Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI 33-ioji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2014 m.)

COM/2015/0385 final

Briuselis, 2015 08 03

COM(2015) 385 final

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

33-ioji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui
dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2014 m.)

{SWD(2015) 149 final}


KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

33-ioji metinė Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui
dėl ES antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių (2014 m.)

Įžanga

Tai Europos Sąjungos veiksmų antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių srityje 2014 m. ataskaita. Ji teikiama Europos Parlamentui ir Tarybai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1225/2009 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos bendrijos narėmis nesančių valstybių (toliau – pagrindinis antidempingo reglamentas) 22a straipsnio nuostatas, Tarybos reglamento (EB) Nr. 597/2009 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos bendrijos narėmis nesančių valstybių (toliau – pagrindinis antisubsidijų reglamentas) 33a straipsnio nuostatas ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių 23 straipsnio nuostatas.

Komisija antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių tyrimus atlieka remdamasi pirmiau minėtais Tarybos reglamentais. Pridedamame tarnybų darbiniame dokumente išsamiai apžvelgiami galiojantys teisės aktai, vartojami terminai ir taikomos procedūros.

Šioje trumpoje ataskaitoje apžvelgiami svarbiausi 2014 m. įvykiai ES taikomų prekybos apsaugos priemonių srityje ir, kaip ir ankstesniais metais, prie jos pridedamas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas ir išsamūs priedai. Kad būtų lengviau rasti išsamesnę informaciją, ši ataskaita parengta pagal tarnybų darbinio dokumento bendrąją struktūrą, įskaitant visas antraštines dalis.

Ši ataskaita ir tarnybų darbinis dokumentas visuomenei taip pat skelbiami internete http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Antidempingo, antisubsidijų bei apsaugos priemonių tyrimų ir priemonių apžvalga

1.1.Bendroji informacija

Galiojančių priemonių ir vykdomų tyrimų skaičius iš esmės yra toks pat kaip 2013 m. Tačiau pasikeitė jų vadinamasis portfelis. 2014 m., palyginti su 2013 m., vėl pradėta daugiau naujų tyrimų ir sumažėjo peržiūrų (visų pirma priemonių galiojimo termino peržiūrų) skaičius.

2014 m. pabaigoje ES galiojo 81 antidempingo priemonė ir 13 antisubsidijų priemonių.

2014 m. antidempingo arba antisubsidijų priemonės buvo taikomos 0,29 proc. visų į ES importuojamų produktų.

Išsami apžvalga pateikiama prie šios ataskaitos pridedamame tarnybų darbiniame dokumente. Nuorodos į tarnybų darbinio dokumento priedus pateikiamos antraštėse.

Dėl tolesniuose skirsniuose nurodomų inicijavimų ir tyrimų užbaigimo skaičių atkreipiamas dėmesys į tai, kad dauguma 2014 m. baigtų tyrimų buvo inicijuoti 2013 m., o dėl daugumos 2014 m. inicijuotų tyrimų sprendimai bus priimti 2015 m.

1.2.Nauji tyrimai (žr. A–E ir N priedus)

2014 m. inicijuota 16 naujų tyrimų. Atlikus 2 tyrimus nustatyti laikinieji muitai. Po 3 tyrimų nustatyti galutiniai muitai. Atlikus 4 tyrimus nuspręsta priemonių nenustatyti.

1.3.Peržiūros tyrimai

Peržiūros tyrimai tebėra pagrindinė Komisijos prekybos apsaugos priemonių tarnybų darbo dalis. Tarnybų darbinio dokumento 2 lentelėje pateikiama statistinė 2010–2014 m. informacija.

1.3.1.Priemonių galiojimo termino peržiūros (žr. F priedą)

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 2 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 18 straipsnyje numatyta, kad priemonės baigia galioti po penkerių metų, išskyrus tuos atvejus, kai atlikus priemonių galiojimo termino peržiūrą nustatoma, kad tokios pačios priemonės turėtų būti toliau taikomos. 2014 m. pasibaigus 5 metų galiojimo laikotarpiui savaime baigė galioti 2 priemonės.

2014 m. inicijuota 10 priemonių galiojimo termino peržiūros tyrimų. Atlikus 8 priemonių galiojimo termino peržiūras nuspręsta muitą patvirtinti dar vienam 5 metų laikotarpiui. Po 4 priemonių galiojimo termino peržiūrų priemonės panaikintos.

