Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0930

    KOMISIJOS ATASKAITA Antroji „EU Pilot“ vertinimo ataskaita

    /* KOM/2011/0930 galutinis */

    52011DC0930

    KOMISIJOS ATASKAITA Antroji „EU Pilot“ vertinimo ataskaita /* KOM/2011/0930 galutinis */


    Įvadas

    2007 m. Europos Komisija priėmė komunikatą „Rezultatų siekianti Europa – Bendrijos teisės taikymas“[1]. Šiame komunikate Komisija pasiūlė kartu su valstybėmis narėmis vykdyti projektą, kurio tikslas – užtikrinti teisingą ES teisės taikymą, greičiau atsakyti į piliečių ir įmonių klausimus ir rasti problemų sprendimus bei sugriežtinti esamų procedūrų valdymą.

    2008 m. balandžio mėn. sukurtas projektas „EU Pilot“, kurį savanoriškai pradėjo įgyvendinti 15 valstybių narių. 2010 m. kovo mėn. Komisija priėmė pirmąją „EU Pilot“ vertinimo ataskaitą[2]. Šioje ataskaitoje Komisija pažymėjo, kad sistema jau pradėjo duoti teigiamų rezultatų, nors dar yra daug aspektų, kuriuos galima toliau tobulinti, siekiant gerinti sistemos veikimą, didinti Komisijos tarnybų ir dalyvaujančių valstybių narių tarpusavio supratimą, spartinti bylų nagrinėjimą ir gerinti rezultatus[3].

    2010 ir 2011 m. Komisija toliau vykdė, pildė ir tobulino šį projektą. Nuo tada, kai 2010 m. kovo mėn. buvo paskelbta pirmoji vertinimo ataskaita, vykdant „EU Pilot“ pasiekta šių pagrindinių rezultatų:

    - Iš esmės teigiamai įvertinus „EU Pilot“ pirmojoje vertinimo ataskaitoje, Komisija pakvietė dalyvauti projekte ir likusias 12 valstybių narių. Dešimt valstybių narių prisijungė prie „EU Pilot“[4].

    - Nuo 2010 m. kovo mėn. ir Komisijos, ir valstybių narių atsakymų pateikimo greitis buvo vertinamas vadovaujantis dešimties savaičių orientaciniu terminu.

    - Nuo 2010 m. kovo mėn. išplėsta „EU Pilot“ taikymo sritis – nagrinėjant teisingo ES teisės taikymo ir įgyvendinimo ar nacionalinės teisės atitikties ES teisei klausimus, praktiškai visais atvejais (su negausiomis išimtimis) pradiniu etapu prieš svarstant galimybę pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą pagal SESV 258 straipsnį taikoma ši sistema.

    - Kad sistema būtų veiksmingesnė ir patogesnė vartotojui, Komisija patobulino IT sistemą, kurios pagrindu veikia „EU Pilot“.

    Pirmojoje vertinimo ataskaitoje Komisija įsipareigojo 2011 m. pateikti naują ataskaitą. Šiame dokumente pateikiama antroji „EU Pilot“ vertinimo ataskaita. Siekiant išsamiai apžvelgti visą sistemą, šioje ataskaitoje vertinamas laikotarpis nuo projekto pradžios 2008 m. balandžio mėn. iki 2011 m. rugsėjo mėn. Daugiausia dėmesio joje skiriama svarbiausiems faktams, iš kurių galima spręsti apie sistemos veiksmingumą. Pirmiausia atsižvelgta į nagrinėtų bylų kiekį ir apimtį, susijusias politikos sritis, į tai, ar buvo laikomasi orientacinių terminų, ir, kai įmanoma įvertinti, į bylų kokybę. Statistiniai duomenys pateikiami prie šios ataskaitos pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente.

