EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0068

Pasiūlymas TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo iš dalies keičiamas 2014 m. gegužės 6 d. TARYBOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 560/2014, kuriuo įsteigiama biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė

COM/2017/068 final - 2017/024 (NLE)

Briuselis, 2017 02 22

COM(2017) 68 final

2017/0024(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamas 2014 m. gegužės 6 d. TARYBOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 560/2014, kuriuo įsteigiama biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė

(Tekstas svarbus EEE)


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė (toliau – BPS bendroji įmonė) yra subjektas, kuriam pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę 1 , kurios nariai yra Sąjunga, atstovaujama Komisijos, ir Biologinės pramonės sektorių konsorciumas (toliau – BPS konsorciumas) 2 . BPS bendroji įmonė buvo įsteigta Tarybos reglamentu (ES) Nr. 560/2014 (toliau – Tarybos reglamentas) laikotarpiui iki 2024 m. gruodžio 31 d., siekiant įgyvendinti biologinės pramonės sektorių jungtinę technologijų iniciatyvą (toliau – BPS bendrosios įmonės iniciatyva). BPS bendrosios įmonės įstatai (toliau – įstatai) yra pateikti Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede.

Pagal Tarybos reglamento 3 straipsnį Sąjungos įnašas BPS bendrosios įmonės administracinėms sąnaudoms ir veiklos sąnaudoms padengti turėtų būti iki 975 mln. EUR. Šis įnašas būtų paskirstytas taip:

- ne didesnė kaip 29,25 mln. EUR suma – finansiniai 3 įnašai BPS bendrosios įmonės administracinėms sąnaudoms padengti 4 , ir

- ne mažesnė kaip 945,75 mln. EUR suma – finansiniai įnašai BPS bendrosios įmonės veiklos sąnaudoms padengti4 (toliau – ES įnašas).

Pagal Tarybos reglamento 4 straipsnį BPS konsorciumo arba jį sudarančių subjektų įnašas BPS bendrosios įmonės iniciatyvos administracinėms sąnaudoms ir veiklos sąnaudoms padengti turėtų būti ne mažesnis kaip 2 730 mln. EUR. Šis įnašas būtų paskirstytas taip:

- ne didesnė kaip 29,25 mln. EUR suma – finansiniai įnašai BPS bendrosios įmonės administracinėms sąnaudoms padengti 5 ;

- ne mažesnė kaip 182,5 mln. EUR suma – finansiniai įnašai BPS bendrosios įmonės veiklos sąnaudoms padengti 6 ;

- neapibrėžto dydžio suma 7 – nepiniginiai 8 įnašai, skirti netiesioginiams veiksmams įgyvendinti 9 (toliau dar vadinami nepiniginiais įnašais veiklos sąnaudoms padengti);

- ne mažesnė kaip 1 755 mln. EUR suma – nepiniginiai įnašai, skirti papildomai veiklai įgyvendinti (toliau – nepiniginiai įnašai papildomai veiklai) 10 .

Šis pakeitimo pasiūlymas yra susijęs su Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punkte ir 12 straipsnio 4 dalyje nurodyto finansinio įnašo teisiniais ypatumais.

Pagal įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punktą ir 12 straipsnio 4 dalį BPS konsorciumas 11 turėtų iki 2024 m. gruodžio 31 d. 12 suteikti ne mažesnį kaip 182,5 mln. EUR finansinį įnašą veiklos sąnaudoms padengti. Be to, remiantis 12 straipsnio 3 dalies b punktu kartu su 12 straipsnio 5 dalimi, šis BPS konsorciumo finansinis įnašas turėtų būti įtrauktas į BPS bendrosios įmonės biudžetą (programų lygmeniu). Iš tiesų pagal įstatų 12 straipsnio 5 dalį narių finansiniai įnašai veiklos sąnaudoms padengti sudaro į BPS bendrosios įmonės biudžetą įtrauktinus išteklius. Be to, įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punkte nustatyta, kad dalis BPS bendrosios įmonės veiklos sąnaudų turi būti padengiama kitų nei Sąjunga narių finansiniu įnašu. Šioje nuostatoje nenurodomi kitus nei Sąjunga narius sudarantys subjektai – būtent jie dalyvauja įgyvendinant BPS bendrosios įmonės finansuojamus netiesioginius veiksmus ir galėtų finansiniais įnašais tiesiogiai (projektų lygmeniu) remti tokius netiesioginius veiksmus.

