Vyberte pokusně zaváděné prvky, které byste chtěli vyzkoušet

Tento dokument je výňatkem z internetových stránek EUR-Lex

Dokument 52014XC0308(01)

Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies b punktą

OL C 70, 2014 3 8, s. 6—11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.3.2014   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 70/6


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies b punktą

2014/C 70/05

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

GTG REGISTRAVIMO PARAIŠKA

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 509/2006

dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų kaip garantuotų tradicinių gaminių  (2)

„ФИЛЕ ЕЛЕНА“ („FILE ELENA“)

EB Nr.: BG-TSG-0007-01017-23.07.2012

1.   Pareiškėjų grupės pavadinimas ir adresas

Grupės ar organizacijos pavadinimas (jei reikia): Sdruzhenie Traditsionni surovo-susheni mesni produkti (STSSMP) (Tradicinių vytintos žalios mėsos produktų asociacija)

Adresas:

bul. Shipchenski Prohod, namo nr. 240, įėjimas А, buto Nr. 6, 3 aukštas

1111 Sofija

BULGARIA

Tel. +359 29712671

Faks. +359 29713069

El. paštas: office@amb-bg.com

2.   Valstybė narė ar trečioji šalis

Bulgarija

3.   Produkto specifikacija

3.1.   Registruojamas (-i) pavadinimas (-ai) (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 2 straipsnis)

„Филе Елена“ („File Elena“)

3.2.   Pavadinimas

pats yra specifinis

turi specifinių žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybių

„File Elena“ yra specifinis vytintos mėsos produktas, gaminamas iš kiaulės nugarinės. Pavadinimas siejamas su šiaurės Bulgarijoje, miškinguose Elenos Balkanų kalnų grandinės prieškalniuose esančiu Elenos miesteliu. Pavadinimas pats yra specifinis, nes jis žinomas ir paplitęs visoje šalyje, nors geografinis regionas neturėjo įtakos produkto kokybei ir savybėms.

3.3.   Ar pagal Reglamento (EB) Nr. 509/2006 13 straipsnio 2 dalį siekiama išimtinės pavadinimo naudojimo teisės?

Registravimas nustačius išimtinę pavadinimo naudojimo teisę

Registravimas nenustačius išimtinės pavadinimo naudojimo teisės

3.4.   Produkto rūšis

1.2 klasė.

Mėsos produktai (virti, sūdyti, rūkyti ir kt.)

3.5.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto, kurio pavadinimas nurodytas 3.1 punkte, apibūdinimas (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 1 dalis)

„File Elena“ yra spaustos vytintos žalios mėsos produktas, gaminamas iš atšaldytos arba užšaldytos kiaulienos nugarinės, papildomų sudedamųjų dalių ir natūralių prieskonių. Jis skirtas visų grupių vartotojams tiesiogiai vartoti.

Fizinės savybės – forma ir matmenys

Ovalaus cilindro, plokščiai pailga forma, konkretūs matmenys nenurodyti.

Cheminės savybės

Vandens kiekis – ne daugiau kaip 55 proc. viso svorio,

valgomoji druska – ne daugiau kaip 3,5 proc. viso svorio,

nitritai (likutis gatavame produkte) – ne daugiau kaip 50 mg/kg,

ph – ne mažesnis kaip 5,4.

Organoleptinės savybės

Išvaizda ir spalva. Švarus, gerai nusausintas paviršius padengtas dašiais ir juodaisiais pipirais. Dašiai suteikia paviršiui žalsvą spalvą.

Pjaustytos mėsos paviršius. Raumeninis rausvai raudonas audinys su tamsesnio atspalvio kraštais, riebalai – nuo šviesios rožinės iki kreminės spalvos.

Skonis ir kvapas. Charakteringas, malonus, sūrokas skonis, ypatingas kvapas, kurį suteikia prieskoniai, nėra pašalinių skonių ir kvapų.

Konsistencija tanki ir elastiška.

„Filė Elena“ gali būti pardavinėjama nesupjaustyta, supjaustyta gabalėliais arba griežinėliais, vakuuminėse pakuotėse, celofano arba modifikuotos atmosferos pakuotėse.

