EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016JC0024

BENDRAS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI ES strategijos dėl Mianmaro / Birmos aspektai. Specialioji partnerystė siekiant demokratijos, taikos ir klestėjimo

JOIN/2016/024 final

Briuselis, 2016 06 01

JOIN(2016) 24 final

BENDRAS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

ES strategijos dėl Mianmaro / Birmos aspektai. Specialioji partnerystė siekiant demokratijos, taikos ir klestėjimo


1. MIANMARAS / BIRMA: ES VAIDMUO ŠALIAI SĖKMINGAI PEREINANT PRIE DEMOKRATIJOS

Po 2011 m. pradėtų reformų Mianmaras / Birma gerokai pasikeitė, o 2016 m. balandžio mėn. pradėjus dirbti naujai demokratiškai išrinktai vyriausybei, šaliai atsivėrė istorinė galimybė. Teikti visokeriopą pagalbą šaliai pereinant prie veiksmingo demokratiško valdymo ir darnaus vystymosi ir šiuo tikslu sutelkti visas susijusias ES politikos sritis ir priemones yra Europos Sąjungos strateginis interesas.

2015 m. lapkričio 8 d. dauguma Mianmaro / Birmos žmonių balsavo už tai, kad karinis valdymas būtų nutrauktas, ir opozicinei Nacionalinei demokratijos lygai (NDL) suteikė absoliučią daugumą Parlamente. 2016 m. kovo 15 d. Aung San Suu Kyi bendramintis Htin Kyaw išrinktas pirmuoju per daugiau kaip penkis dešimtmečius civiliu šalies prezidentu, o pati Aung San Suu Kyi pradėjo eiti valstybės patarėjos, užsienio reikalų ministrės ir prezidento biuro ministrės pareigas.

Nedidelę valdymo patirtį turinti naujoji administracija susiduria su milžiniškais išbandymais. Tarp jų – demokratijos konsolidavimas, etninės santarvės ir sutaikinimo skatinimas, konstitucinių reformų, institucijų kūrimo ir saugumo sektoriaus reformos spartinimas, taip pat teisinės valstybės principų ir žmogaus teisių puoselėjimas. NDL vyriausybė turės patenkinti didžiulius tautos lūkesčius, per ekonomikos augimą ir įtraukų darnų vystymąsi užtikrindama didesnes pajamas ir kokybiškas pagrindines paslaugas.

ES atlieka labai svarbų vaidmenį šalies transformacijos procese

Per pastaruosius penkerius metus ES vedė visą tarptautinę bendruomenę bendradarbiavimo su Mianmaru / Birma atnaujinimo link. Pripažindama ankstesnės vyriausybės reformas, ES laikėsi visapusiško požiūrio į kompleksinį šalies perėjimą prie demokratijos per politinį dialogą, taikant finansines ir kitas politika pagrįstas priemones. 2012 m. ES sustabdė sankcijas ir atidarė biurą. 2013 m. ES panaikino sankcijas, atidarė visos sudėties Sąjungos delegacijos biurą ir atnaujino prekybos lengvatas pagal programą Viskas, išskyrus ginklus. Tais pačiais metais ES nusistatė vadinamosios Išsamios programos 1 , kuri konkrečiai sukurta siekiant orientuoti ES politiką, atsižvelgiant į 015 m. lapkričio mėn. rinkimams, į kuriuos ES nusiuntė didžiausią tarptautinę rinkimų stebėjimo misiją, prioritetus.

20122013 m. ES padidino šaliai skiriamą paramą vystymuisi, kurios pirmąjį paketą sudarė 150 mln. EUR, o pagal 2014 m. gruodžio mėn. priimtą 20142020 m. orientacinę daugiametę programą Mianmarui / Birmai 2 pagal vystomojo bendradarbiavimo finansinę priemonę šaliai numatyta skirti 688 mln. EUR. Kad padidintų paramos veiksmingumą, nuo 2013 m. ES ir jos valstybės narės dalyvauja bendrame vystomojo bendradarbiavimo programavimo 3 procese, kuriuo siekiama, glaudžiai konsultuojantis su naująja vyriausybe, užtikrinti nuoseklų ES atsaką į kylančius sunkumus.

Pradėjus dirbti naujai, demokratiškai išrinktai vyriausybei, ES turi sustiprinti savo vaidmenį

Vykstant demokratizacijos ir reikšmingų politinių pokyčių procesui, ES turi didelių lūkesčių. ES naujai pažvelgė į savo strategiją, kad galėtų veiksmingiau dalyvauti puoselėjant demokratiją ir žmogaus teises, taip pat taikos procesą, ekonomiką ir darnų vystymąsi.

Be to, ES siekia bendradarbiauti su naująja vyriausybe regionų lygmeniu, visų pirma ASEAN integracijos procese. Sėkmingas Mianmaro / Birmos perėjimas prie demokratijos bus svarbus teigiamas pavyzdys platesniam regionui.

Akivaizdu, kad ES vaidmuo turi ir toliau būti išskirtinis skatinant teigiamą demokratizacijos ir reformų pavyzdį strategiškai svarbioje Pietryčių Azijos ir platesnio Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalyje. Be to, ES aktyviau dalyvaujant Mianmaro / Birmos demokratizacijos procese ir glaudžiai bendradarbiaujant su vyriausybe, bus sudarytos geriausios sąlygos paspartinti įtraukias socialines-ekonomines reformas ir, šaliai įgyvendinant reformas, kuo labiau padidinti ES verslo galimybes. Apibendrinant, ES yra labai svarbu, kad dabartinis perėjimas prie demokratijos vyktų sklandžiai, ir ji suinteresuota užtikrinti sėkmingą jo baigtį.

Šio bendro komunikato tikslas – nuosekliai išdėstyti ES viziją ir konkrečius, ilgalaikius politinės, saugumo srities ir paramos vystymuisi, taip pat dalyvavimo ekonominėje veikloje įsipareigojimus.

2. SRITYS, KURIOSE PLANUOJAMA DALYVAUTI

2.1 Demokratija, teisinė valstybė ir geras valdymas

Siekdama Mianmarą / Birmą vesti darnios, teisinės valstybės principais pagrįstos demokratijos keliu, ES turėtų padėti kurti veiksmingai veikiančias institucijas, remti saugumo sektoriaus reformą ir įvairiais būdais aktyvinti ryšius su visuomene – vietos valdžia, teisingumo sektoriumi, parlamentais ir pilietine visuomene. Be to, ES turėtų užmegzti ryšį su kariuomene, kad aptartų pastarosios vaidmenį šiuolaikinėje demokratijoje, ir prisidėti prie policijos pajėgų modernizavimo ir transformavimo.

Politinis klimatas po 2015 m. lapkričio mėn. rinkimų

Po triuškinamos 2015 m. pergalės Nacionalinė demokratijos lyga turi galimybę naudotis anksčiau nematytu demokratiniu teisėtumu, suteikiančiu jai tvirtus įgaliojimus vykdyti reikšmingas reformas. 2016 m. vasario 1 d. pradėjo dirbti per 400 naujų parlamento narių – jiems reikia susipažinti su visais šiuolaikinio parlamento darbo aspektais.

Kariuomenei šiuo metu priklauso 25 proc. vietų parlamente, be to, ji turi veto teisę konstitucijos keitimo klausimu ir užima pagrindinius postus svarbiausiose ministerijose (vidaus, gynybos ir pasienio reikalų). Naujomis aplinkybėmis kariuomenė turi iš naujo apsibrėžti savo vaidmenį demokratinėje visuomenėje.