1.3.2.Tarpinės peržiūros (žr. G priedą)

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 3 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 19 straipsnyje numatyta galimybė peržiūrėti priemones jų galiojimo laikotarpiu. Peržiūrose gali būti svarstomi tik dempingo (subsidijavimo) arba žalos aspektai.

2014 m. iš viso inicijuotos 5 tarpinės peržiūros. Atlikus 5 tarpines peržiūras nuspręsta muitą patvirtinti arba iš dalies pakeisti. Atlikus 2 tarpines peržiūras nuspręsta priemones panaikinti.

1.3.3.Kitos tarpinės peržiūros (žr. H priedą)

2014 m. baigtos 3 kitos peržiūros, t. y. kurioms netaikoma Antidempingo reglamento 11 straipsnio 3 dalis arba Antisubsidijų reglamento 19 straipsnis. Tokių peržiūrų neinicijuota.

1.3.4.Naujojo eksportuotojo peržiūros (žr. I priedą)

Naujojo eksportuotojo ir pagreitintai atliekamos peržiūros atitinkamai numatytos Antidempingo reglamento 11 straipsnio 4 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 20 straipsnyje, siekiant nustatyti individualų dempingo skirtumą arba individualų kompensacinį muitą naujiesiems nagrinėjamojoje eksportuojančioje šalyje įsikūrusiems eksportuotojams, kurie per tiriamąjį laikotarpį produkto neeksportavo. Tokie eksportuotojai turi įrodyti, kad jie iš tiesų yra nauji eksportuotojai ir kad jie eksportuoti į ES faktiškai pradėjo po tiriamojo laikotarpio. Taigi, jiems galima apskaičiuoti individualų muitą, kuris paprastai būna mažesnis už visai šaliai apskaičiuotą muitą.

2014 m. inicijuotos 2 naujojo eksportuotojo peržiūros ir baigtos 3 tokios peržiūros.

1.3.5.Absorbciniai tyrimai (žr. J priedą)

Turint pakankamai informacijos, iš kurios matyti, kad po pirminio tiriamojo laikotarpio ir iki priemonių nustatymo arba jas jau nustačius eksporto kainos sumažėjo arba į ES importuotų produktų perpardavimo kainos ar tolesnio pardavimo kainos nesikeitė arba pasikeitė nepakankamai, gali būti pradėta absorbcijos peržiūra, skirta išnagrinėti, ar taikoma priemonė turėjo poveikio minėtoms kainoms. Siekiant atsižvelgti į tokias mažesnes eksporto kainas gali būti perskaičiuoti dempingo skirtumai ir padidintas muitas. Galimybė atlikti absorbcijos peržiūrą yra numatyta Antidempingo reglamento 12 straipsnyje ir Antisubsidijų reglamento 19 straipsnio 3 dalyje.

2014 m. inicijuotos 2 antiabsorbcijos peržiūros ir nebuvo baigta nė viena tokia peržiūra.

1.3.6.Priemonių vengimo tyrimai (žr. K priedą)

Antidempingo reglamento 13 straipsnyje ir Antisubsidijų reglamento 23 straipsnyje numatyta galimybė iš naujo pradėti tyrimus, jei yra įrodymų, kad vengiama priemonių.

2014 m. inicijuoti 3 tokie tyrimai. Po 1 priemonių vengimo tyrimo priemonių taikymas buvo išplėstas.

1.4.Apsaugos priemonių tyrimai (žr. L priedą)

2014 m. ES apsaugos priemonių nenustatė.

2.Antidempingo (antisubsidijų) priemonių taikymo užtikrinimas

2.1.Priemonių taikymo stebėsena

Vykdant galiojančių priemonių stebėseną didžiausias dėmesys skirtas keturioms pagrindinėms sritims: 1) kelio sukčiavimui užkirtimui; 2) prekybos srautų ir rinkos pokyčių stebėsenai; 3) veiksmingumo didinimui atitinkamomis priemonėmis ir 4) reagavimui į pažeidimus. Dėl tokios veiklos Komisija galėjo aktyviai bendradarbiauti su valstybėmis narėmis ir užtikrinti tinkamą prekybos apsaugos priemonių taikymą Europos Sąjungoje.