Iš finansinės teisės akto pasiūlymo pažymos, pridėtos prie 2013 m. liepos 10 d. pasiūlymo dėl Tarybos reglamento dėl biologinės pramonės sektorių bendrosios įmonės 13 , 3.2.5 poskirsnio matyti, kad teisės aktų leidėjas tikisi, kad į BPS bendrosios įmonės biudžetą kasmet bus įtraukiama 17,5 mln. EUR suma, kurią sudarys pramonės subjektų finansiniai įnašai veiklos sąnaudoms padengti.

BPS konsorciumas pripažįsta savo pareigą iki 2024 m. gruodžio 31 d. suteikti ne mažesnį kaip 182,5 mln. EUR finansinį įnašą, tačiau susiduria su keblumais, susijusiais su įnašo teikimo būdu 14 . Daugeliui BPS konsorciumo narių teikti finansinį įnašą programų lygmeniu yra komerciniu požiūriu neperspektyvu, nes tai nesuteikia galimybės mainais gauti garantuotos naudos (pavyzdžiui, projektų rezultatus ir susijusias intelektinės nuosavybės teises) ir gali duoti naudos BPS bendrosios įmonės finansuojamuose projektuose dalyvaujantiems konkurentams 15 . Todėl BPS konsorciumas pasiūlė alternatyvų finansinio įnašo teikimo būdą – galimybę jo nariams teikti finansinį įnašą tiesiogiai, projektų lygmeniu 16 . Šis įnašo teikimo būdas paskatintų BPS konsorciumo narių finansinį dalyvavimą, nes jie galėtų naudotis projektų rezultatais, kuriais gali naudotis tik projektų dalyviai.

Europos Komisija įvertino BPS konsorciumo pateiktą pasiūlymą – patikrino, ar (ir kokiu mastu) keblumai, kurie, kaip teigiama, trukdo BPS konsorciumui vykdyti savo pareigą teikti BPS bendrajai įmonei finansinius įnašus, daro poveikį Sąjungos interesams. Visų pirma Europos Komisija galėjo tiesiog atmesti BPS konsorciumo argumentus, pagrįsdama tai tuo, kad bendrosios įmonės privataus nario interesų siekimas nepriklauso Komisijos kompetencijai, kad privaloma laikytis dabartinio teisinio pagrindo ir kad jo nesilaikant būtų taikomos Tarybos reglamente numatytos sankcijos 17 . Tačiau tai būtų padarę neigiamą poveikį BPS bendrosios įmonės tikslui, kuris yra vykdyti įvairią veiklą tarpusavyje bendradarbiaujant suinteresuotiesiems subjektams, susijusiems su visa biologinės pramonės vertės grandine, įskaitant MVĮ, mokslinių tyrimų ir technologijų centrus ir universitetus 18 . Todėl Komisijos tarnybos nusprendė imtis iniciatyvos, nuodugniai išnagrinėjo šį klausimą ir nustatė geriausius galimus tolesnius veiksmus, kurių galėtų imtis. Atlikus galimų teisėkūros ir ne teisėkūros priemonių analizę, padaryta išvada, kad būtina oficialiai keisti teisinį pagrindą.

