EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0918(03)

Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

OL C 252, 2010 9 18, p. 12–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.9.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 252/12


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2010/C 252/05

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimas Komisijai turi būti pateiktas per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„FAGIOLO CUNEO“

EB Nr.: IT-PGI-0005-0775-18.05.2009

SGN ( X ) SKVN ( )

1.   Pavadinimas:

„Fagiolo Cuneo“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis:

1.6 klasė.

Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti.

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

Saugoma geografinė nuoroda (SGN) „Fagiolo Cuneo“ taikoma neišaižytoms vaškinės brandos ankštims ir džiovintoms pupelėms, priskiriamoms Bianco di Bagnasco ir Vedetta ekotipams ir Billò, Corona, Stregonta, Bingo, Rossano, Barbarossa, Solista ir Millenium veislėms, priklausančioms vijoklinių daržinių pupelių rūšims Phaseolus vulgaris L. ir Phaseolus coccineus.

a)

Neišaižyta vaškinės brandos ankštis pasižymi šiomis savybėmis:

priklauso Vedetta ekotipui arba Stregonta, Bingo, Rossano, Solista ir Millenium, Barbarossa veislėms;

Vedetta ekotipo ir Stregonta, Bingo, Rossano, Solista ir Millenium veislių vaškinės brandos ankšties ilgis 15–28 mm; Barbarossa veislės – 12–22 mm;

yra ryškiai raudonai dryžuota.

Pupelės vaškinės brandos ankštyse:

pasižymi rausvai raudonais dryžiais ant kreminio pagrindo;

vertikalus ir horizontalus skersmenys yra atitinkamai bent 9 ir 15 mm;

nėra pažeistos parazitų ar ligų; matomai pakitę gali būti ne daugiau kaip 1 proc. produktų.

b)

Džiovintos pupelės pasižymi šiomis savybėmis:

priklauso Bianco di Bagnasco ekotipui arba Billò, Corona veislėms;

didžiausias leidžiamas sėklos drėgnis – 15 proc.;

vertikalus ir horizontalus Billò veislės pupelių skersmenys atitinkamai yra bent 9 ir 14 mm, Corona – bent 13 ir 20 mm, o Bianco di Bagnasco – bent 8 ir 14 mm;

Billò veislės pupelės turi rudai violetinių gijų ant kreminio pagrindo, o Corona ir Bianco di Bagnasco yra baltos spalvos;

džiovintos pupelės nepasižymi spalvos ir išorinės išvaizdos pakitimais, kurie neatitinka nurodytų savybių; didžiausias bendras toleruojamas pakitusių (suskeldėjusių, dėmėtų, paveiktų kenkėjų ar pakitusios spalvos) pupelių kiekis – 1,5 proc. Be to, didžiausias leidžiamas džiovintų pupelių, neatitinkančių numatyto skersmens, kiekis – 1,5 proc.;

geležies koncentracija Billò veislės pupelėse siekia 80–105 ppm, o Corona ir Bianco di Bagnasco – 65–75 ppm;

baltymų koncentracija sudaro 23–30 proc. sausosios medžiagos.

3.3.   Žaliavos (taikoma tik apdorotiems produktams):

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

Visas „Fagiolo Cuneo“ auginimo procesas nuo sėjos iki derliaus nuėmimo turi vykti 4 punkte nurodytoje vietovėje.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

Neišaižytos vaškinės brandos ankštys SGN „Fagiolo Cuneo“ vartotojui pateikiamos specialioje plastikinėje ar kartoninėje taroje arba užplombuotose pakuotėse (padėkluose, dėžėse, maišeliuose ir kt.), kurios skirtos maisto produktams, turi vienkartinę garantinę plombą ir būna tokios talpos: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ir 15 kg.

Džiovintos pupelės SGN „Fagiolo Cuneo“ vartotojui pateikiamos specialiose pakuotėse, kurios skirtos maisto produktams, turi vienkartinę garantinę plombą ir būna tokios talpos: 0,100, 0,200, 0,300, 0,400, 0,500, 0,800, 1, 2, 3, 4, 5, 15, 25 kg.