2.2.Įsipareigojimų laikymosi stebėsena (žr. M ir Q priedus)

Įsipareigojimai yra tam tikros formos antidempingo ar antisubsidijų priemonės, todėl įsipareigojimų laikymosi stebėsena yra priemonių taikymo užtikrinimo veiklos dalis. Komisija įsipareigojimus priima, jei įrodoma, kad jų laikantis galima veiksmingai pašalinti žalingą dempingo ar subsidijavimo poveikį.

2014 m. pradžioje galiojo 134 įsipareigojimai. 2014 m. įsipareigojimų portfelis pasikeitė. Atšauktas vienos bendrovės įsipareigojimas, nes nustatyta pažeidimų. Dviejų bendrovių įsipareigojimai atšaukti dėl įgyvendinant įsipareigojimus pasikeitusių aplinkybių. Vienos bendrovės įsipareigojimas baigė galioti, o kitos bendrovės įsipareigojimą panaikino Europos Teisingumo Teismas. Naujų įsipareigojimų nebuvo priimta. Todėl 2014 m. pabaigoje iš viso galiojo 129 įsipareigojimai.

3.Muitų grąžinimas

Antidempingo reglamento 11 straipsnio 8 dalyje ir Antisubsidijų reglamento 21 straipsnio 1 dalyje importuotojams numatyta galimybė prašyti grąžinti atitinkamus surinktus muitus, jei įrodoma, kad dempingo ir (arba) subsidijų skirtumas pašalintas arba sumažintas tiek, kad tapo mažesnis už galiojantį muitą.

2014 m. pateikti 42 nauji muitų grąžinimo prašymai. 2014 m. pabaigoje tebevyko 13 muitų grąžinimo tyrimų pagal 31 prašymą. 2014 m. priimtas 31 Komisijos sprendimas: pagal 20 sprendimų muitai iš dalies grąžinti, o pagal 11 sprendimų muitus grąžinti atsisakyta. Atsiimta 10 prašymų.

4.Prekybos apsaugos priemonių modernizavimas

2013 m. balandžio mėn. Komisijai priėmus teisės akto pasiūlymą ir komunikatą, įprasta teisėkūros procedūra tęsiama Europos Parlamente ir Taryboje. 2014 m. balandžio mėn. Parlamentas balsavo dėl teisėkūros rezoliucijos ir baigė pirmąjį svarstymą. Tuo pat metu Komisija taip pat susipažino su gairių keturiomis temomis projektu, kad šias gaires būtų galima priimti, kai teisėkūros procedūra bus labiau pasistūmėjusi.

Modernizavimas svarbus suinteresuotiesiems subjektams, nes leidžia prekybos apsaugos priemones (PAP) priderinti prie esamų verslo realijų. Šių dienų prekybos aplinka gerokai skiriasi nuo tos, kuri buvo prieš 20 metų, kai buvo baigtas Urugvajaus raundas ir padaryti paskutiniai svarbūs visuotinių taisyklių, kuriomis reglamentuojamos PAP, pakeitimai. Todėl būtina gerinti galiojančią ES prekybos apsaugos sistemą, kad ji būtų naudingesnė visiems suinteresuotiesiems subjektams.

Modernizavimu siekiama veiksmingesnių ir efektyvesnių priemonių. Radus suinteresuotiesiems subjektams kylančių realių problemų praktinius sprendimus, PAP turėtų būti lengviau prieinamos ir jomis turėtų būti tikslingiau reaguojama į tam tikrus mūsų prekybos partnerių nesąžiningos prekybos veiksmus. Kiti svarbūs šio projekto elementai – didesnis skaidrumas, ypatingas dėmesys MVĮ ir, svarbiausia, užtikrinta interesų pusiausvyra.

5.Visos šalies rinkos ekonomikos statusas (RES)

Šiuo metu įprasta laikyti, kad antidempingo tyrimo tikslais šalis gali būti laikoma rinkos ekonomikos šalimi, jeigu ji atitinka penkis kriterijus, kurie išsamiai išdėstyti prie šios ataskaitos pridėtame tarnybų darbiniame dokumente. Visos šalies RES prašė šešios šalys: Kinija, Vietnamas, Armėnija, Kazachstanas, Mongolija ir Baltarusija.

2014 m. Vietnamas ir Kazachstanas savo prašymams pagrįsti pateikė papildomos informacijos. Pateikta informacija tais metais buvo tikrinama per specialios RES darbo grupės susitikimus su abiejų šalių atitinkamų ministerijų pareigūnais. Remdamasi šia patikrinta informacija ir kita nepriklausomų šaltinų informacija Komisija vykdė konkrečių šalių vertinimo atnaujinimo darbus, kurie tęsėsi iki 2014 m. pabaigos.

