Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0807(02)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 184, 2007 8 7, p. 15–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.8.2007   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 184/15


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    (2007/C 184/10)

    Šis paskelbimas suteikia teisę užprotestuoti paraišką pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Užprotestavimas turi būti pateiktas Komisijai per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo.

    SANTRAUKA

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „ČESKÝ KMÍN“

    EB Nr.: CZ/PDO/005/0382/20.10.2004

    SKVN ( X ) SGN ( )

    Šioje santraukoje informacijos tikslais pateikiami pagrindiniai produkto specifikacijos elementai.

    1.   Kompetentinga valstybės narės įstaiga:

    Pavadinimas

    Úřad průmyslového vlastnictví

    Adresas

    Antonína Čermáka 2a

    CZ-160 68 Praha 6 – Bubeneč

    Telefonas

    (420) 220 38 31 11

    Faksas

    (420) 224 32 47 18

    E. paštas

    posta@upv.cz

    2.   Grupė:

    Pavadinimas

    ČESKÝ KMÍN – sdružení

    Adresas

    Keřkov 86

    CZ-582 22 Přibyslav

    Telefonas

    (420) 569 48 21 71

    Faksas

    (420) 569 48 21 71

    E. paštas

    ceskykmin@quick.cz

    Sudėtis:

    gamintojas ir (arba) perdirbėjas ( X ) kiti ( X )

    3.   Produkto rūšis:

    1.8 grupė. Kmynas — sėklos, Carum carvi L. — fructus, dvimetė atmaina

    4.   Specifikacija:

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 4 straipsnio 2 dalyje pateiktų reikalavimų santrauka)

    4.1   Pavadinimas: „Český kmín“

    4.2   Apibūdinimas: Pavidalas: sėklytės subrendusios, išsivysčiusios, pailgos, dryžuotu paviršiumi, šiek tiek išlinkusios, sveikos, nepaveiktos ligų, be puvimo žymių net tuomet, kai stiebelis nėra atskirtas nuo sėklytės.

    Spalva: nuo šviesiai iki tamsiai rudos.

    Skonis: aitrus.

    Kvapas: tipiškas, be neįprastų kvapų.

    Drėgnumas: ne daugiau kaip 13 %.

    Aromatinės alyvos: ne mažiau kaip 2,8 %.

    Bendras pelenų kiekis: ne daugiau kaip 8 %.

    Augalo priemaišos: ne daugiau kaip 2,5 %.

    Kitos nekenksmingos augalinės priemaišos: ne daugiau kaip 2 %.

    Mineralinės pašalinės medžiagos: ne daugiau kaip 1,5 %; arba „smėlis“ — ne daugiau kaip 1 %.

    4.3   Geografinė vietovė: Čekijos Respublika. Priemolio ir smėlėtai molinguose dirvožemiuose, kurių sudėtyje yra molio (10–30 %) ir žvirgždo, kurio kiekis skiriasi priklausomai nuo vietos. Pagal dirvožemių klasifikaciją ji apima eutrofinius rudžemius, neapdirbtus rudžemius, rudžemius su jauražemiais aliuviniuose šlaituose, rūgščiuosius rudžemius ir labai rūgščius rudžemius.

    4.4   Kilmės įrodymas: Kiekvienas augintojas registruoja su valdoma žeme susijusius duomenis. Su kmynų auginimu susijusių duomenų registravimas paprastai prasideda registruotų sertifikuotų veislių sėklų pirkimo apskaita. Be to, ūkininkas registruoja su žemės ūkio priemonėmis (dirvožemio paruošimas, sėja, tręšimas; kova su piktžolėmis, ligomis ir kenkėjais, stresą mažinantys preparatai) susijusius duomenis. Registruodamas duomenis, ūkininkas atsižvelgia į sėjomainą pagal pasėlių auginimo būdą. Nuimdamas natūralių produktų derlių, ūkininkas prieš galutinį džiovinimą ir prieš reikiamo lygio pirmąjį valymą, atliekamą prieš pagrindinį valymą, jam priklausančiose valymo patalpose arba šią paslaugą teikiančiose įmonėse, registruoja nuimto derliaus kiekį, drėgmę ir priedų sudėtį. Visada registruojami su kiekybe ir kokybe susiję duomenys. Agronominės tarnybos personalas atlieka patikrinimus valymo patalpose.

