Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA0110(07)

Ataskaita dėl Kuro elementų ir vandenilio bendrosios įmonės 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

OL C 6, 2013 1 10, p. 56–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.1.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 6/56


ATASKAITA

dėl Kuro elementų ir vandenilio bendrosios įmonės 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

2013/C 6/07

ĮVADAS

1.

Kuro elementų ir vandenilio bendroji įmonė (toliau – KEV bendroji įmonė), įsikūrusi Briuselyje, įsteigta 2008 m. gegužės mėn (1). laikotarpiui iki 2017 m. gruodžio 31 d.

2.

KEV bendrosios įmonės tikslai apima su pramone ir mokslinių tyrimų organizacijomis suderintą mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos valstybėse narėse ir Septintosios bendrosios programos (2) asocijuotose šalyse, rėmimą daugiausia dėmesio skiriant rinkai tinkamų produktų kūrimui ir tokiu būdu sudarant sąlygas papildomoms pramonės pastangoms sparčiai diegti kuro elementų ir vandenilio technologijas (3).

3.

Bendrosios įmonės nariai yra Europos Sąjunga, kuriai atstovauja Komisija, Pasaulinė naujosios energetikos pramonės grupė (NEW-IG) ir Mokslinių tyrimų bendruomenė (N.ERGHY).

4.

Maksimalus ES įnašas, skirtas finansuoti KEV bendrosios įmonės einamąsias ir mokslinių tyrimų veiklos išlaidas, sudaro 470 milijonų eurų, kurie yra skiriami iš Septintosios bendrosios programos biudžeto. Jo dalis, numatyta einamosioms išlaidoms finansuoti, negali viršyti 20 milijonų eurų. New-IG turi finansuoti 50 %, o N.ERGHY – 1/12 einamųjų išlaidų ir turi prisidėti prie veiklos išlaidų nepiniginiais įnašais (4), ne mažesniais kaip Sąjungos finansinis įnašas.

5.

Bendrajai įmonei finansinis savarankiškumas buvo suteiktas 2010 m. lapkričio 15 d.

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

6.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, operacijų testavimą Bendrosios įmonės lygmeniu ir priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

7.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio 1 dalies nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Kuro elementų ir vandenilio bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų (5), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (6) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (7), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

8.

Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (8) 185 straipsnio 2 dalį šis patikinimo pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai.

Vadovybės atsakomybė

9.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Bendrosios įmonės finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (9). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta organizacinė struktūra (10), įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (11), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Auditoriaus atsakomybė

10.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, turi pateikti Bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

11.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC ir ISSAI (12) tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai laikytųsi etikos ir profesinių reikalavimų bei planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas, jog finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

12.

Audito Rūmai savo auditą atlieka taikydami procedūras, skirtas gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Audito Rūmai pasirenka procedūras ir atlieka finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių neteisėtų ir netvarkingų operacijų rizikos vertinimą vadovaudamiesi audito nuovoka. Kad būtų nustatytos esamomis aplinkybėmis tinkamos audito procedūros, atliekant šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgiama į subjekto vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir jų pateikimu. Audito Rūmų audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas, vadovybės atliekamų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

13.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai sudaro pakankamą ir tinkamą pagrindą toliau išdėstytoms nuomonėms pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

14.

Audito Rūmų nuomone, Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose jos finansinė būklė 2011 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai, vadovaujantis jos finansinių taisyklių nuostatomis, visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai.

Sąlyginės nuomonės dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo pagrindas

15.

2011 m. sausio mėn. Valdybos priimta ex post audito strategija yra pagrindinė operacijų teisėtumo ir tvarkingumo kontrolės priemonė (13). 2012 m. rugsėjo mėn. užbaigti tik aštuoni iš dvylikos ex post auditų. Jie apėmė 4,8 milijono eurų (27 % visų išlaidų deklaracijų, kurias KEV bendroji įmonė gavo 2011 m.). Šešių auditų metu nebuvo nustatyta reikšmingų klaidų, tačiau kitų dviejų auditų metu buvo nustatyta reikšmingų klaidų (14), kurių didžiausia (746 000 eurų) buvo ištaisyta kitais metais.

Sąlyginė nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

16.

Audito Rūmų nuomone, išskyrus 15 dalyje aprašytų dalykų poveikį, 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

17.

18–27 dalyse pateiktos pastabos Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

Biudžeto vykdymas

18.

Į galutinį 2011 m. biudžetą buvo įtraukti atitinkamai 117 milijonų eurų ir 60 milijonų eurų sudarantys įsipareigojimų ir mokėjimų asignavimai. Turimų įsipareigojimų ir mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis atitinkamai buvo 99,8 % ir 87,9 %. Pagrindinei veiklai (biudžeto III antraštinė dalis) numatyti 112 milijonų eurų vertės įsipareigojimų asignavimai buvo įgyvendinti kaip bendrieji įsipareigojimai pagal 2011 m. kvietimą teikti pasiūlymus.

