EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0488

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Antroji Kosovo* pažangos, padarytos vykdant vizų režimo liberalizavimo veiksmų plano reikalavimus, ataskaita

/* COM/2014/0488 final */

52014DC0488

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Antroji Kosovo* pažangos, padarytos vykdant vizų režimo liberalizavimo veiksmų plano reikalavimus, ataskaita /* COM/2014/0488 final */


[*]

1. ĮVADAS

2012 m. sausio 19 d. Europos Komisija pradėjo dialogą su Kosovu dėl vizų režimo liberalizavimo. 2012 m. birželio 14 d. ji perdavė Kosovo Vyriausybei vizų režimo liberalizavimo veiksmų planą. Šiame veiksmų plane nustatyti visi teisės aktai ir kitos priemonės, kuriuos Kosovas turi priimti ir įgyvendinti siekdamas vizų režimo liberalizavimo.

2013 m. vasario 8 d. Komisija priėmė pirmąją ataskaitą dėl Kosovo pažangos plėtojant dialogą vizų klausimais[2]. Ataskaitoje įvertinta Kosovo padaryta pažanga, pateiktos rekomendacijos Kosovo valdžios institucijoms ir numatomo bevizio režimo poveikio migracijai ir saugumui statistiniai duomenys.

2013 m. vasario 12 d. surengtas antrasis Komisijos ir Kosovo aukšto rango pareigūnų susitikimas. Trečiasis susitikimas įvyko 2013 m. liepos 29 d., ketvirtasis – 2014 m. birželio 16 d.

Tai yra antroji ataskaita, kurioje Komisija įvertina Kosovo pažangą, padarytą vykdant vizų režimo liberalizavimo veiksmų plano reikalavimus. Joje apibendrinti svarbiausi pokyčiai, kiek tai susiję su priimtais ar iš dalies pakeistais teisės aktais ir jų įgyvendinimu, ir pateiktos atitinkamos rekomendacijos Vyriausybei. Prie ataskaitos pridėtas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas (toliau – KTDD), kuriame plačiau aptarti šioje ataskaitoje aprašyti pokyčiai. KTDD taip pat aptartas tikėtinas vizų režimo liberalizavimo poveikis saugumui ir migracijai.

Ataskaita ir KTDD grindžiami Kosovo Vyriausybės pateiktomis ataskaitomis, ES valstybių narių ekspertų, dalyvavusių 2013 m. gruodžio mėn. ir 2014 m. kovo mėn. vertinimo misijose, parengtomis ataskaitomis, iš ES biuro Kosove ir iš EULEX gauta informacija, taip pat Eurostato surinktais ir valstybių narių pateiktais statistiniais duomenimis.

Ataskaitoje ir KTDD pateikiamos rekomendacijos, skirtos toms politikos sritims, kuriose būtina vykdyti tolesnes teisines ir įgyvendinimo reformas siekiant vizų režimo liberalizavimo.

Dialogo dėl vizų režimo liberalizavimo plėtojimas neturi poveikio ES valstybių narių pozicijai dėl statuso.

2. SU READMISIJA IR REINTEGRACIJA SUSIJĘ REIKALAVIMAI

2.1. Readmisija

Kosovo teisinė readmisijos sistema sukurta. Kosovas toliau vedė derybas, kad sudarytų readmisijos susitarimus su ES valstybėmis narėmis, Šengeno asocijuotosiomis valstybėmis ir pagrindinėmis neteisėtos migracijos tranzito ir kilmės šalimis[3].

Readmisija veikia tinkamai. Kosovas pagerino prašymų tvarkymą, ir neišspręstų bylų skaičius susirūpinimo nebekelia. Kosovo piliečių readmisija iš esmės veikia gerai. Apie trečiųjų šalių piliečių ir asmenų be pilietybės readmisiją duomenų nepakanka.

Rekomendacija

- Tęsti derybas dėl readmisijos susitarimų ir juos sudaryti su suinteresuotosiomis ES valstybėmis narėmis ir pagrindinėmis neteisėtų migrantų tranzito ir kilmės šalimis;

- toliau priimti visų ES valstybių narių grąžinamus Kosovo piliečius, trečiųjų šalių piliečius ir asmenis be pilietybės, kurie nebetenkina atvykimo ir buvimo tose valstybėse sąlygų;

- imtis visų reikiamų priemonių supaprastinti pažeidžiamų asmenų readmisiją.

