Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0850

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl gabenamų akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas laikinas akcizų mokėjimo atidėjimas, kompiuterizuotos stebėjimo procedūros veikimo ir dėl akcizų srities administracinio bendradarbiavimo taisyklių taikymo pagal Sprendimo Nr. 1152/2003/EB 8 straipsnio 3 dalį, Direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalį, Tarybos reglamento (EB) Nr. 2073/2004 35 straipsnio 1 dalį ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 389/2012

    /* COM/2013/0850 final */

    52013DC0850

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl gabenamų akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas laikinas akcizų mokėjimo atidėjimas, kompiuterizuotos stebėjimo procedūros veikimo ir dėl akcizų srities administracinio bendradarbiavimo taisyklių taikymo pagal Sprendimo Nr. 1152/2003/EB 8 straipsnio 3 dalį, Direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalį, Tarybos reglamento (EB) Nr. 2073/2004 35 straipsnio 1 dalį ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 389/2012 /* COM/2013/0850 final */


    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    dėl gabenamų akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas laikinas akcizų mokėjimo atidėjimas, kompiuterizuotos stebėjimo procedūros veikimo ir dėl akcizų srities administracinio bendradarbiavimo taisyklių taikymo pagal Sprendimo Nr. 1152/2003/EB 8 straipsnio 3 dalį, Direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalį, Tarybos reglamento (EB) Nr. 2073/2004 35 straipsnio 1 dalį ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 389/2012

    TURINYS

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI............................ 2

    1........... Įžanga........................................................................................................................... 4

    2........... Santrauka...................................................................................................................... 4

    3........... Akcizais apmokestinamų prekių gabenimo ir stebėjimo kompiuterizavimas................ 5

    4........... Atspausdinta elektroninio administracinio dokumento ar kito komercinio dokumento kopija ir atsarginė procedūra (Tarybos direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalis) ............................ 8

    5........... Konsultacijų išvados dėl akcizų srities administracinio bendradarbiavimo tvarkos..... 9

    6........... Bendros išvados ir perspektyvos................................................................................ 10

    1.           Įžanga

    Europos Sąjungoje akcizai dažniausiai taikomi alkoholiniams gėrimams, tabako gaminiams ir energiniams produktams (variklių degalams ir krosnių kurui, pavyzdžiui, dyzelinui ir gazolinui, elektrai, gamtinėms dujoms, anglims ir koksui). Šių trijų kategorijų produktams akcizus taiko visos ES valstybės narės, o pagrindinės taisyklės, visų pirma, mokesčių struktūra ir minimalūs tarifai, yra suderintos ES lygmeniu, kad būtų užkirstas kelias konkurencijos iškraipymui vidaus rinkoje, kurioje nebeliko fiskalinio pobūdžio kontrolės prie valstybių narių vidaus sienų.

    Kad veiktų akcizų sistema vidaus rinkoje, reikalingos bendros visų kategorijų produktams taikomos nuostatos. Šios nuostatos taikomos visų pirma akcizais apmokestinamų produktų gamybai, sandėliavimui ir gabenimui iš vienos valstybės narės į kitą. Be to, būtina, kad valstybių narių administracijos veiksmingai bendradarbiautų visų šių akcizų klausimais, jei norima sumažinti iškraipymus ir teisingai taikyti akcizus tarpvalstybinėse situacijose. Todėl pirmiau nurodyti konkretiems produktams skirti akcizo teisės aktai yra integruoti į horizontaliąsias taisykles, nustatytas įvairiuose šiuos aspektus reglamentuojančiuose ES teisės aktuose. Šios ataskaitos tikslas – įvertinti šių horizontaliųjų taisyklių veikimą atsižvelgiant į atitinkamus teisės aktuose nustatytus įpareigojimus teikti ataskaitas dėl dviejų pagrindinių aspektų:

    dėl gabenamų akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas laikinas akcizų mokėjimo atidėjimas, kompiuterizuotos stebėjimo procedūros veikimo ir dėl

    administracinio bendradarbiavimo taisyklių akcizų srityje taikymo.

