Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0480

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI Penktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita

    COM/2016/0480 final

    Briuselis, 2016 07 13

    COM(2016) 480 final

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

    Penktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


    1Įvadas

    Penktojoje perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaitoje pateikiama naujausia informacija apie padėtį nuo birželio 15 d. 1 , kai buvo pateikta paskutinė ataskaita, ir vertinami veiksmai, kurių, vykdydami rekomendacijas, kaip paspartinti perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą programų įgyvendinimą, nuo 2016 m. birželio 14 d. iki liepos 11 d. (per ataskaitinį laikotarpį) ėmėsi visi susiję suinteresuotieji subjektai.

    Atsižvelgdama į neatidėliotiną būtinybę teikti paramą tiek Graikijai, tiek Italijai, Europos Vadovų Taryba 2 paskutiniame posėdyje 2016 m. birželio 28 d. pakartojo raginimą imtis tolesnių veiksmų siekiant paspartinti perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą programų įgyvendinimą.

    Nuo 2016 m. birželio 11 d. 3 į Graikiją atvyko 1 694 žmonės. Šis skaičius, regis, pakartotinai patvirtina, kad ir toliau, ėmus įgyvendinti ES ir Turkijos pareiškimą, žmonių atvyksta mažiau. Migrantų, esančių Graikijoje, skaičius išliko stabilus ir siekia apie 57 000 migrantų: apie 8 500 asmenų salose ir apie 48 500 asmenų žemyninėje Graikijoje 4 . Remiantis naujausiais Graikijos valdžios institucijų skaičiavimais, apie 34 000 migrantų žemyninėje Graikijoje yra perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančių tautybių.

    Nuo birželio 11 d. 5 į Italiją atvyko 24 977 žmonės, t. y. maždaug tiek pat daugiau, kiek tuo pačiu laikotarpiu 2015 m. Eritrėjiečių (vienos iš tautybių, atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus, atstovų) taip pat atvyko nemažai (Eritrėja yra antra pagal gausumą tautybė tarp į Italiją atvykusių migrantų, per ataskaitinį laikotarpį jų skaičius siekia daugiau negu 2 000 atvykusiųjų). Remiantis Italijos vidaus reikalų ministerijos pateikta informacija, Italijoje šiuo metu perkėlimo laukia 4 650 eritrėjiečių.

    Per ataskaitinį laikotarpį bendras perkėlimo Europos Sąjungoje tempas išliko to paties lygio kaip ir per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį. Europos Sąjungoje perkelti dar 776 asmenys ir šiuo metu iš viso yra perkelti 3 056 žmonės (2 213 asmenų iš Graikijos ir 843 iš Italijos). Bendra perkėlimo Europos Sąjungoje pažanga rodo teigiamą tendenciją, kuri turi būti tęsiama, tačiau reikia daugiau pastangų.

    Kol kas į Europos Sąjungą daugiausia iš Turkijos, Jordanijos ir Libano perkelti 8 268 žmonės iš 22 504 (įskaitant 996 nuo paskutinės ataskaitos), dėl kurių buvo susitarta pagal 2015 m. liepos mėn. programą. Tik nuo balandžio 4 d. pradėjus taikyti ES ir Turkijos pareiškime nustatytas suderintas priemones, pagal schemą „1:1“ iš Turkijos į ES perkelti 6 802 asmenys, įskaitant 291 nuo paskutinės ataskaitos pateikimo.

    2Perkėlimas Europos Sąjungoje

    2.1Pagrindiniai akcentai per ataskaitinį laikotarpį

    Nors per ataskaitinį laikotarpį perkėlimai Europos Sąjungoje iš Graikijos išaugo (710 perkeltų asmenų, palyginti su 594 per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį), perkėlimų iš Italijos sumažėjo, jų skaičius išliko itin mažas (per ataskaitinį laikotarpį buvo perkelti tik 66 žmonės, palyginti su 186 per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį).

    Perkėlimų Europos Sąjungoje iš Graikijos tempo didėjimas yra daugybės veiksnių rezultatas, įskaitant kelių valstybių narių, į kurias perkeliama, įsitraukimą, padidėjusį Graikijos prieglobsčio tarnybos gebėjimą tvarkyti perkėlimo Europos Sąjungoje prašymus, didėjantį prieglobsčio prašytojų pasirengimą dalyvauti programoje ir veiklą, kurią Komisija vykdė bendradarbiaudama su Graikijos prieglobsčio tarnyba, Europos prieglobsčio paramos biuru (EASO), Jungtinių Tautų vyriausiuoju pabėgėlių reikalų komisaru (UNHCR) ir Tarptautine migracijos organizacija (TMO), kad perkėlimo Europos Sąjungoje iš Graikijos darbo srautas būtų sklandesnis ir efektyvesnis. Siekiant tęsti teigiamą tendenciją, reikės paspartinti valstybių narių ekspertų dalyvavimą.

    Kalbant apie Italiją, labai mažas perkėlimų Europos Sąjungoje skaičius gali būti siejamas su daugeliu veiksnių. Šie veiksniai apima mažiau apmokamą perkėlimo procedūrą Italijoje, kur perkėlimo darbo srautas vis dar planuojamas, o Italijos valdžios institucijos ir valstybės narės, į kurias perkeliama, negali pasigirti pakankamai glaudžiu bendradarbiavimu (ypač kalbant apie saugumo problemas). Italija turėtų paspartinti papildomų migrantų antplūdžio valdymo centrų, apie kuriuos jau paskelbta, atidarymą ir steigti naujų mobiliųjų migrantų antplūdžio valdymo centrų. Be to, reikia aiškios informacijos apie atvykusių asmenų, užregistruotų asmenų bei perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančių galimų kandidatų, esančių Italijoje, skaičių. Be to, prašytojai, atitinkantys perkėlimo iš Italijos reikalavimus, paprastai pasižymi sudėtingesniais profiliais, todėl jų perkėlimui reikia papildomų administracinių pastangų tiek iš valstybių narių, į kurias perkeliama, tiek iš Italijos valdžios institucijų, pvz., kalbant apie pakankamų vertimo paslaugų teikimą. Perkėlimų iš Italijos skatinimas reikalauja daugiau pasitikėjimo tarp valdžios institucijų greitai užbaigiant ir greitai įgyvendinant perkėlimo darbo srautą, toliau tobulinant Italijos valdžios institucijų administracinį pajėgumą bei užtikrinant pakankamą įsipareigojimų skaičių ir lankstų esamų susitarimų įgyvendinimą. Valstybės narės taip pat turėtų atsakyti į kvietimus teikti ekspertus, kurie būtų įdarbinti Italijoje.