ES rinkimų stebėjimo misijos atstovai 2015 m. lapkričio mėn. rinkimus pripažino 4 gerai organizuotais ir konkurencingais, tačiau nurodė, kad reikalingos tolesnės reformos. Balsavimo teisės atėmimas iš buvusių laikinų registracijos kortelių turėtojų daugiausia iš etninių bendruomenių narių paminėtas kaip itin svarbus klausimas 5 . Remiantis galutinėje ES rinkimų stebėjimo misijos ataskaitoje pateiktomis rekomendacijomis, bus ir toliau skiriama ES rinkimų parama veiksmingam, nepriklausomam, skaidriam ir atskaitingam rinkimų administravimui ir žmonių atsakomybės už rinkimų procesą didinimui. 6  

Teisinė valstybė ir geras valdymas – pagrindiniai naujosios vyriausybės prioritetai. Išbandymų daug, o institucijoms dažnai trūksta tinkamų darbuotojų ir kompetencijos teisėkūros procesuose. Geriau įgyvendinant teisinės valstybės principus žmonės ims labiau pasikliauti valstybės institucijomis, padaugės skaidrumo, bus pažabota korupcija ir sustiprės teisminių institucijų vaidmuo ir nepriklausomumas. Saugumo sektoriaus reforma, įskaitant policijos reformą, yra neatskiriama proceso dalis.

ES vaidmuo šaliai pereinant nuo kariuomenės vadovaujamos institucinės struktūros prie darnios demokratijos

Konstitucinė reforma išlieka svarbiausias veiksnys konsoliduojant demokratinį valdymą. 2008 m. konstitucija suvaidino labai svarbų vaidmenį pereinamajame procese, ir tikimasi, kad reformos bus vykdomos ir toliau. ES galėtų pasidalyti savo nemaža patirtimi, susijusia su perėjimu nuo autoritarinio valdymo prie demokratijos, ypatingą dėmesį skirdama daugiapartinėms parlamentinėms sistemoms ir aktyvesniam pilietinės visuomenės ir nepriklausomos žiniasklaidos įsitraukimui.

Įgyvendinant ES policijos pajėgų mokymo projektą (2013–2015 m.), Mianmaro policijos pajėgos pradėjo dirbti profesionaliau, visų pirma vietos bendruomenėse. Paprastų, bet veiksmingų priemonių imtasi siekiant pagerinti policijos darbą bendruomenių lygmeniu ir pareigūnų santykius su vietos gyventojais. Patyrę policijos pareigūnai iš ES valstybių narių supažindino su pavyzdžiais, kaip užtikrinti ir ginti demokratinę piliečių teisę rengti susirinkimus. 4 tūkst. policijos pareigūnų buvo supažindinti su geriausios tarptautinės minios valdymo patirties pavyzdžiais. Siekiant sustiprinti savitarpio supratimą, projektu taip pat atkreiptas dėmesys į policijos santykius su žiniasklaida ir pilietine visuomene.

Programos „MyJustice“ (2015–2019 m.) tikslas – skurstantiems, pažeidžiamiems ir marginalizuotiems asmenims visoje šalyje sudaryti sąlygas kreiptis į teismą. Pagal šią programą praktikuojantys teisininkai ir teisingumo institucijos rengiami taikyti inovatyvius metodus, pvz., atlikti tarpininko vaidmenį bendruomenėje ir naudotis teisininkų padėjėjų paslaugomis. Programa „MyJustice“ skirta padėti žmonėms, siekiant visuose sektoriuose skatinti mokymąsi, pasitikėjimą ir bendradarbiavimą. Ja bendruomenėms, kurioms kyla teisinių nesklandumų, suteikiamos galios priimti tinkamus sprendimus ir pasiekti ilgalaikį poveikį taikant metodus, kuriais išsprendžiami ginčai ir užtikrinamas teisingumas.

ES dirbs su pilietine visuomene, įgyvendinant 2015 m. rugsėjo mėn. pradėtą vykdyti ES veiksmų planą pilietinei visuomenei įtraukti. Pilietinės visuomenės organizacijos jau nuo seno yra labai svarbios pagrindinių paslaugų teikimo srityje, visų pirma, konflikto paveiktose vietovėse. Jos taip pat yra pagrindinė varomoji jėga skatinant ir ginant demokratiją, įskaitant dalyvavimą šalies rinkimų stebėjimo, žmogaus teisių gynimo ir kultūrų įvairovės puoselėjimo procesuose. Vis dėlto pilietinė visuomenė vis dar susiduria su įvairiais apribojimais.

Galimos tokios šios srities ES iniciatyvos.

Partnerystės su vyriausybe užmezgimas, siekiant sustiprinti politinį dialogą ir patenkinti kylančius poreikius; šiuo tikslu, laikantis valstybės stiprinimo požiūrio, būtų užtikrinamas politiniam dialogui reikalingas ir techninio pobūdžio bendradarbiavimas su vyriausybės institucijomis. Siekdama prisidėti prie vietos pastangų kurti demokratiją, ES turėtų dirbti su įvairiausiais partneriais – nuo žemiausio sluoksnio organizacijų iki parlamentų ir nuo teisingumo gynimo organizacijų iki profesinių sąjungų ir žiniasklaidos.

Ryšių su kariuomene užmezgimas, siekiant pasidalyti ES patirtimi, susijusia su perėjimu prie demokratijos, ir nustatant kariuomenės vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje, įskaitant pagarbos žmogaus teisėms ir teisinei valstybei stiprinimą.

Sąlygų kreiptis į teismą ir gauti teisinę pagalbą pagerinimas skurstantiems ir pažeidžiamiems asmenims, teisingumo sektoriaus specialistų teisinio pajėgumo vystymas ir tam tikrų teisinės valstybės institucijų stiprinimas, kad jos geriau vykdytų savo įgaliojimus.

Paramos Mianmaro / Birmos policijos pajėgoms išplėtimas siekiant, kad policija taptų šiuolaikine organizacija, kuri tarnautų žmonėms ir kuria žmonės pasitikėtų, įskaitant atskaitomybės didinimą, remiantis geriausia tarptautine patirtimi, ir pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms stiprinimą, taip pat nuolatines pastangas stiprinti policijos ryšius su žiniasklaida ir vietos bendruomenėmis.

Tolesnis darbas kartu su šalimi partnere, siekiant galutinai parengti ir įgyvendinti Demokratijos veiksmų planą.

Nuolatinis tarpparlamentinio bendradarbiavimo tarp Europos Parlamento (EP) ir Mianmaro parlamento rėmimas, siekiant sustiprinti teisėkūros pajėgumus, vyriausybės priežiūrą ir politines partijas, taikant, be kita ko, EP visapusiškos paramos demokratijai metodą (angl. Comprehensive Democracy Support Approach).

2.2 Taikos procesas

Neseniai Mianmare / Birmoje įsigalėjusi taika yra trapi. ES, vienintelė Vakarų atstovė, galinti paliudyti Nacionalinio paliaubų susitarimo sudarymą, turėtų dirbti su visomis suinteresuotosiomis šalimis, kad būtų įgyvendinta taikos struktūra, o kovojančiosios pusės nusiginkluotų, demobilizuotųsi ir reintegruotųsi į visuomenę. Kad taika būtų išsaugota, ES dalysis federalizmo patirtimi ir stengsis stiprinti partijų tarpusavio pasitikėjimą ir skatinti susitaikymą.