2.2. Reintegracija

2013 m. rugpjūčio mėn. iš dalies pakeistas reglamentas dėl reintegracijos ir jame nustatytos teisių gynimo priemonės ir Apeliacinės komisijos teisinis pagrindas. Paskirti Apeliacinės komisijos nariai.

Kosovo vyriausybė toliau finansuoja Reintegracijos fondą. 2013 m. skirta 3,2 mln. EUR. Maždaug 1,7 mln. EUR panaudota tiesioginei finansinei paramai naudos gavėjams, o 1 mln. EUR pervestas Aplinkos ir teritorijų planavimo ministerijai, kad būtų atnaujinti ir pastatyti būstai repatrijuotiems asmenims. Valdžios institucijos linkusios daugiausia dėmesio skirti skubios pagalbos, o ne tvarios reintegracijos paslaugoms.

Reintegracijos fondo lėšomis gali naudotis tik tie asmenys, kurie iš Kosovo išvyko iki 2010 m. liepos 28 d. ir kurie per tam tikrą laiką[4] pateikė prašymą. Kiti gali naudotis savivaldybių teikiamomis pirminėmis paslaugomis ar socialine parama. Ši kriterijų atitikimo galutinė data tampa vis didesne tvarios reintegracijos kliūtimi, nes vis daugiau grąžinamų asmenų neatitinka finansavimui iš fondo taikomų reikalavimų, nes iš Kosovo išvyko po 2010 m. liepos mėn. Pakeitęs kriterijų atitikimo galutinę datą, kad daugiausia dėmesio būtų skiriama ilgalaikės reintegracijos paslaugoms, Kosovas turėtų galėti vykdyti tvarią savo repatrijuotų piliečių reintegraciją.

Reintegracijos bylų administravimo sistema veikia nuo 2013 m. sausio mėn., nuo 2013 m. balandžio mėn. ja gali naudotis visos savivaldybės. Sistema suteikiama paprastos registracijos galimybė, bet negalima pridėti papildomos informacijos. Naudojimosi sistema gairės išplatintos visiems bendruomenių ir grąžinimo reikalų savivaldybių skyriams ir jie apmokyti.

Sugrąžintiems vaikams sudaryta galimybė gauti išsilavinimą, nors kalbos kursai ir kita kalbinė parama teikiami nesistemingai. Sveikatos priežiūros paslaugų teikimas galėtų būti toliau gerinamas; visų pirma vietos medicinos darbuotojai ne visada sugeba diagnozuoti repatrijuotų asmenų sveikatos problemas.

Rekomendacijos

- Reintegracijos fondo lėšas nukreipti nuo skubių paslaugų į tvarios reintegracijos paslaugas, kaip antai švietimą, profesinį mokymą, pagalbą ieškant darbo ir aprūpinimą būstu;

- apsvarstyti galimybę peržiūrėti naudojimosi Reintegracijos fondo paslaugomis kriterijų atitikimo galutinę datą;

- sukurti tokią reintegracijos bylų administravimo sistemą, kurioje būtų galima sekti visiems registruotiems naudos gavėjams teikiamas paslaugas;

- stiprinti koordinavimą su tarptautinėmis organizacijomis, kad būtų išvengta repatrijuotiems piliečiams teikiamos paramos dubliavimo.

3. 1 SKYRIUS. DOKUMENTŲ SAUGUMAS

2014 m. vasario mėn. pradėjo veikti nauja civilinės būklės registracijos sistema (CBRS), grindžiama viena bendra centrine duomenų baze. Šiuo metu registracijos knygos ir duomenų bazė naudojamos kartu. Didelį susirūpinimą kelia CBRS saugomų duomenų nuoseklumas ir tikslumas, nes sistema leidžia atspausdinti to paties įvykio sertifikatą su skirtingais arba netiksliais duomenimis. Fizinės bylos įvairiose savivaldybėse saugojamos skirtingai ir kai kuriais atvejais informacija prarandama.

