Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA0110(01)

    Ataskaita dėl bendrosios įmonės ARTEMIS 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

    OL C 6, 2013 1 10, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.1.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 6/1


    ATASKAITA

    dėl bendrosios įmonės ARTEMIS 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

    2013/C 6/01

    ĮVADAS

    1.

    Bendroji įmonė ARTEMIS, įsikūrusi Briuselyje, buvo įsteigta 2007 m. gruodžio mėn. (1) 10 metų laikotarpiui.

    2.

    Pagrindinis bendrosios įmonės tikslas yra apibrėžti ir įgyvendinti „mokslinių tyrimų darbotvarkę“ siekiant plėtoti pagrindines įterptųjų kompiuterinių sistemų technologijas įvairiose taikymo srityse, kad būtų stiprinamas Europos konkurencingumas ir tvarumas bei skatinamas naujų rinkų atsiradimas ir visuomenei naudingas pritaikymas (2).

    3.

    Bendrosios įmonės ARTEMIS steigėjai yra Europos Sąjunga, kuriai atstovauja Komisija, valstybės narės Austrija, Belgija, Danija, Estija, Prancūzija, Suomija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Nyderlandai, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Jungtinė Karalystė ir asociacija ARTEMISIA, atstovaujanti įmonėms ir kitoms mokslinių tyrimų organizacijoms, kurios aktyviai veikia įterptųjų kompiuterinių sistemų srityje Europoje. 2009 m. bendrosios įmonės nariais taip pat tapo Kipras, Čekijos Respublika, Latvija ir Norvegija.

    4.

    Maksimalus ES įnašas, skirtas padengti bendrosios įmonės ARTEMIS einamąsias ir mokslinių tyrimų veiklos sąnaudas, yra 420 milijonų eurų ir yra sumokamas iš septintosios mokslinių tyrimų bendrosios programos biudžeto (3). Maksimalus asociacijos ARTEMISIA įnašas yra 30 milijonų eurų einamosioms sąnaudoms padengti. ARTEMIS priklausančios valstybės narės turi daryti nepiniginius įnašus einamosioms sąnaudoms padengti (sudarydamos palankesnes sąlygas projektams įgyvendinti) ir finansinius įnašus, kurie ne mažiau kaip 1,8 karto viršija ES įnašą. Nepiniginius įnašus taip pat turi daryti projektuose dalyvaujančios mokslinių tyrimų organizacijos.

    5.

    Bendroji įmonė savarankiškai veikti pradėjo 2009 m. spalio 26 d.

    PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

    6.

    Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, operacijų testavimą Bendrosios įmonės lygmeniu ir priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

    PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

    7.

    Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio 1 dalies nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų bendrosios įmonės ARTEMIS metinių finansinių ataskaitų (4), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (5) ir biudžeto vykdymo (6) ataskaitos, bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

    8.

    Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalį, šis patikinimo pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai (7).

    Vadovybės atsakomybė

    9.

    Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Bendrosios įmonės finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (8). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (9) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (10), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

    Auditoriaus atsakomybė

    10.

    Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, turi pateikti Bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

    11.

    Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC ir ISSAI (11) tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai laikytųsi etikos ir profesinių reikalavimų bei planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

    12.

    Audito Rūmai savo auditą atlieka taikydami procedūras, skirtas gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Audito Rūmai pasirenka procedūras ir atlieka finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių neteisėtų ir netvarkingų operacijų rizikos vertinimą vadovaudamiesi audito nuovoka. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, Audito Rūmai, atlikdami šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgia į subjekto vidaus priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir jų pateikimu. Audito Rūmų audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir vadovybės atliktų apskaitinių įvertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

    13.

    Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai sudaro pakankamą ir tinkamą pagrindą toliau išdėstytoms nuomonėms pagrįsti.

    Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

    14.

    Audito Rūmų nuomone, Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose jos finansinė būklė 2010 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų rezultatai ir pinigų srautai, vadovaujantis jos finansinių taisyklių nuostatomis, visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai.

    Sąlyginės nuomonės dėl atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo pagrindas

    15.