Pagrindų susitarimas, kurio tikslas – užkirsti kelią neramumams

Kelis dešimtmečius Mianmaras / Birma buvo kamuojama ginkluoto Mianmaro ginkluotųjų pajėgų (Tatmadaw) ir savitų kultūrų etninių grupių, gyvenančių atokiuose, gausių gamtos išteklių turinčiuose pasienio regionuose, konflikto. Centrinė valdžia niekada visiškai nekontroliavo daugelio šių teritorijų, taigi jose įsigalėjusi įvairių lygių savivalda. Jose įsitvirtinę ekonominiai interesai susiję su tokiomis neteisėtos veiklos sritimis kaip kontrabanda, neteisėta prekyba nefritu ir mediena, opijaus gamyba ir prekyba narkotikais. Nuo 2011 m. apie 100 tūkst. žmonių buvo perkelta į Kačinų valstiją ir šiaurinę Šanų valstijos dalį, o dėl iki šiol kylančių susirėmimų tebevyksta vidinė migracija ir žūsta žmonės. Apie 106 tūkst. daugiausia Kajinų ir Kajahų etninių grupių pabėgėlių gyvena stovyklose, įsikūrusiose už sienos Tailando pusėje. Vykstant kovoms, pažeidžiamos ir žmogaus teisės. Dėl pasikartojančių grubių tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų kovos paveiktų gyventojų padėtis tapo nestabili.

2011 m. Prezidentas Thein Sein taiką įvardijo kaip pagrindinį prioritetą. 2015 m. spalio 15 d. vyriausybė ir aštuonios kovojančios etninės grupės sudarė Nacionalinį paliaubų susitarimą, kurį ES, kaip tarptautinė liudininkė, pasirašė kartu su Jungtinėmis Tautomis, Kinija, Japonija, Indija ir Tailandu. Kai kurios grupės, įskaitant Kačinų, kol kas nėra prisijungusios prie šio susitarimo. 2016 m. sausio mėn. pradėtas nacionalinis politinis dialogas, kuriame aptariamos svarbios ir opios temos.

Taikos procesas – pagrindinis naujosios vyriausybės prioritetas. Svarbiausia šiame procese – stiprinti suinteresuotųjų šalių tarpusavio pasitikėjimą ir remti jų įsipareigojimus. Etninės mažumos iš Nacionalinės demokratijos lygos tikisi daug – kad ji sieks sukurti demokratinę įvairių etninių grupių federalinę sąjungą, kurioje bus sudarytos teisingesnės sąlygos naudotis ekonomikos galimybėmis. Galiausiai, sudarius visapusį taikos susitarimą, prireiks ir konstitucijos pataisų.

ES indėlis įtvirtinant ilgalaikę taiką

ES, kaip viena didžiausių taikos proceso paramos teikėjų, yra tvirtai pasirengusi ir toliau padėti siekti ilgalaikės taikos. Mianmaro taikos centras, kurį ES remia nuo pat jo įsikūrimo 2012 m., atliko labai svarbų vaidmenį sukviečiant vyriausybę ir kovojančias etnines grupes prie derybų stalo ir teikiant kvalifikuotas konsultacijas visoms susijusioms šalims. Siekiant ilgalaikės sėkmės, bus labai svarbu vykdyti įtraukų plačios aprėpties procesą, kuriame taip pat dalyvautų pilietinė visuomenė ir moterys. Daugiausia ES paramos skirta etninėms rinkimų apygardoms. Veikla yra nukreipta į bendruomenių vystymą konfliktų paveiktose vietovėse, sutaikinimą, taikos stiprinimą, paliaubų įgyvendinimą ir pilietinių paliaubų stebėseną. Kiti projektai įgyvendinami siekiant pagerinti sąlygas naudotis pragyvenimo šaltiniais, mažinti skurdą ir vystyti etnines vietoves. Siekdama labiau koordinuotai prisidėti prie taikos proceso, ES ėmėsi lyderės vaidmens steigiant naują įvairių paramos teikėjų remiamą Bendrą taikos fondą (angl. Joint Peace Fund).

Naujasis Bendras taikos fondas remia nacionalines pastangas siekti ilgalaikio etninių grupių ginkluoto konflikto sureguliavimo lanksčiomis, jautriomis ir nuosekliomis priemonėmis. Jis dirbs išvien su Vyriausybe, etninėmis rinkimų apygardomis, pilietine visuomene ir akademine bendruomene ir skatins moterų dalyvavimą. Taikos stiprinimo veikla bus nukreipta į įtraukties, pasitikėjimo ir dalyvavimo taikos procese didinimą ir į pažeidžiamų bendruomenių saugos ir saugumo užtikrinimą. Bendras taikos fondas pradėjo veikti 2016 m. balandžio mėn., jame yra per 100 mln. USD vertės ES ir kitų paramos teikėjų įsipareigojimų.

ES yra ryžtingai nusiteikusi užtikrinti, kad visa remiama veikla būtų vykdoma rūpestingai atsižvelgiant į su konfliktu susijusias aplinkybes, laikantis principo nedaryti žalos ir taikant įtraukias, nešališkas ir skaidrias priemones.

Be to, ES ir toliau teikia humanitarinę pagalbą kovų ir migracijos paveiktose ribotos prieigos vietovėse. Labai svarbu užtikrinti galimybę nevaržomai teikti humanitarinę pagalbą konflikto paveiktų vietovių gyventojams.

Galimos tokios šios srities iniciatyvos.

Tvirtos politinės ir finansinės paramos teikimas įtraukiai taikos struktūrai sukurti, įskaitant Nacionalinio paliaubų susitarimo įgyvendinimą, kartu remiant pastangas paraginti prie susitarimo prisijungti dar neprisijungusias grupes.

Dalyvavimas konfliktų prevencijos ir taikos stiprinimo veikloje, remiant, pvz., pasitikėjimo stiprinimo priemones, bendruomenės įgalinimą, kultūrų dialogą, moterų dalyvavimą, įtraukų vystymąsi ir geresnius pragyvenimo šaltinius etninėse vietovėse, prireikus derinant lengvatas, perkvalifikavimą ir ugdymą.

Visų suinteresuotųjų šalių pajėgumų didinimas, siekiant įveikti su procesu susijusius sunkumus, įskaitant saugumo sektoriaus reformą ir nusiginklavimą, demobilizaciją ir reintegraciją.

Informuotumo apie minų keliamą pavojų ir išminavimą didinimas ir susijusi veikla.

Dalyvavimas Mianmare / Birmoje vykstančiuose debatuose dėl vykdomųjų galių perdavimo žemesniems lygmenims ir decentralizacijos remiantis įvairių ES valstybėse narėse taikomų modelių patirtimi.

Palyginimui skirtų tiek ES, tiek trečiųjų šalių patirties, susijusios su nacionaliniais dialogais po konflikto, pavyzdžių pateikimas.

2.3 Žmogaus teisės

Mianmarui / Birmai teks įveikti tam tikrus sunkumus žmogaus teisių srityje, visų pirma sprendžiant Rachinų valstijos, kurioje musulmonų mažuma patiria įvairių rūšių diskriminaciją, problemą. ES turėtų dirbti išvien su vyriausybe, kad užkirstų kelią neapykantos kurstymui ir netolerancijai. Žmogaus teisių rezoliucijos turėtų būti įgyvendintos, o teisės aktai – pakoreguoti taip, kad atitiktų tarptautinius standartus.

