Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0598

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI 35-oji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2016 m.)

COM/2017/0598 final

Briuselis, 2017 10 17

COM(2017) 598 final

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

35-oji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui
dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2016 m.)

{SWD(2017) 342 final}


KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

35-oji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui
dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2016 m.)

Įžanga

Tai Europos Sąjungos veiksmų antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių srityje 2016 m. ataskaita. Ji teikiama Europos Parlamentui ir Tarybai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (toliau – pagrindinis antidempingo reglamentas) 23 straipsnio nuostatas, Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/1037 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (toliau – pagrindinis antisubsidijų reglamentas) 34 straipsnio nuostatas ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių 23 straipsnio nuostatas. Kaip ir ankstesniais metais, prie ataskaitos pridedamas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas ir išsamūs priedai.

Komisija antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių tyrimus atlieka remdamasi pirmiau minėtais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentais. Pridedamame tarnybų darbiniame dokumente išsamiai apžvelgiami galiojantys teisės aktai, vartojami terminai ir taikomos procedūros.

Prekybos apsaugos srityje 2016 m. buvo labai darbingi ir sudėtingi metai. 2016 m. lapkričio mėn. Komisija priėmė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo nustatoma nauja atviros rinkos kainų apskaičiavimo metodika, taikytina tuo atveju, kai kainos ir sąnaudos eksportuojančios šalies rinkoje yra iškraipytos. Šis pasiūlymas dabar svarstomas laikantis įprastos teisėkūros procedūros. Nuo plieno krizės pradžios intensyviai dirbta nagrinėjant konkrečius atvejus, siekiant suteikti Europos pramonei greitą ir veiksmingą apsaugą nuo nesąžiningos prekybos importuojamomis prekėmis. Komisija naudojasi visomis turimomis priemonėmis pagal esamą prekybos apsaugos teisinę sistemą. Per plieno krizę taip pat paaiškėjo poreikis modernizuoti prekybos apsaugos priemones; ji buvo svarbi paskata, į kurią atsižvelgdama Taryba 2016 m. gruodžio mėn. susitarė dėl pozicijos dėl šios teisėkūros iniciatyvos, kurios Komisija ėmėsi jau 2013 m. balandžio mėn. Greitai baigti šį darbą paraginta ir Europos Vadovų Tarybos 2016 m. birželio mėn. išvadose. Šis pasiūlymas dabar svarstomas pagal įprastą teisėkūros procedūrą.

Daugelis prekybos apsaugos tikslais atliktų tyrimų buvo labai sudėtingi, pavyzdžiui, tyrimas dėl į ritinius suvyniotų karštai valcuotų gaminių, saulės baterijų plokštėms skirtų priemonių galiojimo termino peržiūra ir tyrimas dėl strypų bei juostų, naudojamų kaip gelžbetonio armatūra. Šiais atvejais reikėjo atlikti išsamią analizę; per šį procesą sunaudota daug išteklių.

Su šia ataskaita ir tarnybų darbiniu dokumentu visuomenė gali susipažinti internete: http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Antidempingo, antisubsidijų bei apsaugos priemonių tyrimų ir priemonių apžvalga

1.1.Bendrosios pastabos

2016 m. pabaigoje ES galiojo 90 galutinių antidempingo priemonių ir 12 galutinių antisubsidijų priemonių.

Galiojančių priemonių skaičius praėjusiais metais šiek tiek padidėjo (4 proc.), o vykdomų tyrimų skaičius (20) metų pabaigoje atitiko tyrimų skaičių 2015 m. pabaigoje. Šiek tiek padidėjo inicijuotų naujų bylų skaičius (15), taip pat nemažai bylų (9) buvo atnaujintos siekiant įgyvendinti teisminių tyrimų išvadas. Inicijuotų peržiūrų skaičius (15) tebebuvo reikšmingas, nors ir mažesnis negu 2015 m. Dauguma peržiūrų buvo priemonių galiojimo terminų peržiūros.

2016 m. antidempingo arba antisubsidijų priemonės buvo taikomos 0,27 proc. visų į ES importuotų produktų. Nors išsamių duomenų neturima, atliekant priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimus daugeliu atvejų įrodyta, kad nustatant priemones reikšmingai sumažinamas atitinkamo produkto importas.

Išsami apžvalga pateikiama prie šios ataskaitos pridedamame tarnybų darbiniame dokumente. Nuorodos į tarnybų darbinio dokumento priedus pateikiamos antraštėse.

