Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(28)

    Ataskaita dėl Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos 2012 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Institucijos atsakymais

    OL C 365, 2013 12 13, p. 197–205 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 365/197


    ATASKAITA

    dėl Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos 2012 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Institucijos atsakymais

    2013/C 365/28

    ĮVADAS

    1.

    Paryžiuje įsikūrusi Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (toliau – Institucija, taip pat vadinama ESMA) įsteigta Europos Parlamento ir Tarybos (1) reglamentu (ES) Nr. 1095/2010. Institucijos tikslas – gerinti ES vidaus finansų rinkos veikimą užtikrinant aukštą, veiksmingą ir nuoseklų reguliavimo ir priežiūros lygį, skatinant finansų sistemų vientisumą ir stabilumą ir stiprinant tarptautinės priežiūros koordinavimą, kad būtų užtikrintas finansų sistemos stabilumas ir veiksmingumas (2). ESMA įsteigta 2011 m. sausio 1 d.

    PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

    2.

    Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir pagrindinių Institucijos priežiūros ir kontrolės sistemų kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

    PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

    3.

    Atsižvelgiant į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnio nuostatas, Audito Rūmai audito metu tikrino:

    a)

    Institucijos metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės atskaitomybės (3) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (4), ir

    b)

    šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

    Vadovybės atsakomybė

    4.

    Pagal Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 (5) 33 ir 43 straipsnius vadovybė yra atsakinga už Institucijos metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą:

    a)

    su Institucijos metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis (6), atranką ir taikymą; apskaitinių įvertinimų, kurie yra pagrįsti esamomis aplinkybėmis, atlikimą. Direktorius Institucijos metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jos apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Institucijos finansinę būklę.

    b)

    Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

    Auditoriaus atsakomybė

    5.

    Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (7) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Institucijos metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

    6.

    Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertinamas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

    7.

    Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami jų patikinimo pareiškimui pagrįsti.

    Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

    8.

    Audito Rūmų nuomone Institucijos metinėse finansinėse ataskaitose Institucijos finansinė būklė 2012 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės.

    Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

    9.

    Audito Rūmų nuomone, 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

    10.

    Toliau pateiktos pastabos šių Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

    PASTABOS DĖL FINANSINIŲ ATASKAITŲ PATIKIMUMO

    11.

    Institucijos apskaitos pareigūnas dar nepatvirtino jos apskaitos sistemos.

    PASTABOS DĖL VIDAUS KONTROLĖS PRIEMONIŲ

    12.

    Per antruosius savo veiklos metus Institucija padarė nemažą pažangą priimant ir įgyvendinant pagrindinius visų vidaus kontrolės standartų reikalavimus. Tačiau šie standartai iki šiol dar nėra visiškai įgyvendinti.

    13.

    Galima žymiai paspartinti viešųjų pirkimų procedūrų rengimą ir pagerinti jų dokumentavimą.

    PASTABOS DĖL BIUDŽETO VALDYMO

    14.

    Visi 2012 m. Institucijos asignavimai sudarė 20,3 milijono eurų, iš kurių 2,8 milijono eurų (14 %) buvo panaikinti, o 4,2 milijono eurų (21 %) įsipareigotų asignavimų buvo perkelti į 2013 m.

    15.

    Didelį panaikinimų lygį visų pirma lėmė tai, kad biudžetas buvo sudarytas remiantis prielaida, kad 2012 m. pradžioje bus visiškai įgyvendintas personalo planas, tuo tarpu kai kurie etatai buvo užimti tik vėliau metų eigoje. Panaikinimus taip pat lėmė IT viešųjų pirkimų vėlavimai.

    16.

    Perkeltų įsipareigotų asignavimų lygis yra didelis II antraštinės dalies (administracinės išlaidos) atveju (39 %) ir III antraštinės dalies (veiklos išlaidos) atveju (52 %). II antraštinės dalies atveju to priežastis buvo tai, kad didelės apimties darbų Institucijos patalpose sutartis (0,6 milijono eurų) buvo sudaryta 2012 m. gruodžio mėn., o IT įranga (0,5 milijono eurų), telefonijos įranga (0,1 milijono eurų) ir baldai (0,3 milijono eurų) dar nebuvo nupirkti metų pabaigoje. III antraštinės dalies atveju didelį perkeltų įsipareigotų asignavimų lygį lėmė didelės apimties IT vystymo projektų daugiametis pobūdis ir susijusių viešųjų pirkimų vėlavimai.

