Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0420

    Pakeistas pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka (teikiama pagal SESV 293 straipsnio 2 dalį)

    /* COM/2012/0420 final - 2011/0297 (COD) */

    52012PC0420

    Pakeistas pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka (teikiama pagal SESV 293 straipsnio 2 dalį) /* COM/2012/0420 final - 2011/0297 (COD) */


    1.           PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    2011 m. spalio 20 d. Komisija priėmė Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka pasiūlymą. Šis pasiūlymas Europos Parlamentui ir Tarybai perduotas 2011 m. spalio 20 d. 2012 m. kovo 28 d. nuomonę pateikė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas.

    Nuo 2011 m. kovo mėn. vyksta tyrimai dėl galimų keleto bankų manipuliacijų, susijusių su tarpbankinio skolinimo palūkanų normų EURIBOR ir LIBOR lyginamaisiais indeksais. Buvo įtariama, kad bankų nurodomos palūkanų normos, už kurias jie yra pasirengę skolinti, skyrėsi nuo praktiškai jiems priimtinų palūkanų normų. Taip galėjo būti keičiama EURIBOR ir LIBOR palūkanų norma, naudojama kaip lyginamasis indeksas teikiant paskolas ir įkainojant daugelį finansinių priemonių, kaip antai palūkanų normų apsikeitimo sandorius, todėl galėjo būti suabejota EURIBOR ir LIBOR patikimumu. Be to, atskiri sistemoje dalyvaujantys bankai savo įvertinimuose rinkai teikė klaidinančios informacijos apie savo tikėtinas finansavimo išlaidas.

    Komisija įvertino, ar galimoms manipuliacijoms lyginamaisiais indeksais, įskaitant LIBOR ir EURIBOR, būtų taikomas Reglamento dėl prekybos vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir manipuliavimo rinka pasiūlymas ir su juo susijęs 2011 m. spalio mėn. priimtas Direktyvos dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka pasiūlymas. Europos Parlamentas ypač pabrėžė šio reikalo svarbą. Atsižvelgdama į tai, kad šiuo metu nė vienas pasiūlymas netaikomas lyginamiesiems indeksams, Komisija padarė išvadą, kad tiesioginės manipuliacijos šiais indeksais nepatenka į nė vieno pasiūlymo taikymo sritį.

    Nors kompetentingai institucijai gali būti sudėtinga arba neįmanoma įrodyti, kad manipuliacijos lyginamuoju indeksu padarė poveikį susijusių finansinių priemonių kainai, visos faktinės manipuliacijos svarbiais lyginamaisiais indeksais arba bandymai tai daryti gali smarkiai sumenkinti pasitikėjimą rinka, o investuotojams galėtų sukelti didelių nuostolių bei iškreipti realiąją ekonomiką, kadangi lyginamasis indeksas plačiai naudojamas kaip orientacinė norma, pavyzdžiui, palūkanų normų apsikeitimo sandoriams ir kintamų palūkanų normos paskoloms įkeičiant turtą. Todėl labai svarbu paaiškinti, kad kompetentingos institucijos šiais atvejais turėtų būti įgaliotos taikyti administracines sankcijas už manipuliavimą rinka, neprivalėdamos įrodyti ar nurodyti šalutinių problemų, kaip antai poveikio kainai. Be to, būtina imtis visų reikalingų veiksmų, kad tokiam manipuliavimui būtų užkirstas kelias, o kompetentingoms institucijoms suteikta galimybė paprasčiau skirti sankcijas. Griežta teisinė sistema patikimai atgrasys nuo tokio elgesio, taip bus apsaugoti investuotojai ir atkurtas pasitikėjimas rinka. Šios reguliavimo priemonės turėtų apimti baudžiamąsias sankcijas.

    Taigi siekdama į direktyvos taikymo sritį įtraukti manipuliacijas lyginamaisiais indeksais ir priskirti šias manipuliacijas nusikalstamai veikai, Komisija siūlo iš dalies pakeisti direktyvos pasiūlymą.

