Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1217(02)

Ataskaita dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ 2012 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su bendrosios įmonės atsakymais

OL C 369, 2013 12 17, p. 10–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.12.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 369/10


ATASKAITA

dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ 2012 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su bendrosios įmonės atsakymais

2013/C 369/02

TURINYS

 

Dalys

Puslapis

Įvadas …

1–5

11

Patikinimo pareiškimą patvirtinanti informacija …

6

11

Patikinimo pareiškimas …

7–14

11

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo …

12

12

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo …

13

12

Pastabos dėl biudžeto ir finansų valdymo …

15

12

Biudžeto vykdymas …

15

12

Pastabos dėl bendrosios įmonės priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių …

16–19

12

Kita …

20–26

13

Vidaus audito funkcija ir Komisijos vidaus audito tarnyba…

20–22

13

Mokslinių tyrimų rezultatų stebėjimas ir ataskaitų teikimas …

23–25

13

Atsižvelgimas į ankstesnes pastabas …

26

13

ĮVADAS

1.

Bendroji įmonė „Švarus dangus“, įsikūrusi Briuselyje, buvo įsteigta 2007 m. gruodžio mėn. (1) dešimties metų laikotarpiui.

2.

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslas – spartinti aplinkos neteršiančių oro susisiekimo technologijų kūrimą, patvirtinimą ir demonstravimą ES, siekiant jas kuo greičiau pradėti naudoti (2). Bendrosios įmonės koordinuojama mokslinių tyrimų veikla yra suskirstyta į šešias technologijų sritis arba vadinamuosius integruotųjų technologijų demonstravimo padalinius (ITD padalinius).

3.

Bendrosios įmonės nariai steigėjai yra Komisijos atstovaujama Europos Sąjunga ir sektoriaus partneriai, kaip ITD lyderiai, bei ITD asocijuotieji nariai.

4.

Maksimalus ES įnašas, skirtas bendrajai įmonei „Švarus dangus“, padengiantis veiklos išlaidas ir mokslinių tyrimų veiklą, yra 800 milijonų eurų iš septintosios bendrosios programos biudžeto (3). Kiti bendrosios įmonės nariai skiria bent lygiaverčius ES įnašui išteklius, įskaitant nepiniginius įnašus.

5.

Bendroji įmonė savarankiškai pradėjo veikti 2009 m. lapkričio 16 d.

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

6.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, operacijų testavimą bendrosios įmonės lygmeniu ir pagrindinių priežiūros ir kontrolės sistemos kontrolės priemonių vertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

7.

Atsižvelgiant į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnio nuostatas, Audito Rūmai audito metu tikrino:

a)

bendrosios įmonės „Švarus dangus“ metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės atskaitomybės (4) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (5), ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

Vadovybės atsakomybė

8.

Pagal Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 (6) 33 ir 43 straipsnius vadovybė yra atsakinga už bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

a)

Su bendrosios įmonės metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis, (7) pasirinkimą ir taikymą; esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Direktorius bendrosios įmonės metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jos apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi bendrosios įmonės finansinę būklę.

b)

Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė

9.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (8) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

10.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertinamas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

11.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami jų patikinimo pareiškimui pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

12.

Audito Rūmų nuomone, bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose jos finansinė būklė 2012 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, vadovaujantis jos finansinių taisyklių nuostatomis ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtomis apskaitos taisyklėmis.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

13.

Audito Rūmų nuomone, 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

14.

Toliau pateiktos pastabos šios Audito Rūmų nuomonės nekeičia.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

Biudžeto vykdymas

15.

2012 m. galutiniame taisomajame biudžete buvo 205,4 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų ir 167,9 milijono eurų mokėjimų asignavimų. Įsipareigojimų asignavimų panaudojimo lygis sudarė 84 %, o mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis – 75 % (9). Žemesnis mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis atspindi biudžeto vykdymo vėlavimus, visų pirma sąlygotus vėlavimų įgyvendinant veiklą (10) ir laiko tarpsnio tarp kvietimų teikti pasiūlymus paskelbimo ir susitarimų dėl dotacijų pasirašymo (11).

PASTABOS DĖL BENDROSIOS ĮMONĖS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINIŲ KONTROLĖS PRIEMONIŲ

16.