Serbijos grąžintos registracijos knygos nuskenuotos ir įkeltos į sistemą nuotraukų pavidalu. Paprašius jas galima peržiūrėti ir panaudoti patikrinimo tikslu.

2013 m. gruodžio mėn. Kosovas priėmė antrinės teisės aktus, kuriais suteiktas leidimas gavus prašymą išduoti civilinės būklės sertifikatus įvairiais rašmenimis ir kalbomis, kaip antai bosnių, kirilica ir turkų.

Rekomendacija

- CBRS reikėtų gerokai patobulinti, kad būtų užtikrinta joje saugomų duomenų kokybė ir nuoseklumas, prireikus palyginant sistemos įrašus su duomenimis, esančiais iš Serbijos grąžintų registracijos knygų patvirtintose kopijose;

- užtikrinti kelionės dokumentų, tapatybės ir teisėsaugos duomenų bazių sąveikumą;

- sukurti standartines pirminių dokumentų saugojimo ir susiejimo veiksmų procedūras.

4. 2 SKYRIUS. SIENŲ IR (ARBA) PASIENIO IR MIGRACIJOS VALDYMAS

4.1. Sienų ir (arba) pasienio valdymas

Integruoto sienų valdymo (toliau – ISV) srityje padaryta didelė pažanga. 2013 m. rugsėjo mėn. su acquis suderintas Įstatymas dėl sienų kontrolės ir stebėjimo ir įsigaliojo naujasis Įstatymas dėl tarpžinybinio bendradarbiavimo. Priimta nauja ISV strategija ir veiksmų planas. Sukurta teisinės sistemos bazė.

Pagerėjo bendradarbiavimas su kaimyninėmis šalimis. Toliau vykdytas sienos su Juodkalnija žymėjimas; pažymėta 70 km sienos ir liko pažymėti tik 9 km.

Kosovas bendradarbiauja su FRONTEX keitimosi informacija, rizikos analizės, pajėgumų stiprinimo ir mokymo srityse. 2013 m. Kosovas rizikos analizės pagrindinį centrą paskyrė atsakingu už ryšius su FRONTEX.

Sienos perėjimo punktai įrengti pakankamai gerai, kad būtų galima vykdyti pirmos ir antros linijų patikrinimus. Pasienio policija ir muitinės turi pakankamai darbuotojų transporto srautams ir keleivių judėjimui kontroliuoti. Praktiškai pasienio kontrolė išvykimo juostose vykdoma nesistemingai.

2013 m. sausio mėn. sukurtas Nacionalinis sienų valdymo centras. Šiame centre dirba visų su sienų valdymu susijusių valdžios institucijų darbuotojai ir jis vykdo centralizuotą strateginę ir operatyvinę rizikos analizę, keičiasi informacija ir užtikrina duomenų apsaugą. Vietos lygmens rizikos analizė vykdoma sienos perėjimo punktuose, bet šios analitinės priemonės praktinė nauda ribota. 

Kosovas tebėra svarbi neteisėtos migracijos ir prekybos žmonėmis tranzito zona. Nustatytų ir ištirtų neteisėtos migracijos lengvinimo, prekybos žmonėmis ar narkotikais bylų skaičius tebėra mažas[5].

Rekomendacijos

- Siekti užbaigti sienos su Juodkalnija žymėjimą;

- vykdyti sistemingą pasienio kontrolę atvykimo ir išvykimo juostose; išaiškinti atvykimo ir (arba) išvykimo registro apimtį; parengti standartines keleivių registravimo veiksmų procedūras;

- visuose sienos perėjimo punktuose užtikrinti interneto prieigą Maisto ir veterinarijos tarnybai;

- užtikrinti, kad kiekviename sienos perėjimo punkte būtų reguliariai atnaujinami kelionės dokumentų pavyzdžiai;

- aprūpinti pakankama sienų stebėjimo įranga;

- padidinti naudojimąsi rizikos analize, visų pirma planuojant operatyvinius veiksmus;

- užkirsti kelią tarpvalstybinei neteisėtai migracijai ir prekybai žmonėmis.

