Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0320

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl Tarybos bendrosios pozicijos dėl Europos parlamento ir Tarybos direktyvos dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje

    /* KOM/2007/0320 galutinis - COD 2005/0183 */

    52007PC0320

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl Tarybos bendrosios pozicijos dėl Europos parlamento ir Tarybos direktyvos dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje /* KOM/2007/0320 galutinis - COD 2005/0183 */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 29.6.2007

    KOM(2007) 320 galutinis

    2005/0183 (COD)

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI pagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą dėl

    Tarybos bendrosios pozicijos dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje

    2005/0183 (COD)

    KOMISIJOS KOMUNIKATASEUROPOS PARLAMENTUIpagal EB sutarties 251 straipsnio 2 dalies antrą pastraipądėl

    Tarybos bendrosios pozicijos dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje (Tekstas svarbus EEE)

    1. PROCEDūRA

    Pasiūlymas COM(2005) 447 (galutinis) buvo perduotas Europos Parlamentui ir Tarybai remiantis EB sutarties 251 straipsnyje nustatyta procedūra.

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas pateikė nuomonę 2006 m. gegužės 17 d.

    Regionų komitetas pateikė nuomonę 2006 m. balandžio 26 d.

    Europos Parlamentas pateikė nuomonę per pirmąjį svarstymą 2006 m. rugsėjo 26 d.

    Atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę ir remdamasi EB sutarties 250 straipsnio 2 dalimi, 2006 m. spalio 23 d. Taryba kvalifikuota balsų dauguma pasiekė politinį susitarimą dėl bendrosios pozicijos. Taryba priėmė bendrąją poziciją 25.6.2007.

    2. KOMISIJOS PASIŪLYMO TIKSLAS

    Oro tarša labai neigiamai veikia sveikatą. Remiantis naujausiais moksliniais faktais ir duomenimis apie sveikatą, pateiktais Komisijos Komunikate „Teminė oro taršos strategija“ (COM(2005) 446), vien dėl ore esančių smulkių kietųjų dalelių (KD2,5) statistinė vidutinė gyvenimo trukmė ES sutrumpėjo daugiau kaip 8 mėnesiais. Todėl Komisija savo pasiūlyme nustato konkrečius aplinkos ore esančių smulkių kietųjų dalelių (KD2,5) aplinkos standartus. Juos įgyvendinus turėtų būti daug lengviau pasiekti Teminės oro taršos strategijos tikslą, t. y. 2000–2020 m. 47 % sumažinti dėl ore esančių kietųjų dalelių prarandamus europiečių gyvenimo metus.

    Tęsdama savo geresnio reglamentavimo iniciatyvą, direktyvos dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje pasiūlyme Komisija į vieną direktyvą sujungia aplinkos oro kokybės pagrindų direktyvos bei trijų antrinių direktyvų nuostatas ir Tarybos sprendimo dėl informacijos mainų nuostatas. Taip ji siekia supaprastinti bei racionalizuoti galiojančius teisės aktus ir sumažinti jų gausą. Be to, atsižvelgus į valstybių narių patirtį, pasiūlyme pakoreguotos galiojančios nuostatos. Todėl pasiūlymu:

    1. nustatomi konkretūs monitoringo reikalavimai ir nauji su smulkiomis kietosiomis dalelėmis KD2,5 susiję aplinkosaugos tikslai,

    2. suteikiama šiek tiek direktyvos įgyvendinimo laisvės, nes tam tikromis sąlygomis, Komisijai leidus, galima nukelti tam tikrų ribinių verčių, pavyzdžiui, KD10 ir azoto dioksido, pasiekimo terminus,

    3. suteikiama galimybė valstybėms narėms sutelkti savo pastangas, nes vertinant, ar neviršijamos oro kokybės ribinės vertės, leidžiama iš aplinkos oro teršalų atimti gamtinių šaltinių taršos dalį.

    3. KOMISIJOS PASTABOS

    3.1. Bendrosios pastabos

    Europos Parlamentas pateikė nuomonę per pirmąjį svarstymą 2006 m. rugsėjo 26 d. Komisija visiškai, iš dalies arba iš esmės sutiko su dvidešimt devyniais (29) iš penkiasdešimt devynių (59) per pirmąjį Europos Parlamento svarstymą pasiūlytų pakeitimų. Šešiolika (16) iš šių dvidešimt devynių (29) pakeitimų bent iš dalies jau yra įtraukti į bendrąją poziciją.