19.

Nebuvo laikomasi KEV bendrosios įmonės finansinėse taisyklėse (15) nurodytos biudžeto procedūros. Komisijos patvirtinta išlyga ateinančius trejus metus panaikintus asignavimus įrašyti į pajamų ir išlaidų sąmatas buvo interpretuojama klaidingai. Bendroji įmonė nusprendė panaudoti 3,3 milijono eurų (16) mokėjimų asignavimus (kurie yra iš 2010 m. į 2011 m. perkelti mokėjimų asignavimai), nors dar buvo galima panaudoti 6,3 milijono eurų einamųjų finansinių metų patvirtintus mokėjimų asignavimus (17). Dėl tokio KEV bendrosios įmonės biudžeto procedūros interpretavimo metinė biudžeto rezultatų ataskaita yra neteisinga, kadangi į skaičiavimą nebuvo įtraukta iš 2011 m. į 2012 m. perkeltų 6,3 milijono eurų mokėjimų asignavimų suma (18). Be to, 2010 m. biudžeto rezultatų ataskaitoje neatsispindi 3,3 milijono eurų iš 2010 m. į 2011 m. perkeltų mokėjimų asignavimų suma.

20.

Nepanaudoti 10,4 milijono eurų 2010 m. bendrieji įsipareigojimai, kurių galutinė įgyvendinimo data buvo 2011 m. gruodžio 31 d., buvo panaikinti 2012 m. sausio mėn., o ne 2011 m. pabaigoje.

Kvietimai teikti pasiūlymus

21.

Po 2008, 2009 ir 2010 m. organizuotų kvietimų teikti pasiūlymus buvo pasirašyti susitarimai dėl dotacijų, kurie sudarė 183,4 milijono eurų (19). 2011 m. buvo paskelbtas ketvirtasis kvietimas teikti pasiūlymus, kuris sudarė 111,6 milijono eurų. Tai yra atitinkamai 41 % ir 25 % maksimalaus Bendrosios įmonės mokslinių tyrimų veiklai skirto ES įnašo (20). Kvietimo vertinimas buvo baigtas 2011 m. Šiuo metu vykdomos atrinktų projektų derybų procedūros. 2012 m. sausio mėn. buvo paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus, kuris sudarė 79 milijonus eurų. Tai yra dar 18 % maksimalaus ES įnašo. Ši situacija atspindi pakankamą biudžeto vykdymo pažangą.

PASTABOS DĖL BENDROSIOS ĮMONĖS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINIŲ KONTROLĖS PRIEMONIŲ

22.

2011 m. pabaigoje apskaitos pareigūnas patvirtino pagrindines veiklos procedūras (21), kaip nustatyta Bendrosios įmonės finansinėse taisyklėse. Jis savo ataskaitoje nurodė keletą trūkumų (22), į kuriuos apskaitos pareigūnas atsižvelgs 2012 m.

Nepiniginio įnašo lygio metinis vertinimas

23.

Nepiniginio įnašo (23) lygio vertinimo metodas buvo parengtas (24) ir jį 2012 m. balandžio mėn. patvirtino Vidaus audito tarnyba (VAT) ir Vidaus audito skyrius (VAS) (25). 2012 m. vasario 8 d. (atskyrimo data, naudojama parengti 2011 m. negalutines finansines ataskaitas) leidimus duodančio pareigūno patvirtintas bendras nepiniginių įnašų lygis buvo 347,6 milijono eurų. Įvertinimo ataskaitoje pateikta išvada, kad ši suma turėtų būti sumažinta 0,93 milijono eurų (arba 0,3 %) (26).

Iždo valdymas

24.

2011 m. gruodžio mėn. pabaigoje KEV bendrosios įmonės banko sąskaitos likutis buvo 9,2 milijono eurų (27). 2011 m. rugpjūčio–gruodžio mėn. KEV bendrosios įmonės grynųjų pinigų likutis svyravo nuo maždaug 30 milijonų eurų iki 60 milijonų eurų. KEV bendroji įmonė tikisi įgyvendinti visas priemones, būtinas iki reikiamo lygio sumažinti sąskaitoje laikomų grynųjų pinigų likučius.

KITA

Atsižvelgimas į ankstesnes pastabas

25.

2011 m. bendroji įmonė parengė veiklos tęstinumo planą ir padarė pažangą formalizuodama IT saugumo politiką. Veiklos tęstinumo planą, į kurį įtrauktas veiklos atkūrimo po ekstremaliųjų įvykių planas, KEV bendroji įmonė patvirtino 2012 m. birželio 12 d.

26.