4.2. Migracijos valdymas

2013 m. Kosovas peržiūrėjo ir priėmė įstatymų, kuriais nustatoma migracijos valdymo teisinė sistema, rinkinį, kuriam, be kita ko, priklauso užsieniečių, pilietybės ir prieglobsčio įstatymai. Naujuosiuose teisės aktuose nustatytos apibrėžtys suderintos su ES acquis. Šiuo metu vizos užsienyje išduodamos tik Turkijoje ir Albanijoje; pradėtas techninis pasirengimas Kosovo vizų informacinę sistemą įdiegti kitose konsulinėse misijose.

2013 m. Vidaus reikalų ministerija skyrė 1 mln. EUR, kad būtų sukurtas naujas sulaikymo centras. Tikimasi, kad centras pradės veikti iki 2014 m. pabaigos.

2012 m. gruodžio mėn. pradėjo veikti nauja Kosovo migracijos ir prieglobsčio duomenų bazė, tačiau kol kas ji neveikia visu pajėgumu ir nėra susieta su kitomis migracijos duomenų bazėmis. Valdžios institucijų prieiga prie duomenų bazės reguliuojama Užsieniečių įstatyme.

2013 m. spalio mėn. priimta nauja nacionalinė migracijos strategija ir veiksmų planas ir sukurta Nacionalinė migracijos srautų stebėjimo institucija.

Rekomendacijos

- Toliau įgyvendinti teisinę sistemą; užtikrinti, kad būtų paisoma sulaikymo, išsiuntimo ir grąžinimo procedūrinių garantijų;

- Kosovo vizų informacinę sistemą įdiegti visose diplomatinėse ir konsulinėse įstaigose;

- apsvarstyti užsieniečių integracijos strategijos ir veiksmų plano kūrimą, kad jiems būtų lengviau integruotis visuomenėje;

- pastatyti sulaikytų užsieniečių laikymo centrą;

- apsvarstyti galimybę nustatyti terminą, kurį užsieniečiai gali būti Prištinos tarptautiniame oro uoste;

- toliau plėtoti migracijos ir prieglobsčio duomenų bazę; suteikti prieigą prie duomenų bazės visoms susijusioms valdžios institucijoms;

- pagerinti migracijos ir prieglobsčio politikos srities duomenų bazių sąveikumą;

- toliau kurti plataus masto migracijos profilį.

4.3. Prieglobstis

2013 m. liepos mėn. priimtas naujas Prieglobsčio įstatymas ir iš dalies pakeisti susiję antrinės teisės aktai. Prieglobsčio prašytojų ir asmenų, kuriems suteikta apsauga, teisės ir pareigos atitinka acquis. Reikėtų pagerinti vertimo žodžiu paslaugų teikimą. Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro vaidmuo suderintas su Prieglobsčio procedūrų direktyvos nuostatomis ir Ženevos konvencija.

Rekomendacijos

- Užtikrinti vertėjų žodžiu prieinamumą ir apsvarstyti nuotolinio vertimo žodžiu galimybę;

- susieti reikiamas duomenų bazes, kaip antai sienų valdymo sistemą, Kosovo vizų informacinę sistemą ir prieglobsčio duomenų bazę.

5. 3 SKYRIUS. VIEŠOJI TVARKA IR VISUOMENĖS SAUGUMAS

2013 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujoji baudžiamosios teisenos sistema. 2013 m. kovo mėn. Kosovo valdžios institucijos atliko pirmąją šios sistemos peržiūrą. Būtų naudinga, jei baudžiamosios teisenos sistema būtų dar geriau koordinuojama ir suvienodintas institucijų požiūris į ją. Sukurtas stebėjimo mechanizmas, bet nagrinėjant svarbiausias organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos bylas vis dar surenkama nepakankamai duomenų ir netinkamai nustatomi prioritetai.

Kalbant apie teismų nepriklausomumą, akivaizdžiai sumažėjo politikų viešų pasisakymų apie baudžiamąsias bylas. Didelį susirūpinimą tebekelia priekabiavimas prie teisėjų ir prokurorų žiniasklaidoje. Išlieka liudytojų bauginimo problema.

