Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0139

    KOMISIJOS NUOMONĖpagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 294 straipsnio 7 dalies c punktądėl Europos Parlamento siūlymo pakeisti Tarybos poziciją dėl pasiūlymo DĖL EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOSdėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA)

    /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */

    52012PC0139

    KOMISIJOS NUOMONĖpagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 294 straipsnio 7 dalies c punktądėl Europos Parlamento siūlymo pakeisti Tarybos poziciją dėl pasiūlymo DĖL EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOSdėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA) /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */


    2008/0241 (COD)

    KOMISIJOS NUOMONĖ pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 294 straipsnio 7 dalies c punktą dėl Europos Parlamento siūlymo pakeisti Tarybos poziciją dėl pasiūlymo

    DĖL EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA)

    (Tekstas svarbus EEE)

    1.           Įžanga

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 294 straipsnio 7 dalies c punkte nustatyta, kad Komisija pateikia nuomonę dėl Europos Parlamento per antrąjį svarstymą pasiūlyto pakeitimo. Komisija šiame dokumente išdėsto savo nuomonę dėl Parlamento siūlomo pakeitimo.

    2.           Pagrindiniai faktai

    2008 m. gruodžio 3 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl Direktyvos dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA).

    2009 m. birželio 11 d. nuomonę pateikė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas. 2009 m. gruodžio 4 d. nuomonę priėmė Regionų komitetas.

    2011 m. vasario 3 d. Europos Parlamentas priėmė poziciją per pirmąjį svarstymą.

    2011 m. kovo 14 d. Taryba pasiekė politinį susitarimą dėl pasiūlymo, o 2011 m. liepos 19 d. priėmė bendrąją poziciją.

    2012 m. sausio 19 d. Europos Parlamentas priėmė poziciją per antrąjį svarstymą.

    2012 m. sausio 18 d. vykusiose plenarinės sesijos diskusijose Komisija pateikė pareiškimų, siekdama paaiškinti tam tikras Komisijos pozicijas bei ketinimus ir taip palengvinti susitarimą per antrąjį svarstymą.

    3.           Komisijos pasiūlymo tikslas

    2008 m. pateiktu pasiūlymu išdėstyti EEĮA direktyvą nauja redakcija siekiama nustatyti naujas kiekvienos valstybės narės galimybėms pritaikytas surinkimo normas, kad būtų tausiau naudojami ištekliai ir tinkamai tvarkomos e. atliekos. Kiti tikslai – sumažinti nebūtiną administracinę naštą ir užtikrinti geresnį įgyvendinimą, pirmiausia perkeliant įrodinėjimo pareigą naudotos įrangos, kuri, kaip įtariama, yra EEĮA, eksportuotojams.

    4.           Komisijos pastabos

    2012 m. sausio 19 d. plenarinėje sesijoje Europos Parlamentas priėmė su Taryba suderintą kompromisinį paketą, kad susitarimą būtų galima pasiekti per antrąjį svarstymą.

    Į šį kompromisinį paketą apimantį pakeitimą iš esmės įeina:

    – naujų surinkimo normų kiekvienai valstybei narei nustatymas, taikant jas praėjus septyneriems metams po įsigaliojimo, taip pat nustatant tarpinę normą, taikomą praėjus ketveriems metams po įsigaliojimo;

    – smulkių EEĮA grąžinimas į dideles mažmeninės prekybos parduotuves, nebent būtų įrodyta, kad alternatyvios priemonės gali būti bent jau ne mažiau veiksmingos;

    – taikymo srities išplėtimas, praėjus 6 metams po įsigaliojimo į ją įtraukiant visą elektros ir elektroninę įrangą, taikant papildomas išimtis ir Komisijai atlikus peržiūrą;

    – registravimo ir ataskaitų teikimo reikalavimų suderinimas, kad būtų galimas veiksmingas vykdymas, tačiau pripažįstant, kad šie reikalavimai iš esmės yra nacionaliniai;

    – minimalių naudotos įrangos, kuri, kaip įtariama, yra neteisėtai gabenamos atliekos, gabenimo reikalavimų nustatymas, įskaitant įrodinėjimo pareigos perkėlimą ir konkrečias nukrypti leidžiančias nuostatas.

    Komisija pritaria kompromisiniam paketui, nes jis atitinka pasiūlymo tikslą ir bendrąsias ypatybes.

    Komisija pabrėžia, kad gabenimui nustatyti minimalūs reikalavimai turėtų netrukdyti vykdyti teisėtos prekybos naudota įranga. VI priede valstybėms narėms suteikiama teisinė priemonė padėčiai išsiaiškinti tais atvejais, kai įtariama, kad faktiškai neteisėtai gabenamos atliekos.

