Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(14)

Ataskaita dėl Europos aplinkos agentūros 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymais

OL C 388, 2012 12 15, p. 80–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 388/80


ATASKAITA

dėl Europos aplinkos agentūros 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymais

2012/C 388/14

ĮVADAS

1.

Europos aplinkos agentūra (toliau – Agentūra), įsikūrusi Kopenhagoje, įsteigta Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 1210/90 (1). Agentūros užduotis – sukurti stebėjimo tinklą, per kurį Komisijai, Parlamentui, valstybėms narėms ir apskritai visai visuomenei būtų teikiama patikima informacija apie aplinkos būklę. Ši informacija pirmiausiai turi sudaryti galimybę Europos Sąjungai ir valstybėms narėms imtis aplinkos apsaugos veiksmų ir įvertinti jų efektyvumą (2).

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

2.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį testavimą ir svarbiausių Agentūros priežiūros ir kontrolės sistemų kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Agentūros metinių finansinių ataskaitų (3), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (4) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (5), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

Vadovybės atsakomybė

4.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Agentūros finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (6). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (7) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (8), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Auditoriaus atsakomybė

5.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (9) Agentūros metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

6.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Agentūros finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

7.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, taip pat remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, auditorius, atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgia į subjekto vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas. Atliekant auditą taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

8.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai sudaro pakankamą ir tinkamą pagrindą toliau išdėstytoms nuomonėms pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

9.

Audito Rūmų nuomone, Agentūros metinėse finansinėse ataskaitose (10) Agentūros finansinė būklė 2011 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės (11).

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

10.

Audito Rūmų nuomone, 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Agentūros finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

11.

Toliau pateiktos pastabos šių Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

PASTABOS DĖL AGENTŪROS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINIŲ KONTROLĖS PRIEMONIŲ

12.

Buvo atliktas 6 061 euro mokėjimas vienai tarptautinei aplinkos organizacijai. Jis buvo susijęs su Agentūros darbuotojų dalyvavimu šios organizacijos 2011 m. vasario ir gegužės mėn. organizuotose ekspedicijose. Dėl šių ekspedicijų nebuvo vykdoma jokia viešųjų pirkimų procedūra ir nebuvo sudaryta jokia sutartis. Su jomis susijusios Agentūros papildomos kelionės išlaidos sudarė 11 625 eurus. Vykdomasis direktorius iki 2011 m. balandžio mėn. buvo organizacijos globėjų tarybos narys. Dėl to atsiranda akivaizdus interesų konfliktas.

KITOS PASTABOS

13.

Pastaraisiais metais Agentūra žymiai pagerino įdarbinimo procedūrų skaidrumą. Tačiau audito metu vis dar buvo nustatytas tinkamumo ir atrankos kriterijų, susijusių su atitinkamu profesinės patirties metų skaičiumi, nenuoseklumas. Taip pat nebuvo įrodymų, kad prieš nagrinėjant paraiškas buvo parengtas testų raštu turinys ir privalomas balų skaičius.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario dr. Louis GALEA, 2012 m. rugsėjo 5 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 120, 2002 9 16, p. 1.

(2)  Priede apibendrinta Agentūros kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(3)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje pateikta papildoma informacija apie biudžeto vykdymą ir valdymą.

(4)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita bei svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(5)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(6)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(7)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

(8)  Agentūrų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 VII antraštinės dalies 1 ir 2 skyriuose su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), ir įtrauktos į Agentūros finansinį reglamentą.

(9)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).

(10)  Galutinės metinės finansinės ataskaitos buvo parengtos 2012 m. gegužės 31 d., jas Audito Rūmai gavo 2012 m. birželio 29 d. Su Komisijos ataskaitomis konsoliduotos galutinės metinės finansinės ataskaitos skelbiamos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje kitais metais iki lapkričio 15 d. Jos pateiktos interneto svetainėje http://eca.europa.eu arba www.eea.europa.eu.

(11)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, jei jų nėra, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS)/Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).


PRIEDAS

Europos aplinkos agentūra (Kopenhaga)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 191 straipsnis)

Aplinkos politika

Sąjungos aplinkos politika padeda siekti šių tikslų: išlaikyti, saugoti ir gerinti aplinkos kokybę; saugoti žmonių sveikatą; apdairiai ir racionaliai naudoti gamtos išteklius; remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms spręsti, visų pirma kovai su klimato kaita.

Sąjungos aplinkos politika siekiama aukšto apsaugos lygio atsižvelgiant į skirtingų Sąjungos regionų būklės įvairovę. Ši politika yra grindžiama atsargumo principu bei principais, kad reikia imtis prevencinių veiksmų, kad žala aplinkai pirmiausia turėtų būti atitaisoma ten, kur yra jos šaltinis, ir kad atlygina teršėjas. Rengdama savo aplinkos politiką Sąjunga atsižvelgia į turimus mokslo ir techninius duomenis, aplinkos sąlygas įvairiuose Sąjungos regionuose, galimą veiklos arba neveikimo naudą ir išlaidas ir visos Sąjungos ekonominę bei socialinę plėtrą ir darnią jos regionų plėtrą.

Agentūros kompetencijos sritys

(Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 1210/1990)

Tikslai

Sukurti Europos aplinkos informacijos ir stebėjimo tinklą, siekiant suteikti Sąjungai ir valstybėms narėms:

1.

Objektyvią, patikimą ir palyginamą informaciją Europos lygmeniu, kuria remdamosi jos galėtų:

a)

imtis būtinų aplinkos apsaugos priemonių;

b)

įvertinti šių priemonių rezultatus;

c)

užtikrinti, kad visuomenė būtų tinkamai informuojama apie aplinkos būklę.