Bendrosios įmonės finansinės taisyklės dar nėra pakeistos įtraukiant nuostatą su nuoroda į Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimus (28).

27.

Susitarimas su priimančia valstybe (29) tarp bendrosios įmonės ir Belgijos institucijų dėl administracinių patalpų, privilegijų ir imunitetų ir kitos teiktinos pagalbos, buvo pasirašytas 2012 m. vasario 3 d.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario dr. Louis GALEA, 2012 m. lapkričio 13 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  2008 m. gegužės 30 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 521/2008 dėl Kuro elementų ir vandenilio bendrosios įmonės įsteigimo (OL L 153, 2008 6 12, p 1.).

(2)  Septintoji bendroji programa, patvirtinta Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 1982/2006/EB (OL L 412, 2006 12 30, p. 1), apima visas su moksliniais tyrimais susijusias ES iniciatyvas ir vaidina lemiamą vaidmenį siekiant augimo, konkurencingumo ir užimtumo tikslų. Ji taip pat yra svarbiausias Europos mokslinių tyrimų erdvės ramstis.

(3)  Priede apibendrinta Bendrosios įmonės kompetencija, veikla ir turimi ištekliai. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(4)  Reglamento (EB) Nr. 521/2008 dėl Bendrosios įmonės įsteigimo priedo 12 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad „KEV bendrosios įmonės veiklos išlaidos dengiamos iš Sąjungos finansinio įnašo ir veikloje dalyvaujančių juridinių asmenų įnašų natūra. Dalyvaujančių juridinių asmenų įnašas turi būti ne mažesnis nei Sąjungos finansinis įnašas.“

(5)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje, be kita ko, skelbiamas asignavimų įvykdymo lygis ir suvestinė informacija apie asignavimų perskirstymus įvairiuose biudžeto straipsniuose.

(6)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų ataskaita, grynojo turto pokyčių ataskaita ir finansinės atskaitomybės priedas, kuriame pateikiamas apskaitos metodų aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

(7)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita, jos sutikrinimo su ekonominių rezultatų ataskaita žiniaraštis ir 2011 m. biudžeto vykdymo ataskaita.

(8)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(9)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(10)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

(11)  ES įstaigų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 VII antraštinės dalies 1 ir 2 skyriuose, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), ir įtrauktos į KEV bendrosios įmonės finansinį reglamentą.

(12)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).

(13)  Reglamento (EB) Nr. 521/2008 dėl Bendrosios įmonės įsteigimo 12 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad „KEV bendroji įmonė atlieka KEV bendrosios įmonės viešojo finansavimo gavėjų patikrinimus vietoje ir jų finansinį auditą.“Ex post auditų metu gali būti nustatytos naudos gavėjų deklaruotos netinkamos finansuoti išlaidos, kurioms tuomet yra taikomos susigrąžinimo procedūros.

(14)  Kol nėra atlikti likę auditai, nėra tikslinga apskaičiuoti klaidų lygį.

(15)  KEV bendrosios įmonės finansinių taisyklių 10 straipsnyje nurodyta, kad „asignavimai, nepanaudoti finansinių metų, kuriems jie buvo įrašyti, pabaigoje, panaikinami. Atsižvelgiant į Bendrosios įmonės poreikius, pagal 27 straipsnį panaikinti asignavimai ateinančius trejus finansinius metus gali būti įrašomi į pajamų ir išlaidų sąmatą. Tačiau jie gali būti perkelti tik į kitus finansinius metus ne vėliau nei iki vasario 15 d. priimtu Valdybos sprendimu.“

(16)  3,3 milijono eurų pagrindinei veiklai skirtų 2010 m. nepanaudotų mokėjimų asignavimų buvo įtraukti į biudžetą, atlikus antrąjį biudžeto pataisymą, kurį Valdyba patvirtino 2011 m. lapkričio 22 d.

(17)  Pagal KEV bendrosios įmonės finansinių taisyklių 10 straipsnio 4 dalį „KEV bendroji įmonė visų pirma naudoja einamiesiems finansiniams metams patvirtintus asignavimus ir negali naudoti perkeltų asignavimų, kol nebus panaudoti pirmieji.“

(18)  2011 finansinių metų negalutinėse metinėse finansinėse ataskaitose nustatyta, kad su 2011 m. operacijomis susiję nepanaudoti mokėjimų asignavimai (6 267 731 euro) […] bus atnaujinti (perkelti) KEV bendrosios įmonės 2012 m. biudžete, atlikus biudžeto pataisymą […] (2011 m. KEV bendrosios įmonės negalutinės metinės finansinės ataskaitos, p. 42).

(19)  Skirti asignavimai taip pat apima Europos laisvos prekybos asociacijos (ELPA) 2,4 % asocijuotų šalių, kurios dalyvauja Septintojoje bendrojoje programoje, įnašus.