    DARBO METODAI

    „EU Pilot“ – pagrindinis instrumentas, kuriuo Komisija palaiko ryšius su jame dalyvaujančiomis valstybėmis narėmis nagrinėjant teisingo ES teisės taikymo ar valstybių narių teisės atitikties ES teisei klausimus pradiniu etapu (t. y. prieš pradedant pažeidimo nagrinėjimo procedūrą pagal SESV 258 straipsnį).

    Iš esmės visais atvejais, kai tikėtina, jog bus vykdoma pažeidimo tyrimo procedūra, pirmiausia, prieš Komisijai pradedant šią procedūrą, taikomas „EU Pilot“. Ši tvarka pakeitė ankstesnę Komisijos praktiką tokiais atvejais siųsti administracinius raštus. Tačiau kai dėl skubumo ar kitos svarbios priežasties pažeidimo nagrinėjimo procedūrą pagal SESV 258 straipsnį reikia pradėti nedelsiant, gali būti leidžiama išimties tvarka pradėti ją netaikant „EU Pilot“. Tokiais išskirtiniais atvejais Komisija gali nedelsdama reaguoti į galimą valstybės narės padarytą pažeidimą ir pareikalauti, kad atitinkama valstybė narė laikytųsi ES teisės. Sistemoje nagrinėjamos piliečių ir įmonių užklausos ir skundai bei savo iniciatyva pradėtos bylos. Tarp jų ir klausimai, Komisijai pateikti Europos Parlamento peticijų komiteto arba atsiųsti Europos Parlamento narių.

    Duomenų bazėje vartojama anglų kalba. Tačiau kelioms valstybėms narėms suteikta teisė susirašinėti savo valstybine kalba. Prireikus Komisija užtikrina vertimą.

    Kiekviena byla su konkrečios problemos aprašu ir klausimais per „EU Pilot“ programą perduodama atitinkamai valstybei narei. Nacionalinėms institucijoms suteikiamas dešimties savaičių terminas, per kurį jos privalo kuo išsamiau atsakyti į pateiktus klausimus ir pasiūlyti ES teisę atitinkantį nurodytų problemų sprendimą. Tam tikrais atvejais valstybės narės gali informuoti Komisiją, kad atsakymui į jos pateiktus klausimus reikia daugiau laiko ir pagrįsti, kodėl šis dešimties savaičių terminas turi būti pratęstas. Kiekvienas prašymas pratęsti įprastą terminą nagrinėjamas atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes.

    Tam tikrais atvejais gali būti nustatytas ir trumpesnis nei dešimties savaičių terminas. Tokiu atveju valstybei narei paaiškinama, dėl ko tai buvo padaryta.

    Dar per dešimt savaičių valstybių narių atsakymai, jei reikia, dokumentus išvertus, išnagrinėjami, ir „EU Pilot“ duomenų bazėje paskelbiamas valstybės narės atsakymo įvertinimas. Neradus ES teisę atitinkančio sprendimo, gali būti pradėta pažeidimo tyrimo procedūra pagal SESV 258 straipsnį. Skundo atveju jo pateikėjui taip pat pranešama, kokia išvada buvo priimta išnagrinėjus atitinkamą klausimą. Prireikus valstybių narių institucijų gali būti prašoma pateikti daugiau informacijos.

    Pasiekti , kad abi šalys laikytųsi šių orientacinių terminų, nelengva, bet tai labai svarbu norint užtikrinti, kad pirmasis, labai svarbus, veiksmas tokiose bylose (t. y. oficialaus pranešimo pagal SESV 258 straipsnį išsiuntimas arba bylos užbaigimas) būtų atliktas ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo skundo įregistravimo sistemoje arba nuo savo iniciatyva pradėtos „EU Pilot“ bylos sukūrimo. Todėl dešimties savaičių termino laikymasis – vienas iš kriterijų, pagal kuriuos vertinamas valstybių narių ir Komisijos darbas.

    Prašymams susipažinti su „EU Pilot“ bylų dokumentais taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais[5] ir jo įgyvendinimo nuostatos, įtvirtintos 2001 m. gruodžio 5 d. Komisijos sprendimu, iš dalies keičiančiu jos darbo tvarkos taisykles[6].