3.6.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto, kurio pavadinimas nurodytas 3.1 punkte, gamybos būdo aprašymas (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 2 dalis)

Sudėtis

Atšaldyta arba užšaldyta kiaulienos nugarinė – 100 kg;

sūdymo mišinys (100 kg kiaulienos nugarinės): 3,5 kg valgomosios druskos, 40 g antioksidanto, t. y. askorbo rūgšties (E300), 100 g kalio nitrato arba 85 g natrio nitrato, 500 g rafinuoto smulkaus cukraus;

prieskonių mišinys (100 kg kiaulienos nugarinės): 2 kg dašių ir 200 g maltų juodųjų pipirų;

virvelė, kurią leidžiama naudoti maisto produktams.

Gamybos metodas

„File Elena“ gaminama iš atšaldytos arba užšaldytos kiaulienos nugarinės, kurios pH yra 5,6–6,2. Nugarinė peiliu išpjaunama iš šonkaulių, pjaunant nuo nugarkaulio link skersinės ataugos. Tada pašalinamas tarp nugarkaulio skersinės ataugos esantis raumenų audinys. Riebalai ir fascija pašalinamos iš kiaulienos nugarinės filė ir ji perkeliama į švarias talpyklas sūdyti. Kad sūdymo mišinio sudedamosios dalys geriau paskirstytų, nitratai ir valgomoji druska dedami pirma, tada sudedamos kitos sudedamosios dalys. Sūdymo metu taikomas sausasis metodas – kiekviena nugarinės filė ranka arba mechaniniu būdu įtrinama sūdymo mišiniu. Sūdyti mėsos gabalėliai keliomis eilėmis sudedami į tinkamas talpyklas ir laikomi šaldymo sandėliuose 0–4 °С temperatūroje. Praėjus penkioms dienoms jie perdėliojami (ant viršaus esantys gabalėliai sukeičiami vietomis su esančiais apačioje) ir tomis pačiomis sąlygomis laikomi dar bent penkias dienas. Baigus sūdymo procesą iš virvelės padaroma kilpa, kuri pritvirtinama prie kiekvienos nugarinės filė. Taip paruošta nugarinės filė kabinama ant medinių ir (arba) metalinių karkasų (strypų), sudėtų ant nerūdijančiojo plieno ratinių dešrelių laikiklių. Gabalėliai neturi liestis vienas su kitu. Jie paliekami kabėti ant laikiklio iki 24 valandų ne didesnėje kaip 12 °С temperatūroje. Išdžiūvę gabalėliai sudedami į natūraliai arba oro kondicionieriumi vėdinamas džiovyklas, kuriose reguliuojama temperatūra ir drėgmė. Vytinimo metu temperatūra turi būti 12–17 °С, o santykinis drėgnis – 70–85 proc. Vytinamas produktas yra spaudžiamas mediniais presais. Nugarinės filė presuose laikoma 12–24 val. Į presą filė dedama, kai pakankamai išdžiūva ir ant jos paviršiaus susidaro plona pluta. Nugarinės filė spaudžiama tol, kol gerai išdžiūva ir įgauna tinkamą formą. Presai turi sugerti ir išleisti drėgmę, todėl turi būti pagaminti iš natūralių medžiagų (medžio), kad galima būtų juos valyti ir išdžiovinti. Gatavo produkto išvaizda priklauso nuo spaudimo proceso. Užbaigus spaudimo procesą pagal receptą nugarinės filė padengiama mišiniu iš juodųjų maltų pipirų ir smulkintų dašių.

Priklausomai nuo mėsos gabalėlių dydžio, vytinimo procesas trunka 25–30 dienų – kol mėsa tampa tankios elastiškos konsistencijos.

3.7.   Specifinės žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybės (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 3 dalis)

„Filė Elena“ specifines savybes lemia šios ypatybės:

Sudedamosios dalys. Aukštos kokybės maistinga skerdenos dalis – nugarinė.

Produkto paviršius. Pagal receptą paviršius padengtas dašiais ir maltais juodaisiais pipirais atitinkamomis proporcijomis, kurie suteikia produktui specifinę žalsvą spalvą, nebūdingą kitiems tai pačiai grupei priklausantiems vytintos žalios mėsos produktams.

