Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC1190

    Komisijos tarnybų darbinis dokumentas - Pridedamas prie Komisijos komunikatas Europos parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl Naujosios Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategijos (2007–2013 m.), pagal kurią „prevencija geriau už gydymą“ - Poveikio vertinimo santrauka - Naujoji gyvūnų sveikatos strategija (2007–2013 m.) {KOM(2007) 539 galutinis} {SEK(2007) 1189}

    /* SEK/2007/1190 galutinis */

    52007SC1190

    Komisijos tarnybų darbinis dokumentas - Pridedamas prie Komisijos komunikatas Europos parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl Naujosios Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategijos (2007–2013 m.), pagal kurią „prevencija geriau už gydymą“ - Poveikio vertinimo santrauka - Naujoji gyvūnų sveikatos strategija (2007–2013 m.) {KOM(2007) 539 galutinis} {SEK(2007) 1189} /* SEK/2007/1190 galutinis */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 19.9.2007

    SEK(2007) 1190

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

    Pridedamas prie KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI dėl Naujosios Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategijos (2007–2013 m.), pagal kurią „prevencija geriau už gydymą“ POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA Naujoji gyvūnų sveikatos strategija (2007–2013 m.)

    {KOM(2007) 539 galutinis}{SEK(2007) 1189}

    SANTRAUKA

    Naujoji gyvūnų sveikatos strategija (2007–2013 m.)

    Bendrijos gyvūnų sveikatos politika (BGSP) turi ilgą istoriją – ji pradėta formuoti 7-ojo dešimtmečio pradžioje. Bendrųjų prekybos gyvūnais ir gyvūniniais produktais taisyklių ES lygiu priėmimas turėjo didelę reikšmę užtikrinant tinkamus saugos ir sveikatos standartus, sudarant sąlygas Bendrijos vidaus prekybai ir stiprinant gyvūnų sveikatą apskritai. Tolesniam BGSP formavimui didelės įtakos turėjo krizės ir ligų protrūkiai, pasireiškę pastaraisiais metais.

    GD SANCO 2004 m. siekdamas įvertinti BGSP politikos įgyvendinimą pastarąjį dešimtmetį inicijavo vertinimo atlikimą. Vertinimo metu buvo iškelta daug probleminių klausimų, kurių santrauka pateikiama šiame dokumente. Šia iniciatyva siekiama išnagrinėti šiuos probleminius klausimus bei naujus šių dienų BGSP iššūkius.

    Pagrindiniai probleminiai klausimai, nustatyti vertinimo metu, yra dabartinės BGSP kompleksinis pobūdis, bendros strategijos nebuvimas ir ypač nepakankamas dėmesys ligų prevencijai. Šių probleminių klausimų iškėlimas padėjo atskleisti ir papildomas problemas, pavyzdžiui, nuoseklumo stoką ir nepakankamą derėjimą su kitomis susijusiomis politikos sritimis. Kiti probleminiai klausimai, iškelti vertinimo metu – geresnio bendravimo su suinteresuotomis šalimis ir jų įtraukimo į politikos formavimą būtinumas bei tai, kad reikia patikslinti atliekamus vaidmenis ir atsakomybę. Be to, pabrėžtos su dabartine finansavimo sistema ir importo kontrolės įgyvendinimu valstybių narių lygiu susijusios problemos. Galiausiai, pripažinta, kad BGSP vykdymo vertinimas buvo pernelyg ribotas.

