Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0656

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI Bendrijos integruoto principo mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį įgyvendinimo pažangos ataskaita

    /* KOM/2010/0656 galutinis */

    52010DC0656

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI Bendrijos integruoto principo mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį įgyvendinimo pažangos ataskaita /* KOM/2010/0656 galutinis */


    [pic] | EUROPOS KOMISIJA |

    Briuselis, 2010.11.10

    KOM(2010) 656 galutinis

    KOMISIJOS ATASKAITAEUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI

    Bendrijos integruoto principo mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO 2 kiekį įgyvendinimo pažangos ataskaita

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI

    Bendrijos integruoto principo mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO 2 kiekį įgyvendinimo pažangos ataskaita

    ĮVADAS

    2007 m. vasario 7 d. Komisija priėmė komunikatą (COM(2007) 19 galutinis[1]), kuriame paaiškinta nauja visapusiška strategija, kaip mažinti Europos Sąjungoje parduotų naujų lengvųjų keleivinių ir lengvųjų krovininių automobilių išmetamo anglies dioksido kiekį. Reglamento (EB) Nr. 443/2009[2] 13 straipsnyje reikalaujama, kad Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai pateiktų ataskaitą, kurioje apžvelgiama pažanga, padaryta įgyvendinant Bendrijos integruotą principą mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį.

    Šioje ataskaitoje pateikiamas galutinis iki 2007 m. įgyvendintos strategijos vertinimas ir apžvelgiama, kokia pažanga padaryta siekiant įvairių 2007 m. strategijos tikslų.

    GALUTINIS IKI 2007 M. ĮGYVENDINTOS STRATEGIJOS VERTINIMAS

    Iki 2007 m. Bendrijos strategija turėjo tris pagrindinius Komisijos 1995 m.[3] pasiūlytus ramsčius, kuriems vėliau pritarė Taryba bei Europos Parlamentas[4]. Remiantis tokia struktūra buvo galima derinti ir pasiūlos (savanoriški įsipareigojimai), ir paklausos (ženklinimas ir apmokestinimas) priemones.

    Iki 2007 m. įgyvendinta strategija orientuota į 2008 ir 2009 m. tikslus; tų metų duomenys gauti visai neseniai. Toliau tekste pateiktais statistikos ir stebėjimo duomenimis, iki 2007 m. įgyvendintos strategijos tikslai pasiekti tik iš dalies (taip prognozuota rengiant 2007 m. strategiją).

    Pirmasis ramstis. Savanoriški automobilių pramonės įsipareigojimai

    Europos (ACEA), Japonijos (JAMA) ir Korėjos (KAMA) automobilių gamintojų asociacijos savanoriškai įsipareigojo siekti, kad vidutinis naujo automobilio išmetamo CO2 kiekis būtų 140 g CO2/km, jį užtikrinti ACEA įsipareigojo iki 2008 m., o JAMA ir KAMA – iki 2009 m. Įsipareigojimuose nurodyta, kad naujo lengvojo automobilio išmetamo CO2 kiekis bus matuojamas pagal Komisijos direktyvą 93/116/EB[5], pagal kurią nustatyti tikslai. Stebint, kaip laikomasi įsipareigojimų, reikia atsižvelgti į bandymo metodikos pakeitimus, padarytus po direktyvos įsigaliojimo, ir pataisyti išmatuotąjį išmetamo CO2 kiekį. Taisymo esmė – šis kiekis sumažinamas 0,7 proc., toks taisymo koeficientas taikytas vertinant, kokią pažangą padarė gamintojų asociacijos ACEA, JAMA ir KAMA[6].

    1 diagrama. Naujų lengvųjų automobilių išmetamo CO2 kiekio pokytis, pagal gamintojų asociacijas (kiekis pataisytas atsižvelgiant į padarytus bandymo ciklo pakeitimus).

    [pic]

    1 lentelė. Vidutinis naujų lengvųjų automobilių išmetamo CO2 kiekis, pagal gamintojų asociacijas (kiekis pataisytas atsižvelgiant į padarytus bandymo ciklo pakeitimus)

    Oro kondicionavimo sistemų veiksmingumo reikalavimai | Įgyvendinama |

    Tikslaus padangų oro slėgio stebėjimo sistemų įrengimas | ( |

    Padangų riedėjimo pasipriešinimo ribos | ( |

    Pavarų perjungimo indikatoriai | ( |

    Naujų lengvųjų komercinių transporto priemonių 175 (160) g CO2 /km tikslo įgyvendinimas | Įgyvendinama |

    Didesnis biodegalų vartojimas | ( |

    Apmokestinimas | Ribota pažanga |

    Vartotojų informavimas | Ribota pažanga |

    Aplinką tausojantis vairavimas | Ribota pažanga |

    TOLESNI VEIKSMAI

    VIDUTINIOJO LAIKOTARPIO VEIKSMAI

    - Švarių ir veiksmingai energiją vartojančių transporto priemonių strategijoje (angl. Clean and Energy Efficient Vehicles Strategy )[31] paaiškinta, kaip skatinti kurti ir naudoti švarias ir veiksmingai energiją vartojančias („žaliąsias“) transporto priemones. Visi būsimi teisės aktų, kuriais siekiama mažinti keleivinių automobilių ir lengvųjų komercinių automobilių išmetamo CO2 kiekį, pasiūlymai turėtų būti grindžiami pagrindine sąlyga – turi būti galimybė išmetamo CO2 kiekį išmatuoti, stebėti ir apskaityti.

