Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0247

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui - Visuotinio požiūrio į migraciją taikymas Europos Sąjungos kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams

    /* KOM/2007/0247 galutinis */

    52007DC0247




    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 16.5.2007

    KOM(2007) 247 galutinis

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

    Visuotinio požiūrio į migraciją taikymas Europos Sąjungos kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams

    TURINYS

    1. Įvadas 3

    2. ES kaimyninių rytų ir pietryčių regionų šalys 4

    2.1. Turkija ir Vakarų Balkanai 5

    2.1.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 5

    2.1.2. Rekomendacijos 6

    2.2. Europos kaimynystės politikos partnerės Rytų Europoje ir Pietų Kaukaze 7

    2.2.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 7

    2.2.2. Rekomendacijos 8

    2.3. Rusijos Federacija 10

    2.3.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 10

    2.3.2. Rekomendacijos 10

    3. Kiti regionai 11

    3.1. Viduržemio jūros regiono rytų EKP partnerės (Sirija, Libanas ir Jordanija) ir kitos Artimųjų Rytų šalys (Iranas ir Irakas) 11

    3.1.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 11

    3.1.2. Rekomendacijos 11

    3.2. Vidurinė Azija 12

    3.2.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 12

    3.2.2. Rekomendacijos 12

    3.3. Azijoje esančios kilmės šalys 13

    3.3.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas 13

    3.3.2. Rekomendacijos 13

    4. Koordinavimo gerinimas 15

    5. Išvada 16

    I priedas: Santrumpos ir žodynėlis 18

    II priedas: ES bendradarbiavimo su šalimis, kurioms taikomas šis komunikatas, ir pagalbos joms pavyzdžiai 21

    III priedas: Padėties migracijos srityje ir srautų iš ES kaimyninių rytų ir pietryčių regionų bei į juos apžvalga ir statistika 73

    Visuotinio požiūrio į migraciją taikymas Europos Sąjungos kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams

    1. ĮVADAS

    2005 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba priėmė dokumentą „Visuotinis požiūris į migraciją“. Pradžioje jame daugiausiai dėmesio buvo skirta Afrikai ir Viduržemio jūros regionui. Savo 2006 m. gruodžio mėn. išvadose[1] Europos Vadovų Taryba paragino Komisiją „teikti pasiūlymus dėl intensyvesnio dialogo ir konkrečių priemonių“, susijusių su visuotinio požiūrio taikymu ES kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams. Šis komunikatas – tai atsakas į tokį raginimą. Jame siūloma taikyti „migracijos kelio“ sąvoka pagrįstą požiūrį (žr. I priedą – jame pateiktas visų šiame dokumente vartojamų terminų žodynėlis ir santrumpų paaiškinimai).

    Šiame Komunikate pagrindinis dėmesys skiriamas ES kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams, kuriems, Komisijos nuomone, priklauso:

    Turkija, Vakarų Balkanai (Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, Juodkalnija ir Serbija, įskaitant Kosovą[2]), Europos kaimynystės politikos (EKP) partnerės Rytų Europoje (Ukraina, Moldova ir Baltarusija[3]) ir Pietų Kaukazas (Armėnija, Azerbaidžanas ir Gruzija), taip pat Rusijos Federacija.

    Įgyvendinant šį komunikatą pirmiausia reikėtų atsižvelgti į tiesiogiai su šiomis šalimis susijusias rekomendacijas. Tačiau „migracijos kelio“ sąvoka grindžiamą visuotinį požiūrį taikant ES kaimyniniams rytų ir pietryčių regionams būtina atsižvelgti ir į toliau esančias kilmės bei tranzito šalis. Todėl taip pat būtina dėmesio skirti:

    Artimųjų Rytų regiono EKP partnerėms (Sirijai, Jordanijai ir Libanui), Iranui ir Irakui, Vidurinės Azijos regionui (Kazachstanui, Kirgizijai, Tadžikistanui, Turkmėnistanui ir Uzbekistanui) bei šioms Azijoje esančioms kilmės šalims: Kinijai, Indijai, Pakistanui, Afganistanui, Bangladešui, Šri Lankai, Vietnamui, Filipinams ir Indonezijai.

    Šiame komunikate nurodytoms šalims bei regionams pateikiamos vidutinės trukmės ir ilgalaikės rekomendacijos.

    Su kiekviena iš išvardytų šalių Bendrija yra sukūrusi institucines struktūras, kurių lygmeniu vyksta politinis bei ekonominis dialogas ir yra užmegzti bendradarbiavimo santykiai, paprastai apimantys ir migracijos sritį. Šiame komunikate pateikta ataskaita apie šias su kiekviena šalių grupe sudarytas struktūras. Dialogas ir bendradarbiavimas migracijos bei susijusiose srityse (pvz., užimtumo ir švietimo) su kai kuriomis šalimis jau toli pažengęs. Bet koks galimas dialogo ir bendradarbiavimo migracijos srityje stiprinimas turėtų būti paremtas šiuo metu vykdomu dialogu ir bendradarbiavimu, stengiantis visapusiškai įtraukti pirmiausia su darbuotojų migracija susijusius klausimus ir dalyvius. II priede pateiktas daugelio migracijos, vizų ir sienų kontrolės srityse vykdomų bendradarbiavimo projektų, kuriuos šiose šalyse finansuoja Europos bendrija, orientacinis sąrašas; svarbu, kad tokiam bendradarbiavimui ir toliau būtų skiriama dėmesio bei apie jį būtų informuojama.

    Taikant visuotinį požiūrį reikalinga išsami teisėtų ir neteisėtų judėjimų, darbo jėgos pasiūlos ir paklausos pasaulyje, darbuotojų migracijos ir ekonominės migracijos valdymo, taip pat tarptautinės apsaugos poreikio analizė. Taip pat būtina išanalizuoti migracijos kelius, tendencijas ir galimus migracijos kelių pasikeitimus. III priede pateiktos tam tikros su šiais aspektais susijusios pirminės išvados apie regioną, taip pat įvairūs statistiniai duomenys. ES jau dabar aiškiai suvokia šio regiono svarbą. Maždaug trečdalis iš visų ES gyvenančių trečiųjų šalių piliečių yra kaimyninių rytų ir pietryčių šalių bei Rusijos Federacijos piliečiai. Po 2004 m. ir 2007 m. ES plėtros į rytus daugeliui kaimyninių šalių pasikeitė sienų kirtimą ir migraciją reglamentuojantis teisinis pagrindas, o dėl narystės ES privalumų, susijusių su dideliu ekonominiu augimu ir įsidarbinimo galimybėmis, naujosios valstybės narės tapo patrauklesnės migrantams iš rytinių kaimynių. Kaimyninėse šalyse vyksta ir protų pritekėjimo, ir protų nutekėjimo procesai, o grynoji nauda padeda sušvelninti aukšto nedarbo lygio ir mažų pajamų problemas, kurios dažnai kyla dėl sunkumų, atsirandančių politikos ir ekonomikos pereinamuoju laikotarpiu.

    Reikėtų pažymėti, kad sprendžiant Lotynų Amerikos ir Karibų regiono klausimus, visuotinis požiūris į migraciją dar netaikomas, nors migracijos klausimas yra nuolatinio politinio dialogo su šiuo regionu dalis. Atsižvelgdama į vis didėjančią su migracija susijusių klausimų svarbą santykiuose su Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono šalimis, Komisija, rengdamasi kitam ES ir LAKR šalių aukščiausiojo lygio susitikimui (2008 m. gegužės mėn. Limoje), su savo partnerėmis papildomai nagrinės migracijos klausimą. Tai bus atliekama nuosekliai laikantis visuotinio požiūrio ir taip, kad būtų galima įgyvendinti abiejų šalių 2006 m. gegužės mėn. įvykusiame Vienos aukščiausiojo lygio susitikime prisiimtus įsipareigojimus.

    2. ES kaimyninių rytų ir pietryčių regionų šalys

    Kartu su Afrikos šalimis rengiant visuotinį požiūrį buvo nustatyta, kad užmezgant bendradarbiavimą su šalimis partnerėmis gali būti naudingos įvairios priemonės, pavyzdžiui, migracijos modeliai ir bendradarbiavimo migracijos bei vystymosi klausimais platformos (žr. I priedą). Šios priemonės gali būti tinkamos naudoti visuotinį požiūrį taikant rytų ir pietryčių regionams. Tačiau šių priemonių naudojimą reikia apsvarstyti kiekvienos šalies ir (arba) regiono atveju, visų pirma atsižvelgiant į veikiančias struktūras ir esamus santykius su susijusiomis šalimis bei regionais, kuriuose tokios priemonės galėtų sukurti pridėtinę vertę. Be to, šis komunikatas turėtų būti nagrinėjamas atsižvelgiant į tuo pačiu metu priimtą Komunikatą dėl apykaitinės migracijos ir Europos Sąjungos bei trečiųjų šalių partnerysčių judumo srityje .

    2.1. Turkija ir Vakarų Balkanai[4]

    2.1.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Migracijos klausimai Turkijos, kuri Asociacijos susitarimą su ES sudarė 1963 m., atžvilgiu reglamentuojami 2006 m. Stojimo partnerystės programoje.

    Vakarų Balkanų atveju, migracijos klausimai reglamentuojami Stabilizacijos ir asociacijos susitarimu (SAS), kuris sudaro sutartinių santykių pagrindą, sukurtą arba kuriamą su kiekviena iš šio regiono šalių[5]. Be to, migracijos klausimai dažnai gana išsamiai reglamentuojami susijusiose Europos arba stojimo partnerystės programose (Kroatijos ir Turkijos atveju). . Partnerystės programų įgyvendinimas paprastai prižiūrimas rengiant metines pažangos ataskaitas ir susitikimus su susijusiomis šalimis. Migracijos klausimai taip pat nagrinėjami metiniuose Teisingumo, laisvės ir saugumo ministrų susitikimuose su Vakarų Balkanų šalimis.

    Šalių kandidačių – Kroatijos, Turkijos ir Buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos – atveju migracijos klausimai išsamiai aptariami atitinkamų pakomitečių susitikimuose ir gali būti nagrinėjami Asociacijos komitete bei Asociacijos Taryboje. . Vedant derybas dėl narystės su Kroatija ir Turkija, migracijos klausimai peržiūrėti ir stebimi pagal, inter alia , „Teisingumo, laisvės ir saugumo“ bei „Laisvo darbuotojų judėjimo“ skyrius.

    Kitų šalių atveju migracijos klausimai sprendžiami vykdant specialias politinių konsultacijų ir stebėsenos programas (Konsultacinė darbo grupė su Albanija, Bosnijos ir Hercegovinos atveju – reformų stebėsenos programa, Juodkalnijos ir Serbijos atveju – intensyvus nuolatinis dialogas), taip pat techninių grupių susitikimuose. Kalbant apie Kosovą, šie klausimai sprendžiami įgyvendinant Stabilizacijos ir asociacijos proceso stebėjimo mechanizmą (SAPSM).

    Pietryčių Europos bendradarbiavimo procesas (PEBP) labai svarbus, nes atlieka regioninio bendradarbiavimo forumo funkciją visame Pietryčių Europos regione; ji taip pat apima bendradarbiavimą sprendžiant teisingumo, laisvės ir saugumo klausimus. PEBP kuriama nauja regioninė sistema, į kurią bus perkeltas regionui taikomas Pietryčių Europos stabilumo paktas.

    Visos šalys kandidatės arba šalys, kurios jau patvirtintos kaip būsimos ES narės, šiuo metu visapusiškai vykdo ES acquis perėmimo procesą. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą šio proceso vykdymą ir geresnį Pietryčių Europos migracijos keliais vykstančių srautų valdymą, siūloma imtis toliau nurodytų priemonių, kurios sudaro bendruosius prioritetus.

    2.1.2. Rekomendacijos

    - Siekiant papildyti dvišaliuose ir regioniniuose forumuose vykstantį dialogą migracijos tema, pasinaudojus patirtimi, įgyta įgyvendinant MARRI iniciatyvą, būtų galima rengti nacionalines ir subregionines bendradarbiavimo migracijos srityje platformas , dėl kurių būtų sudarytos sąlygos sklandesniam dialogui tarp visų dalyvių.

    - Į dialogą su šalių kandidačių ir šalių partnerių valdžios institucijomis turėtų būti įtraukta diskusija apie tai, koks galėtų būti migracijos poveikis vystymuisi, siekiant stiprinti stabilumą ir skatinti augimą regione . Reikėtų parengti strategijas, kuriomis būtų užkertamas kelias protų nutekėjimui, pavyzdžiui, turėtų būti investuojama į mokymus ir gebėjimų ugdymą, siekiant gerinti darbo sąlygas bei didinti įsidarbinimo galimybes, taip užkertant kelią kvalifikuotų darbuotojų išvykimui. Reikėtų toliau nagrinėti, kaip būtų galima sumažinti perlaidų kainas ir padidinti tokių perlaidų poveikį šio regiono šalių vystymuisi. Turėtų būti rengiami ekspertų mokomieji vizitai siekiant stiprinti ryšius ir skatinti tiesioginį administracijų bendradarbiavimą bei išnagrinėti institucinius gebėjimus. Taip pat turėtų būti rengiami seminarai, skirti įvairiems migracijos ir vystymosi darbotvarkės klausimams. Galiausiai reikėtų skatinti vykdyti iniciatyvas, kuriomis labai kvalifikuoti migrantai, pavyzdžiui, mokslininkai, būtų skatinami palaikyti ryšį su savo kilmės šalimi.