    2010 m. lapkričio 18 d. Valdybos sprendimu priimta Bendrosios įmonės ex post audito strategija (12) yra pagrindinė atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo kontrolės priemonė (13). 2011 m. atlikti mokėjimai, susiję su valstybių narių nacionalinių finansavimo institucijų (NFI) išduotais sąnaudų patvirtinimo sertifikatais, sudarė 4,8 milijonus eurų, sudarančių 32 % visų pagrindinei veiklai skirtų mokėjimų. Ex post strategija pradėta įgyvendinti 2011 m.

    16.

    Atlikti projektų išlaidų deklaracijų auditą yra įgaliotos valstybių narių NFI. Su NFI pasirašytuose administraciniuose susitarimuose nėra nustatytos praktinės ex post auditų nuostatos. Audito pabaigoje (2012 m. rugsėjo mėn.), bendroji įmonė ARTEMIS nebuvo gavusi pakankamai informacijos, susijusios su aštuonių NFI audito strategijomis (14) ir negalėjo įvertinti, ar ex post audito strategija teikia pakankamą patikinimą dėl operacijų teisėtumo ir tvarkingumo (15).

    17.

    Su bendrosios įmonės ex post audito strategijos įgyvendinimu susijusios turimos informacijos nepakanka, kad būtų galima padaryti išvadą dėl šios priemonės veiksmingumo.

    Sąlyginė nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

    18.

    Audito Rūmų nuomone, išskyrus galimą sąlyginę nuomonę pagrindžiančiose 15–17 dalyse nurodytų klausimų poveikį, 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

    19.

    20–35 dalyse pateiktų pastabų turinys nekeičia Audito Rūmų nuomonių.

    PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

    Biudžeto vykdymas

    20.

    Priešingai nei nustatyta ARTEMIS finansinėse taisyklėse (16), Bendrosios įmonės biudžete nėra atspindėti veiklos išlaidų diferencijuoti mokėjimų asignavimai.

    21.

    2011 m. biudžetas buvo priimtas 2010 m. lapkričio 25 d. ir jame buvo 46,6 milijono eurų veiklos asignavimų. 2011 m. gruodžio mėn. buvo priimtas taisomais biudžetas, kuriuo veiklos asignavimai buvo sumažinti iki 18,6 milijono eurų. Veiklos įsipareigojimų asignavimų panaudojimo lygis buvo 100 % (dėl to, kad veiklos asignavimai buvo sumažinti iki 18,6 milijono eurų), mokėjimų asignavimų lygis buvo tik 51 %.

    22.

    Pasak programos vadovo, įvertinti biudžeto įvykdymo lygiai pagal 2008, 2009 ir 2010 m. kvietimus teikti pasiūlymus metų pabaigoje sudarė atitinkamai 86 %, 53 % ir 18 %. Tačiau faktinis mokėjimų lygis pagal 2008 ir 2009 m. kvietimus teikti pasiūlymus tebuvo atitinkamai 50 % ir 31 %, o pagal 2010 m. kvietimą nebuvo atlikta jokių mokėjimų. Bendrosios įmonės teigimu, palyginti mažą veiklos mokėjimų asignavimų įvykdymo lygį sąlygojo vėlavimas valstybių narių lygmeniu pasirašyti nacionalinius susitarimus dėl dotacijų.

    23.

    Priešingai nei nustatyta bendrosios įmonės ARTEMIS įstatuose (17), užuot suteikusi nacionalinį finansavimą, Graikija savo nacionalinius įnašus ARTEMIS projektų naudos gavėjams finansuoja iš ES struktūrinių fondų (18). Bendroji įmonė sutiko, kad Graikija toliau dalyvautų ARTEMIS projektuose, tačiau Bendroji įmonė nefinansuoja Graikijos naudos gavėjų, kadangi bendrasis finansavimas iš kitų ES finansavimo šaltinių yra neleistinas (19).

    24.

    Bendroji įmonė naudoja neautomatišką mokėjimų asignavimų perkėlimą į kitus finansinius metus, tačiau tai daroma be Valdybos sprendimo, kaip to reikalaujama finansinių taisyklių 10 straipsnio 1 dalyje (20). Be to, iš ankstesnių metų perkelti mokėjimų asignavimai nėra skiriami nuo einamųjų metų mokėjimų asignavimų.

