Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0224(03)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 55, 2012 2 24, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.2.2012   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 55/25


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    2012/C 55/08

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „ABENSBERGER SPARGEL/ABENSBERGER QUALITÄTSSPARGEL“

    EB Nr.: DE-PGI-0005-0852-26.01.2011

    SGN ( X ) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas:

    „Abensberger Spargel/Abensberger Qualitätsspargel“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

    Vokietija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

    3.1.   Produkto rūšis:

    1.6 klasė.

    Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

    Smidras (lot. Asparagus officinalis) yra smidrinių šeimos augalas. Valgomieji stiebai yra daugiamečio kero ūgliai, parduodami nulupti arba nenulupti. „Abensberger Spargel“ smidrai (Abensbergo smidrai) auginami pagal gerosios ūkininkavimo patirties taisykles.

    Blyškūs baltos arba violetinės spalvos „Abensberger Spargel“ smidrai turi būti ne ilgesni kaip 22 cm, o žalios spalvos smidrai – ne ilgesni kaip 27 cm.

    „Abensberger Spargel“ smidrai apdorojami pagal UNECE standartą FFV04 (Asparagus), išskyrus augintojo tiesiogiai vartotojui parduodamus smidrus. Vis dėlto šis standartas taip pat turėtų būti taikomas ne mažiau kaip 5 mm skersmens baltiems ir violetiniams smidrams. Be to, sulaužyti smidro ūgliai gali būti parduodami kaip smidro ūglių gabalėliai.

    „Abensberger Spargel“ smidrai turi savo būdingą stiprų, pikantišką smidrų skonį. Smidrai pjaunami kartą arba du kartus per dieną, nupjauti jie rūpestingai ir tinkamai apdorojami, todėl visais pardavimo būdais vartotojams tiekiami švieži „Abensberger Spargel“ smidrai.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams):

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams):

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

    „Abensberger Spargel“ smidrai turi būti užauginti ir jų derlius surinktas nustatytoje geografinėje vietovėje.

    Auginimo vietoje Abensberge („Abensberg“) auginami smidrai daugiausia kultivuojami blyškių smidrų pavidalo. Blyškūs smidrai auginami po žeme didelėse žemės sankasose. Dėl to, kad trūksta saulės šviesos, tokiose sankasose į viršų augantys ūgliai nepažaliuoja, o susidaro balti ar, pagal aplinkybes, baltai rausvi ūgliai, kurių galiukai yra nuo baltos iki violetinės spalvos; jų ilgis paprastai būna 22 cm.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

    Tiesiai iš lauko pargabenti smidrai pirmiausiai gausiai nupilami vandeniu, o pabaigoje nuplaunami šviežiu vandeniu (vandentiekio vandeniu).

    Nupjautus ir nuplautus smidrus būtina staigiai atvėsinti, kad būtų išsaugota jų kokybė. Staigus atvėsinimas – kuo greitesnis surinkto smidrų derliaus atšaldymas lediniu vandeniu iki 1–2 °C temperatūros. Taip išlaikomas produkto šviežumas ir švelnumas, taip pat išlieka jo dramblio kaulo spalva. Šios priemonės taip pat iki minimumo sumažina bakterijų ir grybelių, kurie gali pakenkti produkto kokybei, augimą.

    Tada stiebai tinkamai perpjaunami išilgai ir surūšiuojami. Tam skersai ūglio ašiai, be nuokrypio nupjaunami smidrų ūglių galai. Taip kiek įmanoma sumažinamas pjūvio plotas, tad ir vandens praradimas, be to, sumažinama bakterijų patekimo tikimybė. Jei smidras tuščiaviduris ar apatinis jo galas sumedėjęs, jis tinkamu pjūviu patrumpinamas iki mažesnio nei 22 cm ilgio (ar 27 cm žalios spalvos smidrų atveju), kad būtų užtikrinta aukšta produkcijos kokybė.