    Komisija sutiko su visais pakeitimais, kurie teisės aktą daro paprastesnį bei aiškesnį ir kuriais pagerinamos visuomenės informavimo nuostatos, t. y. 2, 6, 11, 13, 19, 21, 26, 27, 31, 37, 39, 41, 42, 65. Ji taip pat sutiko su 48 pakeitimu, kuriuo išplečiamas persvarstymo mastas.

    Su tam tikrais pakeitimais Komisija sutiko iš dalies arba iš esmės. Komisija mano, kad kai kuriuos iš jų reikėtų iš naujo aiškiau suformuluoti. Kiti pakeitimai yra iš esmės priimtini, pavyzdžiui, 49 pakeitime numatyta slankioji skalė, pagal kurią įgyvendinamas poveikio sumažinimo uždavinys. Tačiau ne visoms šių pakeitimų nuostatoms galima pritarti, nes kai kuriose iš jų neišlaikoma lankstaus įgyvendinimo ir visuomenės sveikatos apsaugos pusiausvyra.

    Komisija visų pirma nesutiko su tais pakeitimais, dėl kurių sumažėtų visuomenės sveikatos apsaugos lygis, palyginti su galiojančiuose teisės aktuose nustatytu lygiu, arba nebūtų pasiektas Teminėje oro taršos strategijoje užsibrėžtas smulkių kietųjų dalelių KD2,5 poveikio sumažinimo uždavinys. Komisija taip pat nesutiko su pakeitimais, kuriais, jos nuomone, nustatomi per nurodytą laikotarpį neįgyvendinami reikalavimai arba kuriuos priėmus būtų apribotos nacionalinių, regioninių ir vietos valdžios institucijų veikimo galimybės veiksmingai įgyvendinti direktyvą. Komisijos vertinimu, priėmus visus Parlamento pakeitimus, būtų pasiekta mažiau negu pirminiu Komisijos pasiūlymu.

    Nuo 2005 m. rugsėjo mėn. valstybės narės svarstė pasiūlymą Taryboje. Palyginti su pirminiu Komisijos pasiūlymu, bendrojoje pozicijoje yra nemažai pakeitimų. Tekstas išdėstytas paprasčiau, atsisakyta tokių sąvokų kaip, pavyzdžiui, aukščiausia koncentracijos riba, ir įtrauktas pakeitimas dėl oro kokybės gerinimo plano. Taip pat buvo apsvarstyti kai kurie pagrindiniai pirminio Komisijos pasiūlymo elementai, t. y. oro kokybės vertinimas, nauji su smulkiomis kietosiomis dalelėmis KD2,5 susiję tikslai ir įgyvendinimo lankstumas. Toliau pakeitimai aptariami išsamiai. Nors jais suteikiama daugiau direktyvos įgyvendinimo laisvės, nesumažinamas ir pirminiame Komisijos pasiūlyme užsibrėžtas visuomenės sveikatos apsaugos lygis. Politinis sutarimas pasiektas kvalifikuota balsų dauguma; Nyderlandai ir Lenkija balsavo prieš, o Švedija susilaikė.

    3.2. Išsamios pastabos

    3.2.1. Komisijos priimti visai arba iš dalies į bendrąją poziciją įtraukti Parlamento pasiūlyti pakeitimai.

    Į bendrąją poziciją įtraukti šie Komisijos visiškai, iš esmės arba iš dalies priimti pakeitimai (kartais pakeista jų formuluotė, tačiau turinys išliko tas pats): 1, 2, 13, 14, 19, 21, 26, 27, 29, 31, 40, 41, 42, 45, 48 ir 65.

    Daugeliu šių pakeitimų aukščiausios koncentracijos ribos sąvoka pakeičiama labiau įsigalėjusia ribinės vertės sąvoka. Kadangi abiejų šių sąvokų teisinė galia yra ta pati, pakeitimai esmės nekeičia, tik supaprastina tekstą ir sumažina naudojamų skirtingų standartų skaičių.