2012 m. bendroji įmonė ir toliau tobulino savo valdymo, administravimo, finansų ir apskaitos procedūras. Vienas pagrindinių 2012 m. pasiekimų buvo „GMT priemonės“ – specialios programos, skirtos valdyti su susitarimų dėl dotacijų, sudarytų su nariais, vykdymu susijusią finansinę informaciją – įdiegimas. Tačiau GMT priemonei vis dar būdingi tam tikri su valdomos veiklos informacijos išsamumu susiję apribojimai (12).

17.

Kalbant apie bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narių pateiktų išlaidų deklaracijų ex ante kontrolę, nustatyta, kad į audito sertifikatus, pridėtus prie dviejų naudos gavėjų pateiktų išlaidų deklaracijų, buvo įtrauktos išlygos dėl projektui vykdyti pasamdytų darbuotojų sutarčių, o su viena deklaracija susijusiame audito sertifikate taip pat buvo pateiktos išlygos dėl taikytų netiesioginių išlaidų normų. Bendroji įmonė, nepaisydama šių svarbių išimčių, atliko mokėjimus.

18.

Nustatyti šie su bendrosios įmonės „Švarus dangus“ partnerių pateiktų išlaidų deklaracijų ex ante kontrole susiję trūkumai:

kontroliniai sąrašai, naudojami vykdant išlaidų deklaracijų ex ante kontrolę, ne visuomet buvo išsamūs,

tikrinantys pareigūnai neparengė techninio priimtinumo ataskaitų, susijusių su partnerių veikla,

mažiausiai vienu atveju finansinio tikrinimo ir leidimų suteikimo užduotis atliko administracijos vadovas, o tai prieštarauja finansinių procedūrų vadovo nuostatoms ir pažeidžia pareigų atskyrimo principą,

bendrosios įmonės partneriai dažniausiai vėluoja teikti išlaidų deklaracijas. Audito metu mažiausiai 70 išlaidų deklaracijų iš 292 bendrajai įmonei nebuvo pateiktos laiku. 15 atvejų vėlavimai truko ilgiau nei metus.

19.

Reikia deramai atsižvelgti į apskaitos pareigūno 2012 m. susijusių sistemų patvirtinimo ataskaitoje pateiktas rekomendacijas (13).

KITA

Vidaus audito funkcija ir Komisijos vidaus audito tarnyba

20.

2012 m. dėl ribotų organizacijos išteklių ir pirmojo ex post audito atlikimo vidaus auditorius buvo priverstas didžiausią dėmesį skirti pagrindiniams bendrosios įmonės procesams bei 2012 m. finansinių ataskaitų rengimui. Todėl nebuvo galima užbaigti 2012 m. audito plane numatytų audito užduočių. Apie panašią situaciją Audito Rūmai pranešė 2011 m. (14)

21.

2012 m. Komisijos vidaus audito tarnyba atliko metinio dotacijų valdymo planavimo proceso auditą (15). Audito metu padaryta išvada, kad esama vidaus kontrolės sistema suteikė pakankamą patikinimą dėl šiam procesui nustatytų veiklos tikslų pasiekimo, išskyrus dvi labai svarbias išlygas dėl vėlavimų įgyvendinant programą ir išteklių panaudojimo vertinimo sistemos (16).

22.

2011 m. kovo 31 d. Valdyba patvirtino Komisijos vidaus audito tarnybos užduočių chartiją. Tačiau bendrosios įmonės finansinės taisyklės dar nėra iš dalies pakeistos įtraukiant pagrindų reglamento nuostatas (17), kuriose daroma nuoroda į Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimus.

Mokslinių tyrimų rezultatų stebėjimas ir ataskaitų teikimas

23.

Pagal Septintąją bendrąją programą (7BP) nustatyta stebėjimo ir ataskaitų teikimo sistema, apimanti mokslinių tyrimų rezultatų apsaugą, sklaidą ir perdavimą (18).

24.

Į su naudos gavėjais pasirašytus susitarimus dėl dotacijų bendroji įmonė įtraukė specialias intelektinės nuosavybės teises ir mokslinių tyrimų rezultatų sklaidą reglamentuojančias nuostatas. Bendroji įmonė atlieka šių nuostatų įgyvendinimo stebėjimą įvairiuose finansuojamų projektų etapuose.