    Itin didelį rūpestį kelia lėtas nelydimų nepilnamečių perkėlimas. Per ataskaitinį laikotarpį buvo perkelti tik 6 nelydimi nepilnamečiai. Suomija yra vienintelė valstybė narė, aktyviai dalyvaujanti perkeliant šią pažeidžiamų prašytojų kategoriją, nors, pagal Tarybos sprendimą dėl perkėlimo Europos Sąjungoje, jiems turėtų būti teikiama pirmenybė. Į Italiją atvykstančių nelydimų nepilnamečių toliau daugėja (nuo sausio 1 d. jų atvyko beveik 9 800, iš jų – 1 430 eritrėjiečių)), o Graikijoje, baigus preliminarią bendrąją registraciją, nustatyta, kad nelydimų nepilnamečių – apie 2 000. Valstybės narės, laikydamosi oficialių įsipareigojimų, turėtų skubiu rengti nelydimiems nepilnamečiams skirtas vietas.

    Europos Sąjungoje perkeliami šalių, kurių piliečių prašymų suteikti tarptautinę apsaugą patenkinimo lygis ES ne mažesnis nei 75 proc., piliečiai 7 . Ši informacija pagrįsta Eurostato duomenimis, ji atnaujinama kas ketvirtį remiantis Eurostato ataskaitomis. Naujausia ketvirčio ataskaita buvo paskelbta per ataskaitinį laikotarpį. Reikšminga aplinkybė yra faktas, kad, pateikus naujausią Eurostato ketvirčio ataskaitą, irakiečiai nebeatitinka perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijų 8 . Tačiau, atsižvelgiant Tarybos sprendimą dėl perkėlimo Europos Sąjungoje, tai neturi įtakos migrantams, kurie jau identifikuoti kaip asmenys, kuriems galimai reikia tarptautinės apsaugos.

    2.2Valstybių narių, į kurias perkeliama, veiksmai

    Nuo birželio 14 d. iki liepos 11 d. buvo perkelti papildomi 776 asmenys: 710 iš Graikijos (į Belgiją, Bulgariją, Kiprą, Estiją, Suomiją, Prancūziją, Airiją, Latviją, Lietuvą, Nyderlandus, Portugalija, Rumuniją ir Ispaniją) 9 ir 66 iš Italijos (į Kiprą, Kroatiją (jos pirmieji perkėlimai), Nyderlandus ir Portugaliją) 10 . Birželio 15 d. Prancūzija perkėlė 126 žmones iš Graikijos, o liepos 7 d. – dar 124 prašytojų grupę, taip dar kartą parodydama, kad vienu perdavimu galima perkelti daug asmenų. Be to, Suomija, Prancūzija, Nyderlandai ir Portugalija toliau vykdė mėnesinius perdavimus. Iki liepos mėn. pabaigos planuojama iš Graikijos perkelti dar 133 asmenis 11 , o iš Italijos – 119 12 .

    Veiksmai, kuriais sprendžiama per mažo įsipareigojimų skaičiaus problema. 10 valstybių narių (Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Airija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Rumunija ir Slovėnija) 13 ir Šveicarija 14 nurodė pasirengusios (oficialiai įsipareigojusios) greitai perkelti 858 15 tarptautinės apsaugos prašytojus; šis skaičius mažesnis negu per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį. Naujų oficialių įsipareigojimų skaičius buvo tolygiau paskirstytas negu per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį: 380 oficialių įsipareigojimų buvo pateikta Italijai ir 478 – Graikijai. Iš viso valstybės narės, į kurias perkeliama, oficialiai įsipareigojo perkelti 9 119 asmenų (2 428 16 iš Italijos ir 6 691 iš Graikijos).

    Austrija 17 ir Vengrija dar neprisiėmė jokio įsipareigojimo. Be to, Lenkija vis dar yra de facto sustabdžiusi perkėlimo procedūrą 18 . Apskritai daugumos valstybių narių įsipareigojimai kol kas neatitinka per visą sprendimų galiojimo laikotarpį joms nustatyto perkeltinų asmenų skaičiaus (pvz., Kroatija, Čekija, Vokietija, Lenkija, Slovakija įsipareigojo perkelti vos 1–2 proc. joms priskirto atitinkamo asmenų skaičiaus).

    Veiksmai, kuriais siekiama paspartinti reagavimą į perkėlimo prašymus. Nors dabar daugiau valstybių narių aktyviai užsiima perkėlimu iš Graikijos, kai kurios valstybės narės (Liuksemburgas, Nyderlandai ir Šveicarija) deda pastangas siekdamos paspartinti atsakymo į perkėlimo prašymus laiką.

    Per ataskaitinį laikotarpį kelios valstybės narės (Estija, Latvija ir Lietuva) atmetė perkėlimo prašymus nenurodžiusios pagrįstų priežasčių arba remdamosi Tarybos sprendimuose dėl perkėlimo Europos Sąjungoje nenurodytu pagrindu.

    Veiksmai, kuriais sprendžiamos pažeidžiamų prašytojų, įskaitant nelydimus nepilnamečius, perkėlimo Europos Sąjungoje problemos. Birželio 1–30 d. į Italiją atvyko 3 169 nelydimi nepilnamečiai, įskaitant maždaug 500 iš Eritrėjos ir labai mažai iš Irako. Nors neįmanoma nustatyti, kiek nelydimų nepilnamečių per tą patį laikotarpį atvyko į Graikiją, Nacionalinis socialinio solidarumo centras (EKKA) praneša, kad nuo 2016 m. pradžios į EKKA kreiptasi dėl 2 390 nelydimų nepilnamečių apgyvendinimo, 531 iš jų apgyvendinti specialiose patalpose, o 911 laukia, kol bus apgyvendinti. Pagal preliminarios registracijos numatytų veiksmų skaičius, liepos 7 d. duomenimis, buvo užfiksuoti 906 nelydimi nepilnamečiai 19 .

    Nelydimi nepilnamečiai Europos Sąjungoje tebėra perkeliami itin lėtai. Nuo birželio 14 d. šeši nelydimi nepilnamečiai perkelti iš Graikijos (penki į Suomiją ir vienas į Airiją), ir šiuo metu iš viso yra perkelti 29 nelydimi nepilnamečiai. Tik kelios valstybės narės nori priimti perkeliamus nelydimus nepilnamečius, taigi visiems kriterijus atitinkantiems nelydimiems nepilnamečiams perkelti siūlomų vietų ir toliau nepakaks.

