiama užtikrinti veiksmingesnį Europos statistikos rengimą ir sumažinti respondentų naštą, supaprastinant ir pagerinant veiksmų koordinavimą ir bendradarbiavimą ESS viduje. Pavyzdžiui, 2015 m. iš dalies pakeistas Reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos: paaiškintas ESS valdymas ir sustiprintos ES ir nacionalinio lygmenų veiksmų koordinavimo ir bendradarbiavimo priemonės. Į Komisijos programą REFIT įtrauktos kitos panašios iniciatyvos, kaip antai socialinės statistikos srityje, ir jomis siekiama paprasčiau ir moderniau rengti tikslinių sričių Europos statistiką.

    Verslo statistika yra vienas iš trijų 2013–2017 m. Europos statistikos programoje 2 įvardytų ESS ramsčių. Kiekvieną iš šių ramsčių sudaro pirminės statistikos rinkinys, kuris naudojamas įvairioms reikmėms ir apskaitos sistemoms (pvz., nacionalinėms sąskaitoms arba mokėjimų balansui) ir kuriuo grindžiami įvairioms politinėms reikmėms naudojami rodikliai. Reaguojant į problemas dėl oficialios statistikos suformuluotas strateginis ESS atsakas: 2014 m. gegužės mėn. ESS komitetas priėmė 2020 m. ESS viziją. Joje nurodyta, kad siekiant geriau analizuoti naujus reiškinius (pvz., globalizaciją) ir tinkamiau patenkinti didelį poveikį turinčios ES politikos reikmes turėtų būti įmanoma derinti skirtingų statistikos sričių duomenis. Pateikti duomenys turėtų būti grindžiami veiksmingais ir patikimais statistiniais procesais. 2020 m. ESS vizijai įgyvendinti verslo ir prekybos statistikos srityje parengta Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo programa (EĮPSM programa). Pradėti keli veiksmai, kurių tikslai – sujungti, supaprastinti, susieti duomenis ir rengti suderintas metodikas.

    Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Vienas iš FRIBS tikslų – teikti poreikius atitinkančią statistiką, kuri padėtų rengti ir stebėti tas ES politikos sritis, kurios turi įtakos įmonėms.

    Tiksliau, kad būtų galima stebėti pažangą, daromą siekiant Europos Komisijos nustatytų dešimties prioritetų, visų pirma susijusių su darbo vietų kūrimu, ekonomikos augimu ir investicijomis, bendrąja skaitmenine rinka, vidaus rinka ir ES prekybos susitarimais, būtina suderinta ir palyginama Europos statistika, kurią:

    gali naudoti sprendimus priimantys subjektai politikos iniciatyvoms, kurios atitinka Komisijos tikslus, rengti ir jų įgyvendinimui stebėti;

    gali naudoti žiniasklaida su dešimčia prioritetų susijusioms sritims aptarti.

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    Teisinis pagrindas

    Europos statistikos teisinis pagrindas yra nustatytas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 338 straipsnyje. Pagal šį straipsnį ES teisės aktų leidėjai priima statistikos rengimo priemones, jei jų reikia Sąjungos veiklai vykdyti.

    Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

    Subsidiarumo principas taikomas, nes pasiūlymas nepriklauso išimtinei ES kompetencijai. Europos statistikos sistemoje faktinį statistinės informacijos rengimą nacionaliniu lygmeniu užtikrina valstybės narės. Rengiant Europos lygmens verslo statistiką būtina suderinta metodika ir bendro rezultato, kurį turi pateikti valstybės narės, apibrėžtis. Tik Komisija gali koordinuoti reikiamus statistinės informacijos derinimo tarp valstybių narių veiksmus ir parengti Europos lygmens verslo statistiką, remdamasi valstybių narių parengtais duomenimis. Todėl laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Europos Sąjunga gali patvirtinti priemones. Todėl siūlomas ES veiksmas yra visiškai pagrįstas. Šio tikslo galima pasiekti tik ES lygmens veiksmais.

    Be to, tik Europos lygmeniu galima geriau stebėti globalizaciją, remiantis išsamesnėmis žiniomis apie tarptautinių įmonių grupes.

    Proporcingumo principas

    Pasiūlymas proporcingumo principą atitinka dėl toliau nurodytų priežasčių.

    Bus užtikrinta Europos verslo statistikos kokybė, įskaitant jos palyginamumą, reikalingumą ir pritaikomumą, ir tai bus atlikta suderintai visose valstybėse narėse, laikantis vienodų principų. Tai leis pasiekti didesnio ekonomiškumo ir kartu atsižvelgti į valstybių narių sistemų ypatybes.

    Nustačius standartines sąvokas ir metodus, pašalinus besidubliuojančius veiksmus ir sudarius sąlygas labiau naudotis ne tyrimais, o kitų šaltinių deriniais, turėtų sumažėti respondentams tenkanti finansinė ir administracinė našta. FRIBS reglamentas didžiąja dalimi yra orientuotas į rezultatus, t. y. valstybės narės gali laisvai pasirinkti savo pirminius duomenis (duomenų šaltinius), jei pateikia rezultatus (statistiką), atitinkančius sutartas apibrėžtis ir kokybės standartus. Savo statistiniams poreikiams patenkinti valstybės narės skatinamos, kai įmanoma, naudoti esamus administracinius ar inovatyvius šaltinius, kaip antai didžiuosius duomenis. FRIBS reglamente nustatyti nauji duomenims keliami reikalavimai buvo patikrinti atlikus bandomuosius tyrimus, kad būtų įsitikinta tų reikalavimų įvykdomumu.

    Pastaraisiais metais verslo statistikos ES teisės aktai kelis kartus iš dalies keisti. Tai parodė, kad priėmus reglamentą, kuriuo būtų nustatyta bendra statistinių duomenų apie įmones rinkimo, apdorojimo ir sklaidos sistema, šiuos procesus būtų galima atlikti veiksmingiau (ekonomiškiau) ir efektyviau.

    Todėl pagal proporcingumo principą siūlomu reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti.

    Priemonės pasirinkimas

    Siūloma priemonė – reglamentas.

    Atsižvelgiant į pasiūlymo tikslus ir turinį, reglamentas yra tinkamiausia priemonė.

    Tinkamos priemonės pasirinkimas priklauso nuo teisės akto tikslo. Atsižvelgiant į informacijos poreikį Europos lygmeniu, Europos statistikos srityje vyrauja tendencija kaip pagrindinius aktus dažniau naudoti ne direktyvas, o reglamentus. Reglamentas yra priimtinesnis, kadangi juo nustatomos visai Europos Sąjungai vienodos teisės nuostatos, nesuteikiant valstybėms narėms veikimo laisvės jo taikyti iš dalies arba pasirinktinai. Juo užtikrinamas Europos statistikos visoje ES palyginamumas ir kokybė. Jis tiesiogiai taikomas, todėl jo nereikia perkelti į nacionalinę teisę. Reglamentas dera su kitais nuo 1997 m. priimtais Europos statistikos pagrindiniais teisės aktais.

    3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

    Kadangi ši iniciatyva pradėta prieš priimant Geresnio reglamentavimo gaires, ją pagrindžiantis dabartinės padėties konkretus vertinimas (pagal penkis vertinimo kriterijus) atliktas nebuvo. Pagal Komisijos standartus vertinant galiojančius teisės aktus, įskaitant Europos statistikos programą 3 , taikyta Eurostato sistema, kuriai šiame procese teko svarbiausias vaidmuo. Be to, kasmet rengiami duomenų naudotojų tyrimai, kad būtų daugiau žinoma apie juos, jų poreikius ir pasitenkinimo Eurostato teikiamomis paslaugomis lygį. Pagal vertinimo rezultatus Eurostatas tobulina statistinės informacijos ir kitų statistinių rezultatų rengimą. Jie įtraukiami į įvairius strateginius planus, pvz., darbo programą ir valdymo planą.

    Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

    Pagrindinės Europos verslo statistikos suinteresuotųjų šalių grupės yra duomenų naudotojai (kitos Komisijos tarnybos, verslo sektorių stebinčios nacionalinės statistikos institucijos, nacionaliniai centriniai bankai ir Europos Centrinis Bankas, profesinės asociacijos ir tyrėjai), duomenų rengėjai (nacionalinės statistikos institucijos (NSI) ir kiti duomenų rengėjai, kaip antai nacionaliniai centriniai bankai) ir duomenų teikėjai (įmonės, įskaitant MVĮ).

    2014 m. liepos–spalio mėn. surengtame pirmame konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis etape aptarti FRIBS infrastruktūros elementai (pvz., verslo registrai, keitimasis mikroduomenimis, kokybės klausimai ir konfidencialumas). Antras etapas pradėtas antroje 2015 m. pusėje ir skirtas FRIBS numatytiems duomenims keliamų reikalavimų pakeitimams. 2015 m. rudenį ir 2016 m. pirmą ketvirtį įvykusiame galutiniame trečiajame etape suinteresuotosios šalys išsakė savo nuomonę apie Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistikos (Intrastato) modernizavimą. Kiekviename etape surengtos tikslinės konsultacijos su duomenų rengėjais (nacionalinėmis statistikos institucijomis) ir viešos konsultacijos su duomenų teikėjais (įmonėmis). Pirmuose dviejuose etapuose taip pat surengtos viešos konsultacijos su duomenų naudotojais. Viešų konsultacijų rezultatai pateikti dviejose ataskaitose 4 .

    Pagrindiniai atitinkamų konsultacijų rezultatai apibendrinti toliau.

    Duomenų naudotojai pranešė apie problemas, susijusias su esamos verslo statistikos reikalingumu, ir visų pirma apie įvairių verslo statistikos sričių duomenų derinimo sunkumus dėl jų nenuoseklumo ir dėl informacijos apie tam tikras sritis, pavyzdžiui, paslaugų sektorių ir globalizaciją, trūkumo. Jų nuomone, bendras suderintas reglamentas padidintų verslo statistikos nuoseklumą.

    Duomenų rengėjai (NSI) nerimauja, kad laikantis naujų duomenims keliamų reikalavimų pagal FRIBS išaugs duomenų rengimo sąnaudos, kita vertus, šiais reikalavimais atsižvelgiama seniai nustatytus naudotojų poreikius.

    Duomenų naudotojai nerimauja, kad dėl reikalaujamų papildomų duomenų padidės našta. Per tikslines konsultacijas įrodyta, kad tokį padidėjimą visiškai atsvertų Sąjungos vidaus prekybos statistikos modernizavimo nauda.

    Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

    Dėl FRIBS projekto surengta daug susitikimų su nacionaliniais ekspertais, kuriuose kalbėta ne tik apie verslo statistiką, bet ir apie makroekonominę statistiką, nacionalines sąskaitas ir mokėjimų balanso statistiką. Projekto pažangos ataskaitos reguliariai teiktos Reglamentu (EB) Nr. 223/2009 įsteigtam Europos statistikos sistemos komitetui (ESSK).

    Kaip papildomi išorės įrodymai naudotos pirmiau aprašytos konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant konsultacijas su duomenų naudotojais ir duomenų teikėjais.

    Poveikio vertinimas

    Prie šio pasiūlymo pridėta poveikio vertinimo ataskaita, kurioje nustatytos problemos, numatytos įvairios joms spręsti skirtos politikos galimybės ir galiausiai įvertintas tų politikos galimybių poveikis.

    Dėl šios poveikio vertinimo ataskaitos 2016 m. birželio mėn. teigiamą nuomonę pateikė Reglamentavimo patikros valdyba ( http://ec.europa.eu/smart-regulation/impact/ia_carried_out/cia_2016_en.htm#estat ).

    Atliekant poveikio vertinimą nustatytos dvi problemų priežastys:

    1)    sumažėjęs Europos verslo statistikos reikalingumas ir pritaikomumas;

    2)    verslo statistikos teisinis nenuoseklumas.

    Siekiant pašalinti šias problemų priežastis, įvertintos tokios galimybės:

    A galimybė. Pagrindinis scenarijus: nesikeičianti ES politika;

    B galimybė. Teisėkūros veiksmų tik tam tikrose ribotose verslo statistikos srityse įgyvendinimas, įskaitant papildomas Intrastato modernizavimo galimybes;

    C galimybė. Verslo statistikos modernizavimas ją sujungiant į bendrą sistemą (FRIBS) ir tam naudojant įvairias priemones, įskaitant papildomas Intrastato sistemos modernizavimo galimybes.

    Remiantis poveikio vertinimu, A galimybė neatrodo tinkama, nes politikos formuotojai ir duomenų naudotojai būtų vis labiau nepatenkinti skleidžiamais duomenimis ir imtų naudotis kitais duomenų šaltiniais.

    B galimybė numato tam tikrą dabartinės Europos verslo statistikos sistemos modernizavimą, visų pirma politiniams bei kitiems naudotojams skirtų duomenų rengimo ir teikimo tobulinimą. Taip pat būtų modernizuota Intrastato sistema – tai turėtų sumažinti naštą duomenų teikėjams. Tačiau pasirinkus šią galimybę daug esamų trūkumų liktų nepašalinti. Visų pirma, jei bus palikta dešimt atskirų verslo statistikos teisės aktų, tai reikš, kad reikės dėti daugiau pastangų, kad būtų sumažinta neatitikimų ir ateityje užtikrintas politikos naudotojams rengiamų duomenų ir rodiklių nuoseklumas, be to, atsiras didelis su šių teisės aktų valdymu ir atnaujinimu susijęs darbo krūvis. Pagal šią galimybę pasiūlytais padėties gerinimo veiksmais iš esmės neužtikrinamas didesnis duomenų lankstumas ir pritaikomumas prie kintančių politinių bei kitų naudotojų poreikių.

    C galimybė yra pažangiausia ir perspektyviausia, nes ja Europos verslo statistikos sistema atnaujinama ir pritaikoma prie ateities poreikių. Europos verslo statistika bus sujungta į vieną teisinę sistemą FRIBS, o tai iškart garantuos daug didesnį verslo statistikos nuoseklumą (pvz., kiek tai susiję su pakeitimų atlikimo laiku, apibrėžčių suderinimu ir pan.). Taip būtų geriau išnaudojami bendri ESS sistemos privalumai ir kartu suteikiama pati didžiausia papildoma nauda ES. Ribos tarp įvairių statistikos sričių sušvelnės arba visai išnyks. Toks suderinimas leis daug geriau patenkinti politines reikmes, nes bus galima skleisti labiau suderintus rodiklius ir rodiklių derinius. Tai taip pat padidins sistemos lankstumą, kas nebuvo įmanoma pagal dvi ankstesnes galimybes. Naujos politinės reikmės gali būti patenkintos nustatant trumpesnius terminus ir taikant veikiančią ir tinkamai parengtą sistemą. Be to, – priešingai nei pagal B galimybę – skleidžiamos statistikos ir pagrindinės teisinės sistemos pritaikymo sąnaudos pagal tinkamiausią C galimybę yra pačios mažiausios, nes visi reikalingi pakeitimai atliekami lengviau, t. y. vienu metu. Svarbiausia tai, kad C galimybe galima labiausiai sumažinti naštą įmonėms.

    Apibendrinant dėl visų šių privalumų akivaizdžiai tinkamiausia yra C galimybė. Ja labiausiai atsižvelgiama į programos REFIT tikslus, nes skirtingi ir nenuoseklūs teisės aktai, kuriais dabar grindžiama verslo statistika, supaprastinami ir suderinami juos sujungiant į vieną nuoseklią teisinę sistemą ir sumažinama bereikalinga administracinė našta.

    Reglamentavimo patikros valdyba pateikė teigiamą nuomonę ir į ją įtraukė tris pagrindines rekomendacijas, kaip patikslinti poveikio vertinimo ataskaitą. Šios rekomendacijos pateiktos toliau.

    1) Manoma, kad iš pradžių pateiktos ir nagrinėtos įvairios galimybės nėra išsamios, nes po to, kai Reglamentavimo patikros valdybai pateikta pradinė poveikio vertinimo ataskaita, konsultacijos dėl galimų Sąjungos vidaus prekybos statistikos modernizavimo variantų tęstos toliau. Eurostatas atnaujino siūlomų politikos galimybių sąrašą, atsižvelgdamas į Europos statistikos sistemos komiteto (ESSK) išvadas dėl Sąjungos vidaus prekybos modernizavimo.