Kosovo policija ir muitinė padarė didelę pažangą profesionalumo ir įdarbinimo srityse. Reikia sustiprinti baudžiamojo persekiojimo ir teismų sistemos pajėgumus. Šių agentūrų ištekliai nepakankami ir joms sunku užpildyti laisvas darbo vietas, ypač tas, kurios skirtos mažumoms priklausantiems asmenims. Trūkumų turi teisėjų ir prokurorų skyrimo procedūra. Kosovas turėtų suderinti keturis pagrindinius 2013 m. sausio mėn. įsigaliojusius įstatymus dėl teisėjų ir prokurorų skyrimo ar atleidimo kriterijų. Nors ir padaryta tam tikra pažanga, nebaigtų nagrinėti teismo bylų skaičius tebėra didelis.

Kosovas dar neturi elektroninės nuosprendžių registro duomenų bazės. Nusikalstamos praeities bylos vis dar kaupiamos rankiniu būdu kiekvienu atveju atskirai. Vyriausybė ketina 2014 m. sukurti nuosprendžių registro informacinę sistemą.

Teismų sistema neturi integruotos bylų valdymo sistemos, kuri leistų stebėti įvairius bylų etapus – pradedant žvalgybos ir tyrimo etapu, baudžiamuoju persekiojimu ir baigiant sprendimo priėmimu ir turto susigrąžinimu. 2014 m. Vyriausybė pradėjo bandomąjį tokios sistemos kūrimo projektą.

2013 m. kovo mėn. Vyriausybė patvirtino naują žvalgyba grindžiamos policijos veiklos strategiją ir veiksmų planą. 2014 m. kovo mėn. paskelbtas pirmasis sunkių ir organizuotų nusikaltimų grėsmės vertinimas. Žvalgyba grindžiamą policijos veiklą reikia stiprinti; reikėtų toliau plėtoti analitinius įgūdžius ir stiprinti tarpžinybinį bendradarbiavimą.

Įstatymo dėl informacijos perėmimo projekte išdėstyti bendri principai ir institucijų pareigos, susijusios su teisėtu informacijos perėmimu elektroniniais prietaisais. Šis įstatymas turėtų būti priimtas, o išsamios procedūros nustatytos antrinės teisės aktais.

2013 m. priimti keli antrinės teisės aktai, kuriais papildomas Liudytojų apsaugos įstatymas. Atitinkamas policijos direktoratas turi pakankamai darbuotojų ir savo biudžetą. Kosovas turėtų apsvarstyti liudytojų sudėtingose bylose tarptautinio perkėlimo klausimą.

2014 m. sausio mėn. Vyriausybė priėmė pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos strategiją. Finansinės žvalgybos padalinys ketina padidinti darbuotojų skaičių, kad galėtų atlikti visas savo funkcijas. Pranešimų apie įtartinus sandorius skaičius tebėra didelis, bet nepranešta apie jokį apkaltinamąjį nuosprendį už pinigų plovimą.

2013 m. kovo mėn. priimtas naujas įstatymas, kuriuo išplečiami įgaliojimai konfiskuoti turtą. Įstatyme numatyta galimybė konfiskuoti turtą, kuris tiesiogiai nesusijęs su baudžiamąja veika, už kurią asmuo buvo nuteistas. Jame taip pat nustatytas perkeltos įrodinėjimo pareigos principas. Naujosiomis teisinėmis nuostatomis numatyta galimybė konfiskuoti neaiškiomis aplinkybėmis įgytą turtą. Turto konfiskavimo lygis tebėra žemas.

Kosovas tebėra neteisėtos prekybos heroinu ir marihuana tranzito ir atsargų laikymo vieta[6]. Naujose baudžiamojo kodekso ir baudžiamojo proceso kodekso nuostatose numatytos veiksmingesnės su narkotikais susijusių tyrimų priemonės. Nacionalinis kovos su narkotikais koordinatorius naudojasi esamais bendradarbiavimo su teisėsaugos institucijomis ir pilietine visuomene būdais. Prevencijos veiksmai, informuotumo didinimas ir kovos su narkotikais stebėsena yra patenkinami. Kosovo policijos prekybos narkotikais prevencijos ir tyrimo pajėgumai yra pakankami, bet didelį susirūpinimą tebekelia palyginti mažas galutinių apkaltinamųjų nuosprendžių, susijusių su baudžiamaisiais tyrimais dėl narkotikų, skaičius.