    - Atsižvelgiant į vykstantį trumpalaikį sezoninį judėjimą tarp regiono šalių, reikėtų didinti apykaitinės migracijos galimybes. Siekiant, kad darbuotojai galėtų judėti, reikia toliau gerinti ir labiau suderinti vizų režimus visose regiono šalyse, išskyrus Kroatiją, nes jai jau dabar taikomas bevizis režimas su ES. Taip pat turėtų būti išnagrinėtos galimybės siūlyti įvairesnes apsikeitimų programas mokslininkams ir studentams. Be to, reikėtų užtikrinti, kad migrantai būtų tinkamai pasiruošę išvykti, t. y. jie iš tiesų suprastų, koks gyvenimas ir galimybės įsidarbinti jų laukia ES. Kad šis procesas vyktų sklandžiau, galima pasitelkti mokymus arba specialias programas, be to, reikia atsižvelgti į darbo jėgos paklausą. Šioje srityje bus labai svarbūs migracijos portalai, kurie turėtų pradėti veikti iki 2007 m. pabaigos. Įvertinus šiuo metu veikiančių migracijos tarnybų centrų patirtį, bus galima įsteigti naujų tokio tipo centrų. Kiekvienoje darbo arba vidaus reikalų ministerijoje įsteigus koordinavimo centrus, būtų lengviau suformuluoti tinkamas politines priemones, kurios būtų gerai suderintos darbo jėgos paklausos ir migracijos apsaugos aspektų atžvilgiu. Dėl trumpalaikių vizų – įgyvendinant jau parafuotus Bendrijos susitarimus su keliomis Vakarų Balkanų šalimis dėl supaprastintos vizų išdavimo tvarkos, bus prisidedama prie vizų išdavimo tam tikroms šių šalių piliečių grupėms procedūrų gerinimo ir supaprastinimo.

    - Prieglobstį ir pabėgėlių apsaugą reglamentuojančius teisės aktus reikėtų sugriežtinti arba papildyti, kad jie užtikrintų visapusiškas teisines apsaugos priemones asmenims, kuriems gali prireikti tarptautinės apsaugos. Juodkalnija ir Serbija dar turi priimti pagrindinius prieglobstį reglamentuojančius įstatymus, todėl jas reikia skatinti tai atlikti. Turkija, atsižvelgdama į susijusį acquis , turi iš dalies pakeisti savo pagrindinius prieglobstį reglamentuojančius teisės aktus, užtikrinti veiksmingą jų įgyvendinimą ir, vadovaudamasi geriausia ES patirtimi, išugdyti administracinius gebėjimus. Visose valstybėse būtina dėti daugiau pastangų, kad būtų užtikrintas susijusių teisės nuostatų įgyvendinimas praktikoje.

    - Turi būti sustiprinta kova su nelegalia migracija ir prekyba žmonėmis. Tuo tikslu FRONTEX turėtų toliau plėtoti ryšius su regiono šalimis. Techninė pagalba šalims partnerėms, apimanti tolesnius pasieniečių ir imigracijos pareigūnų mokymus, taip pat patikimos statistikos apie praneštus atvejus rengimą, turėtų būti ir toliau teikiama naudojant, pavyzdžiui, PNPP (pasirengimo narystei pagalbos priemonę) arba giminiavimosi programas ir TAIEX priemones. Tam tikra su sienų kontrole ir migracijos valdymu ES šalyse kandidatėse ir galimose šalyse kandidatėse susijusi veikla galėtų būti remiama pagal PNPP. Turi būti įgyvendinti EB readmisijos susitarimai su Vakarų Balkanų šalimis, o EB readmisijos susitarimas su Turkija turi būti sudarytas kiek įmanoma greičiau[6].

    - ES turi skatinti glaudesnį tarpdisciplininį teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą regione kovojant su organizuotu nusikalstamumu, visų pirma vykdant glaudesnį Europolo ir SECI centro, esančio Bukarešte, bendradarbiavimą. Šiuo tikslu sudaromas Europolo ir SECI supratimo memorandumas, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama prekybai žmonėmis, o veikiantis bendradarbiavimo susitarimas išlieka ilgalaikiu tikslu.

    2.2. Europos kaimynystės politikos partnerės Rytų Europoje ir Pietų Kaukaze

    2.2.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Europos kaimynystės politika – santykių su Rytų Europos ir Pietų Kaukazo šalimis pagrindas. Nors partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimuose (PBS), kurie sudaro EB santykių su šiomis šalimis teisinį pagrindą, bendradarbiavimas sprendžiant migracijos, vizų, prieglobsčio, sienos valdymo klausimus ir susijusius ekonomikos bei socialinius klausimus minimas netiesiogiai, tačiau jis numatytas visuose EKP veiksmų planuose, dėl kurių susitarta su partnerėmis rytuose. Be to, kai kurios iš šių šalių partnerių turi savo šiems klausimams skirtą nacionalinę veiksmų programą. Su Ukraina sudarytas atskiras Teisingumo, laisvės ir saugumo veiksmų planas, kuris atitinka su Armėnija, Azerbaidžanu, Gruzija ir Moldova sudarytų veiksmų planų susijusį skyrių; be to, Komisija kartu su Ukraina rengia Teisingumo, laisvės ir saugumo veiksmų planu paremtą rezultatų suvestinę su nustatytais vertinimo kriterijais.

    Susijusiuose pakomitečiuose su Moldova ir Ukraina jau visapusiškai diskutuojama migracijos klausimais, jie taip pat keliami reguliariuose ES ir Ukrainos teisingumo, laisvės ir saugumo ministrų troikos susitikimuose, Bendradarbiavimo komiteto ir Bendradarbiavimo tarybos susitikimuose. Panašių veiksmų imtasi trijų Pietų Kaukazo šalių, kurių veiksmų planai buvo priimti 2006 m. lapkričio mėn., atžvilgiu. Kiekvienos šalies atveju pažanga vykdant dialogą ir bendradarbiavimą skiriasi priklausomai nuo tų šalių pajėgumų, dydžio (pirmiausiai tai pasakytina apie Ukrainą) ir padėties. Nors Baltarusija – išskirtinis atvejis[7], techninis bendradarbiavimas sprendžiant su sienomis, migracija ir organizuotu nusikalstamumu susijusius klausimus galimas darbinių ryšių su Baltarusijos pareigūnais lygmeniu ir vykdant regioninį dialogą bei regionines programas.

    2.2.2. Rekomendacijos

    Be abejo, santykiai su atskiromis šalimis skiriasi, tačiau visuose trumpalaikiuose prioritetuose turėtų būti numatyti šie aspektai:

    - Nors visų šių šalių atžvilgiu (išskyrus Baltarusiją) jau parengtas dvišaliam dialogui būtinas pagrindas, su Armėnija, Azerbaidžanu ir Gruzija realų dialogą reikia pradėti vadovaujantis jų nacionaliniais veiksmų planais; dialogas su Moldova ir Ukraina šiuo metu plečiamas. Nors santykiai su Baltarusija apriboti, turėtų būti užmegzti ryšiai ekspertų lygmeniu su migracija susijusiems klausimams spręsti. Toks dialogas taip pat svarbus sprendžiant ksenofobijos ir jos poveikio migracijai bei integracijai problemą.

    - Migracijos ir su ja susijusius klausimus sprendžiant regioniniu lygmeniu būtų galima pasitekti Sioderšiopingo ir Budapešto procesuose įgytą patirtį. Taip pat reikėtų didinti paramą, skirtą gerinti šalių partnerių pajėgumus, kad jos su neteisėtais migrantais elgtųsi pagal nustatytus tarptautinius standartus. Tai gali būti susiję su neteisėtų migrantų sulaikymu ir prekybos žmonėmis aukų bei kitų pažeidžiamų asmenų poreikiais, taip pat tarptautiniais pabėgėlių apsaugos standartais, kai šios šalys yra prisiėmusios įsipareigojimus (pvz., kaip Europos Tarybos narės), tačiau dar nėra priėmusios veiksmingų prieglobsčio ir pabėgėlių apsaugos įstatymų bei nustačiusios procedūrų ir tvarkos. Reikėtų toliau tęsti darbą su konkrečiomis organizacijomis, įskaitant darbą, susijusį su sugrįžusiųjų asmenų reintegracija.

    - Skatinant taikyti visuotinį požiūrį į migraciją, ypatingą dėmesį dėl migrantų tranzito ir prekybos žmonėmis reikia skirti Juodosios jūros regionui . Kaip pavyzdį naudojant Baltijos jūros regiono bendradarbiavimo sistemas, reikėtų išnagrinėti galimybę įsteigti regioninę bendradarbiavimo platformą, kurioje siekdamos geriau valdyti migraciją kartu dirbtų susijusios ES valstybės narės, ES agentūros, kitos su Juodąją jūra besiribojančios šalys ir regiono organizacijos, pavyzdžiui, SECI (Regioninis kovos su tarpvalstybiniu nusikalstamumu centras), JJEB (Juodosios jūros ekonominio bendradarbiavimo organizacija), TF-OC (Baltijos jūros regiono organizuoto nusikalstamumo darbo grupė) ir Juodosios jūros regiono šalių forumas. Tokiu atveju būtų galima skatinti keistis informacija ir koordinuoti patruliavimo bei priežiūros veiklą. ES gali teikti įvairią pagalbą – nuo teisėsaugos pareigūnų mokymų (vykdant giminiavimosi programas) iki bendradarbiavimo su FRONTEX ir Europolu, taip pat ji gali padėti spręsti įvairių sričių klausimus, pavyzdžiui, susijusius su socialine apsauga ir pareigūnų mokymu darbo jėgos klausimais arba prekybos žmonėmis aukų reabilitacija.

    - Kaip Komisija nurodė savo 2006 m. gruodžio mėn. komunikate, asmenų judumo klausimas yra labai svarbus EKP partnerėms, taip pat Europos Sąjungai, kurios siekia visapusiškai įgyvendinti šį užsienio politikos prioritetą. Todėl Komisija pasiūlė „labai rimtai išnagrinėti, kaip būtų galima užtikrinti, kad vizų išdavimo tvarka nebūtų tokia kliūtis teisėtoms kelionėms iš kaimyninių šalių į ES (ir iš ES į šias šalis) [...] naudojant daugiau priemonių, skirtų spręsti susijusius (teisingumo, laisvės ir saugumo) klausimus“. Todėl turi būti apsvarstytos galimybės su šiomis šalimis sudaryti partnerystes judumo srityje , įskaitant galimybes taikyti supaprastintą vizų išdavimo tvarką , išduoti darbo leidimus ir teikti informaciją, susijusią su darbo jėgos poreikiu sezoniniams darbams ES. Pirmiausiai turėtų būti išnagrinėtos galimybės sudaryti tokią partnerystę su Ukraina.

    - Be to, supaprastinta vizų išdavimo tvarka turėtų būti taikoma asmenims, keliaujantiems ne darbo tikslais (pvz., verslo, mokslo ar turizmo tikslais), ir pareigūnams, kurie dalyvauja su reforma susijusiuose susitikimuose, kaip numatyta galiojančiose Bendrosiose konsulinėse instrukcijose. Komisija primygtinai rekomenduoja, kad tokią tvarką pirmiausiai taikytų tos valstybės narės, kuriose rengiami aktualiausi susitikimai (t. y. valstybės narės, kuriose yra ES institucijos, ir rotacijos tvarka pirmininkaujančios valstybės narės). Visų pirma Komisija ragina nedelsiant pradėti taikyti šią tvarką asmenims, keliaujantiems su ES susijusiais reikalais (prašymų išduoti tokias vizas gaunama labai mažai), kuriems Komisija parengs rekomendacinius laiškus ir toliau palaikys ryšį su susijusios ES valstybės narės ambasada ar konsulatu.

    - Šiame regione taip pat labai svarbus migrantų perlaidų klausimas, nes Armėnija, Gruzija, Moldova ir Ukraina yra tarp labiausiai nuo perlaidų priklausančių pasaulio šalių. Reikėtų išnagrinėti galimybes sumažinti perlaidų kainas ir padidinti jų poveikį kilmės šalių vystymuisi (reikia nepamiršti, kad perlaidos iš esmės yra privatus turtas). Taip pat, siekiant skatinti šių šalių socialinį ir ekonominį vystymąsi, reikia remti priemones, kuriomis užkertamas kelias protų nutekėjimui, sudaroma daugiau galimybių savanoriškai grįžtantiems (labai) kvalifikuotiems asmenims, o gausios išeivių bendruomenes skatinamos prisidėti prie savo kilmės šalies vystymosi. Turėtų būti remiamos iniciatyvos, kuriomis labai kvalifikuoti migrantai, pavyzdžiui, mokslininkai, būtų skatinami palaikyti ryšį su savo kilmės šalimi.

    - Reikėtų skirti dėmesio readmisijos susitarimų sudarymo klausimui. Readmisijos susitarimas su Ukraina jau parafuotas, taip pat baigtos derybos su Moldova, kuriose susitarta siekti, kad susitarimas įsigaliotų kiek galima anksčiau 2007 m. Ateityje turėtų būti svarstoma galimybė pradėti derybas su kitomis šalimis. Tokį susitarimą su ES jau sudariusios šalys daugiausiai dėmesio turėtų skirti savo gebėjimams šiuos susitarimus įgyvendinti, taip pat jos turėtų būti skatinamos sudaryti panašius susitarimus su savo kaimynėmis rytuose ir pietryčiuose.