    2) Paprašyta, kad galimo poveikio konkrečių valstybių narių biudžetui analizė būtų išsamesnė ir būtų nustatyta, ar kurios nors valstybės narės susidurtų su daugiau įgyvendinimo problemų nei kitos ir ar tose valstybėse narėse suplanuota kokių nors poveikio mažinimo priemonių. Eurostatas įtraukė papildomus paaiškinimus dėl šalių, kurias pakeitimai paveiks labiausiai. Be to, pateikta įvairių pavyzdžių apie mažesnėms šalims numatytas supaprastinimo priemones ir racionalizavimo bei modernizavimo galimybes, kurias suteikia FRIBS ir kurios leidžia ateityje sumažinti sąnaudas. Taip pat paaiškinta, kad numatytas finansavimas (remiantis biudžeto galimybėmis) veiksmams, skirtiems naujiems duomenų rinkiniams parengti.

    3) Paprašyta, kad administracinės naštos poveikio duomenų teikėjams analizė būtų išsamesnė ir joje daugiau dėmesio būtų skirta MVĮ, nurodant visas priemones, kurių bus imtasi, kad MVĮ būtų apsaugotos nuo didesnės naštos. Eurostatas paaiškino administracinės naštos poveikį duomenų teikėjams. Kai kurie papildomi duomenims keliami reikalavimai, kuriais atsižvelgiama į seniai nustatytą konkretų naudotojų poreikį turėti galimybę stebėti su MVĮ susijusius politikos veiksmus, iš tiesų padidintų naštą MVĮ. Pateikti keli pavyzdžiai, kuriais parodyta, kad daugelyje verslo statistikos sričių nustatytos specialios priemonės, kuriomis užtikrinama, kad MVĮ būtų apsaugotos nuo per didelės naštos, ir kad duomenų rengėjai dės visas pastangas kuo labiau sumažinti su tais naujais duomenims keliamais reikalavimais susijusią naštą MVĮ.

    Sprendimas patvirtinti poveikio vertinimo ataskaitą priimtas po to, kai 2016 m. rugsėjo mėn. Pinigų, finansų ir mokėjimų balanso statistikos komitetas pareiškė nuomonę, kad reikia iš FRIBS reglamento taikymo srities pašalinti tiesioginių užsienio investicijų (TUI) statistiką, nes TUI statistikos verslo statistikos aspektai yra ne tokie akivaizdūs kaip verslo statistikos aspektai tarptautinės prekybos paslaugomis statistikoje, kuriai šiuo metu taip pat taikomas Mokėjimų balanso reglamentas 5 . Todėl TUI statistikos reikalavimams toliau bus taikomas pastarasis reglamentas. Tačiau tai nekeičia poveikio vertinimo ataskaitos išvadų.

    Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

    Pasiūlymas atitinka programos REFIT tikslus dėl supaprastinimo, visų pirma todėl, kad juo į vieną reglamentavimo sistemą sujungiama dešimt reglamentų ir sumažinama našta įmonėms, ypač MVĮ. Įgyvendinimo sąnaudos taip pat iki galo apsvarstytos ir patikrintos.

    Nors valstybės narės raginamos kuo labiau naudotis ne tyrimais, o administraciniais ir naujoviškais šaltiniais, įskaitant naujus ar inovatyvius metodus, reagavimas į naujus naudotojų poreikius išties didina naštą respondentams. Tačiau šią papildomą naštą visiškai atsveria supaprastinimo priemonės, ypač Sąjungos vidaus prekybos statistikos srityje. Apskritai tikimasi, kad dėl FRIBS reglamento administracinė našta įmonėms kasmet sumažės bent 13,5 proc.

    Kai kurie į FRIBS reglamentą įtraukti papildomi duomenims keliami reikalavimai gali padidinti naštą MVĮ, ypač išplėtus verslo statistiką ir į ją įtraukus prieš tai neapimtą paslaugų teikimo veiklą. Kita vertus, tokiu išplėtimu reaguojama į seniai nustatytą konkretų naudotojų poreikį turėti galimybę stebėti su MVĮ susijusius Europos ir nacionalinės politikos veiksmus, apie kuriuos kol kas informacijos nepakanka, nes kai kuri veikla, kurią teikia ir MVĮ, iki šiol nebuvo įtraukiama. Kad papildoma našta būtų kuo mažesnė, paprašyti pateikti šių duomenų jų rengėjai skatinami kuo labiau naudotis esamais administraciniais duomenimis (pvz., mokesčių institucijų) ir kuo rečiau rengti specialiai MVĮ skirtus tyrimus.

    FRIBS numatytos supaprastinimo priemonės Sąjungos vidaus prekybos statistikos srityje galėtų sumažinti naštą MVĮ. Tačiau visada bus atskirų MVĮ, kurioms našta nesumažės, bet gali net ir padidėti. Iš tiesų, nors paprastai tarp įmonės dydžio ir jos prekybos apimties yra tam tikra koreliacija, mažų įmonių prekybos apimtis irgi gali būti didelė, o didelių įmonių – labai maža arba jos visai nebūti.

    Pasiūlymas suderintas su REFIT platformos, skirtos aplinkos apsaugos investicijų statistikai, nuomone, kurioje pateikta vyriausybių grupės daugumos ir kai kurių suinteresuotųjų šalių grupės rekomendacija, kad Komisija pratęstų savo vertinimą dėl besidubliuojančių duomenų teikimo reikalavimų pagal Komisijos reglamentą (EB) Nr. 250/2009 (verslo struktūros statistikos srityje) ir Reglamentą (ES) Nr. 691/2011 dėl aplinkos sąskaitų ir kad Reglamentą dėl struktūrinės verslo statistikos pakeistų naujuoju verslo statistikos integravimo pagrindų reglamentu (FRIBS).

    Platformos nuomonė patvirtina Komisijos nustatytus faktus, kad duomenys teikiami dvigubai. Tam, kad ši problema būtų išspręsta, į FRIBS pasiūlymą neįtraukti aplinkos apsaugos išlaidų sąskaitų aspektai, kuriems nuo šiol bus taikomas tik Reglamentas dėl aplinkos sąskaitų (Nr. 691/2011). Taigi bus išvengta besidubliuojančio ar dvigubo duomenų teikimo.

    Pasiūlymas taip pat atitinka poveikio skaitmeninei aplinkai patikros kriterijus, nes pagal jį naudojamos vienodos duomenų rinkinių techninės specifikacijos ir tie patys duomenų ir metaduomenų perdavimo standartai bei keičiamasi ir dalijamasi informacija tarp Eurostato ir valstybių narių ir taip skatinama sąveika bei pakartotinis naudojimas.

    Pagrindinės teisės

    Pasiūlymas poveikio pagrindinių teisių apsaugai neturi.

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Pasiūlymo finansinio poveikio trukmė yra neribota, o pradinis laikotarpis bus treji metai (2019–2021 m.). Teisės akto finansinėje pažymoje atsižvelgta tik į galiojančios daugiametės finansinės programos (DFP) metus. Tolesnis finansavimas priklausys nuo susitarimų pagal kitą DFP ir konkrečių programų, kurių lėšomis numatoma finansuoti, pratęsimo.

    2019 ir 2020 m. finansavimas bus skirtas pagal galiojančius programoms skirtus asignavimus, įskaitant 19,5 mln. EUR pagal 2019–2020 m. laikotarpiui pratęstą Europos statistikos programą, ir papildomo finansavimo nereikės.

    Iš viso 2019 ir 2020 m. numatyta 46,453 mln. EUR asignavimų. Išsamus poveikis biudžetui aprašytas finansinėje teisės akto pasiūlymo pažymoje.

    5.KITI ELEMENTAI

    Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

    Tikimasi, kad siūlomą reglamentą Europos Parlamentas ir Taryba priims 2017 arba 2018 m. ir netrukus po to Komisija priims įgyvendinimo priemones. Pirmieji duomenys pagal naują reglamentą turėtų būti pradėti teikti 2019 m.

    Siūlomas teisės aktas bus visapusiškai įvertintas pagal Geresnio reglamentavimo gairių penkis vertinimo kriterijus, kad, be kitų dalykų, būtų įvertinta, kaip efektyviai ir veiksmingai juo pasiekti nustatyti tikslai, ir nuspręsta, ar reikia naujų priemonių ar pakeitimų. Tuo tikslu bus stebimi verslo statistikos pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai.

    Svarbu atsižvelgti į esamas stebėsenos ir vertinimo priemones, kurios taikomos visų sričių Eurostato rengiamai statistikai ir kuriomis jau galima tinkamai analizuoti naujos statistikos iniciatyvos efektyvumo ir veiksmingumo pokyčius ir parengtų duomenų kokybę. Šios priemonės yra Europos statistikos programos laikotarpio vidurio ir galutinis vertinimai pagal penkis Geresnio reglamentavimo gairių vertinimo kriterijus. Verslo statistika yra neatsiejama šių atskaitomybės mechanizmų, Eurostato valdymo plano pagrindinių veiklos rezultatų rodiklių stebėjimo ir reguliariai atliekamų naudotojų pasitenkinimo tyrimų dalis.

    Kiekvienos statistikos srities stebėsena taip pat vykdoma pasitelkiant kokybės ataskaitas, kurias valstybės narės reguliariai rengia, o Eurostatas analizuoja – šis procesas yra statistikos kokybės užtikrinimo sistemos dalis.

    Be to, bus stebimi su sąnaudomis susiję aspektai. Reikės parengti geresnę ir darnesnę duomenų apie sąnaudas teikimo sistemą, kuri aprėptų visą ESS ir kurioje būtų išskirti statistikos rengimo etapai. Šios srities veiksmai jau pradėti ir juos tikimasi užbaigti laiku, kad būtų galima stebėti su FRIBS reglamentu susijusias sąnaudas, kai tik jis įsigalios.

    Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

    Siūlomą reglamentą sudaro 23 straipsniai ir trys priedai.

    I skyriaus 1–3 straipsniuose pateiktos bendrosios nuostatos. 1 straipsnyje nustatytas reglamento dalykas. 2 straipsnyje apibrėžtos pagrindinės reglamente vartojamos sąvokos. 3 straipsnyje tiksliau apibrėžta verslo statistikos ir Europos statistinių verslo registrų tinklo taikymo sritis.

    II skyrių sudaro 5 ir 6 straipsniai, skirti verslo statistikos ir statistinių verslo registrų duomenų šaltiniams. Pasiūlymu sudaromos sąlygos ir skatinama naudoti naujas duomenų rinkimo formas ir alternatyvius duomenų šaltinius, įskaitant administracinius duomenis ir kitus šaltinius, kaip antai modeliais ir dideliais duomenų rinkiniais pagrįstus įverčius. Pastarųjų vaidmuo tiksliau apibrėžtas 4 straipsnyje.

    III skyrius skirtas verslo statistikai. Verslo statistika apima 6 straipsnyje išvardytas dalyko sritis ir temas, dėl kurių Komisijai 7 straipsnyje suteikti įgaliojimai priimti įgyvendinimo priemones, susijusias su duomenų rinkinių techninėmis specifikacijomis. I priede išvardytos teiktinų duomenų dalyko sritys, temos ir potemės. II priede nustatytas duomenų temų teikimo periodiškumas. Komisija deleguotaisiais aktais galės nustatyti kintančių temų „IRT naudojimas ir e. prekyba“, „Inovacijos“ ir „Pasaulinės vertės grandinės“ sritis ir charakteristikas. Deleguotuoju aktu galima iš dalies pakeisti ir I priede pateiktas potemes laikantis apsaugos sąlygose nustatytų ribų.

    IV skyrių sudaro trys su verslo registrais susiję straipsniai. 8 straipsniu sukuriamas Europos statistinių verslo registrų tinklas. 9 straipsnyje nustatyti Europos statistinių verslo registrų tinklui taikytini reikalavimai. III priede tiksliau nustatyti Europos statistinių verslo registrų tinklo elementai (registro charakteristikos, unikalus atpažinties kodas, atnaujinimo laikas ir periodiškumas). Registro charakteristikos gali būti toliau tikslinamos įgyvendinimo aktais. 10 straipsnyje pateikiamos nuostatos dėl keitimosi konfidencialiais duomenimis ir prieigos prie jų Europos statistinių verslo registrų tinkle. Komisijai suteikti įgaliojimai priimti įgyvendinimo priemones dėl keitimosi konfidencialiais duomenimis Europos statistinių verslo registrų tinkle.

    V skyrių sudaro 5 straipsniai, susiję su keitimusi konfidencialiais duomenimis Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistikos tikslais. 11 straipsnyje nustatytas keitimosi duomenimis ir metaduomenimis tokiai statistikai rengti principas. 12 straipsnyje nustatyta, kokia statistine informacija turi būti keičiamasi, o 13 straipsnyje pateikti statistinių duomenų elementai. 14 straipsnio nuostatomis reglamentuota konfidencialių duomenų, kuriais apsikeista, apsauga, o 15 straipsnyje – galimybės naudoti konfidencialius duomenis mokslo tikslais.

    VI skyriuje pergrupuojami trys duomenų kokybei, perdavimui ir sklaidai skirti straipsniai: duomenų kokybė ir metaduomenų teikimas (16 straipsnis), duomenų ir metaduomenų perdavimas (17 straipsnis) ir konfidencialumas, susijęs su tarptautinės prekybos prekėmis statistinių duomenų sklaida (18 straipsnis).

    Pasiūlymo VII skyriuje aprėpti kiti svarbūs Europos verslo statistikos modernizavimo aspektai:

    bandomųjų tyrimų parengimas, siekiant įvertinti, ar reikia ir ar galima rinkti naujus duomenis ir gerinti duomenų rinkinius (19 straipsnis);

    finansinės paramos, kuri galėtų tam tikromis sąlygomis būti skiriama valstybėms narėms, nuostatos (20 straipsnis).

    Paskutiniame reglamento skyriuje pateiktos nuostatos dėl naudojimosi perduotais įgaliojimais (21 straipsnis) pagal 2016 m. balandžio mėn. Tarpinstitucinį susitarimą dėl geresnės teisėkūros, dėl komiteto procedūros (22 straipsnis), dėl bendradarbiavimo su kitais komitetais (23 straipsnis), taip pat numatytos galimybės taikyti leidžiančias nukrypti nuostatas, kuriomis kai kurioms valstybėms narėms būtų suteikiama daugiau laiko prisitaikyti prie naujų reikalavimų (24 straipsnis). Į šį skyrių taip pat įtrauktas vieno reglamento keitimas (25 straipsnis) pagal IV priedą ir dešimties esamų teisės aktų, pakeistų siūlomu pagrindų reglamentu, panaikinimas (26 straipsnis).

