Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0249

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą įgyvendinimo

    /* COM/2012/0249 final */

    52012DC0249

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą įgyvendinimo /* COM/2012/0249 final */


    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    dėl 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą įgyvendinimo

    1.           Įžanga

    Pagrindinis tikslas, kurio siekiama Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą (FATS reglamentas), yra nustatyti bendrąją sistemą ir statistinės kokybės standartus, pagal kuriuos būtų sistemingai rengiama palyginama su užsieniu susijusių įmonių statistika.

    Reglamento (EB) Nr. 716/2007 12 straipsnyje nurodyta, kad Komisija iki 2012 m. liepos 19 d. Europos Parlamentui ir Tarybai turi pateikti šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą. Ataskaitą turi parengti Eurostatas ir joje visų pirma:

    (1) įvertinama parengtos statistikos kokybė;

    (2) įvertinama parengtos statistikos nauda (palyginti su sąnaudomis) Bendrijai, valstybėms narėms, statistinės informacijos teikėjams ir naudotojams;

    (3) įvertinama bandomųjų tyrimų pažanga ir jų įgyvendinimas;

    (4) atsižvelgiant į gautus rezultatus ir susijusias sąnaudas, nustatomos galimo tobulinimo ir būtinais laikomų pakeitimų sritys.

    FATS reglamento 2 straipsnyje pateikiamos su užsieniu susijusių įmonių statistikos apibrėžtys, kaip antai „su užsieniu susijusių įmonių vidaus statistika reiškia statistiką, kuri apibūdina su užsieniu susijusių įmonių rezidenčių veiklą kompiliuojančioje šalyje“[1] ir „su užsieniu susijusių įmonių išorės statistika reiškia statistiką, kuri apibūdina su užsieniu susijusių įmonių veiklą užsienyje, kurią kontroliuoja duomenis kompiliuojančioje šalyje esanti institucija“[2].

    Pagal Reglamento (EB) Nr. 716/2007 7 straipsnį, kuriame nurodyta, kad Komisija „išleidžia rekomendacijų vadovą, kurį sudaro atitinkamos apibrėžtys ir papildomos orientacinės gairės dėl rengiamos pagal šį reglamentą Bendrijos statistikos“, 2007 m. paskelbtas pirmasis su užsieniu susijusių įmonių statistikos rekomendacijų vadovas (toliau – FATS rekomendacijų vadovas); šį vadovą Eurostatas, bendradarbiaudamas su valstybių narių ekspertais[3], du kartus atnaujino. Vadove siekiama nustatyti metodiką ir gaires, skirtas naudoti Europos Sąjungoje (ES) renkant ir rengiant su užsieniu susijusių įmonių vidaus ir išorės statistiką.

    Reglamento (EB) Nr. 716/2007 2 straipsnyje pateiktoje „su užsieniu susijusios įmonės“ apibrėžtyje vartojami trys terminai: kontrolė, institucinis vienetas ir rezidavimas. Kadangi šie terminai yra labai bendro pobūdžio, jie turi būti apibrėžti išsamiau, kad būtų užtikrinta, jog duomenys būtų renkami suderintai. FATS rekomendacijų vadove pateikiama konkretesnė šių terminų apibrėžtis ir paaiškinama „pagrindinio kontroliuojančio institucinio vieneto“ (PKIV) sąvoka, kurią turi taikyti nacionalinės statistikos institucijos, rengdamos FATS statistiką:

    „su užsieniu susijusios įmonės pagrindinis kontroliuojantis institucinis vienetas“ reiškia institucinį vienetą, kuris vykdo su užsieniu susijusios įmonės kontrolę ir kuris yra nekontroliuojamas kito institucinio vieneto.

    ES valstybės narės turi pateikti Eurostatui informaciją, kurios reikalaujama pagal Reglamentą (EB) Nr. 716/2007, jo įgyvendinimo Komisijos reglamentus, Komisijos reglamentus, kuriais jis iš dalies pakeistas, ir FATS rekomendacijų vadovą.

    Šioje ataskaitoje nagrinėjami svarbiausi Reglamento (EB) Nr. 716/2007 įgyvendinimo aspektai, apie kuriuos pranešė valstybės narės, ir priemonės, kurių ėmėsi Komisija, siekdama užtikrinti, kad su užsieniu susijusių įmonių Europos statistika būtų aukštos kokybės.