    - Šioms šalims jau dabar teikiama didelė Bendrijos parama, tačiau reikėtų aktyviau ugdyti šių šalių gebėjimus , susijusius su jų sienų valdymu (arba bendrai su teisės aktų įgyvendinimu), ir skatinti jas aktyviau bendradarbiauti tarpusavyje (dėl savo geografinės padėties, dydžio ir sienų kontrolės pobūdžio Ukraina susiduria su itin dideliais sunkumais; Baltarusija išreiškė norą bendradarbiauti sienų apsaugos ir organizuoto nusikalstamumo srityse, tačiau turėtų būti siekiama veiksmingesnės kovos su Baltarusijoje organizuojama prekyba žmonėmis). Geru pavyzdžiu galėtų būti ES pasienio pagalbos misija (EUBAM) Moldovos ir Ukrainos pasienyje. Šios iniciatyvos turi būti suderintos su priemonėmis, taikomomis kovojant su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu.

    - Gali būti, kad ir toliau reikės informuoti apie esamas teisinių ir institucinių sistemų spragas bei nepakankamus šalių gebėjimus rinkti duomenis ir stebėti migracijos srautus. Būtų galima teikti tinkamą techninę pagalbą , skirtą, pavyzdžiui, tikrinti kelionės dokumentus, leidimus gyventi ir vizų įklijas, taip pat skirtą su dokumentais susijusioms visuomenės informavimo sistemoms. Siekiant pagerinti dokumentų saugumą, turės būti įgyvendinamos naujausios biometrinių duomenų naudojimo galimybės. Be to, techninės pagalbos programose galėtų būti numatytas specialių su darbo rinka susijusių informacijos, mokymų ir ugdymo centrų steigimas.

    2.3. Rusijos Federacija

    2.3.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Bendros laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės veiksmų planas, priimtas 2005 m. gegužės mėn., laipsniškai vykdomas vadovaujantis ES ir Rusijos partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimu. Du kartus per metus ES ir Rusijos Nuolatinės partnerystės taryboje susitinkantys teisingumo ir vidaus reikalų ministrai stebi, kaip įgyvendinama Bendroji erdvė. Be to, vyksta neoficialus dialogas ir rengiami susitikimai ekspertų lygmeniu. Mūsų strateginė partnerystė grindžiama bendromis vertybėmis, kuriomis paremti ES ir Rusijos santykiai, kaip nustatyta Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarime bei veiksmų plane. Šiuose dokumentuose aiškiai nustatyta, kad bendradarbiavimas turi būti stiprinamas gerbiant žmogaus teises ir pagrindines laisves ES valstybėse narėse bei Rusijoje, kuri būdama Europos Tarybos narė turi laikytis Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatų.

    2.3.2. Rekomendacijos

    Po TSRS iširimo Rusija tapo pagrindiniu pabėgėlių ir ekonominių migrantų iš kaimyninių šalių traukos centru, be to, ji tapo šalimi, kurioje daug šalies viduje perkeltų asmenų. Pastaruoju metu ji yra pagrindine migrantų, daugiausiai iš Pietryčių Azijos, Kinijos ir Afganistano, migruojančių į Vakarų Europą, tranzito šalimi. Todėl vis svarbiau bendradarbiauti su Rusija migracijos politikos ir asmenų judėjimo klausimais.

    - Būtina suintensyvinti visapusišką dialogą su Rusija visais migracijos klausimais, įskaitant prieglobsčio, kovos su nelegalia imigracija ir prekyba žmonėms, darbuotojų migracijos ir visų su migracija susijusių socialinių aspektų klausimais. Būtų labai naudinga skatinti ES valstybes nares ir Rusiją keistis patirtimi darbuotojų migracijos valdymo srityje.

    - Reikėtų sparčiau įgyvendinti Bendros erdvės veiksmų plane nustatytus prioritetus, visų pirma būtina įgyvendinti tikslus, susijusius su informacijos apie migracijos valdymo politiką bei geriausios patirties, įskaitant statistinių duomenų vertinimą, mainais ir bendradarbiauti laikantis trečiosioms šalims nustatytos tvarkos. Todėl reikėtų skatinti bendradarbiavimą tarp atitinkamų institucijų, atsakingų už readmisijos susitarimų ir susitarimų dėl supaprastintos vizų išdavimo tvarkos įgyvendinimą, ir atidžiai stebėti šių susitarimų įgyvendinimo procesą, taip prisidedant prie veiksmingesnės kovos su nelegalia imigracija ir sudarant galimybę žmonėms lengviau bendrauti. Be to, kaip nustatyta Bendroje erdvėje, pradėtas dialogas dėl bevizio režimo, kuris laikomas ilgalaikiu tikslu, sąlygų. Ši nauja priemonė galėtų būti naudojama ieškant būdų, kaip sustiprinti ryšius kitose su migracija susijusiose srityse.

    - Su Rusijos teisės aktais, kuriais įgyvendinama 1951 m. Pabėgėlių konvencija, susijusios problemos turi būti sprendžiamos su Rusijos Federacija aktyviau bendradarbiaujant prieglobsčio srityje. Taip pat reikia gerinti šalies viduje perkeltų asmenų apsaugą, kad ji atitiktų tarptautinius standartus, taip pat siekti, kad nebūtų spaudimo kaimyninių šalių prieglobsčio sistemoms.

    - Turėtų būti skatinama keistis informacija apie visas prekybos žmonėmis formas reglamentuojančią teisinę sistemą, tai turėtų būti daroma ir vykdant organizuoto nusikalstamumo darbo grupės (TF-OC) veiklą. Pirmiausiai turėtų būti aktyviau įgyvendinamas 2003 m. Europolo ir Rusijos bendradarbiavimo susitarimas dėl kovos su įvairiomis tarpvalstybinės nusikalstamos veikos formomis. Taip pat reikėtų toliau remti organizuoto nusikalstamumo darbo grupės veiklą kovojant su prekyba žmonėmis, nes ši darbo grupė yra priemonė gerinti tarpdisciplininių teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą Baltijos jūros regione, visų pirma su Rusijos Federacija. Reikėtų išnagrinėti, kaip būtų galima sustiprinti Europolo ir FRONTEX vaidmenį Baltijos jūros regione.

    - Svarbu vykdyti veiksmingą operatyvinį FRONTEX ir Rusijos sienų apsaugos tarnybos bendradarbiavimą, kuris numatytas pagal jų kompetenciją, visų pirma siekiant skatinti naudoti gerąją patirtį sienų valdymo srityje.

    3. KITI REGIONAI

    3.1. Viduržemio jūros regiono rytų EKP partnerės (Sirija, Libanas ir Jordanija) ir kitos Artimųjų Rytų šalys (Iranas ir Irakas)

    3.1.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Libano ir Jordanijos atveju migracijos ir su ja susiję klausimai aptariami atitinkamuose Migracijos ir socialinių reikalų pakomitečiuose, atsižvelgiant į susijusius asociacijos susitarimus bei EKP veiksmų planus. Su Libanu sudarytame veiksmų plane konkrečiai nurodomas bendradarbiavimas migracijos ir sienų valdymo srityje, partnerystė su FRONTEX, galimybė geriau valdyti darbuotojų migraciją ir vizų išdavimo tvarkos supaprastinimas. Į Jordanijos veiksmų planą įtrauktas skirsnis, skirtas migracijos klausimams; jame taip pat numatyta galimybė aptarti bendradarbiavimą sprendžiant migrantų tranzito, prieglobsčio bei vizų klausimus. Abiejų šalių veiksmų planuose sienų valdymas išskirtas kaip vienas iš prioritetų. Su Sirija šiuo metu nevykdomas joks oficialus dialogas pagal galiojantį Bendradarbiavimo susitarimą. Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių partnerystėje, kurioje dalyvauja Libanas, Jordanija ir Sirija, taip pat numatytas regioninis dialogas migracijos klausimais tarp ES ir šalių partnerių. Pagrindo dialogui su Iranu[8] nėra, ir nevykdomas joks oficialus dialogas migracijos bei susijusiais klausimais su Iraku[9].

    3.1.2. Rekomendacijos

    - Dialogas su Libanu ir Jordanija migracijos, vizų, prieglobsčio ir sienų valdymo klausimais bus aktyviai vykdomas atitinkamų pakomitečių susitikimuose, atsižvelgiant į EKP veiksmų planuose nustatytus prioritetus. Sirijos atveju dvišalis dialogas migracijos klausimais bus pradėtas pasirašius Asociacijos susitarimą.

    - Atsižvelgdama į vis didėjančią su pabėgėliais susijusių klausimų svarbą šiose šalyse, pirmiausiai dėl Irako konflikto ir jo poveikio kaimyninėms šalims, bei atsižvelgdama į tai, kad iki šiol didžioji dalis pabėgėlių apsigyvena juos priėmusiose šalyse (daugiausiai yra priėmusios Jordanija ir Sirija, atitinkamai 750 000 ir 1 mln. pabėgėlių), ES turi būti pasirengusi toliau remti susijusį regioninį dialogą arba bendradarbiavimo iniciatyvas ir juose dalyvauti. Palaikydamos santykius su Jordanija ir Sirija ES bei valstybės narės turėtų toliau siekti sukurti sąlygas, kurioms esant tarptautinė bendruomenė galėtų teikti humanitarinę pagalbą ir tarptautinę apsaugą, įskaitant paramą, suteikiamą vykdant atkūrimo bei kitas programas.

    - Iranas turėtų būti raginamas aktyviau bendradarbiauti su kaimyninėmis šalimis (visų pirma su Turkija ir Pietų Kaukazo šalimis, taip pat su Pakistanu ir Afganistanu) užkertant kelią žmonių gabenimui ir prekybai jais bei skiriant bausmes už tai. Galima būtų išnagrinėti bandomuosius konkretaus bendradarbiavimo techniniu lygmeniu modelius.

    - Reikia paraginti visas šias šalis ratifikuoti, jeigu to reikia, ir įgyvendinti Ženevos konvenciją ir Jungtinių Tautų konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (UNTOC) bei jos papildančiuosius protokolus .

    3.2. Vidurinė Azija

    3.2.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Migracijos ir su ja susiję klausimai aptariami Teisingumo ir vidaus reikalų pakomitečio susitikimuose, rengiamuose su Kazachstanu ir Uzbekistanu, atsižvelgiant į susijusio Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo nuostatas. Migracijos klausimai taip pat svarstomi ES ir Kirgizijos partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo bendradarbiavimo komitete. Tačiau su Turkmėnistanu ir Tadžikistanu oficialus dvišalis dialogas migracijos klausimais dar nevyksta. Be pirmiau minėtų susitikimų, dar vykdomas regioninis ES ir Vidurinės Azijos šalių dialogas migracijos klausimais. Gali būti, jog ateityje ES norės užtikrinti, kad migracijos klausimai būtų įtraukti į politinį ir ekonominį dialogą su Vidurinės Azijos šalimis.

    3.2.2. Rekomendacijos

    - Būtų galima išnagrinėti bendradarbiavimo sienų valdymo srityje galimybes, atsižvelgiant į Vidurinės Azijos šalių sienų valdymo programos (BOMCA) projekto nuostatas, arba į kitus darbuotojų migracijos valdymo srityje vykdomus projektus.

    - Būtų galima svarstyti techninės pagalbos teikimo regiono šalims klausimą, kad šios šalys galėtų toliau bendradarbiauti su ES, Turkija ir rytinėmis EKP partnerėmis kovodamos su nelegalia imigracija ir užkirsdamos kelią žmonių gabenimui bei prekybai jais.

    - Reikia paraginti šalis partneres ratifikuoti, jeigu to reikia, ir įgyvendinti Ženevos konvenciją ir Jungtinių Tautų konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (UNTOC) bei jos papildančiuosius protokolus .

    3.3. Azijoje esančios kilmės šalys

    3.3.1. Esamas bendradarbiavimo pagrindas

    Politinį bendradarbiavimo su Azija pagrindas – 2001 m. komunikatas „ Europa ir Azija: strateginis glaudesnės partnerystės pagrindas “[10], kuriame numatoma stiprinti dialogą ir bendradarbiavimą su Azija daugelyje sričių, taip pat sprendžiant teisingumo ir vidaus reikalų klausimus, kurie apima vizų, prieglobsčio, imigracijos bei kitas su laisvu asmenų judėjimu susijusias politikos kryptis, taip pat socialinę politiką ir pasaulinio masto sunkumus bei galimybes. Komisija mano, kad reikėtų aktyvesnio regioninio politinio ir ekonominio dialogo tokiuose forumuose, kaip ASEAN ir ASEM, taip pat aktyvesnio dvišalio dialogo.

    Kinija dalyvauja reguliariai rengiamose aukšto lygio konsultacijose su Bendrija, kuriose sprendžiami kovos su nelegalia imigracija ir prekybos žmonėmis klausimai; tokiose konsultacijose daugiausiai dėmesio skiriama informacijos mainams ir pasitikėjimą didinančiomis priemonėms. Būtent tokiu būdu keičiamasi informacija apie kiekvienoje iš dviejų šalių pradėtus taikyti teisės aktus ir vedamos tiriamosios derybos dėl readmisijos, taip pat diskusijos dėl teisėtų vykimo į Europą ir iš jos priemonių.