Siekiant užtikrinti, kad šis pakeitimas nepadarytų jokio poveikio pradiniams Tarybos reglamento tikslams, Europos Komisijos tarnybos nustatė pareigos teikti finansinį įnašą tikslus: 1) užtikrinti, kad, BPS bendrosios įmonės privačiam nariui įsipareigojus, BPS bendrosios įmonės iniciatyvos veiklos sąnaudoms dengti būtų patikimai teikiamas minimalus privatus finansinis įnašas; 2) užtikrinti minimalų Sąjungos teikiamų įnašų sverto poveikį ir, tai labai svarbu, 3) remti bioekonomikos sektoriaus įsibėgėjimą, užtikrinant galimybę gauti finansavimą mokslinių tyrimų ir inovacijų veiksmams (toliau – MTI veiksmai) šioje srityje. Dėl pirmojo tikslo pasakytina, kad finansinio dalyvavimo įsipareigojimą visų pirma prisiėmė miškininkystės sektoriui priklausantys BPS konsorciumo nariai, kurie dėl savo verslo modelio 19 negali teikti jokių nepiniginių įnašų veiklos sąnaudoms padengti ir todėl BPS bendrajai įmonei gali teikti tik finansinį įnašą. Dėl trečiojo tikslo pasakytina, kad investicijoms į MTI veiksmus (kuriuos įgyvendinant pagrindiniai paramos gavėjai yra akademinio sektoriaus atstovai ir MVĮ) skirta 150 mln. EUR (iš numatomo 182,5 mln. EUR BPS konsorciumo finansinio įnašo) suma 20 .

Atsižvelgdamos į pareigos teikti finansinį įnašą pagrindą, Europos Komisijos tarnybos siekė nustatyti galimus šio finansinio įnašo teikimo būdus. Šiuo atžvilgiu buvo naudinga lyginamoji Tarybos reglamento ir kitų bendrųjų įmonių teisinio pagrindo 21 analizė. Kitų nei Sąjunga narių finansinis įnašas nurodytas tik reglamente, kuriuo įsteigiama 2 naujoviškų vaistų iniciatyvos (toliau – 2 NVI) bendroji įmonė 22 . Kitaip nei BPS bendrosios įmonės reglamente, 2 NVI bendrosios įmonės reglamente nėra nustatyta pareiga teikti finansinį įnašą. Kitiems nei Sąjunga nariams numatyta tik tokia galimybė. Šį finansinį įnašą 2 NVI bendrajai įmonei galima teikti ir programų, ir projektų lygmenimis. Be to, vertėtų pažymėti, kad 2 NVI programų lygmeniu įnašus praktiškai teikia fondai ir labdaros organizacijos, kurie vien dėl savo pobūdžio veikia kaip viešieji finansuotojai (pavyzdžiui, fondas „Bill & Melinda Gates Foundation“, fondas „Welcome Trust“), o Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federaciją (EFPIA) sudarantys ir su ja susiję subjektai (BPS konsorciumo narių atitikmuo 2 NVI kontekste) finansinius įnašus teikia projektų lygmeniu. Todėl atlikus šią lyginamąją analizę padarytos šios išvados: 1) reikalavimas teikti finansinį įnašą tik programų lygmeniu nustatytas tik BPS bendrosios įmonės atveju; 2) dabartinis BPS bendrosios įmonės modelis yra tinkamas bendradarbiavimui su fondais ir labdaros organizacijomis stiprinti ir, svarbiausia, 3) dabartinė BPS bendrajai įmonei taikoma sistema turėtų būti pakoreguota – įmonė turi bendradarbiauti ir su komercinėmis bendrovėmis.

Kaip subjektas, atsakingas už bendrųjų Sąjungos interesų rėmimą ir tinkamų iniciatyvų ėmimąsi šiuo tikslu 23 , Europos Komisija, atsižvelgdama į keblumus, trukdančius BPS konsorciumui teikti savo finansinį įnašą Tarybos reglamente numatytu būdu, siūlo pakoreguoti pradinį Tarybos reglamento tekstą – be šiuo metu nustatyto įnašų teikimo programų lygmeniu būdo, numatyti jame galimybę finansinius įnašus teikti projektų lygmeniu. Šis sprendimas padėtų veiksmingai ištaisyti padėtį ir siekti pradinių Tarybos reglamento tikslų, nes juo BPS konsorciumo nariams suteikiama galimybė laikytis savo pradinio įsipareigojimo. Šis sprendimas panašus į 2 NVI bendrosios įmonės atveju taikomą sprendimą – kiti nei Sąjunga jos nariai finansinius įnašus gali teikti arba programų lygmeniu (tai paprastai daro fondai ir labdaros organizacijos), arba projektų lygmeniu (šį būdą renkasi komerciniai subjektai).

