Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0629(02)

Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

OL C 169, 2010 6 29, p. 12–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.6.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 169/12


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2010/C 169/07

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„FAGIOLI BIANCHI DI ROTONDA“

EB Nr.: IT-PDO-0005-0683-25.02.2008

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas:

„Fagioli Bianchi di Rotonda“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis (III priedas):

1.6 klasė.

Švieži ar perdirbti vaisiai, daržovės ir grūdinės kultūros

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

SKVN Fagioli Bianchi di Rotonda ženklinamos pupelės išaugintos naudojant Fagiolo Bianco, Tondino arba Poverello Bianco ekotipus, priklausančius Phaseolus Vulgaris. L. rūšiai. Rinkai ankštyse pateikiamos Fagioli Bianchi di Rotonda pupelės turi pasižymėti tokiomis savybėmis: ankštys – ne ilgesnės kaip 20 cm, ne platesnės kaip 20 mm; spalva – balta, pereinanti į gelsvą arba dramblio kaulo; ankštys atrodo šviežios, sveikos, išsipūtusios ir švarios, ant jų beveik nėra matomų pašalinių medžiagų, jos neturi pašalinio kvapo ir (arba) skonio, išorė nebūna drėgna. Rinkai pateikiamos Fagioli Bianchi di Rotonda išaižytos pupelės turi pasižymėti tokiomis savybėmis: sėkla – ne ilgesnė kaip 18 mm, ne platesnė kaip 15 mm, be gyslelių, baltos spalvos, vidutinio blizgumo; kubelio arba apvalios formos; 100 g pupelių: ankštys atrodo šviežios, sveikos, išsipūtusios ir švarios, ant jų beveik nėra matomų pašalinių medžiagų, neturi pašalinio kvapo ir (arba) skonio, išorė nebūna drėgna. Nedžiovintoje sėkloje drėgnio koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 60 %, o džiovintoje – 10 %. Nedžiovintoje sėkloje baltymų koncentracija turi būti ne mažesnė kaip 9 % (bendosios masės), o džiovintoje – ne mažesnė kaip 24 % (sausosios medžiagos). Luobelės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 6 % viso svorio.

3.3.   Žaliava (taikoma tik perdirbtiems produktams):

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

Visas Fagioli Bianchi di Rotonda auginimo procesas turi vykti 4 punkte nurodytoje vietovėje.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

SKVN Fagioli Bianchi di Rotonda vartoti pateikiamos taip:

šviežios pupelės turi būti parduodamos tokiose užplombuotose pakuotėse: ne didesnio kaip 10 kg dydžio tinkleliuose, ne didesnio kaip 15 kg dėžutėse,

džiovintos pupelės turi būti parduodamos tokiose užplombuotose pakuotėse: ne didesnio kaip 5 kg talpos dėžutėse, džiuto maišuose ar kitokioje perdirbamojoje taroje.

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

Ant taros tvirtinamose etiketėse spausdintinėmis aiškiomis ir įskaitomomis raidėmis privaloma užrašyti: Fagioli Bianchi di Rotonda ir denominazione di origine protetta (saugomos kilmės vietos nuoroda) ir jos akronimas DOP, rašmenys turi būti didesni už visų kitų užrašų rašmenų dydį; pupeles auginusios ir pakavusios įmonės pavadinimas ir adresas; tikrasis pakuotėje esančio turinio svoris, išreikštas pagal galiojančias taisykles; toliau pateikiamas produkto logotipas. Draudžiama pridėti bet kokį kitą aiškiai nereglamentuotą apibūdinimą, įskaitant tokius: tipo (tipas), gusto (skonis), uso (vartojimas), selezionato (rinktinis), scelto (rūšinis) ir panašius. Vis dėlto leidžiama naudoti nuorodas į įmones, pavadinimus, įmonių pavadinimus, privačius prekės ženklus, jei jos nėra giriamojo pobūdžio ir neklaidina pirkėjų. Šių užrašų rašmenų aukštis ir plotis neturi viršyti saugomos kilmės vietos nuorodos užrašo rašmenų dydžių.

Image

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

Į SKVN Fagioli Bianchi di Rotonda gamybos vietovę patenka visa drėkinama Merkurio slėnio teritorija Bazilikatoje (Lukanoje), į kurią įeina šios Potenza provincijos komunos: Rotonda, Viggianello, Castelluccio Superiore ir Castelluccio Inferiore.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

Sklypai, kuriuose auginamos pupelės Fagioli Bianchi di Rotonda, yra Merkurio slėnyje, kuris yra kvartero eroje buvusio ežero dugnas, juos supa kalnai. Tie sklypai yra sąnašinės kilmės iš smėlio ir koliuvinio dumblo, gaivūs, gilūs ir derlingi, gerai išsidėstę ir gerai sulaikantys vandenį, juose daug azoto, sieros ir nėra kalkių. Auginimo vietovėje vyrauja vidutinės temperatūros, tik sėjos laikotarpiu liepos mėnesį temperatūra perkopia 20 °C. Klimatas daugiausia švelnus, temperatūros auginimo laikotarpiu neaukštos, dienos temperatūrų svyravimai palankūs formuotis ankštims su daug pupelių. Nuo spalio iki gegužės gausiai lyja. Vietovėje gausu švaraus, gaivaus ir neužteršto vandens iš Pollino nacionalinio parko šaltinių.