    3.3.2. Rekomendacijos

    Ne tik su migracija ir vystymusi susiję klausimai, bet ir vizų, prieglobsčio, imigracijos klausimai ir kitos su laisvu asmenų judėjimu susijusios politikos sritys tampa vis svarbesnės santykiuose su Azija, visų pirma dėl vis didesnės apimties prekybinių santykių, kurie apima ir prekybą paslaugomis, taip pat dėl demografinių pokyčių – daugelyje Azijos šalių gyventojų skaičius sparčiai auga, o Europoje gyventojų mažėja, ir dėl didesnės apimties darbuotojų migracijos bei siekiant pasauliniu mastu suderinti darbo jėgos pasiūlą ir paklausą tam tikruose ekonomikos sektoriuose. Šiuos reiškinius galima pagrįsti išaugusia imigracija iš šio regiono, dialogo šiais klausimais plėtojimu, migracijos klausimo įtraukimu į Bendradarbiavimo susitarimus su Pietryčių Azijos šalimis, ir tokių pasaulinių iniciatyvų kaip, pavyzdžiui, Bali procesas, rengimu. Be to, tam tikroms šalims skiriamas ypatingas dėmesys, nes vykdydama readmisijos politiką ES joms teikia pirmenybę. Tai yra šalys arba subjektai, su kuriais Bendrija yra sudariusi readmisijos susitarimą (Honkongas, Macao ir Šri Lanka) arba vykdo tokio susitarimo sudarymo procesą (Pakistanas), arba ketina derėtis dėl tokio susitarimo (Kinija). ES taip pat yra pradėjusi dvišalį ir daugiašalį dialogą su Azija, skirtą su darbuotojų migracija, įskaitant užimtumą, socialinę politiką ir švietimą, susijusiems klausimams. Siekiant toliau spręsti pagrindines emigracijos iš trečiųjų šalių priežastis šiame regione pirmiausiai reikėtų:

    - Toliau remti vykstančias derybas dėl readmisijos susitarimų ir kovos su žmonių gabenimu bei prekyba jais iniciatyvas.

    - Vidutinės trukmės laikotarpiu dialogas visais migracijos klausimais turėtų tapti įprastu politinio ir ekonominio dialogo su šio regiono šalimis aspektu. Reikėtų išnaudoti visas Azijos ir Europos susitikimuose (ASEM) vykdomo dialogo sukuriamas galimybes, taip pat naudotis šiuo metu steigiamo ASEM virtualaus sekretoriato, skirto keistis informacija ir geriausia patirtimi migracijos klausimais, paslaugomis.

    - Reikėtų atsižvelgti į darbuotojų iš Azijos migracijos potencialą. Didesnio ir gerai valdomo tam tikrų kategorijų asmenų iš šio regiono šalių judumo svarba ES ir tų šalių socialiniam bei ekonominiam vystymuisi gali būti labai didelė. Darbuotojų migracija – svarbus neseniai pradėto ES ir Indijos dialogo darbotvarkės klausimas; be to, sudarytos tinkamos sąlygos plėsti dialogą su Kinija, kuris abiejų šalių labui aprėptų ne tik nelegalios migracijos ir turistų srautų klausimus, kuriems šiuo metu skiriamas pagrindinis dėmesys, bet ir kitus klausimus, kurie padėtų sudaryti palankesnes judumo sąlygas. Diskusija darbuotojų migracijos klausimu taip pat pradėta Azijos ir Europos susitikimuose (ASEM); šiuo metu nagrinėjama, kokiu mastu būtų galima vykdyti dialogą ir bendradarbiauti su Pietryčių Azijos valstybių asociacija (ASEAN) šioje srityje. Todėl Komisija siūlo išnagrinėti esamas sąlygas sudarant judumo partnerystes su pasirinktomis šio regiono šalimis.

    4. KOORDINAVIMO GERINIMAS

    Šiuo metu jau vykdoma daug įvairių iniciatyvų, kuriomis siekiama skatinti migracijos valdymą kaimyninėse ir labiau nutolusiose šalyse bei regionuose. Manydama, kad visuotinio požiūrio taikymas būtų veiksmingesnis užtikrinus didesnį iniciatyvų nuoseklumą ir jų tarpusavio papildomumą, Komisija valstybėms narėms visų pirma siūlo sudaryti baigtinį visų Bendrijos iniciatyvų, įgyvendinamų tose šalyse ir tuose regionuose, kuriems taikomas šis komunikatas, sąrašą (žr. I priedą) į jį įtraukiant valstybių narių nacionalinių iniciatyvų sąrašą – taip būtų galima susidaryti išsamesnį esamos padėties vaizdą.

    Be to, galima daugiau nuveikti siekiant nustatyti migracijos srautų iš Rytų ir Pietryčių Azijos apimtis bei pobūdį. Tokia informacija nėra sistemingai renkama ar naudojama. Keletas organizacijų turi vertingos informacijos, susijusios su įvairiomis sritimis, kurios yra visapusiško požiūrio į migraciją dalis. Galėtų būti svarstoma iniciatyva sukurti informacijos mainų tinklą , kuris apimtų FRONTEX, Europolą, Tarptautinę migracijos organizaciją (IOM), Tarptautinį migracijos politikos plėtros centrą (ICMPD), Tarptautinę darbo organizaciją (ILO), įvairias JT agentūras, pirmiausiai Jungtinių Tautų Vystymo programą (UNDP), Jungtinių Tautų Vyriausiąjį pabėgėlių reikalų komisariatą (UNHCR) ir Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų prevencijos biurą (UNODC) bei kitas tarptautines ir regionines organizacijas, pavyzdžiui, Regioninį kovos su tarpvalstybiniu nusikalstamumu centrą (SECI).

    Atsižvelgiant į žmonių gabenimo ir prekybos jais reiškinių svarbą bei siekiant įgyvendinti politines iniciatyvas, skirtas kovai su šiais reiškiniais, reikia laikytis labiau koordinuoto požiūrio . Vykdant konkrečias iniciatyvas būtų galima plėtoti esamų iniciatyvų (kurias jau parengė Kovos su prekyba žmonėmis sąjunga) priemones, stiprinti dialogą su trečiosiomis šalimis dėl veiksmingą kovą su prekyba žmonėmis reglamentuojančios politikos ir spręsti problemas konkrečiose susirūpinimą keliančiose srityse, pavyzdžiui, prekybos žmonėmis aukų, visų pirma moterų ir vaikų, apsaugos srityje. Be to, ES turėtų svarstyti galimybę aktyviai dalyvauti vykdomose pasaulinėse iniciatyvose, pavyzdžiui, JT Bendradarbiavimo tarp agentūrų grupės kovai su prekyba žmonėmis (ICAT) veikloje. Pagal neseniai patvirtintą Nusikalstamumo prevencijos ir kovos su nusikalstamumu programą galima teikti finansinę paramą projektams, vykdomiems tokiose prioritetinėse srityse kaip prevencija, aukų apsauga ir pagalba joms, nusikaltusių asmenų traukimas baudžiamojon atsakomybėn ir bausmių skyrimas jiems.

    Siekiant išspręsti nelegalių migrantų srautų problemą svarbesnis vaidmuo turėtų tekti FRONTEX agentūrai, taip pat turėtų būti užtikrintas šios agentūros veiklos nuoseklumas bei tokios veiklos ir bendros ES išorės santykių politikos koordinavimas. Tarp agentūros 2007 m. geografinių prioritetų numatyta plėtoti bendradarbiavimą su Rusija, Ukraina, Moldova, Gruzija, Vakarų Balkanais ir Azijos šalimis, pirmiausiai Kinija, Pakistanu ir Indija. Kadangi strategija ir darbų programa jau parengtos, FRONTEX agentūrai turi būti skirti ištekliai, kurių reikia norint veiksmingai įgyvendinti agentūros uždavinius, o valstybės narės turi užtikrinti, kad jos turėtų pakankamai išteklių dalyvauti jungtinėse FRONTEX operacijose ir, jei reikia, atlikti rizikos analizę. Taip pat rekomenduojama pasinaudoti galimybe prie rytų ir pietryčių sienos dislokuoti skubios pasienio pagalbos būrius (RABIT). FRONTEX turėtų toliau rengti tinkamus žvalgybos metodus, kad užtikrintų patikimą rizikos analizę, ir turėtų būti skatinama dalyvauti su trečiosiomis šalimis vykdomuose projektuose, susitikimuose, konferencijose bei mokymuose.

    Siekiant užtikrinti geresnį darbuotojų migracijos valdymą reikia imtis labiau suderintų veiksmų. Šioje srityje vykdomose iniciatyvose turėtų dalyvauti visi susiję dalyviai, būtent: prekybos, darbo ir švietimo ministerijos bei kitos suinteresuotosios šalys, įskaitant socialinius partnerius. Konkrečios iniciatyvos turėtų įvertinti pasaulinę darbo jėgos pasiūlą ir paklausą pagal kvalifikacijos lygį bei pateikti su tuo susijusias prognozes, taip pat spręsti šiuos susijusius klausimus: įgūdžių ir kvalifikacijos pripažinimo, patekimo į darbo rinką, migrantų integracijos, skatinimo naudoti naujas migracijos formas, pavyzdžiui, laikiną ir apykaitinę migraciją, bei sudaryti joms palankesnes sąlygas, ir įdarbinimo tarnybų gebėjimų ugdymo trečiosiose šalyse. Iniciatyvos būtų glaudžiai susijusios su skatinimu užtikrinti deramą darbą visiems migrantams.

    ES valstybės narės galėtų regione paskirti daugiau ryšių palaikymo imigracijos srityje pareigūnų ir sukurti ryšių palaikymo imigracijos srityje pareigūnų tinklus pagrindiniuose migracijos maršrutuose. Bendrija šias priemones gali remti iš Europos sienų fondo.

    Įsteigus bendrus prašymų išduoti vizą centrus – vienas toks centras bendradarbiaujant Austrijai, Vengrijai, Latvijai ir Slovėnijai (netrukus prisijungs Estija ir Danija) pradėjo veikti Moldovoje – būtų lengviau paskirstyti paslaugų teikimą tarp valstybių narių. Be to, regione pradėjus veikti vizų informacinei sistemai valstybės narės būtų skatinamos stiprinti savo atstovavimą ir šiame regione steigti bendrus prašymų išduoti vizą centrus.

    ES ir valstybės narės imasi aktyvesnės veiklos, skirtos padėti trečiosioms šalims veiksmingiau valdyti migraciją. EB TAIEX priemonė, pagal kurią vykdomos trumpalaikės ekspertų misijos, yra svarbi, nes taip į trečiąsias šalis galima nusiųsti reikiamus ekspertus, tarp jų ir teisingumo, laisvės ir saugumo sričių ekspertus. Šiuo metu teisę steigti biurą turi tik šalys kandidatės ir šalys, su kuriomis vykdoma EKP politika. Ateityje būtų galima išnagrinėti naujas bendradarbiavimo formas.

    5. Išvada

    ES kaimyniniai rytų ir pietryčių regionai svarbūs legalios ir nelegalios migracijos tiek tarp regiono šalių, tiek į Europos Sąjungą atžvilgiu. Dialoguose migracijos klausimu ir bendradarbiaujant šioje srityje su šių regionų šalimis jau pasiekta didelė pažanga, visų pirma kovos su nelegalia migracija srityje. Taikant visuotinį požiūrį šiems regionams būtina, naudojant esamas priemones, toliau vystyti, koordinuoti ir plėsti bendradarbiavimą, visų pirma veiksmingiau spręsti su judumu ir migracijos poveikiu vystymuisi susijusius klausimus, kad ES pelnytų savo partnerių pasitikėjimą bei pereitų į kitą bendradarbiavimo su jais etapą.

    Komisija mano, kad palaikant ES santykius su EKP šalimis partnerėmis pirmiausiai, naudojantis migracijos klausimams svarstyti skirtomis priemonėmis, reikėtų išplėsti dialogą ir susitarimus judumo klausimais. Siekiant įgyvendinti šį politikos prioritetą, turėtų būti atliktas esamos vizų išdavimo tvarkos įvertinimas ir iki 2007 m. pabaigos išnagrinėta, kokios praktinės priemonės, skirtos palengvinti pagrindinių keliaujančių asmenų grupių judumą, gali būti taikomos pagal esamą vizų išdavimo tvarką. Po plėtros pasikeitus ES sienoms, ypatingą dėmesį reikia skirti tam, kad būtų skatinamas regioninis bendradarbiavimas su Juodosios jūros regionu ir pačiame regione, visų pirma sienų kontrolės ir kovos su nelegalia imigracija srityse. Taip pat reikėtų vis aktyviau bendradarbiauti su Rusijos Federacija. Be to, toliau bus stiprinamas dialogas ir bendradarbiavimas su toliau rytuose esančiomis kilmės šalimis bei regionais.

    Svarbiausias uždavinys taikant visuotinį požiūrį šiems regionams – išsaugoti politikos nuoseklumą ir papildyti šiuo metu ES išorės politikos srityje tęsiamą dialogą bei vykdomas bendradarbiavimo iniciatyvas migracijos ir su ja susijusiais klausimais. Glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis bei visais susijusiais dalyviais ir su jais derindama savo veiklą, Komisija užtikrins nuoseklumą bei papildomumą, taip pat tinkamus tolesnius veiksmus visuotiniam požiūriui šiuose regionuose koordinuoti ir tais atvejais, kai bus įmanoma, sudarys jų grafiką.