    Duomenys apie atliktus patikrinimus registruojami valymo registre. Galutiniai vartotojai, perdirbimo ir prekybos įmonės tvarko išsamią šio produkto, kuris privalo atitikti reikiamas fizines ir chemines savybes (žr. 4.2 punktą), būti nepriekaištingos mikrobiologinės kokybės ir kurio sudėtyje neturi būti jokių nepageidautinų taršos medžiagų, pirkimo apskaitą. Šias savybes perdirbėjai nuolat tikrina savo laboratorijose arba akredituotuose laboratorijų centruose. Jei produkcija neatitinka minėtų reikalavimų, ji negali būti parduodama ir paleista į apyvartą. Tai reiškia, kad jokie specifikacijos neatitinkantys kmynai nepatenka į rinką „Český kmín“ pavadinimu. Visi šie etapai taip pat išsamiai registruojami. Kiekvienas produkto paketas ženklinamas etiketėmis, kuriose nurodoma privaloma su gamintoju susijusi informacija, įskaitant adresą. Specifikacijos laikymąsi vietos lygiu tikrina Státní zemědělská a potravinářská inspekce (Valstybinė žemės ūkio ir maisto kontrolės tarnyba).

    4.5   Gamybos būdas: Siekdami atitikti kmynų auginimui taikomus specialius reikalavimus, augintojai turi laikytis kelių būtinų sąlygų, kurios leistų jiems pasiekti labai gerų rezultatų. Labai svarbu turėti ilgalaikę auginimo patirtį. Pagrindiniai sėkmingo „Český kmín“ auginimo reikalavimai — tinkamo tipo dirvožemis (priemolio ir smėlėtai molingi dirvožemiai, kurių sudėtyje yra molio (10–30 %) ir žvirgždo (kiekis gali skirtis). Pagal dirvožemių klasifikaciją tai yra eutrofiniai rudžemiai, neapdirbti rudžemiai, rudžemiai su jauražemiais aliuviniuose šlaituose, rūgštieji rudžemiai ir labai rūgštūs rudžemiai), klimato sąlygos (žr. 4.6) ir šios sąlygos:

    Griežtas šių reikalavimų laikymasis yra būtina išankstinė sąlyga siekiant užauginti geriausios kokybės „Český kmín“.

    4.6   Ryšys su vietove: „Český kmín“ nuo XIX amžiaus pirmosios pusės buvo auginamas laukuose čekų gyvenamose teritorijose. Tais laikais juos augino keli skirtingi augintojai, kaip antai, Havelka, Hokeš ir kiti stambūs augintojai. Mokslinis veislių gerinimas buvo pradėtas 1910 m.; iš regiono veislių buvo išvesta „Moravský“ veislė (sertifikuota 1941 m.) ir „Česky“ veislė (sertifikuota 1952 m.), tačiau joms buvo būdingos smulkios sėklos. 1964 m. buvo sertifikuota Ekonom veislė, kuriai būdingos jau didesnės sėklos ir kuri sulaukė didesnės sėkmės. Kadangi visos šios veislės buvo metančios lapus ir netiko mechanizuotam derliaus nuėmimui, palaipsniui jų buvo atsisakyta. Esminis pasikeitimas įvyko 1978 m. sertifikavus Rekord veislę, duodančią didžiulį derlių; šiai veislei būdingas didelis aromatinių aliejų kiekis ir atsparumas sėklų kritimui brendimo ir derliaus nuėmimo metu. Ši veislė buvo papildyta kitomis veislėmis: Prochan (sertifikuota 1990 m.) ir Kepron (sertifikuota 1994 m.). Šios trys veislės sudaro lapų nemetančių veislių liniją, kuriai būdinga puiki kokybė, didžiulis derlius ir stipri aliejų koncentracija. Į šį intensyvų produkto tobulinimą buvo aktyviai įtrauktos mokslo ir tyrimų sritys. Taigi mokslinių tyrimų institutų ir žemės ūkio universitetų darbuotojai taip pat įsitraukė į šį atrankos procesą.

