EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE1921

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų datų iš dalies keičiama Direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų (COM(2016) 56 final – 2016/0033 (COD)), ir Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl tam tikrų datų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, Reglamentas (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka ir Reglamentas (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų (COM(2016) 57 final – 2016/0034 (COD))

OL C 303, 2016 8 19, p. 91–93 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.8.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 303/91


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų datų iš dalies keičiama Direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų

(COM(2016) 56 final – 2016/0033 (COD)),

ir

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl tam tikrų datų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, Reglamentas (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka ir Reglamentas (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų

(COM(2016) 57 final – 2016/0034 (COD))

(2016/C 303/12)

Pranešėjas:

Daniel MAREELS

Europos Parlamentas, vadovaudamasis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 304 straipsniu, 2016 m. vasario 25 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl tam tikrų datų iš dalies keičiama Direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų

(COM(2016) 56 final – 2016/0033 (COD)).

Europos Parlamentas ir Taryba, vadovaudamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 ir 304 straipsniais, 2016 m. vasario 25 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl tam tikrų datų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, Reglamentas (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka ir Reglamentas (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų

(COM(2016) 57 final – 2016/0034 (COD)).

Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2016 m. gegužės 10 d. priėmė savo nuomonę.

517-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2016 m. gegužės 25–26 d. (2016 m. gegužės 26 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 132 nariams balsavus už, 2 – prieš ir 1 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

Atsižvelgdamas į šioje nuomonėje išdėstytas aplinkybes, Komitetas pritaria Komisijos pasiūlymams, kurių tikslas – vieneriais metais atidėti viso finansinių priemonių rinkų reguliavimo taisyklių sąvado (vadinamo FPRD II) taikymo pradžią perkeliant ją iš 2017 m. sausio 3 d. į 2018 m. sausio 3 d. Toks atidėjimas tariamai grindžiamas tuo, kad iškilo tam tikrų didelių techninių ir IT srities problemų ir kad dalinis atidėjimas tikrai nebūtų paprastas, kadangi dėl jo savo ruožtu kiltų daug kitų sudėtingų klausimų, visų pirma dėl proceso aiškumo, teisinio tikrumo, galimo rinkos veikimo sutrikdymo ir papildomų sąnaudų bei investicijų. Tačiau Komitetas pabrėžia, kad būtina dėti visas pastangas, kad FPRD II taikymas nebūtų papildomai atidėtas, ir užtikrinti, kad nustatytu atidėjimo laikotarpiu investuotojų apsaugos taisyklės nebūtų pažeidžiamos praktikoje. Kol įsigalios nauji teisės aktai, reikia užtikrinti, kad dabartinės FPRD I taisyklės atitinkamais atvejais būtų taikomos be pakeitimų.

1.2

Šis Komiteto raginimas yra juo labiau pagrįstas todėl, kad anksčiau jis jau pasisakė (1) už tam tikras finansų rinkų reformas ir pabrėžė būtinybę nedelsiant jas įgyvendinti. Taip buvo 2014 m., kai buvo parengtas FPRD II rinkinys, kurį sudaro peržiūrėta ir sustiprinta Finansinių priemonių rinkų direktyva (2) (FPRD I), pradėta taikyti 2007 m., ir Finansinių priemonių rinkų reglamentas (FPRR) (3). Apibendrinant galima pasakyti, kad FPRD II tikslas – užtikrinti didesnį Europos finansų rinkų veiksmingumą ir skaidrumą ir padidinti investuotojų apsaugą.

1.3

Kai konkrečiai buvo svarstomas FPRD peržiūros ir stiprinimo klausimas, Komitetas pažymėjo: „Svarbiausias direktyvos tikslas ne tik didinti skaidrumą, prekybos veiksmingumą ir mažinti rinkų nestabilumą, bet ir stiprinti tarpininkų etiką ir investuotojų apsaugą bei atverti Europos rinkas veiksmingai konkurencijai finansinių paslaugų teikimo srityje. EESRK remia šiuos tikslus ir mano, kad pasiūlymas yra teisingas žingsnis (4).“ Svarstomas atidėjimas jokiu būdu neturi kaip nors pakenkti naujų teisės aktų tikslams ir taikymui.