    Annex I: Acronyms and glossary

    1. ACRONYMS

    ASEAN : Association of South-East Asian Nations

    ASEM : Asia-Europe Meeting

    BSBCIC : Black Sea Border Coordination and Information Centre

    BSEC : Black Sea Economic Cooperation

    BOMCA : Border Management in Central Asia

    ENP : European Neighbourhood Policy

    EUBAM : EU Border Assistance Mission

    ICAT : UN Inter-Agency Cooperation Group on Human Trafficking

    ICMPD : International Centre for Migration Policy Development

    ILO : Immigration Liaison Officer

    ILO : International Labour Organization

    IOM : International Organisation for Migration

    IPA : Instrument for Pre-Accession Assistance

    MARRI : The Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative

    PCA : Partnership and Cooperation Agreement

    RABIT : Rapid Border Intervention Team

    SAA : Stabilisation and Association Agreement

    SECI : South-East European Cooperative Initiative

    SEECP : South-East Cooperation Process

    STM : Stabilisation and Association Process Tracking Mechanism

    TAIEX : Technical Assistance and Information Exchange Instrument

    TF-OC : Task Force on Organised Crime in the Baltic Sea Region

    UNDP : United Nations Development Programme

    UNHCR : United Nations High Commissioner for Refugees

    UNODC : United Nations Office on Drugs and Crime

    UNTOC : UN Convention Against Transnational Organised Crime

    2. G LOSSARY

    Asia-Europe Meeting : ASEM is an informal dialogue process initiated in 1996. The EU Member States, the European Commission and thirteen Asian countries (Brunei, Burma/Myanmar, China, Cambodia, Indonesia, Japan, South Korea, Malaysia, Laos, the Philippines, Singapore, Thailand, and Vietnam) participate in the process. The ASEM 6 Summit held in September 2006 decided to admit India, Mongolia, Pakistan and the ASEAN Secretariat to the ASEM process, upon their completion of the necessary procedures.

    Bali Process : brings participants together to work on practical measures to help combat people smuggling, trafficking in persons and related transnational crimes in the Asia-Pacific region and beyond. Initiated at the "Regional Ministerial Conference on People Smuggling, Trafficking in Persons and Related Transnational Crime" held in Bali in February 2002, the Bali Process follow-up is a collaborative effort participated in by over fifty countries and numerous international agencies.

    Budapest Process : a consultative forum of more than fifty Governments from the wider European region and ten international organisations, which aims to promote good governance in the field of migration, a harmonised approach in dealing with irregular migration challenges and support for the transfer and common understanding of migration concepts and policies.

    Cooperation platforms on migration and development : A concept proposed in the 2006 Communication on the Global Approach and endorsed by the December European Council. The idea is to bring together migration and development actors in a country or region to manage migration more effectively, in the interests of all, along specific migratory routes. Such platforms would bring together representatives of the country or countries concerned with Member States, the Commission and international organisations.

    Global Approach to Migration : brings together migration, external relations and development policy to address migration in an integrated, comprehensive and balanced way in partnership with third countries. It comprises the whole migration agenda, including legal and illegal migration, combating trafficking in human beings and smuggling of migrants, strengthening protection for refugees, enhancing migrant rights and harnessing the positive links that exist between migration and development. It is underscored by the fundamental principles of partnership, solidarity and shared responsibility and uses the concept of 'migratory routes' to develop and implement policy.

    MARRI : an initiative forming part of the South-East European Cooperation Process which aims to enhance regional cooperation. Participating states are Albania, Bosnia and Herzegovina, Croatia, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Montenegro and Serbia. Its regional centre is located in Skopje.

    Migration portals : web portals with information about legal migration opportunities and various other aspects of migration. The establishment of these web portals will be financially supported by the new budget line, 'Preparatory Action: Migration management – Solidarity in action'.

    Migration profiles : a tool to bring together and analyse all the relevant information needed to develop policy in the field of migration and development and to monitor the impact of policies implemented.

    Migration routes initiative : work along the main migratory routes through a particular region and towards the EU is identified and takes into account the need to work in close collaboration with the third countries along these routes.

    Mobility partnerships : would provide the overall framework for managing various forms of legal movement between the EU and third countries. Such partnerships would be agreed with those third countries committed to fighting illegal immigration and that have effective mechanisms for readmission. Mobility partnerships are in the process of being developed – see the Communication on Circular migration and mobility partnerships between the European Union and third countries , adopted simultaneously.

    Regional networks of ILOs : coordination mechanisms to bring together Immigration Liaison Officers so as to better coordinate and share information at the regional level.

    Söderköping Process : supported by the EC, its strategic objective is to facilitate cross-border cooperation between a number of EU Member States, Candidate countries and the countries of Eastern Europe on asylum, migration and border management issues.

    Annex II: Examples of EU cooperation with and assistance to countries covered by the Communication

    This Annex aims to provide an overview of the cooperation which has been established until now in the field of migration and asylum by the EU and the European and Asiatic countries which are located along the migratory routes on the Eastern and South-Eastern flanks of the EU. The list is indicative and by no means exhaustive.

    The Annex presents the projects which have been funded by the European Commission in these countries in the field of asylum, migration, border management and visa policy.

    As regards the information included, it should be underlined that:

    a) only those projects that were committed through programmes of the previous EU financial framework (2000-2006) are included in the list;

    b) projects related to development of border infrastructures or addressing customs services or the police forces generically (not specifically the border police) are not included in the list; and

    c) projects addressing the root causes of migration or trafficking in human beings are not listed.

    The information presented should be used actively. Other donors can more easily see what the EC has been funding up to now, whereas we stimulate our implementing partners to take this information available on past projects into account when drafting proposals for future activities.

    1. Countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU

    1.1 The Western Balkans and Turkey

    Regional

    Project Name | Establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks in the fields of asylum, migration and visa matters (CARDS/2003/077-352) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | January 2004 – February 2006 |

    Implementing Partner | Swedish Migration Board, together with ICMPD, IOM, UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 3.000.000 / € 3.000.000 |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | ELARG |

    Description | The objectives of the project were to contribute to a better strategic and technical understanding of EU standards and the best practices in the field of asylum, migration and visa; to support the development of a regional strategy, based upon benchmarks that translate a set of commonly accepted EU technical standards, practices and principles; to contribute in the development of detailed national strategies together with implementation action plans; to contribute to institution and capacity building. The project also promoted the creation of a regional network among the officials in the 5 countries of the region. |

    Project Name | Support to and coordination of Integrated Border Management Strategies in the Western Balkans (CARDS/2004/081-242) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | January 2005 – April 2007 |

    Implementing Partner | France, Austria, OSCE, ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 1.999.984 |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | ELARG |

    Description | The project provided assistance to the countries for the development of their national Integrated Border Management strategies and Action Plans in order to ensure that these are coherent and effectively co-ordinated at the regional level. The project has contributed to this process by raising awareness and understanding of the concepts and relevant EU standards and best practice, as listed in the IBM Guidelines for Western Balkans. The assistance has supported a multidisciplinary approach, including support to border police, customs, veterinary and phyto-sanitary inspection services, as well as to other services involved in border management issues. |

    Project Name | Fostering sustainable reintegration in Albania, the Kosovo province and former Yugoslav Republic of Macedonia, by reinforcing local NGO capacity service provision to returnees (2002/HLWG/003) |

    Location | Albania, the Kosovo province and the FYR of Macedonia |

    Implementation period | November 2003 – November 2005 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 700.759,69 / € 560.607,76 |

    Funding Programme | B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | This project focused on new mechanisms and the development of existing ones for return and reintegration through support to local NGOs (service provision and counselling capacities). The IOM offices in Western Europe defined a list of potential returnees and were able to develop a database. The project was then pursued in Albania, Kosovo and former Yugoslav Republic of Macedonia, by workshops for local NGOs. Reintegration services could then be provided: for instance a reintegration package was defined. Another component of the project was the development of different campaigns to raise public awareness of the targeted areas. |

    Project Name | Network of immigration liaison officers (ILO) in the Western Balkans (Albania and surrounding region) (2002/HLWG/013) |

    Location | Albania and surrounding region |

    Implementation period | November 2002 –December 2003 |

    Implementing Partner | Commissariaat General - Beleid Internationale Politiesamenverking, Belgium |

    Budget/EC contribution | € 729.500 / € 429.750 |

    Funding Programme | B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | This project implemented by the Belgian authorities aimed at creating an Immigration Liaison Officers’ network (ILO) in the Western Balkans in order to structure and consolidate exchange of information and possible co-operation between the ILOs in the Western Balkans as well as with other important partners and local authorities. The added value of this project was the possible harmonisation of activities, the updated knowledge and the definition of policy guidelines in this field in the Western Balkans. |

    Project Name | Promoting regular migration in the Western Balkans through establishment of regional migrant service centres providing information and migration related services” (2003/HLWG/051) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | December 2004 – June 2006 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 815.119,64 / € 652.095,71 |

    Funding Programme | B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | The aim was to promote orderly labour migration flows and related awareness-raising through the creation of the first regional network of Migration Services Centres (MSCs) in the Western Balkans. The project contributed to establish and run 6 MSCs (Skopje, Prishtina, Belgrade, Zagreb, Sarajevo, and Tirana, the last one having been created before the project and representing a model for the others) and a website, through which not only would be migrants, but also people interested to return and reintegration, were provided counselling. |

    Project Name | Training Action for the Balkans: Three intensive seminars on Asylum and International Protection for 120 civil servants (2005/103474) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | December 2005 – December 2007 |

    Implementing Partner | ERA- Académie de Droit Européen |

    Budget/EC contribution | € 641.643 / € 512.617 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Three seminars, one week each, will give a general overview of all the issues related to the migration and asylum, in particular: legal migration; dialogue on migratory flows; readmission and reintegration of the returnees; illegal migration. |

    Project Name | Strong Institutions and a Unified Approach in the Asylum, Migration and Visa Management in the Western Balkans (2006/120-144) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | January 2007 – October 2008 |

    Implementing Partner | Migrationsverket |

    Budget/EC contribution | € 625.000 / € 500.000 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | A better management of all aspects of migration flows in the region by regulating and facilitating legal migration and curbing illegal migration in the Western Balkan Countries. |

    Project Name | Development of communication and information exchange systems on illegal migration in the Western Balkan region (2006/120-275) |

    Location | Western Balkans |

    Implementation period | January 2007 – June 2008 |

    Implementing Partner | Ministry of the Interior of the Republic of Hungary - Office of EU Co-ordination and ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 625.000 / € 500.000 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | To assist the five SAp countries in the WB region in their efforts to developing a system for exchanging communication and information on illegal migration, and more particularly focussed on the preparation of the WB countries to the use of ICONET system and to the participation in the CIREFI group. |

    Albania

    Project Name | National Strategy on Migration (CARDS/2003/71910) |

    Location | Albania |

    Implementation period | September 2003 – July 2005 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.249.989 / € 1.000.000 |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | EC DEL Tirana |

    Description | The project addressed the need for reform in the field of migration management in Albania through the development of a national strategy on migration. |

    Project Name | 'Establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks? '(CARDS) |

    Location | Albania |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | EC DEL Tirana |

    Description | CARDS 2002-3 promoted the establishment of EU compatible legal, regulatory and institutional frameworks in the fields of asylum, migration and visa matters. |

    Project Name | Sustainable return, reintegration and development in Albania through consolidated preparatory actions for migration management (2001/HLWG/102) |

    Location | Albania |

    Implementation period | April 2002 – December 2003 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 835.885,00 / € 635.883 |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | This project aimed to develop and strengthen regional capacities to manage irregular migration flows into, through and from Albania. This has been achieved by establishing the necessary mechanisms to facilitate the voluntary return and sustainable reintegration of 175 victims of trafficking and illegal migrants stranded in Albania in their countries of origin such as Turkey, Moldova and Ukraine. The project was instrumental for the establishment of a National Reception Centre (NRC). It served as a preparatory measure working towards the long-term development of a sustainable migration management system. |

    Project Name | Upgrading the border control system of Albania along European standards (2001/HLWG/124) |

    Location | Albania |

    Implementation period | December 2001 – April 2003 |

    Implementing Partner | ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 551.649,43 / € 441.320 |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | This project aimed to develop a blueprint for a border guarding system and a master plan for its realisation. In order to achieve these goals, ICMPD worked closely with the Albanian authorities to establish an International Border Guarding Task Force. The project also elaborated jointly with the Albanian authorities an action plan which was the basis for later funding by the programme CARDS, thanks to the blueprint of the Albanian border system provided. |

    Project Name | Developing of the asylum system in Albania (2001/HLWG/127 and 2004/81185) |

    Location | Albania |

    Implementation period | January 2002 – June 2006 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 764.438, 87 / € 732.088 (B7-667) €2.000.000 / € 2.000.000 (2004/81185) |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 CARDS |

    Responsible DG | JLS and EC DEL Tirana |

    Description | The overall objective of these projects was to set up a functioning and effective mechanism for asylum and refugee protection in Albania. This projects work along the lines of a three-stage process: pre-procedure (access), procedure (refugee status determination) and post-procedure (durable solutions). In term of access to the asylum system, fair and efficient procedures for the border regime, consistent with International and European protection standards, are being developed and implemented. |