    2017/0048 (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    dėl Europos verslo statistikos,
    kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 ir panaikinama dešimt verslo statistikos srities teisės aktų

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 338 straipsnio 1 dalį,

    atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

    atsižvelgdami į Europos Centrinio Banko nuomonę,

    teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

    laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

    kadangi:

    (1)statistinė informacija apie valstybių narių įmonių ekonominę veiklą iki šiol plėtota, rengta ir skleista remiantis keliais atskirais teisės aktais. Tie teisės aktai apima trumpojo laikotarpio ir struktūrinę verslo statistiką, taip pat gamybos, tarptautinės prekybos (Sąjungos vidaus ir išorės) prekėmis ir paslaugomis, su užsieniu susijusių įmonių, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros, inovacijų bei IRT naudojimo ir e. prekybos statistiką. Be to, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 177/2008 6 Sąjungoje nustatyta bendra verslo registrų sistema, skirta statistikos tikslams;

    (2)tokia atskirais teisės aktais pagrįsta struktūra neužtikrinamas reikiamas atskirų statistikos sričių nuoseklumas ir neskatinama laikytis bendro požiūrio plėtojant, rengiant ir skleidžiant verslo statistiką. Turėtų būti sukurta bendra teisinė sistema, kad būtų užtikrintas visos Europos verslo statistikos nuoseklumas ir būtų lengviau sujungti atitinkamus statistinius procesus;

    (3)glaudžiau sujungti statistiniai procesai, grindžiami bendrais metodiniais principais, apibrėžtimis ir kokybės kriterijais, turėtų padėti užtikrinti Sąjungos verslo sektoriaus struktūros, ekonominės veiklos, sandorių ir veiklos rezultatų suderintą statistiką, kuri būtų pakankamai reikalinga ir išsami, kad atitiktų naudotojų poreikius;

    (4)Europos verslo statistikai svarbios tarptautinės gairės, kaip antai MTTP statistikai skirtas Fraskačio vadovas ir inovacijų duomenims skirtas Oslo vadovas bei Jungtinių Tautų, EBPO, Tarptautinio valiutos fondo ir kitų tarptautinių ir viršvalstybinių organizacijų priimti tarptautiniai susitarimai. Šių gairių turėtų būti kuo labiau laikomasi plėtojant, rengiant ir skleidžiant Sąjungos statistiką ir į jas turėtų atsižvelgti Europos statistinių verslo registrų tinklas, kad būtų užtikrinta, kad Sąjungos statistika būtų palyginama su pagrindinių Sąjungos tarptautinių partnerių parengta statistika. Tačiau Sąjungos standartai, susitarimai ir gairės turėtų būti nuosekliai taikomi, kai renkama su temomis „Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros duomenys“ ir „Inovacijos“ susijusi Europos verslo statistika;

    (5)administracinė našta mažosioms ir vidutinėms įmonėms turėtų būti kuo labiau sumažinta, kiek įmanoma, naudojant ne tyrimus, o kitus duomenų šaltinius. Siekiant palengvinti naštą įmonėms, turėtų būti įmanoma nustatyti skirtingus duomenims keliamus reikalavimus atsižvelgiant į valstybių narių verslo ekonomikos dydį ir svarbą;

    (6)2020 m. Europos statistikos sistemos (ESS) vizijoje nurodyta, kad siekiant geriau nagrinėti naujus reiškinius (pvz., globalizaciją) ir tinkamiau patenkinti svarbių sričių Sąjungos politikos reikmes turėtų būti derinami įvairių statistikos sričių duomenys. Pateikti duomenys turėtų būti grindžiami veiksmingais ir patikimais ESS statistiniais procesais. Platesnė verslo statistikos bendros teisinės sistemos aprėptis turėtų sudaryti sąlygas sujungti tarpusavyje susijusius duomenų rengimo procesus, pasitelkiant įvairius šaltinius;

    (7)Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu 1297/2008/EB 7 priimta ir 2009–2013 m. vykdyta Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo programa (EĮPSM programa) buvo siekiama padėti verslo ir prekybos statistiką priderinti prie naujų duomenų poreikių ir pritaikyti verslo statistikos rengimo sistemą. Į po šios programos padarytas išvadas ir parengtas rekomendacijas dėl prioritetų ir naujų rodiklių rinkinių, verslo statistikos sistemos suderinimo, veiksmingesnio įmonių ir prekybos statistikos rengimo ir Intrastato modernizavimo turėtų būti atsižvelgta parengiant teisiškai privalomas nuostatas;

    (8)reikia, kad Europos verslo statistikos sistema būtų lankstesnė ir galėtų būti pritaikyta pasikeitus metodikai bei laiku reaguotų į naujus tinkamai pagrįstus duomenų naudotojų poreikius, kylančius dėl kintančios ekonominės aplinkos, didėjančios globalizacijos ir verslo aplinkos sudėtingumo. Tokie ateities pritaikymai turėtų būti grindžiami tinkama sąnaudų ir naudos santykio analize, o nauji duomenims keliami reikalavimai neturėtų sukurti didelės papildomos naštos ar sąnaudų valstybėms narėms ar respondentams;

    (9)turėtų būti sustiprintas nacionalinių statistinių verslo registrų ir registro „EuroGroups“ kaip pagrindinės Europos verslo statistikos rinkimo ir rengimo infrastruktūros vaidmuo. Nacionaliniai statistiniai verslo registrai turėtų būti naudojami kaip informacijos šaltinis siekiant atlikti verslo dalyvių ir jų demografijos statistinę analizę, apibrėžti tyrimo grupę ir nustatyti sąsają su administraciniais duomenų šaltiniais;

    (10)siekiant užtikrinti tinkamą nacionalinių statistinių verslo registrų ir registro „EuroGroups“ vaidmenį, turėtų būti apibrėžtas ir taikomas bendras visų svarbių vienetų atpažinties kodas;

    (11)tinkama įmonių grupių apibrėžtis registre „EuroGroups“, pagrįsta savalaikiais ir patikimais duomenimis, turėtų būti įmanoma naudojant suderintus kriterijus ir reguliariai atnaujinant informaciją apie juridinių vienetų, priklausančių įmonių grupėms, kontrolės sąsajas;

    (12)siekiant padidinti ESS statistikos rengimo procesų veiksmingumą ir sumažinti statistinę naštą respondentams, nacionalinės statistikos institucijos turėtų turėti greitos ir nemokamos prieigos prie visų nacionalinių administracinių įrašų teisę, teisę jais naudotis ir juos susieti su statistiniais duomenimis, kiek to reikia Europos verslo statistikai plėtoti, rengti ir skleisti pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 223/2009 8 17a straipsnio nuostatas;

    (13)Reglamentu (EB) Nr. 223/2009 nustatyta bendroji Europos statistikos sistema. Visų pirma juo reikalaujama laikytis profesinio nepriklausomumo, nešališkumo, objektyvumo, patikimumo, statistikos konfidencialumo ir sąnaudų pagrįstumo principų;

    (14)verslo statistiką rengiančioms ir Europos statistinių verslo registrų tinklą prižiūrinčioms nacionalinėms statistikos institucijoms turėtų būti sudaryta galimybė keistis mikroduomenimis ir turėti prie jų prieigą, kad būtų galima plėtoti, rengti ir skleisti nacionalinę ar Europos verslo statistiką ar pagerinti jos kokybę. Todėl keitimasis mikroduomenimis turėtų būti apribotas ir vykdomas tik tinkamai pagrįstais atvejais;

    (15)keisdamosi mikroduomenimis apie Sąjungos vidaus prekių eksportą ir gavusios galimybių naudoti inovatyvias metodikas valstybės narės gali lanksčiau rengti Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistiką ir sumažinti atskaitomybės naštą įmonėms. Keitimosi tikslas – veiksmingai plėtoti, rengti ir skleisti Europos tarptautinės prekybos prekėmis statistiką arba pagerinti jos kokybę;

    (16)kad būtų galima derėtis dėl Sąjungos ir trečiųjų šalių ar daugiašalių prekybos ir investicijų susitarimų, juos taikyti ir peržiūrėti, Komisijai reikia statistinės informacijos apie valstybių narių prekybos srautus su ES nepriklausančiomis šalimis;

    (17)turėtų būti palaikoma glaudi sąsaja tarp statistinės informacijos rinkimo sistemos ir su pridėtinės vertės mokesčiu susijusių mokestinių ypatybių, kurios būdingos prekybai prekėmis tarp valstybių narių. Ši sąsaja leidžia, visų pirma Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistikos tikslais, nustatyti eksportuotojus ir importuotojus ir patikrinti surinktos informacijos kokybę;

    (18)tarpvalstybinius prekių srautus, visų pirma iš ES nepriklausančių šalių ar į jas, prižiūri muitinės, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 952/2013 9 . Muitinės saugo su tokiu judėjimu susijusią informaciją ar įrašus arba turi prie jų prieigą. Rengiant Sąjungos prekybos prekėmis statistiką turėtų būti naudojamasi informacija arba įrašais, susijusiais su muitinės deklaracijomis arba jomis pagrįstais;

    (19)kad galėtų parengti tarptautinės prekybos prekėmis statistiką ir pagerinti jos kokybę, valstybių narių nacionalinės statistikos institucijos turėtų galėti keistis duomenimis apie prekių importą ir eksportą, kurie susiję su daugiau kaip vienos valstybės narės muitine;

    (20)Komisija, norėdama atlikti Sutartimis nustatytas užduotis, visų pirma susijusias su vidaus rinkos veikimu, turėtų turėti visą atnaujintą ir patikimą informaciją apie prekių gamybą ir paslaugų teikimą Sąjungoje ir tarptautinės prekybos srautus. tokios informacijos reikia ir įmonėms, kad jos galėtų stebėti savo rinkas ir tarptautinius veiklos aspektus;

    (21)Sąjungos įmonių našumui įvertinti reikia verslo statistikos, suskirstytos pagal veiklos sektorius. Visų pirma vis labiau didėja paslaugų sektoriaus, kuris yra labiausiai kintantis moderniosios ekonomikos sektorius, statistikos poreikis, pirmiausia dėl šio sektoriaus ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo galimybių ir ryšių su gamybos sektoriumi. Prekybos paslaugomis statistika yra labai svarbi stebint paslaugų vidaus rinkos veikimą ir vertinant kliūčių poveikį prekybai paslaugomis;

    (22)suderintos Sąjungos ekonomikos statistikos, ypač tokių sričių kaip moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra, inovacijos, informacinė visuomenė, apimanti rinkos ir ne rinkos veiklą, ir visos verslo aplinkos statistikos, visų pirma susijusios su verslo demografija ir su rinkos veikla susijusiu užimtumu, reikia tam, kad būtų galima valstybių narių ir Sąjungos lygmenimis stebėti pažangą siekiant strategijoje „Europa 2020“ nustatytų tikslų. Tokia informacija leidžia sprendimus priimantiems subjektams priimti informacija pagrįstus politinius sprendimus, kad būtų kuriama žiniomis ir inovacijomis pagrįsta ekonomika, pagerintos mažųjų ir vidutinių įmonių galimybės, plėtojamas verslumas ir didinamas konkurencingumas;

    (23)kad būtų galima Sąjungos viduje ir euro zonoje derinti ekonomikos politiką ir teikti informaciją ekonominės veiklos vykdytojams bendrojoje rinkoje, būtini palyginami duomenys apie darbo rinkos pokyčius, be kita ko, darbo sąnaudų, pajamų ir užimtų bei laisvų darbo vietų statistika. Be to, formuojant ir skatinant kvalifikuotą, apmokytą ir prisitaikyti gebančią darbo jėgą ypač svarbus yra mokymasis visą gyvenimą, prie kurio labai prisideda profesinis mokymas įmonėse – jam turėtų būti skiriama ypač daug dėmesio. Tokie duomenys iš esmės renkami iš įmonių ir šis procesas ateityje turėtų būti įtvirtintas teisės aktais ir labiau susietas su kita verslo statistika. Sąjungos ekonomikos vidutinio laikotarpio pokyčiams įvertinti būtini darbo sąnaudų lygio ir sudėties ir pajamų struktūros ir paskirstymo duomenys. Kad būtų galima trumpuoju laikotarpiu stebėti Sąjungos ekonomiką, taip pat pinigų politikos tikslais, reikia darbo sąnaudų pokyčių ir laisvų darbo vietų duomenų. Sąjungos tvirtesnio bendradarbiavimo profesinio mokymo srityje strategijos įgyvendinimo stebėsenai reikia duomenų apie įmonių investicijas į tęstinį profesinį mokymą, tokio mokymo charakteristikas ir apimtį ir informacijos apie įmonių profesinio mokymo strategijas;

    (24)inovacijų, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros statistikos reikia, kad būtų galima plėtoti ir stebėti politiką, kuria siekiama stiprinti valstybių narių konkurencingumą ir gerinti pažangaus augimo ir užimtumo vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiais galimybes. Sąjungos konkurencingumui ir ekonomikos augimui didelę įtaką taip pat turi besiplečianti skaitmeninė ekonomika ir aktyviau naudojamos informacinių ir ryšių technologijos, o susijusioms strategijoms ir politikai remti reikia statistinių duomenų;

    (25)verslo statistika taip pat reikalinga rengiant nacionalines ir regionines sąskaitas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 549/2013 10 ;

    (26)tarptautinės prekybos paslaugomis statistikos, kurios reikia rengiant Sąjungos ir euro zonos mokėjimų balansą, apibrėžtį glaudžiai bendradarbiaudami nustato Komisija (Eurostatas) ir Europos Centrinis Bankas;

    (27)patikima ir savalaikė statistika reikalinga rengiant valstybių narių ekonominės raidos ataskaitas pagal bendrosios Sąjungos ekonominės politikos reikalavimus. Europos Centriniam Bankui būtina greitai gauti trumpojo laikotarpio statistiką, kad jis galėtų įvertinti valstybių narių ekonominę raidą atsižvelgdamas į bendrą pinigų politiką;

    (28)išlaikant principą, kad rengiama verslo statistika turėtų aprėpti visą ekonomiką, pagal proporcingumo principą nustatant duomenims keliamus reikalavimus turėtų būti, kiek tai įmanoma, atsižvelgiama į supaprastinimo priemones, kuriomis mažinama našta palyginti mažai valstybių narių verslo ekonomikai;

    (29)tarptautiniai standartai, kaip antai keitimosi statistiniais duomenimis ir metaduomenimis (SDMX) iniciatyva, ir ESS parengti statistiniai arba techniniai standartai, kaip antai metaduomenų ir patvirtinimo standartai, turėtų būti naudojami tiek, kiek jie svarbūs ir Europos verslo statistikai. Europos statistikos sistemos komitetas (ESSK) patvirtino kokybės ataskaitų struktūros ESS standartą pagal Reglamento (EB) Nr. 223/2009 12 straipsnį. Šie standartai turėtų padėti suderinti pagal šį reglamentą vykdomą kokybės užtikrinimą ir ataskaitų teikimą;

    (30)siekiant atsižvelgti į ekonominius ir techninius pokyčius, pagal Sutarties 290 straipsnį Komisijai turėtų būti suteikti įgaliojimai priimti aktus dėl I ir II prieduose išvardytų potemių ir dėl Sąjungos vidaus prekių eksporto aprėpties lygio. Komisija taip pat turėtų turėti įgaliojimus potemes papildyti kintančios verslo statistikos, susijusios su IRT, inovacijomis ir pasaulinėmis vertės grandinėmis, dalykais ir charakteristikomis ir konkrečia mokesčių institucijų ir muitinių pateikta informacija. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais, ir kad šios konsultacijos vyktų vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais 11 . Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;

    (31)siekiant užtikrinti vienodas sąlygas, Komisijai turėtų būti suteikti įgyvendinimo įgaliojimai dėl tam tikrų reikalavimų, be kita ko, dėl verslo registrų, techninio įgyvendinimo, dėl keitimosi konfidencialiais duomenimis Europos statistinių verslo registrų tinkle formato, saugumo ir konfidencialumo priemonių bei tvarkos, dėl duomenų ir metaduomenų perdavimo, duomenų kokybės ir metaduomenų ataskaitų bei dėl leidžiančių nukrypti nuostatų. Tuo pačiu tikslu Komisijai turėtų būti suteikti papildomi įgyvendinimo įgaliojimai dėl keitimosi konfidencialiais duomenimis rengiant Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistiką sąlygų, formato, saugumo ir konfidencialumo priemonių bei tvarkos, atitinkamų metaduomenų specifikacijų, tvarkaraščio, statistinės informacijos apie Sąjungos vidaus prekių eksportą importo valstybei narei rinkimo ir rengimo sąlygų, viso Sąjungos vidaus prekių eksporto aprėpties lygio taikymo sąlygų, per tyrimus apie Sąjungos vidaus prekybą prekėmis surinktų mikroduomenų, teiktinų importo valstybei narei, statistinių duomenų elementų ir susijusių supaprastinimo priemonių. Šiais įgaliojimais turėtų būti naudojamasi pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 182/2011 12 ;

    (32)reikiamais atvejais Komisija turėtų atlikti sąnaudų ir naudos santykio analizę ir užtikrinti, kad bet koks jos numatytas veiksmas nesukurtų didelės papildomos naštos valstybėms narėms ar respondentams, palyginti su tikėtina nauda naudotojams;

    (33)Komisija gali leisti taikyti nuo šio reglamento ar dėl jo priimtų deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų taikymo leidžiančias nukrypti nuostatas tais atvejais, kai dėl tokio taikymo valstybės narės nacionalinę sistemą reikia iš esmės keisti, kaip antai rengti papildomus tyrimus ar iš esmės keisti jos statistikos rengimo sistemą, kad ji būtų pritaikyta prie naujų duomenų šaltinių ar kad būtų galima derinti skirtingus šaltinius;

    (34)kadangi šio reglamento tikslo, t. y. sukurti bendrą Europos verslo statistikos sistemą, valstybės narės negali deramai pasiekti, o dėl suderinimo ir palyginamumo šio tikslo būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo, Sąjunga gali priimti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui pasiekti;

    (35)Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 184/2005 13 nustatytų priemonių nuostatos, susijusios su nuorodomis į tarptautinę prekybą paslaugomis, turėtų būti iš dalies pakeistos;

    (36)priemonės, nustatytos Tarybos reglamente (EEB) Nr. 3924/91 14 , Tarybos reglamente (EB) Nr. 1165/98 15 , Europos Parlamento ir Tarybos sprendime (EB) Nr. 1608/2003 16 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 48/2004 17 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 638/2004 18 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 808/2004 19 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 716/2007 20 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 177/2008 21 , Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 295/2008 22 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 471/2009 23 , turėtų būti pakeistos šiame reglamente nustatytomis priemonėmis. Todėl tie teisės aktai turėtų būti panaikinti;

    (37)konsultuotasi su Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnu;

    (38)konsultuotasi su Europos statistikos sistemos komitetu,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    I SKYRIUS

    BENDROSIOS NUOSTATOS

    1 straipsnis

    Dalykas

    Šiuo reglamentu nustatoma bendra teisinė sistema, skirta:

    (a)su įmonių struktūra, ekonomine veikla ir veiklos rezultatais, taip pat tarptautiniais sandoriais ir Sąjungos ekonomikos mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veikla susijusiai Europos statistikai plėtoti, rengti ir skleisti (toliau – Europos verslo statistika) ir

    (b)Europos nacionalinių statistinių verslo registrų tinklui ir registrui „EuroGroups“.