    17.

    2012 m. Institucija atliko 22 biudžetinius perskirstymus iš viso 3,2 milijono eurų sumai (16 % viso 2012 m. biudžeto), o tai rodo biudžeto planavimo trūkumus.

    KITOS PASTABOS

    18.

    Institucija privalo toliau gerinti savo įdarbinimo procedūrų skaidrumą. Antai vienoje audituotoje įdarbinimo procedūroje atitinkamai darbo vietai nebuvo taikomas darbo patirties metų skaičius, o trijose audituotose įdarbinimo procedūrose nebuvo įrodymų, kad minimalus privalomas balų skaičius sąrašui sudaryti buvo nustatytas prieš nagrinėjant paraiškas.

    ATSIŽVELGIMAS Į PRAĖJUSIŲ METŲ PASTABAS

    19.

    Taisomųjų veiksmų atsižvelgiant į Audito Rūmų praėjusių metų pastabas apžvalga pateikta I priede.

    Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario dr. Louis GALEA, 2013 m. liepos 9 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

    Audito Rūmų vardu

    Pirmininkas

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OL L 331, 2010 12 15, p. 84.

    (2)  II priede apibendrinta Institucijos kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

    (3)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita bei svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

    (4)  Jas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

    (5)  OL L 357, 2002 12 31, p. 72.

    (6)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS) / Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

    (7)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).


    I PRIEDAS

    Atsižvelgimas į praėjusių metų pastabas

    Metai

    Audito Rūmų pastaba

    Taisomojo veiksmo būklė

    (užbaigtas / vykdomas / neįvykdytas / n.d.)

    2011

    Institucijos įsipareigojimai sudarė 12 841 997 eurus arba 76 % 2011 m. biudžeto. Įsipareigojimų lygiai buvo maži, ypač III antraštinės dalies „Veiklos išlaidos“ (47 %) atveju. Dėl to ne visiškai buvo pasiekti Institucijos IT tikslai. Žemi biudžeto įvykdymo lygiai atspindi biudžeto planavimo ir vykdymo sunkumus.

    Vykdomas

    2011

    2011 finansinių metų Institucijos biudžetas sudarė 16,9 milijono eurų. Vadovaujantis jos steigiamojo reglamento 62 straipsnio 1 dalimi, 60 % 2011 m. biudžeto buvo finansuota iš valstybių narių ir ELPA šalių įnašų, o 40 % – iš Sąjungos biudžeto. 2011 m. pabaigoje ESMA užregistravo teigiamą 4,3 milijono eurų biudžeto rezultatą. Remiantis jos finansiniu reglamentu (1), visa suma į finansines ataskaitas buvo įrašyta kaip įsipareigojimas Europos Komisijai.

    Vykdomas

    2011

    Pastebėta trūkumų dėl to, kad šeši teisiniai įsipareigojimai buvo prisiimti anksčiau nei biudžetiniai įsipareigojimai (483 845 eurai).

    Vykdomas

    2011

    Audito Rūmai nustatė atvejų, kurių bendra vertė sudarė 207 442 eurus, kai į 2012 m. perkelti mokėjimų asignavimai neatitiko prisiimtų teisinių įsipareigojimų. Todėl šie perkėlimai buvo netvarkingi ir turėtų būti panaikinti.

    Neįvykdytas

    2011

    Institucija dar nepatvirtino vidaus kontrolės standartų.

    Užbaigtas

    2011

    Būtina pagerinti Institucijos ilgalaikio turto valdymą. Dėl Institucijos sukurto nematerialaus turto, apskaitos procedūros ir informacija apie sąnaudas buvo nepatikimos.

    Vykdomas

    2011

    Nebuvo patvirtintos Tarnybos nuostatų įgyvendinimo taisyklės.

