Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0859

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos įgyvendinimo

    /* KOM/2011/0859 galutinis */

    52011DC0859

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos įgyvendinimo /* KOM/2011/0859 galutinis */


    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    dėl 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos įgyvendinimo

    ĮVADAS

    Pagal 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 1297/2008/EB dėl Europos įmonių ir prekybos statistikos modernizavimo (EĮPSM) programos įgyvendinimo (toliau – EĮPSM sprendimas) 6 straipsnį Komisija „iki 2010 m. gruodžio 31 d., o po to kiekvienais metais iki 2013 m. pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai EĮPSM programos įgyvendinimo ataskaitą“.

    Ši ataskaita yra antroji; joje apžvelgiama valstybių narių ir Komisijos (Eurostato) pažanga, padaryta įgyvendinant EĮPSM programą po ankstesnio ataskaitinio laikotarpio. Pirmoje ataskaitoje daugiausia dėmesio skirta pradėtiems ir (arba) tęsiamiems 2009 ir 2010 m. metinių darbo programų veiksmams. Tais pirmaisiais dvejais metais EĮPSM veiklos kreditai įsisavinti beveik 80 proc.[1] Šį skaičių iš esmės galima paaiškinti tuo, kad po 2008 m. ekonominės ir finansų krizės valstybės narės rečiau galėjo dalyvauti ES projektuose.

    Šioje antrojoje ataskaitoje apžvelgiami pasiekti pirminiai pagrindiniai rezultatai ir svarbiausios 2010 m. priimtos 2011 m. metinės darbo programos iniciatyvos.

    Visa EĮPSM veikla atitinka strategiją, nustatytą 2009 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos komunikate Europos Parlamentui ir Tarybai dėl ES statistikos rengimo metodo: ateinančio dešimtmečio vizija[2].

    TIKSLAI, METINIAI VEIKSMAI IR PRIORITETAI

    Nepaisant to, kad EĮPSM programa bus įgyvendinama iki 2013 m. pabaigos, pirmas bendrasis vertinimas atliktas 2010 m. pabaigoje. Po to 2011 m. EĮPSM metinė darbo programa atitinkamai pakoreguota. Programa buvo supaprastinta: peržiūrėti tam tikri EĮPSM projektai ir metiniai veiksmai, sumažinta strateginių tikslų.

    EĮPSM programa ir toliau daugiausia grindžiama Europos statistikos sistemos (ESS) bendradarbiavimo tinklais (toliau – ESS tinklai). Visi aštuoni numatyti ESS tinklai sukurti ir veikia, o naujausias pradėjo veiklą 2011 m. pradžioje. Supaprastinus programą, 2011 m. darbo programoje numatyta ilgiau teikti paramą kai kuriems iš šių ESS tinklų, skiriant ne metines, o daugiametes dotacijas.

    Taip pat skirta lėšų atskiriems susitarimams dėl dotacijų su nacionalinėmis statistikos institucijomis (NSI), be to, išorės rangovams pavesta atlikti keletą tyrimų. Be to, įgyvendinami kiti projektai, kurie neturi finansinio poveikio arba yra įtraukti į kitą veiklą.

    Iš viso 2011 m. darbo programai iš ES biudžeto skirta truputį daugiau nei 11 mln. eurų ir iš viso numatyta 19 metinių veiksmų bei techninė ir administracinė parama programai įgyvendinti. Kaip ir anksčiau, dažniausiai (apie 90 proc.) veiksmai finansuoti skiriant dotacijas – per ESS tinklus arba atskiras.

    1 tikslas – persvarstyti prioritetus ir kurti tikslinius naujų sričių rodiklių rinkinius

    Mažesnės svarbos sričių nustatymas

    2010 m. lapkričio mėn. ESSK priėmus naują strategiškai pagrįstą metodą mažiau svarbios verslo ir prekybos statistikos sritys nustatomos per strateginę metinę Eurostato prioritetų peržiūrą . 2010 m. peržiūrint prioritetus buvo supaprastinta EĮPSM programa ir nustatyti keli neigiami prioritetai, kuriuos reikia toliau išplėtoti ir parengti konkrečius pasiūlymus, kuriais būtų iš dalies keičiami galiojantys teisės aktai. Tai susiję su Reglamento dėl verslo struktūros statistikos (VSS)[3] 2 ir 4 priedų vienetų pagal veiklos rūšis statistiniais duomenimis ir (arba) eilutėmis, ir Reglamento dėl trumpojo laikotarpio statistikos (TLS)[4] A priedo naujų pramonės užsakymų kintamuoju. Be to, toliau švelninami Intrastato reikalavimai, o tarptautinės prekybos prekėmis ir paslaugomis statistika labiau orientuojama į paslaugas.