    2 straipsnis

    Apibrėžtys

    1.Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys:

    (a)statistiniai vienetai – statistiniai vienetai, apibrėžti Tarybos reglamento (EEB) Nr. 696/93 24 priede;

    (b)duomenis teikiantis vienetas – vienetas, kuris teikia duomenis;

    (c)dalyko sritis – vienas arba keli duomenų rinkiniai, sudarytas (-i) taip, kad aprėptų konkrečias temas;

    (d)tema ir potemė – apie statistinius vienetus rinktinos informacijos turinys. Į potemes įtraukiama konkretesnė informacija nei į temas. Temą sudaro kelios potemės;

    (e)kintamasis – stebimo vieneto charakteristika, kuriai gali būti būdinga daugiau nei viena tam tikro verčių rinkinio vertė;

    (f)charakteristika – išskirta objekto arba objektų rinkinio ypatybė;

    (g)rinkos veikla ir ne rinkos veikla – veiklos, apibrėžtos Reglamente (ES) Nr. 549/2013;

    (h)rinkos gamintojas ir ne rinkos gamintojas – gamintojai, apibrėžti Reglamente (ES) Nr. 549/2013;

    (i)nacionalinės statistikos institucijos – valstybių narių paskirtos nacionalinės statistikos institucijos ir kitos už Europos statistikos plėtojimą, rengimą ir sklaidą atsakingos nacionalinės valdžios institucijos, nurodytos Reglamento (EB) Nr. 223/2009 5 straipsnio 1 ir 2 dalyse;

    (j)patikimas šaltinis – vienintelis duomenų įrašų, kuriuos sudaro nacionalinių statistinių verslo registrų ir registro „EuroGroups“ duomenys, teikėjas, veikiantis pagal 16 straipsnyje nurodytus kokybės standartus;

    (k)mikroduomenys – identifikuojamų duomenis teikiančių vienetų arba statistinių vienetų charakteristikų atskiri stebėjimo ar matavimo duomenys;

    (l)naudojimas statistikos tikslams – naudojimas išimtinai statistiniams rezultatams ir analizėms tobulinti ir rengti, apibrėžtas Reglamento (EB) Nr. 223/2009 3 straipsnio 8 dalyje;

    (m)konfidencialūs duomenys – duomenys, apibrėžti Reglamento (EB) Nr. 223/2009 3 straipsnio 7 dalyje;

    (n)mokesčių institucija – už Tarybos direktyvos 2006/112/EB 25 taikymą atsakinga valstybės narės institucija;

    (o)muitinė – muitinė, nurodyta Reglamento (ES) Nr. 952/2013 5 straipsnio 1 dalyje.

    2.11–15 straipsniuose vartojamų terminų apibrėžtys:

    (a)eksporto valstybė narė – valstybė narė, iš kurios statistinės teritorijos prekės eksportuojamos į paskirties vietą importo valstybėje narėje;

    (b)importo valstybė narė – valstybė narė, į kurios statistinę teritoriją prekės importuojamos iš eksporto valstybės narės;

    (c)prekės – visas kilnojamasis turtas, įskaitant elektros energiją ir gamtines dujas.

    3 straipsnis

    Taikymo sritis

    1.Europos verslo statistika apima:

    (a)statistinių vienetų struktūrą, ekonominę veiklą ir veiklos rezultatus, tų vienetų mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros bei inovacijų veiklą bei IRT naudojimą ir e. prekybą, taip pat pasaulines vertės grandines;

    (b)prekių gamybą ir paslaugų teikimą ir tarptautinę prekybą prekėmis ir paslaugomis.

    2.Europos statistinių verslo registrų tinklas apima nacionalinius verslo registrus ir registrą „EuroGroups“ bei jų tarpusavio keitimąsi informacija.

    (a)Nacionaliniuose statistiniuose verslo registruose pateikiama tokia informacija:

    i) visos įmonės, kurios savo vykdoma ekonomine veikla prisideda prie bendrojo vidaus produkto (BVP), ir jų vienetai pagal vietą;

    ii)tokias įmones sudarantys juridiniai vienetai;

    iii)vienetai pagal veiklos rūšį (VVR) arba NACE kodai, nustatyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1893/2006 26 , ir tas įmones sudarančių atskirų VVR dydis, įtraukiant tik tas įmones, kurios dėl savo dydžio turi didelę įtaką suvestiniams (nacionaliniams) duomenims;

    iv)įmonių grupės.

    (b)Registre „EuroGroups“ pateikiama tokia informacija:

    i)visos įmonės, kurios savo vykdoma ekonomine veikla prisideda prie bendrojo vidaus produkto (BVP) ir priklauso tarptautinių įmonių grupei;

    ii)tokias įmones sudarantys juridiniai vienetai;

    iii)tarptautinių įmonių grupės.

    (c)Namų ūkiai Europos statistinių verslo registrų tinklo taikymo sričiai nepriklauso, jei jų gaminamos prekės ir teikiamos paslaugos skirtos asmeniniam vartojimui ar susijusios su tų namų ūkių nuosavybės nuoma.

    (d)Nacionaliniuose statistiniuose verslo registruose ir registre „EuroGroups“ laikomi įmonėmis užsienio įmonių vienetai pagal vietą, nesudarantys atskirų juridinių subjektų (filialų) ir priskiriami kvazibendrovėms pagal Reglamentą (ES) Nr. 549/2013.

    (e)Įmonių grupės nustatomos pagal kontrolės sąsajas tarp jų juridinių vienetų pagal Reglamentą (ES) Nr. 549/2013.

    (f)Kai daroma nuoroda į nacionalinius statistinius verslo registrus ir registrą „EuroGroups“, šis reglamentas taikomas tik vienetams, kurie visiškai arba iš dalies vykdo ekonominę veiklą. Europos statistinių verslo registrų tinkle ekonomine veikla laikoma bet kuri veikla, kuria konkrečioje rinkoje siūlomos prekės ir paslaugos. Turto valdymas ir (arba) įsipareigojimų turėjimas taip pat gali būti laikomi veikla. Be to, Europos statistinių verslo registrų tinkle ekonomine veikla laikomos ne rinkos paslaugos, kuriomis prisidedama prie BVP, ir aktyvių juridinių vienetų tiesiogiai ir netiesiogiai valdomas turtas. Ekonomiškai neaktyvūs juridiniai vienetai yra įmonės dalis tik tada, jei jie yra kartu su ekonomiškai aktyviais juridiniais vienetais.

    (g)Europos statistinių verslo registrų tinkle statistiniai vienetai apibrėžiami pagal Tarybos reglamento (EEB) Nr. 696/93 priedą, atsižvelgiant į šiame straipsnyje nustatytus apribojimus.

    II SKYRIUS

    DUOMENŲ ŠALTINIAI

    4 straipsnis

    Duomenų šaltiniai ir metodai

    1.Valstybės narės rengia 6 ir 7 straipsniuose nurodytą statistiką ir pildo 9 straipsnyje nurodytus nacionalinius statistinius verslo registrus, naudodamosi visais reikiamais duomenų šaltiniais, vengdamos per didelės naštos respondentams ir tinkamai atsižvelgdamos į nacionalinių statistikos institucijų sąnaudų pagrįstumą. Pagal šį reglamentą reikalaujamai statistikai rengti ir nacionaliniams statistiniams verslo registrams pildyti nacionalinės statistikos institucijos gali naudoti šiuos duomenų šaltinius:

    (a)tyrimus: duomenis teikiantys vienetai, į kuriuos kreipėsi valstybės narės, privalo teikti savalaikę, tikslią ir išsamią informaciją, kurios reikia pagal šį reglamentą reikalaujamai statistikai rengti ir nacionaliniams statistiniams verslo registrams pildyti;

    (b)administracinius įrašus, įskaitant mokesčių institucijų ir muitinių pateiktą informaciją;

    (c)mikroduomenis, kuriais apsikeista;

    (d)kitus svarbius informacijos šaltinius, kurie atitinka 16 straipsnyje nurodytus kokybės kriterijus, įskaitant esamų duomenų šaltinių derinius.

    2.Kai reikalaujamos statistikos negalima parengti remiantis 1 dalyje nurodytais duomenų šaltiniais, kurie atitinka 16 straipsnyje nurodytus kokybės kriterijus, jai parengti valstybės narės gali naudoti moksliškai pagrįstus ir tinkamai dokumentuotus statistinio įvertinimo ir praleistų reikšmių įrašymo metodus.

    5 straipsnis

    Prieiga prie administracinių įrašų ir informacijos perdavimas

    1.Pagal Reglamento (EB) Nr. 223/2009 17a straipsnyje nustatytus principus nacionalinės statistikos institucijos ir Komisija (Eurostatas) turi turėti greitą ir nemokamą prieigą prie visų nacionalinių administracinių įrašų, jais naudotis ir juos jungti su kitais duomenų šaltiniais, kad būtų laikomasi šiame reglamente nustatytų statistinių reikalavimų ir atnaujinami nacionaliniai statistiniai verslo registrai ir registras „EuroGroups“. Nacionalinių statistikos institucijų ir Komisijos (Eurostato) prieiga yra apribota jų atitinkamose viešojo administravimo sistemose esančiais administraciniais įrašais.

    2.Nepažeidžiant 1 dalies, kiekvienos valstybės narės mokesčių institucija teikia nacionalinei statistikos institucijai su prekių eksportu ir importu susijusią informaciją.

    Komisijai suteikiami įgaliojimai pagal 21 straipsnį priimti deleguotuosius aktus ir taip nuspręsti, kokią tiksliai informaciją turi teikti mokesčių institucijos.

    3.Nepažeidžiant 1 dalies, kiekvienos valstybės narės muitinė teikia nacionalinei statistikos institucijai su prekių eksportu ir importu susijusią informaciją.

    Komisijai suteikiami įgaliojimai pagal 21 straipsnį priimti deleguotuosius aktus ir taip nuspręsti, kokią tiksliai informaciją turi teikti muitinė.

    4.Kad galėtų parengti tarptautinės prekybos prekėmis statistiką ir gerinti jos kokybę, valstybių narių nacionalinės statistikos institucijos gali keistis iš savo muitinės gautais duomenimis apie prekių eksportą ar importą, visų pirma tais atvejais, kai toks eksportas ar importas susijęs su daugiau kaip vienos valstybės narės muitine.

    5.Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų nustatytos keitimosi duomenimis pagal šį straipsnį sąlygos.

    III SKYRIUS

    VERSLO STATISTIKA

    6 straipsnis

    Duomenims keliami reikalavimai

    1.Europos verslo statistika apima tokias dalyko sritis:

    (a)trumpojo laikotarpio verslo statistiką;

    (b)šalies verslo statistiką;

    (c)regioninę verslo statistiką;

    (d)tarptautinės veiklos statistiką.

    2.Dalyko sritys apima vieną ar daugiau toliau nurodytų temų, kurios išsamiau aprašytos I priede:

    (a)verslo dalyvius;

    (b)pasaulines vertės grandines;

    (c)IRT naudojimą ir e. prekybą;

    (d)inovacijas:

    (e)tarptautinę prekybą prekėmis;

    (f)tarptautinę prekybą paslaugomis;

    (g)investicijas;

    (h)darbo duomenis;

    (i)rezultatus ir veiksmingumą;

    (j)leidimus;

    (k)kainas;

    (l)pirkimą;

    (m)mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros sąnaudas.

    3.Kiekvienos temos periodiškumas nustatytas II priede.

    4.Komisijai suteikiami įgaliojimai pagal 21 straipsnį priimti deleguotuosius aktus, kad būtų iš dalies pakeistos I priede nurodytos potemės ir nustatyti dalykai ir charakteristikos, įtrauktini į inovacijų, IRT naudojimo ir e. prekybos ir pasaulinių vertės grandinių potemes.

    5.Naudodamasi įgaliojimais priimti deleguotuosius aktus, Komisija užtikrina, kad būtų laikomasi tokių trijų sąlygų:

    (a) deleguotaisiais aktais siekiama nepadidinti išlaidų ar naštos arba jas sumažinti ir bet kokiu atveju nesukurti didelių papildomų sąnaudų ar naštos valstybėms narėms ar respondentams;

    (b)per penkerius metus iš eilės gali būti pridėta ar pakeista ne daugiau kaip viena dalyko srities „Trumpojo laikotarpio verslo statistika“ potemė, penkios dalyko srities „Šalies lygmens verslo statistika“ potemės, dvi dalyko srities „Regioninė verslo statistika“ potemės ir dvi dalyko srities „Tarptautinės veiklos statistika“ potemės, nustatytos galiojančiame deleguotajame akte. Šios ribos netaikomos pakeitimams, būtiniems dėl susitarimų, Sutarčių ir konvencijų, įskaitant priimtus kitų tarptautinių institucijų, kurių narė yra Sąjunga, ir pakeitimams, susijusiems su nacionalinių ir regioninių sąskaitų pagal Reglamentą (EB) Nr. 549/2013 ir mokėjimų balanso statistikos pagal Reglamentą (EB) Nr. 184/2005 apskaitos sistemų pakeitimais. Kintančios verslo statistikos potemių charakteristikų skaičius per du iš eilės ataskaitinius laikotarpius neturi stipriai išaugti ir viršyti charakteristikų skaičiaus, buvusio pirmaisiais šio reglamento įgyvendinimo metais;

    (c) deleguotieji aktai priimami likus bent 15 mėnesių iki duomenų ataskaitinio laikotarpio pabaigos, išskyrus temas „Inovacijos“ ir „IRT naudojimas ir e. prekyba“, dėl kurių deleguotieji aktai priimami likus atitinkamai bent šešiems ir dvylikai mėnesių iki duomenų ataskaitinio laikotarpio pabaigos.