    Čekijos Respublikoje egzistuoja ypatingos kmynų auginimo sąlygos, kurias sudaro gamtinės ir dirvožemio sąlygos bei 150 metų kmynų auginimo laukuose tradicijos. Kmynai auginami priemolio ir smėlėtai molinguose dirvožemiuose, kurių sudėtyje yra molio (10–30 %) ir žvirgždo, kurio kiekis skiriasi priklausomai nuo vietos. Šiems dirvožemiams būdingas kmynų auginimui palankus kapiliarinio ir gravitacinio vandens santykis: reikia pakankamai lietaus, kai pirmaisiais metais intensyviai vystosi kmyno šaknys ir lapų rozetė, ir kai antraisiais metais augalas plaukėja iki žydėjimo. Čekijos aukštumų klimato sąlygos (iš jūrinio į žemyninį pereinantis klimatas) visiškai atitinka kokybiškų kmynų auginimo reikalavimus. Šios mūsų šalies klimato sąlygos, ypač temperatūrų ir kritulių kaita metų eigoje, skiriasi nuo kitų šalių klimato sąlygų. Čekijos Respublikoje kmynų auginimo sąlygos yra žymiai palankesnės, palyginti su žemyninio klimato teritorijomis, nes joje šio augalo vystymosi ritmas yra lėtesnis dėl žemų temperatūrų, o trumpalaikė sausra (trumpi sausros laikotarpiai) nekelia didelio pavojus. Pagrindinis skirtumas tarp Čekijos ir pajūrio klimato atsiranda dėl žiemos sezono (pavasariui atėjus kritulių rezervas yra didesnis), taip pat egzistuoja didesnė trumpalaikių sausrų tikimybė, nes vasaros mėnesiais iškrenta mažiau kritulių. Toks klimato ir dirvožemio sąlygų derinys bei ilgalaikės kmynų auginimo Čekijos Respublikoje tradicijos, patirtis ir metodologija nulėmė ypatingas „Český kmín“ savybes, ypač kmynų sėklų derliaus dydį ir didelę aromatingųjų aliejų koncentraciją (3–5 %). Šių sėklų derlius nuimamas pasiekus didžiausią brandos vidurkio laipsnį. Tačiau šių kmynų aliejų aromatinių komponentų sudėtis yra ganėtinai specifinė. Karvonas yra pagrindinis nustatytose teritorijose auginamų kmynų aromatinis komponentas. Čia auginamų kmynų sudėtyje karvono yra daugiau kaip 50 % ir paprastai siekia 60 %, palyginti su kitur auginamais kmynais, kuriuose pagrindinis aromatinių aliejų komponentas yra d-limonenas. Karvono kiekis yra labiausiai vertinama kmynų aromatinių aliejų savybė. Karvonas turi gydomųjų, antiseptinių ir stabdančių savybių, kurios yra panaudojamos įvairiose srityse. Čekijos farmakopėjos indekse yra įtrauktas nacionalinis straipsnis pavadinimu Carvi etheroleum, kuriame minima kmynų aliejaus, gaminamo distiliuojant panaudojus garus ir kurio sudėtyje karvono turi būti ne mažiau kaip 50 %, kokybė. Norint pasiekti tokią kokybę labai svarbu, kad žaliavoje (kmynų sėklose) karvono dalis būtų dar didesnė. „Český kmín“ ši dalis yra maždaug 20 % didesnė.

    Todėl tų vietovių kilmės kmynai — „Český kmín“ — yra labai vertinami ir turi didžiulę paklausą. Didžioji dalis kmynų produkcijos eksportuojama į žemyninio ir jūrinio klimato sritis.

    Čekijos Respublikoje kilmės pavadinimui ČESKÝ KMÍN buvo suteiktas registracijos sertifikatas Nr. 193.

    4.7   Kontrolės institucija:

    Pavadinimas

    Státní zemědělská a potravinářská inspekce

    Adresas

    Květná 15

    CZ-603 00 Brno

    Telefonas

    (420) 543 54 01 11

    Faksas

    (420) 543 54 02 02

    E. paštas

    sekret.k.@szpi.gov.cz

    4.8   Ženklinimas etiketėmis: —


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top