    Naujos sritys (įmonių grupės, globalizacija, verslumas, inovacijos)

    2010 m. pabaigoje, remiantis pradinio tyrimo rezultatais, pradėta metodinė veikla dėl dviejų prioritetinių sričių įmonių grupių statistikos rengimo: „grupių vidaus prekyba“ ir „moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra bei inovacijos“. Dėl galimybės gauti šiuos duomenis centralizuotai, iš patronuojančiosios bendrovės, konsultuotasi su tarptautinėmis bendrovėmis visoje Europoje. Be to, išsamiai išnagrinėjus nacionaliniu ir Europos lygmenimis turimą informaciją sudarytas pagrindinių dviejų sričių, susijusių su įmonių grupėmis, duomenų įvairių rinkimo būdų sąrašas. Atlikus abu šiuos veiksmus parengtos rekomendacijos dėl geriausių šių dviejų sričių duomenų rinkimo būdų ir nustatyti metodiniai įmonių grupių ESS duomenų rinkimo per patronuojančiąsias bendroves principai. Prieš pradedant bandomuosius projektus pirminis šio metodinio darbo vertinimas bus įtrauktas į ESS tinklo, skirto didelių ir sudėtingų tarptautinių įmonių grupių struktūros nustatymo klausimams, veiklą (žr. 2 tikslą).

    2011 m. pradžioje baigtas tyrimas dėl OECD ekonominių globalizacijos rodiklių vadove rekomenduojamų rodiklių Europos statistikos sistemoje ir jų apskaičiavimo. Supaprastinus EĮPSM programą ESS tinklas, skirtas pasaulio vertės grandinių apskaičiavimams, toliau vykdys metodinį darbą ir rengs bandomuosius projektus (žr. 3 tikslą).

    Dėl verslumo politikos stebėsenos toliau rengiamas suderintų darbdavio verslo demografijos duomenų rinkimo teisinis pagrindas. Be to, 2011 m. visoje ES pirmą kartą pradėta savanoriškai rinkti duomenis siūlomiems inovacinių įmonių spartaus augimo rodikliams, skirtiems naujam „inovacijų Sąjungos pagrindiniam rodikliui“ pagal strategiją „Europa 2020“, rengti. Toliau bendradarbiaujama su OECD rengiant bendrą verslumo rodiklių programą (VRP) ir nustatant verslumo prielaidas, atsižvelgiant 2010 m. pabaigoje vykusio praktinio seminaro rezultatus.

    2 tikslas – supaprastinti verslo statistikos sistemą

    Teisinio pagrindo sąvokų ir metodų integravimas

    2010 m. sukurtame verslo ir prekybos statistikos sąvokų ir metodų nuoseklumui skirtame ESS tinkle pradėtas rengti statistinių vienetų ir jų apibrėžčių taikymo būdų valstybėse narėse sąrašas. 2011 m. pradžioje surengti Eurostato ekspertų ir NSI atstovų praktiniai seminarai, parengtas ir išmėgintas klausimynas papildomai informacijai rinkti. Be to, parengta ataskaita, kurioje apžvelgiami pagrindiniai nagrinėtini klausimai, numatyti metodai ir procedūros. Taip pat pasirengta 2012 m. pradžioje pradėti veiklą dėl tikslinės grupės, imties sąrašų, ataskaitinio laikotarpio, klasifikatorių ir jų taikymo (suskirstymai, konkretūs suvestiniai duomenys), charakteristikų ir apibrėžčių.