2.   Aplinkybės

2.1

Finansų rinkų reguliavimas pasuko nauju keliu, kai 2007 m. buvo parengta FPRD I, kurios pagrindinis tikslas buvo skatinti sąžiningas ir skaidrias rinkas. Svarbiausi šia direktyva padaryti patobulinimai susiję su konkurencija ir aktyvesne Europos finansų rinkų integracija. FPRD I padėjo liberalizuoti pavedimų vykdymo rinką. Prekybos vietų konkurencija padidėjo, o rinka susiskaidė. Be to, buvo nustatytos taisyklės siekiant apsaugoti investuotojus ir rinkos vientisumą.

2.2

Prasidėjus finansų krizei, iškilo platesnio masto ir griežtesnės priežiūros klausimas. Be to, nustatyta investuotojų apsaugos spragų, taip pat finansų rinkų veikimo ir skaidrumo trūkumų. Kartu iškilo būtinybė atsižvelgti į tam tikras rinkoje atsiradusias technologines naujoves, visų pirma susijusias su didelio dažnio ir algoritmine prekyba.

2.3

Dėl visų šių veiksnių galiojanti sistema buvo peržiūrėta ir sustiprinta. Šis darbas buvo atliktas 2014 m., kai buvo parengta FPRD II ir kartu pristatytas FPRR. Šie teisės aktai pakeičia FPRD I. FPRD II tikslas – užtikrinti didesnį Europos finansų rinkų veiksmingumą ir skaidrumą ir padidinti investuotojų apsaugą.

2.4

FPRD II taikoma įvairesnėms finansinėms priemonėms ir ja užtikrinama, kad sandoriai vyktų reguliuojamose prekybos vietose. Šia priemone užtikrinamas didesnis finansų rinkų skaidrumas ir kontrolė ir geresnės prekybos finansinėmis priemonėmis ir jų tarpuskaitos konkurencijos sąlygos. Persvarstytomis FPRD taisyklėmis, kuriomis įvedami griežti organizaciniai ir veiklos vykdymo reikalavimai, taip pat gerinama investuotojų apsauga.

2.5

Kai 2014 m. šie teisės aktai buvo parengti., buvo nustatyta, kad naujosios taisyklės (5) į nacionalinę teisę turės būti perkeltos iki 2016 m. liepos 3 d. ir kad teisės aktai bus pradėti taikyti 2017 m. sausio 3 d.

2.6

Pateiktame pasiūlyme numatyta vieneriais metais atidėti FPRD II įsigaliojimo datą perkeliant ją iš 2017 m. sausio 3 d. į 2018 m. sausio 3 d.

2.7

Šis atidėjimas visų pirma susijęs su Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijai (EVPRI) (6), nacionalinėms kompetentingoms institucijoms ir suinteresuotosioms šalims kilusiomis techninėmis įgyvendinimo problemomis. Taip yra todėl, kad FPRD II yra labai sudėtinga ir apima daug įgyvendinimo priemonių, visų pirma susijusių su ataskaitų teikimo prievolėmis. Tam reikalinga struktūra turi būti sukurta beveik nuo nulio ir šiam procesui reikia dagiau laiko nei buvo manyta iš pradžių.

3.   Pastabos

3.1

Kai FPRD II buvo sukurta, buvo numatyta, kad valstybės narės į nacionalinę teisę ją perkels iki 2016 m. liepos 3 d., o jos nuostatos bus pradėtos taikyti 2017 m. sausio 3 d.

3.2

Šiems tikslams pasiekti FPRD II numatyta plati duomenų rinkimo sistema. Siekiant veiksmingai ir vienodai rinkti duomenis, būtina sukurti naują duomenų rinkimo infrastruktūrą. Todėl EVPRI kartu su nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis privalo sukurti finansinių priemonių bazinių duomenų sistemą (angl. Financial Instruments Reference Data System, FIRDS), turėsiančią apimti visas finansines priemones, kurioms taikoma platesnės taikymo srities FPRD II. Šiuo tikslu FIRDS turės susieti EVPRI, nacionalinių kompetentingų institucijų ir maždaug 300 prekybos vietų visoje Europos Sąjungoje tarpusavio duomenų srautus. Iš turimos informacijos akivaizdu, kad daugumą naujų IT sistemų, kuriomis grindžiama FIRDS, remiantis naujais parametrais reikės sukurti iš naujo (7).

