Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0508

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjunga turi laikytis dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridėtų taisyklių pakeitimų

COM/2016/0508 final - 2016/0248 (NLE)

Briuselis, 2016 08 17

COM(2016) 508 final

2016/0248(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjunga turi laikytis dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridėtų taisyklių pakeitimų


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Siūlomu Tarybos sprendimu siekiama nustatyti Europos Sąjungos poziciją dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridedamų taisyklių pakeitimų, taikytinų nuo 2017 m. sausio 1 d.

Pirmiau minėti priedai ir taisyklės, paprastai vadinami ADR priedais ir prie ADN pridedamomis taisyklėmis, reglamentuoja Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (JT EEK) narių, kurios taip pat yra ADR ir ADN susitariančiosios šalys, tarptautinį pavojingų krovinių vežimą keliais ir vidaus vandenų keliais.

Pavojingų krovinių vežimo keliais ir vidaus vandenų keliais plėtra tiek Sąjungoje, tiek tarp Sąjungos ir kaimyninių šalių yra vienas iš pagrindinių Europos bendrosios transporto politikos elementų ir ja užtikrinamas visų pramonės šakų subjektų, gaminančių prekes, pagal ADR ir ADN priskiriamas prie pavojingų krovinių, arba iš jų gaunančių naudos, tinkamas veikimas. Todėl būtina šiuos susitarimus pritaikyti prie technikos ir mokslo pažangos, siekiant sudaryti sąlygas transporto ir susijusių ekonominės grandinės pramonės šakų subjektų plėtrai. Pakeitimais siekiama suderinti ADR ir ADN su JT tipinėmis taisyklėmis, įskaitant naujas apibrėžtis, klasifikacijos kriterijus ir JT numerius, pakavimo ir (arba) ženklinimo etiketėmis reikalavimus, atnaujinti taikytinus standartus ir technines nuostatas, taip pat ištaisyti korektūros klaidas.

2.KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Tarptautinio pobūdžio nuostatas dėl pavojingų krovinių vežimo yra nustačiusios įvairios tarptautinės organizacijos, kaip antai Jungtinių Tautų Europos ekonominė komisija (JT EEK), įvairios Jungtinių Tautų specializuotosios agentūros, Tarptautinio vežimo geležinkeliais tarpvyriausybinė organizacija (OTIF) ir Centrinė laivybos Reinu komisija (CCNR). Kadangi taisyklės turi derėti tarpusavyje, šį darbą atliekančios organizacijos sukūrė sudėtingą tarptautinę koordinavimo ir derinimo sistemą. Nuostatos priderinamos po dvejus metus trukusio darbo.

Rengiantis priimti šiuos pakeitimus konsultuotasi su įvairiais viešojo ir privačiojo sektorių ekspertais. Rengiant pakeitimus įvyko šie techninio pobūdžio posėdžiai:

Jungtinių Tautų Pavojingų krovinių vežimo ekspertų pakomitečio posėdžiai, surengti per:

1) 43-iąją sesiją, vykusią 2013 m. birželio 24–28 d. Ženevoje,

2) 44-ąją sesiją, vykusią 2013 m. lapkričio 25 d. – gruodžio 4 d. Ženevoje,

3) 45-ąją sesiją, vykusią 2014 m. birželio 23 d. – liepos 2 d. Ženevoje, ir

4) 46-ąją sesiją, vykusią 2014 m. gruodžio 1–9 d. Ženevoje;

JT EEK ir OTIF bendri RID ekspertų komiteto ir Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės posėdžiai, surengti per:

1) 2014 m. rudens sesiją, vykusią Ženevoje 2014 m. rugsėjo 15–19 d.,

2) 2015 m. pavasario sesiją, vykusią Berne 2015 m. kovo 23–27 d.,

3) 2015 m. rudens sesiją, vykusią Ženevoje 2015 m. rugsėjo 15–25 d., ir

4) 2016 m. pavasario sesiją, vykusią Berne 2016 m. kovo 14–18 d.;

šios Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) sesijos:

1) 2014 m. pavasario sesija, vykusi Ženevoje 2014 m. gegužės 6–9 d.,

2) 2014 m. rudens sesija, vykusi Ženevoje 2014 m. lapkričio 3–7 d.,

3) 2015 m. pavasario sesija, vykusi Ženevoje 2015 m. gegužės 4–7 d.,

4) 2015 m. rudens sesija, vykusi Ženevoje 2015 m. lapkričio 9–13 d., ir

5) 2016 m. pavasario sesija, vykusi Ženevoje 2016 m. gegužės 9–13 d.;

Saugos komiteto siūlymu surengtos šios Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) administracinio komiteto sesijos:

1) 2014 m. vasaros sesija, vykusi Ženevoje 2014 m. rugpjūčio 25–29 d.,

2) 2015 m. žiemos sesija, vykusi Ženevoje 2015 m. sausio 27–30 d.,

3) 2015 m. vasaros sesija, vykusi Ženevoje 2015 m. rugpjūčio 24–28 d., ir

4) 2016 m. žiemos sesija, vykusi Ženevoje 2016 m. sausio 25–29 d.

Per šiuos posėdžius ekspertų komitetai išnagrinėjo ir apsvarstė atskirus pasiūlymus dėl pakeitimų. Dėl daugumos rekomenduotų veiksmų sutarta vieningai. Kai kurie pasiūlymai rekomenduoti atsižvelgiant į daugumos ekspertų nuomonę. Pavojingų krovinių vežimo darbo grupė (WP.15) sprendimus dėl šių pasiūlymų priėmė kiekvienoje iš pirmiau nurodytų sesijų.

ADR ir ADN priedų pakeitimų priėmimo procedūra

Pagal Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) įgaliojimų ir darbo tvarkos taisyklių VII skyrių („Balsavimas“) darbo grupėje po vieną balsą turi tik visateisiai dalyviai, o to organo sprendimai paprastai priimami tik bendru sutarimu. WP.15 darbo grupėje balsuojama rankos pakėlimu.

Remiantis ADR 14 straipsniu, Pavojingų krovinių vežimo darbo grupei (WP.15) priėmus sprendimą, laikoma, kad bet kuriems pasiūlytiems ADR priedų pakeitimams pritarta, jei per tris mėnesius nuo dienos, kurią Jungtinių Tautų generalinis sekretorius juos išplatina, bent vienas trečdalis susitariančiųjų šalių arba penkios susitariančiosios šalys, jei vienas trečdalis yra daugiau kaip penkios, raštu nepareiškė Generaliniam Sekretoriui prieštaravimų dėl siūlomų pakeitimų.

Dabartiniai WP.15 darbo grupės priimti pakeitimai, kurie išdėstyti šio pasiūlymo priede pateiktuose dokumentuose, bus išsiųsti Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui, kad 2016 m. liepos 1 d. apie juos būtų galima pranešti ADR susitariančiosioms šalims ir jiems būtų pritarta ADR 14 straipsnyje nustatyta tvarka; su pakeitimais taip pat galima susipažinti internete 1 .

Remiantis ADN 20 straipsniu, ADN administraciniam komitetui priėmus sprendimą, laikoma, kad pakeitimams pritarta, jei per tris mėnesius nuo dienos, kurią Jungtinių Tautų generalinis sekretorius juos išplatina, bent vienas trečdalis susitariančiųjų šalių arba penkios susitariančiosios šalys, jei vienas trečdalis yra daugiau kaip penkios, raštu nepareiškė Generaliniam Sekretoriui prieštaravimų dėl siūlomų pakeitimų.

Dabartiniai ADN administracinio komiteto priimti pakeitimai, kurie išdėstyti šio pasiūlymo priede pateiktuose dokumentuose, bus išsiųsti Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui, kad 2016 m. liepos 1 d. apie juos būtų galima pranešti ADN susitariančiosioms šalims ir jiems būtų pritarta ADN 20 straipsnyje nustatyta tvarka; su pakeitimais taip pat galima susipažinti internete 2 .

3.TEISINIAI PASIŪLYMO ASPEKTAI

Europos Sąjunga nėra ADR ir ADN susitariančioji šalis. Vis dėlto tai, kad Europos Sąjunga nėra tarptautinio susitarimo šalis, neužkerta kelio jai naudotis savo kompetencija per savo institucijas nustatant poziciją, kuri turi būti priimta jos vardu tuo susitarimu įsteigtame organe, visų pirma per to susitarimo šalimis esančias valstybes nares, bendrai veikiančias jos interesais (žr. Sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, 52 punktą ir jame nurodytą Teismo praktiką).