    Projektas „ Mokėjimų balanso ir tarptautinių sandorių statistikos nuoseklumo gerinimas “ baigtas. Šio projekto rezultatais, taip pat rekomendacijomis ir išsamia derinamąja lentele, prisidėta prie mokėjimų balanso ir prekybos statistikos nuoseklumo klausimų darbo grupės veiklos.

    Įmonių grupių statistikos plėtojimas

    Dėl „Eurogrupių“ registro[5] (EGR), kurio tikslas – padėti sudaryti nuoseklius ir suderintus tyrimų imties sąrašus, kad būtų galima rengti kokybišką globalizacijos statistiką, padaryta didelė pažanga.

    EGR metodikai skirtas ESS tinklas pradėjo kitą centrinių ir nacionalinių EGR procesų ir duomenų modelio metodikos rengimo etapą (EGR 2 versija). Galutinai parengta 5 000 tarptautinių įmonių grupių (TĮG) EGR vienetų grupė ir pradėta ją plėsti iki 10 000 TĮG. EGR metodikos gairės pateiktos valstybėms narėms. Šiuo metu nagrinėjama, ar EGR vienetų grupės aprėptis yra išsami susijusių užsienio įmonių statistikos (SUĮS) ir užsienio tiesioginių investicijų (UTI) statistikos reikmėms.

    Be to, dalis 2009 ir 2010 m. suteiktų dotacijų (atitinkamai, 16 ir 8) buvo skirta EGR procesų ir metodų nustatymui nacionaliniu lygmeniu EGR duomenims importuoti, tvirtinti, jungti ir eksportuoti nacionaliniuose registruose. Šios lėšos taip pat skirtos apibrėžčiai nustatyti ir pirmajam nacionalinio lygmens EGR procesų automatinimo, jei įmanoma, ir EGR duomenų kokybės gerinimo priemonių rengimo etapui. Visi šių finansuotų veiksmų rezultatai prieinami visoms valstybėms narėms, kad šios galėtų pasinaudoti šia patirtimi rengdamos ir plėtodamos savo EGR.

    ESS tinklas, skirtas didelių ir sudėtingų tarptautinių įmonių grupių struktūros nustatymo klausimams , taip pat susijęs su EGR. Šio tinklo tikslas – nustatyti suderintas ir prasmingas statistinių vienetų struktūras ir susitarti dėl įmonių grupių statistinių duomenų teikimo. 2010 m. atlikta tarptautinio struktūrų nustatymo galimybių studija ir su TĮG susijusių statistinių vienetų tyrimas. Gauti metodiniai rezultatai bus toliau plėtojami, atsižvelgiant į realius bandymus. Galimybę įgyvendinti rekomendaciją dėl įmonės apibrėžties įvertins nuoseklumo klausimams skirtas ESS tinklas.

    Bendrijos lygmeniu atliekami tyrimai siekiant kuo labiau sumažinti įmonėms tenkančią naštą

    Šiuo metu rengiamas tyrimas dėl metodinių klausimų, susijusių su ES imčių sistemų taikymu renkant duomenis.

    3 tikslas – padėti įgyvendinti efektyvesnį įmonių ir prekybos statistikos duomenų rengimo būdą

    Geriau pasinaudoti statistikos sistemoje turimais duomenimis, taip pat galimybe atlikti įvertinimus

    2010 m. antrojoje pusėje sukurtas ESS tinklas vykdo veiklą, susijusią su duomenų saugojimu ir siejimu rengiant verslo statistiką . Visų pirma ESS tinklas ėmėsi taikomų duomenų siejimo ir saugojimo metodų. Buvo parengtas ir ESS valstybėms narėms bei Šveicarijai išsiųstas klausimynas, siekiant surinkti esamos integruotų verslo duomenų sistemų geriausios patirties pavyzdžius, apžvelgiant į pasitaikančias problemas ir pageidaujamus sprendimus. Rezultatai pateikti ir aptarti 2011 m. balandžio mėn. vykusiame praktiniame seminare. Per apklausą ir diskusijas paaiškėjo, kad būtina išnagrinėtini keletą plačių temų, susijusių su duomenų saugyklų kūrimu ir veikla. Pavyzdžiui, šio ESS tinklo vartojamą tikslią statistikos duomenų saugyklos apibrėžtį ir aprėptį, metaduomenis, verslo registro statusą ir reikšmę, duomenų konfidencialumą, nenuoseklumą, kokybę. ESS tinklas atliks ekspertų grupės vaidmenį, parengs žinių bazę, nustatys ir pateiks gaires, teiks tarpusavio vertinimo ir konsultacijų paslaugas.