    Todėl tai yra pirmoji Komisijos keliems metams į priekį suplanuoto oficialaus ekonominio vertinimo sudedamoji dalis; bus taip pat vertinamas išsamus kitų materialinės teisės normų, nustatytų Tarybos direktyvoje 2008/118/EB dėl bendros akcizų tvarkos, rinkinys ir peržiūrėtas ES akcizais apmokestinamų prekių gabenimo ir kontrolės sistemos (angl. Excise Movement and Control System, EMCS), kompiuterizuotos akcizais apmokestinamų prekių judėjimo sistemos taikant laikiną akcizų mokesčio atidėjimą Europos Sąjungoje.

    Reikėtų pažymėti, kad dalykas yra techninis, todėl yra neįmanoma iš naujo paaiškinti visas šioje ataskaitoje vartojamas sąvokas ir terminus. Tam pateikiama nuoroda į priede pateiktą Komisijos tarnybų darbinį dokumentą ir į Komisijos specialiose interneto svetainėse[1] pateiktus paaiškinimus. Pridedamame tarnybų darbiniame dokumente šios ataskaitos temos išnagrinėtos išsamiau.

    2.           Santrauka

    Remiantis Komisijos teisiniais įpareigojimais, kurie jai buvo nustatyti atitinkamais teisės aktais, šią ataskaitą sudaro trys skyriai, skirti ES akcizų teisės aktų horizontaliųjų aspektų įgyvendinimui. Kiekvienas skyrius pagrįstas išsamia atitinkamų suinteresuotųjų šalių apklausa, taip pat kitu suinteresuotųjų šalių indėliu, ir Komisijos svarstymais dėl iškeltų klausimų. Pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente išsamiai apžvelgiami trijų konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis rezultatai, taip pat pagrindiniai faktai ir taikyti metodai.

    3 skyriuje aptariamas Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1152/2003/EB dėl akcizais apmokestinamų produktų judėjimo ir priežiūros kompiuterizavimo įgyvendinimas. Šiuo sprendimu nustatyta valdymo tvarka ir akcizais apmokestinamų prekių gabenimo ir kontrolės sistemos (EMCS) centrinio lygmens kūrimo finansavimas.

    Didžioji dalis suinteresuotųjų šalių pranešė, kad sprendimu nustatyta valdymo tvarka veikia gerai, ir mano, kad EMCS yra daug geresnė nei ankstesnė popieriniais dokumentais pagrįsta sistema. Vis dėlto suinteresuotosios šalys pateikė daug naudingų pasiūlymų dėl patobulinimų, ypač siekiant pagerinti EMCS sąsajas su muitinių taikomosiomis programomis. Komisija atsižvelgs į šiuos pasiūlymus ateityje vykdydama teisinį ir techninį darbą.

    4 skyriuje aptariamas Komisijai keliamas reikalavimas pagal Direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalį pateikti ataskaitą apie EMCS atsargines procedūras ir elektroninio administracinio dokumento spausdinimą. Suinteresuotosios šalys iš esmės teigiamai vertino Direktyva 2008/118/EB nustatytą tvarką, tačiau paprašė parengti suderintus atsarginės procedūros dokumentų šablonus, siekiant užtikrinti, kad juos lengvai atpažintų visos suinteresuotosios šalys. Komisija nagrinės, kaip į šiuos pasiūlymus būtų galima atsižvelgti ateityje peržiūrint Komisijos reglamentą (EB) Nr. 684/2009.

    5 skyriuje apibendrinamos konsultacijos su valstybėmis narėmis dėl jų pirmosios patirties taikant Tarybos reglamentą (ES) Nr. 389/2012 dėl administracinio bendradarbiavimo akcizų srityje ir panaikinančio Reglamentą (EB) Nr. 2073/2004. Valstybės narės mano, kad nauja tvarka yra geresnė nei ankstesnė e. formomis pagrįsta sistema, nes ją taikant galima geriau kontroliuoti darbo eigą ir lengvai naudotis administracinio bendradarbiavimo informacijos archyvu. Buvo pateikta įvairių pasiūlymų, kaip pagerinti EMCS funkcionalumą, į kuriuos Komisija atsižvelgs ateityje tobulindama EMCS ir prireikus priimdama atitinkamus įgyvendinimo aktus.