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

Be grafinio Bendrijos simbolio ir privalomos informacijos pagal galiojančius teisės aktus pakuotės etiketėje aiškiomis ir įskaitomomis raidėmis turi būti užrašyta „IGP Fagiolo Cuneo“ ir pateiktas toliau apibūdintas logotipas.

Apskritos formos logotipo fone pavaizduota Pajūrio Alpių kalnų grandinė, priešais kurią nupiešta pupelių ankštis baltai kreminės spalvos su raudonais dryžiais. Visos logotipo spalvos ir atspalviai gauti naudojant ŽPGJ spalvų modelį.

Logotipe aiškiai matomas užrašas „Fagiolo Cuneo I.G.P.“, o palei liniją, apibrėžiančią logotipą, eina užrašas „Indicazione Geografica Protetta“ („Saugoma geografinė nuoroda“).

Image

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

Pupelių, kurioms taikoma saugoma geografinė nuoroda „Fagiolo Cuneo“, auginimo vietovė apima visas 183 Kuneo provincijos komunas. Pajūrio Alpių kalnų grandinės apsupta auginimo teritorija yra išsidėsčiusi išskirtinai kalnų papėdėje, 200–800 m aukštyje virš jūros lygio.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

Auginimo vietovė – tai vienintelė Italijoje ir visoje Europoje tokio dydžio teritorija (maždaug 4 000 hektarų), kurioje auginamos vijoklinės daržinės pupelės.

Čia šiems pasėliams auginti itin palankios dirvožemio ir klimato sąlygos, o istoriniai, socialiniai ir ekonominiai veiksniai per daugiau kaip šimtą metų lėmė tai, kad dabar pupelės „Fagiolo Cuneo“ auginamos labai plačiai.

Ši aplinka pasižymi gaiviu klimatu, dideliu saulėtų dienų skaičiumi ir nestipriu vėju, čia netvanku, vasarą nebūna miglos, o dienos ir nakties temperatūra gerokai skiriasi. Žemės sklypai, skirti „Fagiolo Cuneo“, yra labai dideli, o juose išauginamos pupelės – puikios kokybės. Paros temperatūros svyravimai kartu su aplinkai tenkančiu dideliu šviesos kiekiu pupelių ankštims suteikia ryškesnę spalvą ir daugiau tvirtumo. Be to, vėlyvuoju žiemos laikotarpiu vyraujanti temperatūra gerokai pavėlina sėją ir žydėjimą taip pailgindama brendimo, taip pat prekybos laikotarpius, palyginti su kitomis auginimo vietovėmis Italijoje.

5.2.   Produkto ypatumai:

„Fagiolo Cuneo“ pasižymi ypatingomis savybėmis, palyginti su kitomis pupelėmis. Iš tikrųjų ir džiovintos pupelės, ir vaškinės brandos ankštys yra puikios konsistencijos. Džiovintose pupelėse yra dideli geležies ir baltymų kiekiai, kurie atitinkamai pasiekia 80–105 ppm Billò veislės pupelėse, 65–75 ppm Corona ir Bianco di Bagnasco, o baltymai visų tipų pupelėse sudaro 23–30 proc. sausosios medžiagos.

Vaškinės brandos ankštys ir jose esančios pupelės pasižymi ryškiomis spalvomis.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

„Fagiolo Cuneo“ pripažinimo paraiška grindžiama produkto geru vardu ir garsumu. „Fagiolo Cuneo“ gerą vardą įrodo gausi bibliografija, patvirtinanti šių pupelių žinomumą.

Kai kurie Centallo komunoje atrasti registrai liudija prekybą šiomis pupelėmis dar 1823 m. Kuneo miesto tarybos 1894 m. priimtame akte, susijusiame su valstybinės žemės panaudojimu, nurodoma vieta, kurioje buvo turgus, skirtas specialiai pupelėms, kurios dėl savo ypatingų savybių jau tuomet buvo parduodamos aukštesnėmis kainomis, palyginti su įprastomis pupelėmis, kaip galima įsitikinti iš 1901 m. prekybos ataskaitų.