Nors padaryta didelė pažanga, žmogaus teisių sritis tebėra viena iš labiausiai probleminių šalyje.

Šaliai pereinant prie demokratijos, neabejotinai vyksta teigiami pokyčiai žmogaus teisių srityje. Imtasi veiksmų, kad būtų išlaisvinti politiniai kaliniai, sustiprinta žodžio, susirinkimų ir asociacijų laisvė ir sprendžiama priverstinio darbo problema. Šalis įsitraukė į žmogaus teisių srities dialogus su ES, Japonija ir Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir išplėtė bendradarbiavimą su Jungtinėmis Tautomis 7 , įskaitant JT vyriausiojo žmogaus teisių ir tarptautinio darbo organizavimo reikalų komisaro biuro specialųjį pranešėją.

Nepaisant pažangos, savo pilietinėmis ir politinėmis teisėmis mėginantys pasinaudoti aktyvistai, žurnalistai ir net eiliniai piliečiai buvo savavališkai suimami ir sulaikomi. Siekta išspręsti nesantaikos ir neapykantos kurstymo musulmonų atžvilgiu problemą. 2015 m. įsigaliojo plačiai tarptautinės bendruomenės kritikuotas diskriminacinių rasės ir religijos apsaugos įstatymų rinkinys, apimantis atsivertimo į kitą religiją, tarpkonfesinių santuokų sudarymo, monogamijos ir gyventojų skaičiaus kontrolės sritis.

Tolesnė pažanga būtina visose srityse, įskaitant prisijungimą prie tarptautinių žmogaus teisių dokumentų, teisės reformą, institucijų ir pajėgumų stiprinimą, taip pat bendro informuotumo apie žmogaus teises didinimą. Atsižvelgiant į praeities palikimą, ypatingą dėmesį reikia atkreipti į teisminių institucijų nepriklausomumo ir teisės kreiptis į teismą, taip pat moterų teisių ir lyčių lygybės sutvirtinimą ir į vaiko teises, visų pirma, turint omeny nuolatinį jų šaukimą į karo tarnybą. Tai, kad pirmosiomis naujosios vyriausybės darbo savaitėmis paleista per 280 politinių kalinių, aiškiai rodo tvirtą pasiryžimą siekti pagrindinių laisvių įgyvendinimo.

Svarbiausias žmogaus teisių srities klausimas Mianmare / Birmoje išlieka padėtis Rachinų valstijoje, kur Rohindžos musulmonams save priskiriančių gyventojų etninė mažuma, kurios dauguma atstovų neturi pilietybės, patiria įvairių rūšių diskriminaciją. Jiems nesuteikta judėjimo laisvė, taip pat jiems sudėtinga gauti pagrindines paslaugas ir rasti pragyvenimo šaltinių. Po 2012 m. tarp bendruomenių kilusio smurto protrūkio apie 120 tūkst. musulmonų tebėra izoliuoti stovyklose. Tik keliems buvo leista grįžti ar persikelti. Bendruomenės ir toliau gyvena segregacijos sąlygomis. Vidaus migrantai ir kitos pažeidžiamos gyventojų grupės yra priklausomos nuo humanitarinės pagalbos, įskaitant ir ES teikiamą pagalbą.

Dėl įvairių pavojų dešimtys tūkstančių žmonių turėjo bėgti iš šalies jūra arba sausuma ir pateko į neteisėto žmonių gabenimo ir prekybos žmonėmis tinklus. Po Andamanų jūroje 2015 m. kilusios migracijos krizės pradėta įgyvendinti šiai problemai spręsti skirta Tailando, Malaizijos ir Indonezijos regioninė iniciatyva. Bangladešas suteikė prieglobstį maždaug 500 tūkst. Rohindžos žmonių. Naujoji vyriausybė turės įrodyti savo kaip lyderės ryžtą, visą šalį nukreipdama įtraukaus vystymosi keliu ir pagerindama padėtį žmogaus teisių srityje. Jei padėtis šioje srityje nepagerės, pereiti prie demokratijos gali būti sunkiau, be to, gali nukentėti naujasis Mianmaro / Birmos įvaizdis.

Pagrindinis ES prioritetas – siekti apčiuopiamo poveikio

Rachinų valstijoje kylančių sudėtingų problemų sprendimo srityje ES laikosi visapusiško požiūrio, sutelkdama visas turimas priemones – politinį dialogą, humanitarinę pagalbą ir vystomąjį bendradarbiavimą, ir glaudžiai koordinuoja veiksmus su vietos valdžios institucijomis ir bendruomenėmis.

ES ir toliau atkakliai siekia gerinti žmogaus teisių gynėjų padėtį, pažeidžiamų grupių ir mažumų teises, taip pat ekonomines ir socialines teises.

Aktyvus ES specialiojo įgaliotinio žmogaus teisių klausimais dalyvavimas aiškiai rodo tvirtą ES pasiryžimą padėti šaliai siekti pažangos žmogaus teisių srityje. ES pateikė rezoliucijas dėl žmogaus teisių padėties JT Generalinėje Asamblėjoje ir Žmogaus teisių taryboje.

Galimos tokios šios srities iniciatyvos.

Bendradarbiavimas su vyriausybe sprendžiant JT Generalinėje Asamblėjoje ir Žmogaus teisių taryboje pateiktose rezoliucijose išdėstytus žmogaus teisių klausimus; pasirašant ir ratifikuojant pagrindines tarptautines žmogaus teisių konvencijas; steigiant JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biurą; bendradarbiaujant su JT specialiųjų procedūrų specialistais ir Tarptautine darbo organizacija.

Pastangos įtikinti vyriausybę ir parlamentą užtikrinti, kad nauji ir esami teisės aktai atitiktų tarptautinius žmogaus teisių standartus, o pasenę įstatymai būtų panaikinti.

Siekis paskatinti vyriausybę, laikantis visapusiško požiūrio, imtis lyderio vaidmens sprendžiant skurdo problemą ir užtikrinant įtraukų vystymąsi Rachinų valstijoje ir kitose etninėse vietovėse. Judėjimo laisvės apribojimai ir mažumų diskriminaciją nulemiantys vietinio lygmens aktai turėtų būti panaikinti. Humanitarinę ir vystomąją pagalbą teikiantiems subjektams turėtų būti sudarytos sąlygos lengviau pasiekti problemines gyventojų grupes.

Bendro informuotumo apie žmogaus teises didinimas, įskaitant ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių stiprinimą, ir pagarbos pagrindinėms teisėms, visų pirma, žodžio, saviraiškos, asociacijų ir susirinkimo laisvėms, taip pat religijos ar tikėjimo laisvei, ugdymas ir dalijimasis patirtimi kovos su neapykantos kurstymu ir mažumų netolerancija srityje.

Skatinimas suteikti pilietybę jos neturintiems asmenims, užtikrinant lygias teises visiems piliečiams ir išduodant jiems tapatybės dokumentus.


2.4 Skurdo mažinimas ir darnus vystymasis

Mianmaras / Birma – viena skurdžiausių šalių pasaulyje. Šalies perėjimas prie demokratijos atveria galimybę intensyvinti ES vystomąjį bendradarbiavimą tokiose srityse kaip švietimas, kaimo plėtra ir valdymas, be kita ko, 2016 m. ir vėliau vykdant reikšmingos paramos biudžetui veiksmus. Be to, siekiant padėti siekti darnaus vystymosi tikslų (DVT), taip pat išplėsti galimybes pagal programą „Erasmus+“ ir ES mokslinių tyrimų programą „Horizontas 2020“, bus plečiamas tikslingas techninis bendradarbiavimas.