Skonis ir kvapas. Produktui būdingą skonį ir kvapą lemia kruopščiai atrinktos ir perdirbtos sudėtinės dalys, specifinės sąlygos, kuriomis jis džiovinamas ir spaudžiamas, ir tinkamai parinkti prieskoniai. Šiuo atžvilgiu labai svarbūs yra dašiai, kurie suteikia produktui išskirtinį ir specifinį skonį.

3.8.   Tradicinės žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybės (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 4 dalis)

„File Elena“ yra vytintos žalios mėsos produktas, gaminamas iš nesmulkintos mėsos. Šimtmečius besitęsiančios Bulgarijos delikatesų gaminimo iš jautienos, veršienos, avienos ir ožkienos tradicijos paskatino panašų metodą pradėti taikyti ruošiant kiaulieną. Šie produktai buvo gaminami namuose daugelyje šalies regionų, kuriuose buvo auginamos kiaulės. Tačiau Bulgarijai tapus Osmanų imperijos dalimi dėl religinių priežasčių prekyba kiaulienos produktais buvo praktiškai neįmanoma. Pirmą kartą šie kiaulienos produktai minimi 1855 m., kai Stoyanas Arnaudovas iš Gabrovo savo dirbtuvėse vytino žalią kiaulieną ir pardavinėjo ją už 2 090 grašių. Tuo metu tai buvo gana didelė suma (Petar Tsonchev Iz stopanskoto minalo na Gabrovo („Gabrovo ekonomika praeityje“), leidykla „Hudozhnik“, Sofija, 1929 m.).

Pirmasis su „File Elena“ susijęs norminis dokumentas yra Žemės ūkio ir maisto pramonės ministerijos nustatytas šio pramonės sektoriaus standartas ON 18 64338-73 „Vytinta žalia kiaulienos nugarinė „Elena““ (Sofija, 1973 m.), kurį parengė Ivanas Konovskis ir Trendafilas Ignatovas. Šio produkto gamybos metodas paplito devinto dešimtmečio pradžioje, kai mėsos pramonė buvo valdoma valstybės, o Elenos miesto įmonėse dirbantys specialistai sukaupė daugiametę patirtį. Vėliau buvo išleistas naujausias valstybės norminis dokumentas TU 22/18.5.1983„Vytintos žalios kiaulienos nugarinės „File Elena“ techninė specifikacija“ (NAPS, Sofija, 1983 m.) kartu su „Vytintos žalios kiaulienos nugarinės „Elena“ gamybos techninėmis instrukcijomis“ Žemės ūkio ir maisto pramonės ministerija, Sofija, 1983 m.). „File Elena“ ir šiandien gaminama remiantis šias dokumentais.

Gamybos metodas ir produkto sudėtis taip pat aprašyti Sbornik tehnologicheski instruktsii za proizvodstvo na mesni proizvedeniya („Mėsos produktų gamybos techninių instrukcijų rinkinyje“), „Delikatesų gamybos iš kiaulienos nugarinės techninėje instrukcijoje „File Elena““ (p. 319, NAPS– DSO „Rodopa“ ir Mėsos pramonės institutas, Sofija, 1980 m.) ir Tehnologicheski narachnik za dobiv i prerabotka na meso ot svine, edar i dreben rogat dobitak („Kiaulienos, galvijų mėsos, avienos ir ožkienos gamybos ir perdirbimo techniniame vadove“, p. 98, DSO „Rodopa“ ir Mėsos pramonės institutas, Sofija, 1984 m.). 2003 m. Mėsos perdirbėjų asociacija Bulgarijoje aprašė tradicinius vytintos žalios nesmulkintos mėsos gamybos receptus ir metodus Sbornik s traditsionni balgarski retsepturi i tehnologii („Tradicinių Bulgarijos receptų ir maisto gamybos metodų rinkinyje“), kurio 88–89 puslapiuose pateikiama informacija apie „File Elena“.

„File Elena“ tradicines ypatybes lemia:

nepakitęs receptas;

gamybos metodai;

tradicinis skonis.