    Veiksmai, kuriais siekiama padidinti EASO pajėgumus, skirtus Italijai ir Graikijai paremti. 2016 m. gegužės 28 d. paskelbtu naujausiu EASO kvietimu skirti ekspertų dirbti Italijoje prašyta skirti dar 35 ekspertus. Liepos 11 d. duomenimis, buvo gauta 20 40 pasiūlymų. Bendras ekspertų, dirbančių Italijoje, skaičius yra 32 prieglobsčio ekspertai ir 35 kultūriniai tarpininkai 21 , – šis skaičius nepakankamas dorojantis su didėjančių atvykstančių asmenų skaičiumi ir nesiekia ekspertų skaičiaus, kurio reikia pagal nenumatytų atvejų planavimą, dėl kurio EASO susitarė su Italijos valdžios institucijomis (74 ekspertai). Todėl ekspertų turi būti skubiai paskirta daugiau ir ilgesniam laikotarpiui.

    Kalbant apie Graikiją, EASO valstybėms narėms nusiuntė priminimą dėl paskutinio raginimo dėl ekspertų, kurių reikia 22 paremti perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą Graikijoje, nes yra nuolatinis poreikis įdarbinti naujus ekspertus, kadangi baigiasi ankstesnių ekspertų įdarbinimo terminas. Kol kas EASO negavo nė vieno naujo pasiūlymo po šio priminimo. Liepos 11 d. duomenimis, Graikijoje iš viso dirbo 27 ekspertai ir 24 vertėjai žodžiu, bet jų nepakanka, nes baigus preliminarią bendrąją registraciją pateiktinų prašymų padaugėjo. Dėl šios priežasties, Graikijos valdžios institucijoms atlikus pakartotinį poreikių vertinimą po preliminarios registracijos numatytų veiksmų, EASO apsvarstys galimybę prašyti papildomų ekspertų ir kultūrinių tarpininkų.

    2.3Graikijos ir Italijos veiksmai ir svarbiausi veiksmų gairių aspektai

    Graikija

    Veiksmai, kuriais siekiama paspartinti migrantų registraciją ir jų prašymų tvarkymą. Kaip pranešta Ketvirtojoje perkėlimo Europos Sąjungoje ir į Europos Sąjungą ataskaitoje, Graikijos prieglobsčio tarnyba, glaudžiai bendradarbiaudama su UNHCR ir EASO, birželio 8 d. pradėjo preliminarią bendrąją registraciją, skirtą maždaug 49 000 žmonių, šiuo metu gyvenančių žemyninėje šalies dalyje esančiose laikinose apgyvendinimo vietose 23 . Liepos 11 d. duomenimis, 21 223 asmenys buvo užregistruoti iš anksto.

    Veiksmai, kuriais siekiama didinti Graikijos prieglobsčio tarnybos registracijos pajėgumą. Mišrias Prieglobsčio tarnybos / EASO registracijos komandas sudaro 6 ekspertai Atėnuose, 3 ekspertai Salonikuose ir 3 ekspertai Aleksandrupolyje. Kaip nurodoma Ketvirtojoje ataskaitoje, dalis Graikijos prieglobsčio tarnybos personalo padeda atlikti preliminarios bendrosios registracijos numatytus veiksmus. Todėl Prieglobsčio tarnybos prašymų tvarkymo pajėgumas daugiau nepadidėjo, tačiau numatoma, kad užbaigus preliminarią registraciją šis pajėgumas gerokai padidės. Vidutiniškai Graikijos prieglobsčio tarnyba, padedama EASO, kasdien aptarnauja 110 prašytojų, atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus.

    Per ataskaitinį laikotarpį registracijos atvejų skaičių atitiko panašus įsipareigojimų skaičiaus padidėjimas, o atotrūkis tarp perkėlimo prašymų, pateiktų Graikijos, skaičiaus ir valstybių narių, į kurias perkeliama, priėmimo sumažėjo. Graikija iš viso išsiuntė 1 268 perkėlimo prašymus, o valstybės narės, į kurias perkeliama, pagal juos sutiko priimti 1 224 asmenis. Tačiau šis atotrūkis išlieka svarbus ir gali tapti reikšminga kliūtimi vykdant po preliminarios bendrosios registracijos numatytus veiksmus.

    Veiksmai, kuriais siekiama pagerinti veiklos koordinavimą ir paspartinti reagavimą į perkėlimo prašymus. Liepos 8 d. ryšių palaikymo pareigūnų susitikime buvo patvirtintas Perkėlimo Europos Sąjungoje protokolas.

    Veiksmai, kuriais siekiama padidinti priėmimo pajėgumą Graikijoje. Liepos 8 d. duomenimis, Graikijoje iš viso buvo per 50 000 priėmimo vietų 24 laikinose patalpose ir nuolatinėse priėmimo vietose, skirtų ir neteisėtiems migrantams, ir asmenims, kuriems galbūt reikia tarptautinės apsaugos ir kurie nurodė ketinantys pateikti arba pateikė prieglobsčio prašymus. Tačiau šias patalpas reikia gerokai pagerinti, kad jos atitiktų reikiamus standartus 25 . Iš 20 000 vietų, 2015 m. gruodžio mėn. pagal UNHCR nuomos sistemą skirtų prašytojams, atitinkantiems perkėlimo reikalavimus, liepos 4 d. duomenimis, buvo laisvos 7 652 vietos, iš jų 2 349 vietos viešbučiuose arba atskiruose pastatuose, 3 738 vietos butuose, 212 vietų priimančiosiose šeimose ir 201 vieta nelydimiems nepilnamečiams skirtose specialiose patalpose.

    Kalbant apie perkėlimo centrus, liepos 11 d. duomenimis, įkurtas tik vienas iš trijų perkėlimo centrų, kuriuos Graikijos valdžios institucijos buvo įsipareigojusios įkurti (Langadikijų centras). Liepos 8 d. duomenimis, centre buvo apgyvendintas 861 asmuo. Kitiems dviem centrams Graikijos valdžios institucijos dar nepaskyrė tinkamų sklypų. UNHCR 26 ir Graikijos valdžios institucijos vis dar derasi, kad būtų skirta daugiau sklypų, kuriuose būtų pastatyti specialūs perkėlimo centrai, visų pirma Atikos regione 27 . Kaip minėta Ketvirtojoje ataskaitoje, šios vietos turėtų būti paskirtos skubiai, kad būtų išvengta kliūčių perkėlimo darbo sraute po preliminarios bendrosios registracijos numatytų veiksmų.

    Italija

    Veiksmai, kuriais siekiama padidinti migrantų antplūdžio valdymo centrų skaičių ir paversti juos visiškai veikiančiais. Paskutinių mėnesių didžiausios atvykusių asmenų skaičiaus vertės parodė, kad dabartinis 1 600 vietų keturiuose veikiančiuose migrantų antplūdžio valdymo centruose (Pacale, Lampedūzoje, Trapanyje ir Tarante) pajėgumas nepakankamas. Be to, dauguma išlaipinimo atvejų toliau vyksta ne migrantų antplūdžio valdymo centrų srityse. Kaip nurodyta Ketvirtojoje ataskaitoje, Italija (padedama ES tarnybų) turėtų pagreitinti jau paskelbtų papildomų migrantų antplūdžio valdymo centrų atidarymą bei mobiliųjų migrantų antplūdžio centrų steigimą. Be to, atsižvelgiant į didėjantį nelydimų nepilnamečių išlaipinimą Italijoje, visuose migrantų antplūdžio valdymo centruose turėtų būti įrengtos atitinkamos sritys ir teikiama atitinkama pagalba.