2.

Būtiną techninę ir mokslinę pagalbą.

Užduotys

Bendradarbiaujant kartu su valstybėmis narėmis sukurti ir koordinuoti Europos aplinkos informacijos ir stebėjimo tinklą.

Sąjungai ir valstybėms narėms teikti objektyvią informaciją, būtiną išsamios ir veiksmingos aplinkos politikos formavimui ir įgyvendinimui.

Padėti atlikti aplinkos priemonių stebėjimą, tinkamai laikantis ataskaitų rengimo reikalavimų.

Konsultuoti atskiras valstybes nares dėl jų sistemų, skirtų aplinkos priemonių stebėjimui, kūrimo, tobulinimo ir vystymo.

Registruoti, palyginti ir įvertinti aplinkos būklės duomenis ir rengti ataskaitas apie jos kokybę bei jai daromą poveikį Sąjungos teritorijoje. Pateikti vienodus duomenų apie aplinką kriterijus taikytinus visose valstybėse narėse ir toliau plėtoti ir palaikyti informacijos apie aplinką palyginimo centrą.

Padėti užtikrinti aplinkos duomenų palyginimo Europos lygmeniu galimybę ir, prireikus, atitinkamomis priemonėmis skatinti geresnį matavimo metodų derinimą.

Skatinti informacijos apie Europos aplinką įtraukimą į tarptautines aplinkos stebėjimo programas.

Kas penkerius metus paskelbti ataskaitą apie aplinkos būklę, jos pokyčius bei perspektyvas, kartu teikti konkretiems klausimams skirtas nurodomąsias ataskaitas.

Skatinti aplinkos prognozavimo būdų kūrimą, keitimąsi informacija, susijusią su aplinkai daromos žalos prevencija ir sumažinimu, aplinkai padarytos žalos bei prevencinės, apsauginės ir atstatomosios aplinkos politikos sąnaudų įvertinimo metodų vystymą.

Užtikrinti plačią patikimos ir palyginamos informacijos apie aplinką, ypač apie aplinkos būklę, sklaidą visuomenėje ir skatinti naujų telematikos technologijų šiuo tikslu naudojimą.

Aktyviai bendradarbiauti su kitomis Sąjungos įstaigomis ir programomis bei kitomis tarptautinėmis įstaigomis, bendrų interesų srityse su institucijomis šalyse, kurios nėra Sąjungos narės, atsižvelgiant į būtinybę vengti veiklos dubliavimo.

Padėti Komisijai keičiantis informacija apie aplinkos vertinimo metodikų tobulinimą ir gerąją praktiką ir skleidžiant informaciją apie svarbių aplinkos tyrimų rezultatus naudingiausiu politikos plėtrai būdu.

Valdymas

Valdyba

Sudėtis

Ją sudaro po vieną atstovą iš kiekvienos valstybės narės, po vieną atstovą iš kiekvienos Agentūros šalies narės, du Komisijos atstovai ir du Europos Parlamento paskirti mokslininkai.

Užduotys

Priimti daugiametę ir metinę darbo programas ir užtikrinti jų įgyvendinimą, priimti Agentūros metinę veiklos programą.

Vykdomasis direktorius

Skiria Valdyba Komisijos siūlymu.

Mokslinis komitetas

Jį sudaro valdybos paskirti aplinkos srityje kompetentingi asmenys.

Išorės auditas

Europos Audito Rūmai.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2011 m. (2010 m.) Agentūrai skirti ištekliai

Galutinis biudžetas

62,2 milijono eurų (50,6 milijono eurų)

Sąjungos subsidija: 66 % (80 %)

Darbuotojų skaičius 2011 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane numatytos darbo vietos: 134 (133)

Užimtos darbo vietos: 132 (125) + 82 (76) kitos darbo vietos (sutartininkai ir deleguoti nacionaliniai ekspertai).

Iš viso darbuotojų: 214 (201) darbo vietų, skirtų šioms užduotims atlikti:

pagrindinė veikla: 90 (89)

administracinė veikla: 43 (43)

mišri veikla: 1 (1).

2011 m. (2010 m.) rezultatai ir suteiktos paslaugos

Straipsniai

13

Svarbūs įvykiai

46

Pranešimai spaudai

9

Kalbos

1

Straipsniai internete

3

Duomenų rinkiniai

30

Rodikliai

12

Žemėlapiai, diagramos

271

Reklaminė medžiaga

5

Įmonės dokumentai

2

Ataskaitos

7

Techninės ataskaitos

30

Europiniai įvertinimai

1

SOER2010

1

Šaltinis: Agentūros pateikta informacija.


AGENTŪROS ATSAKYMAI

12.

Mokėjimas buvo skirtas mokslinių tyrimų stotyse dirbusių darbuotojų maisto ir apgyvendinimo išlaidoms padengti. Kai 2011 m. balandžio mėnesį Europos Audito Rūmai informavo apie galimą interesų konfliktą, vykdomasis direktorius nedelsdamas atsistatydino iš globėjų tarybos, kad apsaugotų agentūros garbę ir nepakenktų galutiniams mokslinių tyrimų rezultatams. Atsižvelgdamos į 2010 m. biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą, Valdančioji taryba ir EAA administracija sugriežtino EAA interesų konfliktų politiką, kad ateityje būtų išvengta tokių problemų.

13.

Agentūra atsižvelgia į Audito Rūmų pastabas ir jau pradėjo įgyvendinti atitinkamas rekomendacijas.


Top