2014 m. balandžio mėn. Komisijos tarnybos Mongolijai pateikė jos pažangos RES srityje vertinimo ataskaitą, kurioje nurodė, kad įvykdytas penktasis kriterijus. Ataskaitoje taip pat padaryta išvada, kad pažanga, susijusi su kitais kriterijais, yra nepakankama, kad būtų laikoma, jog įvykdyti likę keturi kriterijai.

Su Kinija dėl RES nesikonsultuota nuo 2008 m. Kaip ir ankstesniais metais, 2014 m. Komisija buvo pasirengusi aptarti Kinijos padarytą pažangą dėl RES ir tikėjosi, kad Kinijos valdžios institucijos toliau bendradarbiaus ir pateiks Komisijos atliekamai RES analizei reikiamą informaciją. 

2014 m. į RES vertinimo procesą vėl įsijungė Armėnija ir pateikė tam tikros atnaujintos informacijos apie ekonomikos pokyčius, taip pat užpildė 2010 m. jai siųstą klausimyną. Vertinimas buvo tęsiamas remiantis šia nauja informacija. Visi veiksmai dėl Baltarusijos RES vertinimo sustabdyti nuo 2010 m. dėl šalies politinės padėties.

6.Informavimo ir komunikacijos veikla, dvišaliai ryšiai

6.1.Mažosios ir vidutinės įmonės (MVĮ)

MVĮ gali būti sudėtinga dalyvauti prekybos apsaugos tyrimuose dėl to, kad tai mažos įmonės, kurios turi ribotus išteklius. Kad MVĮ būtų lengviau dalyvauti sudėtinguose prekybos apsaugos priemonių tyrimuose, 2004 m. gruodžio mėn. buvo įkurta MVĮ skirta pagalbos tarnyba. 2014 m. ši tarnyba toliau tenkino informacijos prašymus. Pateikta įvairių klausimų – nuo konkrečių su tam tikru atveju susijusių užklausų iki bendresnio pobūdžio prekybos apsaugos klausimų dėl procedūrinių ir esminių tyrimų aspektų. Prekybos apsaugos priemonių svetainėje taip pat specialiai pabrėžiamas MVĮ vaidmuo prekybos apsaugos priemonių tyrimuose ir siūlomi praktiniai patarimai bei pagalba.

6.2.Dvišaliai ryšiai, informavimo veikla. Pramonė ir trečiosios šalys

ES prekybos apsaugos veiksmų srities teisės aktų, procedūrų ir praktikos aiškinimas yra svarbi Komisijos prekybos apsaugos priemonių tarnybų darbo dalis.

2014 m. Komisija surengė du ES prekybos apsaugos politikos ir praktikos srities mokymo seminarus kelių trečiųjų šalių pareigūnams. Užmegzta daug kitų dvišalių ryšių su kai kuriomis trečiosiomis šalimis įvairioms su prekybos apsauga susijusioms temoms aptarti: su Kinija, Korėja, Japonija, Australija, Vietnamu ir Maroku. 

2014 m. vasario mėn. surengtas seminaras, kuriame įvairūs ES pramonės ir verslo organizacijų suinteresuotieji subjektai aptarė ES prekybos apsaugos politikos ir praktikos aspektus. Jame dalyvavo tiek gamintojų ir importuotojų asociacijų, tiek platinimo sektoriaus atstovai. Be to, 2014 m. surengti keli susitikimai su pagrindinėmis Europos suinteresuotųjų subjektų asociacijomis (pvz., Business Europe).

7.Bylas nagrinėjantis pareigūnas

Pagrindinis bylas nagrinėjančio pareigūno vaidmuo – užtikrinti suinteresuotųjų šalių teises į gynybą ir taip padėti užtikrinti objektyvų ir skaidrų taisyklių taikymą per prekybos tyrimus.  Bylas nagrinėjančio pareigūno vaidmuo ir įgaliojimai oficialaus įgaliojimo, kuriuo užtikrinamas tinkamas prekybos tyrimų procesas ir nešališkumas, forma nustatyti Europos Komisijos pirmininko sprendimu. Administraciniais sumetimais bylas nagrinėjantis pareigūnas priskirtas už prekybos politiką atsakingam Komisijos nariui. Šioje ataskaitoje bylas nagrinėjančio pareigūno veikla nebebus apžvelgiama – su ja bus galima susipažinti atskiroje ataskaitoje adresu (įrašyti nuorodą).