    Veiksmai, kuriais siekiama pagerinti veiklos koordinavimą. Priėmus Standartinės veiklos procedūrą dėl Italijos migrantų antplūdžio valdymo centrų 28 , susijusioms suinteresuotoms šalims Trapanyje (birželio 27 d.), Lampedūzoje (birželio 28 d.) ir Tarante (liepos 5 d.) vyko kelios mokymų sesijos, skirtos šiai procedūrai. Jas organizavo Italijos Vidaus reikalų ministerija, padedama Komisijos, FRONTEX, Europolo, EASO, UNHCR ir TMO. Kita sesija numatyta 2016 m. liepos 12 d. Pocale. Grupė, kuri sudarė SVP, toliau tęs reguliarius susitikimus ir stebės tinkamą nuostatų įgyvendinimą atliekant kasdienes operacijas.

    Komisija remia Italijos valdžios institucijas kuriant perkėlimo darbo srautą. Pirmas perkėlimo darbo srauto projektas jau parengtas ir svarstomas su atitinkamomis suinteresuotomis šalimis dėl patvirtinimo, kuris turėtų būti atliktas labai greitai. Komisija taip pat suorganizuos nacionalinių ryšių palaikymo institucijų ir Italijos valdžios institucijų susitikimą, kuriuo bus siekiama pagerinti atitinkamų subjektų veiklos koordinavimą bei įvertinti ir greitai išspręsti nustatytas kliūtis.

    Komisija taip pat nurodo, kad reikia aiškios informacijos apie atvykusių asmenų, užregistruotų asmenų bei perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančių galimų kandidatų, esančių Italijoje, skaičių. Komisija dirba su Italijos valdžios institucijomis ir EASO, kad būtų nustatytos aiškesnės procedūros dėl geresnės informacijos šiose institucijose.

    Veiksmai, kuriais siekiama padidinti prašymų tvarkymo pajėgumą Italijoje. Kaip pranešta Ketvirtojoje ataskaitoje, Italijos valdžios institucijų pajėgumą registruoti ir tvarkyti prašymus būtina didinti. Tai taip pat padėtų mažinti pasislėpimo pavojų, nes prašytojų prašymai būtų apdorojami greičiau. Reikia sustiprinti komandas, registruojančias prašymus, taip pat turi būti užtikrintas EASO dalyvavimas naujuose registravimo centruose.

    Veiksmai, kuriais siekiama paspartinti reagavimą į perkėlimo prašymus. Italija toliau laikėsi itin griežtos politikos, pagal kurią valstybėms narėms, į kurias perkeliama, neleidžiama atlikti papildomų su saugumu susijusių apklausų. Todėl kai kurios valstybės narės neperkėlė nė vieno prašytojo iš Italijos. Tai turi didelės įtakos perkėlimo perdavimo skaičiui iš Italijos, kuris išlieka itin mažas. Kaip minėta Ketvirtojoje ataskaitoje, reikia rasti sprendimus, kad šios su saugumu susijusios apklausos galėtų įvykti, ypač atsižvelgiant į sudėtingesnius prašytojų profilius. Ketvirtosios ataskaitos rekomendacijos tebėra aktualios – jos padės didinti pasitikėjimą ir mažinti papildomų apklausų prašymų skaičių, pateikiamą valstybių narių, į kurias perkeliama 29 .

    Veiksmai, kuriais sprendžiamos pažeidžiamų prašytojų ir nelydimų nepilnamečių perkėlimo Europos Sąjungoje problemos. Iš Italijos kol kas neperkeltas nė vienas nelydimas nepilnametis. Tai turėtų tapti pagrindiniu prioritetu, nes beveik 1 500 nelydimų nepilnamečių galimai atitinka perkėlimui Europos Sąjungoje taikomus reikalavimus (didžioji dauguma, t. y. 1 430 yra iš Eritrėjos). Konkrečios procedūros palengvinti nelydimų nepilnamečių perkėlimą Europos Sąjungoje trūkumas Italijai netiesiogiai skatina juos savarankiškai judėti toliau į jų norimas vietas, taip didinant riziką susidurti su kontrabandininkais ir tapti prekybos žmonėmis aukomis. Siekiant sukurti konkrečią perkėlimo Europos Sąjungoje procedūrą Italijai, labai svarbu greitai įdiegti bandomąjį nelydimų nepilnamečių perkėlimo mechanizmą.

    2.4Komisijos ir ES agentūrų veiksmai

    Europos Komisija

    Komisija ir toliau Italijai ir Graikijai teikė paramą vietoje 30 . Komisija taip pat paskyrė neformalios vaiko teisių ekspertų grupės dvyliktojo susitikimo sesiją nelydimų nepilnamečių perkėlimui Europos Sąjungoje, taip siekdama didinti informuotumą ir dalytis teigiama patirtimi (daugiausia Suomijos), susijusia su šiuo sudėtingu klausimu. Stebėdama, kaip įgyvendinami Tarybos sprendimai dėl perkėlimo Europos Sąjungoje, Komisija reiškė ir toliau reikš susirūpinimą dėl tų valstybių narių, kurios iki šiol neįvykdė įsipareigojimų.

    Europos prieglobsčio paramos biuras

    Veiksmai, kuriais siekiama paspartinti perkėlimo Europos Sąjungoje procesą ir padidinti registracijos pajėgumą Graikijoje ir Italijoje. Ekspertai atlieka daugybę funkcijų. Graikijoje šiuo metu 12 ekspertų tiesiogiai padeda vykdyti registraciją bendrai tvarkydami prašymus. 14 kitų ekspertų dalyvauja teikiant informaciją, prižiūrint dvi karštąsias linijas ir teikiant su registracija, perkėlimu ir Dublino procedūra stovyklose ir atliekant preliminarios registracijos numatytus veiksmus susijusią informaciją 31 . Remiantis rekomendacijomis, kaip pagerinti suderinimo procesą, kuris skirtas atrinkti prašytojus į konkrečias valstybes nares, EASO kartu su Graikijos prieglobsčio tarnyba baigia veiksmų planą, kuriuo būtų teikiama pagalba.

