Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0904

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl Tarybos bendrosios pozicijos siekiant priimti Europos parlamento ir Tarybos reglamentą dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinantį Europos parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003

    /* KOM/2008/0904 galutinis/2 - COD 2007/0198 */

    52008DC0904

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl Tarybos bendrosios pozicijos siekiant priimti Europos parlamento ir Tarybos reglamentą dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinantį Europos parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003 /* KOM/2008/0904 galutinis/2 - COD 2007/0198 */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 8.1.2009

    KOM(2008) 904 galutinis

    2007/0198 (COD)

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl

    Tarybos bendrosios pozicijos siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinantį Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003

    2007/0198 (COD)

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl

    Tarybos bendrosios pozicijos siekiant priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinantį Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003

    1. PAGRINDINIAI FAKTAI

    Europos Parlamentui ir Tarybai pasiūlymas pateiktas (dokumentu COM(2007)531 − 2007/0198/COD) | 2007-09-19 |

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė pateikta | 2008-04-22 |

    Regionų komiteto nuomonė pateikta | 2008-04-10 |

    Europos Parlamento nuomonė (po pirmojo svarstymo) pateikta | 2008-06-18 |

    Bendroji pozicija vienbalsiai priimta | 2009-01-09 |

    2. KOMISIJOS PASIŪLYMO TIKSLAS

    Šis pasiūlymas – dalis trečiojo ES dujų ir elektros energijos vidaus rinkos teisės aktų paketo (toliau – trečiasis teisės aktų paketas), kurį sudaro dvi direktyvos ir trys reglamentai.

    Pagrindinis šių teisės aktų tikslas – Europos Sąjungos piliečių ir pramonės labui įdiegti reguliavimo sistemą, kad būtų veiksmingai atverta rinka ir sukurta bendra ES dujų ir elektros energijos rinka. Tai padės išlaikyti kuo mažesnes kainas, patobulinti paslaugų standartus ir padidinti energijos tiekimo saugumą.

    Tam pasitelkiamos šios pagrindinės priemonės:

    - veiksmingesnė nepriklausomų nacionalinių reguliavimo institucijų vykdoma reguliavimo priežiūra;

    - agentūros, kuri užtikrintų veiksmingą nacionalinių reguliavimo institucijų bendradarbiavimą ir priimtų sprendimus visais svarbiais tarpvalstybiniais klausimais, įsteigimas;

    - privalomas tinklo operatorių bendradarbiavimas, kad būtų suderintos visos su energijos transportavimu Europoje susijusios taisyklės ir koordinuojamas investicijų planavimas;

    - veiksmingas elektros energijos gamybos ir perdavimo atskyrimas, kad nekiltų jokių interesų konfliktų, būtų skatinamos investicijos į tinklus ir užkirstas kelias bet kokiam diskriminavimui;

    - didesnis skaidrumas ir geriau veikianti mažmeninė rinka;

    - didesnis valstybių narių solidarumas ir glaudesnis regioninis bendradarbiavimas, kad būtų užtikrintas saugesnis tiekimas.

    3. PASTABOS DĖL BENDROSIOS POZICIJOS

    3.1. Bendrosios pastabos

    Tarybos priimtose bendrosiose pozicijose dėl penkių tekstų, sudarančių trečiąjį teisės aktų paketą, pateikti visi pagrindiniai Komisijos pasiūlymo elementai, reikalingi, kad dujų ir elektros energijos vidaus rinka veiktų tinkamai ir kad apskritai būtų pasiekti pirmiau nustatyti pagrindiniai tikslai. Todėl Komisija gali joms iš esmės pritarti (žr. 3.2 punktą).

    Per pirmąjį svarstymą svarbiausia buvo susitarti Taryboje. Todėl Europos Parlamento priimti pakeitimai nebuvo oficialiai įtraukti į bendrąją poziciją. Derybos šiais klausimais vyks per antrąjį svarstymą. Vis dėlto į kai kuriuos Europos Parlamento priimtus pakeitimus bendrojoje pozicijoje atsižvelgta (žr. 3.3 punktą). Komisija mano, kad į daugelį neįtrauktų pakeitimų reikėtų atsižvelgti per antrąjį svarstymą (žr. 3.4 punktą).