    Kvietimai teikti pasiūlymus

    25.

    Bendrosios įmonės ARTEMIS steigimo reglamente veiklos išlaidoms padengti numatytas maksimalus bendras 420 milijonų eurų biudžetas. Faktinis įgyvendinimas ir numatytoji kvietimų teikti pasiūlymus vertė sudaro 244 milijonus eurų arba 58 % šio bendro biudžeto.

    PASTABOS DĖL BENDROSIOS ĮMONĖS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINIŲ KONTROLĖS PRIEMONIŲ

    26.

    2011 m. Bendroji įmonė dėjo dar daugiau pastangų diegdama ir vykdydama veiksmingas finansų, apskaitos ir valdymo kontrolės procedūras. Tačiau būtinos papildomos pastangos įgyvendinant vidaus kontrolės standartus (21) ir vykdant finansinį išlaidų deklaracijų tikrinimą (22).

    27.

    Apskaitos pareigūnas patvirtino naudojamas finansines ir apskaitos sistemas, bet dar nepatvirtino susijusių veiklos procedūrų, kuriomis remiantis yra gaunama finansinė informacija, visų pirma procedūros, pagal kurią teikiama informacija apie išlaidų deklaracijų, gautų iš nacionalinių institucijų, patvirtinimą ir apmokėjimą.

    KITA

    Vidaus audito skyrius ir Komisijos vidaus audito tarnyba

    28.

    Reglamento, kuriuo įsteigiama ARTEMIS, 6 straipsnio 2 dalyje reikalaujama, kad Bendroji įmonė turėtų savo vidaus audito skyrių. Tačiau 2011 m. pabaigoje šis svarbus vidaus kontrolės sistemų elementas dar nebuvo įdiegtas.

    29.

    2011 m. Komisijos vidaus audito tarnyba atliko rizikos vertinimą ir 2012 m. sausio 25 d. valdybai buvo pateiktas tvirtinti 2012–2014 m. strateginis audito planas.

    30.

    2010 m. lapkričio 25 d. valdyba patvirtino Komisijos vidaus audito tarnybos užduočių chartiją. Tačiau Bendrosios įmonės finansinės taisyklės dar nėra pataisytos, įtraukiant pagrindų reglamento nuostatą (23), kurioje daroma nuoroda į Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimus.

    Metinė veiklos ataskaita

    31.

    Pagal Bendrosios įmonės įstatų 19 straipsnio 4 dalį ir jos finansinių taisyklių 40 straipsnį vykdomasis direktorius privalo parengti metinę veiklos ataskaitą. Metinėje veiklos ataskaitoje nurodomi operacijų rezultatai atsižvelgiant į nustatytus tikslus, su šiomis operacijomis susijusi rizika, skirtų išteklių panaudojimas bei vidaus kontrolės sistemos efektyvumas ir veiksmingumas. Jis taip pat patvirtina, kad šioje ataskaitoje pateikta informacija teisingai atspindi tikrąją padėtį, išskyrus tuos atvejus, dėl kurių padarytos su konkrečiomis pajamų ir išlaidų sritimis susijusios išlygos.

    32.

    Informacija apie Bendrosios įmonės operacijų rezultatus metinėje veiklos ataskaitoje yra pateikta, tačiau joje nėra vidaus kontrolės sistemos efektyvumo ir veiksmingumo vertinimo. Nustatyti šie metinės veiklos ataskaitos trūkumai:

    trūkstant informacijos apie tai, kaip buvo įgyvendinta Bendrosios įmonės ex post audito strategija, nebuvo galima padaryti išvados, kad jos pagrindinės kontrolės priemonės yra veiksmingos, ir dėl to turėjo būti pateikta išlyga,

    nėra informacijos apie tai, kad apskaitos pareigūnas patvirtino dalį finansų ir apskaitos sistemų. Apskaitos pareigūnas patvirtino tik Bendrosios įmonės tiesiogiai kontroliuojamas sistemas, tačiau nepatvirtino sistemų, teikiančių informaciją iš nacionalinių finansavimo institucijų,

    nustatyta nepaaiškinamų skirtumų tarp biudžeto vykdymo skaičių, įtrauktų į metinės veiklos ataskaitos mokėjimų įsipareigojimų rezultatus ir į galutines finansines ataskaitas įtrauktų biudžeto vykdymo skaičių.