    2.           Įgyvendinimo priemonės

    FATS reglamentu nustatoma bendroji FATS statistikos rengimo sistema. Tačiau, kad būtų galima rengti palyginamus ir suderintus valstybių narių duomenis bei mažinti klaidų perduodant duomenis riziką, buvo būtina nurodyti duomenų perdavimo techninį formatą ir taikytiną procedūrą. Be to, kai kurioms valstybėms narėms buvo leista taikyti leidžiančias nukrypti nuostatas, kad tos valstybės narės galėtų atlikti būtinus nacionalinių statistikos sistemų pakeitimus. Be to, patvirtinus reglamentą dėl atnaujinto statistinio ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus NACE 2 red.[4], taip pat prireikė pritaikyti FATS veiklos rūšių skirstymo lygius.

    Siekiant atsižvelgti į visus tuos pakeitimus, reglamentas iš dalies pakeistas šiais dokumentais:

    (5) 2008 m. balandžio 23 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 364/2008, įgyvendinančiu Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 716/2007 nuostatas dėl su užsieniu susijusių įmonių statistinių duomenų perdavimo techninio formato ir dėl leidžiančių nukrypti nuostatų, kurias bus leista taikyti valstybėms narėms;

    (6) 2008 m. liepos 30 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 747/2008, iš dalies keičiančiu Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą nuostatas, susijusias su rodiklių apibrėžtimis ir NACE 2 red. įgyvendinimu;

    (7) 2009 m. rugsėjo 11 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 834/2009, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 716/2007 dėl Bendrijos statistikos apie su užsieniu susijusių įmonių struktūrą ir veiklą nuostatos dėl kokybės ataskaitų.

    Eurostatas taip pat paskelbė minėtąjį rekomendacijų vadovą (rengiant šią ataskaitą vadovas tikslinamas), kuriame pateiktos tikslios apibrėžtys ir duomenų rengimo nurodymai valstybėms narėms.

    3.           Pagrindiniai nagrinėjamieji duomenų rinkiniai

    Su užsieniu susijusių įmonių statistika (angl. FATS) labai svarbi, norint tinkamai įvertinti užsienio kontroliuojamų įmonių poveikį Europos Sąjungos ekonomikai. Ji taip pat palengvina vidaus rinkos veiksmingumo stebėseną ir laipsnišką ekonomikos integraciją globalizacijos sąlygomis. Reglamento (EB) Nr. 716/2007 I priedo 2 skirsnyje nustatytas rengtinų rodiklių skaičius:

    Vidaus FATS:

    FATS vidaus statistikos 11 pagrindinių rodiklių (kintamųjų):

    · verslo demografiniai kintamieji (pvz., įmonių skaičius);

    · su produkcija susiję kintamieji (pvz., apyvarta, pridėtinė vertė faktorine kaina);

    · su sąnaudomis susiję kintamieji: darbo sąnaudos (pvz., darbuotojų skaičius, personalo sąnaudos); prekių ir paslaugų sąnaudos (pvz., visas prekių ir paslaugų pirkimas).

    Išorės FATS:

    Teiktini 3 privalomųjų ir 8 neprivalomųjų kintamųjų duomenys. Privalomieji kintamieji:

    · demografinis verslo kintamasis – įmonių skaičius;

    · su produkcija susijęs kintamasis – apyvarta;

    · su sąnaudomis susijęs kintamasis – darbo sąnaudos: darbuotojų skaičius;

    Išsamus neprivalomųjų kintamųjų sąrašas pateiktas FATS rekomendacijų vadove.

    Kintamieji turėtų būti pateikti suskirstyti pagal šalį, kurioje yra su užsieniu susijusi įmonė, ir jos veiklos rūšį, kaip nurodyta FATS reglamento III priede.

    4.           Parengtų statistinių duomenų kokybė

    Valstybės narės turi pateikti Komisijai metinę kokybės ataskaitą, pagal kurią vertinama Eurostatui perduotų duomenų kokybė[5].

    Eurostatas ir nacionalinės statistikos institucijos glaudžiai bendradarbiauja, kad būtų užtikrintas FATS statistikos savalaikiškumas, tikslumas, patikimumas ir nuoseklumas. Be to, FATS rekomendacijų vadovu, kuriame apžvelgiami techniniai klausimai, užtikrinama, kad duomenis būtų paprasčiau lyginti, ir atsižvelgiama į naujausius metodikos pokyčius.