    Užbaigtas

    2011

    ESMA dar nesudarė tarpinstitucinio susitarimo su Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) dėl sukčiavimo tyrimų. Institucija turėtų užtikrinti, kad jos finansinis reglamentas šiuo atžvilgiu būtų visapusiškai įgyvendintas.

    Užbaigtas

    2011

    Institucija privalo pagerinti įdarbinimo procedūrų skaidrumą. Nebuvo laikomasi konkrečioms pareigoms nustatyto minimalaus darbo patirties metų skaičiaus, buvo priimtos paraiškos po nustatyto termino, prieš atrankos komisijai nagrinėjant paraiškas nebuvo parengti testų žodžiu ir raštu klausimai, o paskyrimų institucija nepriėmė sprendimo dėl atrankos komisijos paskyrimo.

    Vykdomas


    (1)  15 straipsnio 4 dalis ir 16 straipsnio 1 dalis.


    II PRIEDAS

    Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (Paryžius)

    Kompetencija ir veikla

    Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

    (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnis)

    Europos Parlamentas ir Taryba, spręsdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą, pasikonsultavę su Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, nustato priemones valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, skirtoms vidaus rinkos sukūrimui ir veikimui, suderinti.

    Institucijos kompetencijos sritys

    (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010 ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1060/2009)

    Užduotys

    Rengti techninių reguliavimo standartų projektus.

    Rengti techninių įgyvendinimo standartų projektus.

    Skelbti gaires ir rekomendacijas.

    Skelbti rekomendacijas, jei nacionalinė kompetentinga institucija netaiko sektorių teisės aktų arba juos taiko tokiu būdu, kuris gali prieštarauti Sąjungos teisei.

    Priimti atskirus kompetentingoms institucijoms skirtus sprendimus susidarius tam tikrai kritinei padėčiai ir sprendžiant kompetentingų institucijų nesutarimus tarpvalstybinių situacijų atvejais.

    Tiesiogiai taikomų Sąjungos aktų atvejais priimti atskirus finansų rinkų dalyviams skirtus sprendimus, jei: i) nacionalinė kompetentinga institucija netaikė sektorių teisės aktų arba juos taikė tokiu būdu, kuris galėjo prieštarauti Sąjungos teisei arba jei kompetentinga institucija nesilaikė oficialios Komisijos nuomonės; ii) susidarius tam tikrai kritinei padėčiai, kai kompetentinga institucija nesilaiko Institucijos priimto sprendimo arba iii) sprendžiant kompetentingų institucijų nesutarimus tarpvalstybinių situacijų atvejais, kai kompetentinga institucija nesilaikė Institucijos sprendimo.

    Teikti nuomones Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai visais klausimais, kurie yra susiję su jos kompetencijos sritimi.

    Rinkti informaciją apie finansų rinkų dalyvius, kuri yra būtina jai vykdyti pavestas pareigas.

    Kurti bendrus metodus, kaip vertinti produkto savybių ir paskirstymo procesų poveikį finansų rinkų dalyvių finansinei padėčiai ir vartotojų apsaugai.

    Teikti centralizuotai prieinamą registruotų finansų rinkų dalyvių duomenų bazę pagal savo kompetenciją, kai tai yra numatyta sektorių teisės aktuose.

    Teikti įspėjimus, jei finansinė veikla kelia rimtą pavojų jos tikslams.

    Laikinai uždrausti arba apriboti tam tikrą finansinę veiklą, kuri kelia grėsmę sklandžiam finansų rinkų veikimui ir vientisumui arba visos Sąjungos finansų sistemos ar jos dalies stabilumui sektorių aktuose nustatytais atvejais ir esant nustatytoms sąlygomis arba kai tai yra būtina susidarius kritinei padėčiai.

    Dalyvauti priežiūros institucijų kolegijų veikloje, įskaitant patikras vietoje, kurią bendrai atlieka dvi ar daugiau kompetentingų institucijų.

    Spręsti klausimus, susijusius su finansinių paslaugų sutrikimo rizika, kurią sukėlė visos finansų sistemos ar jos dalių pablogėjimas ir kuri gali turėti rimtų neigiamų padarinių vidaus rinkai ir realiajai ekonomikai.