    Atsižvelgimas į ankstesnes pastabas

    33.

    2011 m. Bendroji įmonė parengė veiklos tęstinumo planą ir padarė pažangą formalizuodama IT saugumo politiką. Būtina toliau dirbti užbaigiant rengti veiklos atkūrimo po katastrofų planą.

    34.

    Priešingai nei nustatyta bendrosios įmonės ARTEMIS finansinėse taisyklėse (24), nacionalinės finansavimo institucijos dar nedeklaravo jokių išankstinio finansavimo mokėjimų banko palūkanų.

    35.

    Susitarimas su priimančia valstybe (25) tarp bendrosios įmonės ir Belgijos institucijų, kuriame susitariama dėl administracinių patalpų, privilegijų ir imunitetų ir kitos teiktinos pagalbos, buvo pasirašytas 2012 m. vasario 2 d.

    Šią ataskaitą Audito Rūmai priėmė Liuksemburge 2012 m. lapkričio 15 d. įvykusiame posėdyje.

    Audito Rūmų vardu

    Pirmininkas

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 74/2008 dėl bendrosios įmonės ARTEMIS įsteigimo siekiant įgyvendinti įterptųjų kompiuterinių sistemų jungtinę technologijų iniciatyvą (OL L 30, 2008 2 4, p. 52).

    (2)  Priede apibendrinta Bendrosios įmonės kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

    (3)  Septintoji bendroji programa, kuri buvo patvirtinta Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 1982/2006/EB (OL L 412, 2006 12 30, p. 1), į vieną programą sujungia visas su moksliniais tyrimais susijusias ES iniciatyvas ir vaidina lemiamą vaidmenį siekiant augimo, konkurencingumo ir užimtumo tikslų. Ji taip pat yra svarbiausias Europos mokslinių tyrimų erdvės ramstis.

    (4)  Laikinąsias metines ataskaitas Audito Rūmai gavo 2012 m. kovo 1 d. Su šiomis ataskaitomis pateikiama tų metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje, be kita ko, skelbiamas asignavimų įvykdymo lygis.

    (5)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita ir finansinės atskaitomybės priedas, kuriame pateikiamas pagrindinių apskaitos metodų aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

    (6)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

    (7)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

    (8)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

    (9)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

    (10)  ES įstaigų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 VII antraštinės dalies 1 ir 2 skyriuose, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), ir be pakeitimų įtrauktos į Bendrosios įmonės finansinį reglamentą.

    (11)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).

    (12)  Bendrajame finansavimo susitarime tarp Europos Komisijos ir Bendrosios įmonės nustatyta, kad „Bendroji įmonė, atstovaujama jos kompetentingo organo, tvirtina savo ex post audito strategiją, siekdama pateikti pagrįstą patikinimą dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo“ ir kad „ex post audito strategija grindžiama procedūrų ir operacijų imties, susijusios su visais naudos gavėjais ar su jų imtimi, nagrinėjimu, ir joje visų pirma yra tinkamai atsižvelgiama į susijusias rizikas“.

    (13)  Reglamento (EB) Nr. 74/2008 12 straipsnyje nustatyta, kad „bendroji įmonė ARTEMIS užtikrina, kad jos narių finansiniai interesai būtų tinkamai saugomi atlikdama arba pavesdama atlikti tinkamą vidaus ir išorės kontrolę“ ir „bendroji įmonė ARTEMIS atlieka bendrosios įmonės ARTEMIS viešojo finansavimo gavėjų patikrinimus vietoje ir jų finansinį auditą. Šiuos patikrinimus ir auditą atlieka arba tiesiogiai bendroji įmonė ARTEMIS, arba jos vardu ARTEMIS valstybės narės. ARTEMIS valstybės narės gali atlikti, jų manymu, būtinus jų nacionalinio finansavimo gavėjų kitus patikrinimus ir auditą; apie rezultatus jos praneša bendrajai įmonei ARTEMIS“.