Pupelėms Fagioli Bianchi di Rotonda auginti naudojami agronominiai metodai pasižymi tuo, kad jiems reikia daug žmogaus rankų darbo ir specialių priemonių, kurios naudojamos Merkurio slėnyje tokių kaip kaštono medžio, gaunamo iš vietos miškų, vytelės pupelėms sutvirtinti. Per amžius buvo naudoti tokie patys pupelių Fagioli Bianchi di Rotonda auginimo metodai ir didelė operacijų dalis buvo atliekama rankomis: atramų vijoklinėms pupelėms gaminimas, piktžolių ravėjimas ir derliaus nuėmimas. Pupelėms paremti naudojamos įvairių dydžių kaštonmedžio kartys atsižvelgiant į vijoklinėms pupelėms auginti naudojamą sistemą (a postarella arba a rete).

5.2.   Produkto ypatumai:

Pupelės Fagioli Bianchi di Rotonda pasižymi tokiomis pagrindinėmis kokybinėmis savybėmis: didelė sėklos baltymų koncentracija, luobelė labai plona, ankštys visiškai baltos, sėklos didesnės, jos būna apskritos arba ovalo formos, nėra gyslelių.

Kadangi baltymų koncentracija didelė, pupelės seniau buvo kasdieninis vietovės maisto produktas, jos net būdavo vadinamos „mėsa vargšams“, nes buvo pigus augalinių baltymų šaltinis kasdienei mitybai. Be to, vartotojai labai vertina tai, kad pupelių luobelė plona ir dar labiau suplonėja verdant, ankštyse nėra gyslelių, nes verdant vanduo nebūna toks tamsus, todėl Fagioli di Rotonda yra gastronomijoje labai vertinamos daržovės.

5.3.   Priežastinis vietovės ir produkto kokybės ar savybių (SKVN produktams) arba produkto specialios kokybės, gero vardo ar kitų savybių (SGN produktams) ryšys:

Pagrindinių pupelių Fagioli Bianchi di Rotonda savybės, dėl kurių jų kokybės lygis išskirtinis – didelė sėklos baltymų koncentracija, luobelė sudaro labai nedidelę procentinę viso pupelės svorio dalį (tai pagrindžiama Bario nacionalinio tyrimų centro paskelbtame veikale „Gli agro-ecotipi di fagioli della Basilicata“), spalva, gyslelių nebuvimas; šias savybes dar sustiprina ypatingos regiono klimato sąlygos, dėl kurių daržovės auginimas paplito. Kadangi sklypuose, kuriuose auginamos Fagioli Bianchi di Rotonda, daug azoto, sieros ir nėra kalkių, tai daro tiesioginį poveikį pupelėms, kuriose daug baltymų, o luobelė labai plona. Kadangi vietovėje niekad netrūksta vandens, ūkininkai gali sklypus tinkamai drėkinti. Dėl vandens gausos vietovėje ne tik lengviau susidaro krakmolas, bet taip pat luobelės storis būna mažesnis. Merkurio slėnio žemdirbių naudojama auginimo sistema labai skiriasi nuo kitų Italijoje naudojamų sistemų – dėl jos ne tik sudaromos geros derliaus nuėmimo sąlygos, bet taip pat yra puikus vėdinimas, tarp ežių nesusidaro drėgmės, dėl kurios ant švelnaus balto ankšties paviršiaus atsiranda rudos dėmės. Pupelės Fagioli Bianchi di Rotonda šiame Pollino regione yra labus svarbus vietos istorijos ir gastronomijos pavyzdys. Pupelės dabar valgomos ne tik namie, tačiau iš jų paruošti patiekalai taip pat patiekiami restoranuose ir kaimo turizmo įstaigose bei vietos šventėse sagre, įskaitant Sagra del Fagiolo Bianco di Rotonda šventę, kuri švenčiama jau dvidešimt metų: kiekvienų metų pabaigoje į Pollino nacionaliniame parke esančią Rotonda vietovę susirenka tūkstančiai žmonių, tai puikiai parodo, koks stiprus šio produkto ir jo auginimo vietovės ryšys. Taigi, pupelės Fagioli Bianchi di Rotonda vartojamos visur: vietos ir regiono aukštos kokybės maitinimo įstaigose, jų gerą vardą puikiai patvirtina ir tai, kad jos dažnai minimos įvairiose televizijos programose, specializuotuose leidiniuose ir receptų knygose. 2004 m. pupelės Fagioli Bianchi di Rotonda įtrauktos į tradicinių Bazilikatos regiono gaminių sąrašą.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

Valdžios institucijos pradėjo nacionalinę prieštaravimų pateikimo procedūrą ir paskelbė saugomos kilmės vietos nuorodos Fagioli Bianchi di Rotonda pripažinimo paraišką 2008 m. sausio 9 d.Italijos Respublikos oficialiajame leidinyje Nr. 7. Visą produkto specifikacijos tekstą galite rasti interneto svetainėje:

http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

arba

arba tiesiogiai Žemės ūkio, maisto produktų ir miškininkystės ministerijos interneto svetainės (http://www.politicheagricole.it) „Prodotti di Qualità“ (Kokybiški produktai) skyrelyje (kairėje ekrano pusėje) ir „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“.


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


Top