    Konkretūs Komisijos suplanuoti 2010–2020 m. strategijos veiksmai: persvarstyti būdus, kuriais bus siekiama automobilių teisės aktuose nustatyto 2020 m. tikslo (95 g CO2/km), ir galbūt būdus ilgojo laikotarpio tikslui, pasiūlytam reglamento dėl lengvųjų komercinių transporto priemonių išmetamo CO2 projekte, pasiekti. Be to, Komisija ketina pasiūlyti naują bandymo ciklą, kuris tiksliau atitiktų tikrąsias vairavimo sąlygas, savitąjį išmetamo CO2 kiekį ir su juo susijusį degalų suvartojimą.

    Komisija taip pat planuoja apsvarstyti galimybę matuoti ir sertifikuoti sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį. Jei tokie metodai būtų sutarti ir patvirtinti, Komisija apsvarstys galimybes įgyvendinti naujų sunkiųjų transporto priemonių veiksmingumo standartus.

    Komisija toliau nagrinės, kaip transporto priemonės vartoja energiją per visą jų naudojimo ciklą. Ji apsvarstys, ar principas „nuo gavybos šaltinio iki vartojimo“ (angl. Well to Wheel Approach ) gali būti integruotas į ilgalaikius transporto priemonių tikslus.

    ILGALAIKĖS ATEITIES PERSPEKTYVOS

    Iš Komisijos parengiamųjų darbų ilguoju laikotarpiu spręsti išmetamo CO2 kiekio mažinimo klausimus aiškėja, kad ES ekonomikos išmetamo CO2 kiekis iki 2050 m. turės būti sumažintas apytiksliai 70 proc.[32], palyginti su 1990 m. išmestu kiekiu, kad būtų pasiektas 2° C tikslas. Transporto sektorius turėtų daug prisidėti prie pastangų mažinti išmetamo CO2 kiekį. Vietoj to, kelių transporto išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis nuo 1990 m. padidėjo 26 proc.

    Europos Sąjunga turi gerinti savo išteklių vartojimo veiksmingumą ir didinti energetinį saugumą, mažinti oro taršą ir išlaikyti savo vadovaujamąjį vaidmenį kovojant su klimato kaita. Dėmesį visų pirma reikia atkreipti į transporto sektorių, nes su transportu susijęs bendras išmesto CO2 kiekis nuolat didėjo, nepaisant padarytos technologinės pažangos. Reikės didesnio masto pastangų, kad tvarus judumas taptų tikrove. Šioje ataskaitoje aptarta strategija visų pirma orientuota į rinkai tiekiamas transporto priemones, nors reikšmingas apsektas – kaip tos transporto priemonės naudojamos vėliau.

    Nustačius naują ilgojo laikotarpio 2020 m. tikslą, teisinių strategijos įgyvendinimo priemonių taikymo laikotarpis tapo ilgesnis. Tokia ilgojo laikotarpio perspektyva būtina atsižvelgiant į tai, kiek turi būti sumažintas išmetamo CO2 kiekis, ir į sektoriaus planavimo laikotarpius. Taip sektorius galės pasirengti kitiems išmetamo CO2 kiekio mažinimo etapams, todėl panašus tikslas įtrauktas į Komisijos reglamento, kuriuo nustatomi lengvųjų komercinių automobilių CO2 išmetimo standartai, pasiūlymą.

    Kad automobilių sektoriaus planavimo sąlygos būtų aiškesnės ir siekiant užtikrinti, kad išmetamo CO2 kiekis būtų toliau mažinamas, Komisija taip pat svarsto pasiūlyti visapusišku poveikio vertinimu grindžiamą keleivinių automobilių išmetamo CO2 kiekio mažinimo tikslą, kuris turėtų būti pasiektas iki 2025 m. Be kitų galimybių, Komisija išnagrinės, ar įmanoma iki 2025 m. pasiekti Europos Parlamento pasiūlytą 70 g CO2/km tikslą, nurodytą jo 2007 m. spalio 24 d. Rezoliucijoje P6-TA(2007)0469[33] dėl Bendrijos strategijos dėl lengvųjų automobilių ir nedidelės galios prekybos transporto priemonių išmetamų CO2 dujų mažinimo. Turėtų būti apsvarstyta daugiau mažinimo priemonių, taikomų lengviesiems komerciniams automobiliams. Svarstant ilgojo laikotarpio po 2020 m. tikslus, reikės atsižvelgti į alternatyvių, ypač elektros, energijos šaltinių skverbtį rinkoje.

    [1] Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui „Bendrijos strategijos dėl lengvųjų automobilių ir nedidelės galios prekybos transporto priemonių išmetamų CO2 dujų mažinimo persvarstymo rezultatai“ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007DC0019:EN:NOT

    [2] 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 443/2009, nustatantis naujų keleivinių automobilių išmetamų teršalų normas pagal Bendrijos integruotą principą mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį , OL L 140, 2009 6 5.

