EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 03 06
COM(2017) 112 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
DĖL TARYBOS DIREKTYVOS 95/50/EB DĖL PAVOJINŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS VIENODŲ TIKRINIMO PROCEDŪRŲ TAIKYMO VALSTYBĖSE NARĖSE
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52017DC0112
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL ON THE APPLICATION BY THE MEMBER STATES OF COUNCIL DIRECTIVE 95/50/EC ON UNIFORM PROCEDURES FOR CHECKS ON THE TRANSPORT OF DANGEROUS GOODS BY ROAD
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI DĖL TARYBOS DIREKTYVOS 95/50/EB DĖL PAVOJINŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS VIENODŲ TIKRINIMO PROCEDŪRŲ TAIKYMO VALSTYBĖSE NARĖSE
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI DĖL TARYBOS DIREKTYVOS 95/50/EB DĖL PAVOJINŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS VIENODŲ TIKRINIMO PROCEDŪRŲ TAIKYMO VALSTYBĖSE NARĖSE
COM/2017/0112 final
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 03 06
COM(2017) 112 final
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
DĖL TARYBOS DIREKTYVOS 95/50/EB DĖL PAVOJINŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS VIENODŲ TIKRINIMO PROCEDŪRŲ TAIKYMO VALSTYBĖSE NARĖSE
TURINYS
KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI DĖL TARYBOS DIREKTYVOS 95/50/EB DĖL PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS VIENODŲ TIKRINIMO PROCEDŪRŲ TAIKYMO VALSTYBĖSE NARĖSE
1. Įžanga 3
2. Susiję Europos Sąjungos teisės aktai 3
3. Direktyvos 95/50/EB taikymas 3
4. ES valstybių narių ir Norvegijos ataskaitos 4
5. Rekomendacijos dėl pavojingų krovinių vežimo keliais tikrinimo ataskaitų 4
6. Duomenų skaičiavimas 5
7. Tikrinimų raida ir rezultatai 5
8. Duomenų palyginimas 6
8.1. Tikrinimų dažnumas 6
8.2. Tikrinimų pasiskirstymas pagal transporto priemonės registracijos vietą 7
8.3. Reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių procentinė dalis 7
8.4. Reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių pasiskirstymas pagal registracijos vietą 7
8.5. Transporto priemonių imobilizavimo dažnumas 7
8.6. Pažeidimų pasiskirstymas pagal rizikos kategorijas………………. 7
8.7. Nuobaudų rūšys 8
9. Išvada 8
1. Įžanga
1995 m. spalio 6 d. buvo priimta Tarybos direktyva 95/50/EB dėl pavojingų krovinių vežimo keliais vienodų tikrinimo procedūrų 1 , o iki 1997 m. sausio 1 d. valstybės narės turėjo priimti jai įgyvendinti būtinus įstatymus ir kitus teisės aktus.
Direktyvoje 95/50/EB nustatyta, kad kiekviena valstybė narė kiekvienais kalendoriniais metais, praėjus ne daugiau kaip dvylikai mėnesių nuo atitinkamų metų pabaigos, Komisijai turi išsiųsti šios direktyvos taikymo ataskaitą 2 . Direktyvoje taip pat nustatyta, kad Komisija ne rečiau kaip kas treji metai Europos Parlamentui ir Tarybai turi pateikti direktyvos taikymo valstybėse narėse ataskaitą 3 .
Komisijos ataskaita rengiama remiantis iš valstybių narių gautomis metinėmis ataskaitomis. Tai šeštoji Tarybos direktyvos 95/90/EB taikymo valstybėse narėse ataskaita; joje apibendrinamas 2012–2014 m. laikotarpis. Pirmoji ataskaita 4 apėmė 1997–1998 m., antroji 5 – 1999–2002 m., trečioji 6 – 2003–2005 m., ketvirtoji 7 – 2006–2007 m., o penktoji 8 – 2008–2011 m.
Saugaus pavojingų krovinių vežimo keliais sąlygos apibrėžtos ne Direktyvoje 95/50/EB, bet toliau nurodytuose susijusiuose ES teisės aktuose.
2. Susiję Europos Sąjungos teisės aktai
Iki 2009 m. birželio 30 d. buvo taikoma 1994 m. lapkričio 21 d. Tarybos direktyva 94/55/EB dėl valstybių narių teisės aktų, susijusių su pavojingų krovinių vežimu keliais 9 , suderinimo su pakeitimais 10 . Direktyvos 94/55/EB priedų turinys sutampa su Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (angl. ADR) 11 priedų turiniu.
Nuo 2009 m. liepos 1 d. Direktyva 94/55/EB buvo panaikinta ir pakeista 2008 m. rugsėjo 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/68/EB dėl pavojingų krovinių vežimo vidaus keliais 12 , su pakeitimais 13 . Direktyvoje 2008/68/EB numatyta toliau taikyti Direktyvos 94/55/EB metodą: visam transportui ES teritorijoje taikomos tos pačios techninės ir administracinės nuostatos, kaip ir pateiktosios ADR priede.
3. Direktyvos 95/50/EB taikymas
Priėmusi Direktyvą 94/55/EB ir siekdama dar labiau padidinti pavojingų krovinių vežimo saugą, 1995 m. spalio 6 d. Taryba priėmė Direktyvą 95/50/EB dėl pavojingų krovinių vežimo keliais vienodų tikrinimo procedūrų. Šioje direktyvoje pateiktas suderintas kontrolinis sąrašas, kurį valstybės narės turi taikyti tokiems tikrinimams, ir rekomendacijos dėl pažeidimų klasifikavimo. 2004 m. direktyvos priedai buvo iš dalies pakeisti 14 , taip pat pakeista pažeidimų klasifikavimo sistema – nuo 2005 m. skiriamos trys rizikos kategorijos.