    Toliau pateikta analizė yra pagrįsta 2009 ataskaitinių metų FATS duomenų naujausių turimų kokybės ataskaitų rezultatais – tai pirmieji metai, kai turėtų būti parengtas išsamus visų 27 valstybių narių duomenų rinkinys. Galima numanyti, kad ne visos valstybės narės griežtai laikosi teisės aktų, susijusių su FATS:

    Kokybės aspektai || Vidaus FATS || Išorės FATS

    Savalaikiškumas || 21 iš 27 || 23 iš 27

    Aprėptis || 81 % || 94 %

    Tikslumas || Tinkamas || Tinkamas

    Nuoseklumas || 25 iš 27 2 valstybės narės rengia vidaus FATS atskirai nuo verslo struktūros statistikos (žr. 4.7 skyrių) || 20 iš 27 7 valstybėse narėse bus taikomi suderinti TDI ir FATS klasifikacijos kodai (žr. 4.7 skirsnį)

    Šalių duomenų palyginamumas || 27 iš 27 || 26 iš 27 (rengiant šią ataskaitą Graikija netaikė PKIV sąvokos)

    4.1.        Savalaikiškumas

    Terminai nustatyti Reglamento (EB) Nr. 716/2007 I ir II priedų 5 skirsnyje ir paaiškinti 2009 m. FATS rekomendacijų vadove. Vidaus FATS ir išorės FATS siuntimo Eurostatui terminai išreiškiami mėnesiais po ataskaitinių metų pabaigos:

    t+20.

    2009 ataskaitinių metų duomenų teikimo termino laikymąsi galima apibendrinti taip:

    · 21 šalis pateikė savo vidaus FATS duomenų rinkinius laiku;

    · 23 šalys pateikė savo išorės FATS duomenų rinkinius laiku.

    Kai kurioms valstybėms narėms buvo leista taikyti nuostatas, leidžiančias nukrypti nuo FATS reglamento, kad jos galėtų atlikti būtinus nacionalinių statistikos sistemų pakeitimus. Tai visų pirma susiję su naujų statistinių registrų ir duomenų rinkimo metodų kūrimu. Dėl 2007 ir 2008 ataskaitinių metų išorės FATS leidžianti visiškai nukrypti nuostata buvo taikoma Prancūzijai, Liuksemburgui, Ispanijai, Jungtinei Karalystei ir Norvegijai. Be to, Liuksemburgui buvo leista taikyti leidžiančią visiškai nukrypti nuostatą dėl 2007 ir 2008 ataskaitinių metų vidaus FATS duomenų.

    Apibendrinant, 2009 m. duomenų pateikimo termino buvo laikomasi pakankamai, punktualumas pagerėjo, palyginti su 2007 ataskaitiniais metais, kai tik 18 šalių laiku iki nustatyto termino pateikė vidaus FATS ir tik 16 šalių pateikė išorės FATS duomenis. Nustatyta terminų laikymosi stebėsenos tvarka, be to, Eurostatas bendradarbiauja su tomis valstybėmis narėmis, kurios dar ne visiškai laikosi nustatytų terminų.

    4.2.        Paskelbtų FATS duomenų prieinamumas

    Visi FATS duomenys bei aiškūs, konkretūs ir išsamūs metodinių klausimų paaiškinimai (metaduomenys) nemokamai skelbiami Eurostato svetainės skyriuje „Pramonė, prekyba ir paslaugos“[6]; taip pat juos galima rasti pasinaudojus paieškos funkcija. FATS statistika taip pat skelbiama nacionaliniu lygmeniu pagal nacionalinių statistikos institucijų atsakomybės sritis, todėl duomenys yra dar labiau prieinami.

    Duomenų bazėje „FATS. Su užsieniu susijusių įmonių statistika“ pateikiama išsami informacija apie statistikos procesus, teisinius klausimus, konfidencialumo taisykles ir nacionalinių duomenų rinkimo metodų aprašymai[7]. Statistinės sąvokos glaustai paaiškintos naujame vikio pobūdžio interneto žodyne ir atsakymuose į dažniausius klausimus. Galutinių 2009 m. vidaus ir išorės FATS duomenų ES suvestiniai rodikliai bus apskaičiuojami remiantis valstybių narių pateiktais duomenimis, o jei duomenų trūks – remiantis įverčiais. Nekonfidencialūs ES suvestiniai rodikliai bus paskelbti Eurostato svetainėje 2012 m. ir juos bus galima nemokamai parsisiųsdinti.