    Dirbti Italijoje EASO šiuo metu skiria 32 valstybių narių ir asocijuotųjų šalių ekspertus iš 74 prašytų skirti: 9 ekspertai dirbs migrantų antplūdžio valdymo centruose, 4 – dviejose mobiliosiose grupėse (kurių bazės yra Romoje ir Katanijoje), 13 – perkėlimo centruose ir 6 – Dublino padalinyje Romoje. EASO taip pat skiria iki 48 kultūrinių tarpininkų (kalbančių arabų, tigrajų ir kurdų kalbomis), kurie padės vykdyti perkėlimą (liepos 11 d. duomenimis, vietoje dirbo 35 kultūriniai tarpininkai).

    3Perkėlimas į Europos Sąjungą

    Remiantis iš dalyvaujančių valstybių gauta informacija, pagal 2015 m. liepos 20 d. perkėlimo į ES programą iki 2016 m. liepos 11 d. į 20 perkėlimą vykdančių valstybių (Austriją, Belgiją, Čekiją, Daniją, Suomiją, Prancūziją, Vokietiją, Islandiją, Airiją, Italiją, Lichtenšteiną, Latviją, Lietuvą, Nyderlandus, Norvegiją, Portugaliją, Ispaniją, Švediją, Šveicariją ir Jungtinę Karalystę) perkelti 8 268 asmenys. Dauguma programoje dalyvaujančių valstybių nurodė dedančios pastangas visų pirma (bet ne išimtinai) į ES perkelti Jordanijoje, Libane ir Turkijoje esančius sirus.

    Valstybėms narėms baigiant vertinti joms per UNHCR Turkijos perduotas bylas, iš Turkijos į ES ir toliau perkeliama vis daugiau žmonių. Nuo 2016 m. balandžio 4 d. pagal perkėlimui į ES skirtą schemos „1:1“ dalį iš Turkijos į ES perkelti 802 sirai. Be to, programoje aktyviai dalyvauja daugiau valstybių narių. Nuo paskutinės pažangos ataskaitos pateikimo žmonių perkelta ne tik į Suomiją, Vokietiją, Lietuvą, Nyderlandus, Švediją, Italiją, Liuksemburgą ir Portugaliją, bet ir į Latviją ir Ispaniją.

    Kovo 18 d. ES ir Turkijos pareiškime numatyta pradėti taikyti kartu su Turkija vykdomą savanorišką humanitarinio priėmimo programą, kai iš Turkijos į ES žmonės nebevyks neteisėtai arba tokių žmonių skaičius tvariai ir gerokai sumažės. Standartinė veiklos procedūra kartu su Turkija vykdomai savanoriškai humanitarinio priėmimo programai šiuo metu kuriama Taryboje, kuri glaudžiai bendradarbiauja su Komisija, EASO, UNHCR ir TMO. Vyksta derybos dėl teksto, kuris pateiktas Turkijai birželio 7 d. Sutarus dėl standartinių veiklos procedūrų, turėtų būti įvertinta, ar įvykdyti kriterijai, leidžiantys pradėti įgyvendinti šią programą.

    Kalbant apie 2016 m. kovo 21 d. Komisijos pateiktą pasiūlymą, kuriuo, siekiant parūpinti daugiau vietų į ES perkelsimiems ar kitaip teisėtai iš Turkijos priimsimiems asmenims, iš dalies keičiamas 2015 m. rugsėjo 22 d. Tarybos sprendimas (ES) 2015/1601 dėl tarptautinės apsaugos prašytojų perkėlimo iš Italijos ir Graikijos, Taryba laukia Parlamento nuomonės, kurios tikimasi 2016 m. rugsėjį, prieš priimant Sprendimą. Svarbu, kad šis pasiūlymas būtų priimtas skubiai, kad valstybės narės galėtų pasinaudoti jame numatytu lankstumu.

    Šiandien Komisija taip pat priėmė pasiūlymą dėl reglamento, kuriuo bus nustatyta Sąjungos masto perkėlimo į ES sistemą 32 , ir kviečia Europos Parlamentą ir Tarybą suteikti pirmenybę šiam pasiūlymui.

    4Tolesni veiksmai

    Graikijoje tęsiasi humanitarinė krizė, todėl turi būti greitai ir iki galo įvykdyti Tarybos sprendimuose dėl perkėlimo Europos Sąjungoje valstybių narių prisiimti įsipareigojimai. Italijoje pagal įprastas sezonines tendencijas atvykstančių asmenų daugėja, todėl staiga padaugės prašytojų, atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus.

    Europos Vadovų Taryba paskutiniame posėdyje birželio 28 d. 33 pripažino situacijos skubumą ir pakartojo raginimą imtis tolesnių veiksmų, kurie pagreitintų perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą programų įgyvendinimą. Valstybių ar vyriausybių vadovų raginimus turi lydėti ryžtingi kompetentingų nacionalinių tarnybų veiksmai vietoje.

    Komisija pripažįsta, kad padaryta pažanga ir įdėta pastangų, – dėl to perkėlimas Europos Sąjungoje vyksta vis sparčiau, bent jau Graikijos atveju. Vis dėlto pasiekti rezultatai kol kas neatitinka raginimų ir spręstinos problemos masto. Pirmojoje perkėlimo Europos Sąjungoje ir į Europos Sąjungą ataskaitoje 34 Komisija nurodė, kad per mėnesį Europos Sąjungoje turėtų būti perkelta bent 6 000 žmonių.

    Graikija vykdo preliminarią greitą bendrąją registraciją, kuri pagreitins prašytojų, atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus, tapatybės nustatymą ir visišką registraciją. Manoma, kad perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitiks 34 000 prašytojai. Kad baigus preliminarią registraciją nesusidarytų kliūčių, turi būti toliau didinamas Graikijos pajėgumas tvarkyti prašymus, kad prašytojai savo išsamius prašymus galėtų pateikti kuo greičiau, taip pat skubiai steigiami papildomi perkėlimo centrai ir toliau perkeliami nustatytus kriterijus atitinkantys asmenys.

    Italijoje nuolatinis prašytojų, atitinkančių perkėlimo reikalavimus, skaičiaus didėjimas (turi būti perkelta 4 650 eritrėjiečių) verčia Italijos valdžios institucijas greitai paspartinti savo apdorojimo pajėgumą, glaudžiau bendradarbiauti su valstybėmis narėmis, į kurias perkeliama, ir skubiai įgyvendinti perkėlimo darbo srautą toliau tobulinant jos administracinį pajėgumą. Italija taip pat turėtų skubiai įgyvendinti bandomąjį nelydimų nepilnamečių perkėlimą Europos Sąjungoje ir nustatyti konkrečias procedūras, sudarančias sąlygas perkelti pažeidžiamus šios kategorijos prašytojus.

