This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52013XC1203(06)
Publication of an application pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
OL C 353, 2013 12 3, p. 15–18
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
3.12.2013 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
C 353/15 |
Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą
2013/C 353/08
Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.
BENDRASIS DOKUMENTAS
TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006
dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos (2)
„PIRANSKA SOL“
EB Nr.: SI-PDO-0005-01098-27.02.2013
SGN ( ) SKVN ( X )
1. Pavadinimas
„Piranska sol“
2. Valstybė narė arba trečioji šalis
Slovėnija
3. Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas
3.1. Produkto rūšis
1.8 klasė. |
Kiti Sutarties I priedo produktai (prieskoniai ir kt.) |
3.2. Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas
„Piranska sol“ – jūros druska, gaunama tik Sečovlės ir Struniano druskingose daubose, renkama nuo natūralaus dumblių ir mineralų pagrindo, vadinamo petola, kuris turi didelės įtakos Pirano druskos spalvai ir kokybei. Gamyba remiasi daugiau nei 700 m. senumo tradicijomis – druska kasdien renkama tik rankiniu būdu ir naudojant tik tradicinius įrankius. Kadangi druska grėbstoma kasdien, „Piranska sol“ druskos kristalai tampa smulkesni, ne tokie tankūs ir jų dydis paprastai neviršija 6,3 mm.
Kristalizuodamasi druska virsta baltos ar pilkos spalvos kristalais, kuriuose gali likti natūralios kilmės priemaišų. Dėl rinkimo metodo druskos kristalai yra trapūs ir lengvai tirpsta. Sumalta druska pasižymi išskirtiniu jūros aromatu.
„Piranska sol“fleur de sel druska kristalizuojasi ant sūrimo paviršiaus kristalizavimo baseine ir tai suteikia jai būdingą kristalinę struktūrą, kuri leidžia išlaikyti šiek tiek jūros vandens. Dėl fleur de sel druskos kristalų formos ir juose esančio sūrimo jie lengvai tirpsta.
Parametrai |
Vertė |
Vienetas |
Tūrinis tankis prieš sandėliavimą |
ne daugiau nei |
950 kg/m3 |
NaCl (pagal sausosios masės svorį) |
ne mažiau nei |
95 % |
Mg2+ |
ne mažiau nei |
0,2 % |
Ca2+ |
ne mažiau nei |
0,1 % |
Švinas (Pb) |
< |
2 mg/kg |
Kadmis (Cd) |
< |
0,5 mg/kg |
Arsenas (As) |
< |
0,5 mg/kg |
Gyvsidabris (Hg) |
< |
0,1 mg/kg |
Varis (Cu) |
< |
2 mg/kg |
3.3. Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)
—
3.4. Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams)
—
3.5. Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje
Kiekvienas „Piranska sol“ druskos gamybos etapas, pradedant pagrindinės druskingos daubos struktūros naudojimu, petola paruošimu ir baigiant druskos perdirbimu (druskingos daubos baseinų užpildymas, sūrymo gamyba, kristalizacija, grėbstymas rankiniu būdu, filtravimas, džiovinimas, malimas ir sijojimas) turi būti atliekami nustatytoje geografinėje vietovėje.
3.6. Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės
—
3.7. Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės
—
4. Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas
„Piranska sol“ druska gaminama Sečovlės Salina gamtos parko ir Struniano gamtos draustinio geografinėje vietovėje, kuri yra Slovėnijos pakrantės Pirano ir Izolos savivaldybėse.
5. Ryšys su geografine vietove
5.1. Geografinės vietovės ypatumai
Geografinės vietovės klimatas – submediteraninis. Dėl jų reljefo ir atviros įlankos bei slėnių, kuriuos laisvai košia pagrindiniai vėjai, abejose druskingose daubose geresnė lietaus ir kasdienio garavimo pusiausvyra negu aplinkinėse vietovėse. Svarbiausi vėjai – mistralis, kuris dieną pučia nuo jūros per slėnį, ir bora, kuris naktį pučia priešinga kryptimi.
Druskingų daubų pagrindą sudaro neseniai susiformavusios nuosėdos (organinis molingas dumblas), kurios yra suneštos Sečovlėse palei Dragonios upę ir Struniane palei Roja vadinamą upelį. Šios nuosėdos – pagrindinė medžiaga, iš kurios statomi pylimai ir tiesiami kanalai, kurie ir suformuoja druskingą daubą. Garinimo baseinų dugne yra molis, o kristalizavimo baseinuose molio pagrindas yra iš naujų nuosėdų, kurios sudaro sąlygas formuotis aukštos kokybės petola sluoksniui. Petola yra Sečovlės ir Struniano druskingų daubų ypatybė.