    41 pakeitimas yra susijęs su valstybėms narėms taikomu reikalavimu pranešti Komisijai apie nuostatas dėl nuobaudų. Komisija sutinka su Parlamento siūlymu išbraukti šį reikalavimą, nes tą patį tikslą galima pasiekti direktyvos 33 straipsniu ir EB sutarties 10 priede nustatytu bendru įpareigojimu.

    3.2.2. Komisijos priimti į bendrąją poziciją neįtraukti Parlamento pasiūlyti pakeitimai.

    6 pakeitimu siūloma konstatuojamojoje dalyje labai paraginti fiksuotus matavimus papildyti modeliavimo metodais ir indikatoriniais matavimais.

    11 pakeitimu pagrindžiamos 22 straipsnio nuostatos. Bendrojoje pozicijoje šios nuostatos pagrindžiamos 15 konstatuojamoje dalyje.

    37 ir 39 pakeitimais siūloma į organizacijų, kurios turi būti informuojamos pagal 24 ir 26 straipsnių visuomenės informavimo nuostatas, sąrašą įtraukti ir pramonės sąjungas. Komisija mano, kad toks įtraukimas yra logiškas ir nesiskiria nuo taikomų geriausių metodų.

    3.2.3. Komisijos atmesti, bet į bendrąją poziciją įtraukti Parlamento pasiūlyti pakeitimai.

    Nėra.

    3.2.4. Pagrindiniai Tarybos pateiktų pasiūlymo pakeitimų elementai

    Taryba ir Parlamentas teikė savo siūlymus (pakeitimais 45, 49, 50, 60 ir 81) dėl Komisijos pasiūlytų oro kokybės vertinimo nuostatų, naujų su smulkiomis kietosiomis dalelėmis KD2,5 susijusių tikslų ir įgyvendinimo lankstumo nuostatų.

    Oro kokybės vertinimas . Vienas iš svarbių Taryboje iškeltų klausimų yra susijęs su monitoringo išlaidomis. Todėl pakeisti KD10 vertinimo slenksčiai ir minimalūs kietųjų dalelių monitoringo reikalavimai. Komisija, nors ir pripažindama Tarybos susirūpinimą, pabrėžė, kad tinkama vertinimo informacija yra svarbi, siekiant sudaryti vienodas atitikties vertinimo sąlygas, formuojant politiką ir prireikus informuojant apie veiksmingas taršos mažinimo priemones. Galiausiai bendrojoje pozicijoje nustatytos KD10 ir KD2.5 matavimo nuostatos yra kompromisas ir, Komisijos manymu, jos yra minimalūs reikalavimai, kurių reikia laikytis norint pasiekti pirmiau minėtus tikslus.

    Bendrojoje pozicijoje iš esmės pakeistas direktyvos III priedas, kuriame nustatyti išsamūs minimalūs reikalavimai, kaip turi būti atliekamas vertinimas visoje valstybės narės teritorijoje. III priede konkrečiai apibrėžiamos vietos, kuriose ribinių verčių laikymasis, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą, neturi būti vertinamas. Tai turėtų padėti darniau vertinti ribinių verčių laikymąsi. Komisija atidžiai stebės, kaip taikoma ši įgyvendinimo nuostata, siekdama užtikrinti, kad ji jokiu būdu nesumažintų visuomenės sveikatos apsaugos ar nesusilpnintų bendros nuostatos, kad ribinės vertės galioja visur.

    Teršalų, kurių ribinės vertės yra nustatytos, mėginių ėmimo vietų išdėstymo kriterijai III priede yra supaprastinti, siekiant, kad visiems teršalams būtų taikomi tie patys kriterijai. Komisija norėjo, kad liktų jos pirminiame pasiūlyme nustatyti kriterijai, atitinkantys šiuo metu galiojančiuose teisės aktuose nustatytus kriterijus, nes pakeitus nuostatas dabartinės mėginių ėmimo vietos gali būti keičiamos ir gali sutrikti monitoringas. Komisija stebės tolesnę eigą ir, jei dėl pakeitimų kiltų sunkumų įgyvendinant kitas nuostatas, pavyzdžiui, susijusias su visuomenės informavimu, arba teikiant politikos formavimui naudingą informaciją, prireikus ji sieks persvarstyto šį klausimą reguliavimo komitete. Tačiau, kadangi ribinės vertės galioja visur, išskyrus aiškiai apibrėžtas vietas, stoties perkėlimas į kitą vietą pats savaime nekeičia visuomenės sveikatos apsaugos lygio.