    Rengti papildomas pagrindiniams finansų rinkų dalyviams skirtas gaires ir rekomendacijas, kad būtų atsižvelgta į jų keliamą sisteminę riziką.

    Atlikti tam tikros finansų veiklos rūšies arba tam tikros produkto rūšies, arba tam tikros elgesio rūšies tyrimą, kad būtų įvertintos galimos grėsmės finansų rinkų vientisumui ar finansų sistemos stabilumui, ir pateikti atitinkamoms kompetentingoms institucijoms atitinkamas rekomendacijas dėl veiksmų.

    Atlikti kompetentingų institucijų perduotas užduotis ir pareigas.

    Teikti nuomones kompetentingoms institucijoms.

    Atlikti kompetentingų institucijų veiklos tarpusavio vertinimus.

    Koordinuoti kompetentingų institucijų veiksmus, visų pirma tuomet, kai nepageidaujami pokyčiai gali sukelti rimtą pavojų sklandžiam finansų rinkų veikimui ir vientisumui arba visos Sąjungos finansų sistemos stabilumui.

    Inicijuoti ir koordinuoti Sąjungos mastu atliekamus finansų rinkų dalyvių atsparumo nepalankiems rinkos pokyčiams vertinimus.

    Priimti sprendimus dėl kredito reitingų agentūrų sertifikavimo ir registravimo prašymų ir dėl šio sertifikavimo ir registravimo atšaukimo.

    Sudaryti bendradarbiavimo susitarimus su svarbiomis trečiųjų šalių kredito reitingų agentūrų priežiūros institucijomis.

    Atlikti tyrimus ir patikras nuvykus į vietą kredito reitingų agentūrose, reitinguojamose įstaigose ir susijusiose trečiosiose šalyse.

    Kredito reitingų agentūrai padarius pažeidimą, priimti sprendimus, kuriais atšaukiamas jos registravimas, jai laikinai uždraudžiama teikti kredito reitingus, sustabdomas jos suteiktų kredito reitingų naudojimas reguliavimo tikslais, pareikalaujama nutraukti neteisėtą veiklą, ir (arba) skelbti viešus skelbimus.

    Kredito reitingų agentūrai padarius pažeidimą dėl aplaidumo arba tyčia, priimti sprendimus, kuriais skiriama nuobauda.

    Valdymas

    Priežiūros taryba

    Sudėtis

    Pirmininkas (neturintis balsavimo teisės); nacionalinės valdžios institucijos, kompetentingos prižiūrėti finansų rinkų dalyvius kiekvienoje valstybėje narėje, vadovas; vienas Komisijos atstovas (neturintis balsavimo teisės); vienas Europos sisteminės rizikos valdybos atstovas (neturintis balsavimo teisės); po vieną balsavimo teisės neturintį atstovą iš kitų dviejų Europos priežiūros institucijų (neturintys balsavimo teisės).

    Užduotys

    Nustato Institucijos darbo gaires ir atsako už steigimo reglamento II skyriuje nurodytų sprendimų priėmimą.

    Administracinė valdyba

    Sudėtis

    Ją sudaro pirmininkas ir šeši Priežiūros tarybos nariai, kuriuos iš savo tarpo renka balsavimo teisę turintys Priežiūros tarybos nariai. Vykdomasis direktorius ir Komisijos atstovas posėdžiuose dalyvauja neturėdami teisės balsuoti (tačiau Komisijos atstovas gali balsuoti dėl biudžeto klausimų).

    Užduotys

    Ji užtikrina, kad Institucija vykdytų savo misiją ir atliktų pagal steigimo reglamentą jai paskirtas užduotis.

    Pirmininkas

    Institucijai atstovaujantis pareigūnas, kuris atsako už Priežiūros tarybos darbo parengimą ir pirmininkauja Priežiūros tarybos bei Administracinės valdybos posėdžiams. Pirmininką skiria Priežiūros taryba po klausymo Europos Parlamente.