    3.           Akcizais apmokestinamų produktų gabenimo ir stebėjimo kompiuterizavimas

    2003 m. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė Sprendimą Nr. 1152/2003/EB dėl akcizais apmokestinamų produktų judėjimo ir priežiūros kompiuterizavimo. Sprendime reikalaujama, kad Komisija teiktų Europos Parlamentui ir Tarybai įgyvendinimo ataskaitą.

    Remdamasi šiuo sprendimu, 2004–2009 m. laikotarpiu Komisija ir valstybės narės turėjo nustatyti ir sukurti EMCS. Buvo numatyta, kad pagrindinės EMCS funkcijos pradės veikti 2009 m. balandžio 1 d. (visose valstybėse narėse visi veiklos vykdytojai galėjo išsiųsti elektroninius administracinius dokumentus išsiųsdami elektronines gavimo ataskaitas, lygiagrečiai toliau taikydami popieriniais dokumentais pagrįstą sistemą). Buvo numatyta, kad sistema pradės pilnai veikti nuo 2010 m. sausio 1 d. (EMCS turėjo būti taikoma visoms gabenamoms prekėms, kurioms taikomas laikinas akcizų mokesčio atidėjimas).

    Remiantis Komisijos ir visų valstybių narių diskusijomis, ir diskusijomis Akcizo mokesčių komitete, buvo nustatyta, kad įgyvendinti pradinį planą yra neįmanoma. Kelios valstybės narės patvirtino, kad įdiegiant EMCS iškilo techninių problemų. Taip pat buvo teisinių apribojimų, nes diskusijos Taryboje dėl direktyvos, kuri suteiktų teisinį pagrindą EMCS, pasiūlymo truko ilgiau, nei tikėtasi iš pradžių.

    Todėl Komisija pasiūlė peržiūrėti EMCS įgyvendinimo planą ir pateikė dvi galimybes:

    1)       atidėti EMCS įgyvendinimą ir diegimą vieneriems metams (iki 2010 m. balandžio 1 d.), nekeičiant etapų ir taikymo srities specifikacijose nurodytos strategijos;

    2)       leisti toms valstybėms narėms, kurios iki 2010 m. balandžio mėn. (pavyzdžiui, 2009 m. rugsėjo 1 d.) pasirengs įdiegti ir taikyti EMCS tarpusavyje, imtis tos veiklos.

    2008 m. liepos 2 d. įvykusiame 25-ajame Muitų politikos darbo grupės posėdyje už akcizus atsakingi generaliniai direktoriai didžiąja balsų dauguma nusprendė remti 1-ąjį scenarijų.

    EMCS pirmasis taikymo etapas prasidėjo 2010 m. balandžio mėn.: sistema buvo taikoma lygiagrečiai su popierinių dokumentų sistema, veikiančia nuo 1993 m. EMCS visiškai pakeitė popierinių dokumentų sistemą nuo 2011 m. sausio 1 d.

    2012 m. sausio 1 d. pradėtas antrasis EMCS taikymo etapas. Antrasis etapas apėmė kontrolės veiksmų registravimą, pranešimus apie gabenimo veiksmus ir valstybių narių administracinio bendradarbiavimo informacijos mainus.

    Komisija atliko tris ekonominė veiklos vykdytojų ir valstybių narių administracijų apklausas dėl įvairių EMCS aspektų. Šiame skyriuje aptariami sprendimo įgyvendinimo apklausos rezultatai. Kitų apklausų rezultatai aptariami tolesniuose šios ataskaitos skyriuose.

    Per šią apklausą gautas 131 atsakymas iš 104 pavienių ekonominės veiklos vykdytojų ir Europos prekybos federacijos, taip pat gauti 27 atsakymai iš 23 valstybių narių. Didžioji dauguma suinteresuotųjų šalių mano, kad apskritai sprendimo tikslai įgyvendinti patenkinamai.