Vienoda tvarka tikrinami visi pavojingi kroviniai, vežami valstybės narės teritorijoje esančiais keliais arba į valstybę narę įvežami iš trečiųjų šalių, nepaisant to, kokioje šalyje yra registruota transporto priemonė. Šia direktyva siekiama užtikrinti reprezentatyvios keliais vežamų pavojingų krovinių siuntų dalies atsitiktinį tikrinimą, apimantį didelę kelių tinklo dalį.
Prevenciniais tikslais arba po to, kai kelyje nustatomi pažeidimai, keliantys pavojų saugai, gali būti atliekami tikrinimai įmonių patalpose. Tačiau Direktyvoje 95/50/EB reikalavimo teikti tokių tikrinimų ataskaitas nėra.
4. ES valstybių narių ir Norvegijos ataskaitos
Valstybių narių prašoma, kad jos ataskaitose naudotų Direktyvos 95/50/EB II priede nurodytus suderintus pažeidimų kodus, o pačias ataskaitas teiktų direktyvos III priede nustatyta tvarka. Norvegija taip pat pateikė savo metines ataskaitas ir paprašė, kad jos ataskaitos būtų įtrauktos į Komisijos ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai.
Kroatija į ES įstojo 2013 m. liepos 1 d., tačiau ataskaitas apie savo atliktus tikrinimus pradėjo teikti 2012 m. Daugelis valstybių narių ir Norvegija ataskaitas iš esmės pateikė laiku. Kai kurias nacionalines ataskaitas vėluota pateikti dėl informacijos rinkimui, nagrinėjimui ir perdavimui taikomų administracinių procedūrų, pirmiausia, kai tose procedūrose dalyvauja kelios skirtingos valdžios institucijos. Nors, palyginti su ankstesniais laikotarpiais, 2012 m. padėtis laikinai pagerėjo, vėlesniais metais tokia tendencija nebuvo užregistruota, todėl Komisija turėjo pakartoti savo prašymą valstybėms narėms ir paraginti jas patobulinti duomenų, kurie bus teikiami ateityje, formatą ir nuoseklumą.
Komisija iš visų valstybių narių gavo visą laikotarpį apimančias ataskaitas, tačiau, nepaisant labai reikšmingų patobulinimų, ne visa informacija buvo gauta tinkamu formatu, nes kai kurios šalys ir toliau siuntė atskiras ataskaitas, atitinkančias skirtingą kompetenciją nacionaliniu lygmeniu. Be to, kai kurios iš šių ataskaitų buvo neišsamios arba netinkamai užpildytos, todėl šioje ataskaitoje pateikiamose lentelėse apskritai nebuvo galima pateikti kai kurių duomenų arba nebuvo galima pateikti tinkamų duomenų; tokiais atvejais jose įrašyti simboliai #N/A (angl. not available – nėra duomenų). Valstybių narių ataskaitų suvestinė pateikiama šios ataskaitos prieduose.
Analizuojant 7 dalyje pateiktų duomenų pokyčius, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad 2013 m. Danijos reikalavimų nesilaikymo rodiklis yra žemas dėl to, kad buvo neteisingai interpretuotas nuostatų neatitinkančių transporto priemonių skaičius. Dėl šio neteisingo interpretavimo atsiradusi klaida buvo ištaisyta 2014 m. ataskaitoje.
Kelios valstybės narės atsiuntė ataskaitas, kuriose pažeidimų suma ir nuostatų neatitinkančių transporto priemonių skaičius nesutampa. To neturėtų būti, nes reikėtų pranešti tik apie sunkiausių pažeidimų kategoriją, susijusią su kiekviena transporto priemone.
5. Rekomendacija dėl pavojingų krovinių vežimo keliais tikrinimo ataskaitų
Ankstesnėse Komisijos ataskaitose buvo nurodyti tam tikri sistemingi valstybių narių statistinių ataskaitų nenuoseklumai. Kad Komisijos ataskaitas būtų galima laikyti kokybiškomis, palyginamomis ir patikimomis, jos turi būti pateiktos vienodu formatu, todėl 2011 m. Komisija priėmė rekomendaciją 15 , kuria siekiama pagerinti šių ataskaitų kokybę.
Paskelbus šią rekomendaciją, ataskaitų kokybė labai pagerėjo, nenuoseklumų pasitaikydavo retai ir jie buvo nedideli.
Kai kurie iš šių mažėjančių nenuoseklumų yra susiję su pažeidimų skaičiumi, priskiriamu prie konkrečios rizikos kategorijos 16 . Komisijos rekomendacijos priedo 1.4 dalyje pabrėžiama, kad net ir nustačius kelis pažeidimus, turi būti pranešama tik apie didžiausią pažeidimą. Prie atitinkamos konkrečios rizikos kategorijos priskiriamų pažeidimų suma turėtų būti lygi nuostatų neatitinkančių transporto priemonių skaičiui.
Atrodo, kad šis principas tinkamai taikomas dar ne visose valstybėse narėse, nes vis dar pranešama apie kelis vienai transporto priemonei tenkančius pažeidimus.
Kita rekomendacijoje aptariama didelė problema buvo nuobaudų, taikomų per patikrinimą kelyje nustačius pažeidimą, sąvoka. Dėl teisinės ir administracinės tvarkos skirtumų kai kurios valstybės narės negalėjo nustatyti po tikrinimų, per kuriuos buvo nustatyti įtariami pažeidimai, vykdyto teisėsaugos proceso rezultatų. Rekomendacijoje siūlomas bendras visoms valstybėms narėms kompromisas – sprendimo, kurį teisėsaugos pareigūnas priėmė po oficialaus tikrinimo vietoje, registravimas. Tačiau vis dar yra valstybių narių, kurios negali pateikti tokių duomenų (t. y. Prancūzija ir Malta).