    VERTINIMAS

    Vertinimas padalytas į dvi dalis: pirma, 2010 m. kovo mėn.–2011 m. vasario mėn. baigtų nagrinėti bylų vertinimas ir antra, bendri sistemos veiklos statistiniai duomenys, surinkti nuo projekto pradžios 2008 m. balandžio mėn. iki 2011 m. rugsėjo mėn.

    Šiame vertinime atsižvelgta į:

    - 2010 m. kovo mėn. – 2011 m. vasario mėn. baigtų nagrinėti „EU Pilot“ bylų vertinimą, valstybių narių ir Komisijos atliktą vadovaujantis kokybės ir bendradarbiavimo (paramos) kriterijais;

    - naudojantis „EU Pilot“ sistema nagrinėtų bylų kiekį. Taip pat vertinamos tendencijos įvairiose valstybėse narėse, atsižvelgiant į tai, kad kai kurios iš jų dalyvauja projekte trumpiau už kitas;

    - sistemoje užregistruotų bylų kilmę ir susijusias politikos sritis;

    - vidutinį laikotarpį, per kurį valstybės narės ir Komisija parengė bylai reikiamus atsakymus ir į bendrojo orientacinio dešimties savaičių termino laikymąsi;

    - galiausiai, į sėkmingai išnagrinėtų klausimų skaičių, t. y. kiek iš valstybių narių pateiktų atsakymų buvo priimtini ir todėl nebereikėjo pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūros pagal SESV 258 straipsnį. „EU Pilot“ tikslas – pagerinus valstybių narių ir Komisijos bendradarbiavimą greičiau pateikti atsakymus į piliečių ir įmonių klausimus ir rasti ES teisę atitinkančius sprendimus netaikant pažeidimo nagrinėjimo procedūros pagal SESV 258 straipsnį.

    Atitinkami duomenys pateikiami prie šios ataskaitos pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente.

    Dėl 2010 m. kovo mėn. – 2011 m. vasario mėn. baigtų nagrinėti „EU Pilot“ bylų vertinimo, Komisijai ir projekte dalyvaujančioms valstybėms narėms buvo pateikti klausimai, grindžiami trimis pagrindiniais kriterijais – kokybe, bendradarbiavimu ir parama . Šio vertinimo rezultatai rodo, kad valstybės narės dažniausiai yra patenkintos iš Komisijos gaunamų „EU Pilot“ bylų kokybe, ypač tuo, kad klausimai formuluojami aiškiai, o problemos įvardijamos tiksliai. Galiausiai, Komisija ir valstybės narės labai patenkintos tarpusavio bendradarbiavimu ir parama vykdant šį projektą.

    Kalbant apie bylų apimtį , per 2008 m. balandžio mėn. –2 011 m. rugsėjo mėn. laikotarpį „EU Pilot“ iš viso pateikta 2 121 byla. 1 410 iš šių bylų buvo užbaigtos[7] taikant „EU Pilot“ sistemą. Tačiau bylų apimtis įvairiose valstybėse narėse labai nevienoda. Tai susiję ne tik su tuo, kad daugiau gyventojų turinčios valstybės narės gauna daugiau „EU Pilot“ bylų dėl didesnio skaičiaus piliečių, įmonių ir pilietinės visuomenės interesų grupių – yra ir kitų veiksnių. Bylų skaičius labai skiriasi atsižvelgiant į tai, ar valstybė narė naudojasi sistema nuo pat 2008 m., ar prisijungė prie jos 2010 ar 2011 m. Iš 2 121 bylų 15,5 % pateikta Italijai ir Ispanijai, 8 % – Jungtinei Karalystei, 7,7 % – Vokietijai ir 6,5 % – Portugalijai.

    Valstybės narės atsisakė nagrinėti tik 2 % visų „EU Pilot“ pateiktų bylų, dažniausiai dėl to, kad skunde nepateikta pakankamai informacijos.