    Suinteresuotosios šalys teigia, kad sprendimu nustatyta valdymo tvarka yra taikoma tinkamai: EMCS projektas buvo pakankamai naudingas visoms suinteresuotosioms šalims, o sprendimų priėmimo tvarka apskritai atitinka lūkesčius. Todėl Komisija nesiūlys persvarstyti sprendimą.

    Ekonominės veiklos vykdytojai yra apskritai patenkinti dabartine su EMCS projektu susijusių konsultacijų, teikiamų per Ryšių palaikymo akcizų klausimais grupę, tvarka. Tačiau kai kurie ekonominės veiklos vykdytojai norėtų, kad susitikimai su Ryšių palaikymo akcizų klausimais grupe būtų dažnesni ir būtų dažniau aptariami praktiniai aspektai. Jie taip pat pageidautų, kad Komisija dažniau atliktų verslininkų apklausas dėl EMCS. Komisija tirs, kaip būtų galima geriausiai atsižvelgti į šiuos prašymus.

    Didžioji dauguma suinteresuotųjų šalių taip pat mano, kad EMCS yra daug geresnė nei ankstesnė popieriniais dokumentais pagrįsta sistema. Tai įrodo labai mažas techninių klaidų lygis (techninių klaidų užregistruota dėl mažiau nei 1 % gabenimo atvejų) ir labai trumpas laikas, kurio reikia akcizais apmokestinamoms prekėms nugabenti (vidutiniškai 6,8 dienų nuo elektroninio administracinio dokumento patvirtinimo iki pranešimo apie prekių gavimą iš paskirties vietos).

    Tačiau kol kas yra keletas spręstinų EMCS aspektų:

              tinkamai neveikia EMCS ir muitinių taikomų programų sąsajos – ekonominės veiklos vykdytojai ir valstybių narių administracijų darbuotojai turi daryti įrašus ranka. Tai ypač būdinga prekių eksporto atvejais, kai eksporto procedūra prasideda kitoje valstybėje narėje nei ta, kurioje įsisteigęs akcizu apmokestinamas ekonominės veiklos vykdytojas, arba jeigu prekės išvežamos iš Europos Sąjungos per kitą valstybę narę;

              ne visada yra aiškiai nustatyta, kokią procedūrą taikyti, kai krovinių gabenimo veiksmai neatitinka įprastos įvykių eigos, dėl ko susidaro teisinis netikrumas ir kyla papildoma našta ekonominės veiklos vykdytojams ir valstybėms narėms;

              ekonominės veiklos vykdytojai vis dar yra priversti vėluoti dėl to, kad pavėluotai išplatinama informacija apie ekonominės veiklos vykdytojams suteiktus leidimus kitose valstybėse narėse;

              kai kurie gavėjai ir kai kurios valstybės narės, veikiančios kaip paskirties valstybės narės, vis dar susiduria su siuntėjų duomenų kokybės problema.

    Siekiant išspręsti jungčių su muitinės sistemomis problemas, bus nurodyta, kada ateityje bus išleista geresnes sąsajas su muitinės sistemomis turinti EMCS. Komisija taip pat stengsis į naujas muitinių taikomąsias programas, kurios bus sukurtos siekiant visiškai įgyvendinti Sąjungos muitinės kodeksą, įtraukti akcizais apmokestinamoms prekėms taikomus specialius reikalavimus. Tai taip pat apims Direktyvos 2008/118/EB dėl bendros akcizų tvarkos nuostatų peržiūrą.

    Komisija nagrinėja, kaip geriau valdyti nestandartines situacijas, kad būtų galima į būsimą EMCS versiją įtraukti naujų funkcijų. Tam gali būti persvarstoma Direktyva 2008/118/EB, siekiant išaiškinti ir plačiau taikyti esamas šios srities nuostatas.

    Komisija priėmė naują įgyvendinimo reglamentą (Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) Nr. 612/2013), kuriame numatytas ekonominės veiklos vykdytojų leidimų paskirstymas tarp valstybių narių realiuoju laiku. Leidimų paskirstymo realiuoju laiku tvarka pradės veikti ne vėliau kaip 2015 m. sausio 1 d.

