Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI dėl fasavimą reglamentuojančios teisinės sistemos (direktyvų 75/107/EEB, 76/211/EEB ir 2007/45/EB) taikymo

COM/2016/0438 final

Briuselis, 2016 07 04

COM(2016) 438 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI

dėl fasavimą reglamentuojančios teisinės sistemos (direktyvų 75/107/EEB, 76/211/EEB ir 2007/45/EB) taikymo

{SWD(2016) 219 final}


1.ĮVADAS

Šioje ataskaitoje apžvelgiamas trijų direktyvų, kurios sudaro fasavimą reglamentuojančią teisinę sistemą, vertinimas:

Direktyva 75/107/EEB 1 dėl butelių, naudojamų kaip matavimo talpos – joje numatyta ženklu „3“ pažymėtų butelių laisva apyvarta;

Direktyva 76/211/EEB 2 dėl fasuotų produktų turinio pagal masę arba tūrį – ji susijusi su ant fasuotų produktų nurodytu kiekiu ir ja garantuojama ženklu „e“ pažymėtų fasuočių laisva apyvarta, ir

Direktyva 2007/45/EB 3 dėl fasuotų produktų vardinių kiekių – ja valstybėms narėms draudžiama reglamentuoti pakuočių / butelių dydžius iki 10 l arba 10 kg ir ES lygmeniu nustatomi privalomi vyno ir spiritinių gėrimų fasuočių dydžiai; ji taikoma visiems fasuotiems produktams.

Direktyvos 2007/45/EB 9 straipsnio 1 dalyje reikalaujama, kad Komisija pateiktų ataskaitą Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui apie šios direktyvos taikymą ir poveikį. Kadangi trys direktyvos yra glaudžiai susijusios, 2014 m. nuspręsta pasinaudoti proga ir bendrai įvertinti jų veikimą ir tinkamumą pagal Reglamentavimo kokybės ir rezultatų programą (REFIT) 4 . 

Direktyva 75/107/EEB dar niekada nebuvo įvertinta. Direktyva 76/211/EEB buvo įvertinta 2005 m. Įvertinus direktyvas 75/106/EEB ir 80/232/EEB buvo priimta Direktyva 2007/45/EB, kuria šios direktyvos panaikintos.

2.RINKOS DALIS

Visoje ES fasuočių apyvarta siekia apie 170 mlrd. EUR, o pridėtinė vertė – apie 34 mlrd. EUR. Tai sudaro 12 % visos pridėtinės vertės pagrindiniuose sektoriuose, kuriuose vykdomas fasavimas (maisto ir gėrimų, gyvūnų augintinių ėdalo, cheminių medžiagų, dažų ir trąšų, ploviklių, kosmetikos ir stiklinių butelių gamybos sektoriuose), o tai atitinka 0,3 % ES BVP. Šiuose sektoriuose veikia apie 300 000 įmonių, kurių dauguma yra mažosios ir vidutinės įmonės (MVĮ), turinčios vidutiniškai po 17,7 darbuotojų. Apskaičiuota, kad šių sektorių fasavimo srityje visu etatu dirba apie 640 000 asmenų – jie sudaro 0,3 % ES darbo jėgos.

3.ĮVERTINTOS DIREKTYVOS

Šių trijų direktyvų tikslas – sudaryti sąlygas fasuotų produktų laisvai apyvartai, kad labiau augtų rinka ir didėtų ES pramonės konkurencingumas. Koordinuota rinkos priežiūra užtikrina, kad pirkėjai gautų ant pakuotės nurodytą kiekį – taip prisidedama prie vartotojų gerovės. Nustojus reguliuoti dydžius, padidėjo vartotojų galimybės rinktis, o dėl išimties, pagal kurią ES lygmeniu nustatyti fiksuoti vyno ir spiritinių gėrimų fasuočių dydžiai, MVĮ yra apsaugotos nuo pernelyg didelės kitų dydžių butelių paklausos – taip didėja jų konkurencingumas.