Siūlomas pakeitimas nėra programos REFIT dalis.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Šiuo pasiūlymu siekiama patobulinti Tarybos reglamento nuostatas ir jas dar supaprastinti siekiant to reglamento tikslų. Todėl šis pakeitimo pasiūlymas visiškai dera su pradiniais BPS bendrosios įmonės tikslais ir su galiojančiomis politikos nuostatomis.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

BPS bendroji įmonė plėtoja „glaudžias sinergijas su kitomis Sąjungos programomis tokiose srityse, kaip švietimas, aplinka, konkurencingumas ir MVĮ, taip pat su sanglaudos politikos fondais ir kaimo plėtros politikos priemonėmis, nes taip konkrečiai galima padėti stiprinti nacionalinius ir regioninius mokslinių tyrimų ir inovacijų pajėgumus, aktualius įgyvendinant pažangiųjų specializacijų strategijas“ 24 .

Biologinės pramonės srities viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės, kuri būtų vykdoma kaip jungtinė technologijų iniciatyva, (sudarymo) svarba buvo pabrėžta keliuose, pavyzdžiui, šiuose, Komisijos komunikatuose: „Inovacijos vardan tvaraus augimo. Bioekonomika Europai 25 , „Dėl Europos pramonės atgimimo 26 , „Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė pagal programą „Horizontas 2020“. Veiksminga inovacijų ir augimo Europoje skatinimo priemonė 27 , „Europos žemės ūkio našumo ir tvarumo inovacijų partnerystė 28 .

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šio pakeitimo pasiūlymo teisinis pagrindas – Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 187 ir 188 straipsniai.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Ši iniciatyva nepriklauso jokiai ES aiškiai suteiktai išimtinei kompetencijai. Tačiau pagal SESV 187 ir 188 straipsnius tik ES gali keisti bendrosios įmonės įsteigimo teisinį pagrindą. Valstybės narės negali vien savo veiksmais pakeisti ES įstaigos teisinio pagrindo.

Proporcingumo principas

Numatomas šio pakeitimo pasiūlymo tikslas – pakoreguoti Tarybos reglamento nuostatas taip, kad BPS konsorciumo nariams būtų suteikta reali galimybė laikytis savo įsipareigojimo teikti finansinį įnašą. Šiuo pasiūlymu daromas tik pirminis Tarybos reglamentu numatytas poveikis; jokio papildomo poveikio nėra. Todėl siūlomu veiksmu, atsižvelgiant tiek į jo turinį, tiek į formą, neviršijama to, kas būtina jo tikslams patenkinamai pasiekti, taigi jis atitinka proporcingumo principą.

Priemonės pasirinkimas

Atliktos reglamentavimo ir nereglamentavimo priemonių analizės rezultatai rodo, kad būtina oficialiai keisti Tarybos reglamentą. Todėl, kadangi nėra jokios galimybės Tarybos reglamentą aiškinti taip, kad finansinį įnašą būtų galima teikti projektų lygmeniu, lieka tik galimybė iš dalies pakeisti patį Tarybos reglamentą.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas ir (arba) tinkamumo patikros

Tarybos reglamentas įsigaliojo 2014 m. birželio mėn., ir tarpinis BPS bendrosios įmonės vertinimas turės būti atliktas iki 2017 m. birželio 30 d. Todėl kol kas neatlikti jokie Tarybos reglamento ex post vertinimai ar tinkamumo patikros.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Įgyvendindama BPS bendrosios įmonės iniciatyvą, Europos Komisija nuolat keičiasi praktine informacija su BPS konsorciumu, jo nariais ir BPS bendrosios įmonės programų biuru. BPS konsorciumo narių finansinio įnašo teikimo būdas svarstytas daugelyje konsultacijų ir diskusijų.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Spręsdama BPS konsorciumo narių finansinio įnašo klausimą, Europos Komisija nesinaudojo jokiomis išorės ekspertų paslaugomis.

Poveikio vertinimas

Numatomas šio pakeitimo pasiūlymo tikslas – pakoreguoti Tarybos reglamentą taip, kad būtų visapusiškai užtikrintas iš pradžių numatytas jo poveikis. Todėl šiuo pakeitimo pasiūlymu daromas tik tuo pradiniu Tarybos reglamentu numatytas poveikis; jokio papildomo poveikio nėra.