2013 m. liepos mėn. priimtas Įstatymas dėl prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja ir aukų apsaugos. Nacionalinis kovos su prekyba žmonėmis koordinatorius bendradarbiauja su susijusiomis institucijomis ir pilietine visuomene. Parengtas Kompensacijų karo aukoms įstatymo projektas. Rengiama nauja kovos su prekyba žmonėmis strategija.

Kosovas pradėjo spręsti neteisėtos prekybos ginklais klausimą, bet šaulių ginklų sunaikinimo lygis išlieka žemas. Atsižvelgiant į tai, kiek per pastaruosius metus Taikos palaikymo pajėgos Kosove ir kitos valdžios institucijos konfiskavo ginklų, galima manyti, kad Kosove jų dar galėtų būti daug.

Kosovo kovos su terorizmu pastangos yra veiksmingos. Susirūpinimą tebekelia užsienio kovotojai – Kosovo valdžios institucijos turi daug informacijos apie Kosovo kovotojus Sirijoje. Parengtas naujo įstatymo, kuriuo draudžiama dalyvauti ginkluotuose konfliktuose, projektas. Vyriausybė ketina parengti radikalizacijos ir smurtinio ekstremizmo prevencijos veiksmų plano projektą.

Kova su korupcija šiek tiek pagerėjo, bet vis dar atrodo, kad realių rezultatų, susijusių su užbaigtomis teismo bylomis, nėra. Veiklą vykdo Kosovo prezidento pirmininkaujama Nacionalinė kovos su korupcija taryba. Ji teikia kovos su korupcija rekomendacijas ir ataskaitas. Būtina, kad Kosovas pasiektų gerų rezultatų, priimant galutinius teismo sprendimus bylose, susijusiose su korupcija ir pinigų plovimu.

Viešieji pirkimai tebėra vienas pagrindinių korupcijos Kosove šaltinių. Šioje srityje veikia dvi kompetentingos institucijos – Viešųjų pirkimų komisija ir Viešųjų pirkimų peržiūros įstaiga. Pastarosios veikimo tinkamai įvertinti nepavyko, nes baigėsi šios neseniai dirbančios institucijos kadencija, o nauji darbuotojai dar nepaskirti.

2013 m. rugpjūčio mėn. priimtas naujas Politinių partijų finansavimo įstatymas. Už įstatymo įgyvendinimą ir politinių partijų registravimą atsakinga Centrinė rinkimų komisija. Joje labai trūksta darbuotojų ir ateityje tai gali turėti įtakos veiksmų įgyvendinimui.

Tikimasi, kad iki 2014 m. pabaigos bus priimtos Asmens duomenų apsaugos įstatymo pataisos. 2013 m. su Nacionaline asmens duomenų apsaugos agentūra konsultuotasi dėl įvairių įstatymų ir antrinės teisės aktų. Agentūros pajėgumus reikia toliau stiprinti. Kosovas turėtų parengti antrinės teisės aktus, susijusius su duomenų saugumu, ir privalo užtikrinti, kad visus su asmens duomenų tvarkymu susijusių teisės aktų projektus peržiūrėtų Nacionalinė asmens duomenų apsaugos agentūra. Kosovas turėtų apsvarstyti galimybę toliau gerinti informuotumą duomenų apsaugos klausimais ir padidinti vietos lygmens duomenų apsaugos pareigūnų skaičių.

Rekomendacijos

- Didinti teismų sistemos nepriklausomumą, suderinant keturis pagrindinius 2013 m. sausio mėn. įsigaliojusius įstatymus dėl teisėjų ir prokurorų skyrimo ar atleidimo kriterijų;

- užtikrinti, kad būtų užpildytos laisvos darbo vietos Kosovo teisėjų taryboje ir Kosovo prokuratūros taryboje;

- sumažinti neišnagrinėtų bylų skaičių;

- plėtoti nuosprendžių registro informacinę sistemą; tinkamai reguliuoti jos valdymą;

- plėtoti integruotą bylų valdymo sistemą, kuri leistų stebėti baudžiamąsias bylas – pradedant tyrimu, baudžiamuoju persekiojimu ir apkaltinamuoju nuosprendžiu ir baigiant turto susigrąžinimu;