    Project Name | Migrant Service Centres (CARDS) |

    Location | Albania |

    Implementing Partner | IOM |

    Funding Programme | CARDS 2003 |

    Responsible DG | EC DEL Tirana |

    Description | Migrant Service Centers were established providing information and migration related service in particular to improve management of labour migration towards Italy. |

    Project Name | “Combating irregular migration in Albania and the wider region; Targeted support to capacity building within the framework of readmission support to Albania” (2003/HLWG/055) |

    Location | Albania |

    Implementation period | December 2004 – June 2006 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 882.345,45; EU grant: € 705.876,36 |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | Relevant Albanian authorities received information on the EU best practices related to management of apprehended illegal migrants, received training (including on foreign languages), were adviced regarding the standards to be respected for the establishement of a reception center for illegal migrants in Albania, for the handling of the latter and for their repatriation to their home countries. |

    Project Name | Implementation of the readmission agreement (CARDS) |

    Location | Albania |

    Budget/EC contribution | € 2.000.000 |

    Funding Programme | CARDS 2004 |

    Responsible DG | ELARG |

    Project Name | Building a Mechanism to effectively and sustainable implement readmission agreements between Albania, the EC and third countries (2005/103499) |

    Location | Albania |

    Implementation period | December 2005 – April 2008 |

    Implementing Partner | Ministry of Interior, Public Administration and Decentralisation of the Hellenic Republic; IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.818.460 / € 1.454.768 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project supported Albania to identify and manage the return of third country returned illegal migrants and to help reintegration of returned Albanians. |

    Project Name | W.A.R.M. (2005/103559) |

    Location | Albania |

    Implementation period | January 2006 – December 2008 |

    Implementing Partner | Comune di Roma |

    Budget/EC contribution | € 1.519.207 / € 1.215.196 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Reintegration of Albanian returnees through their insertion on labour market and through micro-enterprises creation. |

    Project Name | ALBAMAR (2005/103632) |

    Location | Albania and Morocco |

    Implementation period | December 2005 – December 2008 |

    Implementing Partner | COOPI - Cooperazione Internazionale |

    Budget/EC contribution | € 1.668.216 / € 1.334.572 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Definition and implementation of an integrated support to Moroccan and Albanian migrants forcedly or voluntarily repatriated from Italy that are highly exposed to the risks of illegal migration and criminal activities |

    Project Name | Former et créer un réseau institutionnel pour l’identification, l’accueil et l’intégration durable des personnes en retour |

    Location | Albania |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | Associazione Centro Europa Per La Scuola Educazione E Societa-Ceses |

    Budget/EC contribution | € 834.551 / € 652.443 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Soutenir les institutions albanaises dans le processus de création d’un système efficace de gestion des flux des personnes en retour visé à la mise en œuvre de l’accord de réadmission avec la CE et à l'élimination des causes de l'émigration illégal. |

    Bosnia and Herzegovina

    Project Name | Support to Migration Management Capacities (2003/72875 and 2005/115633) |

    Location | Bosnia and Herzegovina |

    Implementation period | November 2003 – January 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 870.000 / € 870.000 (2003/72875) € 1.200.000 / € 1.200.000(2005/115633) |

    Funding Programme | CARDS 2003 and 2005 |

    Responsible DG | DEL Bosnia and Herzegovina |

    Description | These projects aim at ensuring that the Sector for Immigration and Asylum, established within the Ministry of Security have administrative and procedural capacity that will allow Bosnia and Herzegovina to effectively manage population movements, and develop a migration policy for Bosnia and Herzegovina that will be coordinated by the Ministry of Security and regularly reviewed; to ensure that management structures necessary for the effective implementation of migration policies and legislation, in line with the EU standards and practices are developed; to strengthen the legislative basis for the management of migration processes in Bosnia and Herzegovina by developing new legislation and by-laws and consolidating existing legislation and procedures in line with EU standards and practices and other international norms; to establish a Migration Information System that will allow the Ministry of Security to collect and analyze information about non-citizens that will be used to develop migration policy, visa requirements and improve legislation and procedures. |

    Project Name | Support to Asylum Management Capacities (2003/072-091 and 2005/109048) |

    Location | Bosnia and Herzegovina |

    Implementation period | October 2003 – June 2007 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 1.000.000 / € 1.000.000 (2003/072-091) € 800.000 / € 800.000 (2005/109048) |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | EC DEL Sarajevo |

    Description | These projects have the following key objective: to establish a clearly identified and independent authority, as a competent “asylum unit” within the competent ministry, with responsibility for examining requests for refugee status and taking decisions on refugee status in the first instance. |

    Project Name | Strengthening the protection of asylum seekers (2005/103661) |

    Location | Bosnia and Herzegovina |

    Implementation period | January 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | VASA PRAVA – Bosnia and Herzegovina |

    Budget/EC contribution | € 856.932,56 / € 616.562,98 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Ensuring a maximum protection and access to justice for asylum seekers, recognized refugees and other categories of persons under international protection in Bosnia and Herzegovina, and victims of human trafficking, ensuring the full access to their rights via the provision of free legal aid and information campaigns. |

    Project Name | Support to EU support for the implementation of the Integrated Border Management Strategy for Bosnia and Hezegovina (2006/120289) |

    Location | Bosnia and Herzegovina |

    Implementation period | May 2006 – April 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.018.016 / € 1.000.000 |

    Funding Programme | CARDS |

    Responsible DG | DEL Bosnia and Herzegovina |

    Description | EU support to the Indirect Taxation Agency (ITA), State Border Service, Veterinary and phyto-sanitary and market inspectorates by providing training, study tours and workshops, revision of legislation, and setting up a joint analysis centre. |

    Croatia

    Project Name | Protection of Asylum seekers in the Republic of Croatia and Regio (2005/103578) |

    Location | Croatia |

    Implementation period | January 2006 – December 2008 |

    Implementing Partner | Croatian Law Centre |

    Budget/EC contribution | € 1.274.842,27 / € 1.000.000 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Strengthening the protection in CRO and region (Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro) by developing asylum system consistent with international standards. |

    The former Yugoslav Republic of Macedonia

    Project Name | Enhancement of the asylum management system (2003/01/08) |

    Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

    Implementation period | April 2006 – December 2006 |

    Implementing Partner | Transtec (BE) |

    Budget/EC contribution | € 160.000 / € 160.000 |

    Funding Programme | CARDS 2003 |

    Responsible DG | ELARG |

    Description | The programme provides short-term technical assistance in the field of asylum regarding the definition of operational procedures on asylum and the design of an IT platform for the relevant line ministries. The aim of the project is to enhance the asylum management system in the country. |

    Project Name | Construction of reception centre for asylum seekers (2002/01/14) |

    Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

    Implementation period | February 2005 – December 2006 |

    Implementing Partner | GD Granit AD Skopje (MK) |

    Budget/EC contribution | € 1.850.000 / € 1.850.000 |

    Funding Programme | CARDS 2002 |

    Responsible DG or EC Delegation | ELARG |

    Description | The project aims to construct a reception centre for asylum seekers. The centre will be located in the vicinity of Skopje and will have an administrative building for registration and administration of asylum seekers and several buildings for hosting asylum seekers. It will be able to host up to 150 persons, but the design includes possible future extension for up to 300 people. |

    Project Name | Development of immigration and asylum strategy, legislation and action plan (2002/01/14; 2003/01/08) |

    Location | The former Yugoslav Republic of Macedonia |

    Implementation period | February 2004 – December 2005 |

    Implementing Partner | Charles Kendall & Partners Ltd (UK); B&S Europe (BE) |

    Budget/EC contribution | € 160.000 / € 160.000 – CARDS 2002; € 1.000.000 / € 1.000.000 – CARDS 2003 |

    Funding Programme | CARDS 2002 - 2003 |

    Responsible DG or EC Delegation | ELARG |

    Description | The programme provided technical assistance and training to develop and implement the National Action Plan for Migration and Asylum. The TA team also provided amendments to primary and secondary legislation pertaining to the new Law on Asylum as well as assisted in the development of the new Law on the Movement and Residence of Foreigners. In the framework of the programme, a new project proposal has been launched that will look into the enhancement of the asylum management system in the country. |

    Serbia[11]

    Project Name | Building an Asylum structure in Serbia and Montenegro (2003/HLWG/046) |

    Location | Serbia and Montenegro |

    Implementation period | October 2004 – October 2006 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 762.936,02 / € 530.890,77 |

    Funding Programme | B7-667 - HLWG |

    Responsible DG | JLS |

    Description | This UNHCR project was designed to assist the authorities in setting up an asylum structure. This implies defining competencies and responsibilities on asylum within the current constitutional framework; Adopting an asylum law at the state level; Putting a functioning body in charge of asylum seekers and refugees; Setting up a fair RSD (Refugee Determination Status) process; Establishing reception centres. The project target is to set up the initial phases of a functioning protection mechanism; a first step, which targets the achievement of the adoption of Refugee legislation and the establishment of reception centres. In March 2005, the asylum law of the SGC at the state level was adopted, but remains incomplete, despite active lobbying during the formulation of the law. Negotiations on defining the best location for the reception centres in Serbia and in Montenegro are ongoing. The target is to have a centre in Serbia with a capacity of accommodating 200 people and of 110 people minimum in Montenegro. |

    Project Name | Building an Asylum structure in Serbia and Montenegro (2005/103439) |

    Location | Serbia and Montenegro |

    Implementation period | January 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 872.507,41 / € 698.005,92 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Continuation of assistance to Serbia and Montenegro to develop their asylum structures. |

    Project Name | Employed, Empowered – Serbia (2006/120-073) |

    Location | Serbia |

    Implementation period | November 2006 – November 2008 |

    Implementing Partner | Stichting Center for Democracy and Reconciliation in Southeast Europe |

    Budget/EC contribution | € 699.834 / € 559.867 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The specific objective of the project is to support the durable reintegration of refugees, IDPs and returnees into society by researching solutions enabling them to build up sustainable livelihoods for themselves. |

    Project Name | Support to the process of readmission through sustainable reintegration of returnees from Western Europe to Serbia and Montenegro (2006/120-168) |

    Location | Serbia and Montenegro |

    Implementation period | January 2006 – June 2008 |

    Implementing Partner | Kentro Anaptyxis kai Ekpaidefsis Evropaiki Prooptiki |

    Budget/EC contribution | € 1.750.404,66 / €1.339.059,56 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Overall objective of the action is support to the process of readmission through sustainable reintegration of returnees from Western Europe to Serbia and Montenegro. |

    Turkey

    Project Name | Support to the Turkish Immigration authorities in the area of asylum (2001/HLWG/115) |

    Location | Turkey |

    Implementation period | June 2002- November 2004 |

    Implementing Partner | Bundesamt für die Anerkennung ausländischer Flüchtlinge (BAFL), Germany. |

    Budget/EC contribution | € 577.800, 50 / € 457.628,00 |

    Funding Programme | B7-667 – HLWG |

    Responsible DG | JLS |

    Description | The aim of this project implemented by the German Bundesamt für die Anerkennung ausländischer Flüchtlinge (BAFL) was to promote partnership with Turkey on migration policy in order to contribute to a better control and prevention of migration flows and to help to combat illegal migration by establishing an effective asylum system. It helped to develop an efficient and balanced migration administration in all fields, in particular the development and establishment of an asylum system, corresponding to the EU acquis. This project has also contributed to a certain extent to the progress in the planning of the new national asylum system and implementation of the EU acquis. |

    Project Name | Development of the asylum system in Turkey (2001/HLWG/126 and 2002/HLWG/031) |

    Location | Turkey |

    Implementation period | April 2002 – May 2005 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 969.417.47; € 775.533.98 (2001/HLWG/126) € 900.420,73 / € 596.800,00 (2002/HLWG/031) |

    Funding Programme | B7-667 – HLWG |

    Responsible DG | JLS |

    Description | The project initially focused on reinforcing the UNHCR branch to carry out the Refugee Status Determination (RSD) and building an information system. It also commissioned studies on the best practice of countries that could be a model for Turkey, organised training of officials and strengthened the temporary procedure. It enabled the reduction of the back-log in the management of asylum files and enhanced co-operation between EU MS officials and Turkish officials. The second project covered needs for infrastructure, training and information and aimed at to strengthening the asylum procedure, train government officials and disseminate best practices. It also looked for a deeper involvement of the civil society. |

    Project Name | Refugee Support Program – Turkey (2006/120-126) |

    Location | Turkey |

    Implementation period | January 2007 – December 2009 |

    Implementing Partner | Helsinki Yurttaslar Dernegi |

    Budget/EC contribution | € 732.340,36 / € 585.854,11 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The Refugee Support Program” of Helsinki Citizens’ Assembly aims to develop legislation and national practices as regards international protection and asylum in Turkey, ensuring observance of the principle of "non refoulement" and to improve Turkey's capacity to cope with asylum seekers and refugees. Within this broader objective, the specific objective of the action is to improve asylum seekers' and refugees' access to international protection by improving their reception and detention conditions in Turkey through the provision of comprehensive legal and psychological services; public legal education and refugee empowerment; capacity building for civil society organizations, professionals and government agencies; and lobbying for progressive change in law and policy reflecting refugee rights under EC and international law. |

    Project Name | Pilot Refugee Application Centre (PRAC) and Screening Unit (SU) (2006/120281) |