    3.2. Konkrečios pastabos

    Pagrindiniai skirtumai palyginti su Komisijos pasiūlymu:

    3.2.1 Tinklo kodeksų rengimas ir keitimas

    Bendrąja pozicija keičiamas Komisijos pasiūlymas dėl tinklo kodeksų nustatymo ir keitimo. Įvedama nauja bendrų rekomendacijų koncepcija – jas rengs Agentūra, o rengdami Europos tinklo kodeksus turės taikyti perdavimo sistemų operatoriai. (žr. Komisijos vertinimą 3.3 punkte).

    3.2.2 Investavimo į tinklą planas

    Komisija pasiūlė, kad Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklas investavimo į tinklą planą turėtų rengti kas dvejus metus. Taryba pakeitė šią nuostatą į neprivalomą orientacinio pobūdžio tinklų plėtros planą. (žr. Komisijos vertinimą 3.3 punkte).

    3.2.3 Tarifai

    Komisija pasiūlė, kad tarifus reguliavimo institucijos patvirtintų ex ante . Taryba numatė galimybę, kad ex ante turėtų būti nustatoma tik Komisijai priimtiną metodiką.

    3.2.4 Gairės

    Komisija pasiūlė išsamų gairių sąrašą, į kurį įtrauktos esamos gairės, keletas naujų temų ir gairės, kurios bus grindžiamos tinklo kodeksais.

    Taryba visų pirma išbraukė visas aiškias nuorodas į gaires, kurios jau nurodytos tinklo kodeksų sąraše. Komisija gali pritarti tam, kaip buvo pasirinkta rengti šį teisės aktą.

    Tačiau Taryba taip pat išbraukė keletą gairėse numatytų pasirinkčių: Komisija pasiūlė galimybę nustatyti mažmeninėms rinkoms skirtas gaires. Valstybių narių prašoma apibrėžti keitimosi duomenimis ir kito tiekėjo pasirinkimo tvarką, tačiau Taryba perkėlė šį straipsnį į direktyvą. Taip ji panaikino galimybę nustatyti gaires. Komisija gali pritarti abiems pakeitimams, tačiau mano, kad būtina palikti visas likusias gaires, kad būtų užtikrinta, jog teisiškai privalomų elektros energijos vidaus rinkos taisyklių nustatymo sistema veiks tinkamai.

    3.3. Bendrosios pozicijos aspektai, atspindintys Europos Parlamento pakeitimus

    Keletas Europos Parlamento pateiktų pakeitimų įtraukti į bendrąją poziciją nepakeitus formuluotės arba perteikus jų esmę. Jie yra tokie:

    3.3.1 Agentūros įgaliojimai rengti bendras rekomendacijas ir kodeksus

    Tarybos bendrąja pozicija ir Europos Parlamento pakeitimais (32 pakeitimas) pakeistas Komisijos pasiūlymas dėl tinklo kodeksų nustatymo proceso. Įvedama nauja bendrų rekomendacijų koncepcija – jas rengs Agentūra, o rengdami Europos tinklo kodeksus turės taikyti perdavimo sistemų operatoriai.

    Komisija sutinka su aiškiau apibrėžtu Agentūros vaidmeniu nustatant taisykles. Agentūra nepateiks nuomonės apie perdavimo sistemų operatorių parengtą kodeksą, o ex ante nustatys kodeksams keliamus reikalavimus, kurie bus pateikti kaip konkrečios srities gairės.

    Europos Parlamentas taip pat pasiūlė, kad privalomus tinklo kodeksus priimtų Agentūra (14 pakeitimas), o Taryba mano, kad tik Komisija gali nustatyti, kad kodeksai būtų privalomi. Komisija negali pritarti Parlamento pastangoms sustiprinti Agentūrą, nes tai prieštarautų Europos Teisingumo Teismo sprendimui Meroni byloje, kuriame teigiama, kad Komisija kitai institucijai negali perduoti įgaliojimo veikti savo nuožiūra.