    4.3.        Eurostatui siunčiamų duomenų aprėptis

    Duomenų aprėptis nustatoma pagal pateiktų duomenų verčių skaičių visų reikalaujamų verčių skaičiaus atžvilgiu.

    ES suvestiniams rodikliams parengti būtina pateikti išsamius duomenų rinkinių duomenis. Dėl trūkstamų duomenų negalima visapusiškai interpretuoti FATS statistikos ir sumažėja jos informacinė vertė.

    Per pirmąjį ataskaitinį etapą už ataskaitinius 2007 m. 3 ES valstybės narės pateikė išsamius vidaus FATS duomenų rinkinius ir 13 valstybių narių pateikė išsamius išorės FATS duomenų rinkinius.

    Ataskaitinių 2009 m. duomenys buvo kur kas išsamesni. Išorės FATS trūkstamų verčių sumažėjo nuo 21 % iki 6 %, nes tik 5 šalys nurodė, kad duomenų trūksta, o 22 valstybės narės pateikė išsamius duomenų rinkinius. Vidaus FATS bendra trūkstamų duomenų dalis sumažėjo nuo 47 % 2007 m. iki 19 % 2009 m., nes 9 ES valstybės narės pateikė 100 % prašomų duomenų.

    2 lentelė. Aprėpties ir duomenų konfidencialumas. Vidaus ir išorės FATS 2009 m. (%)

    Šalys[8] || Iš viso atsiųstų laukelių, palyginti su FATS reglamentu reikalaujamų laukelių skaičiumi (%) || Konfidenciali atsiųstų laukelių dalis (%)

    || vidaus FATS || išorės FATS || vidaus FATS || išorės FATS

    Didelės šalys || 85 || 96 || 26 || 14

    Vidutinės šalys || 78 || 87 || 14 || 21

    Mažos šalys || 84 || 100 || 18 || 20

    IŠ VISO || 81 || 94 || 17 || 20

    4.4.        Konfidencialumas

    Procentinė konfidencialių duomenų dalis ir statistinių duomenų reikalingumas yra susiję. Jei daug duomenų yra konfidencialūs, statistika nepakankamai atitiks naudotojų poreikius. Iš 2 lentelės matyti, kaip konfidencialumas sumažino galimybę naudotis vidaus ir išorės FATS duomenimis. Bendras konfidencialumo lygis yra atitinkamai 17 % ir 20 %.

    4.5.        Reikalingumas naudotojams

    FATS duomenys vis dažniau naudojami globalizacijos aspektams ir poveikiui vertinti.

    FATS duomenų reikalingumas Eurostato naudotojams vertinamas pagal tai, kiek duomenų ar leidinių buvo parsisiųsdinta iš Eurostato svetainės iki 2011 m.

    Lentelėje nurodyta, kiek kartų 2010 ir 2011 m. buvo pasinaudota Eurostato svetainės leidinių skiltyje paskelbtais duomenimis.

    3 lentelė. 2010 ir 2011 m. parsisiųsdinti duomenys.

    Nemokamai parsisiųsdintų duomenų rinkinių skaičius (iš viso) || 8 128

    2010 m. || 3 616

    2011 m. || 4 512

    2011 m. rodiklis padidėjo iki 4 512, t. y. beveik 25 %. To buvo tikėtasi, nes ši sritis nauja ir naudotojų susidomėjimas nuolat didėja.

    Pagrindiniai FATS duomenų naudotojai yra Komisija (Prekybos generalinis direktoratas, Vidaus rinkos ir paslaugų generalinis direktoratas bei Įmonių ir pramonės generalinis direktoratas), tarptautinės organizacijos (OECD, PPO, JT), ministerijos, prekybos rūmai, profesinės sąjungos, žurnalistai, mokslininkai, ambasados, federacijos, verslo skatinimo subjektai ir pan.

    4.6.        Tikslumas

    Tikslumas tikrinamas nustatant visus atvejus, kai nukrypstama nuo FATS reglamento ir FATS rekomendacijų vadovo, taip pat reguliariai tikrinant ir tvirtinant kokybę.

    4.6.1.     Neteisingas klasifikavimas

    Neteisingai klasifikuojama tuomet, kai statistiniai vienetai priskiriami neteisingai atitinkamo klasifikatoriaus klasei, pvz., priskiriant įmonę prekybos, o ne pramonės sektoriui.