6. Duomenų skaičiavimas
Valstybių narių paprašoma nurodyti (jei įmanoma) jų pačių apskaičiuotą per metus jų teritorijoje pervežtų pavojingų krovinių kiekį tonomis arba tonkilometriais. 2012–2014 m. tokius įverčius pateikė 15 valstybių narių.
Siekiant objektyviai palyginti valstybių narių duomenis, pervežamų pavojingų krovinių kiekis nustatomas remiantis Eurostato duomenų bazėje esančia informacija 17 . Ši informacija naudojama apskaičiuojant tikrinimų dažnumą, kuris priklauso nuo pervežamų krovinių kiekio. Eurostatas neturi jokių statistinių duomenų apie Maltą, nes jai padaryta išimtis, leidžianti netaikyti 2012 m. sausio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 70/2012 dėl krovinių vežimo keliais statistinių ataskaitų. Maltoje pervežtų pavojingų krovinių kiekis apskaičiuotas remiantis Maltos kompetentingos institucijos pateiktais duomenimis.
Eurostato statistiniai duomenys pateikti šios ataskaitos IX priede.
7. Tikrinimų raida ir rezultatai
I priede pateikti valstybių narių atliktų tikrinimų skaičiaus pokyčiai, taisyklių neatitinkančių transporto priemonių procentinė dalis ir prie I rizikos kategorijos priskirtų pažeidimų procentinė dalis.
Lentelės pabaigoje pateikti Europos Sąjungos duomenų vidurkiai ir Norvegijos statistiniai duomenys.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad:
- pateikti duomenys apie patikrintų transporto priemonių skaičių nelabai dera su duomenimis apie transporto priemonių, kurios atitinka ADR, skaičių, pvz., 2014 m. Graikija nurodė patikrinusi 521 transporto priemonę, bet nurodyta, kad tik vienos transporto priemonės atveju buvo padarytas prie I rizikos kategorijos priskiriamas pažeidimas ir paskirta tik viena bauda;
– kelios valstybės narės nepateikė informacijos apie trejų metų laikotarpiu pasitaikiusius imobilizavimo atvejus: tai Estija, Ispanija, Italija, Kipras, Latvija ir Slovakija. Dar kitose valstybėse narėse, pvz., Danijoje, Maltoje ir Graikijoje, ataskaitiniu laikotarpiu tokių atvejų pasitaikė tik po kartą ar du;
– Kipras nenurodė 2012 m. ir 2014 m. nustatytų prie I rizikos kategorijos priskiriamų pažeidimų dalies, o Slovakija jos nenurodė per visą laikotarpį.
Ataskaitų teisingumas labai svarbus apskaičiuojant I rizikos kategorijos pažeidimų dalies rodiklį. Kai pranešama apie daugiau nei vieną pažeidimą, susijusį su transporto priemone, I kategorijos pažeidimų dalis būna mažesnė už tikrąją vertę.
Kai kurių valstybių narių nurodytas bendras pažeidimų skaičius buvo mažesnis už nustatytą reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių skaičių. Tai pasakytina apie 2012 m. Vengrijos duomenis, 2013 m. Bulgarijos, Čekijos, Airijos, Vengrijos, Nyderlandų, Suomijos ir Jungtinės Karalystės duomenis ir 2014 m. Rumunijos ir Jungtinės Karalystės duomenis. Buvo atvejų, kai teisėsaugos institucijos pranešė tik apie nustatytus pažeidimus, tačiau nepateikė jokios papildomos informacijos apie pažeidimus ar nuobaudas. Nors statistiniai duomenys dėl to tampa neišsamūs, tai neturi sisteminio poveikio analizei. Šis klausimas išsamiau aptariamas 8.6 dalyje.
8. Duomenų palyginimas
Bendras šioje ataskaitoje nagrinėjamu ataskaitiniu laikotarpiu atliktų tikrinimų skaičius kiekvienais metais nebuvo vienodas. Tikrinimų skaičius kito taip: 2012 m. – 153 362, 2013 m. – 157 455, 2014 m. – 153 348. Nors 2013 m. buvo užregistruotas 2,6 % padidėjimas, 2014 m. vertės vėl buvo tokios, kaip buvo užregistruota 2012 m.
Atskirose šalyse tendencijos yra skirtingos, nes tik 8 valstybės narės per šį laikotarpį atliko daugiau tikrinimų nei anksčiau. Ataskaitiniu laikotarpiu tikrinimų procentinė dalis labiausiai padidėjo Vengrijoje, Austrijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje, o labiausiai sumažėjo Bulgarijoje, Italijoje, Nyderlanduose ir Švedijoje.
Remiantis duomenimis apie absoliutųjį tikrinimų Europos Sąjungoje skaičių, 2014 m. daugiausiai tikrinimų atlikta Vokietijoje (32,5%), Lenkijoje (15,19 %) ir Austrijoje (9,21 %), o mažiausiai – Estijoje (0,02 %), Kipre (0,03 %) ir Maltoje (0,05 %). Nors šis rodiklis iš esmės susijęs su valstybės narės dydžiu, ataskaitiniu laikotarpiu didelių pokyčių neįvyko. 2012 m. daugiausiai tikrinimų atliko Vokietija (35,99 %), antra buvo Lenkija (13 %), o trečioji vieta ir vėl teko Austrijai (7,80 %). Trys valstybės narės, atlikusios mažiausiai tikrinimų, buvo Estija ir Malta (po 0,05 %), taip pat Kipras (0,06 %).