Perėjimą prie demokratijos išgyvenanti šalis siekia išsivaduoti iš skurdo gniaužtų

Mianmaras / Birma priskiriama mažiausiai išsivysčiusioms šalims ir pagal Jungtinių Tautų vystymo programos 2015 m. žmogaus socialinės raidos indeksą yra 148-oje vietoje iš 189. Apskaičiuota, kad skurdo lygis šalyje 37,5 proc. 8  yra aukščiausias Pietryčių Azijoje. 60 proc. gyventojų gyvena kaimo vietovėse, kur skurstančiųjų koncentracija yra neproporcingai didelė. BVP vienam gyventojui 1 204 USD. 9 Palyginti su visomis kitomis ASEAN šalimis, Mianmare / Birmoje fiksuojama trumpiausia gyvenimo trukmė ir antras pagal dydį kūdikių ir vaikų mirtingumas. Daugiau kaip trečdalis vaikų nuolat netinkamai maitinasi. Elektra naudojasi mažiau nei trečdalis gyventojų.

Šalyje dažnos stichinės nelaimės, be to, labai didelės įtakos šaliai turi klimato kaita. Kadangi šiuo metu pasirengimo nelaimėms lygis yra žemas, išorės sukrėtimai gali padaryti labai didelį poveikį gyventojų atsparumui ir ekonomikai.

Vyriausybė labai tikisi užtikrinti ilgalaikę taiką ir atkurti ekonomiką, kad Mianmaras / Birma taptų vidutines pajamas gaunančia šalimi. Daugiausia dėmesio naujoji vyriausybė turėtų skirti skurdo mažinimo, darbo vietų kūrimo, ir darnos bei įtraukties užtikrinimo pastangoms, tad šiuo tikslu ji turėtų siekti išlaikyti aukštus augimo rodiklius, vystyti žmogiškąjį kapitalą, stiprinti socialines paslaugas, mažinti poveikį aplinkai ir didinti atsparumą. Pagrindiniai prioritetai – kaimo plėtra, įskaitant aprūpinimo maistu ir mitybos saugumą, žemės reforma, švietimas ir sveikata. Į darbotvarkę turėtų būti įtrauktas ir nelaimių rizikos mažinimo visais lygmenimis klausimas. Žemės nuosavybės teisių stiprinimas, visų pirma dėl žemės konfiskavimo nukentėjusių asmenų problemos sprendimas, bus dar vienas naujosios vyriausybės uždavinys.

ES, kaip lyderė, turėtų vadovautis plataus užmojo, į tikslingą vystomąjį bendradarbiavimą orientuota darbotvarke

ES yra lyderio poziciją užimanti Mianmaro / Birmos partnerė reikaluose, susijusiuose su Darnaus vystymosi darbotvarkėje iki 2030 m. apibrėžtų darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimu. 10 Įgyvendindama dvišalio vystomojo bendradarbiavimo priemones pagal 20142020 m. orientacinę daugiametę programą (688 mln. EUR) 11 , ES ir toliau remia šalies pertvarkų darbotvarkę keturiuose sektoriuose: 1) kaimo plėtra žemės ūkis aprūpinimo maistu ir mitybos saugumas; 2) švietimas; 3) valdymas teisinė valstybė valstybės pajėgumo stiprinimas; 4) taikos stiprinimo parama. 12 ES gali vyriausybei teikti papildomą tikslingą techninio bendradarbiavimo paramą pagrindinėse politikos srityse. Kad pagalba nesidubliuotų ir nebūtų susiskaidžiusi, labai svarbu, kad paramos teikėjų veiksmai būtų veiksmingai koordinuojami.

Įvairių paramos teikėjų remiamas Pragyvenimo šaltinių ir aprūpinimo maistu saugumo patikos fondas (LIFT) 13 buvo įsteigtas siekiant kuo greičiau po regioną nuniokojusio ciklono Nargis(2008 m.) atkurti ir atstatyti padėtį šalyje. Per keletą metų šio fondo veiklos sritys pamažu išsiplėtė ir buvo pakoreguotos pagal Mianmare / Birmoje vykstančius pokyčius, siekiant pagerinti smulkių ūkininkų ir bežemių skurstančių kaimo gyventojų padėtį. Apie 330 mln. EUR, iš kurių 115 mln. EUR yra ES lėšos, įgyvendinant 90 projektų įsipareigota skirti daugiau kaip trims milijonams žmonių. LIFT projektais padedama siekti gausesnio derliaus ir sudaryti geresnes sąlygas gauti kreditų ir patekti į rinką. Šios pastangos lėmė tai, kad namų ūkių, kuriems buvo skirta parama, pajamos padidėjo, o aprūpinimas maistu ir mitybos saugumas pagerėjo. LIFT yra geriausios patirties įtraukios kaimo ekonomikos transformacijos srityje pavyzdys.

Siekiant įtraukti prisitaikymo prie klimato kaitos klausimą į Mianmaro / Birmos politikos vystymo ir reformų darbotvarkę ir paskatinti faktais pagrįstą planavimą ir politikos formavimą, šiuo metu rengiama nacionalinė klimato kaitos strategija ir veiksmų planas, kuriuos per Mianmaro kovos su klimato kaita aljansą remia ES Pasaulinis kovos su klimato kaita aljansas+. Tai padės Mianmarui / Birmai siekti žalesnės ir atsparesnės ekonomikos.

Derindama priemones (subsidijas ir papildomus ne subsidijų išteklius), ypač Azijos investicines priemones, ES strategiškai geriau panaudoja savo subsidijas, suteikdama daugiau svertų finansavimui iš Europos ir kitų plėtros bankų ir finansų įstaigų, taip pat iš privačiojo sektoriaus, ir jį mobilizuoja, kad investicinių projektų poveikis vystymuisi būtų didesnis. 2015 m. kovo mėn. Europos investicijų bankas pasirašė bendrąjį susitarimą su Mianmaru / Birma, keli investiciniai projektai yra rengiami.

Galimos tokios šios srities iniciatyvos.

Pagalbos veiksmingumo didinimas, gerinant paramos teikėjų veiksmų koordinavimą ir pritaikant paramą biudžetui, – tvirta ES paramos naujajai vyriausybei išraiška.

Naujo bendro ES programavimo dokumento, derančio su naujosios vyriausybės prioritetais, parengimas kartu su valstybėmis narėmis.

Sąlygų naudotis programos „Erasmus+“ teikiamomis galimybėmis studentų, mokslo tyrimų pareigūnų ir universitetų darbuotojų mainų srityje gerinimas ir bendradarbiavimo su atsakinga ministerija ir universitetais skatinimas, siekiant padėti modernizuoti aukštąjį mokslą.

Mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų pritaikymas šalies vystymosi poreikiams, įgyvendinant mokslinių tyrimų programą „Horizontas 2020“, ir regionų lygmens bendradarbiavimo glaudinimas.

Klimato kaitos klausimo, lyčių aspekto ir darnaus vystymosi tikslų įtraukimas į visus naujus veiksmus vystomojo bendradarbiavimo srityje.



2.5 Ekonominis bendradarbiavimas

Jei Mianmaras / Birma sugebės įveikti svarbius dar neišspręstus uždavinius, perėjimas prie demokratijos šaliai atvers plačias ekonomines ir verslo galimybes. ES turi puikias sąlygas prisidėti prie šio perėjimo ir padėti šaliai pasinaudoti minėtomis galimybėmis. ES sieks užbaigti derybas dėl Investicijų apsaugos susitarimo, padės patobulinti reglamentavimo sistemą bei darbo normas ir pasirengs deryboms dėl Miškų teisės aktų vykdymo, miškų valdymo ir prekybos mediena savanoriško partnerystės susitarimo (FLEGT SPS).

