Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0183

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kurį turi parengti ICAO institucijos ir kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti

    COM/2016/0183 final - 2016/094 (NLE)

    Briuselis, 2016 04 08

    COM(2016) 183 final

    2016/0094(NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kurį turi parengti ICAO institucijos ir kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

    21-ojoje Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių konferencijoje sėkmingai priimtas Paryžiaus susitarimas, kurio tikslas – siekti, kad pasaulio temperatūra padidėtų kur kas mažiau nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir toliau dėti pastangas, kad ji padidėtų ne daugiau kaip 1,5 laipsnio. Iki 2050 m. bendrą išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų (toliau – ŠESD) kiekį reikėtų sumažinti ne mažiau kaip 50 %, palyginti su 1990 m. lygiu. Prie šio išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo turėtų prisidėti visi ekonomikos sektoriai, įskaitant tarptautinę aviaciją.

    Tarptautinės aviacijos išmetamas ŠESD kiekis sudaro daugiau kaip 2 proc. viso išmetamo šių dujų kiekio ir proporcingai didėja, o 2050 m. prognozės rodo, kad toliau pagal įprastinį scenarijų vykdant aviacijos veiklą išmetamas šių dujų kiekis gali išaugti daugiau kaip 200 proc., palyginti su dabartiniu lygiu. Komisijos komunikate Europos Parlamentui ir Tarybai „Paryžiaus protokolas. Kaip švelninsime klimato kaitą pasaulyje po 2020 m.?“ 1 pabrėžiama, kad Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) iki 2016 m. pabaigos turėtų imtis veiksmų, kuriais siektų veiksmingai reguliuoti tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekį. Nepaisant technologinės pažangos bendro išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo aviacijos sektoriuje potencialas yra ribotas, todėl rinka grindžiamos priemonės pripažintos tinkama galimybe aviacijos sektoriui prisidėti prie bendro išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo. 2013 m. vykusioje 38-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje nuspręsta parengti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti, o sprendimas pradėti taikyti schemą nuo 2020 m. turi būti priimtas iki 2016 m. rugsėjo 27 d.–spalio 7 d. vyksiančios 39-osios ICAO asamblėjos sesijos 2 .

    Todėl būtina kuo greičiau ir dar gerokai prieš kitą ICAO asamblėjos sesiją priimti poziciją, kurios valstybės narės, bendrai veikdamos ES interesų labui, turėtų laikytis ICAO priimant sprendimą.

    Sąjungos priimtą poziciją ICAO institucijose pareiškia Komisija ir valstybės narės. Rengiant tokios priemonės pasiūlymą dalyvauja daugybė ICAO institucijų, įskaitant ICAO tarybą. ES poziciją būtina priimti ir tam, kad būtų užtikrintas suderinamumas su esama ES teise.

    Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

    Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 1600/2002/EB Sąjunga raginama identifikuoti konkrečius veiksmus, mažinančius ŠESD išmetamus kiekius tarptautinėje aviacijoje, ir jų imtis, jeigu ICAO nariai nėra susitarę dėl tokių veiksmų iki 2002 m.; 2001 m. vykusioje 33-iojoje ICAO asamblėjos sesijoje priėmus sprendimą patvirtinti atvirą tarptautinės aviacijos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą 3 ir iki 35-osios ICAO asamblėjos sesijos (2004 m.) parengti tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų įtraukimo į ICAO susitariančiųjų šalių apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemas gaires 4 , Europos Parlamentas ir Taryba priėmė Direktyvą 2008/101/EB, kuria iš dalies pakeista Direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą 5 , siekiant į tą sistemą įtraukti aviacijos veiklą.

    2013 m. vykusioje 38-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje ne tik numatyta parengti pasaulinę rinka grindžiamą priemonę, bet ir nuspręsta, kad ICAO ir jos valstybės narės drauge su atitinkamomis organizacijomis stengsis pasiekti didelio užmojo bendrą tarpinį tikslą nuo 2020 m. tarptautinės aviacijos išmetamą bendrą grynojo anglies dioksido kiekį išlaikyti tame pačiame lygyje. Prognozuojama, kad 2020 m. tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekis bus maždaug 70 proc. didesnis nei 2005 m. 6 , ir Sąjunga bei jos valstybės narės nuolat siekia, kad bendras tarptautinės aviacijos išmetamo ŠESD kiekio mažinimo tikslas būtų 10 proc. iki 2020 m., palyginti su 2005 m. lygiu. Tačiau Sąjungai būtų naudinga pasinaudoti proga paskatinti per gana trumpą laiką parengti pasaulinę rinka grindžiamą priemonę, skirtą užtikrinti, kad tarptautinės aviacijos išmetamas ŠESD kiekis neviršytų 2020 m. lygio, numatant galimybę ilgainiui prireikus šį tikslą persvarstyti.