    Pagrindinė šios srities problema – tinkamas susijusių įmonių ekonominės veiklos kodavimas. Ši informacija gali būti nenurodyta, dviprasmiška ar neteisinga, gali būti neįmanoma atlikti kryžminius patikrinimus įmonių registruose. Neteisingiems kodams aptikti taikomos patikimumo patikros.

    Dar viena išorės FATS problema, kurią reikia išspręsti, yra nepakankama duomenis teikiančių vienetų aprėptis. Pagrindinė nepakankamos aprėpties priežastis yra kai kurių valstybių narių taikomos dydžio ribinės vertės. Kita priežastis – nėra teisinių arba faktinių galimybių apklausti fizinius asmenis. Galiausiai, naujos įmonių grupės ne iš karto atsiranda prieinamuose registruose ir kitose duomenų bazėse, todėl jos gali būti neįtrauktos į tyrimo sąrašą.

    4.6.2.     Duomenų nepateikimas

    Kai tyrime dalyvauja ne visi duomenis turintys pateikti imties vienetai, tam tikri duomenys lieka nepateikti.

    Beveik visos valstybės narės pabrėžė, kad didelės įmonės, kurių duomenys svarbiausi galutiniams rezultatams, paprastai labiau linkusios dalyvauti tyrime, nei mažesnės įmonės. Todėl, net jei duomenų nepateikimas (nepritaikius svorinio koeficiento) tam tikrais atvejais gali būti didelis, faktinė trūkstama statistikos dalis yra žymiai mažesnė.

    Duomenų nepateikimo atvejų stengtasi mažinti įvairiais būdais. Daugumoje šalių duomenų nepateikusiems vienetams buvo primenama raštu ir (arba) telefonu. Jei yra nustatytas teisinis tyrimo pagrindas ir užpildyti klausimyną privaloma, duomenis rengiančios institucijos gali taikyti teisines priemones (pvz., baudas). Tačiau tokios priemonės yra taikomos tik kraštutiniu atveju, nes norint ateityje prašyti teikti duomenis, taip pat ir kitoms statistikos sritims, svarbu palaikyti glaudžius ryšius su įmonėmis.

    4.7.        Nuoseklumas ir palyginamumas

    4.7.1.     Nuoseklumas

    Dviejų ar daugiau statistinių rezultatų nuoseklumu nusakomas mastas, kuriuo statistikos procesuose, kuriais jie buvo gauti, taikytos tos pačios sąvokos: klasifikatoriai, apibrėžtys, tikslinės grupės ir suderinti metodai[9].

    Tikslinė grupė yra vienetų, kuriems skirtas tyrimas ir kurių statistika turėtų būti parengta, koncepcinė grupė. Išorės FATS tikslinė statistinių vienetų (kurių duomenys renkami) grupė ir tikslinė duomenis teikiančių vienetų (kurie turi pateikti duomenis) grupė nėra ta pati. Vidaus FATS statistinių vienetų grupė dažniausiai sutampa su duomenis teikiančių vienetų grupe.

    Verslo struktūros statistika (VSS), tiesioginių užsienio investicijų (TUI) bei mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros (MTTP) statistika aprėpia kai kuriuos to paties reiškinio (įmonių internacionalizavimo) elementus kaip ir FATS, taigi šios statistikos sritys glaudžiai susijusios. Šis dalykinis panašumas taip pat atsispindi ir duomenų rengimo būduose, ir dažnai duomenys rengiami naudojant tą patį tyrimą. Todėl svarbu, kad rezultatai vieni nuo kitų per daug nesiskirtų.

    Vidaus FATS

    Vidaus FATS tyrimo grupės ekonominių rodiklių ir veiklos rūšių skirstymo apibrėžtys atitinka verslo struktūros statistikos (VSS) tyrimo grupę (Reglamento (EB) Nr. 716/2007 I priedo 2 skirsnis), todėl duomenys taip pat turėtų būti nuoseklūs.

    Vidaus FATS yra VSS statistikos pogrupis, todėl turėtų būti naudojami visi prieinami VSS duomenys. Tačiau 2 šalyse vidaus FATS rengiama atskirai nuo VSS ir tyrimo grupių negalima palyginti. 3 šalių vidaus FATS grupės yra mažesnės nei atitinkamos VSS tyrimo grupių dalys, o 6 šalys patvirtino, kad vidaus FATS grupė buvo didesnė nei atitinkama VSS tyrimo grupės dalis. Tai, kad tyrimo grupės nėra visiškai nuoseklios, nebūtinai reiškia, kad duomenys nėra nuoseklūs. Priešingai, priderinus VSS tyrimo grupę prie FATS reikmių duomenų kokybė turėtų pagerėti.