Rašytiniuose šaltiniuose Pirano druskingos daubos pirmą kartą paminėtos 804 m. 1274 m. Pirano miesto chartijoje, kurios išliko tik keletas skyrių, yra nemažai druskingoms dauboms skirtų taisyklių ir pabrėžiama miesto teisė gaminti druską ir ja prekiauti. 1358 m. Pirano statute yra teiginys, kad dėl rudos spalvos, kurią „Piranska sol“ druskai suteikė molis, buvo reikalinga rekonstrukcija. Pago salos darbininkams rekomendavus, druska pradėta gaminti ant petola, taip buvo pagerinta druskos kokybė, ji tapo grynesnė ir baltesnė.
Dėl nestabilios padėties 18-ojo amžiaus pradžioje, po 300 metų tobulinimo ir klestėjimo, Pirano druskingos daubos išgyveno nuosmukį. 19-ajame amžiuje druskingos daubos atiteko Austrijos-Vengrijos valdžiai, kuri turėjo naudos iš druskos baseinų, kai panaikino gamybos apribojimus, padidino druskos pardavimo kainą ir pradėjo taikyti reikalavimą supirkti visą pagamintą druską. Taip druskingos daubos vėl suklestėjo. Žlugus Austrijos-Vengrijos monarchijai, druskingos daubos priskirtos Italijos, o vėliau – Jugoslavijos, administracijai.
5.2. Produkto ypatumai
Viena iš „Piranska sol“ druskos savybių yra tai, kad ją gaminant laikomasi daugiau kaip 700 m. senumo tradicijų.
Svarbiausia „Piranska sol“ druskos savybė yra tai, kad ji gaminama ant petola – pagrindo, kuris parengiamas pasibaigus ankstesniam sezonui ir iki druskos kristalizavimosi pradžios, ir reikia atidžiai atlikti tam tikrą eilę procedūrų, įskaitant tinkamą pagrindą pačiai petola. Petola – 1 cm storio dirbtinai užauginta pluta, kurią sudaro melsvabakterės, gipsas, karbonatai ir šiek tiek molio. Petola atlieka dvejopą vaidmenį: pirma, ji neleidžia druskai susimaišyti su apačioje esančiu jūros moliu, taip druska tampa grynesnė ir baltesnė, ir antra, ji veikia kaip biologinis filtras, kuris neleidžia sunkiesiems metalams nusėsti ant druskos kristalų. Petola turi būti lygi, kad virš jos esantis sūrymo sluoksnis išliktų seklus ir vienodo gylio.
Kita „Piranska sol“ druskos savybė – ji renkama kasdien grėbstant kristalus, kurie sugrėbiami į nedideles kūgio formos krūveles. Kadangi druska kasdien grėbstoma naudojant tradicinį įrankį (gavero vadinamą medinį grėblį), kristalai nesuformuoja storo kieto sluoksnio, kuris būdingas mechaniniu būdu surenkamai jūros druskai. Taip kristalai gali formuotis tokiu būdu, kad juose dažnai išlieka šiek tiek jūros vandens, jie lengvesni, trapūs ir jų dydis paprastai neviršija 6,3 mm. „Piranska sol“ druska nėra rafinuota ar perplauta, todėl jos sudėtyje esantys mineralai yra natūraliai subalansuoti ir joje nėra jokių priedų.