Tradicinis receptas išliko nepakitęs per daugelį metų. Tradicinio recepto laikomasi naudojant pagrindines sudedamąsias dalis, sūdymo mišinį ir prieskonių mišinį (kaip aprašyta 3.6 punkte). Šis receptas pirmą kartą aprašytas anksčiau minėtuose ir iki šios dienos išsaugotuose dokumentuose: šio pramonės sektoriaus standarte ON 18 64338-73 ir norminiame dokumente TU 22/18.5.1983.

Tradicinius gamybos metodus ir „File Elena“ ypatybes taip pat mini ilgametis Veliko Tirnovo „Rodopa“ mėsos fabriko specialistas Hristo Savatovas

Šie tradiciniai metodai apima sūdymo, spaudimo ir vytinimo bei prieskonių mišinio įtrynimo metodus.

Sūdymas vyksta taikant sausąjį metodą – kiekviena nugarinė rankomis arba mechaniniu būdu įtrinama sūdymo mišiniu. Sūdymo metu, kuris trunka ne mažiau kaip 10 dienų, prasideda brandinimo procesas.

Kita tradicinė produkto savybė yra vienodas drėgmės pasiskirstymas, kuris užtikrinamas spaudimo metu. Tai leidžia mėsai vienodai išdžiūti ir ji gerai subrandinama. Mėsai spausti naudojami natūralaus medžio presai. Mediena suteikia stabilumo esant spaudimui ir iš dalies sugeria produkto išleidžiamą drėgmę. Tai turi reikšmės ne tik produkto formai, bet ir natūraliam specialios mikrofloros susidarymui.

Produktas vytinamas esant tam tikrai oro temperatūrai ir drėgmei, taip pasirenkant specifinę mikloflorą, kuri turi įtakos gatavo produkto organoleptinėms, maistinėms ir skonio savybėms. Norint užtikrinti Bulgarijoje naudojamos pieno rūgšties mikrofloros susidarymą ir išsaugojimą taikant tradicinius metodus, reikalingos džiovinimo ir brandinimo patalpos. Tokį natūralių procesų patobulinimą vykstant vytinimo procesui lėmė įvairių kartų Bulgarijos technologų darbas ir sukauptos žinios, kaip aprašyta 1973 m. išleistame pirmajame techniniame dokumente.

Produktui gaminti naudojamo prieskonių mišinio ypatybes lemia jo paruošimas ir įtrynimas. Tradiciškai džiovinti dašiai yra ne malti , o smulkinti, o nugarinė prieskonių mišiniu įtrinama voliojant. Taikant šiuos tradicinius gamybos metodus (naudojant smulkintus dašius) ir prieskonių mišinio įtrynimą (voliojant) išsaugomi prieskoniuose esantys eteriniai aliejai, kurie suteikia galutiniam produktui išskirtinį skonį. Taip išsaugoma prieskonių mišiniui, kuriuo įtrinamas produktas, būdinga šviesiai žalia spalva.

Produkto skonis nepasikeitė per daugelį „File Elena“ gamybos ir pardavimo metų.

Tradicinio skonio formavimas

Taikant tradicinius vytinimo ir spaudimo metodus parinkta natūrali mikroflora ir kruopščiai parinkti bei subalansuoti prieskoniai suteikia „File Elena“ būdingą aromatą ir skonį, kuris išliko iki šių dienų.

Pasak prof. Kalinkos Boshkovos, „File Elena“ gamyba tradiciškai siejama su sudėtingais mikrobiologiniais, fiziniais–cheminiais ir biocheminiais procesais, vykstančiais mėsoje sūdymo, brandinimo, džiovinimo ir spaudimo metu (Boshkova Kalinka, Mikrobiologia na mesoto, ribata i yaytsata („Mėsos, žuvies ir kiaušinių mikrobiologija“), Plovdivas, 1994 m.). Po šių procesų gatavas produktas įgauna pastovią spalvą, gerą struktūrą ir malonų aromatą bei skonį. Tai lemia natūralios mikrofloros rūšių sudėtis ir jos susidarymas mėsos sudedamosiose dalyse. Tokią mikroflorą daugiausiai sudaro micrococci (M. varians) ir lactobacilli (L. plantarum, L. casei). Tyrimus šia tema atliko V. Peneva, S. Brachkova, G. Stoeva, ir S. Kuncheva (Sadarzhanie na nitriti v mesni produkti („Nitratai mėsos produktuose“), Antrasis tarptautinis nitritams ir mėsos produktų kokybei skirtas simpoziumas, p. 115, straipsnių rinkinys, Varna, 1984 m.), ir R. Kisevą (Usavershenstvuvane na tehnologiyata za proizvodstvo na surovo-susheni mesni produkti ot nerazdrobeni surovini. Disertatsiya („Disertacija apie vytintos žalios nesmulkintos mėsos produktų gamybos technologijos tobulinimą“), Mėsos pramonės institutas, Sofija, 1985 m.).