    Valstybės narės turėtų nedelsdamos tinkamai reaguoti ir įsipareigoti perkelti daugiau žmonių, ypač nelydimų nepilnamečių, kruopščiai suplanuoti, kaip bus vykdomas perkėlimas per ateinančius šešis mėnesius, ir užtikrinti, kad į prašymus būtų reaguojama greičiau (be kita ko, papildomas saugumo patikras leidžiant atlikti tik ypatingais ir tinkamai pagrįstais atvejais). Graikijai ir Italijai taip pat reikia papildomos paramos iš valstybių narių, kad EASO galėtų įdarbinti ekspertus, būtinus siekiant didinti registracijos mastą. Ekspertai turėtų galėti dirbti mažiausiai šešis mėnesius.

    Komisija ragina valstybes nares vykdyti visus įsipareigojimus pagal Tarybos sprendimus dėl perkėlimo Europos Sąjungoje, taip pat ragina visas valstybes nares aktyviau vykdyti perkėlimą ir įsipareigoti priimti bei perkelti tiek žmonių, kiek joms priskirta – reguliariai ir tiek iš Italijos, tiek iš Graikijos. Jokių įsipareigojimų neprisiėmusios ir nė vieno asmens dar neperkėlusios valstybės narės tai turėtų padaryti nedelsdamos.

    Komisija toliau atidžiai stebės, kaip įgyvendinami abu Tarybos sprendimai dėl perkėlimo Europos Sąjungoje, ir reguliariai teiks ataskaitas. Komisija pasilieka teisę imtis veiksmų prieš prievolių nevykdančias valstybes nares.

    Kartu valstybės narės turėtų toliau vykdyti savo įsipareigojimus dėl perkėlimo į ES, be kita ko, įgyvendindamos ES ir Turkijos pareiškimą 35 .

    (1)

    COM(2016) 416 final.

    (2)

    2016 m. kovo 7 d. Europos Vadovų Tarybos išvados. http://www.consilium.europa.eu/lt/press/press-releases/2016/03/07-eu-turkey-meeting-statement ; 2016 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Tarybos išvados. http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/06/28-euco-conclusions/.

    (3)

    Nuo birželio 11 d. iki liepos 10 d. neteisėtai atvykę asmenys. FRONTEX duomenys, kuriuos pateikė Graikija, laikydamasi įsipareigojimo kasdien teikti ataskaitą apie Vakarų Balkanų maršrutą.

    (4)

    Šaltinis. Graikijos valdžios institucijų ir UNHCR pateikti duomenys.

    (5)

    Nuo birželio 11 d. iki liepos 10 d. per jūrų sienas į Italiją neteisėtai atvykusių asmenų skaičius, nurodytas naudojantis bendrų operacijų ataskaitų teikimo priemone JORA ir nustatytas vykdant 2016 m. bendrą operaciją „Triton“. Atlikus patikrinimą, duomenys gali būti pakeisti.

    (6)

    SN 38/16, 2016 03 18.

    (7)

    Tarybos sprendimo dėl perkėlimo Europos Sąjungoje 3 straipsnio 2 dalis. Norėdami gauti daugiau informacijos, žr. Pirmąją perkėlimo Europos Sąjungoje ir į Europos Sąjungą ataskaitą – COM(2016) 165 final.

    (8)

    Tautybės, atitinkančios perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus: Centrinės Afrikos Respublika, Eritrėja, Seišeliai, Dominika, Bahreinas, Laosas, Saudo Arabija ir Sirija. Tautybės, kurios atitinka 75 proc. tinkamumo ribą pagal 2016 m. 1 ketvirčio Eurostato duomenis ir kurios nebeatitinka šios ribos: Burundis, Britanijos užjūrio šalys ir teritorijos, Kosta Rika, Irakas, Maldyvai bei Sent Vinsentas ir Grenadinai.

    (9)

    70 į Belgiją, 2 į Bulgariją, 29 į Kiprą, 8 į Estiją, 68 į Suomiją, 256 į Prancūziją, 28 į Airiją, 18 į Latviją, 28 į Lietuvą, 42 į Nyderlandus, 65 į Portugaliją, 33 į Rumuniją ir 63 į Ispaniją.

    (10)

    4 į Kiprą, 4 į Kroatiją, 50 į Nyderlandus ir 8 į Portugaliją.

    (11)

    24 į Suomiją, 104 į Nyderlandus ir 5 į Portugaliją.

    (12)

    50 į Prancūziją, 15 į Latviją, 22 į Portugaliją ir 32 į Ispaniją.

    (13)

    Estija 15 iš Graikijos, Suomija 100 iš Italijos, Prancūzija 50 iš Italijos, Vokietija 100 iš Graikijos, Airija 50 iš Graikijos, Lietuva 80 iš Graikijos, Nyderlandai 50 iš Italijos ir 100 iš Graikijos, Rumunija 70 iš Italijos ir 130 iš Graikijos ir Slovėnija 10 iš Italijos.

    (14)

    100 iš Italijos.

    (15)

    Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Prancūzija įsipareigojo priimti 400 asmenų iš Graikijos per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį, tačiau patvirtinimas buvo gautas tik per šį ataskaitinį laikotarpį.

    (16)

    Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ankstesniu ataskaitiniu laikotarpiu neatsižvelgta į Rumunijos oficialų įsipareigojimą.

    (17)

    Austrijai laikinai sustabdytos prievolės perkelti iki 30 proc. jai pagal Tarybos sprendimą (ES) 2015/1601 priskirtų prašytojų. Austrijos prievolės perkelti 1 065 asmenis vykdymas atidėtas vieniems metams. Tačiau Austrijai tebegalioja bendrosios teisinės prievolės perkelti likusią jai priskirto asmenų skaičiaus dalį, todėl vis vien tikimasi, kad ji prisiims įsipareigojimų ir vykdys perkėlimą.

    (18)

    Balandžio mėn. pradžioje Lenkija sustabdė 73 perkėlimo prašymus, kuriuos Graikijos prieglobsčio tarnyba išsiuntė Lenkijai remdamasi 2015 m. gruodžio 16 d. prisiimtu Lenkijos įsipareigojimu, tvarkymą ir taip praėjus trims su puse mėnesio nuo įsipareigojimo prisiėmimo de facto įšaldė perkėlimo procedūrą. Tai buvo padaryta ir su perkėlimo iš Italijos prašymais.

    (19)

    Tikėtina, kad skaičių sumažėjimą lemia nepilnamečiai, palikę Graikiją per Vakarų Balkanus 2016 m. pradžioje.

    (20)

    Austrija, Šveicarija, Lietuva, Lenkija, Čekija, Jungtinė Karalystė, Rumunija, Vokietija, Latvija, Ispanija, Prancūzija, Kroatija, Nyderlandai, Norvegija, Švedija ir Malta.

    (21)

    Kelių ekspertų įdarbinimo laikas pasibaigė per ataskaitinį laikotarpį.