Be to, remiantis Geresnio reglamentavimo priemonių rinkiniu 29 , tais atvejais, kai Komisija turi mažai arba neturi jokių pasirinkimo galimybių, poveikio vertinimo atlikti nebūtina. Kaip paaiškinta pirmiau, Europos Komisijos pasirinkimo galimybės šiuo konkrečiu atveju yra ribotos, nes šiuo pasiūlymu daromas tik techninis ankstesnio politikos sprendimo, kurio poveikio vertinimas jau atliktas, pakeitimas – nustatomos techninės detalės, su kuriomis susijusi ribota diskrecija. Todėl atlikti šios iniciatyvos poveikio vertinimą nebūtina.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Siūlomas pakeitimas nėra programos REFIT dalis.

Siekiant įvertinti jo poveikį reglamentavimo ir administracinei naštai, būtina aprašyti, pirma, pradiniu Tarybos reglamentu sukurtą sistemą, ir, antra, šiuo pasiūlymu numatomą sukurti sistemą.

Norėdami laikytis Tarybos reglamente nustatytų reikalavimų, BPS konsorciumo nariai pagal taisykles, dėl kurių susitarta konsorciume, turi teikti BPS konsorciumui individualius finansinius įnašus. BPS konsorciumas surenka individualius savo narių įnašus, užregistruoja juos savo sąskaitose ir pateikia finansinius įnašus 30 BPS bendrajai įmonei. BPS bendroji įmonė užregistruoja juos savo sąskaitose kaip veiklos biudžeto 31 lėšas kartu su įnašu, kurį ji gauna iš Sąjungos (šis sudaro netiesioginiams veiksmams skirtą BPS bendrosios įmonės įnašą).

Vykdydama kasdienę veiklą, BPS bendroji įmonė įvertina patirtas išlaidas, apie kurias praneša paramą gaunantys BPS bendrosios įmonės finansuojamų projektų dalyviai. Patvirtinusi tinkamas finansuoti išlaidas (pagal taikomą teisinį pagrindą, visų pirma Dalyvavimo programoje „Horizontas 2020“ taisykles 32 ir dotacijų susitarimus, sudarytus BPS bendrosios įmonės ir paramą gaunančių projektų dalyvių), BPS bendroji įmonė paskirsto savo įnašą projektams. Paramos gavėjai užregistruoja gautą BPS bendrosios įmonės įnašą savo sąskaitose, laikydamiesi nacionalinės teisės aktų ir savo įprastų apskaitos metodų.

Kaip aprašyta pirmiau, pagal šį pasiūlymą BPS konsorciumo nariai ir toliau turės galimybę teikti finansinius įnašus programų lygmeniu. Be šios galimybės, BPS bendrosios įmonės projekte dalyvaujantys BPS konsorciumo nariai turės galimybę pervesti finansinį įnašą tiesiogiai kitam veiklos apraše nurodytam to paties projekto dalyviui, vadovaudamiesi tarpusavyje abiejų šalių sutartomis taisyklėmis (konsorciumo susitarimu) ir laikydamiesi taikomo teisinio pagrindo. Projekto dalyviai užregistruos finansinius įnašus savo sąskaitose, laikydamiesi nacionalinės teisės aktų ir savo įprastų apskaitos metodų.

Tolesnėje lentelėje pateikiama lyginamoji abiejų sistemų santrauka.

Dabartinė sistema

Siūloma alternatyva

BPS konsorciumo nariai perveda lėšas BPS konsorciumui

BPS konsorciumo nariai perveda lėšas paramą gaunantiems projektų dalyviams

BPS konsorciumas įtraukia lėšas į apskaitą

BPS konsorciumas perveda lėšas BPS bendrajai įmonei

BPS bendroji įmonė įtraukia lėšas į apskaitą

(po to, kai nustatomos tinkamos finansuoti išlaidos)

BPS bendroji įmonė perveda lėšas paramą gaunantiems projektų dalyviams

Paramos gavėjai įtraukia lėšas į apskaitą, laikydamiesi nacionalinės teisės aktų ir savo įprastų apskaitos metodų

Paramos gavėjai įtraukia lėšas į apskaitą, laikydamiesi nacionalinės teisės aktų ir savo įprastų apskaitos metodų

Šiuo pasiūlymu mažinama BPS konsorciumui ir BPS bendrajai įmonei tenkanti administracinė našta, susijusi su jų atliekamu tarpininko tarp BPS konsorciumo narių, privalančių teikti finansinius įnašus, ir paramą gaunančių projektų dalyvių vaidmeniu. Tačiau BPS konsorciumui ir toliau teks galutinė atsakomybė už ataskaitų, kuriose pateikiami apibendrinti duomenys apie jo narių suteiktus įnašus, teikimą, kaip nustatyta BPS bendrosios įmonės reglamento 4 straipsnio 3 dalyje.