    (14)  Kadangi audito susitarimuose nepateikta jokių konkrečių nurodymų (antai, dėl audito metodo ir metodikos, imties dydžio, nacionalinėms finansavimo institucijoms privalomų atlikti finansinių patikrų tipo ir pan.), iki šiol gauta dokumentacija yra daugeliu atveju nepakankama, kad leistų Bendrajai įmonei įvertinti šias strategijas ir jų įgyvendinimą.

    (15)  Pagal ARTEMIS valdybos priimtą ex post audito strategiją Bendroji įmonė bent kartą per metus vertina, ar iš ARTEMIS valstybių narių gauta informacija suteikia pakankamą patikinimą dėl atliktų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo. Audito pabaigoje tik keturios ARTEMIS valstybės narės buvo atsiuntusios informaciją apie atliktus ex post auditus.

    (16)  Bendrosios įmonės ARTEMIS finansinių taisyklių 8 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad biudžete yra nediferencijuoti asignavimai ir diferencijuoti asignavimai. Pastaruosius sudaro įsipareigojimų asignavimai ir mokėjimų asignavimai.

    (17)  Bendrosios įmonės ARTEMIS įstatų 13 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „Po bendrosios įmonės ARTEMIS paskelbtų kvietimų teikti pasiūlymus atrinktų projektų viešąjį finansavimą sudaro nacionaliniai ARTEMIS valstybių narių finansiniai įnašai ir (arba) bendrosios įmonės ARTEMIS finansinis įnašas. Bet kokia viešoji parama pagal šią iniciatyvą, kai taikytina, nepažeidžia procedūrinių ir materialinių valstybės pagalbos taisyklių“.

    (18)  Bendras Graikijos dalyvavimo ARTEMIS projektuose, susijusiuose su 2008, 2009 ir 2010 m. kvietimais teikti pasiūlymus, biudžetas sudaro 12,2 milijono eurų (vertinama, kad 5,7 milijono sudaro nacionalinės lėšos, 2,03 milijono eurų – Bendrosios įmonės įnašas ir likusią dalį – projekto dalyvių įnašai).

    (19)  2006 m. liepos 11 d. Tarybos Reglamento (EB) Nr. 1083/2006, nustatančio bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo 54 straipsnio 5 punkte (OL L 210, 2006 7 31, p. 25) nurodoma, kad „fondų bendrai finansuojamos išlaidos negali būti finansuojamos kitos Sąjungos finansinės priemonės lėšomis“.

    (20)  Bendrosios įmonės finansinių taisyklių 10 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „Asignavimai, nepanaudoti finansinių metų, kuriems jie buvo įrašyti, pabaigoje, panaikinami. Kaip nustatyta 27 straipsnyje, atsižvelgiant į bendrosios įmonės poreikius, panaikinti asignavimai gali būti įtraukiami į ne ilgesnio kaip trejų paskesnių finansinių metų laikotarpio įplaukų ir išlaidų sąmatą. tačiau vadovaujantis ne vėliau kaip vasario 15 d. priimtu valdybos sprendimu jie gali būti perkelti tik į kitus finansinius metus“.

    (21)  2010 m. rugsėjo 22 d. Valdyba patvirtino Bendrosios įmonės vidaus kontrolės sistemą, kurią sudaro 16 vidaus kontrolės standartų. Nepaisant to, kad padaryta nemaža pažanga, kai kurie šių standartų vis dar nėra įgyvendinti.

    (22)  Atliekant finansinį išlaidų tikrinimą, kliaujamasi vien tik nacionalinių institucijų pateiktais sertifikatais. Išskyrus Bendrosios įmonės atliktas projektams priskirtų darbuotojų (kaip veiklai įgyvendinti naudojamų personalo išlaidų rodiklio) patikras, Bendroji įmonė neatlieka jokių kitų finansinių patikrų.

    (23)  Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002.