8.1. Tikrinimų dažnumas
II priede pateikiama valstybių narių keliuose vykdytų tikrinimų dažnumo 2012 m. ir 2014 m. apžvalga. Tikrinimų dažnumas apskaičiuojamas kaip valstybėje narėje pervežtų pavojingų krovinių tikrinimų skaičius, tenkantis milijonui tonkilometrių.
2012 m. Europos Sąjungoje milijonui tonkilometrių vidutiniškai teko 0,52 tikrinimo; 2013 m. šis rodiklis sumažėjo iki 0,48 (taigi metinis sumažėjimas buvo 9,6 %), o 2014 m. vėl padidėjo iki 0,49. 2012 m. tikrinimai dažniausiai būdavo atliekami Austrijoje (12,89 %), Vengrijoje (7 %) ir Bulgarijoje (5,84 %). 2013 m. didžiausios vertės užregistruotos Austrijoje (12,34 %), Slovakijoje (10,10 %) ir Švedijoje (6,72 %), o 2014 m. – Austrijoje (14,85 %), Slovakijoje (10,73 %) ir Vengrijoje (9,47 %). 2012 m. Austrijoje tikrinimų dažnumas buvo 24,78 karto, Vengrijoje – 13,46 karto, Bulgarijoje – 11,23 karto didesnis už ES vidurkį.
8.2. Tikrinimų pasiskirstymas pagal transporto priemonės registracijos vietą
Šios ataskaitos III priede pateikiamas tikrinimų pasiskirstymas pagal transporto priemonės registracijos vietą.
Šiam rodikliui įtakos turi ne tik teisėsaugos institucijų sprendimai, bet ir valstybės narės geografinė padėtis, pvz., salose tarptautinių pervežimų keliais yra mažiau. 2012–2014 m. Maltoje ir Kipre nebuvo patikrinta nė viena ne ES registruota transporto priemonė.
Ataskaitiniu laikotarpiu šalyse, kuriose buvo atliekami tikrinimai, registruotos transporto priemonės sudarė 65 %. 2012–2014 m. patikrintų kitų ES šalių transporto priemonių dalis padidėjo nuo 28 % iki 30 %. Palyginti su 2012 m., 2013 m. ne ES registruotų transporto priemonių dalis sumažėjo nuo 5 % iki 4 %, o 2014 m. padidėjo iki 6 %.
8.3. Reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių procentinė dalis
Patikrintų transporto priemonių, kurių atžvilgiu nustatytas bent vienas pažeidimas, dalis nurodyta IV priede.
Reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių procentinė dalis sumažėjo nuo 22,12 % (2012 m.) iki 19,73 % (2014 m.); labiausiai ji sumažėjo Kipre, Slovėnijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Tačiau kai kuriose valstybėse narėse – Slovakijoje, Graikijoje, Vengrijoje ir Nyderlanduose – ši dalis padidėjo.
8.4. Reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių pasiskirstymas pagal registracijos vietą
V priede pateiktose diagramose pavaizduotas reikalavimų neatitinkančių transporto priemonių pasiskirstymas pagal transporto priemonės registracijos vietą.
Kai jau minėta 8.2 dalyje, šiam rodikliui didelės įtakos turi ir valstybės narės geografinė padėtis.
8.5. Transporto priemonių imobilizavimo dažnumas
VI priede pateiktoje diagramoje pavaizduota, kokia reikalavimus neatitinkančių transporto priemonių dalis buvo imobilizuota.
Toliau buvo stebima pirmiau minėta labai netolygi transporto priemonių imobilizavimo dažnumo tendencija: 2012 m. buvo imobilizuota 26,16 % transporto priemonių, 2013 m. ši dalis padidėjo iki 28,06 %, o 2014 m. ji šiek tiek sumažėjo – iki 27,72 %.
2012 m. transporto priemonės dažniausiai būdavo imobilizuojamos Bulgarijoje (84,38 %), Slovėnijoje (57,89 %), ir Airijoje (54,84 %). 2014 m. Norvegijoje buvo imobilizuota 71,07 % transporto priemonių, kurių atžvilgiu buvo nustatyta pažeidimų. Estija, Ispanija, Italija, Kipras, Latvija, Malta ir Slovakija imobilizavimo atvejų 2012–2014 m. laikotarpiu nenurodė.
8.6. Pažeidimų pasiskirstymas pagal rizikos kategorijas
VII priede pateiktose diagramose pavaizduotas pažeidimų pasiskirstymas pagal jų sunkumą. Buvo reikalaujama pranešti tik apie tuos tikrinimo metu nustatytus pažeidimus, kurie buvo priskirti prie aukščiausios rizikos kategorijos.
Visos valstybės narės pranešė apie bent vienos kategorijos pažeidimą, nustatytą patikrinus transporto priemonę. Kai kurios valstybės narės apie tam tikros kategorijos pažeidimus nepateikė jokių duomenų. 2012 m. Kipras ir Slovakija nenurodė nė vieno I ir II rizikos kategorijų pažeidimo. Be to, visu laikotarpiu Graikija nenurodė nė vieno III rizikos kategorijos pažeidimo, o 2013 m. ir 2014 m. – nė vieno II rizikos kategorijos pažeidimo.
Iš 2012 m. ES atliktų tikrinimų, 42,69 % atvejų buvo nustatyta pažeidimų, iš kurių didžiausias buvo priskirtas prie I rizikos kategorijos. I rizikos kategorijos pažeidimas reiškia susijusių saugos nuostatų nesilaikymą, dėl kurio kyla didelė žūties, rimto asmens sužeidimo arba didelės žalos aplinkai rizika. Nustačius tokį pažeidimą, būtina imtis skubių ir tinkamų taisomųjų priemonių, pavyzdžiui, imobilizuoti transporto priemonę.