    Komisija bendradarbiauja su valstybėmis narėmis siekdama pagerinti EMCS taikomųjų programų atitikties testavimą, kad būtų galima sumažinti problemų dėl neteisingų duomenų tikimybę.

    Galiausiai, suinteresuotųjų šalių buvo paprašyta pasiūlyti priemones, kurios padėtų išmatuoti EMCS veiksmingumą ateityje. Suinteresuotosios šalys yra iš esmės vieningos dėl ateityje taikytinų veiksmingumo įvertinimo priemonių:

              laikas, per kurį užbaigiamas gabenimas;

              laikas, per kurį atsiliepiama į administracinio bendradarbiavimo prašymus;

              gabenimo atvejai, kuriuose nustatytos klaidos, procentinė dalis;

              eksportui skirtų prekių gabenimo veiksmų, dėl kurių galutinį įforminimą reikėjo daryti ranka, procentinė dalis;

              išmatuojama sumažėjusi administracinė našta / mokestinių pajamų surinkimo pagerėjimas.

    1–3 punktuose nurodyti vertinimo kriterijai gali būti iš esmės atlikti automatiškai. Dėl 4 ir 5 punktuose nurodytos informacijos reikės atlikti papildomus tyrimus, siekiant nustatyti geriausią tokios informacijos surinkimo būdą.

    Komisija rengia įgyvendinimo reglamentą dėl statistikos, pagrįstą Tarybos reglamento (ES) Nr. 389/2012 34 straipsniu, ir atsižvelgs į šias rekomendacijas rengdama įgyvendinimo reglamentą ir peržiūrėdama EMCS CS/MISE komponento veikimą.[2]

    4.           Popierinė elektroninio administracinio dokumento ar kito komercinio dokumento kopija ir taikoma atsarginė procedūra (Tarybos direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalis)

    Šis ataskaitos skyrius parengtas remiantis Tarybos direktyvos 2008/118/EB 45 straipsnio 1 dalimi, kuria reikalaujama, kad Komisija pateiktų Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą dėl EMCS atsarginių procedūrų, kurios reglamentuojamos direktyvos 26 ir 27 straipsniais, ir lydimojo dokumento, numatyto direktyvos 21 straipsnio 6 dalyje, spausdinimo. Siekdama parengti šią ataskaitą, Komisija atliko valstybių narių ir prekybininkų atstovų apklausą, kad įvertintų šios tvarkos veiksmingumą ir naudingumą. Be to, buvo pateikti keli bendro pobūdžio klausimai dėl EMCS, siekiant nustatyti tolesnių tyrimų kryptį. Iš viso gauti 104 atsakymai į klausimyną; buvo galima nustatyti dvi atskiras apklausos dalyvių grupes – valstybes nares ir prekybininkus.

    Atsakymai į klausimyną padeda geriau suprasti dabartinę atsarginę procedūrą ir problemas, kurios gali iškilti spausdinant lydimąjį dokumentą. Didžioji dauguma apklausoje dalyvavusių valstybių narių ir verslininkų buvo patenkinti esama atsargine procedūra. Tačiau dauguma abiejų grupių apklausos dalyvių pareiškė, kad būtina visoms valstybėms narėms turėti suderintos formos atsarginės procedūros dokumentą. Dauguma valstybių narių mano, kad parengus suderintą šabloną, kuriame būtų nurodyti tik esminiai duomenys, sumažėtų poreikis keisti atsarginės procedūros dokumentus kaskart, kai įdiegiama nauja EMCS versija. Kai kuriems apklausoje dalyvavusiems prekybininkams prioritetinė užduotis yra poreikio taikyti atsarginę procedūrą sumažinimas tiriant būdus, kaip pagerinti prieigą prie nacionalinės EMCS.