1.2.Nauji tyrimai (žr. A–E ir N priedus)

2016 m. inicijuota 15 naujų tyrimų (12 iš jų plieno ir metalų sektoriuje), o 9 bylos atnaujintos siekiant įgyvendinti teisminių tyrimų išvadas. Atlikus 9 tyrimus nustatyti laikinieji muitai. Galutiniai muitai nustatyti baigus iš viso 7 tyrimus, o atlikus 8 tyrimus nuspręsta priemonių netaikyti.

1.3.Peržiūros tyrimai

Peržiūros tyrimai tebėra svarbi Komisijos prekybos apsaugos priemonių tarnybų darbo dalis. Tarnybų darbinio dokumento 2 lentelėje pateikiama statistinė 2012–2016 m. informacija.

1.3.1.Priemonių galiojimo termino peržiūros (žr. F priedą)

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 2 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 18 straipsnyje numatyta, kad priemonės baigia galioti po penkerių metų, išskyrus tuos atvejus, kai atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą nustatoma, kad tokios pat priemonės turėtų būti toliau taikomos. 2016 m. pasibaigus 5 metų galiojimo laikotarpiui savaime baigė galioti 5 priemonės.

2016 m. inicijuota 13 priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimų, o atlikus 5 priemonių galiojimo termino peržiūras nuspręsta muitą patvirtinti dar vienam 5 metų laikotarpiui. Priemonės panaikintos tik po vienos priemonių galiojimo termino peržiūros.

1.3.2.Tarpinės peržiūros (žr. G priedą)

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 3 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 19 straipsnyje numatyta galimybė peržiūrėti priemones jų galiojimo laikotarpiu. Atliekant peržiūras gali būti svarstomi tik dempingo (subsidijavimo) arba žalos aspektai.

2016 m. iš viso inicijuotos 2 tarpinės peržiūros. Atlikus 4 tarpines peržiūras nuspręsta muitą patvirtinti arba iš dalies pakeisti. Atlikus 5 tarpines peržiūras nuspręsta priemones panaikinti.

1.3.3.Kitos tarpinės peržiūros (žr. H priedą)

2016 m. baigtos arba nutrauktos 3 kitos peržiūros, t. y. ne tos peržiūros, kurios įprastai pradedamos pagal Antidempingo reglamento 11 straipsnio 3 dalį arba Antisubsidijų reglamento 19 straipsnį. Jokių naujų šios kitos kategorijos peržiūrų neinicijuota. Šios peržiūros paprastai siejasi su Teismo sprendimų įgyvendinimu.

1.3.4.Naujojo eksportuotojo peržiūros (žr. I priedą)

Naujojo eksportuotojo ir pagreitintai atliekamos peržiūros atitinkamai numatytos Antidempingo reglamento 11 straipsnio 4 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 20 straipsnyje, siekiant nustatyti individualų dempingo skirtumą arba individualų kompensacinį muitą naujiems atitinkamoje eksportuojančioje šalyje įsikūrusiems eksportuotojams, kurie per tiriamąjį laikotarpį produkto neeksportavo. Tokie eksportuotojai turi įrodyti, kad jie iš tiesų yra nauji eksportuotojai ir kad jie eksportuoti į ES faktiškai pradėjo po tiriamojo laikotarpio. Taigi, jiems galima apskaičiuoti individualų muitą, kuris paprastai yra mažesnis už visai šaliai apskaičiuotą muitą.

2016 m. neinicijuota ir nebaigta jokių naujojo eksportuotojo peržiūrų.

1.3.5.Absorbciniai tyrimai (žr. J priedą)

Turint pakankamai informacijos, iš kurios matyti, kad po pirminio tiriamojo laikotarpio ir iki priemonių nustatymo arba jas jau nustačius eksporto kainos sumažėjo arba į ES importuotų produktų perpardavimo kainos ar tolesnio pardavimo kainos nesikeitė arba pasikeitė nepakankamai, gali būti pradėta absorbcijos peržiūra, skirta išnagrinėti, ar taikoma priemonė turėjo poveikio minėtoms kainoms. Siekiant atsižvelgti į tokias mažesnes eksporto kainas gali būti perskaičiuoti dempingo skirtumai ir padidintas muitas. Galimybė atlikti absorbcijos peržiūrą yra numatyta Antidempingo reglamento 12 straipsnyje ir Antisubsidijų reglamento 19 straipsnio 3 dalyje.

2016 m. neinicijuota ir nebaigta jokių absorbcijos peržiūrų.