Prie II rizikos kategorijos priskiriamų didžiausių pažeidimų buvo nustatyta 33,48 % atvejų, kai atlikus patikrinimą buvo rasta pažeidimų. Prie III rizikos kategorijos priskiriamų pažeidimų buvo nustatyta likusiais 23,83 % atvejų.
8.7. Nuobaudų rūšys
VIII priede pateiktose diagramose pavaizduotas nuobaudų pasiskirstymas pagal valstybes nares.
Kol dar nebuvo paskelbta šios ataskaitos 5 dalyje minėta Komisijos rekomendacija, renkant šią informaciją kildavo didelių sunkumų. Paskelbus šią rekomendaciją, padėtis iš esmės pasikeitė, 2012–2014 m. statistinių duomenų apie nuobaudas nepateikė tik Prancūzija ir Malta. Nors 2012 m. Slovakija duomenų apie nuobaudas nepateikė, vėlesniais metais ji pradėjo teikti šiuos duomenis.
Per 2014 m. ES atliktus tikrinimus pareikšti 5 066 įspėjimai; 29 206 atvejais paskirtos baudos; 2 963 atvejais paskirtos kitokios nuobaudos, įskaitant baudžiamųjų ir administracinių teisėsaugos procesų vykdymą. Nors apskritai trys ketvirtadaliai ES paskirtų nuobaudų buvo baudos, padėtis atskirose valstybėse narėse labai nevienoda.
2014 m. iš viso paskirta 10,50 % daugiau nuobaudų nei 2012 m. Nors per nagrinėjamą laikotarpį įspėjimų sumažėjo 18,1 %, o baudų – 10 %, kitų nuobaudų padaugėjo 9,8 %.
9. Išvados
Direktyva 95/50/EB į visų valstybių narių nacionalinę teisę perkelta 1997 m. sausio 1 d. 2004 m. ataskaitų teikimo reikalavimai buvo iš dalies pakeisti, naujosios ataskaitų teikimo nuostatos tapo taikytinos nuo 2005 m. gruodžio 14 d. Nustačiusi tam tikrų sistemingų ataskaitų teikimo nenuoseklumų, 2011 m. Komisija paskelbė susijusią rekomendaciją.
Visos valstybės narės tikrina pavojingus krovinius vežančias transporto priemones ir iš esmės gana tinkamai teikia ataskaitas apie tokius tikrinimus. Visgi tam tikrų nenuoseklumų dar pasitaiko, todėl Komisija toliau deda pastangas siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi Direktyvoje 95/50/EB nustatytų ataskaitų teikimo reikalavimų, ir kiekvienais metais šių reikalavimų laikymasis vis gerėja. Galima daryti išvadą, kad Direktyva 95/50/EB apskritai taikoma tinkamai.
Tačiau iš naujausių ataskaitų aiškiai matyti, kad valstybės narės šiems tikrinimams skiria vis mažiau išteklių. Palyginti su ankstesnėje ataskaitoje nagrinėtu ataskaitiniu laikotarpiu (2008–2011 m.), nurodomas tikrinimų skaičius kasmet mažėjo. Kadangi pačioms valstybėms narėms yra svarbu nustatyti pavojus, kurių gali kilti vežant šiuos krovinius, ir jų išvengti, Komisija norėtų paraginti keistis šioje srityje įgyta geriausia patirtimi ir toliau investuoti į šią sritį.
Pažeidimų skaičius ataskaitiniu laikotarpiu išliko gana stabilus: 2014 m. pažeidimas būdavo nustatomas arba įtariamas per vieną iš penkių vežamų pavojingų krovinių tikrinimų, o 2012 m. – per vieną iš 4,5 tikrinimų.
Tais atvejais, kai buvo nustatyta pažeidimų, 42,69 % iš jų buvo priskirti prie sunkiausių pažeidimų kategorijos. Dėl to 2012 m. buvo imobilizuotos maždaug 8 875 transporto priemonės.
Galiausiai reikia pasakyti, kad Europos Sąjungoje pavojingų krovinių vežimui yra taikomas bendras nuostatų rinkinys. Šios nuostatos taikomos vienodai taip pat daugelyje ne ES šalių. Vis dėlto beveik 32 000 iš maždaug 150 000 metinių tikrinimo keliuose atvejų nustatoma, kad vežama nesilaikant privalomų saugos reikalavimų.
Tačiau valstybių narių nurodomą didelį pažeidimų skaičių taip pat galėjo lemti jų pasirinkta tikrinimo politika, pagal kurią siekiama nustatyti blogiausiai dirbančius vežėjus ir jiems taikyti sankcijas, taip siekiant užtikrinti kuo didesnį turimų ribotų išteklių panaudojimo efektyvumą. Tai reiškia, kad pateiktais statistiniais duomenimis ES pavojingų krovinių vežimo rinka apibūdinama ne visiškai tiksliai – iš tiesų ši rinka yra gerokai saugesnė nei gali atrodyti iš pateiktų duomenų.
Atsižvelgdama į tai, Komisija kartu su atitinkamomis valdžios institucijomis pradėjo nagrinėti galimybes iš dalies pakeisti direktyvos priedus, kad būtų patobulintas valstybių narių taikytinas tikrinimų ir sankcijų registravimo ir teikimo būdas.