    7 straipsnis

    Duomenims keliamų reikalavimų techninės specifikacijos

    1.Valstybės narės parengia kiekvienai I priede išvardytai potemei svarbius duomenis. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus, kad būtų tiksliau nustatyti šie pagal šį reglamentą teiktinų duomenų elementai, jų techninės apibrėžtys ir supaprastinimo priemonės:

    (a)kintamieji (išskyrus inovacijų, IRT naudojimo ir e. prekybos ir pasaulinių vertės grandinių potemių kintamuosius);

    (b)statistinis vienetas;

    (c)matavimo vienetas;

    (d)ataskaitinis laikotarpis;

    (e)statistinė visuma (įskaitant reikalavimus, susijusius su rinkos ir ne rinkos veikla ir gamintojais);

    (f)klasifikacijos (įskaitant produktą, šalis ir teritorijas, taip pat sandorių rūšių sąrašus) ir suskirstymas;

    (g)atskirų duomenų įrašų savanoriškas perdavimas;

    (h)artinių naudojimas ir kokybės reikalavimai;

    (i)duomenų perdavimo terminas;

    (j)pirmasis ataskaitinis laikotarpis;

    (k)dalyko srities „Trumpojo laikotarpio verslo statistika“ ataskaitinių metų svorinis koeficientas ir pakeitimas;

    (l)temos „Tarptautinė prekyba prekėmis“ techninės specifikacijos.

    2.Naudodamasi 1 dalyje nurodytais įgaliojimais dėl supaprastinimo priemonių, Komisija atsižvelgia į atitinkamos verslo ekonomikos dydį ir svarbą pagal proporcingumo principą, kad sumažintų naštą įmonėms. Be to, Komisija užtikrina, kad būtų toliau teikiami duomenys, reikalingi nacionalinių ir regioninių sąskaitų pagal Reglamentą (EB) Nr. 549/2013 ir mokėjimų balanso statistikos pagal Reglamentą (EB) Nr. 184/2005 apskaitos sistemoms parengti. Įgyvendinimo aktai, išskyrus tuos, kuriais reglamentuojamas šio reglamento įgyvendinimas pirmą kartą, priimami likus bent 15 mėnesių iki I priede išvardytų temų duomenų ataskaitinio laikotarpio pabaigos. Įgyvendinimo aktai dėl temų „Inovacijos“ ir „IRT naudojimas ir e. prekyba“ priimami likus atitinkamai bent šešiems ir dvylikai mėnesių iki duomenų ataskaitinio laikotarpio pabaigos.

    3.1 dalyje nurodyti įgyvendinimo aktai priimami pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

    IV SKYRIUS

    VERSLO REGISTRAI

    8 straipsnis

    Europos statistinių verslo registrų tinklas

    1.Sąjungos lygmens statistikos tikslais Komisija (Eurostatas) sukuria tarptautinių įmonių grupių registrą „EuroGroups“.

    2.Valstybės narės nacionaliniu lygmeniu sukuria vieną ar daugiau suderintų nacionalinių statistinių verslo registrų, kuriais remiamasi rengiant ir koordinuojant tyrimus ir kurie naudojami kaip informacijos šaltinis, kai atliekama verslo dalyvių ir jų demografijos statistinė analizė, naudojami administraciniai duomenys ir identifikuojami ir sudaromi statistiniai vienetai.

    3.Valstybės narės ir Komisija (Eurostatas) keičiasi duomenimis Europos statistinių verslo registrų tinkle, kaip nustatyta 10 straipsnyje.

    4.Nacionaliniai statistiniai verslo registrai ir registras „EuroGroups“ yra patikimas duomenų šaltinis, kuriuo naudojamasi nustatant aukštos kokybės, nuoseklią ir suderintą registro tiriamąją visumą pagal šio reglamento 16 straipsnį, kurios reikia Europos statistikai rengti.

    Nacionaliniai statistiniai verslo registrai yra patikimi duomenų apie nacionalinio registro tiriamąsias visumas šaltiniai. Registras „EuroGroups“ yra patikimas Europos statistikos sistemos registro verslo statistikos, kurią rengiant būtina derinti tarpvalstybinę informaciją, tiriamosios visumos duomenų šaltinis.

    9 straipsnis

    Reikalavimai Europos statistinių verslo registrų tinklui

    1.Pagal 8 straipsnį į Europos statistinių verslo registrų tinklą įtraukiami statistiniai ir juridiniai vienetai apibūdinami šiais elementais, kurie išsamiau aprašyti III priede:

    (a)registrų potemėmis ir unikaliu atpažinties kodu;

    (b)atnaujinimo laiku ir periodiškumu.

    2.Komisijai pagal 21 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais iš dalies keičiamos III priede išvardytos potemės, siekiant jas pritaikyti prie atitinkamų techninių ir ekonominių pokyčių ir naudotojų naujų poreikių.

    3.Naudodamasi įgaliojimais keisti III priedą, Komisija užtikrina, kad būtų laikomasi tokių dviejų sąlygų:

    (a)deleguotuoju aktu valstybėms narėms ar respondentams nesukuriamos didelės papildomos sąnaudos ar našta;

    (b)per penkerius metus iš eilės deleguotuoju aktu pridedama arba pakeičiama ne daugiau kaip viena potemė.

    4.Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų išsamiau aprašytos visos registro potemės.

    10 straipsnis

    Keitimasis konfidencialiais duomenimis ir prieiga prie jų Europos statistinių verslo registrų tinkle

    1.Valstybės narės konfidencialiais duomenimis keičiasi taip:

    (a)Konfidencialiais duomenimis apie tarptautinių įmonių grupes ir šioms grupėms priklausančius vienetus pagal 9 straipsnio 4 dalį išimtinai statistikos tikslais keičiasi skirtingų valstybių narių nacionalinių statistikos institucijų darbuotojai, kurie pildo registrą „EuroGroups“, tais atvejais, kai to reikia informacijos apie tarptautinių įmonių grupes Sąjungoje kokybei užtikrinti. Toks keitimasis duomenimis taip pat gali būti vykdomas siekiant sumažinti atskaitomybės naštą.

    (b)Tais atvejais, kai duomenimis keičiamasi, kad būtų užtikrinta informacijos apie tarptautinių įmonių grupes Sąjungoje kokybė, išimtinai statistikos tikslais keitimosi konfidencialiais duomenimis procese gali dalyvauti ir nacionaliniai centriniai bankai.

    2.Komisija (Eurostatas) ir valstybės narės konfidencialiais duomenimis keičiasi taip:

    (a)Nacionalinės statistikos institucijos Komisijai (Eurostatui) perduoda duomenis apie tarptautinių įmonių grupes ir šioms grupėms priklausančius vienetus pagal 9 straipsnio 4 dalį, kad išimtinai statistikos tikslais būtų teikiama informacija apie tarptautinių įmonių grupes Sąjungoje.

    (b)Siekdama užtikrinti nuoseklų duomenų registravimą išimtinai statistikos tikslais, Komisija (Eurostatas) perduoda atitinkamoms kiekvienos valstybės narės nacionalinėms statistikos institucijoms duomenis apie tarptautinių įmonių grupes, taip pat apie joms priklausančius vienetus, kai bent vienas grupės juridinis vienetas yra tos valstybės narės teritorijoje.

    (c)Kad būtų užtikrintas veiksmingas ir kokybiškas registro „EuroGroups“ pildymas išimtinai statistikos tikslais, Komisija (Eurostatas) perduoda nacionalinių statistikos institucijų darbuotojams, kurie pildo registrą „EuroGroups“, duomenis apie visas į registrą „EuroGroups“ įrašytas tarptautinių įmonių grupes, įskaitant informaciją apie toms grupėms priklausančius vienetus.

    3.Juridiniams vienetams identifikuoti Komisija (Eurostatas) ir valstybės narės konfidencialiais duomenimis keičiasi taip:

    (a)Nacionalinės statistikos institucijos Komisijai (Eurostatui) perduoda duomenis apie korporuotus juridinius vienetus pagal 9 straipsnio 4 dalį išimtinai juridinių vienetų Sąjungoje unikalaus identifikavimo tikslu.

    (b)Kad būtų užtikrintas veiksmingas ir kokybiškas registro „EuroGroups“ pildymas, Komisija (Eurostatas) perduoda kiekvienos valstybės narės nacionalinėms statistikos institucijoms duomenis apie juridinius vienetus pagal 9 straipsnio 4 dalį išimtinai jų unikalaus identifikavimo Sąjungoje tikslu.

    4.Komisija (Eurostatas) ir centriniai bankai konfidencialiais duomenimis gali keistis taip:

    keitimasis konfidencialiais duomenimis išimtinai statistikos tikslais gali vykti tarp Komisijos (Eurostato) ir nacionalinių centrinių bankų bei tarp Komisijos (Eurostato) ir Europos Centrinio Banko, jei taip siekiama užtikrinti informacijos apie tarptautinių įmonių grupes Sąjungoje kokybę ir jei tam buvo gautas aiškus atitinkamos nacionalinės statistikos institucijos leidimas.

    5.Siekiant užtikrinti, kad pagal šį straipsnį apsikeistais duomenimis būtų naudojamasi išimtinai statistikos tikslais, Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus, kuriais nustatomas tokių duomenų formatas, saugumo ir konfidencialumo priemonės, taip pat keitimosi duomenimis tvarka pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

    6.Komisija (Eurostatas), nacionalinės statistikos institucijos, nacionaliniai centriniai bankai ir Europos Centrinis Bankas, pagal šį straipsnį gavę konfidencialių duomenų apie vienetus, esančius nacionalinėje teritorijoje arba už jos ribų, tą informaciją tvarko konfidencialiai pagal Reglamentą (EB) Nr. 223/2009.

    Konfidencialių duomenų perdavimas tarp nacionalinių statistikos institucijų ir Komisijos (Eurostato) vykdomas tiek, kiek to reikia Europos statistikai rengti. Bet kokiam papildomam perdavimui būtina gauti aiškų duomenis surinkusios nacionalinės valdžios institucijos leidimą.

    V SKYRIUS

    KEITIMASIS KONFIDENCIALIAIS DUOMENIMIS RENGIANT SĄJUNGOS VIDAUS PREKYBOS PREKĖMIS STATISTIKĄ

    11 straipsnis

    Keitimasis konfidencialiais duomenimis

    1.Valstybių narių keitimąsi konfidencialiais duomenimis apie Sąjungos vidaus prekių eksportą išimtinai statistikos tikslais vykdo nacionalinės statistikos institucijos, padedančios plėtoti, rengti ir skleisti Sąjungos vidaus prekybos prekėmis statistiką.

    Duomenims keliamų reikalavimų techninės specifikacijos, nurodytos 7 straipsnio 1 ir 2 dalyse, taip pat taikomos pagal šį skyrių keičiantis konfidencialiais duomenimis.

    2.Eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija teikia importo valstybės narės nacionalinei statistikos institucijai statistinę informaciją apie jos Sąjungos vidaus prekių eksportą į tą valstybę narę, kaip nustatyta 12 straipsnyje.

    3.Eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija teikia importo valstybės narės nacionalinei statistikos institucijai metaduomenis, kurių reikia, kad apsikeistais duomenimis būtų galima pasinaudoti rengiant statistiką.

    4.Komisijai suteikiami įgaliojimai pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą priimti įgyvendinimo aktus, kad būtų nustatyta, kokia informacija laikytina reikalingais metaduomenimis, nurodytais 3 dalyje, taip pat tokios informacijos ir 2 dalyje nurodytos statistinės informacijos pateikimo tvarkaraštis.

    5.Eksporto valstybės narės nacionalinės statistikos institucijos prašymu importo valstybė narė gali teikti eksporto valstybės narės nacionalinei statistikos institucijai mikroduomenis, surinktus apie jos Sąjungos vidaus prekių, importuotų iš tos eksporto valstybės narės, importą.

    12 straipsnis

    Statistinė informacija, kuria turi būti keičiamasi

    1. 11 straipsnio 2 dalyje nurodytą statistinę informaciją sudaro:

    (a)per tyrimus surinkti mikroduomenys;

    (b)apie konkrečias prekes ar prekių srautus surinkti duomenys naudojant ne tyrimus, o kitus duomenų šaltinius, taip pat

    (c)duomenys, surinkti naudojant muitinių deklaracijose pateiktą informaciją.

    2.11 straipsnio 2 dalyje nurodyta statistinė informacija apima bent 95 proc. vertės viso Sąjungos viduje atlikto kiekvienos valstybės narės prekių eksporto į visas kitas valstybes nares kartu.

    Komisijai suteikti įgaliojimai pagal 21 straipsnį priimti deleguotuosius aktus šiam reglamentui iš dalies pakeisti, t. y. sumažinti šį aprėpties lygį reaguojant į techninius ir ekonominius pokyčius ir kartu išlaikant galiojančius kokybės standartus atitinkančią statistiką.

    3.Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų nustatytos 1 dalyje nurodytos informacijos rinkimo ir rengimo sąlygos ir tiksliau nustatytos 2 dalyje nurodyto aprėpties lygio taikymo sąlygos.

    13 straipsnis

    Statistinių duomenų elementai

    1.12 straipsnio 1 dalies a punkte nurodyti mikroduomenys apima tokius statistinių duomenų elementus:

    a)atskirą identifikacinį kodą, priskirtą ekonominės veiklos vykdytojui partneriui importo valstybėje narėje pagal Direktyvos 2006/112/EB 27 214 straipsnį;

    b)ataskaitinį laikotarpį;

    c)srautą;

    d)prekę;

    e)valstybę narę partnerę;

    f)kilmės šalį;

    g)prekių vertę;

    h)prekių kiekį;

    i)sandorio pobūdį.

    12 straipsnio 1 dalies a punkte nurodyti mikroduomenys gali apimti transporto rūšį su sąlyga, kad eksporto valstybė narė tokius mikroduomenis renka.

    Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų nustatyti statistinių duomenų elementai, nurodyti a–i punktuose, ir statistinių duomenų elementų, taikomų konkrečioms prekėms ar jų judėjimui, sąrašas ir duomenys, renkami naudojant muitinių deklaracijose pateiktą informaciją, nurodytą 12 straipsnio 1 dalies b ir c punktuose.

    2.Tam tikromis kokybės reikalavimus atitinkančiomis sąlygomis valstybės narės gali supaprastinti informaciją, kuri turi būti teikiama apie mažus atskirus sandorius, su sąlyga, kad toks supaprastinimas neturi neigiamo poveikio statistikos kokybei.

    Konkrečiais atvejais valstybės narės gali rinkti sumažintą statistinių duomenų elementų rinkinį, kaip nurodyta 1 dalyje, arba su tam tikrais šiais duomenų elementais susijusią informaciją rinkti ne taip išsamiai.

    Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų nustatytos šio supaprastinimo sąlygos ir maksimali Sąjungos vidaus eksporto, kuriam taikomas toks supaprastinimas, vertė.

        14 straipsnis

    Konfidencialių duomenų, kuriais apsikeista, apsauga

    1.Taikomos tokios konfidencialumo taisyklės:

    (a)Su eksportuotoju, kurio prašymą dėl statistikos konfidencialumo pagal 18 straipsnį priėmė eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija, susijusius mikroduomenų įrašus eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija perduoda importo valstybės narės nacionalinei statistikos institucijai, pateikdama tikrąją vertę ir visus statistinių duomenų elementus, nurodytus 13 straipsnio 1 dalyje, ir pažymėdama, kad šiems mikroduomenims taikomi konfidencialumo reikalavimai.

    (b)Importo valstybės narės nacionalinė statistikos institucija gali pasinaudoti eksporto mikroduomenų įrašais, kuriems taikomi konfidencialumo reikalavimai, apskaičiuodama Sąjungos vidaus importo statistikos rezultatus. Jei importo valstybės narės nacionalinė statistikos institucija pasinaudoja eksporto mikroduomenų įrašais, kuriems taikomi konfidencialumo reikalavimai, ji užtikrina, kad importo valstybės narės nacionalinė statistikos institucija, skleisdama statistikos rezultatus apie Sąjungos vidaus importą, laikytųsi statistikos konfidencialumo, kurį patvirtino eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija.