3.3

Komisija pažymi, kad atsižvelgiant į naujosios sistemos sudėtingumą ir poreikį priimti labai daug deleguotųjų ir įgyvendinimo aktų, FPRR taikymo data atidėta trisdešimčia mėnesių nuo jo įsigaliojimo datos. Nepaisant šio neįprastai ilgo laikotarpio, suinteresuotosios šalys, pavyzdžiui, prekybos platformos, nacionalinės kompetentingos institucijos ir EVPRI, tvirtina, jog negali užtikrinti, kad būtinos duomenų infrastruktūros būtų sukurtos ir pradėtų veikti iki 2017 m. sausio 3 d. Todėl dar iki 2015 m. pabaigos EVPRI informavo Komisiją, kad techninis FPRD II įgyvendinimas neišvengiamai vėluos, ir paaiškino, kad tokia padėtis – bent jau tam tikrais atvejais – susiklostė dėl duomenų, kuriuos reikia surinkti ir apdoroti, kad naujoji sistema pradėtų veikti, dydžio ir sudėtingumo (8), taip pat dėl to, kad neturint duomenų rinkimo infrastruktūrų kyla pasekmių visoje FPRD II taikymo srityje (9).

3.4

Komisija tai pripažino ir įvertino dvi galimybes, t. y. atidėti visos FPRD II arba tam tikrų jos dalių taikymą. Tačiau Komisijai paaiškėjo, kad toks dalinis atidėjimas nėra paprastas ir bet kuriuo atveju sukeltų daug naujų didelių problemų, be kita ko, susijusių su painiavos rizika, nedelsiant taikytinų taisyklių atskirimu nuo kitų taisyklių, taip pat poreikiu nustatyti pereinamojo laikotarpio taisykles, dėl kurių savo ruožtu kiltų naujų problemų ir tolesnio atidėliojimo pavojus. Be to, reikėtų atsižvelgti ir į išlaidų efektyvumą.

3.5

Pasak Komisijos, atsižvelgiant į galimas technines ir IT srities problemas ir į tai, kad dalinis įsigaliojimas nebūtų paprastas ir reikėtų dėti visas pastangas siekiant išvengti tolesnio vėlavimo, kurio galimybės negalima atmesti, jei teisės aktai būtų pradėti taikyti iš dalies, FPRD II taikymo pradžios datos atidėjimas vieneriais metais, jos nuomone, veikiausiai yra protingiausias ir priimtiniausias sprendimas.

3.6

EESRK apgailestauja, kad Komisija nereagavo iš karto, kai 2015 m. gavo pirmąją informaciją apie vėluojantį techninį FPRD II įgyvendinimą, ir nesiėmė iniciatyvų, kad išspręstų šias problemas ar pasiūlytų kitokį sprendimą; tai būtų padėję pagerinti finansų rinkų veikimo sąlygas ir sustiprinti investuotojų apsaugą.

3.7

Nors EESRK turi pripažinti, kad dabartinėmis aplinkybėmis taikymo datos atidėjimas yra mažiau žalingas sprendimas, jo nuomone, toks atidėjimas turi būti vienintelis ir reikia dėti visas pastangas, kad taikyti FPRD II nebūtų papildomai vėluojama. Be to, reikia užtikrinti, kad laikotarpiu iki naujų FPRD II taisyklių taikymo pradžios, kuri numatyta 2018 m. sausio 3 d., praktikoje nebūtų pažeistos šiame teisės akte išdėstytos investuotojų apsaugos nuostatos, kurioms iškilę sunkumai įtakos neturi. Kol įsigalios nauji teisės aktai, reikia užtikrinti, kad dabartinės FPRD I taisyklės atitinkamais atvejais būtų taikomos be pakeitimų.

2016 m. gegužės 26 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  OL C 143, 2012 5 22, p. 42.

(2)  Finansinių priemonių rinkų direktyva.

(3)  Finansinių priemonių rinkų reglamentas.

(4)  OL C 191, 2012 6 29, p. 80.

(5)  Būtent FPRD II, nes tai direktyva (FPRR yra reglamentas).

(6)  Anglų k. – European Security and Markets Authority (ESMA).

(7)  COM(2016) 56 final – 2016/0033 (COD); žr. 4 konstatuojamąją dalį.

(8)  COM(2016) 57 final – 2016/0034 (COD); žr. 5 konstatuojamąją dalį.

(9)  COM(2016) 57 final – 2016/0034 (COD); žr. 6 konstatuojamąją dalį.


Top