    Bendrosios pozicijos VI priede įtrauktos nuostatos dėl to, iki kada šiuo metu naudojama monitoringo tinklo įranga turi atitikti naujų CEN standartų nuostatas, ir nustatomi Komisijos pasiūlyme nurodyti pamatiniai metodai. Komisija sutinka su įvestais terminais, nes jie padės ekonomiškai modernizuoti reikiamas tinklo dalis. Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad taikytinos visos I priedo nuostatos dėl vertinimui naudojamų matavimo duomenų kokybės ir VI priedo nuostatos dėl lygiavertiškumo įrodymo.

    KD 2,5 standartas . Bendrojoje pozicijoje Komisijos pasiūlymo XIV priede nustatyta iki 2010 m. pasiektina 25μg/m3 KD2,5 aukščiausia koncentracijos riba pakeičiama neprivaloma orientacine tokios pačios vertės riba, pasiektina 2010 m., ir privaloma ribine verte, kuri turi būti pasiekta 2015 m. Poveikio sumažinimo uždavinys išplėtotas nuo vienos nuostatos dėl sumažinimo 20 % iki slenkančios poveikio sumažinimo rodiklių skalės, kurios intervalas nuo 7 iki 13μg/m3. Bendrojoje pozicijoje numatomos 3 skirtingos bazinio poveikio sumažinimo rodiklio nustatymo galimybės, siekiant suteikti laiko pastatyti tinkamas KD2,5 monitoringo stotis. Komisija pritaria šiems pakeitimams, nes jais nesumažinami Komisijos pasiūlymo tikslai, o įgyvendinimas bus gerokai veiksmingesnis.

    Komisija mano, kad iš dviejų su KD2,5 susijusių aplinkosaugos tikslų svarbesnis turėtų būti poveikio sumažinimo uždavinys: priemonės turėtų būti orientuojamos į jį, o metinė ribinė vertė turėtų būti aukščiausia riba, padedanti apsaugoti pažeidžiamiausių vietovių gyventojus. Remdamasi turimomis žiniomis, Komisija mano, kad priėmus 50 Parlamento pakeitimą dėl griežtesnės 20μg/m3 metinės KD2,5 ribinės vertės, kuri turėtų būti pasiekta iki 2015 m., per daug pastangų būtų sutelkiama į „karštuosius taškus“ – nedideles vietas, kuriose yra didelė dalelių koncentracija – ir nebūtų skiriama pakankamai dėmesio visai visuomenei daromam poveikiui sumažinti. Kita vertus, 49 pakeitimu siūloma sumažinti daugelio koncentracijos verčių poveikio sumažinimo uždavinius, tačiau dėl to KD2,5 standartai apskritai taptų ne tokie griežti kaip užsibrėžta ir nebūtų pasiektas Teminėje oro taršos strategijoje iškeltas sveikatos tikslas.

    Įgyvendinimo lankstumas. Komisija savo pasiūlymo 22 straipsnyje nurodė, kad terminą, iki kada turi būti pasiekta KD10 ribinė vertė, galima pratęsti ne ilgiau kaip iki 2010 m. sausio 1 d. Tačiau bendrojoje pozicijoje nustatyta, kad toks terminas yra 3 metai po direktyvos įsigaliojimo. Bendrojoje pozicijoje paliktos sąlygos, kurias reikia patenkinti, norint, kad terminas būtų pratęstas. Nuostatos dėl benzeno ir azoto dioksido terminų pratęsimo nepakeistos. KD2,5 ribinės vertės pasiekimo termino pratęsimo galimybė panaikinta, nes nustatyta, kad ši riba turi būti pasiekta 2015 m. vietoje iš pradžių Komisijos siūlyto termino (2010 m.). Taip pat panaikintos galimybės prašyti pratęsti sieros dioksido, anglies monoksido ir švino ribinių verčių pasiekimo terminus. Komisija norėtų, kad būtų paliktas jos siūlytas pirminis KD10 ribinių verčių pasiekimo terminas, tačiau mano, kad toks pratęsimas neišderina bendros pasiūlymo pusiausvyros. 81 Europos Parlamento pakeitime leidžiama pratęsti terminą iki 6 metų po direktyvos įsigaliojimo. Beveik neabejotina, kad dėl tokio ilgo pratęsimo įgyvendinimo priemonės būtų priimamos per vėlai, taigi visose vietose, kur šiuo metu viršijamos KD10 ribinės vertės, nukentėtų visuomenės sveikatos apsauga.