- gerinti keitimąsi informacija tarp teisėsaugos ir teisminių institucijų vykdant žvalgyba grindžiamą policijos veiklą; stiprinti jų pajėgumus ir žmogiškuosius išteklius;

- priimti įstatymo dėl informacijos perėmimo projektą ir antrinės teisės aktais nustatyti standartines veiksmų procedūras;

- išlaikyti su finansavimu ir įdarbinimu susijusius pajėgumus liudytojų apsaugos srityje; stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą;

- finansinius tyrimus įtraukti į visus organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimus;

- siekti gerų rezultatų priimant galutinius teismo sprendimus bylose, susijusiose su prekyba žmonėmis, neteisėta prekyba ginklais ir narkotikais, korupcija, viešaisiais pirkimais ir pinigų plovimu, įvykdyti baudžiamąsias sankcijas ir susigrąžinti nusikalstamu būdu įgytą turtą;

- užtikrinti paramą ir pagalbą prekybos žmonėmis aukoms;

- apsvarstyti galimybę peržiūrėti Viešųjų pirkimų įstatymą siekiant užtikrinti, kad tinkamai veiktų Viešųjų pirkimų peržiūros įstaiga;

- per rinkimų kampanijas įgyvendinti Politinių partijų finansavimo įstatymą; stiprinti Centrinės rinkimų komisijos žmogiškųjų išteklių pajėgumus;

- sudaryti tolesnius teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo susitarimus ir stiprinti operatyvinį bendradarbiavimą su kaimyninėmis šalimis ir ES valstybėmis narėmis;

- toliau bendradarbiauti su Europolu, Interpolu ir regioninėmis teisėsaugos institucijomis;

- sudaryti tolesnius susitarimus dėl savitarpio teisinės pagalbos baudžiamosiose bylose su kaimyninėmis šalimis ir ES valstybėmis narėmis;

- ieškoti kitų galimybių bendradarbiauti su Eurojustu;

- sukurti duomenų apsaugos antrinės teisės aktus;

- užtikrinti, kad su Nacionaline duomenų apsaugos agentūra būtų konsultuojamasi dėl visų teisės aktų projektų, susijusių su asmens duomenų tvarkymu; stiprinti agentūros pajėgumus;

- apsvarstyti galimybę toliau didinti informuotumą duomenų apsaugos klausimais; padidinti vietos lygmens duomenų apsaugos pareigūnų skaičių.

6. 4 SKYRIUS. SU JUDĖJIMO LAISVE SUSIJUSIOS PAGRINDINĖS TEISĖS

Pagrindinių teisių sistema išlieka tvirta, bet Vyriausybė ketina ją patobulinti, kad suderintų su acquis. Sukurta kovos su diskriminacija sistema iki galo neįgyvendinta, bet imtasi veiksmų pagerinti jos vykdymą ir stebėjimą. 2014 m. gegužės mėn. Vyriausybė patvirtino Kovos su diskriminacija įstatymo pakeitimus. Tikimasi, kad Parlamentas netrukus apsvarstys žmogaus teisių rinkinį, kurį sudaro kovos su diskriminacija, lyčių lygybės ir ombudsmeno įstatymų projektai.

Priėmus žmogaus teisių dokumentų rinkinį tikimasi priimti žmogaus ir pagrindinių teisių strategiją ir veiksmų planą. Kovos su diskriminacija įstatymo projekte numatytomis sankcijomis sukuriamos įvairios teisių gynimo priemonės, skirtos susidūrusiems su žmogaus teisių pažeidimais. Šiame įstatyme numatyta, kad 2013 m. Teismų įstatyme turi būti nustatyta, kuriems teismams galima teikti skundus dėl žmogaus teisių. Pirminė teisė turėtų būti papildyta antrinės teisės aktais, o visuomenė turėtų būti informuota apie prieinamas teisių gynimo priemones. 