    Location | Turkey |

    Implementation period | January 2007 – June 2009 |

    Implementing Partner | Immigration and Naturalisation Service the Netherlands |

    Budget/EC contribution | € 1.753.806 / € 997.915,61 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Implementation of the National Action Plan on asylum and migration. Specific objective: The setting up of a Pilot Refugee Application Centre in Konya including a Screening Unit in Van. |

    1.2 European Neighbourhood Policy partner countries in Eastern Europe and the Southern Caucasus

    Regional Eastern Europe

    Project Name | Dialogue and Technical capacity building in migration management: Central Asia, Russia, Afghanistan and Pakistan (2002/ HLWG/004) |

    Location | Central Asia, Russia, Afghanistan and Pakistan |

    Implementation period | March 2003 – September 2005 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.488.765,15 / € 1.210.654 |

    Funding Programme | B7-667 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project aimed at fostering the dialogue between the Russian Federation and the Central Asiatic Republics, Afghanistan and Pakistan in the field of border and migration management. Meetings between officers of the involved countries, and a study tour, aimed at facilitating coordination, at sharing information and disseminating best practices were organised. Some focus was also placed on improving the management of some segments of the Russian-Kazakh border, where some equipment was delivered and a study tour was organised. The project also assisted the voluntary repatriation of some migrants. |

    Project Name | Re-direction of the Budapest process activities to the CIS region (2003/HLWG/064 ) |

    Location | Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, the Russian Federation, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan |

    Implementation period | March 2004 – July 2005 |

    Implementing Partner | ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 760.383,60 / € 587.183,96 |

    Funding Programme | B7-667 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This project's aim was to collect in a comprehensive and comparable manner information and analysis of irregular flows of migration within, from and through the CIS region. The project sought also to establish a network of senior officials dealing with irregular migration, in order to pave the way for a structured dialogue in the CIS region. The CIS countries are now brought into the framework of the Budapest process and are more aware of migration policies in the EU, by attending conferences with officials from other CIS countries, the EU Member States, the European Commission and international organisations. |

    Project Name | Towards sustainable partnerships for the effective governance of labour migration in the Russian Federation, the Caucasus and Central Asia (2006/120-072) |

    Location | Russian Federation, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan |

    Implementation period | December 2006 – December 2009 |

    Implementing Partner | ILO - International Labour Organization |

    Budget/EC contribution | € 2.433.508 / € 1.945.105 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project focuses on key labour migration issues that are rising quickly on political agendas there and are essential components for stability and sustainable and equitable economic growth. There are five specific objectives: (1) To develop practical methods for assessing and forecasting labour market requirements with a view to improving migration governance; (2) to promote decent work and enhance the protection of migrant workers’ rights; (3) to develop a system of earned regularisation and introduce sound regularisation policies and procedures; (4) to contribute to the productive utilization of the region’s human resources by developing systems for the portability of qualifications and reducing bureaucratic obstacles to recruitment; and (5) to develop policies that enhance the positive impact of migration on development in origin countries. |

    Project Name | The East-Central European Cross Border Co-operation Enhancement process (The Söderköping Process) (2003/HLWG/009 and 2005/103489) |

    Location | Belarus , Moldova, Ukraine |

    Implementation period | May 2004 – December 2008 |

    Implementing Partner | Swedish Migration Board, UNHCR, IOM |

    Budget/EC contribution | € 997.500 / € 762.488,00 (2003/HLWG/009) € 1.634.873,16 / € 1.307.898,40 (2005/103489) |

    Funding Programme | B7-667 – HLWG and AENEAS 2004 |

    Responsible DG | JLS and EuropeAid |

    Description | This process provides training and a forum for comparing national experiences and disseminating best practices and for peer pressure mainly, but not exclusively, on asylum management, between WNIS countries, some EU MSs (with the Swedish Migration Board in a leading role), the UNHCR and the IOM. A Secretariat is now based in Kyiv. |

    Project Name | The protection of refugees asylum seekers and forced migrants (2005/103619) |

    Location | Belarus , Moldova, Ukraine, Russia |

    Implementation period | December 2005 – December 2008 |

    Implementing Partner | European Council on Refugees and Exiles - ECRE |

    Budget/EC contribution | € 705.331 / € 529.705 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Improve the implementation in Belarus, Moldova, Ukraine and Russia of national and international refugee and human rights instruments – leading to increased security and protection for refugees. |

    Project Name | Elimination of human trafficking from Moldova and Ukraine through labour market based measures (2006/120-079) |

    Location | Moldova and Ukraine |

    Implementation period | November 2006 – October 2008 |

    Implementing Partner | ILO and ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 935.615,97 / € 748.492,78 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project offers a long-term perspective against trafficking in human beings in Moldova and Ukraine by addressing gaps in the current implementation of National Action Plans against Human Trafficking (NAP). Designed to strengthen national capacity in implementing NAP, this proposal aims in particular to involve labour market actors in prevention, reintegration and prosecution activities. The purpose is not only to support the prosecution and assistance to victims but also in particular to increase transparency, fairness and efficiency in the labour market as concerns job placements. |

    Project Name | Combating Trafficking in Human Beings in Ukraine and Moldova (2006/120-250) |

    Location | Moldova and Ukraine |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 2.160.346,02 / € 1.728.276,82 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | IOM will run 6 shelters for victims, promote information campaigns with focus on schools, carry out training for law enforcement agencies, including judges, and facilitate their cooperation with NGOs. |

    Belarus

    Project Name | Combating Trafficking in Human Beings in the Republic of Belarus (2002/29979) |

    Location | Belarus |

    Implementation period | September 2002 – November 2005 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | € 900.000 / € 900.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The project contributed to the fight against trafficking in human beings in Belarus. |

    Project Name | Enhancing Border Management in Belarus - BOMBEL 1 (2005/100-530) & BOMBEL 2 (2006/104-281) |

    Location | Belarus |

    Implementation period | March 2005 – December 2006 September 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | € 4.721.000 / € 4.500.000 (BOMBEL 1) € 9.066.000 / € 8.800.000 (BOMBEL 2) |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | Through the projects the EC funds a number of study visits and trainings and seminars which are organised with the involvement of EU MSs experts. Two European standard accommodation centres for irregular migrants (in Brest and in Pinsk) and a separate one for asylum seekers in the city of Pinsk have been / will be established, a dog training centre has been upgraded and equipped with modern technology, and various border control and surveillance equipment has been supplied. Furthermore the BOMBEL projects aim at modernising the equipment used by border troops in compliance with the EU standards, through the provision of computer-aided equipment and technology, motor-cars and lorries; engineering, technical, communication, radiation-measuring and other pieces of equipment; communication instrument, with the aim in particular of increasing the mobility of border troops along the green border and their capacity of surveillance on trains and at the border posts. |

    Project Name | Strengthening Migration Management in Belarus - MIGRABEL (2006/104300) |

    Location | Belarus |

    Implementation period | June 2006 – May 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 775.000 / € 700.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | Through this project the EC is contributing to establishing a travel document issuing and control system which will meet latest international standards and comply with biometric requirements. Moreover, a national database will be developed and will be able to store and process biometric data. Beneficiaries are the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs and the State Border Guard Committee. |

    Project Name | Strengthening Protection Capacity in Belarus (2006/120221) |

    Location | Belarus |

    Implementation period | December 2006 – December 2008 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 719.628,50 / € 575.702,80 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The overall objective of the action is to facilitate the development of the asylum system in Belarus. The specific objective is to develop an effective referral system in order to ensure the respect of the principle of non-refoulement. |

    Additionally, under CBC 2006 Budget, Belarus is supposed to receive an additional €14 million assistance aimed at improving border controls through provision of equipment for border surveillance and the establishment of fibre optic cable networks to central authorities and between selected border crossing points. This latter component will facilitate smooth border and customs clearance thus reducing waiting hours at border crossing points and at the same time ensuring and improving security controls through modern data networks and/or control equipment. Furthermore technical assistance will also be offered, possibly through a twinning.

    Moldova

    Project Name | Combating trafficking in women (2002/30263) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | September 2002 – June 2004 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 600.000 / € 600.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | This project aimed at providing law enforcement agencies with technical support and training as well as promoting cross-border cooperation, raising awareness among potential victims about the risks of being trafficked, assisting the actual victims by facilitating repatriation, offering medical and psychological cares and hospitality in a shelter. |

    Project Name | Capacity building and technical cooperation for Moldovan border officials (TACIS/2003/077575) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | December 2003 – November 2005 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.100.000 / € 900.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | This project aimed at providing training, technical assistance, and supply of equipment to border guards and other border officials in Moldova, with a particular view to enhance capacity of the Ungheni Border Guard Training Centre by providing physical facilities and equipment as well as by assisting in curricula development. |

    Project Name | IOM Rehabilitation Centre for Victims of Trafficking (Chisinau, Moldova): Recovery, Rehabilitation and Reintegration through Comprehensive Care (TACIS/2004/72590) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | December 2004 – February 2006 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 308.000 / €308.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The project set up a Rehabilitation Centre for Victims of Trafficking (Chisinau, Moldova), focussed on the recovery, rehabilitation and reintegration of the victims through comprehensive Care. |

    Project Name | Enhancing border control management in the republic of Moldova (TACIS/2004/027521) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | December 2004 – December 2005 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | € 1.850.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The project aimed at strengthening border control capacities at selected Moldovan border crossing points through the supply of equipment and training. |

    Project Name | Strengthening Migration Management in Moldova - MIGRAMOL (2006/104300) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | June 2006 – May 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 775.000 / € 700.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The aim of this project is to improve migration management capacity with a particular focus on the treatment of irregular migrants. The core activity under the project is to ensure international standards in the accommodation of irregular migrants with the refurbishment of an accommodation facility, to develop a health care system (including the creation of a health post), in order to provide medical assistance to irregular migrants held, to train staff and develop norms and guidelines for the management of an accommodation facility in accordance with the best international standards and most particularly with the standards set by the Council of Europe, the European Court of Human Rights and the Committee for Prevention of the Torture. |

    Project Name | Improvement of Border Controls at the Moldovan-Ukrainian State Border - BOMMOLUK 1 (2006/125442) |

    Location | Moldova and Ukraine |

    Implementation period | September 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | € 3.250.000 / € 3.000.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The objective of this project is to build up appropriate and institutional capacity in Moldova and Ukraine to ensure effective border and customs controls and border surveillance with particular attention to the Moldovan-Ukrainian state border. |

    Project Name | EU Border Assistance Mission to Ukraine and Moldova - EUBAM (RRM and TACIS) |

    Location | Ukraine and Moldova |

    Implementation period | November 2005 – December 2008 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | RRM: € 4.000.000 TACIS: € 24.200.000 (not all yet contracted) |

    Funding Programme | RRM and TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The objective of this project is to contribute to the enhancement of the overall border and customs management capacities of Moldova and Ukraine border officials and to contribute to a peaceful solution to the Transniestria conflict. The deployment of the EUBAM mission along the Moldovan-Ukrainian border as well as along the Moldovan internal/administrative boundary was initiated with particular attention to the Transnistrian border sector, which the Moldovan authorities can not effectively manage. 17 EU Member States provide significant financial contribution to EUBAM's activities through the secondment of border police and customs personnel whose salaries are being paid by the EU Member States' administration. |

    Project Name | Beyond Poverty Alleviation: Developing a Legal, Regulatory and Institutional Framework for Leveraging Migrant Remittances for Entrepreneurial Growth in Moldova (2006/120234) |

    Location | Moldova |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | IOM – International Organisation for Migration |

    Budget/EC contribution | € 997.700 / € 794.665,38 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This project aims at maximising the positive effects of migration on development, by promoting the cheaper transfer and providing advice for the most rentable use of migrants remittances in view of pro-development projects. |

    Additionally, under CBC 2006 Budget Moldova is supposed to receive an additional €12 million assistance aimed at improving border controls through provision of equipment for border surveillance and the establishment of fibre optic cable networks to central authorities and between selected border crossing points. This latter component will facilitate smooth border and customs clearance thus reducing waiting hours at border crossing points and at the same time ensuring and improving security controls through modern data networks and/or control equipment. Furthermore technical assistance will also be offered, possibly through a twinning.

    A TACIS RAP 2005 allocation of €6.6 million will enable to complete the demarcation of the Ukrainian- Moldovan border (the project will concentrate on the Southern border in front of the Black sea and on the Transnestrian sector, as the remaining parts were already ensured by the Ukrainian and Moldovan State Funds) and to set joint border posts.