Šiuo metu ADR susitariančiosiomis šalimis yra 48 valstybės, iš jų – visos 28 ES valstybės narės. ADN susitariančiosiomis šalimis yra 18 valstybių, iš jų – 13 ES valstybių narių.

Nuo 1997 m. sausio 1 d. Europos Sąjunga ADR nuostatas taiko visų rūšių pavojingų krovinių vežimui keliais ES teritorijoje; iš pradžių jos buvo taikomos pagal 1994 m. lapkričio 21 d. Tarybos direktyvą 94/55/EB dėl valstybių narių teisės aktų, susijusių su pavojingų krovinių vežimu keliais, suderinimo 3 . 2008 metais Direktyvą 94/55/EB pakeitė Direktyva 2008/68/EB; naujojoje direktyvoje laikomasi ankstesnės direktyvos principų. ADN nuostatas pavojingų krovinių vežimui vidaus vandenų keliais Europos Sąjunga taiko nuo 2009 m. sausio 1 d.

Direktyvos 2008/68/EB 4 straipsnyje dėl trečiųjų šalių nustatyta, kad „pavojingų krovinių vežimas tarp valstybių narių ir trečiųjų šalių leidžiamas laikantis ADR, RID arba ADN reikalavimų, jei prieduose nenurodyta kitaip“. Be to, direktyvos 12 konstatuojamoje dalyje nustatyta, kad „trečiosiose šalyse registruotoms transporto priemonėms turėtų būti leidžiama vykdyti tarptautinį pavojingų krovinių vežimą valstybių narių teritorijose, jei jos laikosi atitinkamų ADR, RID, ADN ir šios direktyvos nuostatų“.

Jei prieštaravimų nepareikš pakankamas skaičius šalių, tikimasi, kad su šiuo pasiūlymu susiję pakeitimai įsigalios 2017 m. sausio 1 d. ir taps privalomi.

Siūlomo Tarybos sprendimo teisinis pagrindas – SESV 91 straipsnis kartu su 218 straipsnio 9 dalimi.

Pasiūlymo projekto 1 straipsnyje pateiktas išsamus numatomų pakeitimų sąrašas ir nurodyta, kad jiems Sąjunga gali pritarti. Atsižvelgiant į techninę pažangą, numatomi pakeitimai laikomi tinkamais siekiant užtikrinti saugų ir ekonomiškai efektyvų pavojingų krovinių vežimą, todėl jiems gali būti pritarta.

4.    ĮGYVENDINIMAS EUROPOS SĄJUNGOJE

Tie pirmiau nurodyti pakeitimai, kurie taps privalomi, turės būti įtraukti į Direktyvą 2008/68/EB dėl pavojingų krovinių vežimo vidaus keliais, pagal kurią pavojingų krovinių vežimui keliais, geležinkeliais ar vidaus vandenų keliais valstybėse narėse ar tarp jų taikomos vienodos taisyklės. Todėl Komisija yra įgaliota Direktyvos 2008/68/EB I priedo I.1 skirsnį ir III priedo III.1 skirsnį priderinti prie mokslo ir technikos pažangos. Pasibaigus terminui, per kurį galima pareikšti prieštaravimą dėl Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus paskelbto pranešimo, Komisija pradės priderinimo procedūrą.

2016/0248 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjunga turi laikytis dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridėtų taisyklių pakeitimų

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 91 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)Sąjungos veiksmais pavojingų krovinių vežimo srityje turėtų būti siekiama gerinti transporto saugą ir saugumą, saugoti aplinką ir sudaryti palankesnes sąlygas tarptautiniam krovinių vežimui;

(2)Sąjunga nėra Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (toliau – ADR) ir Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (toliau – ADN) susitariančioji šalis. Vis dėlto tai neužkerta kelio jai naudotis savo kompetencija per savo institucijas nustatant poziciją, kuri turi būti priimta jos vardu tuo susitarimu įsteigtame organe, visų pirma per to susitarimo šalimis esančias valstybes nares, bendrai veikiančias jos interesais;