    Kad 2016 m. vyksiančioje 39-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje būtų lengviau priimti tinkamą priemonę, Sąjungos teisės aktų leidėjai nusprendė Direktyvos 2003/87/EB reikalavimus dėl skrydžių į Europos ekonominei erdvei (EEE) nepriklausančių valstybių aerodromus ir iš jų laikinai laikyti įvykdytais 7 . Po 2016 m. vyksiančios 39-osios ICAO asamblėjos sesijos Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai parengs ataskaitą apie veiksmus, kuriais siekiama nuo 2020 m. įgyvendinti tarptautinį dokumentą dėl pasaulinės rinka grindžiamos priemonės, kuri padės nediskriminaciniu būdu sumažinti tarptautinės aviacijos išmetamą ŠESD kiekį. Ataskaitoje Komisija svarstys tuos išmetamųjų teršalų, susijusių su skrydžiais į EEE nepriklausančiose valstybėse esančius aerodromus ir iš jų, reglamentavimo nuo 2017 m. sausio 1 d. apimties pokyčius ir prireikus pateiks pasiūlymus dėl jų.

    Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Siūlomas sprendimas yra suderinamas su kitų sričių Sąjungos politika, visų pirma energetikos, aplinkos ir transporto, ir ją papildo 8 .

    Tačiau visuotinai pareinant prie švarios energijos reikės, kad keistųsi verslo ir investavimo modeliai ir kad visose politikos srityse būtų sukuriamos atitinkamos paskatos.

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    Teisinis pagrindas

    Pasiūlymas teikiamas pagal SESV 192 straipsnio 1 dalį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi.

    SESV 218 straipsnio 9 dalyje nustatoma pozicijų, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, nustatymo procedūra.

    Šiuo atveju ICAO asamblėjoje numatytas priimti aktas turės Direktyvos 2003/87/EB 28a straipsnyje nurodytą teisinį poveikį.

    Pagal SESV 192 straipsnio 1 dalį ir 191 straipsnį, Europos Sąjunga padeda siekti, be kita ko, šių tikslų: išlaikyti, saugoti ir gerinti aplinkos kokybę; remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms spręsti, visų pirma kovai su klimato kaita.

    Priemonės pasirinkimas

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 2018 straipsnio 9 dalyje numatyta, kad taikytina priemonė yra Tarybos sprendimas.

    3.EX-POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    Netaikoma.

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Pasiūlymas neturi poveikio Europos Sąjungos biudžetui.

    5.KITI ELEMENTAI

    Netaikoma.

    2016/0094 (NLE)



    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kurį turi parengti ICAO institucijos ir kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 192 straipsnio 1 dalį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

    atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)    Tarptautinės aviacijos išmetamas ŠESD kiekis sudaro daugiau kaip 2 proc. viso išmetamo šių dujų kiekio ir proporcingai didėja, o 2050 m. prognozės rodo, kad toliau pagal įprastinį scenarijų vykdant aviacijos veiklą išmetamas šių dujų kiekis gali išaugti daugiau kaip 200 proc., palyginti su dabartiniu lygiu. Iki 2050 m. bendrą išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų (toliau – ŠESD) kiekį reikėtų sumažinti ne mažiau kaip 50 %, palyginti su 1990 m. lygiu. Prie šio išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo turėtų prisidėti visi ekonomikos sektoriai, įskaitant tarptautinę aviaciją.

    2015 m. gruodžio mėn. vykusios 21-osios Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių konferencijos pabaigoje sėkmingai priimtas Paryžiaus susitarimas, kurio tikslas – siekti, kad pasaulio temperatūra padidėtų kur kas mažiau nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir toliau dėti pastangas, kad ji padidėtų ne daugiau kaip 1,5 laipsnio;   

    (2)    Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) įsteigta 1944 m. Čikagos Tarptautinės civilinės aviacijos konvencija. Visos valstybės narės yra šios Konvencijos susitariančiosios šalys bei ICAO narės, o Sąjunga gali stebėtojo teisėmis dalyvauti kai kuriuose ICAO susitikimuose, įskaitant kas trejus metus vykstančias ICAO asamblėjos sesijas. Sąjunga ir visos jos valstybės narės yra 1997 m. Kioto protokolo šalys, todėl pagal jo nuostatas, bendradarbiaudamos ICAO, turi mažinti tarptautinės aviacijos išmetamą ŠESD kiekį. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 1600/2002/EB Sąjunga raginama identifikuoti konkrečius veiksmus, mažinančius ŠESD išmetamus kiekius tarptautinėje aviacijoje, ir jų imtis, jeigu ICAO nariai nėra susitarę dėl tokių veiksmų iki 2002 m.;