25.

Vis dėlto būtina toliau tobulinti ataskaitų apie šio stebėjimo rezultatus teikimo metodą, kad būtų pasiekti Spendimo Nr. 1982/2006/EB 7 straipsnyje (19) ir Reglamento (EB) Nr. 1906/2006 27 straipsnyje nustatyti tikslai (20).

Atsižvelgimas į ankstesnes pastabas

26.

Padaryta didelė pažanga plėtojant bendrosios įmonės veiklos tęstinumo plano ir veiklos atkūrimo po didelių nelaimių plano IT aspektus. Pasak bendrosios įmonės, iki 2013 m. pabaigos šie planai bus užbaigti.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario dr. Louis GALEA, 2013 m. spalio 22 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 71/2008 dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsteigimo (OL L 30, 2008 2 4, p. 1).

(2)  Priede apibendrinta bendrosios įmonės kompetencija, veikla ir turimi ištekliai. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(3)  Septintoji bendroji programa, kuri buvo priimta Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 1982/2006/EB (OL L 412, 2006 12 30, p. 1), į vieną kategoriją sujungia visas su moksliniais tyrimais susijusias ES iniciatyvas ir vaidina lemiamą vaidmenį siekiant augimo, konkurencingumo ir užimtumo tikslų. Ji taip pat yra svarbiausias Europos mokslinių tyrimų erdvės ramstis.

(4)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(5)  Jas sudaro biudžeto vykdymo ataskaitos, biudžeto principų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(6)  OL L 357, 2002 12 31, p. 72.

(7)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS) / Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(8)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).

(9)  Su partneriais sudarytų susitarimų dėl dotacijų atveju mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis siekė tik 60 %.

(10)  Žr. 24 dalį.

(11)  2012 m. vidutinis laiko tarpsnis tarp kvietimų teikti pasiūlymus paskelbimo ir susitarimų dėl dotacijų pasirašymo buvo 12 mėnesių.

(12)  Vis dar turi būti įtraukta informacija apie išlaidų deklaracijų patikslinimus, dėl kurių buvo nutarta remiantis ex post auditais ar kitais šaltiniais, ir apie dalinių mokėjimų registravimą.

(13)  Žr. Audito Rūmų 2011 m. ataskaitos 24 dalį.

(14)  Žr. Audito Rūmų 2011 m. ataskaitos 25 dalį.

(15)  Galutinė dotacijų valdymo ataskaita – Metinis 2013 m. vasario 18 d. planas.

(16)  VAT ataskaitoje pažymėta, kad bendrajai įmonei sudėtinga atlikti tinkamą šios srities įvertinimą, kadangi ITD biudžetas teikiamas darbo paketų lygmeniu, tuo tarpu bendroji įmonė veiklos įgyvendinimą prižiūri rezultatų lygmeniu.

(17)  2002 m. lapkričio 19 d. Komisijos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 dėl finansinio pagrindų reglamento, skirto įstaigoms, minėtoms Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento 185 straipsnyje.

(18)  7BP stebėjimo ataskaitos: http://ec.europa.eu/research/evaluations/index_en.cfm?pg=fp7-monitoring

(19)  2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 1982/2006/EB dėl Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (2007–2013 m.) 7 straipsnyje reikalaujama, kad Komisija nuolat ir sistemingai stebėtų, kaip įgyvendinama Septintoji bendroji programa ir jos specialiosios programos bei reguliariai praneštų apie šio stebėjimo rezultatus ir juos platintų.

(20)  2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1906/2006, nustatančio įmonių, mokslinių tyrimų centrų ir universitetų dalyvavimo Septintosios bendrosios programos veiksmuose ir mokslinių tyrimų rezultatų sklaidos taisykles, 27 straipsnyje (OL L 391, 2006 12 30, p. 1) reikalaujama, kad Komisija stebėtų, kaip vykdoma netiesioginė veikla, remiantis teikiamomis periodinėmis pažangos ataskaitomis. Visų pirma, Komisija turi tikrinti, kaip įgyvendinamas naujų žinių naudojimo ir sklaidos planas. Komisija taip pat privalo sukurti ir prižiūrėti informacinę sistemą, leidžiančią veiksmingai ir darniai atlikti visos Septintosios bendrosios programos stebėjimą.