    (24)  Bendrosios įmonės ARTEMIS finansinių taisyklių 103 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad „Išankstinio finansavimo išmokų palūkanos priskiriamos Bendrosios įmonės įgyvendinamai programai ir išskaičiuojamos iš naudos gavėjams mokėtinų sumų likučio. Palūkanos Bendrajai įmonei neskiriamos, jei išankstinio finansavimo suma nėra didesnė nei 50 000 eurų“.

    (25)  Audito Rūmų ataskaitos dėl bendrosios įmonės ARTEMIS 2010 m. finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais 26 dalis (OL C 368, 2011 12 16, p. 1).


    PRIEDAS

    Bendroji įmonė ARTEMIS (Briuselis)

    Kompetencija ir veikla

    Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

    (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 straipsnio ištraukos)

    Sąjunga gali kurti bendras įmones ar kokias nors kitas struktūras, reikalingas Sąjungos mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo programoms veiksmingai vykdyti.

    Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

    (Tarybos reglamentas (EB) Nr. 74/2008)

    Tikslai

    Bendroji įmonė ARTEMIS prisideda prie Septintosios bendrosios programos ir specialiosios programos "Bendradarbiavimas" temos "Informacijos ir ryšių technologijos" įgyvendinimo.

    Užduotys

    apibrėžti ir įgyvendinti mokslinių tyrimų darbotvarkę, skirtą pagrindinių technologijų, susijusių su įterptosiomis kompiuterinėmis sistemomis įvairiose taikymo srityse, plėtrai,

    remti MTP veiklos įgyvendinimą, visų pirma suteikiant finansavimą projektų, atrinktų paskelbus kvietimus teikti pasiūlymus konkurso būdu, dalyviams,

    skatinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę, skirtą telkti ir koncentruoti Sąjungos, atskirų šalių ir privačių veikėjų pastangas, didinti bendras investicijas į MTP įterptųjų kompiuterinių sistemų srityje.

    siekti Europos pastangų, susijusių su MTP įterptųjų kompiuterinių sistemų srityje, sinergijos ir koordinavimo,

    skatinti MVĮ dalyvauti jos veikloje.

    Valdymas

    Valdyba: valdyba bendrai atsako už bendrosios įmonės veiklą ir prižiūri šios veiklos vykdymą.

    Direktorius: vykdomasis direktorius yra vyriausias pareigūnas, atsakingas už bendrosios įmonės kasdienį valdymą vadovaujantis Valdybos sprendimais.

    Viešųjų institucijų valdyba: Ji atsakinga už sprendimus, susijusius su kvietimų teikti pasiūlymus taikymo sritimi ir biudžetu, pasiūlymų atranką ir viešojo finansavimo skyrimą atrinktiems pasiūlymams.

    Pramonės ir mokslinių tyrimų komitetas: Jis parengia daugiametį strateginį planą, mokslinių tyrimų darbotvarkę ir metinę darbo programą.

    Išorės auditas

    Audito Rūmai.

    Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

    Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

    2011 m. Bendrajai įmonei skirti ištekliai

    Biudžetas: biudžetą sudaro 28,5 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų ir 32 milijonai eurų mokėjimų asignavimų.

    Darbuotojų skaičius 2011 m. gruodžio 31 d.

    Personalo plane numatytos 8 darbo vietos visos buvo užimtos

    Kiti darbuotojai:

    Deleguoti nacionaliniai ekspertai: 0

    Sutartininkai: 5

    Vietiniai darbuotojai: 0

    Iš viso darbuotojų: 13

    kurie užsiima:

    pagrindine veikla: 6

    administracine veikla: 4

    mišria veikla: 3

    2011 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

    2011 m. buvo surengtas kvietimas teikti pasiūlymus, kurio bendras biudžetas 72 milijonai eurų.

    Šaltinis: Bendrosios įmonės pateikta informacija.


    BENDROSIOS ĮMONĖS ARTEMIS ATSAKYMAI

    15, 16 ir 17 dalis

    Mes pripažįstame ex-post audito strategijos svarbą ir Audito Rūmų pastabų aktualumą, tačiau norime pateikti papildomos informacijos:

    1.