(20)  Pagal Reglamento (EB) Nr. 521/2008 dėl KEV bendrosios įmonės įsteigimo 5 straipsnį ir jo priedo 12 straipsnį maksimalus einamąsias išlaidas ir Bendrosios įmonės mokslinių tyrimų veiklą padengiantis įnašas turi sudaryti 470 milijonų eurų, o einamosioms išlaidoms skirtas įnašas negali viršyti 20 milijonų eurų. Jei einamosioms išlaidoms skirto įnašo dalis nepanaudojama, ji gali būti skirta mokslinių tyrimų veiklai.

(21)  KEV bendrosios įmonės finansinių taisyklių 43 straipsnio 1 dalies e punkte nustatyta, kad apskaitos pareigūnas yra atsakingas už apskaitos sistemos nustatymą ir patvirtinimą.

(22)  Nustatytų trūkumų pavyzdžiai yra šie: būtinybė nustatyti ir prižiūrėti išsamų teisinių įsipareigojimų registrą ir būtinybė veiksmingiau vykdyti teisinių įsipareigojimų pakeitimų greito ir teisingo įgyvendinimo stebėjimą ir priežiūrą.

(23)  Nepiniginiai įnašai – tai juridinių asmenų, dalyvaujančių veikloje, kurios išlaidų KEV bendroji įmonė nepadengia, patirtos tinkamos finansuoti išlaidos (KEV bendrosios įmonės nepiniginių įnašų metodika).

(24)  Reglamento (EB) Nr. 521/2008 dėl KEV bendrosios įmonės įsteigimo priedo 12 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad „įnašų natūra įvertinimo metodiką nusistato KEV bendroji įmonė, laikydamasi savo finansinių taisyklių bei remdamasi dalyvavimo Septintojoje bendrojoje programoje taisyklėmis.“

(25)  Reglamento (EB) Nr. 521/2008 dėl KEV bendrosios įmonės įsteigimo priedo 12 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad „kiekvienais metais įvertinimą atlieka nepriklausomas auditorius, o jo rezultatai pateikiami Komisijai per 4 mėnesius po kiekvienų finansinių metų pabaigos.“

(26)  Pataisymas susijęs su aštuoniais 2008 m. kvietimo teikti pasiūlymus projektais, kuomet kai kurie dalyviai savo biudžeto išlaidas pateikė remdamiesi 60 % nustatyto dydžio sistema netiesioginių išlaidų skaičiavimui vietoj 20 % nustatyto dydžio procentinės dalies, kuri yra taikoma KEV bendrajai įmonei (Nepiniginių įnašų lygio metinis įvertinimas, galutinė ataskaita).

(27)  Grynųjų pinigų likutis 2010 m. pabaigoje sudarė 5 milijonus eurų.

(28)  Audito Rūmų ataskaitos dėl KEV bendrosios įmonės 2010 m. metinių finansinių ataskaitų 20 dalis (OL C 368, 2011 12 16, p. 40).

(29)  Audito Rūmų ataskaitos dėl KEV bendrosios įmonės 2010 m. metinių finansinių ataskaitų 21 dalis.


PRIEDAS

Kuro elementų ir vandenilio bendroji įmonė

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 ir 188 straipsniai

Sprendime Nr. 1982/2006/EB dėl septintosios bendrosios programos numatoma, kad Sąjunga prisidės kuriant ilgalaikes viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes kaip jungtines technologijų iniciatyvas, kurios galėtų būti įgyvendintos per bendrąsias įmones, kaip apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 straipsnyje.

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

(Reglamentas (EB) Nr. 521/2008, iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1183/2011)

Tikslai

Kuro elementų ir vandenilio bendroji įmonė prisideda prie Septintosios bendrosios programos ir visų pirma specialiosios programos „Bendradarbiavimas" temų „Energija“, „Nanomokslai, nanotechnologijos, medžiagos ir naujos gamybos technologijos", „Aplinka (įskaitant klimato kaitą)“ ir „Transportas (įskaitant oreivystę)“ įgyvendinimo.

Visų pirma ji:

a)

siekia, kad Europa pirmautų kuro elementų ir vandenilio technologijų srityje visame pasaulyje ir kad kuro elementų ir vandenilio technologijos įsitvirtintų rinkoje, tokiu būdu sudarydama sąlygas komercinėms rinkos jėgoms atlikti lemiamą vaidmenį realizuojant šių technologijų potencialią didelę naudą visuomenei;

b)

nuosekliai remia valstybėse narėse ir Septintosios bendrosios programos asocijuotose šalyse (toliau – asocijuotos šalys) vykdomus mokslinius tyrimus, technologinę plėtrą ir demonstracinę veiklą (toliau – MTTP), siekiant įveikti rinkos sutrikimą bei daugiausia dėmesio skirti rinkai tinkamų produktų kūrimui, ir tokiu būdu sudaryti sąlygas papildomoms pramonės pastangoms sparčiai diegti kuro elementų ir vandenilio technologijas;

c)

remia JTI kuro elementų ir vandenilio prioritetų įgyvendinimą MTTP srityje, ypač skiriant dotacijas po to, kai paskelbiami kvietimai teikti pasiūlymus konkurso būdu;

d)

siekia skatinti viešąjį ir privatųjį sektorius daugiau investuoti į kuro elementų bei vandenilio technologijų mokslinius tyrimus valstybėse narėse ir asocijuotose šalyse.