    Išorės FATS

    Rengiant išorės FATS, kaip išeities taškas dažniausiai naudojamas kasmet rengiamas tiesioginių užsienio investicijų (TUI) likučių tyrimas ar konkrečiai FATS reikmėms skirtas tyrimas. Duomenys renkami apklausiant įmones rezidentes. Paprastai duomenų rinkimas pagrįstas surašymais. Dauguma šalių patvirtino taikiusios tokius pat nerezidentų veiklos kodus tiek užsienio tiesioginių investicijų likučiams užsienyje, tiek išorinės FATS; 7 šalys nurodė taikiusios skirtingus kodus.

    4.7.2.     Palyginamumas

    a) Šalių duomenų palyginamumas

    Eurostato atliekama nuodugnia duomenų analize užtikrinama, kad šalių duomenis būtų vis paprasčiau lyginti. Kadangi taikomos bendros sąvokų apibrėžtys ir klasifikatoriai, šalių duomenų palyginamumas yra pakankamai didelis.

    Šalių skirtumus paaiškinti vis paprasčiau. Išlieka kai kurios problemos, nes vienas šalis netaikė PKIV sąvokos. Tačiau tai neturi didelio poveikio bendrųjų suvestinių rodiklių kokybei. Nuo 2010 ataskaitinių metų PKIV sąvoka buvo taikoma visose ES valstybėse narėse.

    b) Palyginamumas pagal laiko kategoriją

    Su laiko kategorija susijusių neatitikimų atsiranda tuomet, kai tam tikram ataskaitiniam laikotarpiui surinkti duomenys nėra visiškai suderinami su vėlesnių laikotarpių duomenimis dėl konkretaus laikotarpio ypatumų. Tokiais atvejais laikoma, kad laiko eilutėse yra pertraukų.

    Vidaus FATS

    Iki 2006 m. ataskaitinių metų buvo prieinami tik šalių savanoriškai pateikti duomenys. Pradedant 2007 ataskaitiniais metais duomenis rinkti privaloma. Be to, kai kurios šalys pradėjo taikyti sutartas bendras metodikas, įskaitant PKIV sąvoką. Dėl šio svarbaus metodikos pokyčio visų šalių duomenyse atsirado struktūrinė pertrauka.

    Dar viena struktūrinė pertrauka susijusi su 2008 m. – pirmųjų ataskaitinių metų, kurių duomenys buvo rengiami remiantis patikslintu veiklos klasifikatorių (Reglamentas (EB) Nr. 1893/2006, nustatantis statistinį ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių NACE 2 red.) – duomenimis. Todėl 2008 m. vidaus FATS duomenų negalima tiesiogiai palyginti su ankstesniais ataskaitiniais metais.

    Dėl šios priežasties nuo 2008 ataskaitinių metų Eurostato interneto duomenų bazėje yra atskira vidaus FATS lentelė. Tiesiogiai palyginti duomenis įmanoma tik dėl bendrojo veiklos lygmens ir NACE sekcijų bei skyrių, kurie nebuvo keičiami.

    Išorės FATS

    Išorės FATS duomenų rinkinius kai kurios šalys savanoriškai rengė nuo 2004 m. Nuo 2007 ataskaitinių metų išorės FATS duomenis rengti ir perduoti privaloma. Įgyvendinus FATS reglamentą turimose laiko eilutėse atsirado struktūrinė pertrauka, daugiausia dėl svarbaus metodinio pokyčio – PKIV sąvokos taikymo. Tai taip pat iš esmės paaiškina, kodėl neįmanoma palyginti daugumos šalių duomenų prieš 2007 m. ir po 2007 m. Tam, kad būtų atsižvelgta į šį faktą, Eurostato interneto duomenų bazėje išorės FATS duomenys padalyti į atskiras lenteles, kuriose pateikiami duomenys prieš 2007 m. ir po jų.

    Įgyvendindamos Reglamentą (EB) Nr. 1893/2006, nustatantį statistinį ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių NACE 2 red., valstybės narės turi nuo 2010 ataskaitinių metų išorės FATS duomenims turi taikyti naująjį veiklos rūšių klasifikatorių. Todėl nuo 2010 m. vėl bus struktūrinių pertraukų.