Per pastaruosius 50 metų pupelių, kurias galima vartoti tiek šviežias, tiek džiovintas, auginama vis daugiau, nes dėl šioje teritorijoje naudojamų genotipų derlius būna geras tiek kokybiniu, tiek kiekybiniu požiūriu. Visa tai rodo Kuneo vietovėje vyraujančių dirvožemio ir klimato sąlygų, kurios pasižymi visomis savybėmis, reikalingomis savitam produktui išauginti, svarbą. Iš tikrųjų „Fagiolo Cuneo“ išsiskiria džiovintų pupelių organoleptinėmis savybėmis ir vaškinės brandos ankšties, taip pat joje esančių pupelių spalva, įgaunama dėl paros temperatūros svyravimų ir didelio šviesos kiekio, sudarančių palankias sąlygas antocianinų sintezei. Todėl derliui gausėjant ir auginimui plečiantis pupelių augintojams tapo vis parankiau prekiauti savo pupelėmis specialiai jiems sukurtose turgaus vietose.

„Fagiolo Cuneo“ praeities istoriją ir esamą dabartį stipriai palaikė ir iki šiol palaiko produktui svarbūs turgūs, vykstantys Caraglio (CN), Boves (CN), Centallo (CN) ir Castelletto Stura (CN), Valgrana (CN) ir Roccavione (CN); kai kurių jų veikla, kaip liudija komunų archyvai, buvo pradėta 1960–1970 m. Vietinių gyventojų ir „Fagiolo Cuneo“ ryšys atsiskleidžia ir iš šio įdomaus įvykio: 1982 m. Kuneo karnavale alegorinis Castelletto Stura komunos vežimas buvo skirtas būtent „Fagiolo Cuneo“.

Svarbūs yra ir žmogiškieji veiksniai, įsišakniję šioje teritorijoje. To pavyzdys – tai „Fagiolo Cuneo“ auginimo tradiciškumas, tėvo perduodamas sūnui. Kadangi kalbama apie vijoklines daržines pupeles, joms užauginti reikia labai daug rankų darbo, be to, šioje vietovėje vyrauja iš esmės šeiminio pobūdžio pupelių auginimas. Visa tai lėmė tam tikrą žmogiškąjį ryšį su pačiu auginimu: to pavyzdys dar ir šiandien vykstantys „šeimos sambūriai“, į kuriuos sueina šeimos nariai, giminės ir draugai padėti augintojui nuimti išdžiūvusių „Fagiolo Cuneo“ derlių prieš kūlimą, sėti pupeles ir smaigstyti atramas. Pastarasis darbas atliekamas naudojant ypatingą išskirtinai tik Kuneo teritorijoje paplitusią techniką, prie kurios pupelių augintojai yra labai pripratę, t. y. tradicija surišti keturis smaigus viršutinėje dalyje taip suformuojant tam tikrą „indėnų palapinę“, kad atramos būtų standesnės ir geriau atlaikytų atmosferinius reiškinius ir augalų svorį.

Net RAI, Italijos radijas ir televizija, atkreipė dėmesį į išskirtines šio produkto organoleptines ir maistines savybes, 2003 m. spalio 15 d. laidoje „Occhio alla spesa“ („Žvilgsnis į pirkinius“) paskirdama „Fagiolo Cuneo“ išsamų reportažą.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

Valdžios institucijos pradėjo nacionalinę prieštaravimų pateikimo procedūrą, paskelbdamos SGN „Fagiolo Cuneo“ pripažinimo pasiūlymą 2009 m. kovo 4 d.Italijos Respublikos oficialiajame leidinyje Nr. 52.

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti:

interneto svetainėje http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

arba

tiesiogiai ministerijos svetainėje (http://www.politicheagricole.it) spustelėjus rubriką „Prodotti di Qualità“ (kairėje ekrano pusėje), paskui – „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“.


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


Top