«-»
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2017 03 06
COM(2017) 112 final
PRIEDAI
prie
KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI
dėl Tarybos direktyvos 95/50/EB dėl pavojingų krovinių vežimo keliais vienodų tikrinimo procedūrų taikymo valstybėse narėse
I priedas
Tikrinimų skaičiaus pokyčiai, reikalavimų nesilaikymas ir I kategorijos pažeidimai
Papildoma su šia lentele susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 7 dalyje
ŠALIS |
2008 m. |
2009 m. |
2010 m. |
2011 m. |
2012 m. |
2013 m. |
2014 m. |
|
BE |
Tikrinimų skaičius |
5 178 |
6 033 |
5 464 |
4 188 |
4 504 |
4 001 |
4 095 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
17,671% |
21,76 % |
22,16 % |
12,32 % |
17,94 % |
19,80 % |
19,88 % |
|
I rizikos kategorija % |
24,07 % |
37,49 % |
37,05 % |
26,42 % |
48,51 % |
42,93 % |
42,26 % |
|
BG |
Tikrinimų skaičius |
2 8106 |
2 8455 |
7 756 |
6 203 |
5 424 |
4 237 |
3 212 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
0,71 % |
4,85 % |
0,81 % |
1,00 % |
0,59 % |
1,06 % |
0,72 % |
|
I rizikos kategorija % |
34,33 % |
27,78 % |
57,41 % |
55,74 % |
84,38 % |
31,11 % |
30,43 % |
|
CZ |
Tikrinimų skaičius |
3 977 |
3 471 |
2 816 |
2 491 |
1 932 |
1 743 |
1 640 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
5,53 % |
6,60 % |
11,51 % |
11,92 % |
11,39 % |
10,27 % |
12,62 % |
|
I rizikos kategorija % |
21,36 % |
25,33 % |
17,59 % |
55,74 % |
25,00 % |
21,79 % |
30,92 % |
|
DK |
Tikrinimų skaičius |
755 |
721 |
604 |
646 |
531 |
323 |
675 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
58,15 % |
61,44 % |
57,12 % |
58,98 % |
50,28 % |
0,31 % |
34,67 % |
|
I rizikos kategorija % |
38,27 % |
35,21 % |
38,26 % |
35,43 % |
35,58 % |
83,00 % |
71,79 % |
|
DE |
Tikrinimų skaičius |
79 664 |
62 085 |
67 356 |
58 270 |
55 195 |
55 344 |
49 851 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
22,69 % |
23,64 % |
21,69 % |
27,02 % |
25,52 % |
24,44 % |
26,23 % |
|
I rizikos kategorija % |
48,14 % |
45,23 % |
49,96 % |
49,55 % |
47,65 % |
48,65 % |
50,97 % |
|
EE |
Tikrinimų skaičius |
117 |
152 |
154 |
44 |
73 |
14 |
34 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
46,15 % |
39,47 % |
50,00 % |
25,00 % |
17,81 % |
42,86 % |
50,00 % |
|
I rizikos kategorija % |
25,93 % |
30,00 % |
25,97 % |
45,45 % |
53,85 % |
66,67 % |
76,47 % |
|
IE |
Tikrinimų skaičius |
783 |
892 |
751 |
674 |
437 |
370 |
296 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
38,19 % |
28,36 % |
26,23 % |
24,93 % |
21,28 % |
25,68 % |
23,31 % |
|
I rizikos kategorija % |
13,71 % |
25,20 % |
33,33 % |
12,64 % |
35,48 % |
23,16 % |
37,68 % |
|
EL |
Tikrinimų skaičius |
1202 |
413 |
1 094 |
650 |
757 |
596 |
437 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
3,83 % |
10,65 % |
3,93 % |
5,54 % |
0,53 % |
0,17 % |
0,23 % |
|
I rizikos kategorija % |
69,57 % |
61,36 % |
55,81 % |
30,56 % |
75,00 % |
100,00 % |
100,00 % |
|
ES |
Tikrinimų skaičius |
42 771 |
40 782 |
36 004 |
19 707 |
9 480 |
10 382 |
9 635 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
0,27 % |
10,63 % |
11,44 % |
29,60 % |
67,90 % |
56,88 % |
49,77 % |
|
I rizikos kategorija % |
63,64 % |
65,28 % |
64,82 % |
75,63 % |
67,07 % |
58,54 % |
46,24 % |
|
FR |
Tikrinimų skaičius |
6 572 |
5 788 |
6 178 |
6 930 |
7 546 |
7 345 |
7 746 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
21,67 % |
16,48 % |
16,48 % |
14,68 % |
13,86 % |
13,41 % |
13,16 % |
|
I rizikos kategorija % |
24,30 % |
25,05 % |
29,08 % |
28,32 % |
28,30 % |
27,31 % |
26,50 % |
|
|
Tikrinimų skaičius |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
243 |
394 |
484 |
HR |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
22,22 % |
13,96 % |
20,87 % |
|
I rizikos kategorija % |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
Nėra duomenų |
12,96 % |
16,36 % |
16,83 % |
IT |
Tikrinimų skaičius |
4 960 |
5 180 |
6 253 |
6 260 |
6 235 |
4 789 |
3 120 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
16,73 % |
16,16 % |
13,58 % |
11,04 % |
5,21 % |
4,34 % |
5,00 % |
|
I rizikos kategorija % |
17,33 % |
15,85 % |
14,65 % |
14,18 % |
26,77 % |
25,96 % |
29,49 % |
|
CY |
Tikrinimų skaičius |
224 |
232 |
168 |
188 |
88 |
80 |
42 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
1,34 % |
1,72 % |
1,19 % |
1,60 % |
2,27 % |
22,50 % |
28,57 % |
|
I rizikos kategorija % |
0,00 % |
0,00 % |
0,00 % |
0,00 % |
0,00 % |
5,56 % |
0,00 % |
|
LV |
Tikrinimų skaičius |
1 230 |
996 |
703 |
89 |
197 |
182 |
259 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
7,15 % |
10,14 % |
8,25 % |
15,73 % |
19,29 % |
20,88 % |
10,81 % |
|
I rizikos kategorija % |
56,82 % |
59,41 % |
55,17 % |
78,57 % |
60,53 % |
63,16 % |
53,57 % |
|
LT |
Tikrinimų skaičius |
529 |
487 |
491 |
560 |
531 |
577 |
610 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