    3.2.5. Teksto pakeitimai, susiję su naujomis komitologijos procedūromis

    Komisija išlaikė savo poziciją dėl 61–63 Parlamento pakeitimų, kuriais įtraukiama nuoroda į naują reguliavimo procedūrą su tikrinimu, kuri vykdytų direktyva įkurtas komitetas, iki visos institucijos susitars dėl priimtinos formuluotės, kuri bus įtraukta į antrinę ES teisę. Į bendrąją poziciją įtraukta tą pačią esmę nusakanti, bet suformuluota taip, kaip paskutinį kartą 2006 m. lapkričio mėn. susitarė visos institucijos, nuostata. Ji skirasi nuo 62 pakeitimo, nes joje nenumatyta, kad priimant įgyvendinimo priemones, kuriomis nustatoma papildoma valstybių narių pagal 27 straipsnį teiktina informaciją, turi būti taikoma reguliavimo procedūra su tikrinimu. Komisija gali pritarti šiems pakeitimams.

    4. IšVADA

    Visos ES institucijos siekia bendrų tikslų – apsaugoti visuomenės sveikatą ir aplinką visų pirma nustatyti smulkių kietųjų dalelių KD2,5 standartus, įskaitant naują jų poveikio sumažinimo uždavinį. Komisijos pasiūlytai didesnei direktyvos įgyvendinimo laisvei bendrai pritarta. Pagrindinės kliūtys, dėl kurių nepavyko susitarti per pirmąjį svarstymą, buvo skirtingas požiūris į tai, kiek tiksliai įgyvendinimo laisvės reikėtų suteikti, ar reikia keisti galiojančius kietųjų dalelių KD10 standartus, ir kiek griežtas turėtų būti naujas smulkių kietųjų dalelių KD2,5 standartas bei koks turėtų būti jo teisinis pobūdis.

    Bendrąja pozicija valstybės narės patvirtino pirminę Komisijos poziciją nekeisti galiojančių standartų, suteikti šiek tiek daugiau lankstumo siekiant kietųjų dalelių KD10 ribinių verčių ir šiek tiek pakeisti naujus KD2,5 standartus.

    Komisija gali pritarti bendrajai pozicijai, nes vis dėlto joje išlaikyta dviejų pirminio Komisijos pasiūlymo elementų pusiausvyra – viena vertus, gilaus rūpesčio visuomenės sveikata padiktuotų tvirtų ir nuolatinių veiksmų gerinti tam tikrų vietų oro kokybę ir nustatyti griežtus teisiškai įpareigojančius KD2,5 standartus ir, kita vertus, lanksčių direktyvos įgyvendinimo sąlygų. Bendrojoje pozicijoje taip pat išlaikytas aiškus įsipareigojimas po penkerių metų persvarstyti su smulkiomis kietosiomis dalelėmis susijusius standartus siekiant, kad poveikio sumažinimo uždaviniai taptų teisiškai įpareigojantys.

    Be to, bendrojoje pozicijoje yra papildomų nuostatų, pavyzdžiui, reikalavimas, kad Komisija parengtų taršos lygio viršijimo dėl taršos iš gamtinių šaltinių gaires, ir nuostatos dėl kelių barstymo smėliu žiemą. Komisija pritaria šiems papildymams, nes jie leis darniau įgyvendinti direktyvą visoje Europos Sąjungoje.

    Komisija būtų norėjusi bendrojoje pozicijoje palikti kai kurias konkrečias pasiūlymo nuostatas, visų pirma susijusias su minimaliais oro kokybės monitoringo reikalavimais. Vis dėlto ji pripažįsta, kad bendroji pozicija yra svarbus žingsnis į priekį palyginti su galiojančiose direktyvose nustatytomis priemonėmis ir todėl pritaria jai.

    Top