http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

8.Teisminė peržiūra. Teisingumo Teismo / Bendrojo Teismo sprendimai (žr. S priedą)

2014 m. Bendrasis Teismas ir Teisingumo Teismas priėmė iš viso 28 sprendimus, susijusius su antidempingo arba antisubsidijų sritimi. 5 Teisingumo Teismo sprendimai susiję su apeliacijomis dėl Bendrojo Teismo sprendimų, o 4 – prejudiciniai sprendimai.

2014 m. pradėtos 37 naujos bylos: 28 Bendrajame Teisme ir 9 Teisingumo Teisme.

Tarnybų darbinio dokumento S priede pateikiamas sąrašas, kuriame išvardijamos Bendrajame Teisme ir Teisingumo Teisme iki 2014 m. pabaigos dar nebaigtos nagrinėti antidempingo ir (arba) antisubsidijų bylos.

9.Veikla Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO)

9.1.Ginčų sprendimas antidempingo, antisubsidijų ir apsaugos priemonių srityse 

PPO savo nariams numato griežtą ginčų dėl PPO susitarimų taikymo sprendimo procedūrą.

2014 m. sudarytos dvi kolegijos: viena dėl antidempingo priemonių iš Indonezijos importuojamiems riebalų alkoholiams (DS442), kita – dėl antidempingo priemonių, nustatytų iš Argentinos importuojamam biodyzelinui (DS473). DS397 byloje (nuostatų vykdymo procedūros po PPO ginčo, susijusio su ES galutinėmis antidempingo priemonėmis tam tikroms geležinėms arba plieninėms tvirtinimo detalėms iš Kinijos) 2014 m. lapkričio mėn. vyko esminis šalių tarpusavio susitikimas ir susitikimas su trečiosiomis šalimis. Galiausiai ES surengė konsultacijas su Rusija dėl išlaidų koregavimo metodikos ir tam tikrų antidempingo priemonių, o 2014 m. liepos 22 d. buvo sudaryta kolegija (DS474), su Indonezija konsultuotasi dėl antidempingo priemonių biodyzelinui (DS480), o su Pakistanu – dėl kompensacinių priemonių PET importui (DS486).

9.2.Kita PPO veikla 

2014 m. Derybų dėl taisyklių grupė derybų nevykdė. 2014 m. gruodžio 16 d. grupės pirmininkas Ambasadorius Wayne McCookas surengė atviras konsultacijas su PPO narėmis dėl galimybių 2015 m. siekti pažangos taisyklių srityse, įskaitant rezultatų apžvalgos posėdžio organizavimą ir galimus veiksmus skaidrumui didinti.

Per metus surengti du techninės grupės (t. y. derybų grupės pogrupio) posėdžiai. Grupė aptarė įvairius klausimus, susijusius su antidempingo tyrimų vykdymo praktiniais aspektais, įskaitant priemonių taikymo pabaigos peržiūras, įsipareigojimus dėl kainos ir nagrinėjamuosius produktus.

Be minėtų veiksmų Komisijos tarnybos toliau dalyvavo įprastoje antidempingo, subsidijų ir kompensacinių bei apsaugos priemonių komitetų veikloje. Komitetai du kartus surengė specialius posėdžius ir peržiūrėjo pranešimus, įskaitant ES 2013 m. naują ir visapusišką pranešimą dėl subsidijų.

10.Išvada

2014 m. pradėta daugiau naujų tyrimų ir sumažėjo priemonių galiojimo termino peržiūrų skaičius. Kaip ir ankstesniais metais, iš to matyti pateiktų ir prima facie įrodymais paremtų skundų tipas. Kaip ir praėjusiais metais, ES nesiėmė veiksmų apsaugos priemonių srityje.

Toliau dirbta su Prekybos apsaugos priemonių modernizavimo pasiūlymu – 2014 m. balandžio mėn. Parlamentas balsavo dėl teisėkūros rezoliucijos ir baigė pirmąjį svarstymą, be to, vyko diskusijos Taryboje.

Be to, Komisijos prekybos apsaugos priemonių tarnybos tęsė informavimo veiklą, skirtą trečiųjų šalių pareigūnams, Sąjungos pramonei ir importuotojams.

Top