„Filė Elena“ yra laimėjusi daug apdovanojimų mugėse ir parodose Bulgarijoje ir užsienyje, ji apdovanota sertifikatais ir aukso medaliais šiuose renginiuose: 57-ojoje tarptautinėje parodoje Briuselyje (1986 m.), Taynata na balgarskiya vkus („Bulgarijos skonio paslaptis“) tarptautinės mėsos ir mėsos produktų parodos „Mesomania“ metu rengiamame konkurse Sofijoje (Yubileino izdanie10 godini AMB–1994-2003‘, p. 22–30) ir IFFA tarptautinėse parodose Vokietijoje 2010 m. ir 2013 m. „File Elena“ taip pat buvo apdovanota sertifikatu tradicinių Bulgarijos produktų konkurse, kurį 2007 m. organizavo Belgijos Karalystės ambasada Sofijoje.

3.9.   Būtini reikalavimai ir procedūros, taikomos tikrinant produkto specifines savybes (Reglamento (EB) Nr. 1216/2007 4 straipsnis)

Gamybos proceso metu ir užbaigus jį tikrinami šie aspektai:

Naudojamų mėsos sudedamųjų dalių atitiktis 3.6 punkte nurodytiems reikalavimams.

Recepte nurodytų mėsos sudedamųjų dalių ir sūdymo mišinio proporcijų laikymasis. Tikrinama dozuojant sūdymo mišinį ir jo maišymo su mėsos sudedamosiomis dalimis metu, siekiant nustatyti ar sudedamųjų dalių ir priedų kiekiai atitinka recepte nurodytus kiekius.

Tikrinama, ar nugarinės filė sūdymo ir džiovinimo metu laikomasi gamybos proceso pagal 3.6 punktą.

Temperatūra ir drėgmė produkto nusausinimo ir džiovinimo metu, įskaitant produkto išorinę apžiūrą.

Atitiktis su išvaizda ir spalva susijusiems reikalavimams, atliekant produkto išorinę apžiūrą pasibaigus džiovinimo procesui.

Atitiktis 3.5 punkte nurodytiems su gabalų paviršiumi, konsistencija, kvapu ir skoniu susijusiems reikalavimams, atliekant gatavo produkto juslinį tyrimą.

Atitikties su 3.5 punkte nurodytais gatavo produkto fiziniais ir cheminiais parametrais susijusiems reikalavimams, taikant patvirtintus laboratorinius metodus.

Šie parametrai turi būti tikrinami kartą per metus. Jei tam tikrame etape nustatoma pažeidimų, patikros vykdomos kartą per pusmetį.

4.   Institucijos arba įstaigos, tikrinančios, ar laikomasi produkto specifikacijoje nurodytų reikalavimų

4.1.   Pavadinimas ir adresas

Pavadinimas:

Q Certificazioni S.r.l.

Adresas:

Villa Parigini, loc. Basciano

53035 Monteriggioni SI

ITALIA

Leonardo da Vinci 42a

4000 Plovdiv

BULGARIA

Tel./Faks.

+359 32649228

Mobilusis telefonas

+359 897901680

El. paštas

office@qci.bg

 Viešas

☒ Privatus

4.2.   Institucijos ar įstaigos konkrečios užduotys

4.1 punkte nurodyta kontrolės įstaiga vykdo patikras, siekdama nustatyti, ar laikomasi visų specifikacijoje pateiktų kriterijų.


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.

(2)  OL L 93, 2006 3 31, p. 1. Pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.


Nahoru