    Globaliniai BGSP tikslai yra užtikrinti aukštą visuomenės sveikatos lygį tuo pačiu prisidedant prie ekonomikos augimo ir konkurencingumo ir skatinti gerą ūkininkavimo praktiką, kuri užkirstų kelią gyvūnų ligų perdavimui ir atitiktų gyvūnų gerovės standartus bei užtikrintų tvarią plėtrą. Siekiant įgyvendinti šiuos bendruosius tikslus buvo nustatyti specialieji BGSP tikslai. Pirma, ES turėtų reaguoti į labai svarbias visai ES gyvūnų ligas profiliuodama bei suskirstydama į kategorijas biologinius ir cheminius pavojus, nustatydama prioritetus, kiekybinius siekinius ir įgyvendinimo rodiklius, o nustatytoms grėsmėms šalinti turi būti numatyti atitinkami ištekliai. Antra, didesnis ligų prevencijos ir kontrolės skaidrumas ir veiksmingumas turėtų būti pasiektas nustatant vieningą ir aiškesnę reglamentavimo sistemą, nustatant taisykles ir tvarką, kurios palengvintų tarptautinę prekybą, tuo pačiu išlaikant aukštą visuomenės ir gyvūnų sveikatos lygį, imantis skatinamųjų priemonių užkirsti kelią pavojams ūkių lygmeniu ir ūkininkams suteikiant didesnę atsakomybę ligų prevencijos srityje, gerinant priežiūrą ir pasirengimą krizėms. ES skatins naujoves, mokslą ir mokslinius tyrimus kovos su gyvūnų ligomis priemonėms tobulinti. Šia iniciatyva siekiama prisidėti ir prie bendresnių ES tikslų, visų pirma susijusių su geresniu reglamentavimu ir Lisabonos strategija, įgyvendinimo.

    Siekiant spręsti vertinimo metu iškeltas problemas šiame dokumente nagrinėjamos trys plataus masto alternatyvos. Poveikio vertinime išsamiau nėra nagrinėjami įvairūs atskiri sprendimų variantai, kurie buvo svarstomi aptariant kiekvieną probleminį klausimą, kadangi ši analizė jau atlikta vertinimo metu ir įtraukta į galutinę vertinimo ataskaitą. Trys plataus masto alternatyvos apima pasirinktus kiekvieno probleminio klausimo sprendimo variantus. Pirma įvardinta alternatyva buvo galimybė nieko nekeisti, kuri yra pagrįsta dabartinės BGSP tolesniu vykdymu. Antra alternatyva yra nustatyti naują „negriežto pobūdžio“ gyvūnų sveikatos strategiją. Ši strategija būtų grindžiama negriežto pobūdžio reguliavimo priemonėmis ir jos tikslas būtų pagerinti bendravimą ir bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis bei joms teikiamą techninę pagalbą. Be to, ja būtų siekiama remti mokslą ir mokslinius tyrimus, o įgyvendinimo užtikrinimas būtų perkeltas į valstybių narių lygį. Paskutinė alternatyva yra nustatyti naują įvairiapusišką gyvūnų sveikatos strategiją. Ši strategija būtų grindžiama antroje alternatyvoje aprašytais veiksmais, bet ji apimtų papildomas teisines priemones, visų pirma, naujos horizontalios teisės aktų sistemos įvedimą, galimą suderintos išlaidų pasidalijimo sistemos sukūrimą, eksporto strategijos ES lygiu rengimą ir elektroninių gyvūnų identifikavimo bei sertifikavimo priemonių įvedimą.

    Šiame dokumente buvo analizuojamas šių trijų alternatyvų socialinis bei ekonominis poveikis ir poveikis aplinkai. Analizė šiame etape yra daugiausia kokybinio pobūdžio, nes iniciatyva yra plataus masto, ir atsižvelgiant į tai, kad planuojami tolesni tyrimai numatytų svarbiausių veiksmų pasekmėms (ypač planuojamų išlaidų ir laukiamos naudos požiūriu) visapusiškai įvertinti. II priede pateikiama išsami informacija apie planuojamus tyrimus. Visais atvejais turės būti atliktas specialus naujo teisės akto pasiūlymo poveikio vertinimas prieš jį pateikiant.

    Remiantis šia analize bendra išvada buvo ta, kad 3 alternatyva yra geriausia galimybė spręsti vertinime iškeltus probleminius klausimus ir naujus BGSP kilusius iššūkius, o 2 alternatyva nepaisant teigiamo jos poveikio neišspręstų visų nustatytų problemų.

    Top