BPS bendrosios įmonės pavyzdiniame dotacijos susitarime bus padaryti atitinkami pakeitimai, remiantis panašiu 2 NVI bendrosios įmonės pavyzdiniam dotacijos susitarimui pritaikytu sprendimu.

Numatomą sistemą pirmoji pradėjo taikyti NVI bendroji įmonė 33 – šiuo metu šią sistemą taiko ir 2 NVI bendroji įmonė.

Pagrindinės teisės

Šis pakeitimo pasiūlymas nedaro poveikio pagrindinių teisių apsaugai.

4.    POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis pakeitimo pasiūlymas nedaro poveikio biudžetui.

Kaip paaiškinta pirmiau, dabartinis teisinis pagrindas yra toks, kad BPS konsorciumo nariams labai sunku jo laikytis, todėl nepasiūlius jo iš dalies pakeisti būtų padarytas poveikis biudžetui. Konkrečiau, kitiems nei Sąjunga nariams nesilaikant teisinio pagrindo, būtų pritaikytos Tarybos reglamento 4 straipsnio 5 dalyje numatytos finansinės sankcijos – be kita ko, gali būti sumažintas BPS bendrajai įmonei skirtas Sąjungos finansinis įnašas. Biudžeto lėšų mažinimo poveikį daugiausia pajustų akademinio sektoriaus atstovai ir atitinkamos MVĮ, nes šis finansinis įnašas visų pirmas skirtas MTI veiksmams (kuriuos įgyvendinant pagrindiniai lėšų gavėjai yra akademinio sektoriaus atstovai ir MVĮ 34 ).

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Parengti konkretų šio pakeitimo įgyvendinimo planą nėra būtina, nes iš dalies pakeistas Tarybos reglamentas – kaip ir pradinė jo versija – būtų įgyvendinamas vykdant projektus, kuriuos BPS bendroji įmonė atrinktų skelbdama atvirumo ir konkurencingumo principais pagrįstus kvietimus teikti pasiūlymus. Įgyvendinimo planas nebuvo rengiamas ir priimant pradinį Tarybos reglamentą.

Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)

Šis pakeitimo pasiūlymas yra susijęs su Tarybos reglamentu, kuris privalomas visas ir yra tiesiogiai taikomas kiekvienoje valstybėje narėje. Todėl aiškinamieji dokumentai nebūtini.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Siūloma iš dalies pakeisti vieną esminį straipsnį taip:

- be dabartinio įnašo teikimo būdo, nustatyti naują Tarybos reglamento priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punkte nurodyto finansinio įnašo teikimo būdą;

- suteikti galimybę finansinius įnašus teikti dviem būdais: BPS konsorciumui pervesti juos BPS bendrajai įmonei (kaip ir anksčiau) ir (arba) BPS konsorciumo nariui pervesti juos tiesiogiai kitam paramą gaunančiam projekto dalyviui;

- numatyti daugiau šalių, kurios gali teikti Tarybos reglamento priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punkte nurodytą finansinį įnašą. Be kitų nei Sąjunga narių (t. y. tik BPS konsorciumo), finansinį įnašą taip pat galės teikti BPS konsorciumą sudarantys subjektai (t. y. BPS konsorciumo nariai);

- išlaikyti įpareigojimą pasiekti Tarybos reglamento priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 4 dalyje nustatytą bendrą finansinį tikslą;

- leisti BPS konsorciumo nariams per BPS konsorciumą teikti ataskaitas apie projektų lygmeniu BPS bendrajai įmonei savo suteiktus finansinius įnašus.