1.3.6.Priemonių vengimo tyrimai (žr. K priedą)

Antidempingo reglamento 13 straipsnyje ir Antisubsidijų reglamento 23 straipsnyje numatyta galimybė iš naujo pradėti tyrimus, jei yra įrodymų, kad priemonių vengiama.

2016 m. inicijuotas vienas toks tyrimas. Po 6 priemonių vengimo tyrimų atitinkamų priemonių taikymas išplėstas. Svarbiausias iš šių tyrimų atliktas dėl priemonių vengimo importuojant saulės energijos modulius ir elementus iš Kinijos Liaudies Respublikos, perkraunant juos Malaizijoje ir Taivane.

1.4.Apsaugos priemonių tyrimai (žr. L priedą)

2016 m. jokių apsaugos priemonių tyrimų nepradėta ir priemonių nesiimta.

2.Antidempingo (antisubsidijų) priemonių taikymo užtikrinimas

2.1.Priemonių taikymo stebėsena

Vykdant galiojančių priemonių stebėseną didžiausias dėmesys skirtas keturioms pagrindinėms sritims: 1) kelio sukčiavimui užkirtimui; 2) prekybos srautų ir rinkos pokyčių stebėsenai; 3) veiksmingumo didinimui atitinkamomis priemonėmis ir 4) reagavimui į pažeidimus. Dėl tokios veiklos Komisija galėjo bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis aktyviai užtikrinti tinkamą prekybos apsaugos priemonių taikymą Europos Sąjungoje.

2.2.Įsipareigojimų laikymosi stebėsena (žr. M ir Q priedus)

Įsipareigojimai yra tam tikros formos antidempingo arba antisubsidijų priemonės, todėl įsipareigojimų laikymosi stebėsena yra priemonių taikymo užtikrinimo veiklos dalis. Komisija įsipareigojimus priima, jei atlikus tyrimą įrodoma, kad jų laikantis galima veiksmingai pašalinti žalingą dempingo ar subsidijavimo poveikį.

2016 m. pradžioje galiojo 122 įsipareigojimai. 2016 m. įsipareigojimų portfelis pasikeitė. 13 bendrovių įsipareigojimai buvo atšaukti nustačius, kad būta pažeidimų, arba įsipareigojimų stebėsenai tapus neįmanomai. 7 bendrovių įsipareigojimai buvo atšaukti, nes šios bendrovės Komisijai pranešė apie savo norą atsisakyti įsipareigojimų. Naujų įsipareigojimų Komisija nepriėmė. Todėl 2016 m. pabaigoje iš viso galiojo 102 įsipareigojimai.

3.Muitų grąžinimas

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 8 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 21 straipsnio 1 dalyje importuotojams numatyta galimybė prašyti grąžinti atitinkamus surinktus muitus, jei įrodoma, kad dempingo ir (arba) subsidijų skirtumas pašalintas arba sumažintas tiek, kad tapo mažesnis už galiojantį muitą.

2016 m. pateikti 42 nauji muitų grąžinimo prašymai. 2016 m. pabaigoje tebevyko 4 muitų grąžinimo tyrimai pagal 80 prašymų. 2016 m. nepriimta jokių Komisijos sprendimų visiškai ar iš dalies grąžinti muitus arba atmesti grąžinimo prašymus.

4.Prekybos apsaugos priemonių modernizavimas

2013 m. balandžio mėn. Komisija priėmė pasiūlymą ir komunikatą dėl ES prekybos apsaugos priemonių (toliau – PAP) modernizavimo. Siūlomu reglamentu siekta didinti ES PAP skaidrumą, efektyvumą ir veiksmingumą atsižvelgiant į plintančią nesąžiningos prekybos praktiką.

Nors Europos Parlamentas priėmė savo poziciją 2014 m. balandžio mėn., Taryba savo pozicijos priimti negalėjo. Vis dėlto, atsižvelgdama į plieno krizę, 2016 m. pavasarį Taryba dar kartą įtraukė modernizavimo klausimą į darbotvarkę. Vėliau – 2016 m. gruodžio 13 d. – Taryba priėmė savo poziciją. Šis pasiūlymas svarstomas pagal įprastą teisėkūros procedūrą.