Užduotys

a)

užtikrinti Kuro elementų ir vandenilio bendros technologijų iniciatyvos sukūrimą bei veiksmingą valdymą;

b)

pasiekti reikiamą mokslinių tyrimų veiklos kritinę masę siekiant suteikti pramonės sektoriui, viešojo ir privačiojo sektorių investuotojams, sprendimus priimantiems ir kitiems subjektams pasitikėjimą, kuris reikalingas ilgalaikei programai pradėti;

c)

toliau daryti įtaką pramonės atstovų, nacionalinėms ir regioninėms investicijoms į MTTP;

d)

integruoti MTTP ir daugiausia dėmesio skirti ilgalaikiams tvarumo bei pramonės konkurencingumo tikslams išlaidų, veiklos rezultatų ir patvarumo požiūriu bei nugalėti esmines technologines kliūtis;

e)

skatinti naujovių diegimą ir naujų vertės grandinių, apimančių MVĮ, kūrimąsi;

f)

sudaryti sąlygas pramonės sektoriaus, universitetų ir mokslinių tyrimų centrų sąveikai, taip pat ir fundamentaliųjų mokslinių tyrimų srityje;

g)

skatinti MVĮ dalyvauti jos veikloje, vadovaujantis Septintosios bendrosios programos tikslais;

h)

skatinti dalyvauti visų valstybių narių ir asocijuotų šalių institucijas;

i)

atlikti plataus masto socialinius, technologinius ir ekonominius tyrimus siekiant įvertinti bei stebėti technologinę pažangą ir ne techninio pobūdžio kliūtis patekti į rinką;

j)

atlikti mokslinius tyrimus, kurie padėtų rengti naujas ir peržiūrėti galiojančias taisykles bei standartus, siekiant pašalinti dirbtinai sukurtas kliūtis patekti į rinką ir remti sukeičiamumą, sąveiką, tarptautinę prekybą vandeniliu bei eksporto rinkas, kartu užtikrinant saugią veiklą ir nekliudant diegti inovacijų;

k)

imtis ryšių ir platinimo veiklos, o visuomenei teikti patikimą informaciją siekiant, kad ji geriau suprastų ir pripažintų vandenilio naudojimo saugą bei naujųjų technologijų teikiamą naudą, susijusią su aplinka, tiekimo patikimumu, išlaidomis energijai ir užimtumu;

l)

nustatyti ir įgyvendinti daugiametį įgyvendinimo planą;

m)

panaudoti Bendrijos lėšas ir sutelkti privačiojo sektoriaus bei kitus viešojo sektoriaus išteklius, kurių reikia MTTP veiklai įgyvendinti;

n)

užtikrinti sklandžią MTTP veiklą ir patikimą finansinį išteklių valdymą;

o)

palaikyti ryšius ir platinti informaciją apie projektus, įskaitant projektų dalyvių pavadinimus, MTTP veiklos rezultatus ir KEV bendrosios įmonės finansinio įnašo sumą;

p)

juridinius asmenis, su KEV bendrąja įmone sudariusius susitarimą dėl dotacijų, informuoti apie galimybes skolintis iš Europos investicijų banko ir visų pirma apie Rizikos pasidalijimo finansinę priemonę, sukurtą pagal Septintąją bendrąją programą;

q)

užtikrinti aukštą skaidrumo lygį ir sąžiningą konkurenciją, taikant vienodas dalyvavimo sąlygas visiems pareiškėjams, norintiems dalyvauti KEV bendrosios įmonės MTTP veikloje, neatsižvelgiant į tai, ar jie yra mokslinių tyrimų arba pramonės grupės nariai (visų pirma MVĮ);

r)

stebėti tarptautinius pokyčius šioje srityje ir prireikus bendradarbiauti tarptautiniu lygiu;

s)

plėtoti glaudų bendradarbiavimą ir užtikrinti derinimą su Mokslinių tyrimų bendrąja programa ir kita europiniu, nacionaliniu ir tarpvalstybiniu lygiu vykdoma veikla, organais ir suinteresuotaisiais subjektais;

t)

stebėti pažangą siekiant KEV bendrosios įmonės tikslų;

u)

vykdyti kitą veiklą, būtiną jos tikslams pasiekti.