    50 % apklausoje dalyvavusių valstybių narių manė, kad būtų naudinga popierinėje elektroninio lydimojo dokumento (e–AD) kopijoje naudoti brūkšninį kodą, kurį sudarytų dokumento administracinės nuorodos kodas. Beveik 40 % apklausoje dalyvavusių valstybių narių ir prekybininkų pareiškė, kad būtina turėti suderintos formos dokumentą. Vertėtų parengti suderintą šabloną su brūkšniniu kodu. Taip būtų lengviau atpažinti popierinį dokumentą ir tai padėtų išspręsti kalbines problemas, kylančias dėl to, kad popieriniai dokumentai turi būti visomis oficialiosiomis kalbomis. Vis dėlto apklausos dalyviai didesnę pirmenybę teikė atsarginei procedūrai, nes didžioji dalis jų nurodė, kad būtina turėti suderintą atsarginės procedūros dokumentą.

    Atsakydami į bendro pobūdžio klausimus dėl EMCS, dauguma valstybių narių ir prekybininkų teigia, kad jų patirtis naudojant EMCS buvo gera ar net labai gera. Apklausos dalyviai siūlo gerinti sistemą suteikiant galimybę ištaisyti duomenis (e-AD) po patvirtinimo ir greičiau atnaujinti SEED duomenų bazę (laisvai platinamą prekybininkų, įgaliotų gabenti prekes pagal EMCS registrą), kad joje būtų naujausi duomenys. Taip pat labai svarbu išnagrinėti EMCS problemas, susijusias su eksporto procedūra. Per apklausą surinkta informacija bus toliau nagrinėjama, siekiant parengti būsimų tyrimų metodus ir kriterijus, kad būtų galima ateityje apskritai vertinti EMCS ir Direktyvos 2008/118/EB įgyvendinimą.

    Komisijos siūlomi veiksmai:

    · parengti atsarginės procedūros suderintus šablonus visose valstybėse narėse;

    · išnagrinėti, kaip būtų galima pagerinti prieigą prie EMCS nacionalinių sistemų, kad nereikėtų taikyti atsarginės procedūros;

    · būtų galima pasiūlyti suderintą šabloną popieriniam e-AD dokumentui. Tai padėtų sumažinti kalbinius sunkumus. Šablonai galėtų būti pagrįsti standartiniais prekybos dokumentais, pvz., CMR kelių transporto važtaraščiu. Tai turėtų būti įdiegta savanoriškais pagrindais kaip bandomasis projektas;

    · ARC[3] numeris, nurodantis atskirai kiekvieną gabenimą, turėtų būti pateiktas kaip brūkšninis kodas popieriniame dokumente, siekiant palengvinti tikrinimus keliuose ir padėti prekybininkams nustatyti siuntas.

    Prireikus Komisija įtrauks pirmiau nurodytas rekomendacijas į kitą Komisijos reglamento (EB) Nr. 684/2009 pakeitimą, kuriame nurodomas EMCC elektroninių pranešimų turinys ir atsarginės procedūros dokumentų struktūra.

    5.           Konsultacijų išvados dėl akcizų srities administracinio bendradarbiavimo tvarkos

    Tarybos reglamentas (ES) Nr. 389/2012 įsigaliojo 2012 m. liepos mėn. – juo pakeistas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2073/2004. Naujajame reglamente išaiškinama ir suderinama ekonominės veiklos vykdytojų registravimo tvarka, informacijos mainai, veiklos statistikos surinkimas ir Komisijos bei valstybių narių pareiga palaikyti ir plėtoti EMCS.

    Pirmąją ataskaitą dėl šio reglamento veikimo reikės pateikti 2017 m., tačiau buvo laikoma, kad yra naudinga gauti pirmąją valstybių narių nuomonę apie reglamento taikymą, visų pirma dėl EMCS, nes reglamentu įgaliojama ja naudotis visomis įprastomis aplinkybėmis.

    Iki šiol naujasis reglamentas valstybių narių bendradarbiavimui nepadarė didelio poveikio. Niekas reikšmingai nepakito nepaisant padidėjusios Centrinės su akcizais susijusių ryšių įstaigos atsakomybės.

    EMCS 3 etape (nuo 2012 m. sausio mėn.) buvo labai sėkmingai pakeistos e. formos – tai didžioji dauguma valstybių narių laiko sistemos patobulinimu. Vis dėlto reikėtų peržiūrėti dabartinį turinį ir darbo srautus, siekiant nustatyti, ar reikalingi papildomi patobulinimai, kad būtų patenkinti konkretūs verslo poreikiai.