17,01 % |
18,07 % |
21,59 % |
6,07 % |
9,60 % |
13,00 % |
13,61 % |
|
I rizikos kategorija % |
6,67 % |
15,91 % |
16,04 % |
7,41 % |
21,57 % |
10,67 % |
26,51 % |
|
LU |
Tikrinimų skaičius |
210 |
293 |
233 |
341 |
222 |
186 |
98 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
59,05 % |
50,51 % |
48,50 % |
57,77 % |
52,25 % |
37,10 % |
46,94 % |
|
I rizikos kategorija % |
44,35 % |
6,08 % |
5,31 % |
0,00 % |
3,45 % |
2,90 % |
4,35 % |
|
HU |
Tikrinimų skaičius |
27 225 |
15 613 |
4 158 |
1 589 |
6 184 |
6 588 |
9 692 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
3,49 % |
5,72 % |
3,42 % |
4,85 % |
22,93 % |
6,27 % |
3,96 % |
|
I rizikos kategorija % |
30,77 % |
29,56 % |
34,18 % |
17,74 % |
4,51 % |
32,20 % |
42,45 % |
|
MT |
Tikrinimų skaičius |
81 |
76 |
79 |
78 |
77 |
78 |
72 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
54,32 % |
67,11 % |
63,29 % |
69,23 % |
63,64 % |
51,28 % |
81,94 % |
|
I rizikos kategorija % |
25,00 % |
21,57 % |
42,00 % |
24,07 % |
12,24 % |
15,00 % |
38,98 % |
|
NL |
Tikrinimų skaičius |
4 820 |
5 717 |
4 068 |
5 480 |
4 023 |
3 451 |
2 956 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
17,45 % |
10,02 % |
28,61 % |
30,99 % |
30,75 % |
30,48 % |
14,14 % |
|
I rizikos kategorija % |
60,57 % |
55,79 % |
59,39 % |
53,86 % |
97,49 % |
132,41 % |
353,11 % |
|
AT |
Tikrinimų skaičius |
6 883 |
9 824 |
10 220 |
11 300 |
11 966 |
11 676 |
13 851 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
35,70 % |
30,99 % |
28,72 % |
32,50 % |
30,32 % |
30,44 % |
27,10 % |
|
I rizikos kategorija % |
23,40 % |
20,70 % |
21,87 % |
20,40 % |
19,38 % |
17,45 % |
16,49 % |
|
PL |
Tikrinimų skaičius |
14 438 |
19 537 |
20 324 |
16 363 |
19 940 |
23 607 |
22 838 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
7,60 % |
6,68 % |
5,32 % |
6,17 % |
3,08 % |
3,81 % |
4,22 % |
|
I rizikos kategorija % |
14,65 % |
19,03 % |
23,39 % |
27,68 % |
36,59 % |
36,89 % |
35,41 % |
|
PT |
Tikrinimų skaičius |
425 |
566 |
1 065 |
601 |
657 |
834 |
633 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
58,35 % |
33,75 % |
29,67 % |
40,72 % |
29,68 % |
27,82 % |
44,39 % |
|
I rizikos kategorija % |
50,81 % |
41,88 % |
41,14 % |
41,11 % |
49,74 % |
61,64 % |
45,20 % |
|
RO |
Tikrinimų skaičius |
5 257 |
5 969 |
7 352 |
11 525 |
2 417 |
4 528 |
5 516 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
4,13 % |
2,31 % |
3,99 % |
3,64 % |
4,43 % |
5,96 % |
4,82 % |
|
I rizikos kategorija % |
32,82 % |
25,16 % |
29,69 % |
29,36 % |
16,82 % |
23,70 % |
27,44 % |
|
SI |
Tikrinimų skaičius |
291 |
315 |
253 |
601 |
1 548 |
1 878 |
1 494 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
48,11 % |
46,03 % |
39,53 % |
5,99 % |
2,45 % |
2,29 % |
3,48 % |
|
I rizikos kategorija % |
28,57 % |
38,62 % |
36,00 % |
38,89 % |
57,89 % |
46,51 % |
46,15 % |
|
SK |
Tikrinimų skaičius |
351 |
572 |
561 |
194 |
217 |
2 302 |
3 531 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
2,28 % |
12,41 % |
16,40 % |
0,52 % |
1,38 % |
0,13 % |
0,08 % |
|
I rizikos kategorija % |
75,00 % |
4,23 % |
4,35 % |
0,00 % |
0,00 % |
0,00 % |
0,00 % |
|
FI |
Tikrinimų skaičius |
3 353 |
3 589 |
3 273 |
3 100 |
3 073 |
2 302 |
2 434 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
41,10 % |
34,35 % |
32,26 % |
30,03 % |
27,43 % |
27,15 % |
25,43 % |
|
I rizikos kategorija % |
12,48 % |
12,09 % |
10,21 % |
11,08 % |
12,22 % |
17,44 % |
17,61 % |
|
SE |
Tikrinimų skaičius |
4 049 |
3 733 |
4 076 |
4 929 |
6 903 |
7 147 |
5 332 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
20,87 % |
16,98 % |
18,84 % |
20,15 % |
15,89 % |
15,49 % |
21,85 % |
|
I rizikos kategorija % |
21,42 % |
19,24 % |
22,01 % |
17,15 % |
19,78 % |
17,89 % |
23,78 % |
|
UK |
Tikrinimų skaičius |
9 181 |
7 251 |
8 427 |
4 277 |
2 962 |
3 217 |
2 765 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
36,99 % |
41,26 % |
22,99 % |
38,23 % |
37,31 % |
25,46 % |
58,34 % |
|
I rizikos kategorija % |
29,68 % |
17,88 % |
19,05 % |
16,64 % |
22,35 % |
20,51 % |
11,41 % |
|
|
|
|
|
|
|
|||
ES |
Tikrinimų skaičius |
252 632 |
228 742 |
199 881 |
167 340 |
153 362 |
157 455 |
150 348 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
13,67 % |
15,80 % |
16,54 % |
21,39 % |
22,12 % |
20,08 % |
20,80 % |
|
I rizikos kategorija % |
40,29 % |
37,16 % |
42,10 % |
44,04 % |
44,15 % |
45,00 % |
42,65 % |
|
|
|
|
|
|
|
|||
NO |
Tikrinimų skaičius |
712 |
767 |
515 |
617 |
563 |
755 |
793 |
Reikalavimų nesilaikymo atvejai % |
25,70 % |
22,16 % |
20,97 % |
25,12 % |
25,75 % |
34,70 % |
35,31 % |
|
I rizikos kategorija % |
19,13 % |
17,65 % |
29,63 % |
31,21 % |
26,90 % |
25,19 % |
25,00 % |
II priedas
Tikrinimų dažnumas milijonui tonkilometrių
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.1 dalyje.