    Apibendrinant, iš valstybių narių pateiktų duomenų kokybės matyti, kad reikalavimų daugeliu atveju laikomasi ir šis rodiklis nuolat gerėja, palyginti su ankstesniais metais. Reglamentu nustatyta metodinė sistema nuolat plėtojama rengiant abipuses konsultacijas ir specialius konkrečioms temoms skirtus posėdžius. Eurostatas taip pat bendradarbiauja su kitomis tarptautinėmis organizacijomis, kad duomenys ir metodai būtų geriau palyginami ne tik Europos Sąjungoje.

    5.           Su užsieniu susijusių įmonių statistikos rengimo sąnaudos ir našta

    Dauguma valstybių narių neskaičiuoja naštos kiekybiniais vienetais ir todėl gali pateikti tik kokybinius vertinimus. Todėl sunku kiekybiškai įvertinti sąnaudas, susijusias su FATS statistinių duomenų rinkimu ir sklaida. Daugelis FATS duomenų šaltinių taip pat naudojami kitai statistikai rengti arba yra susiję su finansinių įstaigų ir įmonių atskaitomybe reguliavimo institucijoms. Todėl sunku atskirti konkrečias FATS statistinių duomenų rinkimo ir rengimo sąnaudas nuo visų duomenų, dažnai naudojamų kitoms reikmėms, rinkimo kitoms reikmėms sąnaudų. Be to, tam tikrose valstybėse narėse duomenis renka dvi skirtingos institucijos – nacionalinis centrinis bankas ir nacionalinė statistikos tarnyba, todėl dar sudėtingiau patikimai įvertinti sąnaudas.

    Vidaus FATS

    Didžiausią dalį darbo sąnaudų ir naštos respondentams, susijusių su vidaus FATS statistikos rengimu, galima susieti su ištekliais, kurių reikia dideliam statistinių duomenų, susijusių su verslo struktūros statistika (Reglamentas (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos), rinkiniui parengti. Žvelgiant į valstybių narių pateiktų įverčių santrauką galima daryti išvadą, kad papildomai veiklai, susijusiai su Reglamento (EB) Nr. 716/2007 įgyvendinimu dėl vidaus FATS, reikėjo tik gana nedaug papildomų darbo sąnaudų.

    Išorės FATS

    Tiesioginės užsienio investicijos (TUI) ir išorės FATS yra glaudžiai susijusios statistikos sritys, nes jos abi aprėpia tam tikrus įmonių internacionalizavimo elementus. Šis dalykinis medžiagos panašumas taip pat atsispindi ir duomenų rengimo būduose, ir duomenys dažnai rengiami naudojant tą patį TUI tyrimą. Todėl sunku nustatyti papildomas sąnaudas, patiriamas rengiant išorės FATS statistiką.

    Vis dėlto, remiantis 2007 m. atlikto ekonominio efektyvumo tyrimo rezultatais, didžioji dauguma valstybių narių gali parengti išorės FATS mažomis arba vidutinėmis sąnaudomis.

    Tiek vidaus, tiek išorės FATS atžvilgiu nacionalinės statistikos institucijos patvirtino, kad jos ketina nacionaliniu lygmeniu imtis tam tikrų priemonių naštai sumažinti, visų pirma labiau naudodamos administracinius duomenis, rinkdamos duomenis internetu ir tobulindamos naudojamus elektroninius klausimynus.

    6.           Bandomųjų tyrimų pažanga ir įgyvendinimas

    Reglamento (EB) Nr. 716/2007 5 straipsnyje raginama rengti bandomuosius tyrimus dėl vidaus ir išorės FATS, kad būtų įvertinta, ar reikia rinkti papildomus kintamuosius ir ar tai būtų tikslinga.

    To straipsnio 4 dalyje nurodoma, kad remiantis bandomųjų tyrimų išvadomis priimami sprendimai dėl įgyvendinimo priemonių, įskaitant sprendimus dėl vidaus ir išorės FATS duomenų rengimo aprėpties. Šia nuostata pabrėžiama, kad bandomieji tyrimai yra svarbūs būsimai FATS duomenų rengimo ES struktūrai.

    Pirmasis bandomųjų tyrimų etapas pradėtas 2006 m. Antrasis etapas įvyko 2007 m. Dalyvaujančios šalys nagrinėjo, ar įmanoma parengti papildomus kintamuosius ir parengtus duomenis vėliau pateikė Eurostatui.