    2.Komisijai suteikiami įgaliojimai pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą priimti įgyvendinimo aktus, kad būtų užtikrinta konfidencialių duomenų, kuriais keičiamasi pagal šį skyrių, apsauga, nustatant tokių duomenų formatą, saugumo ir konfidencialumo priemones, įskaitant 1 dalyje nurodytų taisyklių taikymo sąlygas, taip pat keitimosi duomenimis tvarką.

    3.Valstybės narės ir Komisija imasi tinkamų priemonių, kad užkirstų kelią bet kokiems statistinių duomenų, kuriais apsikeista, konfidencialumo pažeidimams ir už juos baustų. Nustatytos sankcijos turi būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasomosios.

    15 straipsnis

    Prieiga prie konfidencialių duomenų, kuriais apsikeista, mokslo tikslais

    Prieiga prie konfidencialių duomenų, kuriais apsikeista, gali būti suteikta tyrėjams, vykdantiems statistines analizes mokslo tikslais pagal Reglamento (EB) Nr. 223/2009 23 straipsnį. Tam turi pritarti duomenis pateikusi eksporto valstybės narės nacionalinė statistikos institucija.

    VI SKYRIUS

    KOKYBĖ, PERDAVIMAS IR SKLAIDA

    16 straipsnis

    Kokybė

    1.Valstybės narės imasi visų reikiamų priemonių perduotos Europos verslo statistikos kokybei ir nacionalinių statistinių verslo registrų bei registro „EuroGroups“ kokybei užtikrinti.

    2.Šio reglamento tikslais taikomi Reglamento (EB) Nr. 223/2009 12 straipsnio 1 dalyje nustatyti kokybės kriterijai.

    3.Perduotų duomenų ir metaduomenų kokybę vertina Komisija (Eurostatas).

    4.Šiuo tikslu valstybės narės perduoda:

    (a) perduotų duomenų metines kokybės ir metaduomenų ataskaitas. Daugiametės statistikos atveju ataskaitų teikimo periodiškumas atitinka statistikos teikimo periodiškumą;

    (b) metines kokybės ir metaduomenų ataskaitas, susijusias su nacionaliniais statistiniais verslo registrais.

    5.Komisija (Eurostatas) valstybėms narėms teikia metines su registru „EuroGroups“ susijusias metaduomenų ir kokybės ataskaitas.

    6.Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus, kuriais nustatomos metaduomenų ir kokybės ataskaitų perdavimo sąlygos, turinys ir terminai. Šie įgyvendinimo aktai priimami pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

    7.Valstybės narės kuo greičiau praneša Komisijai (Eurostatui) apie bet kokią svarbią informaciją ar pokyčius, susijusius su šio reglamento įgyvendinimu ir galinčius paveikti perduodamų duomenų kokybę. Valstybės narės praneša Komisijai (Eurostatui) apie svarbius metodinius arba kitus pakeitimus, turinčius įtakos nacionalinių statistinių verslo registrų kokybei. Informacija pateikiama kuo skubiau ir ne vėliau kaip per šešis mėnesius po tokio pakeitimo įsigaliojimo.

    8.Komisijos (Eurostato) prašymu valstybės narės jai pateikia papildomos informacijos, būtinos statistinės informacijos kokybei įvertinti.

    17 straipsnis

    Duomenų ir metaduomenų perdavimas

    1.Valstybės narės teikia Komisijai (Eurostatui) pagal šį reglamentą reikalaujamus duomenis ir metaduomenis, remdamosi keitimosi duomenimis ir metaduomenimis standartais. Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą, kad būtų nustatyti tokie standartai ir duomenų bei metaduomenų perdavimo tvarka. Kai perduoti duomenys yra konfidencialūs, nusiųsta tikroji vertė bus pažymėta taip nurodant, kad jai taikomi konfidencialumo reikalavimai ir kad jos negalima skleisti.

    2.Valstybės narės vykdo nacionalinių statistinių verslo registrų statistines analizes ir perduoda informaciją Komisijai (Eurostatui), laikydamosi formato ir tvarkos, kurie turi būti nustatyti įgyvendinimo aktuose, priimtuose pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

    3.Valstybės narės Komisijos (Eurostato) prašymu perduoda jai visą reikiamą informaciją, susijusią su šio reglamento įgyvendinimu valstybėse narėse.

    18 straipsnis

    Su statistinių duomenų apie tarptautinę prekybą prekėmis sklaida susijęs konfidencialumas

    Nacionalinės statistikos institucijos importuotojo arba eksportuotojo prašymu nusprendžia, ar skleisti statistikos rezultatus, iš kurių gali būti įmanoma nustatyti minėto importuotojo arba eksportuotojo tapatybę, ir ar statistinius rezultatus reikia iš dalies pakeisti, kad nebūtų pažeistas statistikos konfidencialumas pagal Reglamento (EB) Nr. 223/2009 20 straipsnio 3 dalies a punktą.

    VII SKYRIUS

    BANDOMIEJI TYRIMAI IR FINANSAVIMAS

    19 straipsnis

    Bandomieji tyrimai

    1.Jei Komisija (Eurostatas) nustato, kad reikia priimti svarbius naujus duomenims keliamus reikalavimus ar pagerinti duomenų rinkinius, kuriems taikomas šis reglamentas, ji gali inicijuoti bandomuosius tyrimus, kuriuos iki bet kokio naujo duomenų rinkimo savanoriškai vykdo valstybės narės.

    2.Tokie bandomieji tyrimai vykdomi siekiant įvertinti, ar reikia ir ar galima gauti duomenis atsižvelgiant į galimybės jais naudotis naudą, palyginti su jų rinkimo sąnaudomis ir našta įmonėms.

    3.Pirmieji bandomieji tyrimai apima tarptautinės prekybos paslaugomis paslaugų teikimo būdus ir tarptautinę prekybą paslaugomis pagal įmonių charakteristikas.

    20 straipsnis

    Finansavimas

    1.Šiam reglamentui įgyvendinti Sąjunga gali nacionalinėms statistikos institucijoms ir kitoms nacionalinėms valdžios institucijoms, nurodytoms Reglamento (EB) Nr. 223/2009 5 straipsnio 2 dalyje pateiktame sąraše, skirti finansinę paramą išlaidoms, susijusioms su:

    (a)verslo statistikos duomenims keliamų reikalavimų rengimu ar įgyvendinimu;

    (b)metodikų, kuriomis siekiama verslo statistikos rinkimo ir rengimo geresnės kokybės arba mažesnių sąnaudų ir administracinės naštos ir norima pagerinti Europos statistinių verslo registrų tinklą, rengimu.

    2.Sąjungos finansinis įnašas skiriamas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 99/2013 7 straipsnį ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1291/2013 6 straipsnį.

    3.Šis Sąjungos finansinis įnašas neviršija 95 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

    VIII SKYRIUS

    BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

    21 straipsnis

    Įgaliojimų delegavimas

    1.Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

    2.5, 6, 9 ir 12 straipsniuose nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami neribotam laikui.

    3.Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 5, 6, 9 ir 12 straipsniuose nurodytus įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

    4.Prieš priimdama deleguotąjį aktą, Komisija konsultuojasi su kiekvienos valstybės narės paskirtais ekspertais, vadovaudamasi 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais.

    5.Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

    6.Pagal 5, 6, 9 ir 12 straipsnius priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per du mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas dviem mėnesiais.

    22 straipsnis

    Komitetas

    1.Komisijai padeda Europos statistikos sistemos komitetas, įsteigtas pagal Reglamentą (EB) Nr. 223/2009. Tas komitetas – tai komitetas, kaip nustatyta Reglamente (ES) Nr. 182/2011.

    2.Kai daroma nuoroda į šią dalį, taikomas Reglamento (ES) Nr. 182/2011 5 straipsnis.

    23 straipsnis

    Bendradarbiavimas su kitais komitetais

    Visais Tarybos sprendimu 2006/856/EB įsteigto Pinigų, finansų ir mokėjimų balanso statistikos komiteto kompetencijos klausimais Komisija prašo to komiteto pateikti nuomonę pagal tą sprendimą.

    24 straipsnis

    Nukrypti leidžiančios nuostatos

    1.Tais atvejais, kai dėl šio reglamento taikymo būtina iš esmės pakeisti valstybės narės nacionalinę statistikos sistemą, Komisija įgyvendinimo aktais gali leisti ne ilgiau kaip trejus metus taikyti nuo šio reglamento taikymo leidžiančias nukrypti nuostatas tais atvejais, kai šios nukrypti leidžiančios nuostatos netrukdo palyginti valstybių narių duomenų ar apskaičiuoti reikalaujamų savalaikių ir reprezentatyvių Europos suvestinių duomenų.

    2.Šiuos įgyvendinimo aktus Komisija priima pagal 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą nagrinėjimo procedūrą.

    25 straipsnis

    Reglamento (EB) Nr. 184/2005 pakeitimas

    Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 iš dalies keičiamas taip:

    (a)1 straipsnis pakeičiamas taip:

    „1 straipsnis

    Dalykas

    Šiuo reglamentu nustatyta bendroji sistemingo Bendrijos mokėjimų balanso ir tiesioginių užsienio investicijų statistikos rengimo sistema.“;

    (b)2 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:

    „1. Valstybės narės teikia Komisijai (Eurostatui) mokėjimų balanso ir tiesioginių užsienio investicijų duomenis, kaip nurodyta I priede. Šie duomenys apibrėžti II priede.“;

    (c)5 straipsnio 1 dalies c punktas išbraukiamas;

    (d)12 straipsnio a punktas pakeičiamas taip:

    „a) įvertinama mokėjimų balanso ir TUI duomenų kokybė;“;

    (e)I priedo 3 lentelė (Tarptautinė prekyba paslaugomis) iš dalies pakeičiama pagal šio reglamento IV priedą.

    26 straipsnis

    Panaikinimas

    1.Reglamentai (EEB) Nr. 3924/91, (EB) Nr. 48/2004, (EB) Nr. 716/2007, (EB) Nr. 177/2008 ir (EB) Nr. 295/2008 ir Sprendimas (EB) Nr. 1608/2003 panaikinami nuo 2019 m. sausio 1 d.

    2.Reglamentas (EB) Nr. 1165/1998 panaikinamas nuo 2024 m. sausio 1 d.

    3.Reglamentas (EB) Nr. 808/2004 panaikinamas nuo 2020 m. sausio 1 d.

    4.Reglamentai (EB) Nr. 638/2004 ir (EB) Nr. 471/2009 panaikinami nuo 2020 m. sausio 1 d.

    5.Nuorodos į panaikintus teisės aktus laikomos nuorodomis į šį reglamentą.

    27 straipsnis

    Įsigaliojimas ir taikymas

    1.Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    2.Jis taikomas nuo 2019 m. sausio 1 d.

    3.Tačiau 11–15 straipsniai taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d.

    Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje

    Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

    Pirmininkas    Pirmininkas

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) VGV / VGB sistemoje

    1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

    1.4.Tikslas (-ai)

    1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

    1.6.Trukmė ir finansinis poveikis

    1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

    2.VALDYMO PRIEMONĖS

    2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

    3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms 

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

    3.2.2.Numatomas poveikis veiklos asignavimams

    3.2.3.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

    3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

    3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai

    3.3.Numatomas poveikis įplaukoms

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl Europos verslo statistikos

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) VGV / VGB sistemoje 28  

    2902 – Europos statistikos programa

    0904 – Programa „Horizontas 2020“

    1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

    Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su nauja priemone 

     Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su nauja priemone, kuri bus priimta įgyvendinus bandomąjį projektą ir (arba) atlikus parengiamuosius veiksmus 29  

    Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su esamos priemonės galiojimo pratęsimu 

    Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su priemone, perorientuota į naują priemonę 

    1.4.Tikslas (-ai)

    1.4.1.Komisijos daugiametis (-iai) strateginis (-iai) tikslas (-ai), kurio (-ių) siekiama šiuo pasiūlymu (šia iniciatyva)

    Kad būtų galima stebėti Komisijos Pirmininko J.-C. Junckerio nustatytų dešimties prioritetų tikslų įgyvendinimą valstybių narių ir Sąjungos lygmeniu, būtina suderinta ir palyginama Europos statistika. FRIBS integruotu požiūriu siekiama teikti kokybišką verslo statistiką pagal minėtus prioritetus nustatytiems politikos tikslams stebėti, visų pirma susijusiems su darbo vietų kūrimu, ekonomikos augimu ir investicijomis, bendrąja skaitmenine rinka, vidaus rinka ir ES ir JAV laisvosios prekybos susitarimu. Ši statistinė informacija turėtų būti rengiama kuo veiksmingiau, naudojant modernius statistinių duomenų rinkimo ir rengimo metodus.

    1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) ir atitinkama VGV / VGB veikla

    1 konkretus tikslas

    2016 m. Komisijos darbo programa, programos REFIT iniciatyva Nr. 26 „Statistikos dokumentų rinkinys“

    Atitinkama VGV / VGB veikla

    2902 – Europos statistikos programa

    0904 – Programa „Horizontas 2020“


    Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

    Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).

    Iniciatyva turėtų padidinti Europos verslo statistikos lankstumą ir pritaikomumą prie kintančių naudotojų poreikių ir padidinti jos nuoseklumą ir kokybę. Iniciatyva remiami svarbiausi Komisijos prioritetai ir siekiama, kad būtų teikiami nuoseklesni ir svarbesni duomenys, kurie padėtų stebėti, pvz., ekonomikos augimą, darbo vietų kūrimą, konkurencingumą, mokslinius tyrimus ir inovaciją, bendrąją skaitmeninę rinką, globalizacijos poveikį ir vidaus rinkos veikimą. Ja taip pat turėtų būti sudarytos sąlygos ekonomiškai veiksmingiau ir moderniau rengti duomenis ir gerokai sumažinti administracinę naštą duomenų teikėjams (įmonėms).

    Kalbant apie veiksmingumą, dėl pasiūlymo įgyvendinimo duomenų rengėjų sąnaudos iš pradžių padidės, nes reikės peržiūrėti duomenų rengimo procesus ir atsiras nauji duomenims keliami reikalavimai. Tačiau šias papildomas trumpalaikes įgyvendinimo sąnaudas ilguoju laikotarpiu atsvertų padidėsiantis sisteminio lygmens veiksmingumas.

    1.4.3.Rezultatų ir poveikio rodikliai

    Nurodyti pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo stebėjimo rodiklius.

    Kiekvienam poveikio vertinimo ataskaitoje įvardytam veiklos tikslui nustatyti pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai, kurie leidžia reguliariai stebėti šio pasiūlymo įgyvendinimą.

    Pagrindinis informacijos šaltinis, pagal kurį apskaičiuojami pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai, yra nacionalinės metaduomenų ir kokybės ataskaitos ir metinis Eurostato atliekamas naudotojų pasitenkinimo tyrimas bei Eurostato elektroninių sklaidos priemonių stebėsenos ataskaitos.

    1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

    1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai

    Trumpuoju arba vidutinės trukmės laikotarpiu esami Europos verslo statistikos srities reglamentai bus sujungti ir bus patenkinti seniai nustatyti naudotojų poreikiai gauti daugiau informacijos apie įmones. Taip sumažės našta duomenų teikėjams.

    Ilguoju laikotarpiu iniciatyva turėtų padidinti verslo statistikos rinkimo ir rengimo veiksmingumą ir taip sumažinti duomenų rengėjų sąnaudas. Be to, greičiau reaguojant į naujus svarbius naudotojų poreikius padidės duomenų reikalingumas.

    1.5.2.Papildoma ES dalyvavimo nauda

    Rengti statistiką, kuri būtų suderinta ir palyginama valstybių narių lygmeniu ir atitiktų ES poreikius, – vien nacionaliniu lygmeniu neįveikiama užduotis. Rengiant ES statistiką būtina taikyti suderintą metodiką ir apibrėžti bendrus rezultatus ir jų charakteristikas, kuriuos turi pateikti atskiros valstybės narės, ir šį tikslą galima pasiekti tik ES lygmens veiksmais.