Šalis turi daug ekonominio potencialo, kurį reikia kuo greičiau panaudoti

Mianmaras / Birma strategiškai išsidėstęs (-iusi) tarp Indijos ir Kinijos. Šalyje labai gausu gamtos išteklių (sausuma, vanduo, miškai, iškastinis kuras, mineralai ir brangakmeniai) ir jauna darbo jėga (55 proc. gyventojų yra iki 30 metų amžiaus). 51,5 mln. gyventojų turinti šalis yra didžiulio potencialo rinka ES eksportuotojams ir investuotojams. Mianmaras / Birma taip pat priklauso ASEAN šalims, kuriose gyvena per 600 mln. gyventojų, ir netrukus dalyvaus plataus masto ekonominės integracijos procese. Yra daugybė galimybių modernizuoti, įvairinti ir liberalizuoti šalies ekonomiką praktiškai visuose sektoriuose. Be to, šalis yra sparčiausiai regione auganti turizmo rinka.

Vis dėlto kaip investicijų paskirties vieta Mianmaras / Birma yra keliais aspektais prieštaringa. Pagal Pasaulio banko sudarytą 2016 m. verslo sąlygų palankumo indeksą šalis tėra 167-oje vietoje iš 189. Teisiniai ir reguliavimo aspektai, ypač investuotojų apsaugos ir sutarčių vykdymo, finansinių paslaugų prieinamumo ir verslo kūrimo srityse, buvo įvardyti kaip probleminiai. Pasaulio banko parengtoje 2014 m. Mianmaro investicinio klimato vertinimo ataskaitoje įvardytos šios pagrindinės verslininkų patiriamos kliūtys: galimybė gauti finansavimą, taip pat problemos dėl žemės, elektros ir kvalifikuotų darbuotojų.

Daugiausiai eksportuojama gamtos išteklių, visų pirma, dujų (40 proc.), taigi sukuriama nedaug darbo vietų ir nemezgama ryšių su šalies vidaus sektoriais. Nors darbo sąnaudos vienos mažiausių Azijoje 14 , darbo našumas taip pat labai žemas. Itin spartus miškų naikinimas 15 , daugiausia neteisėtos medienos ruošos tikslu, yra ypatingos svarbos aplinkos apsaugos ir ekonomikos aspektas. Pagaliau tebesitęsiantys etniniai konfliktai ir toliau didelėse šalies teritorijose smarkiai mažina galimybes vystyti darnią ekonominę plėtrą.

Per pastaruosius dvejus ar trejus metus buvo imtasi priemonių, kad būtų įvykdytos į rinką orientuotos reformos ir sukurta daugiau galimybių teikianti verslo aplinka, įskaitant fiskalinę ir mokesčių reformas, užsienio valiutos kontrolės sistemos liberalizavimą, eksporto licencijų reikalavimų panaikinimą maždaug 4 tūkst. gaminių, galimybės užsieniečiams įgyti 100 proc. nuosavybės teisę kai kuriuose sektoriuose suteikimą ir specialių ekonominių zonų įkūrimą. Šios pirminės reformos lėmė tai, kad tiesioginės užsienio investicijos, daugiausia susijusios su dujų, telekomunikacijų ir gamybos sektoriais, padidėjo nuo 3,2 mlrd. USD 2013–2014 m. iki maždaug 8 mlrd. USD 2014–2015 m. 2014–2015 m. ekonomika augo 8,5 proc., ir numatoma, kad per ateinančius penkerius metus metinis augimas sieks 7,9 proc. Šalis yra pasirengusi vystyti darbo vietų kūrimo atžvilgiu labai svarbų ir imlų darbui gamybos sektorių, kuriame šiuo metu dirba žemos kvalifikacijos darbuotojai, tačiau taip pat, siekdama paspartinti skurdo mažinimą, ji galėtų pasekti kitų Azijos šalių pavyzdžiu ir liberalizuoti prekybą žemės ūkio rinkose.

ES remia abipusiškai naudingos prekybos sistemą ir investavimo galimybes, užtikrinančias darbo normų laikymąsi

ES ir Mianmaras / Birma yra reikšmingai viena kitą papildančios ekonomikos. ES labai prisidėjo prie šalies prekybos ir ekonominės plėtros, 2013 m. panaikindama sankcijas 16 ir atkurdama prekybos lengvatas pagal programą Viskas, išskyrus ginklus. 2015 m. dvišalės prekybos apyvarta siekė 1,2 mlrd. EUR, palyginti su 404 mln. EUR 2012 m. 20122015 m. laikotarpiu ES eksportas išaugo keturis kartus nuo 165 mln. EUR iki 675 mln. EUR. Drabužiai sudaro per 60 proc. Mianmaro / Birmos eksporto į ES. Mašinos ir elektros prietaisai sudaro beveik pusę ES eksporto. Šaliai vystantis, prireiks daugiau infrastruktūrai ir gamybai skirtų gamybos priemonių, taigi Europos bendrovėms atsivers dar daugiau galimybių. Nuo 2011 m. ES paslaugų eksportas į Mianmarą / Birmą padidėjo šešis kartus, tiesa, pradžioje rodikliai buvo labai menki. Tikėtina, kad sparčiai vystysis paslaugų sektorius.

Remiantis oficialia šalies statistika (2016 m. sausio mėn. duomenimis), 2015 m. ES buvo ketvirta pagal dydį užsienio investuotoja, tačiau, būdama atsakinga už kiek mažiau nei 10 proc. visų investicijų, ji vis dar atsilieka nuo Kinijos, Singapūro it Honkongo. ES deda pastangas, siekdama, kad būtų sudarytas Investicijų apsaugos susitarimas, kuriuo Europos verslininkams bus sudarytos sąlygos išnaudoti visą šalies ekonomikos potencialą.

Derybos dėl Investicijų apsaugos susitarimo pradėtos 2014 m. kovo mėn. Įsigaliojus šiam susitarimui, visi ES investuotojai turės vienodas sąlygas ir bus užtikrinta abiejų pusių investicijų apsauga ir sąžiningas vertinimas, be to, bus skatinamas skaidrumas ir gera administracinė elgsena taikant poveikį investicijoms darančias priemones. Šiuo susitarimu taip pat siekiama ginti darbuotojų teises ir saugoti aplinką, taip pat propaguoti atsakingą verslo elgseną. Šiuo susitarimu, kartu su kitomis ES iniciatyvomis valdymo, teisinės valstybės ir valstybės stiprinimo srityse, tikimasi padidinti investicijų teisinį tikrumą ir nuspėjamumą, taip atveriant verslo galimybes ir užtikrinant taip reikalingą vystymąsi. Darnaus vystymosi poveikio vertinime 17 pateikiama išsami šio susitarimo galimo ekonominio ir socialinio poveikio, taip pat poveikio aplinkai ir žmogaus teisėms analizė.