5.Pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto siekiant iš dalies pakeisti ES antidempingo ir antisubsidijų teisės aktus

2016 m. lapkričio 9 d. Komisija priėmė pasiūlymą keisti ES antidempingo ir antisubsidijų teisės aktus. Pagrindiniai pasiūlymo elementai:

a)    naujos antidempingo metodikos nustatymas siekiant atsižvelgti į rinkos iškraipymus, susijusius su valstybės kišimusi trečiosiose šalyse. Šių iškraipymų gali būti visos šalies mastu arba tam tikrame sektoriuje. Naujosios metodikos paskirtis yra kovoti su bet kokia per didele valstybės įtaka ekonomikai ir atsižvelgti į naujas ekonomikos realijas. Ši nauja metodika turėtų būti neutrali visų šalių atžvilgiu ir vienodai taikoma visoms Pasaulio prekybos organizacijos šalims. Tai reikštų, kad ateityje nebebūtų skirtumo tarp PPO narių, kurios yra rinkos ekonomikos šalys, ir PPO narių, kurios tokios nėra. Tačiau jeigu trečioji šalis nepašalintų savo ekonomikos iškraipymų, atsiradusių dėl valstybės kišimosi, naujoji metodika galėtų būti taikoma;

b)    antisubsidijų priemonės stiprinimas siekiant, kad ES geriau gebėtų atsižvelgti į visą subsidijavimo mastą (suteikiant galimybę atsižvelgti ir į tas subsidijas, kurios nustatytos tik atliekant tyrimą).

Kartu su šiuo pasiūlymu pateiktas poveikio vertinimas, surengtos viešos konsultacijos ir specialus viešas renginys, kuriame dalyvauti pakviestos visos prekybos apsaugos tyrimų poveikį patyrusios suinteresuotosios šalys. Aktyviai dalyvavo pramonės, prekybos, vartotojų ir trečiųjų šalių atstovai. Šis pasiūlymas svarstomas pagal įprastą teisėkūros procedūrą.

6.Visos šalies rinkos ekonomikos statusas (RES)

Pagal šiuo metu įprastą praktiką antidempingo tyrimo tikslais šalis gali būti laikoma rinkos ekonomikos šalimi, jeigu ji atitinka penkis kriterijus, kurie išsamiai išdėstyti prie šios ataskaitos pridedamame tarnybų darbiniame dokumente. Visos šalies RES prašė suteikti šešios šalys: Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kinija, Mongolija ir Vietnamas.

Konkrečios diskusijos dėl Armėnijos, Kazachstano, Kinijos, Mongolijos ir Vietnamo RES proceso 2016 m. buvo laikinai sustabdytos, kol Komisija svarstė galimus ES antidempingo teisės aktų pakeitimus, kurie galėtų turėti poveikį šioms šalims taikomai teisės aktų sistemai.

2016 m. gruodžio mėn. Baltarusija pranešė apie savo ketinimą įsitraukti į RES procesą. Šiomis aplinkybėmis Baltarusija sutiko pranešti Komisijai naujausią informaciją apie savo tęsiamų stojimo į PPO derybų pažangą.

7.Informavimo ir komunikacijos veikla, dvišaliai ryšiai

7.1.Mažosios ir vidutinės įmonės (MVĮ)

2016 m. MVĮ pagalbos tarnyba toliau dirbo su informacijos prašymais, susijusiais su prekybos apsaugos priemonėmis. Tarnyba MVĮ teikė pagalbą, apimančią su konkrečiomis bylomis susijusias užklausas, taip pat nuostatas dėl procesinių ir materialinių antidempingo ir antisubsidijų tyrimų aspektų. Ši pagalbos tarnyba įkurta 2004 m. reaguojant į sunkumus, su kuriais dėl savo mažumo ir ribotų išteklių susiduria MVĮ, dalyvaujančios sudėtinguose prekybos apsaugos tyrimuose.

7.2.Dvišaliai ryšiai, informavimo veikla. Pramonė ir trečiosios šalys

ES prekybos apsaugos veiksmų srities teisės aktų ir praktikos aiškinimas ir keitimasis nuomonėmis apie trečiųjų šalių praktiką tebėra svarbi prekybos apsaugos priemonių tarnybų darbo dalis.

2016 m. Komisija surengė savo kasmetinį mokymo seminarą apie prekybos apsaugą trečiųjų šalių pareigūnams (dalyviams iš Egipto, Japonijos, Tailando, Tuniso, Turkijos, Vietnamo ir PPO sekretoriato). Be to, siekiant aptarti įvairias su prekybos apsauga susijusias temas, užmegzta kitų dvišalių ryšių su kai kuriomis trečiosiomis šalimis, kaip antai Australija, Brazilija, Indija, Indonezija, Japonija, JAV, Kanada, Kinija, Meksika, Rusija, Šveicarija, Tailandu, Turkija.