PRIEDAS

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ (Briuselis)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187ir 188 straipsniai)

2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 1982/2006/EB dėl septintosios bendrosios programos numatoma, kad Sąjunga prisidės kuriant ilgalaikes viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes, kurios per bendrąsias įmones, kaip apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 straipsnyje, galėtų būti įgyvendinamos kaip jungtinės technologijų iniciatyvos.

2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 71/2008 dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsteigimo ( OL L 30, 2008 2 4, p. 1).

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

(Tarybos reglamentas (EB) Nr. 71/2008)

Tikslai

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turi prisidėti įgyvendinant Septintąją bendrąją programą, visų pirma specialiosios programos „Bendradarbiavimas“ 7-ąją temą „Transportas“ (įskaitant aeronautiką),

spartinti aplinkos neteršiančių oro susisiekimo technologijų kūrimą, patvirtinimą ir demonstravimą ES, siekiant jas kuo greičiau pradėti naudoti,

užtikrinti darnų Europos mokslinių tyrimų pastangų įgyvendinimą siekiant gerinti aplinką oro susisiekimo srityje,

sukurti iš esmės naujovišką, pažangių technologijų ir natūralaus dydžio parodomųjų pavyzdžių integracija (ITD) pagrįstą oro susisiekimo sistemą, kurios tikslas – mažinti oro susisiekimo priemonių poveikį aplinkai žymiai mažinant triukšmą ir išmetamųjų dujų kiekį, taip pat ekonomiškiau naudojant orlaivių degalus,

spartinti naujų žinių kūrimą, naujoves ir mokslinių tyrimų rezultatų diegimą į tinkamą eksploatavimo aplinką patvirtinant tinkamas technologijas ir visiškai integruotą sistemų sistemą, taip stiprinant pramonės konkurencingumą.

Valdymas

BĮ valdymo organas yra Valdyba. Vykdomajai darbo grupei vadovauja vykdomasis direktorius. Pramonė atstovaujama įvairiais būdais, kaip antai ITD valdymo komitetuose ir nacionalinių valstybių atstovų grupėje.

2012 m. bendrajai įmonei skirti ištekliai

Biudžetas

205 364 690 eurų

Darbuotojai 2012 m. gruodžio 31 d.

24 personalo plane skirti etatai (18 laikinųjų darbuotojų ir 6 sutartininkai), iš kurių 23 užimti; jie skirti: pagrindinei veiklai (17); mišriai veiklai (6).

2012 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Žr. bendrosios įmonės „Švarus dangus“ 2012 m. metinę veiklos ataskaitą www.cleansky.eu

Šaltinis: Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ pateikta informacija.


BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAI

15.

Nekeldama klausimo dėl bendrų Audito Rūmų nurodytų asignavimų įgyvendinimo rodiklių, BĮ norėtų pabrėžti, kad didelės veiklos išlaidų dalies atveju (1) iš tiesų buvo panaudota 97 proc. įsipareigojimų asignavimų ir 84 proc. mokėjimų asignavimų. BĮ buvo gavusi kitų deklaracijų, kurios dar nebuvo patvirtintos iki metų pabaigos kaip papildomi 5 proc. Tai reikštų, kad iš tiesų buvo įgyvendinta 89 proc. asignavimų, o tai rodo geresnį veiklos įgyvendinimą. Vis dėlto BĮ pripažįsta, kad su kvietimais teikti pasiūlymus susijusias išlaidas būtų galima tvarkyti geriau, kad BĮ galėtų laiku užbaigti daugiau ataskaitų ir mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis apskritai būtų aukštesnis (2). Apskritai pastarųjų kvietimų teikti pasiūlymus trukmė sumažėjo, nes BĮ nuolat stengiasi tobulinti savo darbo srautus ir procesus, kad sutrumpėtų laikotarpis iki dotacijų skyrimo. Vidutinė laiko trukmė tarp kvietimo teikti pasiūlymus SP1-JTI-CS-2012-01, kurio procedūra prasidėjo 2012 m. sausio 13 d., paskelbimo ir BĮ susitarimo dėl dotacijų pasirašymo iš esmės buvo 278 dienos (91 mėnuo).

16.