    Vykdomasis direktorius

    Po to, kai jo kandidatūrai pritaria Europos Parlamentas, jį skiria Priežiūros taryba. Jis atsako už Institucijos valdymą ir rengia Administracinės valdybos darbą.

    Vidaus auditas

    Europos Komisijos vidaus audito tarnyba (VAT).

    Išorės auditas

    Europos Audito Rūmai.

    Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

    Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

    2012 m. Institucijai skirti ištekliai

    Galutinis biudžetas

    Visas biudžetas: 20,279 milijono eurų, iš jų:

     

    Sąjungos subsidija: 7,12 milijono eurų

     

    Nacionalinių kompetentingų institucijų įnašai: 10,158 milijono eurų

     

    Mokesčiai iš prižiūrimų subjektų: 3,001 milijono eurų

    Darbuotojų skaičius 2012 m. gruodžio 31 d.

    Statutiniai darbuotojai: personalo plane numatytos 75 laikinųjų darbuotojų darbo vietos, iš kurių užimtos: 75

    Sutartininkai: biudžete suplanuotos 10 sutartininkų darbo vietos; sutartininkų darbo vietų faktiškai 2012 m. gruodžio 31 d. užimta: 12

    Komandiruoti nacionaliniai ekspertai: biudžete suplanuota 16 komandiruotų nacionalinių ekspertų darbo vietų; komandiruotų nacionalinių ekspertų darbo vietų faktiškai 2012 m. gruodžio 31 d. užimta; 10

    2012 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

    Užregistruota 19 kredito reitingų agentūrų.

    Nuolatinė priežiūra, įskaitant temines, kaip antai bankų reitingų, peržiūras.

    Įvertinta naujų pasiūlymų dėl MiFID išimčių, susijusių su skaidrumo reikalavimais prieš sudarant sandorį, atitiktis.

    Paskelbtos galutinės automatizuotos sparčiosios prekybos (HFT) gairės.

    Tęstinis parengiamasis darbas, susijęs su MiFID / MAD / PD peržiūra.

    Parengti techniniai (reglamentavimo ir įgyvendinimo) standartai, skirti ne biržos išvestinių finansinių priemonių (OTC), centrinių tarpuskaitos šalių (CCP) ir sandorių duomenų saugyklų reguliavimui (Europos rinkos infrastruktūros reglamentas – EMIR).

    Parengiamasis darbas dėl EMIR reglamento įsigaliojimo, kur ESMA vykdys sandorių duomenų saugyklų priežiūrą.

    Išleisti techniniai standartai naujam reglamentui dėl skolintų vertybinių popierių pardavimo.

    Išleistos pirmosios nuomonės dėl skolintų vertybinių popierių pardavimo Graikijoje ir Ispanijoje.

    Parengtos išsamios alternatyvaus investavimo fondų valdytojų atlyginimo taisykles.

    Prisidėta prie Tarptautinių finansinės atskaitomybės standartų (TFAS) rengimo.

    Parengti paaiškinimai bendrovėms, kaip teisingai taikyti TFAS taisykles (pakantus ir geranoriškas traktavimas).

    Darbas, susijęs su nacionalinių priežiūros institucijų dalijimusi patirtimi ir padarinių aptarimu rinkos priežiūros klausimais ir klausimais, susijusiais su Prospekto direktyva, Skaidrumo direktyva, įmonių perėmimo pasiūlymais ir kt.

    Bendras darbas su kitomis Europos priežiūros institucijomis.

    Aktyviai prisidėta prie Europos sisteminės rizikos valdybos darbo finansinio stabilumo srityje, visų pirma rengiant periodinę rizikos ataskaitą; savaitiniai vidaus informaciniai posėdžiai.

    Sustiprinta finansinė vartotojų apsauga patvirtinus papildomas taisykles ir reikalavimus tarpininkams ir fondų valdytojams, finansinės konsultacijos ir tinkamumas (MiFID), informacijos atskleidimo taisyklės Europos mokymo fondams.

    Pirmasis investuotojams skirtas visos Europos įspėjimas dėl internetinio investavimo pavojų.

    ESMA investuotojo diena ESMA patalpose.