Nors ir lėtai, toliau vykdoma romų, aškalių ir egiptiečių bendruomenių integracijos strategija ir veiksmų planas. 2013 m. užbaigtas tarpinis vertinimas ir pridėtas pagrindų dokumentas. Jame nustatyti prioritetiniai veiksmai iki 2015 m. Būtinas tolesnis įsipareigojimas veikti, ypač kiek tai susiję su biudžeto lėšų skyrimu ir išmokomis. Kad veiksmai būtų įgyvendinami, ypač reikia didesnės vietos lygmens atsakomybės.

Kosovo piliečiai nepatiria jokių didesnių sunkumų, kad gautų kelionės ir tapatybės dokumentus.

Kosovo policija renka duomenis apie nusikaltimus dėl etninių priežasčių. 2011 m. sausio mėn. – 2014 m. kovo mėn. pranešta apie 44 tokius atvejus, bet teismo sprendimas priimtas tik dėl dviejų. 16 bylų vis dar nagrinėjamos, pateikti šeši kaltinamieji aktai. Kosovas turėtų nustatyti suderintą incidentų dėl etninių priežasčių apibrėžtį, kuri nebūtų apribota Baudžiamojo kodekso 147 straipsniu.

Kosove neišnagrinėtų teismo bylų skaičius vis dar didelis, o tam tikruose teismų departamentuose reikia siauresnės specializacijos teisėjų. Veiksmingesnė teismų sistema, turinti pakankamą skaičių tinkamos specializacijos teisėjų, leistų pagerinti etninėmis priežastimis pagrįstų bylų nagrinėjimą.

Visose Kosovo savivaldybėse, išskyrus šiaurines, veikia savivaldybių bendruomenių saugumo tarybos. Jos visų pirma teikia konsultacijas, taip pat kuria ir įgyvendina bendruomenių saugumo projektus. Jų veikla iš esmės grindžiama teisine sistema, bet rezultatų kokybė nevienoda.

Rekomendacijos

- Kaip bendrą teisės aktų rinkinį priimti ir įgyvendinti naujus kovos su diskriminacija, lyčių lygybės įstatymus ir ombudsmeno įstatymo pakeitimus;

- užtikrinti, kad piliečiai galėtų gauti aiškią informaciją apie savo teises ir teisių gynimo priemones, kiek tai susiję su žmogaus teisių pažeidimų nagrinėjimu;

- toliau vykdyti romų, aškalių ir egiptiečių bendruomenių integracijos strategiją ir veiksmų planą;

- nustatyti suderintą incidentų dėl etninių priežasčių apibrėžtį, kuri nebūtų apribota Baudžiamojo kodekso 147 straipsniu;

- pasiekti, kad nebūtų dubliuojama savivaldybių bendruomenių bei saugumo tarybų ir savivaldybių asamblėjų kompetencija ir veiksmai.

7. IŠVADOS

Komisija įvertino Kosovo vizų režimo liberalizavimo veiksmų plano įgyvendinimą, remdamasi Kosovo pateikta informacija ir susijusiais teisiniais ir politiniais dokumentais. Šis vertinimas papildytas vertinimo misijomis vietoje, kurias padedamos ES valstybių narių ekspertų atliko Komisijos tarnybos.

Komisija mano, kad įgyvendindamas vizų režimo liberalizavimo veiksmų planą Kosovas padarė didelę pažangą. Tačiau reikia imtis tolesnių veiksmų pagal šioje ataskaitoje ir pridėtame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente pateiktas rekomendacijas.

Komisija toliau padės Kosovui įgyvendinti veiksmų planą ir aktyviai stebės, kaip siekiama atitinkamų lyginamųjų standartų, kad teisėkūros institucijoms praneštų apie tolesnę dialogo dėl vizų režimo liberalizavimo pažangą.

[*] Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244/1999 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.

[2] COM(2013) 66 final.

[3] Neseniai Kosovas pasirašė readmisijos susitarimus su Estija, Kroatija, Lichtenšteinu, Šveicarija, Norvegija, Albanija ir Juodkalnija.

[4] Dvylika mėnesių po repatriacijos dienos.

[5] FRONTEX 2014 m. Vakarų Balkanų metinė rizikos analizė.

[6] http://www.state.gov/j/inl/rls/nrcrpt/2013/vol1/204050.htm

http://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/Studies/Illicit_DT_through_SEE_REPORT_2014_web.pdf

Top