    Be to, daug pasiekta įgyvendinant tris projektus, susijusius su mikroduomenų ir individualios statistikos siejimu :

    - atliktas verslo struktūros statistikos, užsienio prekybos, tarptautinių šaltinių mikroduomenų siejimas , parengta šio duomenų išgavimo ir mikroduomenų siejimo metodika. Į rezultatus atsižvelgta 2011 m. pradžioje pradėjus kitą svarbų veiksmą – sukūrus ESS tinklą, skirtą pasaulio vertės grandinių apskaičiavimams . Šis ESS tinklas įgyvendins vieną iš pagrindinių strategijoje „Europa 2020“ nustatytų iniciatyvų; jo tikslas – rinkti vis labiau globalizuotos verslo veiklos ir verslo organizavimo duomenis ir jų poveikio naujų darbo vietų kūrimui ir tvariam augimui duomenis. Šiuo projektu taip pat siekiama padėti politikos formuotojams priimti geriau pagrįstus sprendimus, stebėti ekonomikos globalizaciją ir internacionalizaciją, rengiant ir teikiant ekonomikos globalizacijos rodiklius.

    - Įgyvendinant projektą atliktas tyrimas dėl „naujų išorės prekybos statistinių rodiklių pagal verslo charakteristikas “ ir jo rezultatai panaudoti sudarant statistikos rengėjų vadovą, skirtą tarptautinės prekybos statistikos pagal įmonių charakteristikas, remiantis prekybos duomenų ir verslo registro informacijos sąsajomis, rengimui. Be to, atlikus šį tyrimą gauta informacijos apie metodinius klausimus, susijusius su jungtinių išorės prekybos ir verslo statistinių duomenų rengimu. Reikalavimas kasmet rengti šią statistiką įtrauktas į peržiūrėtus Intrastato ir Ekstrastato reglamentus. Duomenis pradėti reguliariai rengti 2011 m., o pirmieji ataskaitiniai metai – 2009 m. Keletas bandomųjų valstybių narių tyrimų, kuriems buvo skirtos dotacijos, tebevykdomi, siekiant nustatyti ir išplėtoti naujus statistinius rodiklius, jungiančius prekybos ir verslo statistinius duomenis. Kitas šių tyrimų tikslas – tobulinti kokybinius ir metodinius aspektus, susijusius su šių naujų rodiklių rengimu.

    - IRT naudojimo mikroduomenų siejimo klausimams skirtas ESS tinklas šiuo metu nagrinėja galimybes naudoti kitas tyrimų strategijas, kad susijusių duomenų rinkinių duomenys būtų labiau reprezentatyvūs; be to, atliekama jų sąnaudų ir naudos analizė.

    Įgyvendinant projektą „ Šiuolaikinės verslo statistikos rengimo metodika (optimalioji imtis, modeliais pagrįstas vertinimas, duomenų integravimas) “ peržiūrimas Europos verslo statistikos metodų vadovas ir vykdoma su svarbių sričių, kaip antai tyrimų integravimas, šiuolaikiški duomenų rinkimo metodai ir pažangūs vertinimo būdai, metodiniais klausimais susijusi veikla.

    Geriau pasinaudoti turimais duomenimis

    Siekiant padėti valstybėms narėms kuo veiksmingiau statistikos reikmėms naudoti administracinius duomenis , pagal EĮPSM programą NSI teikiama finansinė parama duomenų rinkimo ir apdorojimo sistemoms plėtoti. Pagal 2009 m. su 16 NSI pasirašytus susitarimus dėl dotacijų įgyvendinti nauji verslo registrų atnaujinimo statistikos reikmėms būdai ir naujoviški labai mažų ir mažų įmonių duomenų vertinimo metodai, sukurtos kokybės tikrinimo, klaidų taisymo ir duomenų saugojimo priemonės. Dėl šių priemonių bendrovėms sumažės duomenų teikimo naštą, o statistinės informacijos kokybė pagerės.