    3.3.2 Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo teikiamos konsultacijos ir vykdoma stebėsena

    Bendrąja pozicija ir Europos Parlamento pakeitimais Komisijos pasiūlymas dėl Europos elektros perdavimo sistemos operatorių tinklo teikiamų konsultacijų pakeistas. Bendrąja pozicija patikslinamas Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo vaidmuo palyginti su Agentūros teikiamomis konsultacijomis ir vykdoma stebėsena. Parlamento pakeitimų esmė panaši, tačiau jie yra pernelyg apribojantys ir dėl to gali sumažėti Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo teikiamų konsultacijų ir vykdomos stebėsenos apimtys.

    3.3.3 Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo išlaidos

    Bendrojoje pozicijoje ir Europos Parlamento pakeitimuose įtrauktas reikalavimas reguliavimo institucijoms patvirtinti Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo išlaidas, jei jos yra pagrįstos ir proporcingos.

    3.3.4 Perkrovos valdymo pajamų naudojimas

    Komisijos pasiūlyme numatyta, kad perkrovos valdymo pajamas būtina panaudoti tarpvalstybiniams pajėgumams užtikrinti arba investuoti į tinklą. Tai siūloma ir Parlamento 23 pakeitime, kuriuo numatyta, kad Agentūrai pritarus perkrovos valdymo pajamas galima naudoti tarifams sumažinti. Bendrojoje pozicijoje dar kartą numatyta galimybė perkrovos valdymo pajamas panaudoti tarifams sumažinti.

    Komisijos nuomone perkrovos valdymo pajamų naudojimas tarifams sumažinti susilpnina paskatą sukurti naują infrastruktūrą naudojant perkrovos valdymo pajamas. Tačiau bendrojoje pozicijoje pirmenybė aiškiai teikiama perkrovos valdymo pajamų naudojimui tarpvalstybiniams pajėgumams užtikrinti arba investuoti į tinklą, o ne tinklo tarifams sumažinti. Parlamento pakeitimas tinkamas. Su parlamento pakeitimu suderinta bendroji pozicija priimtina Komisijai kaip kompromisinis sprendimas.

    3.4. Europos Parlamento pakeitimai, kuriems Komisija pritarė, tačiau kurių nepatvirtino Taryba

    3.4.1 Agentūros įgaliojimai dėl investavimo planų

    Pagal bendrąją poziciją Europos perdavimo sistemos operatorių tinklas priima orientacinio pobūdžio 10 metų tinklo plėtros planą. Planą peržiūri Agentūra, kuri Komisijai ir Europos perdavimo sistemos operatorių tinklui gali siūlyti plano pakeitimus. Europos Parlamentas siūlo nustatyti, kad Agentūra turėtų priimti privalomą investavimo į tinklą planą, kurį parengtų Europos perdavimo sistemos operatorių tinklas. Komisija negali sutikti su tuo, kad Agentūrai būtų suteikti įgaliojimai savo nuožiūra priimti privalomą investavimo planą. Vis dėlto Komisija galėtų paremti nuostatą, kad Agentūrai būtų suteikta teisė priimti neprivalomą investavimo planą arba stebėti, ar nacionalinių reguliavimo institucijų patvirtinti investavimo planai suderinami su Europos perdavimo sistemos operatorių tinklo parengtu 10 metų tinklo plėtros planu.

    3.4.2 Techninis bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis

    Parlamento pakeitimais siūloma, kad nacionalinės reguliavimo institucijos ir Agentūra stebėtų techninį bendradarbiavimą su trečiųjų šalių perdavimo sistemos operatoriais.

    3.4.3 Administracinių kliūčių didinti pajėgumus pašalinimas

    Parlamento pakeitimais siūloma, kad valstybės narės peržiūrėtų savo procedūras tam, kad būtų pašalintos administracinės kliūtys didinti pajėgumus.

    4. IŠVADOS

    Komisijos nuomone, bendrojoje pozicijoje išliko pagrindiniai Komisijos pasiūlymo aspektai. Komisija nustatė, kad esminiais klausimais bendrojoje pozicijoje pasiekta pusiausvyra ir tinkamas kompromisas – tai leis pasiekti, kad dujų ir elektros energijos vidaus rinka veiktų sklandžiai. Vis dėlto Komisija mano, kad daugelį Europos Parlamento per pirmąjį svarstymą priimtų pakeitimų reikėtų įtraukti tik po antrojo svarstymo.

    Top