    (22)

    EASO penktasis kvietimas skirti ekspertų padėti Graikijoje vykdyti perkėlimą, paskelbtas balandžio 21 d. ir pirmą kartą įtrauktas į Trečiąją perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaitą. Priminimas buvo išsiųstas birželio 24 d.

    (23)

      https://www.easo.europa.eu/news-events/joint-press-release-pre-registration-asylum-seekers-greek-mainland-starting-today .

    (24)

    Į šį skaičių neįtrauktos vietos, numatytos pagal UNHCR nuomos sistemos pajėgumą

    http://data.unhcr.org/mediterranean/documents.php?page=1&view=grid&Country[]=83.

    Šios laikinos skubaus priėmimo ir nuolatinės patalpos įrengtos migrantų antplūdžio valdymo centruose Egėjo jūros salose, taip pat žemyninėje šalies dalyje. 2016 m. liepos 11 d. duomenimis, dabar yra tik 1 138 nuolatinių apgyvendinimo vietos, į kurias priimami tik tarptautinės apsaugos prašytojai ir nelydimi nepilnamečiai.

    (25)

    Komisijos rekomendacija Graikijos Respublikai dėl specialių skubių priemonių, kurių turi imtis Graikija, kad būtų atnaujintas perdavimas pagal Reglamentą (ES) Nr. 604/2013 (C(2016) 3805).

    (26)

    UNHCR sutiko 6 000 pagal nuomos sistemą parūpintų vietų skirti perkėlimo centrams, kad juose būtų galima apgyvendinti visus perkėlimo prašytojus, kurių registracija baigta. Su UNHCR sudarytas įgaliojimo susitarimas dėl 20 000 vietų nuomos sistemos visų pirma naudingas perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantiems prieglobsčio prašytojams, bet juo gali pasinaudoti ir kiti prašymus dėl šeimos susijungimo kitoje ES valstybėje narėje pateikę asmenys ir prieglobsčio Graikijoje prašantys žmonės, visų pirma pažeidžiami prašytojai. Numatoma, kad perkėlimo centrams skirsimos 6 000 vietų taps pagrindinėmis asmenų, kurių perkėlimo prašymai patenkinti, apgyvendinimo vietomis.

    (27)

    Perkėlimo centrai bus finansuojami iš ES lėšų, vykdant su UNHCR sudarytą įgaliojimo susitarimą dėl apgyvendinimo vietų nuomos sistemos.

    (28)

    Tekstas viešai paskelbtas http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/it/hotspot .

    (29)

    Šios rekomendacijos yra galimybė įtraukti EASO ekspertus atliekant išsamesnes apklausas, gerinant prašytojų bylos kokybę įtraukiant saugumo formą, į kurią surašomos įvairios patikros, kurios buvo atliktos asmeniui kiekviename procedūros žingsnyje, ir tokių patikrų rezultatas, saugumo korespondentą iš Italijos pusės ir dvišalio bendradarbiavimo susitarimus, kurie sudaro sąlygas palyginti ir keistis pirštų atspaudų duomenimis saugumo ir kriminaliniais tikslais.

    (30)

     Ši skubi pagalba papildo 2014–2020 m. laikotarpiui Graikijai pagal jos nacionalines programas iš vidaus reikalų fondų (PMIF ir VSF) skirtus 509 mln. EUR, iš kurių nemažai lėšų gali būti naudojama ir prieglobsčio politikos įgyvendinimui remti.

    (31)

    Kaip pranešta Ketvirtojoje ataskaitoje, planų papildomai padidinti darbuotojų skaičių, kad vykdyti registraciją padėtų dar 18 valstybių narių ekspertų, įgyvendinimą teko atidėti, nes nemažai Prieglobsčio tarnybos darbuotojų įsitraukę į preliminarios registracijos procesą.

    (32)

    OL C […], […], p. […].

    (33)

    2016 m. kovo 7 d. Europos Vadovų Tarybos išvados. http://www.consilium.europa.eu/lt/press/press-releases/2016/03/07-eu-turkey-meeting-statement ; 2016 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Tarybos išvados. http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/06/28-euco-conclusions/.

    (34)

    COM(2016) 165 final.

    (35)

    Antroji pažangos, padarytos įgyvendinant ES ir Turkijos pareiškimą, ataskaita (COM(2016) 349).

    Top

    Briuselis, 2016 07 13

    COM(2016) 480 final

    PRIEDAS

    prie

    KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

    Penktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


    1 priedas. Perkėlimas iš Graikijos iki 2016 m. liepos 11 d.

    Valstybė narė

    Oficialiai įsipareigojo perkelti 1

    Veiksmingai perkėlė

    Tarybos sprendimuose teisiškai numatytas įsipareigojimas

    Austrija 2

    1 491

    Belgija

    200

    90

    2 415

    Bulgarija

    210

    6

    831

    Kroatija

    10

    594

    Kipras

    65

    35

    181

    Čekija

    30

    4

    1 655

    Estija

    93

    27

    204

    Suomija

    440

    217

    1 299

    Prancūzija

    2 170

    810

    12 599

    Vokietija

    240

    37

    17 209

    Vengrija

    988

    Islandija

    Airija

    130

    38

    240

    Latvija

    129

    39

    295

    Lichtenšteinas

    Lietuva

    380

    34

    420

    Liuksemburgas

    100

    71

    309

    Malta

    24

    24

    78

    Nyderlandai

    450

    242

    3 797

    Norvegija

    Lenkija

    65

    4 321

    Portugalija

    730

    302

    1 778

    Rumunija

    775

    62

    2 572

    Slovakija

    10

    652

    Slovėnija

    60

    28

    349

    Ispanija

    350

    147

    6 647

    Švedija 3

    2 378

    Šveicarija

    30

    IŠ VISO

    6 691

    2 213

    63 302

    (1)

    Perduota per „DubliNet“ pagal Tarybos sprendimo 5 straipsnio 2 dalį.

    (2)

         2016 m. kovo 10 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2016/408 dėl 30 % prašytojų, priskirtų Austrijai pagal Sprendimą (ES) 2015/1601, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, perkėlimo Europos Sąjungoje laikino sustabdymo.

    (3)

         2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/946, kuriuo pagal Sprendimo (ES) 2015/1523 ir Sprendimo (ES) 2015/1601, kuriais Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, 9 straipsnius Švedijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje

    Top

    Briuselis, 2016 07 13

    COM(2016) 480 final

    PRIEDAS

    prie

    KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

    Penktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


    2 priedas. Perkėlimas iš Italijos iki 2016 m. liepos 11 d.