    1.5.3.Panašios patirties išvados

    Kad būtų užtikrintas reikalavimus atitinkantis nacionalinių duomenų teikimas, tinkamiausias ES veiksmas – reglamentas. Dėl to, kad verslo statistikos srityje vienu metu taikoma dešimt skirtingų reglamentų, imtos vartoti nenuoseklios sąvokos ir apibrėžtys.

    1.5.4.Suderinamumas ir galima sąveika su kitomis atitinkamomis priemonėmis

    Kai šis pagrindų reglamentas įsigalios, jis sujungs dešimt dabartinių Europos verslo statistikos teisinių pagrindų. Metodinių gairių bus pateikta Europos verslo statistikos vadove.

    1.6.Trukmė ir finansinis poveikis

    ◻ Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ribota

       Pasiūlymas (iniciatyva) galioja nuo MMMM [MM DD] iki MMMM [MM DD];

       finansinis poveikis nuo MMMM iki MMMM.

    ☒ Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė neribota:

    įgyvendinimo pradinis laikotarpis nuo 2019 iki 2021 m.,

    vėliau – visuotinis taikymas.

    1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 30  

     Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos

    ☒ padalinių, įskaitant Sąjungos atstovybių darbuotojus;

       vykdomųjų įstaigų.

     Pasidalijamasis valdymas kartu su valstybėmis narėmis

     Netiesioginis valdymas, biudžeto įgyvendinimo užduotis perduodant:

    ◻ trečiosioms šalims arba jų paskirtoms įstaigoms;

    ◻ tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);

    ◻ EIB arba Europos investicijų fondui;

    ◻ įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 208 ir 209 straipsniuose;

    ◻ viešosios teisės subjektams;

    ◻ įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė, veikiančioms viešųjų paslaugų srityje, jeigu jos pateikia pakankamų finansinių garantijų;

    ◻ įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamų finansinių garantijų;

    ◻ asmenims, kuriems pavestas konkrečių BUSP veiksmų vykdymas pagal ES sutarties V antraštinę dalį ir kurie nurodyti atitinkamame pagrindiniame teisės akte.

    Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

    Pastabos

    […]

    […]

    2.VALDYMO PRIEMONĖS

    2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

    Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

    Dėl kiekvieno statistinių duomenų rinkimo reguliariai ir laikantis konkrečių Eurostato taisyklių teikiamos išsamios kokybės ataskaitos. Pagal naują pasiūlymą ataskaitos ir toliau bus teikiamos ir dar labiau tobulinamos.

    Dotacijų gavėjai privalo pateikti surinktus duomenis ir atitinkamą kokybės ataskaitą.

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

    2.2.1.Nustatyta rizika

    Kadangi numatytas tiesioginis valdymo būdas, pagrindinė rizika yra susijusi su viešųjų pirkimų ir dotacijų valdymu.

    2.2.2.Informacija apie įdiegtą vidaus kontrolės sistemą

    Eurostatas yra parengęs 2013–2017 m. išlaidų įgyvendinimo kontrolės strategiją. Visos šios strategijos priemonės taikomos ir šiam reglamento pasiūlymui. Mažinant sudėtingumą, taikant išlaidų veiksmingumo principu pagrįstą stebėseną ir vykdant rizika pagrįstą ex ante ir ex post kontrolę bus siekiama mažinti sukčiavimo tikimybę ir prisidėti prie prevencijos. Į kontrolės strategiją yra įtrauktos konkrečios informavimo priemonės ir su rizikos prevencija susiję mokymai.

    2.2.3.Kontrolės sąnaudų ir naudos apskaičiavimas ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas

    Eurostatas taiko kontrolės strategiją, kuria iš esmės siekiama sumažinti neatitikties riziką tiek, kad ji nesiektų ribinio 2 proc. kriterijaus, remiantis Eurostato 2016–2020 m. strateginiame plane nustatytais vidaus kontrolės ir rizikos valdymo tikslais. Visiems finansiniams sandoriams (atitinkamai – visam biudžetui) bus taikomi privalomieji ex ante patikrinimai, kaip nustatyta Finansiniame reglamente. Be to, po metinės rizikos analizės bus taikomos nuodugnia susijusių dokumentų analize pagrįstos kontrolės priemonės. Jie gali būti taikomi 4–6 proc. viso Eurostato valdomo biudžeto.

    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

    Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones.

    2013 m. spalio 30 d. Eurostatas, remdamasis 2011 m. birželio 24 d. Komisijos kovos su sukčiavimu strategija, patvirtino savo 2014–2017 m. kovos su sukčiavimu strategiją. Eurostato kovos su sukčiavimu strategijoje išdėstyti trys veiklos tikslai: i) stiprinti esamus kovos su sukčiavimu komponentus; ii) geriau integruoti kovos su sukčiavimu komponentus į Eurostato rizikos vertinimą (valdymą) bei auditus, planavimą, ataskaitas ir stebėseną; iii) stiprinti Eurostato kovos su sukčiavimu pajėgumus ir didinti informuotumą, kurie yra Komisijos kovos su sukčiavimu kultūros dalis. Prie kovos su sukčiavimu strategijos pridedamas kovos su sukčiavimu veiksmų planas. Taikant kovos su sukčiavimu strategiją du kartus per metus vykdoma jos įgyvendinimo stebėsena ir vadovybei pateikiama atitinkama ataskaita.

    2017 m. Eurostatas įvertins strategijos poveikį ir atitinkamai ją atnaujins. Rengdamasis strategijos vertinimui, 2016 m. Eurostatas peržiūrėjo savo kovos su sukčiavimu veiksmų planą.

    Ir Eurostato strategijos, ir veiksmų plano peržiūros vykdomos remiantis 2016 m. vasario mėn. atnaujinta Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) metodika ir gairėmis.

    Visi galimi dotacijų gavėjai yra valstybės įstaigos (nacionalinės statistikos institucijos ir kitos nacionalinės valdžios institucijos, kaip apibrėžta remiantis Reglamentu (EB) Nr. 223/2009). Be to, šios dotacijos skiriamos neskelbiant konkursų. Atsižvelgiant į šias konkrečias dotacijų procedūras, nustatytos kontrolės priemonės, aprėpiančios dotacijų valdymo ex ante ir ex post analizę.

    Taikant sąnaudas vienam vienetui ir skiriant vienkartines išmokas, kaip nustatyta Finansinio reglamento 124 straipsnio 1 dalyje, su dotacijų valdymu susijusių klaidų rizika labai sumažinama ir jų administravimas labai supaprastinamas.

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

    3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

    Dabartinės biudžeto eilutės

    Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

    Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

    Biudžeto eilutė

    Išlaidų
    rūšis

    Įnašas

    Numeris
    […][Išlaidų kategorija………………………...]

    DA / NDA 31

    ELPA šalių 32

    šalių kandidačių 33

    trečiųjų šalių

    pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

    1a

    29.020100 – 2018–2020 m. Europos statistikos programa (ESP18_20)

    DA

    TAIP

    NE

    NE

    NE

    1a

    09.040201– Pirmavimas informacinių ir ryšių technologijų srityje (susijusi programa: bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ („Horizontas 2020“))

    DA

    TAIP

    NE

    NE

    NE

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Daugiametės finansinės programos
    išlaidų kategorija

    Numeris

    1a. Konkurencingumas augimui ir užimtumui skatinti

    GD: ESTAT

    2019
    m.

    2020
    m.

    IŠ VISO

    • Veiklos asignavimai

    Biudžeto eilutės numeris 29.020100

    Įsipareigojimai

    1)

    10,285

    9,185

    19,470

    Mokėjimai

    2)

    1,029

    4,518

    5,547

    Biudžeto eilutės numeris

    Įsipareigojimai

    1a)

    Mokėjimai

    2a)

    Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš konkrečių programų rinkinio lėšų 34  

    Biudžeto eilutės numeris

    3)

    IŠ VISO asignavimų
    ESTAT GD

    Įsipareigojimai

    =1+1a +3

    10,285

    9,185

    19,470

    Mokėjimai

    =2+2a

    +3

    1,029

    4,518

    5,547




    GD: CNECT

    2019
    m.

    2020
    m.

    IŠ VISO

    • Veiklos asignavimai

    Biudžeto eilutės numeris 09.040201

    Įsipareigojimai

    1)

    1,000

    1,000

    2,000

    Mokėjimai

    2)

    0,100

    0,450

    0,550

    Biudžeto eilutės numeris

    Įsipareigojimai

    1a)

    Mokėjimai

    2a)

    Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš konkrečių programų rinkinio lėšų 35  

    Biudžeto eilutės numeris

    3)

    IŠ VISO asignavimų
    CNECT GD

    Įsipareigojimai

    =1+1a +3

    1,000

    1,000

    2,000

    Mokėjimai

    =2+2a

    +3

    0,100

    0,450

    0,550

    Jei pasiūlymas (iniciatyva) daro poveikį kelioms išlaidų kategorijoms:

    •IŠ VISO veiklos asignavimų

    Įsipareigojimai

    4)

    11,285

    10,185

    21,470

    Mokėjimai

    5)

    1,129

    4,968

    6,097

    •IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų

    6)

    IŠ VISO asignavimų
    pagal daugiametės finansinės programos
    1–4 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS
    (Orientacinė suma)

    Įsipareigojimai

    =4+ 6

    11,285

    10,185

    21,470

    Mokėjimai

    =5+ 6

    1,129

    4,968

    6,097





    Daugiametės finansinės programos
    išlaidų kategorija

    5

    „Administracinės išlaidos“

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2019
    m.

    2019
    m.

    IŠ VISO

    GD: ESTAT

    • Žmogiškieji ištekliai

    11,850

    11,883

    23,733

    • Kitos administracinės išlaidos

    0,625

    0,625

    1,250

    IŠ VISO ESTAT GD

    12,475

    12,508

    24,983

    IŠ VISO asignavimų
    pagal daugiametės finansinės programos
    5 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    (Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

    12,475

    12,508

    24,983

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2019
    m.

    2020
    m.

    IŠ VISO

    IŠ VISO asignavimų
    pagal daugiametės finansinės programos
    1–5 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS

    Įsipareigojimai

    23,760

    22,693

    46,453

    Mokėjimai

    13,604

    17,476

    31,080

    3.2.2.Numatomas poveikis veiklos asignavimams

    ◻ Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami

           Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:

    Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Nurodyti tikslus ir rezultatus

    2019
    m.

    2020
    m.

    IŠ VISO

    REZULTATAI

    Rūšis 36

    Vidutinės sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Bendras skaičius

    Iš viso sąnaudų

    1 KONKRETUS TIKSLAS 37 ...

    – Rezultatas

    Registras „EuroGroups“

    0,750

    0,750

    1,500

    – Rezultatas

    Registro „EuroGroups“ tyrimas

    0,250

    0,250

    0,500

    – Rezultatas

    Duomenų rinkimo procesų įgyvendinimas

    3,435

    3,935

    7,370

    – Rezultatas

    Metodiniai ir bandomieji tyrimai

    6,850

    5,250

    12,100

    1 konkretaus tikslo tarpinė suma

    11,285

    10,185

    21,470

    2 KONKRETUS TIKSLAS ...

    – Rezultatas

    2 konkretaus tikslo tarpinė suma

    IŠ VISO SĄNAUDŲ

    11,285

    10,185

    21,470

    3.2.3.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

    3.2.3.1.Santrauka

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2019
    m. 38

    2020
    m.

    IŠ VISO

    Daugiametės finansinės programos
    5 IŠLAIDŲ KATEGORIJA

    Žmogiškieji ištekliai

    11,850

    11,883

    23,733

    Kitos administracinės išlaidos

    0,625

    0,625

    1,250

    Daugiametės finansinės programos
    5 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma

    12,475

    12,508

    24,983

    Neįtraukta į daugiametės finansinės programos 39
    5 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    Žmogiškieji ištekliai

    Kitos administracinio
    pobūdžio išlaidos

    Tarpinė suma,
    neįtraukta į daugiametės finansinės programos
    5 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

    IŠ VISO

    12,475

    12,508

    24,983

    Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų priemonei valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę asignavimų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    3.2.3.2.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

    Sąmatą surašyti etatų vienetais

    2019
    m.

    2020
    m.

    • Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

    29 01 01 01 (Komisijos būstinė ir atstovybės)

    74,67

    74,92

    XX 01 01 02 (Delegacijos)

    XX 01 05 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)

    10 01 05 01 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)

    Išorės darbuotojai (etatų vienetais: etato ekvivalentas) 40

    29 01 02 01 (CA, SNE, INT finansuojami iš bendrojo biudžeto)

    25

    25

    XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT ir JED delegacijose)

    XX 01 04 yy  41

    – būstinėje

    – delegacijose

    XX 01 05 02 (CA, SNE, INT – netiesioginiai moksliniai tyrimai)

    10 01 05 02 (CA, SNE, INT – tiesioginiai moksliniai tyrimai)

    Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

    IŠ VISO

    99,67

    99,92

    XX yra atitinkama politikos sritis arba biudžeto antraštinė dalis.

    Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus priemonei valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę asignavimų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    Vykdytinų užduočių aprašymas:

    Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

    Metodinė veikla, įskaitant bandomiesiems tyrimams skirtą veiklą

    Duomenų gavimo, tvirtinimo ir apdorojimo IT veikla

    Duomenų analizė, duomenų skelbimas ir pagalba naudotojams

    Išorės darbuotojai

    Metodinė veikla, įskaitant bandomiesiems tyrimams skirtą veiklą

    Duomenų gavimo, tvirtinimo ir apdorojimo IT veikla

    3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

       Pasiūlymas (iniciatyva) atitinka dabartinę daugiametę finansinę programą.

       Atsižvelgiant į pasiūlymą (iniciatyvą), reikės pakeisti daugiametės finansinės programos atitinkamos išlaidų kategorijos programavimą.

    Paaiškinti, kaip reikia pakeisti programavimą, ir nurodyti atitinkamas biudžeto eilutes bei sumas.

    […]

       Įgyvendinant pasiūlymą (iniciatyvą) būtina taikyti lankstumo priemonę arba patikslinti daugiametę finansinę programą.

    Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes ir sumas.

    […]

    3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai

    Pasiūlyme (iniciatyvoje) nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo.

    Pasiūlyme (iniciatyvoje) numatytas bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

    Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    2019 m.

    2020 m.

    Iš viso

    Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

    p. m.

    p. m.

    p. m.

    IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

    p. m.

    p. m.

    p. m.