    (3)    2001 m. vykusioje 33-iojoje ICAO asamblėjos sesijoje patvirtinta atvira tarptautinės aviacijos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema 9 . 2004 m. ICAO aviacijos aplinkos apsaugos komitetas rekomendavo nutraukti specialiai aviacijai skirtos prekybos taršos leidimais sistemos, ICAO iniciatyva nustatytos nauja teisine priemone, taikymą. 2004 m. vykusioje 35-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje pritarta atvirai prekybai apyvartiniais taršos leidimais ir galimybei valstybėms tarptautinės aviacijos išmetamuosius teršalus inkorporuoti į savo apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemas 10 , tačiau 2007 m. vykusioje 36-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje paraginta kitose valstybėse įsisteigusių orlaivių naudotojų neįtraukti į prekybą, nebent dėl to susitaria abi šalys 11 . Sąjunga, jos valstybės narės ir kitos Europos valstybės sistemingai pasilieka teisę nediskriminuodamos taikyti rinka grindžiamas priemones visiems orlaivių naudotojams, teikiantiems skrydžių į savo teritoriją, iš jos arba joje paslaugas, turėdamos omenyje, kad Čikagos konvencijoje pripažįstama šalių teisė savo oro erdvės įstatymus ir kitus teisės aktus nediskriminuojant taikyti visų valstybių orlaiviams, kuriais teikiamos skrydžių į savo teritoriją, iš jos arba joje paslaugos 12 ;

    (4)    kadangi aviacijos išmetamo ŠESD kiekio ribojimas yra labai svarbus indėlis, atitinkantis bendrus išmetamųjų teršalų mažinimo įsipareigojimus, Europos Parlamentas ir Taryba priėmė Direktyvą 2008/101/EB 13 , kuria iš dalies pakeista 2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB 14 , įtraukiant į tą sistemą aviacijos veiklą. Direktyvos 2008/101/EB penktoje konstatuojamoje dalyje teigiama, kad ES turėtų siekti užtikrinti, kad į tokį visuotinį susitarimą, kuriuo siekiama neleisti kilti pasaulio temperatūrai, būtų įtrauktos priemonės, skirtos tarptautinės aviacijos sektoriuje išmetamiems ŠESD kiekiams mažinti, ir kad tokiu atveju Komisija turėtų apsvarstyti, kokie šios Direktyvos 2003/87/EB pakeitimai dėl orlaivių naudotojų yra būtini;

    (5)    Komisijos komunikate Europos Parlamentui ir Tarybai „Paryžiaus protokolas. Kaip švelninsime klimato kaitą pasaulyje po 2020 m.?“ 15 pabrėžiama, kad ICAO iki 2016 m. pabaigos turėtų imtis veiksmų, kuriais siektų veiksmingai reguliuoti tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekį. Kitas ICAO asamblėjos susitikimas įvyks 2016 m., jame turėtų būti susitarta dėl tarptautinio dokumento, kuriuo bus numatyta iki 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiama priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti;

    (6)    2013 m. vykusioje 38-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje nuspręsta, kad ICAO ir jos valstybės narės drauge su atitinkamomis organizacijomis stengsis pasiekti didelio užmojo bendrą tarpinį tikslą nuo 2020 m. tarptautinės aviacijos išmetamą bendrą grynojo anglies dioksido kiekį išlaikyti tame pačiame lygyje (toliau – ICAO tikslas), ir nuspręsta parengti tarptautinei aviacijai skirtą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę ir šio darbo rezultatus pateikti 2016 m. vyksiančioje 39-ojoje ICAO asamblėjos sesijoje, kad dėl jų būtų priimtas sprendimas. Prognozuojama, kad 2020 m. tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekis bus maždaug 70 proc. didesnis nei 2005 m. 16 ir Sąjunga bei jos valstybės narės nuolat siekia, kad bendras tarptautinės aviacijos išmetamo ŠESD kiekio mažinimo tikslas būtų 10 proc. iki 2020 m., palyginti su 2005 m. lygiu. Tačiau Sąjungai būtų naudinga pasinaudoti proga paskatinti per gana trumpą laiką parengti pasaulinę rinka grindžiamą priemonę, skirtą užtikrinti, kad tarptautinės aviacijos išmetamas ŠESD kiekis neviršytų 2020 m. lygio, numatant galimybę ilgainiui prireikus šį tikslą persvarstyti;