    Valstybės narės norėtų, kad būtų sukurtas EMCS sistemos grįžtamojo ryšio pranešimas ir susijusi nuostata atitinkamame įgyvendinimo reglamente – tai leistų informuoti užklausą pateikusias valstybes nares apie vėlesnius veiksmus, atliktus remiantis gauta informacija.

    Kai kurios valstybės narės kritikavo dabartinę EMCS atsarginę procedūrą. Į dokumentų srauto procesą valstybės narės ne būtinai yra įtraukiamos, todėl laikoma, kad taip suteikiamos galimybės sukčiauti. Šios valstybės narės norėtų, kad susijusios valstybės narės būtų įtrauktos į dokumentų srauto procesą, kuris vykdomas lygiagrečiai su e-AD dokumentų srautu.

    Kai kurios valstybės narės norėtų, kad būtų taikomas naujos formos pranešimas, kuris leistų perduoti informaciją tais atvejais, kai tikrinamas ekonominės veiklos vykdytojas negali pateikti akcizais apmokestinamų prekių dokumentų.

    Kai kurios valstybės narės praneša, kad į dalį administracinio bendradarbiavimo užklausų neatsiliepiama per vieno–trijų mėnesių laikotarpį arba visai neatsiliepiama. Tam įtakos gali turėti tai, kad EMCS neįdiegta Reglamentu (ES) Nr. 389/2012 numatyta galimybė atmesti administracinio bendradarbiavimo prašymą arba pateikti tokio atmetimo priežastis, nors yra galimybė atmesti prašymą dėl EMCS užregistruotos prekių gabenimo istorijos pateikimo. Kai kurios valstybės narės taip pat pasiūlė pritaikyti sistemą daliniams atsakymams į užklausas.

    Laikoma, kad SEED veikia gerai ir iki šiol buvo patikimiausia priemonė. Galima tikėtis, kad į Komisijos įgyvendinimo reglamentą (EB) Nr. 612/2013 įtraukus paslaugos lygio reikalavimus padėtis dar pagerės.

    Ateityje EMCS funkcijos turėtų būti išplėstos teikiant didesnę paramą rizikos analizei.

    Į šiuos svarstymus Komisija atsižvelgs savo būsimoje teisinėje ir techninėje veikloje.

    6.           Bendros išvados ir perspektyvos

    Komisijos apklausos dėl pagrindinių horizontaliųjų taisyklių, susijusių su akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo atidėjimas, kompiuterizuotos stebėjimo procedūros veikimo, ir akcizų srities administracinių bendradarbiavimo taisyklių taikymo, aiškiai parodo, kad dabartinės taisyklės veikia patenkinamai. Vis dėlto buvo gauta daug naudingų pasiūlymų dėl pagerinimo, visų pirma dėl EMCS sąsajų su muitinių taikomosiomis programomis, atsarginės procedūros dokumentų didesnio suvienodinimo, ir konkretūs pasiūlymai dėl kai kurių EMCS funkcijų. Komisija ketina kartu su valstybėmis narėmis į tai atsižvelgti atitinkamame techniniame darbe, o prireikus ir įgyvendinimo aktuose.

    Tuo remiantis bus vykdomas išsamesnis ES akcizų sistemos ir visų pirma visos EMCS vertinimas, o visas Direktyvos 2008/118/EB įgyvendinimas bus vykdomas atsižvelgiant į tai, kad nuo 2015 m. gali būti vykdoma teisinės reformos iniciatyva.

    [1]               http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/excise_duties/circulation_control/index_en.htm

    [2]               Šis EMCS komponentas valdo veiklos duomenų pateikimą ir statistinių ataskaitų parengimą, todėl jis suteiks didžiąją dalį informacijos, reikalingos veiklos ataskaitoms.

    [3]               Administracinis nuorodos kodas — žr. taip pat : http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/faq/faq_2898_en.htm – rasite išsamesnius duomenis ir paaiškinimus

    Top