    M, N ir O sekcijų, taip pat MTTP kintamųjų pagal NACE 1.1 red. G, H, I, K, M, N ir O sekcijas (ir atitinkamų NACE 2 red. klasifikatoriaus sekcijų) vidaus FATS duomenis rinkti atrodo įmanoma be santykinai didelių įmonių ar nacionalinių statistikos institucijų pastangų. Jeigu tai patvirtins visos valstybės narės ir dar kartą bus patvirtinta, kad naudotojams šių duomenų reikia, ateityje renkant vidaus FATS duomenis šie kintamieji bus reguliariai įtraukiami.

    Taip pat panašu, kad įmanoma parengti bent tris bandomuosius išorės FATS kintamuosius: personalo išlaidų, pridėtinės vertės faktorine kaina ir bendrųjų investicijų į materialųjį turtą. Didžiosios daugumos dalyvaujančių valstybių narių nuomone, šiuos tris kintamuosius būtų galima gana lengvai gauti iš įmonių, nes jie tiesiogiai arba beveik tiesiogiai gaunami iš apskaitos sistemų. Kita vertus, su prekyba susijusius kintamuosius, svarbius nagrinėjant globalizaciją, rinkti atrodo mažiau tikslinga, bent jau šiuo metu. Jų sąnaudos būtų ypač didelės ir juos būtų sunkiau gauti iš rengiant FATS svarbiausių, t. y. didžiausių, įmonių grupių.

    Apibendrinant, dalyvaujančios valstybės narės atliko kelis bandomuosius tyrimus. Remiantis jų rezultatais išsiaiškintos galimybės rengti papildomus vidaus ir išorės FATS kintamuosius, kurie nėra privalomi pagal FATS reglamentą. Komisija abejoja, ar derėtų siūlyti, kad kuriuos nors iš bandomųjų kintamųjų būtų privaloma rengti, nes panašu, kad tai padidintų naštą nacionalinėms statistikos institucijoms ir respondentams. Vis dėlto Komisija patvirtina, kad naudotojams šios informacijos labai reikia.

    7.           Tobulintinos ir keistinos sritys

    Artimiausioje ateityje Eurostatas ketina toliau gerinti FATS duomenų kokybę plėtodamas ir derindamas metodiką, kad:

    – išorės FATS atveju būtų sklandžiai pereita prie NACE 2 red. klasifikatoriaus ir būtų galima užtikrinti geresnį palyginamumą tarptautiniu mastu,

    – nuo 2009 ataskaitinių metų būtų rengiami tiek vidaus, tiek išorės FATS ES suvestiniai rodikliai.

    Vidutinės trukmės laikotarpiu rengdamos FATS statistiką valstybės narės galėtų bendrai naudoti „EuroGroups“ registrą (EGR). Šiuo metu EGR tobulinamas ir į jį bus įtraukti įmonių grupių ir jų sudedamųjų vienetų bei charakteristikų duomenys. Taip bus galima suderinti PKIV, kuriai priklauso įmonė, šalies kodą ir pagerinti FATS statistikos kokybę.

    Eurostatas taip pat šiuo metu rengia verslo statistikos integravimo pagrindinį reglamentą, siekdamas nustatyti bendrą su verslo sektoriaus ekonomine veikla, struktūra ir veiklos rezultatais susijusios Europos statistikos rinkimo, rengimo, perdavimo ir sistemą. FATS reglamentas bus persvarstytas, atsižvelgiant į minėtąjį pagrindinį reglamentą.

    [1]               Reglamento (EB) Nr. 716/2007 2 straipsnio f punktas.

    [2]               Reglamento (EB) Nr. 716/2007 2 straipsnio g punktas.

    [3]               Su vadovu galima susipažinti http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-AR-09-014/EN/KS-AR-09-014-EN.PDF.

    [4]               2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1893/2006.

    [5]               Reglamento (EB) Nr. 716/2007 6 straipsnio 2 dalis.

    [6]               http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home.

    [7]               http://circa.europa.eu/Members/irc/dsis/foreignaffiliatesstatistics/library?l=/public&vm=detailed&sb=Title.

    [8]               Pagal 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos CETO žymomis žymimos šalių grupės:

    didelės šalys: DE, FR, IT, UK;

    vidutinės šalys: BE, DK, ES, GR, IE, NL, AT, PL, PT, FI, SE, NO;

    mažos šalys: BG, CZ, EE, CY, LV, LT, LU, HU, MT, RO, SI, SK.

    [9]               FATS rekomendacija vadovo (2009 m. versija) p. 42.

    Top