(3)ADR susitariančiosiomis šalimis yra ir ją taiko visos valstybės narės, o ADN susitariančiosiomis šalimis yra ir jį taiko 13 valstybių narių;

(4)Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2008/68/EB 4 nustatyti pavojingų krovinių vežimo keliais, geležinkeliais ar vidaus vandenų keliais valstybėse narėse ar tarp jų reikalavimai, darant nuorodą į ADR ir ADN. Be to, tos direktyvos 4 straipsnyje nustatyta, kad „pavojingų krovinių vežimas tarp valstybių narių ir trečiųjų šalių leidžiamas laikantis ADR, RID arba ADN reikalavimų, jei prieduose nenurodyta kitaip“;

(5)2014–2016 m. Pavojingų krovinių vežimo darbo grupė (WP.15) ir ADN administracinis komitetas atitinkamai ADR 14 straipsnyje ir ADN 20 straipsnyje nustatyta tvarka priėmė tam tikrų pakeitimų, kurie, kaip tikimasi, įsigalios 2017 m. sausio 1 d.;

(6)šiais techninių standartų arba vienodų techninių normų pakeitimais siekiama užtikrinti saugų ir veiksmingą pavojingų krovinių vežimą, kartu atsižvelgiant į sektoriaus mokslinę ir techninę pažangą ir į kuriamas naujas medžiagas bei produktus, kurie vežami kelia pavojų. Pavojingų krovinių vežimo keliais ir vidaus vandenų keliais plėtra tiek Sąjungoje, tiek tarp Sąjungos ir kaimyninių šalių yra vienas iš pagrindinių bendrosios transporto politikos elementų, kuriuo užtikrinamas visų pramonės šakų subjektų, gaminančių prekes, pagal ADR ir ADN priskiriamas prie pavojingų krovinių, arba iš jų gaunantiems naudos, tinkamas veikimas;

(7)visi siūlomi pakeitimai yra pagrįsti ir naudingi, todėl Sąjunga turėtų jiems pritarti,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Pozicija, kurios Europos Sąjunga turėtų laikytis dėl siūlomų ADR priedų ir prie ADN pridėtų taisyklių pakeitimo, atitinka šio sprendimo priedą.

Dėl neesminių šios pozicijos pakeitimų gali būti susitarta be tolesnio Tarybos sprendimo.

2 straipsnis

1 straipsnyje išdėstytą Sąjungos poziciją pareiškia ADR ir ADN susitariančiosiomis šalimis esančios valstybės narės, bendrai veikdamos Sąjungos interesų labui.

3 straipsnis

Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) ir ADN saugos komiteto sprendimai paskelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir nurodoma jų įsigaliojimo data.

4 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/wp15/wp15rep.html.
(2) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/adn/adn_rep.html.
(3) OL L 263, 1995 11 4, p. 18–19.
(4) 2008 m. rugsėjo 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/68/EB dėl pavojingų krovinių vežimo vidaus keliais (OL L 260, 2008 9 30, p. 13).
Top

Briuselis, 2016 08 17

COM(2016) 508 final

PRIEDAS

prie

pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjunga turi laikytis dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridėtų taisyklių pakeitimų


PRIEDAS

prie

pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjunga turi laikytis dėl Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) priedų ir prie Europos susitarimo dėl tarptautinio pavojingų krovinių vežimo vidaus vandenų keliais (ADN) pridėtų taisyklių pakeitimų

Pasiūlymas

Informacinis dokumentas

Pranešimas

Dalykas

Pastabos

ES pozicija

1

ECE/TRANS/WP.15/231

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADR A ir B priedų pakeitimų projektas

Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) techninis susitarimas

Pritaria pakeitimams

2

ECE/TRANS/WP.15/231/Corr.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADR A ir B priedų pakeitimų projektas

Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) techninis susitarimas

Pritaria pakeitimams

3

ECE/TRANS/WP.15/231/Add.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADR A ir B priedų pakeitimų projektas

Pavojingų krovinių vežimo darbo grupės (WP.15) techninis susitarimas

Pritaria pakeitimams

4

ECE/ADN/36

C.N.444.2016.TREATIES-XI.D.6

Prie ADN pridedamų taisyklių pakeitimų projektas

Administracinio komiteto techninis susitarimas

Pritaria pakeitimams

Top