    (7)    kad 2016 m. vyksiančioje ICAO asamblėjos sesijoje būtų lengviau priimti tinkamą priemonę, Sąjungos teisės aktų leidėjas nusprendė Direktyvos 2003/87/EB reikalavimus dėl skrydžių į Europos ekonominei erdvei (EEE) nepriklausančių valstybių aerodromus ir iš jų laikinai laikyti įvykdytais. Taip Sąjunga pabrėžė, kad teisiniai reikalavimai gali būti taikomi skrydžiams į EEE valstybių aerodromus ir iš jų ir kad tokiu pačiu būdu teisiniai reikalavimai gali būti taikomi su skrydžiais tarp tokių aerodromų susijusiems išmetamiesiems teršalams 17 ;

    (8)    Direktyvoje 2003/87/EB su pakeitimais išdėstyti tam tikri įpareigojimai, kurių Komisija turi laikytis po 2016 m. vyksiančios 39-osios ICAO asamblėjos sesijos. Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai parengs ataskaitą apie veiksmus, kuriais bus siekiama nuo 2020 m. įgyvendinti pasaulinę rinka grindžiamą priemonę, kuri padės nediskriminaciniu būdu sumažinti tarptautinės aviacijos išmetamą ŠESD kiekį. Ataskaitoje Komisija svarstys tuos išmetamųjų teršalų, susijusių su skrydžiais į EEE nepriklausančiose valstybėse esančius aerodromus ir iš jų, reglamentavimo nuo 2017 m. sausio 1 d. apimties pokyčius ir prireikus pateiks pasiūlymus dėl jų;

    (9)    turėtų būti nustatyta Sąjungos pozicija, kurios turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kuris turi būti parengtas ICAO ir kuriuo bus numatyta nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti;

    (10)    Sąjungos poziciją būtina priimti gerokai prieš kitą ICAO asamblėjos sesiją,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Pozicija, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi ICAO dėl dokumento dėl pasaulinės rinka grindžiamos priemonės, turi atitikti šio sprendimo priedą ir ją ICAO institucijose turi pareikšti Komisija ir valstybės narės, bendrai veikdamos Sąjungos interesų labui.

    2 straipsnis

    Komisija apie vykstančias diskusijas nuolat informuoja atitinkamus Tarybos organus. Kad Komisija galėtų visapusiškai įvertinti Tarybos nuomonę apie tinkamą priedo sąlygų taikymą, ji viso proceso metu konsultuojasi su šiais organais, kai tik prireikia atsižvelgdama į ICAO institucijose vykstančių diskusijų raidą.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas

    (1) COM(2015) 81, 2015 m. kovo 4 d.
    (2) ICAO rezoliucija Nr. A38–18 (2013 m.).
    (3) ICAO rezoliucija Nr. A33–7 (2001 m.).
    (4) ICAO rezoliucija Nr. A35–5 (2004 m.).
    (5) OL L 275, 2003 10 25, p. 32.
    (6) Žr. 4 išnašoje nurodytos 2013 m. ICAO rezoliucijos nuostatų išlygas.
    (7) Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 421/2014.
    (8) COM(2016) 110 final.
    (9) ICAO rezoliucija Nr. A33–7.
    (10) ICAO rezoliucija Nr. A35–5.
    (11) Rezoliucijos Nr. A36–22 L priedėlis.
    (12) 2007 m. ir 2010 m. ICAO rezoliucijų, 2012 m. ICAO tarybos sprendimo, kuriuo patvirtinama Delio deklaracija, ir 2013 m. ICAO rezoliucijos nuostatų išlygos; žr. http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/aviation/documentation_en.htm .
    (13) OL L 8, 2009 1 13, p. 3.
    (14) OL L 275, 2003 10 25, p. 32.
    (15) COM(2015) 81, 2015 m. kovo 4 d.
    (16) Žr. 4 išnašoje nurodytos 2013 m. ICAO rezoliucijos nuostatų išlygas.
    (17) 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 421/2014, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje, siekiant iki 2020 m. įgyvendinti tarptautinį susitarimą, kuriuo tarptautinės aviacijos išmetamiesiems teršalams nustatoma viena pasaulinė rinkos priemonė, OL L 129, 2014 4 30, p. 1.
    Top