    (1) ESS grindžiama Europos statistikos institucijos, t. y. Komisijos (Eurostato), ir nacionalinių statistikos institucijų (NSI) bei kitų už Europos statistikos plėtojimą, rengimą ir sklaidą atsakingų valstybių narių nacionalinių valdžios institucijų (KNI) partneryste.
    (2) 2013 m. sausio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 99/2013 dėl 2013–2017 m. Europos statistikos programos (OL L 39, 2013 2 9, p. 12). Dokumentu COM/2016/0557 final – 2016/0265 šią programą pasiūlyta pratęsti 2018–2020 m.
    (3) Žr. http://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/evaluation .
    (4) http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/7142348/ABS-Report.pdf , http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937805/Summary+report+on+the+open+public+consultations/52c01d34-ca85-4e8d-aaae-df4ae84b8dea
    (5) 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL L 35, 2005 2 8, p. 23–55).
    (6) 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 177/2008, nustatantis bendrą verslo registrų sistemą statistikos tikslais ir panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2186/93 (OL L 61, 2008 3 5, p. 6).
    (7) 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos (OL L 340, 2008 12 19, p. 76).
    (8) 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL L 87, 2009 3 31, p. 164).
    (9) 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (OL L 269, 2013 10 10, p. 1).
    (10) 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 549/2013 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Europos Sąjungoje (OL L 174, 2013 6 26, p. 1).
    (11) OL L 123, 2016 5 12, p. 1.
    (12) 2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai (OL L 55, 2011 2 28, p. 13).
    (13) 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos (OL L 35, 2005 2 8, p. 23).
    (14) 1991 m. gruodžio 19 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3924/91 dėl Bendrijos pramonės produkcijos tyrimo nustatymo (OL L 374, 1991 12 31, p. 1).
    (15) 1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos (OL L 162, 1998 6 5, p. 1).
    (16) 2003 m. liepos 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1608/2003/EB dėl Bendrijos mokslo ir technologijų statistikos rengimo ir plėtros (OL L 230, 2003 9 16, p. 1).
    (17) 2003 m. gruodžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 48/2004 dėl metinių Bendrijos plieno pramonės statistinių duomenų už 2003–2009 ataskaitinius metus pateikimo (OL L 7, 2004 1 13. p. 1).
    (18) 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 638/2004 dėl prekybos prekėmis tarp valstybių narių Bendrijos statistinių duomenų, panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3330/91 (OL L 102, 2004 4 7, p. 1).
    (19) 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 808/2004 dėl informacinės visuomenės Bendrijos statistikos (OL L 143, 2004 4 30, p. 49).
    (20) 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą (OL L 171, 2007 6 29, p. 17).
    (21) 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 177/2008, nustatantis bendrą verslo registrų sistemą statistikos tikslais ir panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2186/93 (OL L 61, 2008 3 5, p. 6).
    (22) 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos (nauja redakcija) (OL L 97, 2008 4 9, p. 13).
    (23) 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 471/2009 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, ir panaikinantis Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1172/95 (OL L 152, 2009 6 16, p. 23).
    (24) 1993 m. kovo 15 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 696/93 dėl statistinių vienetų gamybos sistemai stebėti ir analizuoti Bendrijoje (OL L 76, 1993 3 30, p. 1).
    (25) 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
    (26) Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1893/2006, nustatantis statistinį ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių NACE 2 red. ir iš dalies keičiantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3037/90 bei tam tikrus EB reglamentus dėl konkrečių statistikos sričių (OL L 393, 2006 12 30, p. 1).
    (27) 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos(OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
    (28) VGV – veikla grindžiamas valdymas, VGB – veikla grindžiamas biudžeto sudarymas.
    (29) Kaip nurodyta Finansinio reglamento 54 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
    (30) Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Finansinį reglamentą pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx.  
    (31) DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
    (32) ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
    (33) Šalių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių šalių kandidačių.
    (34) Techninė ir (arba) administracinė pagalba bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
    (35) Techninė ir (arba) administracinė pagalba bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
    (36) Rezultatai – tai būsimi produktai ir paslaugos (pvz., finansuota studentų mainų, nutiesta kelių kilometrų ir kt.).
    (37) Kaip apibūdinta 1.4.2 skirsnyje „Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) ...“.
    (38) N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai.
    (39) Techninė ir (arba) administracinė pagalba bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
    (40) CA – sutartininkas („Contract Staff“), LA – vietinis darbuotojas („Local Staff“), SNE – deleguotasis nacionalinis ekspertas („Seconded National Expert“), INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas („agency staff“), JED – jaunesnysis delegacijos ekspertas („Junior Expert in Delegations“).
    (41) Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
    Top

    Briuselis, 2017 03 06

    COM(2017) 114 final

    PRIEDAI

    prie pasiūlymo dėl

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO

    dėl Europos verslo statistikos, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 184/2005 ir panaikinama dešimt verslo statistikos srities teisės aktų

    {SWD(2017) 98 final}
    {SWD(2017) 99 final}


    I priedas

    Įtraukiamos temos

    1 dalyko sritis. Trumpojo laikotarpio verslo statistika

    Temos

    Potemės

    Verslo dalyviai

    Verslo demografiniai įvykiai (bankrotai ir registracijos)

    Darbo duomenys

    Užimtumas

    Išdirbtos valandos

    Darbo sąnaudos

    Kainos

    Importo kainos

    Gamintojų kainos

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Gamyba

    Pardavimo apimtis

    Grynoji apyvarta

    Leidimai

    Statybos leidimai

     

     

    2 dalyko sritis. Šalies lygmens verslo statistika

    Temos

    Potemės

    Verslo dalyviai

    Veikiančios įmonės

    Verslo demografiniai įvykiai (įsteigimas, veiklos nutraukimas, veiklos tęsimas)

    Užsienio subjektų kontroliuojamos įmonės

    Užsienio kontroliuojančiosios įmonės (UCI sąvoka) ir su jomis susijusios vietos įmonės

    Tarptautinę prekybą vykdančios įmonės

    Darbo duomenys

    Užimtumas

    Su verslo demografiniais įvykiais (įsteigimu, veiklos nutraukimu, veiklos tęsimu) susijęs užimtumas

    Užimtumas užsienio subjektų kontroliuojamose įmonėse

    Užimtumas užsienio kontroliuojančiosiose įmonėse (UCI sąvoka) ir su jomis susijusiose vietos įmonėse

    Išdirbtos valandos

    Darbo sąnaudos

    Darbo sąnaudos užsienio subjektų kontroliuojamose įmonėse

    MTTP duomenys

    MTTP išlaidos

    MTTP užimtumas

    MTTP išlaidos užsienio subjektų kontroliuojamose įmonėse

    MTTP užimtumas užsienio subjektų kontroliuojamose įmonėse

    Viešosiomis lėšomis finansuojami MTTP

    Pirkimas

    Prekių ir paslaugų pirkimas

    Prekių atsargų pokytis

    Užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių prekių ir paslaugų pirkimas

    Įmonių vykdomas importas

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Grynoji apyvarta

    Bendroji marža, gauta iš prekių perpardavimo

    Produkcijos vertė

    Pridėtinė vertė

    Bendrasis likutinis perteklius

    Užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių grynoji apyvarta

    Užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių produkcijos vertė

    Užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių pridėtinė vertė

    Užsienio kontroliuojančiųjų įmonių (UCI sąvoka) ir su jomis susijusių vietos įmonių grynoji apyvarta

    Pramonės produkcija

    Įmonių vykdomas eksportas

    Investicijos

    Bendrosios investicijos

    Užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių bendrosios investicijos

    Inovacijos

    Inovacijos

    IRT naudojimas ir e. prekyba

    IRT naudojimas ir e. prekyba

    3 dalyko sritis. Regioninė verslo statistika

    Temos

    Potemės

    Verslo dalyviai

    Dalyviai pagal regioną

    Verslo demografiniai įvykiai (įsteigimas, veiklos nutraukimas, veiklos tęsimas) pagal regioną

    Darbo duomenys

    Užimtumas pagal regioną

    Su verslo demografiniais įvykiais (įsteigimu, veiklos nutraukimu, veiklos tęsimu) susijęs užimtumas pagal regioną

    Darbo sąnaudos pagal regioną

    MTTP duomenys

    MTTP išlaidos pagal regioną

    MTTP užimtumas pagal regioną

    4 dalyko sritis. Tarptautinės veiklos statistika

    Temos

    Potemės

    Verslo dalyviai

    Įmonės užsienyje, kurių galutinę kontrolę vykdo duomenis teikiančios šalies instituciniai vienetai

    Darbo duomenys

    Užimtumas įmonėse užsienyje, kurių galutinę kontrolę vykdo duomenis teikiančios šalies instituciniai vienetai

    Darbo sąnaudos įmonėse užsienyje, kurių galutinę kontrolę vykdo duomenis teikiančios šalies instituciniai vienetai

    Investicijos

    Įmonių užsienyje, kurių galutinę kontrolę vykdo duomenis teikiančios šalies instituciniai vienetai, bendrosios investicijos

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Įmonių užsienyje, kurių galutinę kontrolę vykdo duomenis teikiančios šalies instituciniai vienetai, grynoji apyvarta

    Tarptautinė prekyba prekėmis

    ES vidaus prekyba prekėmis

     

    ES išorės prekyba prekėmis

    Tarptautinė prekyba paslaugomis

    Paslaugų importas (debetas)

    Paslaugų eksportas (kreditas)

    Į FRIBS įtrauktų paslaugų tinklas (balansas)

    Pasaulinės vertės grandinės

    Pasaulinės vertės grandinės



    II priedas

    Temų duomenų rinkimo periodiškumas

    1 dalyko sritis. Trumpojo laikotarpio verslo statistika

    Temos

    Periodiškumas

    Verslo dalyviai

    Kas ketvirtį

    Darbo duomenys

    Kas ketvirtį

    Kainos

    Kas mėnesį; kas ketvirtį – gamintojų teikiamų paslaugų kainų indeksai ir gamintojų kainų indeksai, nustatyti naujiems gyvenamiesiems pastatams

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Kas mėnesį; kas ketvirtį – mažoms šalims teikiant NACE F sekcijos įmonių duomenis

    Leidimai

    Kas ketvirtį

    2 dalyko sritis. Šalies lygmens verslo statistika

    Temos

    Periodiškumas

    Verslo dalyviai

    Kasmet

    Darbo duomenys

    Kasmet

    MTTP duomenys

    Kas dvejus metus; kasmet teikiami sektorių veiklos rezultatai, išskirstyti pagal vidaus MTTP išlaidas, MTTP darbuotojus ir tyrėjų skaičių, taip pat valstybės biudžeto asignavimai arba išlaidos MTTP (angl. GBAORD) ir nacionalinis viešasis finansavimas tarpvalstybiniu lygmeniu koordinuojamiems MTTP

    Pirkimas

    Kasmet; kas trejus metus – mokėjimai subrangovams

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Kasmet; kas dvejus metus – grynosios apyvartos suskirstymas pagal produktus ir kliento gyvenamąją vietą (NACE 69.1, 69.2, 70.2, 71.1, 71.2 ir 73.2); kas penkerius metus – žemės ūkio, miškininkystės, žuvininkystės ir pramonės veiklos grynoji apyvarta, pramonės veiklos grynoji apyvarta, pramonės veiklos, išskyrus statybą, grynoji apyvarta, statybų grynoji apyvarta, paslaugų veiklos grynoji apyvarta, pirkimo ir perpardavimo ir tarpininkavimo veiklos grynoji apyvarta, pastatų statybos grynoji apyvarta ir civilinės inžinerijos grynoji apyvarta; kas trejus metus – subrangos pajamos

    Investicijos

    Kasmet; kas trejus metus – investicijos į nematerialųjį turtą

    Inovacijos    

    Kas dvejus metus

    IRT naudojimas ir e. prekyba

    Kasmet



    3 dalyko sritis. Regioninė verslo statistika

    Temos

    Periodiškumas

    Verslo dalyviai

    Kasmet

    Darbo duomenys

    Kasmet

    MTTP duomenys

    Kas dvejus metus

    4 dalyko sritis. Tarptautinės veiklos statistika

    Temos

    Periodiškumas

    Verslo dalyviai

    Kasmet

    Darbo duomenys

    Kasmet

    Investicijos

    Kasmet

    Rezultatai ir veiksmingumas

    Kasmet

    Tarptautinė prekyba prekėmis

    Kas mėnesį; kas dvejus metus – ES išorės prekių importas ir eksportas, kartu suskirstytas pagal produktus ir sąskaitose faktūrose nurodytą valiutą

    Tarptautinė prekyba paslaugomis

    Kasmet; kas ketvirtį – paslaugų pirmo lygio suskirstymas

    Pasaulinės vertės grandinės

    Kas trejus metus

     



    III priedas

    Europos statistinių verslo registrų tinklo elementai

    A dalis. Registrų potemės ir unikalus atpažinties kodas

    1.Nacionaliniuose statistiniuose verslo registruose ir registre „EuroGroups“ išvardyti vienetai, apibrėžti šio reglamento 3 straipsnyje, apibūdinami identifikaciniu numeriu ir C dalyje nurodytomis registrų potemėmis.

    2.Nacionaliniuose statistiniuose verslo registruose ir registre „EuroGroups“ išvardytų vienetų unikali atpažintis užtikrinama identifikaciniu numeriu, kad būtų sudarytos sąlygos naudotis Europos statistinių verslo registrų tinklu kaip infrastruktūra. Šiuos identifikacinius numerius suteiks nacionalinės statistikos institucijos. Registrui „EuroGroups“ svarbių juridinių vienetų ir tarptautinių įmonių grupių identifikacinius numerius suteiks Komisija (Eurostatas). Nacionaliniais tikslais nacionalinės statistikos institucijos gali nacionaliniuose statistiniuose verslo registruose palikti papildomą identifikacinį numerį.

    B dalis. Atnaujinimo laikas ir periodiškumas

    3.Informacija apie įtraukimą į nacionalinius statistinius verslo registrus ir registrą „EuroGroups“ ar išbraukimą iš jų atnaujinama bent kartą per metus.

    4.Atnaujinimo dažnumas priklauso nuo vieneto rūšies, konkretaus kintamojo, vieneto dydžio ir paprastai informacijai atnaujinti naudojamo šaltinio.

    5.Valstybės narės kasmet parengia nacionalinių statistinių verslo registrų kopijas, kuriose atsispindi registrų būklė metų pabaigoje, ir analizės tikslais tokias kopijas saugo bent 30 metų. Komisija (Eurostatas) kasmet parengia registro „EuroGroups“ kopiją, kurioje atsispindi jo būklė metų pabaigoje, ir analizės tikslais tokią kopiją saugo bent 30 metų.

    C dalis. Verslo registrų potemės

    Nacionaliniai statistiniai verslo registrai ir registras „EuroGroups“ apima toliau nurodytas atitinkamų vienetų, apibrėžtų šio reglamento 3 straipsnyje, potemes.



    VIENETAI

    Potemės

    1. JURIDINIAI VIENETAI

    Identifikavimo charakteristikos

    Demografinės charakteristikos

    Ekonominės / Stratifikacinės charakteristikos

    Ryšiai su įmone

    Ryšiai su kitais registrais

    Ryšys su įmonių grupe

    Vienetų kontrolė

    Vienetų nuosavybės ryšiai

    2. ĮMONIŲ GRUPĖ

    Identifikavimo charakteristikos

    Demografinės charakteristikos

    Ekonominės / Stratifikacinės charakteristikos

    3. ĮMONĖ

    Identifikavimo charakteristikos

    Ryšys su kitais vienetais

    Demografinės charakteristikos

    Ekonominės / Stratifikacinės charakteristikos

    4. VIENETAS PAGAL VIETĄ

    Identifikavimo charakteristikos

    Demografinės charakteristikos

    Ekonominės / Stratifikacinės charakteristikos

    Ryšiai su kitais vienetais ir registrais

    5. VIENETAS PAGAL VEIKLOS RŪŠĮ

    Identifikavimo charakteristikos

    Jei laikomas statistiniu vienetu pagal 3 straipsnio 2 dalies a punkto iii papunktį

    Demografinės charakteristikos

    Ekonominės / Stratifikacinės charakteristikos

    Ryšiai su kitais vienetais ir registrais

    IV priedas

    Reglamento (EB) Nr. 184/2005 pakeitimai

    I priedo 3 lentelė pakeičiama taip:

    „3 lentelė

    Tarptautinė prekyba paslaugomis. Apskaitos elementai

    Terminas: T + 9 mėn.

    Periodiškumas: kasmet

    Pirmasis ataskaitinis laikotarpis: 2013 m.

    Kreditas

    Debetas

    Balansas

    Darbo pajamos

    Geo 5

    Geo 5

    Geo 5

    Asmeniniai pervedimai

    Geo 5

    Geo 5

    Geo 5

    Dirbančių asmenų perlaidos

    Geo 5

    Geo 5

    Geo 5

    PASLAUGOS

    Geo 6

    Geo 6

    Geo 6

    Kelionės

    Dalykinės kelionės

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Pasienio, sezoninių ir kitų trumpalaikių darbuotojų įsigyjamos prekės ir paslaugos

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Kitos dalykinės kelionės

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Asmeninės kelionės

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Su sveikatos priežiūra susijusios išlaidos

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Su švietimu susijusios išlaidos

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Kitos asmeninės kelionės

    Geo 5

    Geo 5

    Geo5

    Netiesiogiai apskaičiuotos finansinio tarpininkavimo paslaugos (NAFTAP)

    Geo 3

    Geo 3

    Geo 3

    Top