    Visos ES operacijų ataskaitų duomenų bazės tvarkymas.

    Sėkmingai parengta IT priemonė, skirta skelbti kredito reitingų agentūrų istorinius reitingus.

    Koordinuotos nacionalinių priežiūros institucijų atsakomosios priemonės finansinei krizei, kaip antai nuosavos rizikos analizės stiprinimas.

    Surengtos dvi tarpusavio peržiūros dėl piktnaudžiavimo rinka tvarkos įgyvendinimo ir dėl Direktyvos dėl prospektų.

    Šaltinis: Institucijos pateikta informacija.


    INSTITUCIJOS ATSAKYMAI

    11.

    Apskaitos sistemos tvirtinimo ataskaita jau baigiama rengti. Prieš rengdamas ataskaitą ir patvirtindamas naudojamų procedūrų patikimumą, apskaitos pareigūnas patikrino visus atliktus imties ir sistemos testavimo metodo finansinius sandorius.

    12.

    2012 m. ESMA įsteigė vidaus kontrolės pareigūno pareigybę ir priėmė vidaus kontrolės rizikos veiksmų planą, kuris šiuo metu intensyviai tobulinamas ir tikrinamas. 2012 m. ESMA įgyvendino 19 iš 20 suplanuotų veiklos užduočių. Ji taip pat parengė 2013 m. ir 2014 m. vidaus kontrolės darbo programas. Deramai atsižvelgiant į su valdymo aplinka susijusią riziką, vidaus valdymo ir kontrolės sistemos yra tinkamos, kad ESMA galėtų vykdyti savo pareigas, kaip numatyta jos Finansinio reglamento 38 straipsnio 4 dalyje.

    13.

    2012 m. ESMA turėjo iš naujo rengti konkursus įvairioms sutartims, kurias paveldėjo iš savo pirmtako, Europos vertybinių popierių rinkos priežiūros institucijų komiteto (CESR), sudaryti. Įgyvendintas beveik visas viešųjų pirkimų planas, tačiau šiek tiek pavėluotai, nes trūko išteklių. Siekdama geresnių rezultatų šioje srityje, ESMA 2013 m. įdarbins daugiau viešųjų pirkimų grupės darbuotojų ir tuo pačiu sugriežtins procedūras atlikdama papildomą vidaus kontrolę.

    14.

    ESMA dėkoja Audito Rūmams už pastabose jau išdėstytą teisingą paaiškinimą. Šis paaiškinimas atspindi 2012 m. padėtį.

    15.

    2012 m. biudžetas buvo parengtas 2011 m. sausio mėn., t. y. pirmąjį Institucijos veiklos mėnesį. Biudžetą iš esmės parengė ES Komisija ir tuo metu neturėta jokios Institucijos valdymo patirties.

    16.

    Dėl ESMA IT darbo programoje nurodyto biudžeto valdymo reikia pasakyti, kad 2012 m. IT darbo programa buvo parengta remiantis teisės aktuose nurodytais reikalavimais, kuriuos ES institucijos tuo metu vis dar svarstė. Galutinės derybos dėl kai kurių teisinių nuostatų turėjo įtakos IT darbo programai, o taip pat viešųjų pirkimų planui.

    17.

    Po Audito Rūmų atstovų vizito ESMA parengė geresnius procesus ir kontrolės priemones nurodytoms problemoms, biudžeto sudarymui ir planavimui stebėti.

    18.

    ESMA sutinka su pastaba. Audito Rūmams pareiškus pastabą ESMA atliko visų 2012 m. surengtų laikinųjų darbuotojų atrankos procedūrų ex-post patikras, kuriomis patvirtino, kad daugiau tokių atvejų nebuvo. Siekdama, kad tokios problemos nepasikartotų ateityje, ESMA įdiegė naujas procedūras, kuriomis nustatomas trumpuosiuose sąrašuose esantiems kandidatams taikomas privalomas balų skaičius ir įgyvendinama ex-ante kontrolė dėl kandidatų tinkamumo patvirtinimo, darbo patirties metus apskaičiuojant elektronine priemone.


    Top