    „EU Pilot“ pateiktose bylose nagrinėjami klausimai iš esmės panašūs į klausimus ir problemas, kylančias įvairiose ES teisės srityse: apie 33 % bylų nagrinėjami aplinkos apsaugos klausimai, 15 % – vidaus rinkos, 10,5 % – mokesčių, 8 % – judumo ir transporto ir 6 % – sveikatos ir vartotojų apsaugos klausimai.

    Pagal kilmę , 49 % iš šių 2 121 bylų pradėtos gavus skundą, 7 % – gavus piliečių ar įmonių užklausas ir maždaug 44 % pradėtos pačios Komisijos iniciatyva.

    Vertinant, kaip valstybės narės ir Komisija dirbo su „EU Pilot“ bylomis, atsižvelgiama į orientacinį dešimties savaičių terminą. Nuo 2008 m., kai buvo pradėtas „EU Pilot“, valstybės narės parengdavo atsakymą vidutiniškai per 67 dienas – taigi dešimties savaičių (70 dienų) orientacinio termino buvo laikomasi. Nuo 2010 m. kovo mėn.[8] valstybių narių institucijų atsakymams įvertinti ir nuspręsti dėl tolesnių veiksmų Komisijai vidutiniškai reikėjo 102 dienų. Tai ilgiau, nei numatytas orientacinis terminas. Reikia pažymėti, kad dažniausiai šio termino nesilaikyta tais atvejais, kai Komisijos tarnybos prašė nacionalinių institucijų pateikti daugiau informacijos, ypač sudėtingose bylose ar tuomet, kai reikėjo atlikti vertimą.

    Iš visų 1 410 sistemoje išnagrinėtų bylų sėkmingai užbaigta beveik 80 % (1 107 bylos), t. y. valstybių narių pateikti atsakymai buvo priimtini ir bylas buvo galima užbaigti nepradedant pažeidimo nagrinėjimo procedūros pagal SESV 258 straipsnį. Likusiose 20 % (303) bylų priimtino ES teisę atitinkančio sprendimo nerasta ir, užbaigus bylos nagrinėjimą „EU Pilot“ sistemoje, pereita į pažeidimo nagrinėjimo etapą. Šios pažeidimo nagrinėjimo procedūros jau vykdomos arba Komisija jas dar rengia. Pirmosios „EU Pilot“ vertinimo ataskaitos laikotarpiu sėkmingai užbaigtų bylų buvo 85 %. Viena iš priežasčių, dėl ko šis rodiklis šiek tiek sumažėjo, galėtų būti tai, kad prie projekto prisijungus naujoms valstybėms narėms išaugo „EU Pilot“ bylų skaičius. Be to, nuo tada, kai buvo paskelbta pirmoji vertinimo ataskaita, „EU Pilot“ taikomas visais atvejais, kai sprendžiant teisingo ES taikymo ar įgyvendinimo bei nacionalinės teisės atitikimo ES teisę klausimus prireikia daugiau faktinės ar teisinės informacijos. Iki tol taikyti „EU Pilot“ prieš pradedant pažeidimo nagrinėjimo procedūrą pagal SESV 258 straipsnį nebuvo privaloma.

    Komisija pastebėjo, kad nuo 2010 m. rečiau pradedamos naujos pažeidimo nagrinėjimo procedūros[9], susijusios su 15 pirmųjų prie „EU Pilot“ savanoriškai prisijungusių narių. Ši tendencija, nors ir mažesnio masto, pastebima ir likusių 12 valstybių narių, prie „EU Pilot“ prisijungusių 2010 m. kovo mėn., atveju. Nors tokių pokyčių priežasčių nustatyti neįmanoma, vienas galimų paaiškinimų yra „EU Pilot“ taikymas. Tai leidžia geriau išsiaiškinti ir išspręsti tam tikrus Komisijos iškeltus ES teisės taikymo klausimus ir taip pašalinti problemas nepradedant pažeidimo nagrinėjimo procedūros, o skundo atveju greičiau pateikti atsakymus piliečiams ir įmonėms.