2017/0024 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo iš dalies keičiamas 2014 m. gegužės 6 d. TARYBOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 560/2014, kuriuo įsteigiama biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 187 straipsnį ir 188 straipsnio pirmą pastraipą,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę 35 ,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 36 ,

kadangi:

(1)Tarybos reglamentu (ES) Nr. 560/2014 37 įsteigta biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė (toliau – BPS bendroji įmonė);

(2)Reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų BPS bendrosios įmonės įstatų (toliau – įstatai) 12 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad kitų nei Sąjunga BPS bendrosios įmonės narių finansinis įnašas veiklos sąnaudoms padengti turi būti ne mažesnis kaip 182 500 000 EUR per Reglamento (ES) Nr. 560/2014 1 straipsnyje nustatytą laikotarpį, t. y. laikotarpį nuo BPS bendrosios įmonės įsteigimo iki 2024 m. gruodžio 31 d.;

(3)Biologinės pramonės sektorių konsorciumas (angl. „The Bio-based Industries Consortium Aisbl“) (toliau – BPS konsorciumas), kuris yra kitas nei Sąjunga BPS bendrosios įmonės narys, yra ir toliau pasirengęs teikti įstatų 12 straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio paramą BPS bendrosios įmonės veiklos sąnaudoms dengti. Tačiau jis pasiūlė alternatyvų finansavimo teikimo būdą – galimybę jį sudarantiems subjektams teikti finansinius įnašus netiesioginių veiksmų lygmeniu;

(4)BPS iniciatyvos tikslas – vykdyti įvairią veiklą tarpusavyje bendradarbiaujant suinteresuotiesiems subjektams, susijusiems su visa biologinės pramonės vertės grandine, įskaitant MVĮ, mokslinių tyrimų ir technologijų centrus ir universitetus – gali būti pasiektas tik suteikus BPS konsorciumui ir jį sudarantiems subjektams galimybę teikti finansinį įnašą ne tik atliekant mokėjimus BPS bendrajai įmonei, bet ir finansiniais įnašais remiant BPS bendrosios įmonės finansuojamus netiesioginius veiksmus;

(5)todėl būtina iš dalies pakeisti įstatus – sudaryti BPS konsorciumui ir jį sudarantiems subjektams sąlygas suteikti visą įstatų 12 straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio finansinį įnašą, leidžiant šį įnašą suteikti ne tik atliekant mokėjimus BPS bendrajai įmonei, bet ir finansiniais įnašais remiant BPS bendrosios įmonės finansuojamus netiesioginius veiksmus ir pranešant apie šiuos įnašus BPS bendrajai įmonei,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų biologinės pramonės sektorių bendrosios įmonės įstatų 12 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

3 dalies b punktas pakeičiamas taip:

„b) kitų nei Sąjunga narių arba juos sudarančių subjektų finansiniais įnašais;“;

4 dalis pakeičiama taip:

„4. Kitų nei Sąjunga narių arba juos sudarančių subjektų finansinių įnašų veiklos sąnaudoms padengti, nurodytų 3 dalies b punkte, suma yra ne mažesnė kaip 182 500 000 EUR per šio reglamento 1 straipsnyje numatytą laikotarpį.

Šie finansiniai įnašai teikiami atliekant mokėjimus BPS bendrajai įmonei arba finansiniais įnašais remiant BPS bendrosios įmonės finansuojamus netiesioginius veiksmus.“