5.3. Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys
Istoriškai druskos išgavimo iš jūros vandens technologijos išliko tos pačios – naudojami baseinai, kuriuose vanduo palaipsniui išgaruoja. Pagrindinė technologija vis dar tokia pat, atskiros Viduržemio jūros druskingos daubos viena nuo kito skiriasi daugiausia dėl klimato, geologinių ir vietos aplinkos sąlygų. Labiausiai skiriasi druskos surinkimas kristalizavimo baseinuose, nes procesas priklauso visų pirma nuo konkrečios druskingos daubos mikroklimato. Esant palankioms klimato sąlygoms, galima taikyti ilgalaikio kristalizavimo metodą, tačiau esant nepalankioms sąlygoms, kaip, pavyzdžiui, Pirano druskingų daubų atveju, dėl prastų klimato sąlygų ir pavojaus, kad vasarą kils perkūnija ir smarkiai lis, reikia, kad druska būtų surenkama kasdien. Per visą druskingų daubų istoriją tradicinė „Piranska sol“ druskos gamyba šiek tiek keitėsi, tačiau kasdienis druskos rinkimas buvo tobulinamas ir jo iki šiol laikomasi dėl klimato sąlygų ir daugelio metų patirties. Tai, kad druska renkama kasdien, reiškia, kad baseino dugne druskos kristalų sluoksnis yra vos kelių milimetrų pločio, t. y. pačių druskos kristalų pločio. Kasdienis grėbstymas suteikia druskai jai būdingą kristalinę formą ir joje lieka šiek tiek jūros vandens. „Piranska sol“ druskos kristalai lengvesni ir trapesni už jūros druskos kristalus, kurie susiformavo į sukietėjusį sluoksnį.
Gaminant „Piranska sol“ druską naudojami tradiciniai metodai, kai dirbama su moliu, rengiamas pagrindas petola, jis auginamas ir prižiūrimas. Naudojami chemiškai neapdoroti ir niekuo nepadengti mediniai įrankiai. Fleur de sel surinkti naudojami labai lengvi įrankiai.
Esant ramiam orui fleur de sel kristalizuojasi ant kristalizavimo baseinų paviršiaus ir sudaro ploną trapią plutelę. Kristalai yra piramidės formos, kuri išlaiko šiek tiek vandens, todėl jie ištirpsta greičiau.
14-ajame amžiuje Pago druskingos daubos buvo modernesnės už Pirano ir garsėjo savo balta druska, kuri buvo gaminama ant pagrindo, vadinamo petola. Tuo metu Pirano druska buvo rudo atspalvio, kurį jai suteikdavo molis, todėl Pago darbininkams buvo leista įrengti Pirane druskos baseinus pagal Pago modelį, druskai gaminti naudojant petola (Pirano statutas, 1358 m.). Tradicinis metodas, kuriuo petola ruošiama ant molio, kuris Sečovlėse daugiausiai randamas Dragonios upėje, o Struniane – Rojos upelyje, tekančiame iš atokių Šavrinski Gričevje kalnų, pagrindo buvo vienas svarbiausių 14-ajame amžiuje atliktų patobulinimų. Tai turėjo didelės įtakos gaminamos druskos kokybei ir spalvai. Nuo tada dėl savo grynumo, baltumo ir dėl to, kad joje nėra molio likučių, „Piranska sol“ druska visame plačiame geografiniame regione vertinama kaip svarbus komercinis produktas.
Beveik visa „Piranska sol“ druska pagaminama rankiniu būdu. Istoriškai smulkių ūkininkų šeimų, gyvenančių netoli druskos baseinų, ir Pirano gyventojų kartos prisitaikė prie sezoninio darbo druskingose daubose ir perduodavo šias žinias iš kartos į kartą. Patirtis ir žinios, kaip prižiūrėti visą vietos druskingų daubų aplinką, specifinės druskos baseinų rengimo metodikos, visų pirma visus metus trunkančios petola gamybos procedūros, pagamintos druskos surinkimo metodas, baseinų pripildymas ir papildymas reikiamos koncentracijos reikiamu sūrymo kiekiu lemia galutinę „Piranska sol“ druskos kokybę ir jos savybes.
„Piranska sol“ druskos reputacija ir aukšta kokybė patvirtinta ne vienoje knygoje, brošiūroje ir straipsniuose, kurie pasirodė Slovėnijos ir užsienio spaudoje (įskaitant Gambero Rosso, New Western Cuisine, The Slovenia Times, WaSaBi, ir The New York Times).
Per visą istoriją „Piranska sol“ druska gaminama naudojantis aplinkos teikiamais privalumais ir prisidėjo prie tos aplinkos gamtinės ir kultūrinės vertės didinimo.
Nuoroda į paskelbtą specifikaciją
(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 (3) 5 straipsnio 7 dalis)
http://www.mko.gov.si/fileadmin/mko.gov.si/pageuploads/podrocja/Varna_in_kakovostna_hrana_in_krma/zasciteni_kmetijski_pridelki/Specifikacije/Piranska_sol_spec-nova_potrjena_2012.pdf
(1) OL L 343, 2012 12 14, p. 1.
(2) OL L 93, 2006 3 31, p. 12. Pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.
(3) Žr. 2 išnašą.