III priedas. Tikrinimai pagal transporto priemonės registracijos vietą
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.2 dalyje.
Nacionalinė |
ES |
Ne ES |
IV priedas
Nuostatų neatitinkančių transporto priemonių procentinė dalis
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.3 dalyje.
V priedas. Nuostatų neatitinkančių transporto priemonių skaičius pagal registracijos vietą
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.4 dalyje.
Nacionalinė |
ES |
Ne ES |
VI priedas
Nuostatų neatitinkančių transporto priemonių imobilizavimo dažnumas
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.5 dalyje.
VII priedas
Pažeidimų pasiskirstymas pagal rizikos kategorijas
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.6 dalyje.
I kategorija |
II kategorija |
III kategorija |
VIII priedas. Pažeidimų pasiskirstymas pagal nuobaudų rūšis
Papildoma su šiais grafikais susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 8.7 dalyje.
Įspėjimas |
Bauda |
Kita |
IX priedas
Pavojingų krovinių vežimas keliais (milijonais tonkilometrių per metus)
Papildoma su šia lentele susijusi informacija pateikiama šios ataskaitos 6 dalyje. |
2009 m. |
2010 m. |
2011 m. |
2012 m. |
2013 m. |
2014 m. |
ES 28 |
: |
: |
81 024 |
80 803 |
73 945 |
75 024 |
ES 27 |
77 688 |
78 625 |
80 491 |
80 292 |
73 462 |
74 523 |
BE |
1 832 |
1 853 |
1 973 |
1 985 |
2 124 |
1 694 |
BG |
735 |
347 |
665 |
928 |
958 |
684 |
CZ |
1 050 |
1 669 |
1 787 |
1 393 |
1 281 |
1 567 |
DK |
1 015 |
772 |
730 |
767 |
760 |
690 |
DE |
12 961 |
12 853 |
13 028 |
12 773 |
12 958 |
12 912 |
EE |
82 |
171 |
189 |
133 |
163 |
172 |
IE |
530 |
379 |
419 |
443 |
476 |
355 |
EL |
3 283 |
2 708 |
1 989 |
2 268 |
1 169 |
1 010 |
ES |
11 253 |
11 643 |
11 908 |
11 833 |
10 626 |
11 718 |
FR |
7 755 |
7 325 |
7 785 |
8 900 |
8 158 |
7 976 |
HR |
493 |
481 |
533 |
511 |
483 |
501 |
IT |
11 270 |
11 342 |
9 556 |
8 313 |
8 037 |
7 358 |
CY |
169 |
184 |
194 |
167 |
181 |
147 |
LV |
215 |
114 |
234 |
219 |
213 |
227 |
LT |
308 |
283 |
324 |
392 |
386 |
534 |
LU |
359 |
413 |
482 |
581 |
700 |
839 |
HU |
1 241 |
1 049 |
1 032 |
883 |
997 |
1 023 |
MT (1) |
: |
: |
: |
: |
: |
: |
NL |
2 408 |
3 432 |
2 749 |
2 232 |
1 342 |
957 |
AT |
1 082 |
1 083 |
1 144 |
928 |
946 |
933 |
PL |
5 697 |
5 880 |
6 848 |
6 801 |
7 024 |
8 778 |
PT |
1 480 |
938 |
1 143 |
715 |
973 |
946 |
RO |
2 250 |
1 369 |
1 182 |
1 453 |
1 704 |
1 664 |
SI |
668 |
607 |
842 |
637 |
552 |
724 |
SK |
278 |
498 |
361 |
289 |
228 |
329 |
FI |
1 640 |
2 169 |
1 535 |
1 357 |
1 426 |
1 423 |
SE |
1 162 |
1 387 |
1 304 |
1 251 |
1 064 |
1 283 |
UK |
6 965 |
8 157 |
11 087 |
12 653 |
9 017 |
8 583 |
NO |
976 |
1 321 |
778 |
1 319 |
1 141 |
1 029 |
CH |
848 |
794 |
506 |
833 |
749 |
812 |
(1) Malta: taikoma nukrypti leidžianti nuostata pagal Reglamentą (ES) Nr. 70/2012
Šaltinis. Eurostatas (interneto duomenų kodas road_go_ta_dg)