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 1 straipsnis.
(2) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 2 straipsnis.
(3) Finansiniu vadinamas piniginis įnašas.
(4) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 3 straipsnio 1 dalis kartu su Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 2 dalimi.
(5) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 2 dalies a punktas kartu su Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 2 dalimi.
(6) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 2 dalies a punktas kartu su Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies b punktu ir 12 straipsnio 4 dalimi.
(7) Nors suma nėra aiškiai apibrėžta, minimali reikalaujama jos riba bus nustatyta pasibaigus BPS bendrosios įmonės veikimo laikotarpiui, atėmus iš minimalios ribinės 2 730 mln. EUR sumos visų kitų suteiktų įnašų sumą.
(8) Nepiniginiu vadinamas ne pinigais, o prekėmis ir (arba) paslaugomis mokamas įnašas.
(9) Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 2 dalies a punktas kartu su Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies c punktu.
(10) Papildomai veiklai skirti nepiniginiai įnašai yra apibrėžti Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 2 dalies b punkte.
(11) Vienintelis kitas nei Sąjunga narys yra BPS konsorciumas.
(12) 1 straipsnyje numatytas laikotarpis „iki 2024 m. gruodžio 31 d.“.
(13) Pasiūlymas dėl Tarybos reglamento dėl biologinės pramonės sektorių bendrosios įmonės (COM(2013) 496).
(14) 2014, 2015 ir 2016 finansiniais metais BPS konsorciumas programų lygmeniu suteikė 0,75 mln. EUR sumą.
(15) BPS konsorciumo nario konkurentams negali būti draudžiama dalyvauti BPS bendrosios įmonės finansuojamame projekte, nes tai prieštarautų BPS bendrosios įmonės kvietimų teikti pasiūlymus atvirumo ir skaidrumo principui.
(16) 2015 m. kovo 31 d. BPS konsorciumo valdybos raštas, adresuotas Mokslinių tyrimų ir inovacijų GD F.2 skyriui.
(17) Žr. Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 4 straipsnio 5 dalį.
(18) Žr. Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/2014 14 konstatuojamąją dalį.
(19) Miškininkystės sektoriaus atstovai paprastai neturi vidaus mokslinių tyrimų pajėgumo ir mokslinių tyrimų veiklą paprastai paveda vykdyti akademinio sektoriaus atstovams ir MVĮ.
(20) Žr. 2013 m. kovo mėn. strateginės inovacijų ir mokslinių tyrimų darbotvarkės (angl. santrumpa – SIRA ) 46 puslapį, kuriame nurodyta, kad moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai (t. y. MTI veiksmams) pirmenybės tvarka iš viso skirta 600 mln. EUR (iš šios sumos 150 mln. EUR – BPS konsorciumo narių finansinis įnašas, 150 mln. EUR – jų nepiniginis įnašas, o 300 mln. EUR – ES įnašas).
(21) 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 559/2014, kuriuo įsteigiama II kuro elementų ir vandenilio bendroji įmonė ; 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 558/2014, kuriuo įsteigiama bendroji įmonė „Švarus dangus 2“ ; 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 561/2014, kuriuo įsteigiama bendroji įmonė ECSEL ; 2014 m. birželio 16 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 642/2014, kuriuo įsteigiama bendroji įmonė „Shift2Rail“ .
(22) Įsteigta 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 557/2014.
(23) Žr. Europos Sąjungos sutarties 17 straipsnį.
(24) Žr. Tarybos reglamento (ES) Nr. 560/214 17 konstatuojamąją dalį.
(25) Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai, COM(2012) 60 final .
(26) Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai, COM(2014) 14 final .
(27) Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai, COM(2013) 494 final .
(28) Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai, COM(2012) 79 final .
(29) Žr. Geresnio reglamentavimo priemonių rinkinio 33 puslapį.
(30) Pagal 12 straipsnio 3 dalies b punktą kartu su Tarybos reglamento priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 4 dalimi.
(31) Pagal 12 straipsnio 5 dalies b punktą kartu su Tarybos reglamento priede pateiktų įstatų 12 straipsnio 3 dalies a punktu ir 12 straipsnio 3 dalies b punktu.
(32) 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1290/2013, kuriuo nustatomos bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) dalyvavimo ir sklaidos taisyklės.
(33) NVI bendroji įmonė iš pradžių buvo įsteigta 2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 73/2008 dėl bendrosios įmonės įsteigimo, siekiant įgyvendinti jungtinę technologijų iniciatyvą Naujoviški vaistai.
(34) 2014 m. vasario 14 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 623/2014, kuriuo Biologinės pramonės sektorių bendrajai įmonei leidžiama taikyti nuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1290/2013, kuriuo nustatomos bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) dalyvavimo ir sklaidos taisyklės, nukrypti leidžiančią nuostatą.
(35) OL C , , p. .
(36) OL C , , p. .
(37) 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 560/2014, kuriuo įsteigiama biologinės pramonės sektorių bendroji įmonė (OL L 169, 2014 6 7, p. 130).
Top