ES parodė savo pasiryžimą dirbti su vyriausybe, Tarptautine darbo organizacija ir kitais partneriais (pvz., Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir Japonija) darbuotojų teisių ir įmonių socialinės atsakomybės klausimais, kai 2015 m. gegužės mėn. prisijungė prie iniciatyvos, skirtos pagrindinių darbuotojų teisių skatinimui ir patirties sklaidai Mianmare (angl. Initiative to Promote Fundamental Labour Rights and Practices in Myanmar). Įgyvendindama šią iniciatyvą, ES tikisi padėti užtikrinti pagarbą pagrindinėms darbuotojų teisėms ir deramam darbui ir prisidėti prie tvirtų vyriausybės, verslininkų, darbuotojų ir kitų suinteresuotųjų subjektų santykių puoselėjimo. Be to, ši iniciatyva padės atverti galimybes vietos verslui ir paversti šalį patrauklia prekybos ir investicijų partnere. Tikėtina, kad įvairius suinteresuotuosius subjektus jungiantys projektai, pvz., ES drabužių pavyzdinė iniciatyva, padės įtvirtinti atsakingą verslo elgseną drabužių rinkoje. ES taip pat skatina naująją vyriausybę išskirtinį dėmesį skirti žemės reformai ir darbuotojų teisių gerinimui, įskaitant darbo sąlygų gerinimą maždaug 2 mln. darbuotojų migrantų Tailande, taip pat kovai su priverstiniu darbu. Mianmaras / Birma pamažu tampa pasaulinių tiekimo grandinių dalimi, todėl deramo darbo ir saugių darbo vietų propagavimas darosi ypač svarbus.

Teikdama specifinę paramą pagal, pvz., ES ir ASEAN programas, ES stiprins savo poziciją prekybos ir privačiojo sektoriaus plėtros srityse, siekdama sustiprinti pajėgumus srityse, susijusiose su vertės grandinėmis, prekybos reforma, prekybos sąlygų gerinimu ir propagavimu, eksporto kokybės valdymu ir vartotojų apsauga, taip pat su oficialios statistikos rengimu ir sklaida. ES ketina įsitraukti į profesinio mokymo sritį, kad padėtų patenkinti darbo rinkos reikmes. Neseniai įsteigta asociacija „Eurochamber“ gali būti labai svarbi šalyje atstovaujant ES verslo interesams.

Galimos tokios šios srities iniciatyvos.

Reformų rėmimas, siekiant patobulinti teisinę ir reglamentavimo sistemą; tai padėtų paspartinti tiesiogines užsienio investicijas ir palengvinti šalies integraciją į ESEAN ekonominę bendriją.

Investicijų apsaugos susitarimo sudarymas ir įgyvendinimas padėtų pagerinti investicinę aplinką ir sustiprinti įsipareigojimą siekti atsakingų investicijų ir tvaraus augimo.

Pastangų liberalizuoti žemės ūkio sektorių skatinimas.

Konkrečių veiksmingų plačios aprėpties iniciatyvų rengimas, siekiant paskatinti verslininkus bendradarbiauti tarpusavyje.

Dalyvavimo pasaulinėse tiekimo grandinėse rėmimas, propaguojant atsakingą verslo elgesį, įmonių socialinę atsakomybę ir deramą darbą, taip pat skatinant laikytis tarptautinių darbo ir aplinkosaugos konvencijų. Tai padės kurti daugiau galimybių teikiančią aplinką ir siekti darnaus vystymosi.

Šalies darbo politikos sričių ir administravimo tobulinimas tokiomis priemonėmis, kaip darbo teisės reforma, pajėgumo vystymas ir konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais, taip pat įgyvendinant iniciatyvą, skirtą pagrindinių darbuotojų teisių skatinimui ir patirties sklaidai Mianmare.

Darbas su vyriausybe kuriant profesinio rengimo ir mokymo (PRM) sistemą kūrimo, siekiant svarbų vaidmenį suteikti privačiajam sektoriui.

Pasirengimas galimam dalyvavimui FLEGT SPS procese, siekiant užtikrinti didesnį skaidrumą ir tvarumą prekybos medienos produktais srityje. Informuotumo didinimo kampanija miškų valdymo klausimais ir viešinimo veikla, nukreipta į pilietinę visuomenę ir privatųjį sektorių, pradėtos 2014 m. Pažanga priklausys nuo taikos proceso baigties, kadangi didžiuliai miško plotai plyti etninėse vietovėse.

3. MIANMARO / BIRMOS PADĖTIS ASOCIACIJOJE ASEAN IR REGIONE

Šaliai pereinant prie demokratijos, atsiveria naujos regioninio bendradarbiavimo tarp ES ir ASEAN šalių, taip pat tarp ES ir Žemutinio Mekongo šalių galimybės.

Nebe izoliuota šalis, o aktyvi regiono veikėja

Mianmaras / Birma sparčiai tapo gerbiamu tarptautinės bendruomenės nariu, kadangi pažangiai siekia demokratijos ir iš naujo mezga ryšius su pasauliu. 1997 m. šalis prisijungė prie asociacijos ASEAN ir 2014 m. sėkmingai jai pirmininkavo. Kelis dešimtmečius, kol šalis buvo izoliuota, ASEAN veikė kaip svarbi kontaktų su regioniniais partneriais ir kitomis išorės įtakos sritimis platforma. Tikėtina, kad po to, kai 2015 m. ASEAN bendrija buvo įsteigta oficialiai, šalies ekonominė plėtra ir regioninė integracija taps dar spartesnė.

Šaliai atsivėrus, tapo įmanoma iš naujo subalansuoti santykius su užsieniu, o svarbiausia, kad atsirado galimybė paįvairinti santykius su Kinija ir Indija, kurių reikšmė yra itin didelė. Tikimasi, kad naujoji vyriausybė ir toliau bus varomoji jėga šaliai persiorientuojant sparčiai kintančiame platesniame Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, taip pat kad ji naudosis galimybėmis ir gins nacionalinius interesus ir autonomiją bei išlaikys gerus santykius su kaimyninėmis šalimis.

Glaudesnė partnerystė padės plėtoti ES strateginius interesus Azijos ir Ramiojo vandenyno regione

ES dės pastangas, kad būtų įgyvendintas ASEAN 2025 m. ekonominės bendrijos projektas kartu su ES ir ASEAN pavyzdine programa „ARISE+“ ir kad daugiausia dėmesio būtų skiriama prekybos sąlygų gerinimui, standartams, muitinei ir transportui, civilinei aviacijai, intelektinės nuosavybės teisėms, statistikai ir integracijos stebėsenai. ES aktyviai remia Žemutinio Mekongo šalių bendradarbiavimą, pagrįstą politiniu dialogu ir vystomuoju bendradarbiavimu, ypač tokiose srityse kaip tvarus gamtos išteklių valdymas ir aprūpinimo maistu saugumas, energijos ir vandens išteklių tarpusavio priklausomumas.

 

Mianmaras / Birma ir ES yra ASEAN regioninio forumo (ARF), kuris suteikia galimybę visapusiškiau įsitraukti į bendro pobūdžio su saugumu ir gynyba susijusių klausimų Azijos ir Ramiojo vandenyno regione aptarimus, nariai. 2013 m. gruodžio mėn. Jangone ir 2014 m. balandžio mėn. Briuselyje ES ir Mianmaras / Birma bendrai pirmininkavo tarp ARF sesijų surengtiems paramos grupės susitikimams dėl tarpusavio pasitikėjimo ugdymo priemonių ir prevencinės diplomatijos ir dėl gynybos pareigūnų dialogo. Taip buvo sudarytos puikios sąlygos dirbti su šalies diplomatijos vadovais ir gynybos pareigūnais, paruošiant dirvą tolesniems santykiams. Azijos ir Europos susitikimas (ASEM) – kitas daugiašalis forumas, kuriame bendradarbiauja ES ir Mianmaras / Birma. Abi pusės turės daug galimybių ateityje stiprinti bendradarbiavimą, ypač turint galvoje šalies sprendimą 2017 m. surengti 13-ąjį ASEM užsienio reikalų ministrų susitikimą.