Valdymas

KEV bendrosios įmonės organai yra šie:

a)

Valdyba;

b)

Vykdomasis direktorius;

c)

Mokslo komitetas.

Valdyba

Valdyba yra KEV bendrosios įmonės pagrindinis sprendimus priimantis organas.

Vykdomasis direktorius

Vykdomasis direktorius yra atsakingas už kasdienį Bendrosios įmonės valdymą ir yra teisinis jos atstovas. Jis yra atskaitingas valdybai.

Mokslinis komitetas

Jį sudaro 9 nariai, kurie proporcingai atstovauja pasaulinio lygio akademinei bendruomenei, pramonei ir reguliavimo institucijoms. Jo užduotys yra:

a)

konsultuoti dėl mokslinių tyrimų prioritetų rengiant metinių ir daugiamečių įgyvendinimo planų pasiūlymus;

b)

konsultuoti dėl mokslo laimėjimų, apibūdintų metinėje veiklos ataskaitoje;

c)

konsultuoti dėl kolegialios peržiūros komitetų sudėties.

KEV bendrosios įmonės išorės patariamieji organai yra šie:

KEV valstybių atstovų grupė ir suinteresuotųjų subjektų visuotinis susirinkimas

KEV valstybių atstovų grupė

Ją sudaro po vieną kiekvienos valstybės narės ir asocijuotos šalies atstovą. Jos pagrindinės užduotys yra nuomonių dėl KEV bendrosios įmonės programos pažangos teikimas, atitikties tikslams stebėjimas ir veiklos derinimas su nacionalinėmis programomis, siekiant išvengti dubliavimo.

Suinteresuotųjų subjektų visuotinis susirinkimas

Tai yra svarbi KEV bendrosios įmonės veiklos viešinimo priemonė. Jis yra prieinamas visiems viešiems ir privatiems suinteresuotiesiems subjektams, tarptautinėms interesų grupėms iš valstybių narių, asocijuotų šalių ir trečiųjų šalių. Jis yra sušaukiamas kartą per metus. Suinteresuotųjų subjektų visuotinis susirinkimas informuojamas apie KEV bendrosios įmonės veiklą, jo prašoma pateikti savo pastabas.

KEV bendrosios įmonės vidaus ir išorės auditoriai ir biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija yra šie:

Vidaus auditas

KEV bendrosios įmonės vidaus audito vadovas (Vidaus audito skyrius – VAS),

Komisijos vidaus audito tarnyba (VAT).

Išorės auditas

Audito Rūmai.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2011 m. Bendrajai įmonei skirti ištekliai

Biudžetas

117,2 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų, iš kurių 113,1 milijono eurų yra įnašas iš ES biudžeto, skirtas veiklai (planuojamas to paties dydžio nepiniginis įnašas iš privačių pramonės atstovų), o 4 milijonai eurų skirti einamosioms išlaidoms.

Darbuotojų skaičius 2011 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane numatytos 18 darbo vietos laikiniems darbuotojams (visos užimtos)

2 sutartininkams skirtos darbo vietos (abi užimtos)

Darbuotojai užsiima:

Pagrindine veikla: 6

Administracine veikla: 7

Mišria veikla: 7

Pagrindiniai 2011 m. veiklos rezultatai

Peržiūrėtas 2011 m. lapkričio 22 d. Valdybos patvirtintas daugiametis įgyvendinimo planas.

Parengti MTTI prioritetai ir 2011 m. kvietimų teikti pasiūlymus temos (36), kurių orientacinis KEV bendrosios įmonės finansavimas sudarė 109 milijonus eurų.

Parengti MTTI prioritetai ir 2012 m. kvietimų teikti pasiūlymus temos (31), kurių orientacinis KEV bendrosios įmonės finansavimas sudarė 77,5 milijono eurų.

Gegužės mėn. paskelbti 2011 m. kvietimai teikti pasiūlymus, kurių pateikimo terminas yra 2011 m. rugpjūčio mėn.

2011 m. rugsėjo mėn. buvo įvertinti 2011 m. kvietimai teikti pasiūlymus ir parengtas projektų, dėl kurių turi būti vykdomos derybos, sąrašas. 2011 m. lapkričio mėn. projektų sąrašas pateiktas tvirtinti Valdybai (30). 2011 m. lapkričio 28 d. pradėtos derybos.

Valdybai patvirtinus pataisos koeficientą vyko derybos dėl pasiūlymų, atrinktų pagal 2010 m. kvietimą, ir buvo pasirašyti atitinkami susitarimai dėl dotacijų (26).

Buvo plėtojamas tarptautinis bendradarbiavimas su pagrindiniais partneriais (JAV, Japonija ir Korėja); Vienoje 2012 m. kvietimo teikti pasiūlymus temoje buvo taikomas papildomas tinkamumo kriterijus dėl ryšio su DoE (JAV) finansuojamu projektu.