    5.           Išvada

    Atsižvelgdama į pirmiau nurodytą kompromisinį Tarybos ir Europos Parlamento tekstą, Komisija sutinka su per antrąjį svarstymą Europos Parlamento priimtu pakeitimu. Komisija priima priede išdėstytus pareiškimus.

    Priedas. Komisijos pareiškimai

    Pareiškimas dėl gaminių projektavimo (Direktyvos dėl EEĮA 4 straipsnis)

    Ekologinio projektavimo priemonės gali padėti siekti Direktyvos dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų tikslų laikantis Efektyvaus išteklių naudojimo Europos plano (COM(2011) 571). Komisija, įvesdama naujas arba persvarstydama senas įgyvendinimo priemones, patvirtintas pagal Direktyvą 2009/125/EB dėl gaminių, kuriems taikoma ir EEĮA direktyva, atsižvelgs į pakartotinio panaudojimo bei perdirbimo kriterijus, kaip tai nustatyta Direktyvos 2009/125/EB I priedo 1 dalyje, ir įvertins galimybę įvesti reikalavimus dėl tokių gaminių pakartotinio panaudojimo, lengvo išmontavimo ir perdirbamumo.

    Pareiškimas dėl konkrečių leidžiančių nukrypti nuostatų dėl surinkimo normų (Direktyvos dėl EEĮA 7 straipsnis)

    Naujos Direktyvos dėl EEĮA 7 straipsnio 4 dalimi suteikiama galimybė taikyti pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriomis būtų padedama šalinti valstybių narių patiriamus sunkumus, kylančius dėl specifinių aplinkybių, siekiant tame straipsnyje nustatytų surinkimo normų. Komisija pabrėžia, kad didelės Direktyvoje dėl EEĮA numatytos surinkimo normos yra svarbios siekiant kurti tausiai išteklius naudojančią Europą, o pereinamojo laikotarpio nuostatos gali būti taikomos tik išskirtinėmis aplinkybėmis. Patiriami sunkumai ir specifinės aplinkybės, kuriomis jie yra grindžiami, turi būti objektyvūs, tinkamai pagrįsti dokumentais ir patikrinami.

    Pareiškimas dėl nanomedžiagų (Direktyvos dėl EEĮA 8 straipsnis ir VII priedas)

    Europos Parlamentas ir Taryba nusprendė paprašyti Komisijos įvertinti, ar reikėtų specialios tvarkos dėl EEĮ esančių nanomedžiagų. Šiuo atveju Komisija nanomedžiagomis laiko medžiagas, kurios atitinka Komisijos rekomendacijoje 696/2011 nustatytą apibrėžtį. Naudojantis šioms reikmėms atitinkamuose teisės aktuose numatytomis priemonėmis būtų nustatyta galima tokių nanomedžiagų keliama rizika. Nustačius, kad konkrečios nanomedžiagos kelia riziką žmonių sveikatai arba aplinkai, Komisija įvertins, ar reikia specialios jų tvarkymo tvarkos ir atitinkamai pakeis VII priedą.

    Pareiškimas dėl įgyvendinimo aktų naudojimo (Direktyvos dėl EEĮA 7 straipsnio 5 dalis ir 23 straipsnio 4 dalis)

    Komisija mano, kad 7 straipsnio 5 dalyje ir 23 straipsnio 4 dalyje Komisijai suteikti įgaliojimai turėtų būti deleguotieji įgaliojimai, kad būtų galima tinkamai atspindėti suteiktų įgaliojimų pobūdį pagal Sutarties dėl ES veikimo 290 straipsnį. Tačiau siekdama kompromiso Komisija neprieštaraus tam, kad kvalifikuota balsų dauguma būtų pritarta pirmininkaujančios valstybės narės tekstui. Vis dėlto Komisija pasilieka teisę šiuo konkrečiu klausimu pasinaudoti Sutartyje numatytomis teisės gynimo priemonėmis ir siekti, kad Teismas išaiškintų 290 ir 291 straipsnių atribojimo klausimą.

    KOMISIJOS PAREIŠKIMAS DĖL ĮGYVENDINIMO AKTŲ PRIĖMIMO PROCEDŪROS

    Komisija pabrėžia, kad nuolatinis 5 straipsnio 4 dalies antros pastraipos b punkto taikymas pagal formą ir turinį prieštarauja Reglamentui Nr. 182/2011 (OL L 55, 2011 2 28, p. 13). Šią nuostatą reikia taikyti tik esant konkrečiai būtinybei nukrypti nuo pagrindinio principo, pagal kurį Komisija gali priimti įgyvendinimo teisės akto projektą, kai nepateikta nuomonė. Kadangi tai yra 5 straipsnio 4 dalyje nustatytos bendrosios taisyklės išimtis, antros pastraipos b punkto taikymo negalima vertinti tiesiog kaip teisės aktų leidėjo „veiksmų laisvės“, nes minėto punkto aiškinimas turi būti ribotas ir pagrįstas.

    Top