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ finansininkai, prieš parengdami 2012 m. galutines finansines ataskaitas, stengėsi pašalinti du Audito Rūmų nurodytus GMT priemonės trūkumus, susijusius su informacija apie išlaidų deklaracijų tikslinimą ir dalinių mokėjimų registravimą. Abi funkcijos buvo įtrauktos ir šiuo metu veikia pačioje priemonėje.

Siekdama toliau tobulinti sistemą, BĮ „Švarus dangus“ šiuo metu bando naują funkciją, leisiančią registruoti ir stebėti narių nepiniginių įnašų registravimą. Tikimasi, kad ši funkcija pradės veikti iki 2013 m. pabaigos.

17.

Auditorių nurodytų išimčių dėl dviejų 2010 m. Audito Rūmų peržiūrėtų išlaidų deklaracijų finansinių ataskaitų sertifikatų (CFS) atveju, BĮ per 2011 m. tvirtinimo procedūrą ėmėsi daugelio veiksmų, kad išsiaiškintų nurodytas problemas ir atsižvelgtų į CFS taikymo srities apribojimus, paliekant susijusias personalo išlaidų kategorijas ir netiesiogines išlaidas.

Vienu Audito Rūmų nurodytu atveju tie patys auditoriai pateikė CFS dėl vėlesnės šio gavėjo išlaidų deklaracijos (2011 m.), o tai deramai garantavo BĮ ir ankstesnio laikotarpio (2010 m.) deklaruotų išlaidų tinkamumą. Taigi, BĮ patvirtino susijusias kompensuotinas išlaidas.

Kitu Audito Rūmų nustatytu atveju, kuriuo CFS buvo nurodyta, kad trūksta personalo išlaidas patvirtinančių įrodymų (trūko darbo sutarčių) ir kurias BĮ vis tik galiausiai patvirtino, BĮ ex-post auditorius vėliau nurodė, kad gavėjo pateikti alternatyvūs įrodymai buvo pakankami, kad susijusias išlaidas būtų galima laikyti tinkamomis.

Kad padėtis dėl konkrečių besikartojančių išlaidų deklaracijų problemų (pvz., darbo sutartims alternatyvūs įrodymai) gavėjams, BĮ finansų pareigūnams ir išorės auditoriams taptų aiškesnė, BĮ pradėjo rengti įgyvendinimo taisykles (oficialius vadovybės sprendimus), kuriuose nustatomi būtiniausi išlaidų tinkamumą apibrėžiantys reikalavimai.

BĮ ne tik nagrinėja kai kuriuos konkrečius atvejus, bet ir suvokia, kad reikia apskritai gerinti kai kurių CFS kokybę ir aiškumą. Todėl ji, kaip ir ankstesniais metais, surengė visiems gavėjams, įskaitant CFS auditorius (2013 m.), skirtą praktinį seminarą šia tema, kad visi šios procedūros dalyviai suprastų būtinas procedūras ir jų laikytųsi.

18.

BĮ pripažįsta, kad veiksmai tvirtinant išlaidų deklaracijas ne visada buvo tinkamai įforminami, o atitinkami įrodymai ne visada įtraukiami į bylas.

Partnerių techninio priimtinumo ataskaitų atveju BĮ dabar suteikta tokio pat lygmens prieiga prie elektroninio priimtinumo darbo srauto kaip ir Komisijos tarnyboms. Tai leis BĮ projektų pareigūnams geriau dokumentuoti savo techninio priimtinumo procedūras.

Audito Rūmų nurodytu atveju abi užduotys išimties tvarka buvo vykdomos vadovaujant administracijos ir finansų vadovui, kuris tuo metu pavadavo kasmetinių atostogų išėjusį vykdomąjį direktorių, remiantis vykdomojo direktoriaus sprendimu. CS skyriuje dirba mažai darbuotojų, todėl tokios aplinkybės gali susiklostyti išskirtiniais atvejais, kai kasmetinių atostogų išeina daug darbuotojų. BĮ per pastarąjį metų trimestrą stengėsi, kad tokia situacija nepasikartotų, net darbuotojų nebuvimo darbe laikotarpiu.

Dėl susitarimų dėl dotacijų su šalimis partnerėmis (GAP) ataskaitų teikimo BĮ tuo pačiu parengė patikimą stebėsenos procedūrą. Pagal šią procedūrą gavėjams reguliariai primenama, kad jie privalo teikti ataskaitas. Jei jie laiku būtinų ataskaitų nepateiks, jiems bus siunčiami atitinkami teisiniai pranešimai.