Informacijos mainai su valstybėmis narėmis ir asocijuotomis šalimis (informacinės sesijos).

Bendradarbiavimas su Europos regionais (per HyER).

Bendradarbiavimas su Jungtiniu tyrimų centru (JRC) projektų ir programų lygmeniu; Buvo suderinta veikla vykdant Bendrą veiksmų planą, skirtą matavimui, technologijų žemėlapio sudarymui ir strateginėms konsultacijoms; 2011 m. lapkričio 22 ir 23 d. organizuotas suinteresuotųjų šalių visuotinis susirinkimas, surengta programos peržiūros diena su beveik 400 dalyvių bei buvo vykdoma komunikacijos veikla daugiausia dėmesio skiriant KEV technologijų pateikimui į rinką, visų pirma transporto sektoriuje.

Kiti pagrindiniai rezultatai:

persikraustymas į naujas patalpas (2011 m. sausio viduryje kartu su kitomis 4 BĮ),

parengtas pirmasis KEV BĮ tarpinis įvertinimas.

2011 m. lapkričio 21 d. apskaitos pareigūnas patvirtino apskaitos sistemą,

patvirtintas Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1183/2011, kuriuo iš dalies keičiamas KEV BĮ steigimo reglamentas,

gautos ir išnagrinėtos pirmosios išlaidų deklaracijos,

pradėti pirmieji ex post auditai.

Šaltinis: Bendrosios įmonės pateikta informacija.


KEV BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAI

15 ir 16 dalis

KEV bendroji įmonė nustatė daugiametę kontrolės strategiją, kurioje numatytos ex ante ir ex post kontrolės priemonės ir atsižvelgta į išlaidų veiksmingumo aspektus. Ex post auditai yra svarbiausias visos vidaus kontrolės sistemos komponentas ir vienas iš pagrindinių elementų, kuriais paremtas vykdomojo direktoriaus patikinimo pareiškimas. Siekdama visiškai užtikrinti savo kontrolės ir patikinimo užtikrinimo poreikius, KEV bendroji įmonė, 2011 m. gavusi ir patvirtinusi pirmas išlaidų deklaracijas, nedelsdama pradėjo pirmuosius ex post auditus.

KEV bendroji įmonė džiaugiasi teigiama Audito Rūmų išvada dėl visų finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų (išskyrus operacijas, susijusias su išlaidų deklaracijų patvirtinimu) teisėtumo ir tvarkingumo. KEV bendrosios įmonės nuomone, darant išvadą dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo apskritai ir dėl 2011 m. patvirtintų išlaidų deklaracijų, visų pirma reikėtų atsižvelgti į šiuos aspektus:

mokėjimų laiką, rūšį ir jų svarbą: pirmas išlaidų deklaracijas Bendroji įmonė gavo ir patvirtino tik 2011 m. Sumokėta 4,6 mln. EUR su patvirtintomis išlaidų deklaracijomis susijusių tarpinių mokėjimų. Tai sudaro 8 % (1) visos 2011 m. atliktų mokėjimų sumos (56,7 mln. eurų),

KEV bendrosios įmonės vidaus kontrolės sistemos veiksmingumą: Bendrosios įmonės kontrolės sistemos veiksmingumas įrodytas 2011 m. Po Audito Rūmų atlikto operacijų patikrinimo Bendrajai įmonei nepranešta apie jokias su teisėtumo ar tvarkingumo aspektais susijusias klaidas. Audito Rūmų nurodytos klaidos buvo nustatytos naudojant pačios Bendrosios įmonės vidaus kontrolės sistemą (t. y. atliekant ex post auditus),

nustatytų klaidų pobūdį ir jų finansinį poveikį: 97 % klaidų (pagal vertę) Bendroji įmonė nustatė atlikusi vienintelį naujo paramos gavėjo, kuris nebuvo susipažinęs su KEV bendrosios įmonės taisyklėmis, auditą ir jos įvyko dėl klaidingo reikalavimų atitikimo taisyklų aiškinimo. Nors išlaidų deklaracijoje paramos gavėjas nurodė 764 000 eurų didesnę išlaidų sumą, nustatytos klaidos finansinis poveikis, atsižvelgiant į Bendrosios įmonės įnašą grynaisiais (t. y. permoką), yra gerokai mažesnis (177 971 euro),

taisomuosius veiksmus: paramos gavėjai pripažino visas Bendrosios įmonės nustatytas klaidas, 98 % iš jų (pagal vertę) Bendroji įmonė ištaisė; Audito Rūmai tai pripažino,