    Toliau jie turi būti laikomi sandėlyje, kuriame temperatūra 1–2 °C, o drėgmė labai didelė (99 proc.), tačiau ne vandenyje. Augintojai turi pasirūpinti, kad smidrai visą laiką būtų laikomi vėsiai. Apdorojimo, atvėsinimo, taip pat atitinkamai pardavimo patalpos turi atitikti higienos reikalavimus.

    Minėtomis priemonėmis, kuriomis gerokai viršijami teisiškai nustatyti minimalūs reikalavimai, prisidedama prie didelio produkto higieniškumo, taip pat aukštos jo kokybės.

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

    Parduodami užrašu „Abensberger Qualitätsspargel“ pažymėti smidrai taip pat turi būti pažymėti šiuo logotipu.

    Image

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

    Kelheimo apskrityje esančiai geografinei vietovei priklauso visų pirma vadinamoji smėlio juosta (vok. Sandgürtel) tarp Zygenburgo, Noištato prie Dunojaus, Abensbergo ir Langkvaido.

    5.   Ryšys su geografine vietove:

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

    Apie Karmelitų ordino ūkininkavimą Maximilianas Georgas Kroissas rašė, kad smidrai Abensbergo regione auginti veikiausiai jau 1730 m. Tame šaltinyje taip pat minima, kad istorikas Angrüneris klysta manydamas, kad pirmieji smidrai Abensberge užauginti apie 1900 m. Kroissas pabrėžia, kad savo smidrais Abensbergas žymus ir mūsų dienomis.

    Abensbergo apylinkės – vadinamoji smėlio juosta tarp Zygenburgo, Noištato prie Dunojaus, Abensbergo ir Langkvaido – dėl optimalių dirvožemio savybių ir klimato sąlygų puikiai tinka smidrams auginti. Smidrų auginimo regione vyrauja geros pagrindinės klimato sąlygos smidrams auginti: vidutinė metinė temperatūra – 9,8 °C, vidutinis metinis kritulių kiekis – 703 mm. Bavarijos dirvožemio informacijos sistemos geologinių duomenų atlaso duomenimis, čia vyrauja smėlėtas dirvožemis. Tuo pačiu šiame dirvožemyje paprastai daugiau mineralinių medžiagų ir dumblo nei kitose gerai žinomose Vokietijos smidrų auginimo vietovėse. Dėl šių priežasčių susidaro stiprus, pikantiškas „Abensberger Spargels“ smidrų skonis.

    Visų pirma „Abensberger Spargels“ smidrai auginami šių rūšių dirvožemyje:

    smėlio (S),

    smėlio su molio priemaišomis (Sl),

    molingo smėlio (lS),

    ypatingai molingo smėlio (SL).

    Siekiant užtikrinti, kad „Abensberger Spargel“ smidrai būtų ypatingo skonio ir šviežumo, jie auginami laikantis minėtų dirvožemio parinkimo ir smidrų apdorojimo kriterijų.

    210 hektarų plote smidrus augina 70 įmonių. Abensbergo rajonas yra viena iš svarbiausių Bavarijos smidrų auginimo vietovių. Be to, vietiniai ūkininkai savo smidrų auginimo metodus nuolat plėtojo ir tobulino.

    5.2.   Produkto ypatumai:

    „Abensberger Spargel“ smidrų kokybė priklauso nuo aprašytų klimato sąlygų, taip pat nuo dirvožemio rūšių nurodytoje vietovėje.

    Ypač gerą „Abensberger Spargel“ smidrų vardą pripažįsta vartotojai, o žinovai šiuos smidrus laiko ypatingu delikatesu. Abensbergo smidrai – tradicinis bavariškas patiekalas, įrašytas į Bavarijos žemės ūkio reikalų ministerijos tvarkomą internetinę tradicinių patiekalų duomenų bazę (http://www.food-from-bavaria.de).

    Greta pavadinimo „Abensberger Spargel“, jau dešimtmetį šis produktas parduodamas su užregistruotu bendruoju prekės ženklu „Abensberger Qualitäts-Spargel“. Šio bendrojo ženklo įstatuose nurodyta užtikrinti aukštą produkto kokybę.