19.

Apskaitos pareigūno 2012 m. ataskaitos rekomendacijų laikomasi. Dotacijų valdymo priemonės (GMT) funkcijos toliau plėtojamos (žr. 16 punktą), ir BĮ „Švarus dangus“ 2013 m. rugpjūčio mėn. vykdė naujų funkcijų tolesnio tvirtinimo procedūrą. Atlikta fizinė baldų inventorizacija. Biudžeto ataskaitų teikimo reikmėms BĮ „Švarus dangus“ naudojasi „Datawarehouse“.

20.

Vidaus auditorius atnaujino 2013 m. strateginį audito planą, atsižvelgdamas į tai, kad 2011 m. ir 2012 m. patikinimo auditai nebuvo atlikti.

Nors 2012 m. patikinimo auditai nebuvo atlikti, kaip planuota, IAO numatė galimą vidaus kontrolės riziką suteikdamas išsamias konsultacijas ir tiesioginę pagalbą vadovybei. Atlikus išsamų rizikos įvertinimą, IAO parengė BĮ vadovybei skirtas rizikos mažinimo priemones, padėsiančias stiprinti visų pagrindinių veiklos procesų vidaus kontrolę.

21.

Dėl IAS atlikto dotacijų valdymo metinio planavimo procedūros audito BĮ vadovybė patvirtino veiksmus auditorių išsakytose pastabose nurodytoms problemoms mažinti. Šie veiksmai įgyvendinami ir atėjus laikui IAS juos įvertins.

22.

Planuojama, kad nuo 2014 m. BĮ „Švarus dangus“ galios nauja viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė (PPP), kuriai bus taikoma skirtinga reguliavimo sistema, o taip pat peržiūrėtos finansinės taisyklės. Vadinasi, pasikeitusios esamų CS finansinių taisyklių nuostatos nebebus įgyvendinamos, nes bus taikomos tik iki 2013 m. pabaigos. Manome, kad PPP pavyzdinis finansinis reglamentas, kuriam taikomas Komisijos bendrojo finansinio reglamento 209 straipsnis, įsigalios nuo 2014 m. sausio mėn. Šiuo pagrindu bus parengtos naujos BĮ „Švarus dangus“ finansinės taisyklės.

Bet kokiu atveju nuo 2011 m. BĮ „Švarus dangus“ praktiškai taiko šiuo metu galiojančio pagrindų reglamento nuostatas dėl Komisijos vidaus auditorių įgaliojimų.

25.

BĮ sustiprins ataskaitų teikimo apie projektų rezultatų ir (arba) pirminės informacijos naudojimą ir sklaidos veiklą priežiūrą, kad būtų užtikrinta atitiktis Sprendimo Nr. 1982/2006/EB 7 straipsniui ir BĮ susitarimų dėl dotacijų su valstybėmis narėmis (GAM) ir susitarimų dėl dotacijų su šalimis partnerėmis (GAP) taisyklėms. BĮ reikalaus pateikti specialias ataskaitas dėl intelektinės nuosavybės teisių apsaugos, naudojimo ir eksploatavimo, ir vykdant integruotųjų technologijų parodomųjų pavyzdžių padalinio (ITDs) programas ir projektus gautos informacijos sklaidos, kad būtų laikomasi ataskaitų teikimo prievolės ir kad BĮ turėtų atitinkamą pateiktų ataskaitų informaciją.

Dėl atitikties Reglamento Nr. 1906/2006 27 straipsniui reikia pažymėti, kad remiantis preambulės 26 punktu, reglamentas bendrosioms įmonėms netaikomas. Vis dėlto BĮ pritaria 27 straipsnio tikslams ir stebės, kaip įgyvendinamas pirminės informacijos naudojimo ir sklaidos planas.


(1)  75 proc. BĮ veiklos biudžeto sudaro pagal narių susitarimus dėl dotacijų gautos lėšos.

(2)  2013 m. liepos mėn. BĮ pastebėjo, kad ėmusis veiksmų 2012 m. rodiklis tą patį mėnesį pagerėjo 100 proc.


Top