auditų apimtį: 2011 m. Bendrosios įmonės pradėti ex post auditai apėmė 43 % (pagal vertę) tais metais patvirtintų išlaidų deklaracijų. Audito Rūmų nurodytais duomenimis, nuo 2012 m. rugsėjo mėn. užbaigti 27 % patvirtintų išlaidų deklaracijų auditai,

prevencines ir klaidų nustatymo priemones: KEV bendroji įmonė įgyvendino priemones, kuriomis siekia užkirsti kelią finansinėms klaidoms išlaidų ataskaitose, didindama paramos gavėjų informuotumą apie reglamentavimo sistemą. Lig šiol surengtos trys KEV bendrosios įmonės paramos gavėjams skirtos informacinės kampanijos, taip pat paskelbtos KEV bendrosios įmonės gairės finansų ir kontrolės (audito) klausimais. Be to, siekiant iki išlaidų deklaracijų patvirtinimo nustatyti ir ištaisyti daugiau klaidų, sugriežtintos KEV bendrosios įmonės ex ante kontrolės priemonės.

Neabejodama Audito Rūmų ataskaitomis, KEV bendroji įmonė atkreipia dėmesį, kad atsižvelgiant į Bendrosios įmonės vidaus kontrolės veiksmingumą siekiant nustatyti klaidas, didelę ex post auditų apimtį, Bendrosios įmonės padarytas 98 % nustatytų klaidų pataisas ir nedidelę tarpinių mokėjimų svarbą (atsižvelgiant į mokėjimų sumą), rizikos suma (t. y. galima patvirtintose išlaidų deklaracijose nenustatyta klaida) yra palyginti nedidelė, atsižvelgiant į 2011 m. atliktų mokėjimų sumą ir patirtas bendras veiklos išlaidas.

19 dalis

KEV bendroji įmonė nustatė savo finansinių taisyklių 10 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos ir 11 straipsnio įgyvendinimo procedūrą, kuri suteikia KEV bendrajai įmonei galimybę panaikintus asignavimus įrašyti į savo biudžetą kitus trejus finansinius metus. Lig šiol KEV bendroji įmonė nepasinaudojo 10 straipsnio 1 dalies antroje pastraipoje numatyta galimybe perkelti panaikintus asignavimus į kitus finansinius metus (išskyrus C4 ir C5), todėl 10 straipsnio 1 dalies antra pastraipa ir 2–7 dalys šiuo atveju netaikomi.

KEV bendroji įmonė nuosekliai taiko savo finansinių taisyklių įgyvendinimo procedūrą, visų pirma Komisijos numatytą nukrypti leidžiančią nuostatą, kad būtų atsižvelgiama į Bendrosios įmonės poreikius.

20 dalis

KEV bendroji įmonė pripažįsta, kad įsipareigojimai turėjo būti panaikinti iki 2011 m. gruodžio 31 d. ir kad ši klaida ištaisyta 2012 m. sausio mėn. Griežtesnis biudžeto stebėjimas ir metų pabaigos procedūros taikymas turėtų užkirsti kelią panašių klaidų pasikartojimui.

22 dalis

KEV bendrosios įmonės vadovai parengė veiksmų planą, kuriuo siekiama pašalinti šiuos trūkumus, ir nuo 2012 m. spalio mėn. visos priemonės yra visiškai arba iš dalies įgyvendintos.

23 dalis

Pataisa padaryta.

24 dalis

KEV bendrosios įmonės biudžeto lėšų likutis svyravo nuo 4 mln. eurų 2011 m. rugpjūčio 1 d. iki 60 mln. eurų 2011 m. spalio 11 d., o metų pabaigos likutis 2011 m. gruodžio 31 d. siekė 9 mln. eurų. KEV bendroji įmonė įgyvendina visas priemones, kad optimizuotų lėšų srautus neperžengdama finansiniuose susitarimuose nustatytų ribų.

26 dalis

KEV bendrosios įmonės finansinės taisyklės bus atitinkamai iš dalies pakeistos, siekiant į jas įtraukti visus būtinus pakeitimus, kurie turi būti padaryti vadovaujantis „Pavyzdiniu finansiniu reglamentu viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės įstaigoms“, kai tik jis bus priimtas. O kol kas, kaip savo ataskaitoje dėl 2010 m. finansinių ataskaitų pripažįsta Audito Rūmai, 2011 m. kovo mėn. Valdyba apibrėžė ir patvirtino atitinkamus Komisijos vidaus auditoriaus (KVA) ir KEV bendrosios įmonės vidaus audito skyriaus (VAS) vaidmenis. Suderintas KVA ir VAS 2011–2013 m. strateginis audito planas, kurį 2011 m. gegužės mėn. patvirtino Valdyba, šiuo metu įgyvendinamas.


(1)  11 %, įtraukus tarpinius mokėjimus (4,6 mln. eurų) ir 2011 m. patvirtintą išankstinį finansavimą (1,6 mln. eurų).


Top