Toliau keičiantis naujosios vyriausybės vadovaujamo Mianmaro / Birmos pozicijai tiek ASEAN viduje, tiek platesniu lygmeniu, atsivers puikios galimybės glaudžiau bendradarbiauti su ES. Pavyzdžiui, jau dabar šalis galėtų aktyviau dalyvauti stiprinant ES ir ASEAN bendradarbiavimą prioritetinėse srityse, taip pat šiuo tikslu ji galėtų gerinti savo įvaizdį ir strateginę reikšmę.

Be to, remiantis 2015 m. ES bendrame komunikate dėl ES ir ASEAN santykių 18 ir vėliau parengtose Tarybos išvadose 19 nustatytais prioritetais ir ES strateginiais prioritetais Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, stabilus ir klestintis Mianmaras / Birma taps įkvepiančiu sėkmingo politinio virsmo pavyzdžiu ir padės toliau stiprinti ASEAN integracijos procesą.

Galimos tokios šios srities iniciatyvos.

Mianmaro / Birmos įtraukimas į bendrą veiklą, siekiant apibrėžti galimo ES ir ASEAN strateginės partnerystės pagrindus, numatant ES suteikti svarbesnį vaidmenį visuose ASEAN rengiamuose regioniniuose forumuose.

Tolesnė tvirta parama ASEAN integracijos procesui, padėsiančiam užtikrinti tolesnį ekonomikos augimą Mianmare / Birmoje, ypatingą dėmesį skiriant ASEAN viduje susiformavusio atotrūkio tarp Žemutinio Mekongo šalių pašalinimą, taip pat prisidėsiančiam prie gamtos išteklių valdymo.

4. IŠVADA

Šiame bendrame komunikate aiškiai išdėstyti plataus užmojo ir į ateitį orientuoto ES bendradarbiavimo su Mianmaru / Birma prioritetai ir pagrindiniai aspektai, siekiant ir toliau veiksmingai remti naująją demokratiškai išrinktą vyriausybę, dedančią pastangas konsoliduoti demokratiją, transformuoti ekonomiką ir sustiprinti socialinį teisingumą. ES turėtų visapusiškai išnaudoti visas turimas priemones, kad padėtų šaliai susidoroti su tebesamais perėjimo proceso sunkumais, tokiais kaip asmenų be pilietybės problema, diskriminacija ir žmogaus teisių pažeidimai, nes šių sunkumų nepaisymas gali sutrikdyti pažangą. Naujos bendradarbiavimo sritys apima tiesioginį darbą su vyriausybe reformų ir politikos formavimo srityse, vykdant valstybės stiprinimo iniciatyvas. ES ketina užmegzti ryšį su kariuomene, kuri tebėra įtakinga politinė jėga, kad pasidalytų su perėjimu prie demokratijos susijusia patirtimi ir aptartų kariuomenės vaidmenį šiuolaikinėje demokratijoje. Vykdant taikos procesą, į nacionalinį politinį dialogą tokiais klausimais, kaip federalizmas, vykdomųjų galių perdavimas žemesniems lygmenims ir decentralizacija, galima įtraukti visus suinteresuotuosius subjektus. Nesutarus dėl šių principų, nepavyks užtikrinti ilgalaikės taikos. Per Bendrą taikos fondą prisidėdama prie taikos užtikrinimo, ES turės galimybę dirbti išvien su vyriausybe ir etninių grupių atstovais, kad padėtų patenkinti konflikto paveiktų bendruomenių reikmes, taip pat kad padėtų spręsti naujus klausimus, pvz., saugumo sektoriaus reformos klausimą. Sudarius ES ir Mianmaro / Birmos investicijų apsaugos susitarimą, bus paskatinti Europos verslo interesai strateginiame regione ir prisidėta prie įtraukaus ir tvaraus augimo. Demokratiškas ir sėkmingai besivystantis Mianmaras / Birma sustiprins ASEAN integraciją ir parems ES strateginį vaidmenį Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Vyriausiasis įgaliotinis ir Komisija ragina Tarybą ir Europos Parlamentą paremti šiame bendrame komunikate pateiktas iniciatyvas ir prisidėti prie siekio sustiprinti ES vaidmenį istoriniame Mianmaro / Birmos perėjimo prie demokratijos procese.

(1) https://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/foraff/138272.pdf   
(2) http://eeas.europa.eu/delegations/myanmar/documents/eu_myanmar/eu-multi-annual-indicative-programme-2014-2020_en.pdf  
(3) http://eeas.europa.eu/delegations/myanmar/documents/eu_myanmar/joint-eu-development-partners-transitional-strategy-for-myanmar-2014-2016_en.pdf   
(4) http://www.eueom.eu/files/dmfile/101115-ps-myanmar_en.pdf  
(5) Turimos omeny tokios sritys kaip nepagrįsti teisės balsuoti ir kelti kandidatūrą draudimai, taip pat Sąjungos rinkimų komisijos (angl. Union Election Commission) nepriklausomumas.
(6) http://eeas.europa.eu/eueom/missions/2015/myanmar/index_en.htm   
(7) 2015 m. šalis pasirašė Tarptautinį ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių paktą ir Vaiko teisių konvencijos fakultatyvinį protokolą dėl vaikų dalyvavimo ginkluotuose konfliktuose. Įgyvendinant 2012 m. veiksmų planą, kuriuo siekiama sustabdyti ginkluotųjų pajėgų vykdomą vaikų šaukimą į kariuomenę, nuo 2012 m. iš karo tarnybos atšaukta apie 700 nepilnamečių.
(8) http://www.worldbank.org/content/dam/Worldbank/document/EAP/Myanmar/WBG_SCD_Full_Report_English.pdf  
(9) http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD   
(10) https://sustainabledevelopment.un.org/post2015/transformingourworld   
(11) http://eeas.europa.eu/delegations/myanmar/documents/eu_myanmar/eu-multi-annual-indicative-programme-2014-2020_en.pdf   
(12) ES regioninės ir teminės programos ir priemonės gali būti papildomai taikomos tokiose srityse kaip prekyba, infrastruktūra, aplinka, klimato kaita, nelaimių rizikos mažinimas, privačiojo sektoriaus plėtra ir valdymas.
(13) www.lift-fund.org   
(14) Remiantis Azijos plėtros banko duomenimis, 100 USD per mėnesį, palyginti su 181 USD per mėnesį Vietname.
(15) Miško plotas sumažėjo nuo 59 proc. 1992 m. iki 48 proc. 2012 m. dėl to išnyko dalis tokių įvairiarūšių buveinių kaip mangroviniai miškai, šlapynės ir pievos, ir kilo pavojus laukinei gyvūnijai ir ekosistemoms.
(16) ES yra paskelbusi ginklų ir įrangos, kuri gali būti panaudota represijoms šalies viduje, embargą.
(17) http://www.eu-myanmarsia.com/guide.php?id=6   
(18) ES ir ASEAN: strateginiu tikslu grindžiama partnerystė, JOIN(2015)22, 2015 m. gegužės 18 d.
(19) http://www.consilium.europa.eu/lt/press/press-releases/2015/06/22-fac-asean-conclusions/
Top