    Skirtingose valstybėse narėse taikomos skirtingos finansavimo sistemos ir skirtingi teisiniai reikalavimai, todėl galima atlikti tik baigtų įgyvendinti projektų ex-post auditą. Atsižvelgiant į tai valdybai bus pateiktas pasiūlymas dėl specialiųjų bendrosios įmonės ex-post audito strategijos pataisų, kurias valdyba turėtų patvirtinti 2012 m. gruodžio mėn.

    2.

    Atsižvelgdami į tai ir žinodami, kad pirmoji projektų grupė ar dalis šios grupės projektų (vykdomų pagal 2008 m. paskelbtą kvietimą dalyvauti konkurse) bus baigti 2011 m., ex-post auditui pradėjome ruoštis 2011 m. pradžioje (iš karto po to, kai ex-post audito strategiją patvirtino bendrosios įmonės valdyba) pradėdami rinkti valstybių narių dokumentaciją apie kiekvienos šalies ex-post audito strategiją.

    3.

    Per 2011 m. gavome tik vieną baigto įgyvendinti projekto sertifikatą ir informaciją apie ex-post auditą, dar 15 atsakymų buvo pateikta per pirmąjį 2012 m. ketvirtį. Išties, 2012 m. balandžio mėn., kai buvo atliekamas auditas, iš valstybių narių gauta informacija buvo neišsami, tačiau reikia pažymėti, kad per 2012 m. šioje srityje padaryta didžiulė pažanga.

    4.

    Dėl šių priežasčių ir įvertinus tai, kad trūksta dokumentų apie padėtį 2011 m., ex-post audito strategijos vykdymas nepaminėtas vykdomojo direktoriaus patikinimo pareiškime, tačiau, be abejonės, bus įtrauktas į 2012 m. metinę veiklos ataskaitą.

    24 dalis

    Finansinių taisyklių 10 straipsnio 1 dalis perkelta iš agentūrų veiklą reglamentuojančio finansinio pagrindų reglamento, kuriuo bendroji įmonė visapusiškai vadovaujasi tvarkydama įsipareigojimų asignavimus. Tokį prašymą (dėl mokėjimų asignavimų) valdybai turi pateikti tos agentūros, kurios pajamų perviršį grąžina Europos Komisijai. Bendrosios įmonės ARTEMIS įstatų 15 straipsnyje tokia galimybė uždrausta, išskyrus atvejus, kai įmonės veikla nutraukiama.

    28 dalis

    Komisijos Vidaus audito tarnyba nuo 2010 m. lapkričio 25 d. atlieka bendrosios įmonės ARTEMIS vidaus auditą ir atsižvelgdama į šios bendrosios įmonės darbuotojų skaičių, maloniai sutiko vykdyti ir šios įmonės vidaus auditoriaus funkcijas. Užsitęsusios Vidaus audito tarnybos ir Komisijos derybos tebevyksta, dėl to šio plano įgyvendinimas vėluoja. Tai patvirtino Vidaus audito tarnyba 2012 m. sausio 25 d. surengtame valdybos posėdyje. Bendroji įmonė tikisi, kad Vidaus audito tarnyba pačiu artimiausiu metu pradės vykdyti šias funkcijas. Iki tol vykdomojo direktoriaus sprendimu ši Vidaus audito tarnybos funkcija vykdoma kolektyviniuose (visos komandos narių) išorės susitikimuose, kuriuose sprendžiami pagrindiniai šio proceso tobulinimo klausimai.

    30 dalis

    Pritariame šiai pastabai, tačiau siekdami, kad mūsų finansinių taisyklių keitimo procedūra būtų kuo paprastesnė ir vyktų sparčiau, šias taisykles nusprendėme tikslinti baigus dabar vykstančią bendrojo finansinio reglamento peržiūrą, kartu su kitomis pataisomis.

    32 dalis

    Abiejose ataskaitose (metinėse finansinėse ataskaitose ir metinėje veiklos ataskaitoje) skirtumai atsirado dėl skirtingų taikytų kriterijų. Metinėje veiklos ataskaitoje pateikti visų rūšių kreditų (lėšų) šaltiniai (išnaša po 1 lentele), o metinėse finansinėse ataskaitose nurodytos tik einamųjų metų biudžeto lėšos.


    Top