Direktyva 75/107/EEB reglamentuoja (alkoholinių) gėrimų butelius, kurie naudojami kaip matavimo talpos. Ji grindžiama neprivalomo suderinimo principu, t. y. gamintojai gali patys rinktis, ar taikyti šią direktyvą. Joje reikalaujama, kad gamintojai iš anksto užsiregistruotų atitinkamose institucijose, nustatytos prievolės dėl glaudumo ir ženklinimo ir numatyta rinkos priežiūros institucijoms skirta butelių turinio tyrimo statistinė procedūra. Ji garantuoja butelių, pažymėtų apsukta raide „epsilon“ („3“), laisvą apyvartą ir plačiai taikoma stikliniams buteliams bei stiklainiams.

Direktyva 76/211/EEB yra susijusi su ant produktų, kuriuos fasuojant vartotojai nedalyvauja, nurodytus kiekiais. Ji taip pat grindžiama neprivalomo suderinimo principu, nes pakuotojai / importuotojai patys renkasi, ar taikyti šią direktyvą. Joje nustatytos prievolės dėl tikslumo ir ženklinimo ir numatyta rinkos priežiūros institucijoms skirta fasuotėse esančio kiekio tikrinimo statistinė procedūra. Ji garantuoja ženklu „e“ pažymėtų fasuočių laisvą apyvartą ir plačiai taikoma prekybos centruose ir „pasidaryk pats“ tipo parduotuvėse parduodamoms pakuotėms ir buteliams.

Direktyva 2007/45/EB valstybėms narėms draudžiama reglamentuoti pakuočių / butelių dydžius iki 10 l arba 10 kg ir ES lygmeniu nustatyti įprastai parduodamo vyno ir spiritinių gėrimų fasuočių privalomi dydžiai. 2013 m. pasibaigė laikotarpis, per kurį turėjo būti laipsniškai panaikintos nacionalinės nuostatos tam tikrų produktų pakuočių / butelių dydžių.

4.VERTINIMAS

Komisija pasamdė nepriklausomą rangovą, kad įvertintų direktyvų veikimą – jis parengė studiją 5 , grindžiamą

pokalbiais su įvairių suinteresuotųjų subjektų (vartotojų organizacijų, pramonės asociacijų ir nacionalinių institucijų) atstovais;

viešomis internetinėmis konsultacijomis;

atskirų vartotojų, įmonių ir ekspertų tiksliniu tyrimu ir

dokumentų ir duomenų analize.

Vertinime naudoti standartiniai Komisijos vertinimo kriterijai: rezultatyvumas, veiksmingumas, suderinamumas, aktualumas ir Europos pridėtinė vertė.

Pridedamas tarnybų darbinis dokumentas 6 grindžiamas konsultanto vertinimu – jame konstatuojama, kad pramonė ir nacionalinės institucijos iš esmės pritaria dabartinei teisinei sistemai, o vartotojai ją laiko priimtina. Direktyvomis buvo sukurta išsami teisinė sistema ir pagrindas administraciniam bendradarbiavimui, tad jomis remiama vidaus rinka ir skatinamas fasavimo pramonės konkurencingumas. Dėl jų padidėjo rinkos priežiūros institucijų tarpusavio pasitikėjimas.

Dėl to, kad (ženklu „3“ pažymėtas) matavimo talpas ir fiksuoto tūrio fasuotes (pažymėtas ženklu „e“) naudoti yra neprivaloma, įmonės gali pasirinkti tai, kas labiausiai atitinka jų poreikius. Daugeliui mažųjų įmonių, kurios gamina daugiausia savo vidaus rinkai, tarpusavio pripažinimas yra svarbus, nes juos vadovaujamasi tais atvejais, kai direktyvos nėra taikomos.

Tai, kad direktyva dėl pakuočių dydžių yra privaloma, užtikrina pasirinkimo laisvę – dėl to atsirado didesnė pakuočių dydžių įvairovė. ES lygmeniu nustačius fiksuoto dydžio vyno ir spiritinių gėrimų fasuočių dydžius, buvo apsaugotos tos MVĮ, kurių įtaka rinkoje yra menka. Dėl laipsniškai panaikintų nacionalinių nuostatų problemų neiškilo.