2016 m. prekybos apsaugos tarnybos dalyvavo susitikimuose su įvairiomis svarbiausių suinteresuotųjų subjektų organizacijomis, tęsdamos reguliarius susitikimus su BUSINESSEUROPE, taip pat su kitomis sektorių asociacijomis.

8.Teisminė peržiūra. Teisingumo Teismo ir Bendrojo Teismo priimti sprendimai (žr. S priedą)

2016 m. Bendrasis Teismas ir Teisingumo Teismas priėmė 38 sprendimus antidempingo arba antisubsidijų srityje. 23 iš atitinkamų ieškinių pateikti Bendrajam Teismui 1 . Teisingumo Teismas priėmė septynis sprendimus, susijusius su apeliaciniais skundais dėl Bendrojo Teismo sprendimų. 2016 m. Teisingumo Teismas taip pat priėmė 8 prejudicinius sprendimus prekybos apsaugos priemonių srityje.

2016 m. pradėtos 34 naujos bylos: 20 Bendrajame Teisme ir 14 Teisingumo Teisme.

Tarnybų darbinio dokumento S priede pateikiamas sąrašas, kuriame išvardijamos Bendrajame Teisme ir Teisingumo Teisme iki 2016 m. pabaigos dar nebaigtos nagrinėti antidempingo ir (arba) antisubsidijų bylos.

9.Veikla Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO)

9.1.Ginčų sprendimas antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių srityse 

PPO numato griežtą procedūrą, pagal kurią turi būti sprendžiami PPO narių ginčai dėl PPO susitarimų taikymo.

2016 m. spalio 6 d. Nuolatinis apeliacinis komitetas išplatino savo ataskaitą byloje prieš ES dėl antidempingo priemonių taikymo biodyzelinui iš Argentinos. Nuolatinis apeliacinis komitetas patvirtino kolegijos nustatytus faktus, kad ES pagrindinio antidempingo reglamento 2 straipsnio 5 dalies nuostata, taikoma koreguojant Argentinos gamintojų sąnaudas šioje byloje dėl biodyzelino, atitinka PPO nuostatas. Jis taip pat patvirtino visus kitus kolegijos nustatytus faktus ir atmetė visus Europos Sąjungos ir Argentinos pateiktus apeliacinius skundus.

Byloje dėl antidempingo priemonių taikymo iš Indonezijos importuojamam tam tikrų rūšių riebalų alkoholiui (DS442) kolegija 2016 m. gruodžio 16 d. pateikė savo ataskaitą. Toje ataskaitoje kolegija paneigė Indonezijos teiginius, kad i) ES tvarka, taikoma komisiniams, kuriuos eksportuotojai moka susijusiems prekiautojams, atliekant dempingo skaičiavimus, ir ii) „kitų žinomų veiksnių“, taip pat kenkiančių ES pramonei, analizė neatitinka PPO taisyklių.

2016 m. gruodžio 12 d. Kinijos Liaudies Respublika paprašė konsultacijų su ES dėl ES pagrindinio antidempingo reglamento nuostatų, kuriomis reglamentuojamas iš Kinijos importuojamų produktų atviros rinkos kainos nustatymas (DS516).

Rusijai pateikus antrąjį skundą dėl ES sąnaudų koregavimo metodikos ir tam tikrų antidempingo priemonių, taikomų importui iš Rusijos (DS494), 2016 m. vyko tolesnės konsultacijos ir 2016 m. gruodžio 16 d. sudaryta kolegija.

Sprendžiant ginčą dėl kompensacinių priemonių taikymo PET importui iš Pakistano (DS486), kolegija tęsė savo darbą 2016 m. ir surengė susitikimus su ginčo šalimis. ES pateikė savo antrą rašytinį pareiškimą šioje byloje.