    2009 m. pradėjęs veikti administracinių ir sąskaitų duomenų naudojimui skirtas ESS tinklas toliau nagrinėja visoms NSI aktualius praktinius klausimus, susijusius su šių duomenų naudojimu rengiant statistiką. Remiantis per pirmuosius dvejus metus atliktų tyrimų ir analitinės veiklos rezultatais bus parengtos rekomendacijos ir paskleista geroji patirtis. Kol kas pagrindiniai pasiekti rezultatai yra šie: apžvelgta nacionalinė administracinių duomenų naudojimo praktika; apibūdinta nacionalinė įvairių metodų, kuriais TLS reikmėms naudojant administracinius duomenis rengiami neišsamių duomenų rinkinių įverčiai, praktika ir parengtas rodiklių sąrašas administraciniais duomenimis pagrįstos verslo statistikos kokybei vertinti.

    Plėtoti efektyvesnio duomenų gavimo, perdavimo ir tvarkymo priemones

    Pagal projektą „Geresnis muitinės duomenų naudojimas rengiant išorės prekybos statistiką (Ekstrastatas)“ 2010 m. pabaigoje su valstybėmis narėmis pasirašyti keli susitarimai dėl dotacijų. Jais siekiama suteikti paramą derinant Ekstrastato statistikos duomenų rinkimo sistemas prie naujų muitinių sistemų, nustatytų pagal Modernizuotą muitinių kodeksą[6]. Pirmuosius rezultatus tikimasi gauti 2012 m. pradžioje.

    Pagal geresnio Kombinuotosios nomenklatūros naudojimo projektą nacionalinėms statistikos institucijoms skyrus atskiras dotacijas Intrastato duomenų teikėjams buvo parengta pagalbinė klasifikavimo medžiaga. Parengtos internetinės priemonės ir kita medžiaga, padedanti lengviau nustatyti tinkamus prekių kodus. Taip pagerės duomenų kokybė ir sumažės našta respondentams.

    2011 m. balandžio mėn. valstybės narės paragintos dalyvauti projekte „Paprastesnis įmonių duomenų perdavimas nacionalinėms statistikos institucijoms“. Bus suteikta parama IT sistemų plėtojimui, kad būtų galima iš įmonių rinkti statistinius duomenis, būtų plėtojamos nacionalinės statistinės taksonomijos ir kuriamos XBRL standarto taksonomijos.

    4 tikslas – modernizuoti Intrastatą

    Metodų derinimas siekiant gerinti supaprastinto Intrastato kokybę

    Vykdant supaprastinimo iniciatyva EĮPSM pradžioje pradėti du projektai („Duomenų kokybės gerinimas pagal supaprastintą Intrastato sistemą“ ir „Intrastato nenuoseklumų mažinimas“) 2010 m. pabaigoje sujungti į vieną ir pavadinti „Metodų derinimas siekiant geresnės ES vidaus prekybos statistikos kokybės“.

    Pagal šį naują projektą valstybėms narėms toliau teikiama parama nenuoseklumams mažinti ir kokybės gerinimo priemonėms plėtoti bei įgyvendinti, taikant pagal paslaugų sutartį 2010 m. parengtas metodines gaires. Du derinimo veiksmai visos ES mastu buvo įgyvendinti 2009 ir 2010 m.: pataisyti keli svarbūs nenuoseklumai ir (arba) jų išvengta ir nustatyta, kad kai kurioms konkrečioms prekėms (dujos, elektra, laivai, orlaiviai) taikomus metodinius nurodymus reikia toliau tobulinti. Šiems valstybių narių derinimo veiksmams skirtos dotacijos.

    Geriau pasinaudoti administraciniais duomenimis

    2010 m. valstybėms narėms skirtos dotacijos, kad rengiant Intrastato statistiką būtų dažniau naudojami administraciniai duomenys. Projektai dar nepabaigti. Jie susiję su administracinių duomenų naudojimu tvirtinant Intrastato sistemos surinktus duomenis ir (tolesniu) bendrų duomenų rinkimo sistemų plėtojimu keliose valstybėse narėse Intrastato, PVM ir keitimosi PVM informacija (KPVMI) reikmėms.