    2.           TEISINIAI PASIŪLYMO ASPEKTAI

    2.1.        Teisinis pagrindas

    Šis pakeistas pasiūlymas pagrįstas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 83 straipsnio 2 dalimi ir teikiamas pagal šios Sutarties 293 straipsnio 2 dalį.

    2.2.        Subsidiarumas ir proporcingumas

    Vadovaujantis subsidiarumo principu (Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnio 3 dalis), veiksmų Sąjungos lygmeniu reikėtų imtis tik tuomet, kai numatytų tikslų valstybės narės negali deramai pasiekti ir todėl dėl pasiūlytų veiksmų masto ar poveikio jų geriau siekti Sąjungos lygmeniu. Dėl daugelio lyginamųjų indeksų ir jų nustatymui duomenis teikiančių subjektų tarpvalstybinio pobūdžio, taip pat dėl daugelio finansinių priemonių, kurioms gali daryti poveikį manipuliacijos lyginamaisiais indeksais, tarptautinio masto kyla realus pavojus, kad, nevykdant veiksmų Sąjungos lygmeniu, veiksmai nacionaliniu mastu bus riboto poveikio arba neveiksmingi. Atsižvelgiant į šias aplinkybes galima teigti, kad pagal subsidiarumo principą tikslinga imtis Sąjungos lygmens veiksmų.

    Vadovaujantis proporcingumo principu, visi veiksmai turi būti tikslingi ir neviršyti to, kas būtina siekiant užsibrėžtų tikslų. Šiuo principu vadovautasi rengiant šį pasiūlymą.

    2.3.        Išsamus pasiūlymo paaiškinimas

    Direktyvos dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka pasiūlymo pakeitimai:

    · apibrėžčių (2 straipsnis) pakeitimas, kad būtų įtraukta lyginamųjų indeksų apibrėžtis;

    · manipuliavimo rinka nusikalstamos veikos (4 straipsnis) apibrėžties pakeitimas, kad toks elgesys apimtų ir manipuliavimą pačiais lyginamaisiais indeksais;

    · kurstymo, bendrininkavimo, raginimo ir bandymo nusikalstamos veikos (5 straipsnis) apibrėžties pakeitimas, kad toks elgesys apimtų ir manipuliavimą lyginamaisiais indeksais.

    3.           POVEIKIS BIUDŽETUI

    Pakeistas pasiūlymas neturi poveikio Sąjungos biudžetui.

    Komisijos pateiktas Direktyvos dėl baudžiamųjų sankcijų už prekybą vertybiniais popieriais naudojantis viešai neatskleista informacija ir už manipuliavimą rinka pasiūlymas, COM(2011) 654 galutinis, iš dalies keičiamas taip:

    1.           2 straipsnis papildomas 3 punktu:

    „3. lyginamasis indeksas – bet koks prekybinis indeksas arba viešai paskelbtas skaičius, kuris apskaičiuojamas taikant formulę vieno ar daugiau pagrindinio turto vienetų vertei ar kainoms, įskaitant apskaičiuotąsias kainas, palūkanų normas ir kitas vertes, arba tyrimo duomenims ir kuriuo remiantis nustatoma pagal finansinę priemonę mokėtina suma.“

    2.           4 straipsnis papildomas šiuo e punktu:

    „e) melagingos ar klaidinančios informacijos skleidimas, melagingų ar klaidinančių duomenų teikimas arba kita lygiavertė veikla, kuria siekiama tyčia manipuliuoti apskaičiuojant lyginamąjį indeksą.“

    3.           5 straipsnio 2 dalis pakeičiama taip:

    „2. Valstybės narės imasi reikiamų priemonių siekdamos užtikrinti, kad už bandymą įvykdyti bet kurią 3 straipsnio a punkte ir 4 straipsnio a, b ir, c ir e punktuose nurodytą nusikalstamą veiką būtų baudžiama kaip už nusikalstamą veiką.“

    Priimta Briuselyje

    Europos Parlamento vardu                           Tarybos vardu

    Pirmininkas                                                   Pirmininkas

    Top