9.2.Kita PPO veikla 

Patvirtinus 14-ojo darnaus vystymosi tikslo 6-ąjį uždavinį, 2016 m. atnaujintos diskusijos dėl žuvininkystės subsidijų. ES yra aiškiai suinteresuota, kad būtų griežtinama PPO žuvininkystės subsidijavimo drausmė. Todėl Europos Sąjunga 2016 m. spalio mėn. PPO pateikė konkretaus pasiūlymo tekstą: juo siekiama įgyvendinti 14-ojo darnaus vystymosi tikslo 6-ąjį uždavinį, t. y. uždrausti remti žuvininkystę tam tikrų formų subsidijomis, kuriomis prisidedama prie perteklinio pajėgumo ir peržvejojimo, panaikinti subsidijas, kuriomis skatinama neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama (NNN) žvejyba, ir neskirti tokių naujų subsidijų. Pasiūlyme taip pat pateikta nuostatų dėl didesnio skaidrumo ir drausmės taikant specialią ir diferencijuotą tvarką besivystančioms ir mažiausiai išsivysčiusioms šalims. ES aktyviai dalyvauja PPO derybose siekdama sudaryti daugiašalį susitarimą dėl žuvininkystės subsidijų 11-ojoje PPO ministrų konferencijoje, kuri 2017 m. gruodžio mėn. vyks Buenos Airėse.

2016 m. ES, laikydamasi savo įsipareigojimų PPO, dalyvavo toliau peržiūrint 2015 m. pranešimą dėl subsidijų dviejuose specialiuose Subsidijų ir kompensacinių priemonių komiteto posėdžiuose, kurie įvyko 2016 m. balandžio ir spalio mėn. Be to, Komisijos tarnybos dalyvavo reguliariame PPO antidempingo, subsidijų ir kompensacinių bei apsaugos priemonių komitetų darbe. 2016 m. spalio mėn. ES (kartu su Japonija, JAV ir Kanada) PPO Subsidijų ir kompensacinių priemonių komitete pristatė dokumentą dėl ryšių, siejančių subsidijas su perteklinio pajėgumo atsiradimu įvairiuose ekonominės veiklos sektoriuose.

Dviejuose įgyvendinimo grupės (Antidempingo komiteto pogrupio) posėdžiuose 2016 m. balandžio ir spalio mėn. jos nariai dalijosi informacija apie su žala susijusių duomenų rinkimą ir kaupimą ir konfidencialių duomenų tvarkymą atliekant antidempingo tyrimus. Šiomis aplinkybėmis ES pateikė informaciją apie atitinkamas prekybos apsaugai ES taikytinas taisykles ir praktiką.

Per metus surengti du techninės grupės (Dohos vystymosi darbotvarkės derybų grupės pogrupio) posėdžiai. Ši grupė aptarė įvairius klausimus, susijusius su praktiniais antidempingo tyrimų vykdymo aspektais, įskaitant produktų atitiktį ir koregavimus ir alternatyvius atviros rinkos kainos nustatymo metodus.

10.Išvada

Užsitęsus krizei, kilusiai daugiausia dėl Kinijos pramonės perteklinio pajėgumo (ypač plieno sektoriuje ir ne tik jame), 2016 m. pradėta šiek tiek daugiau naujų tyrimų. Kadangi antidempingo tyrimų intensyvumas priklauso nuo skundų, tirtų atvejų skaičius atitinka iš pramonės atstovų gautų skundų, kuriuose ES pramonininkai pateikė pakankamai įtarimus dėl žalingo dempingo arba subsidijų pagrindžiančių įrodymų, skaičių. Nustatyta šiek tiek mažiau laikinųjų ir galutinių priemonių, taip pat pradėta mažiau peržiūros tyrimų, tačiau daugelis iš atliktų tyrimų, ypač plieno sektoriuje, yra labai sudėtingi ir jiems sunaudota daug išteklių. Kaip ir ankstesniais metais, ES nesiėmė veiksmų apsaugos priemonių srityje.

Be to, 2016 m. Komisija parengė ir priėmė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo būtų pakeisti ES prekybos apsaugos teisės aktai, siekiant užtikrinti, kad ES turėtų pakankamai patikimų priemonių, kuriomis galėtų spręsti pramonės problemas. Šiomis aplinkybėmis Komisija atliko poveikio vertinimą, surengė viešas konsultacijas ir aktyviai dirbo su suinteresuotosiomis šalimis, atstovaujančiomis visiems ES ekonominiams interesams, taip pat ir trečiosioms šalims.

Tuo pat metu Komisija aktyviai dirbo su Taryba dėl Prekybos apsaugos priemonių modernizavimo pasiūlymo. Šios veiklos rezultatas – 2016 m. pabaigoje Tarybos priimta pozicija, kuria sudaromos sąlygos tęsti įprastą teisėkūros procedūrą.

(1)  Į šį skaičių įtrauktos bylos pagal tiesioginius ieškinius, kuriais siekta panaikinti arba iš dalies panaikinti Komisijos sprendimą ir laikinąsias priemones. Vienas 2016 m. pateiktas prašymas dėl pataisos nelaikomas atskiru prašymu.
Top