    Geresnis ir lengvesnis dalijimasis duomenimis Intrastate

    Atlikus tyrimus ir suteikus valstybėms narėms paramą, aktyviau naudojamos duomenų tvirtinimo elektroninės priemonės ir technologijos, taikant automatizuotus procesus ir pažangias statistines sąvokas klaidoms nustatyti ir automatiškai ištaisyti.

    IŠVADA

    EĮPSM sprendime nurodyti programos įgyvendinimo laikotarpiu finansuotini veiksmai. Tai pateisina palyginti didelį per pirmuosius dvejus programos metus įgyvendintų iniciatyvų skaičių. Vis dėlto, vienas iš 2008 m. ekonomikos ir finansų krizės padarinių – dėl nepakankamų žmogiškųjų išteklių pasiekta NSI finansinių galimybių riba. Todėl reikėjo programą supaprastinti, sujungiant tam tikras iniciatyvas ir (arba) orientuojant jas į šešias pagrindines per ESS tinklus tvarkomas sritis: sąvokų ir metodų nuoseklumas, EGR, didelių ir sudėtingų tarptautinių įmonių grupių struktūros nustatymas, mikroduomenų siejimas ir duomenų saugojimas rengiant statistiką, verslo statistikos rengimo metodika bei administracinių ir apskaitos duomenų naudojimas.

    2009 arba 2010 m. pradžioje pradėję veikti ESS tinklai pasiekė labai daug, visų pirma – EGR metodikos, struktūros nustatymo ir administracinių duomenų naudojimo srityse. Kitose pagrindinėse EĮPSM programos srityse (teisės aktų nuoseklumas, duomenų saugojimo ir duomenų siejimo iniciatyvos) vykdyta parengiamoji veikla – nustatyta pagrindinė infrastruktūra (ESS tinklai, daugiašaliai susitarimai dėl dotacijų ir pan.) ir kurti nacionalinių ekspertų tinklai.

    Be to, toliau skirtos atskiros dotacijos, daugiausia – remiant metodikos plėtojimo pažangą ir bandant tam tikras metodines rekomendacijas, tačiau taip pat ir kuriant veiksmingesnio duomenų išgavimo, perdavimo ir apdorojimo priemones. Kai kurių veiksmų rezultatai jau prieinami, tačiau dauguma dar tęsiami.

    Svarbu suprasti, kad visi veiksmai yra susiję tarpusavyje ir jų tikslas – veiksmingiau rinkti nacionalinius įmonių ir prekybos statistikos duomenis. Tam reikia ilgalaikio pasiryžimo ir nuolatinės stebėsenos. Kitos pažangos ataskaitos bus pateiktos 2012 ir 2013 m. Galutinis vertinimas vyks 2014 m. pradžioje.

    [1] 2010 m. metinėje veiklos ataskaitoje Eurostatas pabrėžė išimtį, susijusią su EĮPSM kreditų panaudojimu pagal 2010 m. biudžetą. Į šią išimtį atsižvelgta apskaičiuojant EĮPSM veiklos kreditų įsisavinimo lygį pirmaisiais dvejais metais.

    [2] COM(2009) 404.

    [3] 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 295/2008 dėl verslo struktūros statistikos (nauja redakcija). OL L 97, 2008 4 9, p. 13.

    [4] 1998 m. gegužės 19 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1165/98 dėl trumpojo laikotarpio statistikos. OL L 162, 1998 6 5, p. 1.

    [5] Teisinis pagrindas nustatytas 2008 m. vasario 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 177/2008, nustatančiu bendrą verslo registrų sistemą statistikos tikslais ir panaikinančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 2186/93. OL L 61, 2008 3 5, p. 6.

    [6] 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 450/2008, nustatantis Bendrijos muitinės kodeksą (Modernizuotas muitinės kodeksas). OL L 145, 2008 6 4, p. 1.

    Top