    Už aukštą produkto kokybę vartotojai pasirengę sumokėti daugiau. Todėl „Abensberger Spargel“ smidrai kainuoja brangiau už gerai žinomus Šrobenhauzeno smidrus.

    Abensbergo smidrai gerai žinomi dar ir todėl, kad išleista Abensbergo smidrų receptų knyga. Be to, šią delikatesinę regiono daržovę ištisus metus garsina išrinkta „Abensbergo smidrų karalienė“. 2007 m. atšvęstas 75 metų smidrų auginimo lauko sąlygomis Abensberge jubiliejus.

    Aukštos kokybės Abensbergo smidrų augintojų grupė (Erzeugergemeinschaft Abensberger Qualitätsspargel e.V.) rekomenduoja tik tas smidrų rūšis, kurios remiantis su specifikacija susijusiais jusliniais bandymais labiausiai atitinka agronominius (auginimo lauke) ir skonio reikalavimus.

    Kasmet atnaujinamą šių rūšių sąrašą ši grupė skelbia savo interneto svetainėje http://www.qualitaetsspargel.de/

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

    „Abensberger Spargel“ smidrų ypatingosios savybės priklauso ne vien nuo klimato ir specialių šio regiono dirvožemio tipų, bet ir nuo senų tradicijų auginti smidrus šioje vietovėje ir nuo smidrus auginusių ūkininkų kartų sukauptos patirties. Dėl lengvo, smėlingo, tačiau lyginant su kitomis auginimo vietovėmis mineralinėmis medžiagomis turtingo ir kažkiek dumblėto dirvožemio, taip pat dėl kasdien renkamo derliaus, „Abensberger Spargel“ smidrų stiebai yra ypač švelnūs, o jų skonis yra stipresnis ir pikantiškesnis nei kitur užaugintų smidrų.

    Geras vardas:

    Dėl griežtų „Abensberger Qualitäts-Spargel“ augintojų grupės nurodymų ((http://www.qualitaetsspargel.de/index.php/erzeuger/qualitaetsordnung) dėl smidrų auginimo ir paruošimo, kurių kai kurie gerokai viršija nustatytus standartus, dešimtmečiais rinkai tiekiami išskirtinai aukščiausios kokybės „Abensberger Spargel“ smidrai. Todėl šis produktas tarp vartotojų turi labai gerą vardą. Šis geras vardas matyti ir iš oficialių kainų duomenų. Dėl to, kad yra taip gerai vertinami, „Abensberger Spargel“ smidrai rinkoje gali būti parduodami brangiau nei iš kitur kilę smidrai.

    Šiuo metu smidrų auginimas apie 210 ha plote yra vienas iš svarbiausių Abensbergo rajono ekonominių veiksnių.

    Geografinėje vietovėje gyvenantys augintojai savo smidrų auginimo žinias ir patirtį iš kartos į kartą perduoda daugiau kaip 70 metų. Šiomis žiniomis ir patirtimi užtikrinama aukščiausia kokybė, kuri yra sėkmingos prekybos pagrindas.

    Per smidrų sezoną, kuris regione laikomas penktuoju metų laiku, iš toli ir arti atvyksta daug vienos dienos ekskursijų ir turistų. Tokiu metu smidrai – svarbiausia daržovė ir namų, ir restoranų virtuvėse. Vietiniai gyventojai ir lankytojai, kurie suplaukia į Abensbergą per smidrų derlių, stebinami vis išradingesniais receptais. Tokiu metu kassavaitiniai ir smidrų turgūs pasiekia savo didžiausią smidrų gaminių apyvartos dalį.

    Nuo 1996 m. kasmet karūnuojama „Abensbergo smidrų karalienė“. Ji dalyvauja radijo ir televizijos laidose, duoda interviu spaudai ir garsina „Abensberger Spargels“ smidrų vardą už regiono ribų.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

    2010 m. gegužės 14 d. Markenblatt, tomas Nr. 19, 7a–aa dalis, p. 8178.

    http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/13351


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top