    IŠVADOS

    Kaip Komisija įsipareigojo savo pirmojoje „EU Pilot“ vertinimo ataskaitoje:

    - „EU Pilot“ projektas išplėstas, ir dabar juo aktyviai naudojasi 25 valstybės narės. Papildytos ir patobulintos jo taikymo procedūros.

    - Projektas pagerino ir toliau gerina Komisijos ir projekte dalyvaujančių valstybių narių bendradarbiavimą greičiau atsakant į paklausimus ir sprendžiant piliečių, įmonių ir pilietinės visuomenės interesų grupių problemas. Apie 80 % valstybių narių pateiktų atsakymų buvo priimtini ES teisės požiūriu ir bylas buvo galima užbaigti nepradedant pažeidimo nagrinėjimo procedūros pagal SESV 258 straipsnį.

    - Reguliariai naudodamosi „EU Pilot“, projekte dalyvaujančios valstybės narės pradėjo geriau suprasti, kaip iš esmės sprendžiamos ES teisės taikymo problemos.

    - Komisijai ir valstybėms narėms bendradarbiaujant pagerėjo „EU Pilot“ darbo metodai ir bylų kokybė. Jos įsipareigoja išlaikyti šiuos rezultatus.

    - Valstybės narės ir ypač Komisija toliau sieks nepažeisti Komisijos nustatyto orientacinio dešimties savaičių termino, per kurį reikia parengti bylai reikalingus dokumentus.

    - Didinant „EU Pilot“ veiksmingumą, glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis patobulinta ir supaprastinta projekto IT sistema ir jo taikymo sritis.

    - Bendradarbiavimą ir projekto veiksmingumą reikia gerinti ir toliau, pirmiausia, laikytis sutartų orientacinių terminų ir gerinti Komisijos pateikiamų klausimų ir valstybių narių atsakymų kokybę.

    Komisijos nuomone, pradinis eksperimentinis „EU Pilot“ etapas jau baigtas – dabar tai išbandytas darbo metodas, leidžiantis Komisijai, projekte dalyvaujančioms valstybėms narėms ir piliečiams pasiekti reikiamų rezultatų. Bendras Komisijos principas – stengtis kuo daugiau problemų greitai išspręsti naudojantis „EU Pilot“, ir, jei būtina, pradėti ir sparčiai vykdyti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą. Komisija nagrinėja galimybę kaip problemų sprendimo ir prevencijos instrumentą taikyti „EU Pilot“ visose valstybėse narėse ir toliau palaiko ryšius su šiame projekte dar nedalyvaujančiomis valstybėmis narėmis.

    Įvairūs „EU Pilot“ veiklos aspektai bus aptariami būsimose Komisijos metinėse ataskaitose, susijusiose su ES teisės taikymo stebėjimu.

    [1] COM(2007) 502, 2.2 dalis „Darbo metodų tobulinimas“.

    [2] COM(2010) 70 galutinis.

    [3] Ataskaitos 4 dalis „Bendrosios išvados“.

    [4] Dalyvaujančios 25 valstybės narės: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija ir Vokietija. Maltoje kol kas atliekamos vidaus procedūros, netrukus ji taip pat turėtų pradėti naudotis šia sistema. Taip pat dar vyksta derybos su Liuksemburgu.

    [5] OL L 145, 2001 5 31, p. 43.

    [6] OL L 345, 2001 12 29, p. 94.

    [7] Užbaigtos reiškia tai, kad valstybės narės atsakė į bylose iškeltus klausimus, ir Komisija įvertino, ar jų atsakymai atitinka ES teisę.

    [8] Nuo šios dienos taikomas bendras dešimties savaičių orientacinis laikotarpis, per kurį Komisija turi įvertinti valstybių narių sistemoje pateiktus atsakymus.

    [9] Į šią statistiką neįtrauktos bylos dėl nepranešimo apie priemones, nes šiems atvejams „EU Pilot“ netaikomas.

    Top