    Valstybė narė

    Oficialiai įsipareigojo perkelti 1

    Veiksmingai perkėlė

    Tarybos sprendimuose teisiškai numatytas įsipareigojimas

    Austrija 2

    462

    Belgija

    30

    29

    1 397

    Bulgarija

    140

    471

    Kroatija

    10

    4

    374

    Kipras

    15

    10

    139

    Čekija

    20

    1 036

    Estija

    8

    125

    Suomija

    380

    180

    779

    Prancūzija

    300

    181

    7 115

    Vokietija

    10

    20

    10 327

    Vengrija

    306

    Islandija

    Airija

    20

    360

    Latvija

    30

    2

    186

    Lichtenšteinas

    Lietuva

    40

    251

    Liuksemburgas

    20

    248

    Malta

    17

    17

    53

    Nyderlandai

    175

    125

    2 150

    Norvegija

    Lenkija

    35

    1 861

    Portugalija

    388

    150

    1 173

    Rumunija

    540

    6

    1 608

    Slovakija

    250

    Slovėnija

    20

    6

    218

    Ispanija

    50

    40

    2 676

    Švedija 3

    50

    39

    1 388

    Šveicarija

    130

    34

    IŠ VISO

    2 428

    843

    34 953

    (1)

    Perduota per „DubliNet“ pagal Tarybos sprendimo 5 straipsnio 2 dalį.

    (2)

         2016 m. kovo 10 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2016/408 dėl 30 % prašytojų, priskirtų Austrijai pagal Sprendimą (ES) 2015/1601, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, perkėlimo Europos Sąjungoje laikino sustabdymo.

    (3)

         2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/946, kuriuo pagal Sprendimo (ES) 2015/1523 ir Sprendimo (ES) 2015/1601, kuriais Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, 9 straipsnius Švedijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje

    Top

    Briuselis, 2016 07 13

    COM(2016) 480 final

    PRIEDAS

    prie

    KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

    Penktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


    3 priedas. Pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas ir Turkijai skirtą schemą „1:1“ (taikomą nuo 2016 m. balandžio 4 d.) vykdomo perkėlimo į ES padėtis 2016 m. liepos 11 d.

    Valstybė narė /
    asocijuotoji valstybė

    Įsipareigojimai pagal 2015 m. liepos 20 d. programą

    Bendras pagal 2015 m. liepos 20 d. programą ir Turkijai skirtą schemą „1:1“ į ES perkeltų asmenų skaičius

    Trečioji šalis, iš kurios asmenys perkelti į ES

    Austrija

    1 900

    1 453 1

    Libanas: 837; Jordanija: 442; Turkija: 173; Irakas: 1

    Belgija

    1 100

    333

    Libanas: 325; Jordanija: 4; Turkija: 4

    Bulgarija

    50

    0

    Kroatija

    150

    0

    Kipras

    69

    0

    Čekija

    400

    52

    Libanas: 32; Jordanija: 20

    Danija

    1 000

    481

    Libanas, Uganda

    Estija

    20

    0

    Suomija

    293 2

    192 3

    Libanas: 153; Egiptas: 34; Irakas: 3; Jemenas: 2
    Turkija: 11 pagal schemą „1:1“, ne pagal liepos 20 d. programą

    Prancūzija

    2 375 4

    335 5

    Libanas: 217; Jordanija: 118

    Vokietija

    1 600

    294

    Turkija: 294 pagal schemą „1:1“

    Graikija

    354

    0

    Vengrija

    0

    0

    Islandija

    50

    48

    Libanas

    Airija

    520

    273

    Libanas

    Italija

    1 989

    419

    Libanas: 349; Turkija: 70 pagal schemą „1:1“

    Latvija

    50

    6

    Turkija: 6 pagal schemą „1:1“

    Lichtenšteinas

    20

    20

    Turkija

    Lietuva

    70

    5

    Turkija: 5 pagal schemą „1:1“

    Liuksemburgas

    30

    0 6

    Turkija: 27 pagal schemą „1:1“, ne pagal liepos 20 d. programą

    Malta

    14

    0

    Nyderlandai

    1 000

    366

    Libanas: 219; Jordanija: 7; Turkija: 61 (iš kurių 56 pagal schemą „1:1“); Marokas: 1; Etiopija: 8; Kenija 70

    Norvegija

    3 500

    1 098

    Libanas

    Lenkija

    900

    0

    Portugalija

    191

    12 7

    Turkija: 12 pagal schemą „1:1“

    Rumunija

    80

    0

    Slovakija

    100 8

    0

    Slovėnija

    20

    0

    Ispanija

    1 449

    118

    Libanas: 61; Turkija: 57 pagal schemą „1:1“;

    Švedija

    491

    380 9

    Sudanas: 85; Irakas: 10; Kenija: 6; Egiptas: 3; Libanas: 3; Jordanija: 1; Turkija: 272 (iš kurių 264 pagal schemą „1:1“);

    Šveicarija

    519

    519

    Libanas: 431

    Sirija: 88

    Jungtinė Karalystė

    2 200

    1 864 10

    Jordanija, Libanas, Turkija, Egiptas, Irakas ir kitos šalys, remiantis humanitarinės pagalbos poreikiu.

    IŠ VISO

    22 504

    8 268

     

    Pagal schemą „1:1“ iš Turkijos į ES iš viso perkelta 802 asmenų, iš jų 764 pagal 2015 m. liepos 20 d. programą

    (1)

         Į šį skaičių įtraukti šeimos susijungimo ir perkėlimo į ES pagal Austrijos humanitarinio priėmimo programą atvejai.

    (2)

      Šis skaičius yra dalis 2016 m. Suomijos nacionalinės kvotos, kurią sudaro 750 į ES perkeltinų asmenų.

    (3)

         Į šį skaičių neįtraukta 11 pagal schemą „1:1“ iš Turkijos perkeltų sirų; jie perkelti pagal Suomijos nacionalinę programą.

    (4)

         Šis skaičius yra papildomas, jis neapima Prancūzijos nacionalinės kvotos ir ankstesnių įsipareigojimų.

    (5)

         Be to, per tą patį laikotarpį Prancūzija priėmė 117 sirų iš regiono ir 55 pabėgėlius iš kitų pasaulio vietų ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą. Be to, 2016 m. balandžio mėn. Prancūzija pagal nacionalinę vizų ir prieglobsčio programą suteikė 81 vizą pažeidžiamiems Sirijos pabėgėliams iš Turkijos.

    (6)

    Pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas į Europos Sąjungą dar neperkelta nė vieno asmens, tačiau 2015 m. pagal nacionalinę perkėlimo programą į Liuksemburgą iš Turkijos buvo perkelti 46 sirai.

    (7)

         2015 m. į Portugaliją pagal nacionalinę programą, o ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą iš Egipto perkelti 39 pabėgėliai.

    (8)

         Ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą į Slovakiją perkelti 149 asirai.

    (9)

         2015 m. į Švediją pagal nacionalinę programą, o ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą perkelta 1 900 asmenų.

    (10)

         2015 m. pagal esamas JK nacionalines perkėlimo programas.

    Top