Direktyvas perkėlė ir visiškai įgyvendino visos valstybės narės. Buvo viešai paskelbti dokumentai, kuriuose atskleidžiami nacionalinio įgyvendinimo skirtumai – tai administracinės kontrolės ir gamybos procesų skirtumai, bet jie neturėjo įtakos suderintų produktų pateikimui rinkai.

Vertinimas parodė, kad visos trys direktyvos yra tebeaktualios ir jos iš esmės laikomos rezultatyviomis bei veiksmingomis ir teikia didelės pridėtinės vertės visoms suinteresuotųjų subjektų grupėms (vartotojams, pramonei ir nacionalinėms institucijoms). Nė viena iš direktyvų nereikalauja didelių administracinių ar atitikties išlaidų. Jos pripažintos naudingomis, nes leidžia geriau apsaugoti piliečius, skatina konkurencingumą ir stiprina bendrąją rinką. Jos taip pat atitinka ir papildo kitus ES ir nacionalinės teisės aktus. Todėl jas palankiai vertina visos suinteresuotųjų subjektų grupės. Komisija pritaria konsultanto išvadai, kad direktyvos yra tinkamos ir jų nereikia keisti iš esmės.

Bendras įvertinimas yra teigiamas, bet buvo įvardyta keletas probleminių su konkrečiais sektoriais susijusių klausimų – tai produktai, parduodami pagal jų ilgį, plotą ar skaičių, sausą masę, didesnių partijų apibrėžtys, nuostatos dėl gamybos spartos ir ėminių ėmimo, klampūs produktai pagal masę arba tūrį, fasuotėse esančios vyniojimo medžiagos. Kai kurie iš šių klausimų nepatenka į direktyvų taikymo sritį, o kiti tebėra neišspręsti tarptautiniu mastu.

5.IŠVADA IR TOLESNI VEIKSMAI

Vertinimas parodė, kad fasuotes reglamentuojanti ES teisinė sistema yra tinkama, o direktyvos jau davė rezultatų, yra veiksmingos, aktualios, suderintos su kitų sričių ES politika ir teikia Europos pridėtinės vertės. Nors Komisija mano, kad nebūtina siūlyti pakeitimų, ji aptars vertinimo rezultatus su suinteresuotaisiais subjektais ir toliau stebės situaciją siekdama, kad direktyvos būtų geriau taikomos.

Kadangi nacionaliniu lygmeniu direktyvos įgyvendinamos skirtingai, Komisija taip pat sieks skatinti suinteresuotuosius subjektus keistis gerąja patirtimi ir parengs susijusias gaires.

Siekiant skatinti veiksmingą rinkos, o ypač importo, priežiūrą, bus didinamas su šiomis direktyvomis susijęs administracinis bendradarbiavimas – bus teikiama ES finansinė parama kompetentingų institucijų susitikimams rengti pagal Reglamentą (EB) Nr. 765/2008.

Kartu su suinteresuotaisiais subjektais Komisija aptars iškeltus klausimus dėl techninių aspektų ir atitinkamų tarptautinių standartų ir imsis atitinkamų veiksmų, pvz., parengs susijusias gaires.

Siekdama geriau informuoti vartotojus, Komisija suteiks daugiau informacijos apie ženklų „3“ ir „e“ reikšmę.

(1)

     1974 m. gruodžio 19 d. Tarybos direktyva 75/107/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su butelių, naudojamų kaip matavimo talpos, suderinimo.

(2)

     1976 m. sausio 20 d. Tarybos direktyva 76/211/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su tam tikrų fasuotų produktų komplektavimu pagal masę arba tūrį, suderinimo.

(3)

     2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/45/EB, nustatanti taisykles dėl fasuotų produktų vardinių kiekių, panaikinanti Tarybos direktyvas 75/106/EEB bei 80/232/EEB ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 76/211/EEB.

(4)

     COM(2014) 368 ir SWD(2014) 192.

(5)

 [ http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm ]

(6)

     [SWD 2016/219].

Top