    [3] „Bendrijos lengvųjų automobilių išmetamo CO2 kiekio mažinimo ir degalų taupymo strategija“, COM(689) 1995 galutinis.

    [4] 1996 m. birželio 25 d. Tarybos išvados, 1997 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento rezoliucija.

    [5] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31993L0116:en:NOT

    [6] Daugiau informacijos apie 0,7 proc. pataisą pateikta COM(2002) 693 galutinis ir COM(2004) 78 galutinis.

    [7] Stebėjimo sistema – naujų keleivinių automobilių išmetamo CO2 kiekio metinės ataskaitos. http://ec.europa.eu/environment/co2/co2_monitoring.htm

    [8] 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 443/2009 nustatantis naujų keleivinių automobilių išmetamų teršalų normas pagal Bendrijos integruotą principą mažinti lengvųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0443:EN:NOT

    [9] Nuo 2012 iki 2015 m. 130 g CO2/km tikslas palaipsniui nustatomas taip: 2012 m. tikslą atitikti turi 65 proc. naujo parko, 2013 m. – 75 proc., 2014 m. – 80 proc., o nuo 2015 m. – 100 proc.

    [10] Savitasis naujų keleivinių automobilių išmetamo CO2 kiekis nepataisytas kaip 1 lentelėje ir 1 diagramoje, nes Reglamente (EB) Nr. 443/2009 reikalaujama jį apskaičiuoti pagal Reglamentą (EB) Nr. 715/2007.

    [11] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/files/projects/report_scrapping_schemes_en.pdf Keleivinių automobilių išmetamo CO2 kiekis per krizę sumažintas ypač didelėmis išlaidomis. Įmonės IHS Global Insight atliktame tyrime „Transporto priemonių atidavimo į metalo laužą programų veiksmingumo vertinimas. Poveikis ekonomikai, aplinkai ir saugai“ (angl. Assessment of the Effectiveness of Scrapping Schemes for Vehicles: Economic, Environmental and Safety Impacts ) padaryta išvada: Jei vienintelis transporto priemonių atidavimo į metalo laužą programų tikslas buvo mažinti išmetamųjų dujų kiekį, turime padaryti išvadą (kokia padaryta daugumoje kitų tyrimų) – tokios programos yra brangus išmetamųjų dujų kiekio mažinimo būdas, vertinant bent pagal bendruosius 2009 m. programų sandaros parametrus. …jei transporto priemonių atidavimo į metalo laužą programų visos grynosios finansinės išlaidos būtų paskirtos vien tik išmetamo CO 2 mažinimo tikslams, gautume, kad vienos tonos neišmesto CO 2 išlaidos būtų apytiksliai 1 100 EUR .

    [12] http://ec.europa.eu/environment/air/transport/co2/co2_monitoring.htm

    [13] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0040:en:NOT

    [14] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/documents/consultations/2008-future-regulation/index_en.htm

    [15] 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 661/2009 dėl variklinių transporto priemonių, jų priekabų ir joms skirtų sistemų, sudėtinių dalių bei atskirų techninių mazgų tipo patvirtinimo, atsižvelgiant į jų bendrąją saugą, reikalavimų.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0661:EN:NOT

    [16] TNO vertinimas, cituotas ACEA pozicijoje per viešąsias konsultacijas dėl pavarų perjungimo indikatorių.

    [17] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52009PC0593:EN:NOT

    [18] 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/28/EB dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, iš dalies keičianti bei vėliau panaikinanti Direktyvas 2001/77/EB ir 2003/30/EB.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009L0028:EN:NOT

    [19] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998L0070:EN:NOT

    [20] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:01998L0070-20090625:EN:NOT

    [21] COM(2009) 192 galutinis.

    [22] Viešoji konsultacija paskelbta http://ec.europa.eu/energy/renewables/consultations/2010_10_31_iluc_and_biofuels_en.htm

    [23] http://www.europarl.europa.eu/activities/committees/studies/download.do?language=fr&file=31259

    [24] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R1222:EN:NOT

    [25] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52005PC0261:EN:NOT

    [26] Žr. Europos Sąjungos mokesčių tendencijas http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_structures/2010/2010_full_text_en.pdf ir ACEA mokesčių žinyną http://www.acea.be/index.php/news/news_detail/acea_tax_guide_2010.

    [27] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007PC0052:EN:NOT

    [28] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0096:EN:NOT

    [29] „ĮMONIŲ AUTOMOBILIŲ APMOKESTINIMAS: Subsidijos, gerovė ir aplinka“ http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_22_en.pdf

    [30] http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/doc/studies/energy/energy_eff_study_final.pdf

    [31] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/competitiveness-cars21/energy-efficient/index_en.htm

    [32] COM(2010) 265 galutinis. http://ec.europa.eu/environment/climat/pdf/2010-05-26communication.pdf

    [33] http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&language=EN&reference=P6-TA-2007-0469

    Top