    Ukraine

    Project Name | Fight against trafficking in human beings-Ukraine (2003/69572) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | December 2003- June 2006 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.892.000 / € 1.892.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The project covered three areas in this regard: 1) prevention of trafficking through dissemination of information and increase of public awareness; 2) prosecution and criminalisation of trafficking and building up capacity of Ukrainian law enforcement and judicial authorities; 3) protection and reintegration of victims through assisting victims with legal, medical and psychological help, shelter and micro-grants as an income generating basis. |

    Project Name | Reinforcing the State Border Guard Service of Ukraine's Human Resources Management System (TACIS/2005/115-592) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | December 2005 – December 2007 |

    Implementing Partner | International Organization for Migration |

    Budget/EC contribution | € 4.341.000 / € 4.000.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | DEL Ukraine |

    Description | Support to the State Border Guard Service's strategy towards an EU-type border police / law enforcement agency aimed at reforming the human resources management system (legislation, staff recruitment, staff training, career development).By the involvement of Hungarian and Polish border guards, it aims at improving human resources management, starting from recruitment, the development of training strategies, plans and curricula in line with EU standards and requirements, and being completed with a career development programme for border guard personnel. The programme will support the transition of a military-type structured entity towards a European-type law enforcement entity. |

    Project Name | “Establishment of migration management in Zakarpattya in Ukraine” (2003/HLWG/039) and “Enhancing Capacities in the Area of Protection and Treatment of Refugees and Asylum Seekers in Zakarpattya /Western Ukraine” (2006/120-173) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | June 2004 – June 2008 |

    Implementing Partner | Osterreichische Caritaszentrale |

    Budget/EC contribution | € 1.627.823,77 / € 1.302.259,02 (2003/HLWG/039) € 874.928,04/ € 699.942,43 (2006/120-173) |

    Funding Programme | HLWG B7-667 AENEAS 2005 |

    Responsible DG | JLS and EuropeAid |

    Description | The projects have a humanitarian component, improving the living conditions of apprehended migrants in Zakarpattya. In addition, the activities contribute to the improvement of counselling, protection and registration of refugees while being detained and during all phases of their asylum procedure as well as to the improvement of cooperation and exchange of migration authorities and NGOs specialised in the field. |

    Project Name | Monitor and promote the respect of human rights and fundamental freedoms of refugees and migrants |

    Location | Ukraine |

    Implementing Partner | Chernihiv Public Committee for Human Rights Protection |

    Budget/EC contribution | € 78.000 |

    Responsible DG/Del | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

    Description | This project is implemented with the aim to monitor and promote the respect of human rights and fundamental freedoms of refugees and migrants with focus on the regions of Chernihiv, Kharkiv, Sumy, Zakarpattya and Lviv. |

    Project Name | Assistance to the Legal and Administrative Reforms in Ukraine in the Sphere of Migration and Refugees’ Protection According to the Norms and Standards of the European Union (2004/87047 ) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | July 2006 – March 2007 |

    Implementing Partner | Ludwig Boltzmann Institute |

    Budget/EC contribution | € 500.000 / € 500.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Kiev |

    Description | The project's objective is to increase the competence of the staff of Ukrainian institutions in asylum and asylum related matters and the inter-institutional cooperation of the institutions involved by establishing internal working relations. |

    Project Name | Strengthening Asylum and Protection Capacity in Ukraine by Enhancing the Capacity of Governmental and Civil Society Stakeholders in a Participatory Approach and Cross-sector Co-operation (2006/120-176) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | Dansk Flygtningehjaelp |

    Budget/EC contribution | € 534397,23 / € 427517,78 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | To ensure that the Ukrainian asylum and refugee system is able to function in a transparent manner and in accordance with principles based on human rights and rule of law and in a participatory approach with civil society capacities. |

    Project Name | Strengthening capacities and cooperation in the identification of forged and falsified documents in Ukraine (2006/120-195) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 783.161,25 / € 626.400,6 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | To contribute to an increased effectiveness in the fight against illegal migration by the Ukrainian authorities. |

    Project Name | Capacity building of Migration management: Ukraine Phase I and Phase II (2004/096-462 and 2006/124-449) |

    Location | Ukraine |

    Implementation period | March 2005 – December 2007 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 4.204.672 / €3.781.505 (2004/096-462) € 3.074.474 / € 2.767.000 (2006/124-449) |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | DEL Ukraine |

    Description | The activities aim at enhancing the capacity of the Government of Ukraine (GoU) to manage the migration flows and control the illegal movement of migrants to and through the territory of Ukraine. The projects seeks to do so by carrying out various interlinked actions, i.e. an assessment of migration situation, the development of best practices, based upon international standards and conventions, the refurbishment of accommodation centres for detained migrants and the piloting of a voluntary return programme, and to support the GoU’s efforts to comply with and ensure European best practices and humanitarian standards set by the Council of Europe, the European Court of Human Rights, and the CPT as well as the harmonisation with the EU acquis communautaire. |

    Several projects were funded by TACIS (from RAP 2000 until NAP 2005) in view of providing the border guards of Ukraine with better equipment to control the green border and the land border crossing points (walky-talkies, radios for long distance communication including data transmission, 4 wheels cars, night-visors, metal detectors, passport readers, computers, software for data registration etc.) along the entire Northern and Eastern border with Belarus and Russia , and the South-West border with Moldova for an overall amount of approximately €20 million.

    Under the TACIS NAP 2006, an allocation of €5 million (within a larger project addressing also Customs Service) is available to promote further improvement of the quality of Border Guards capacity of surveillance and alignment to the EU/Schengen standards. Both through this allocation and an additional €4 million which is available under the CBC programme (2006 budget) it will be possible to procure additional border equipment.

    Regional Southern Caucasus

    Project Name | An integrated approach to promoting legal migration through national capacity building (2005/103475) |

    Location | South Caucasus |

    Implementation period | January 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 971.747 / € 777.397 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project contributed to the creation in the three countries of Migration Resource Centers, where information about potential and actual migrants are collected for the benefit of employers and students, and potential migrants can find information about the rules of legal migration and the risks of illegal migration. MRCs were established in 2006 in Yerevan (Armenia), Baku and Nakhchivan (Azerbaijan), Tbilisi, Kutaisi and Gurjaani (Georgia). |

    Project Name | Towards sustainable partnerships for the effective governance of labour migration in the Russian Federation, the Caucasus and Central Asia (2006/120-072) |

    Location | Russian Federation, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan |

    Implementation period | December 2006 – November 2009 |

    Implementing Partner | ILO - International Labour Organization |

    Budget/EC contribution | € 2.433.508 / €1.945.105 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This project aims at promoting a better management of legal economic migration and at increasing the level of protection of migrants' rights through seminars, trainings and legal advice in several NIS. In particular in the Russian federation it aims at developing practical methods for assessing and forecasting labour market requirements with a view to improving migration governance, as well as a system of earned regularisation and introduce sound regularisation policies and procedures. |

    Project Name | NGO and Governmental Cooperation Across the South Caucasus to Develop a Joint Response to Trafficking in Women and Children (2006/118051) |

    Location | Armenia, Azerbaijan and Georgia |

    Implementing Partner | Eesti Naisuurimus Ja Teabekeskus Mtu (Estonian Women’s Studies and Resource Center) |

    Budget/EC contribution | €600.000 / € 480.000 |

    Funding Programme | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project’s goal is to raise the qualification of law enforcement staff, social services and journalists. It will establish links between these actors and establish regional referral mechanisms. The project will carry out a public awareness campaign about trafficking. It will carry out regional research and regular monitoring of the situation. |

    Project Name | Development of a comprehensive anti-trafficking response in Armenia, Azerbaijan and Georgia (2006/104772) |

    Location | Armenia, Azerbaijan and Georgia |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | ILO with ICMPD, OSCE |

    Budget/EC contribution | € 1.874.989,76 / € 1.500.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This regional project aims at contributing to the progressive reduction of trafficking in human beings in the SC countries through capacity building and empowerment of actual and potential victims. It includes revision of National strategies and support to their implementation, awareness raising, strengthening capacity of national authorities and improve identification, protection and reintegration of victims. |

    Armenia

    Project Name | Support to Migration Policy Development and Relevant Capacity Building in Armenia (2006/120-233) |

    Location | Armenia |

    Implementation period | December 2006 – November 2009 |

    Implementing Partner | The British Council |

    Budget/EC contribution | € 845.607 / € 676.485,6 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | 1. Raising people’s awareness on issues, costs, risks, rights and responsibilities associated with migration; contribute to the development of public demand for an improved legal framework 2. Create a structure responsible for providing advice and reintegration assistance to Armenian nationals returning from abroad. Material help will be envisaged, if at all possible, in order to further minimise the risk of repeated emigration. 3. Assisting state agencies in the process of drafting legislation and regulating migration. |

    Azerbaijan

    Project Name | Establishment of Integrated Border Management Model at the Southern Border of Azerbaijan (TACIS/2006/109-609) |

    Location | Azerbaijan |

    Implementation period | June 2006 – June 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 2.185.799 / € 1.987.090 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project will facilitate an enhanced cooperation among law enforcement agencies in the fight against border-related crimes, support the establishment and the activities of a Border Guards Training School, and contribute to procure border equipment and to improve border infrastructure. The project aims to pilot an Integrated Border Management Model at the Southern Border of Azerbaijan, in an area comprising 30 km of border intersection with Iran, including the international Border Crossing Point at Bilasuvar. The latter is the fastest land connection between Baku and Iran, and with the Nakhichevan exclave of Azerbaijan, and is the longest border Azerbaijan shares with any other country. |

    Georgia

    Project Name | Toward Durable Re-integration Mechanisms in Georgia (2006/120-074) |

    Location | Georgia |

    Implementation period | January 2007 – October 2008 |

    Implementing Partner | Dansk Flygtningehjaelp |

    Budget/EC contribution | € 639.352,80 / € 511.354,37 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The Georgian Ministry of Refugees and Accommodation (MRA) capacitated to implement its mandatory function of supporting re-integration of returning migrants, rejected asylum seekers and other displaced groups MRA capacitated to take a co-ordinating function on issues related to re-integration of returning migrants and rejected asylum seekers vis-à-vis the relevant Georgian state actors and European Governments engaged in bilateral support to re-integration. |

    Project Name | Prevention of trafficking in human beings, monitoring and support to the implementation of the National Action Plan on counter trafficking (2006/122530) |

    Location | Georgia |

    Implementation period | September 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | Peoples Harmonious Development Society Association |

    Budget/EC contribution | € 77.580 / € 50.000 |

    Funding Programme | EIDHR (European Initiative for Democracy and Human Rights) |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This micro-grant is supporting the fight against trafficking in human beings in Georgia through prevention and development of institutional mechanisms for prosecution of trafficking and protection of trafficking victims as well as through the monitoring and support to the implementation of the Plan of Action against Trafficking. |

    Project Name | Contribute to the transformation of the Georgian Border Guards into a civilian agency under the Ministry of Interior. (2006/) |

    Location | Georgia |

    Implementation period | January 2006 – July 2007 |

    Implementing Partner | Finnish Border Guards |

    Budget/EC contribution | € 1.000.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC Delegation Tblisi |

    Description | The project aims to establish and equip a Border Police faculty in the Georgian Police Academy. An additional €1 million available under TACIS NAP 2004 and should be used to continue with assistance to the Georgian Border Guard Faculty for one more year, contract to be signed before July 2007. |

    1.3 Russian Federation

    Project Name | “House for Asylum seekers and Refugees in Saint Petersburg” (2003/HLWG/076) and “Complex action for improvement of refugees reception system in St. Petersburg – Russia”(2006/120-135) |

    Location | Russian Federation |

    Implementation period | March 2005 – October 2008 |

    Implementing Partner | St. Petersburg Centre for International Cooperation of the Red Cross |

    Budget/EC contribution | € 897.500 / € 698.740,00 (2003/HLWG/076) € 664.856,20 / €502.764,26 (2006/120-135) |

    Funding Programme | HLWG B7-667 and AENEAS 2005 |

    Responsible DG | JLS and EuropeAid |

    Description | The project aims to increase the capacities of St Petersburg in the reception, registration, documentation and integration of refugees and asylum seekers and the protection of their rights by means of supplying them with legal, psychological, medical and social assistance and temporary settlement in a special building. |

    Project Name | Migration Rights: Network of Legal Assistance to Refugees and Forced Migrants in Russian Regions (2003/HLWG/082 and 2006/120-166) |

    Location | Russian Federation |

    Implementation period | January 2005 – December 2009 |

    Implementing Partner | Memorial Human Rights Centre |

    Budget/EC contribution | € 762.675,50 / € 1.042.672,82 (2003/HLWG/082) € 1.756.092,84 / 1.404.874,27 (2006/120-166) |

    Funding Programme | HLWG and AENEAS |

    Responsible DG | JLS and EuropeAid |

    Description | The projects foresee at providing legal counselling and representing forced migrants in the courts, the development of the asylum system in the Russian Federation, establishing a system of effective international protection for forced migrants in Russia and promoting respect for international standards and rights for refugees, stateless persons, IDPs and forced and labour migrants. |

    Project Name | Assistance to the Government of the Russian Federation in Establishing a Legal and Administrative Framework for the Development and Implementation of Readmission Agreements (2006/120-282) |

    Location | Russian Federation |

    Implementation period | February 2007 – January 2009 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.756.092,84 / € 1.404.874,27 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | With this project, the EC provides assistance to the Russian Federal Migration Service in its preparation towards the implementation of the readmission agreement with the EC. The project aims more specifically to upgrade the treatment of readmitted illegal migrants that are nationals of third countries, through promoting the creation of a model centre in Pskov and disseminating information on best practices in this field (including on assisted voluntary returns). |

    Project Name | Prevention of Human Trafficking (2005/115237) |

    Location | Russian Federation |

    Implementation period | March 2006 – August 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 4.444.444 / € 4.000.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC DEL Moscow |

    Description | The main objective of the project is to combat trafficking in human beings in the Russian Federation as a country of origin, transit and destination – by: (i) improving the legislative framework and the State policies regarding human trafficking, including the national capacity to assess and measure this phenomenon in Russia; (ii) strengthening the capacity of the relevant law enforcement agencies to combat human trafficking; raising awareness amongst the risk group, general public and relevant Russian authorities, NGOs and diplomatic missions of foreign states; and (iii) building the capacity of the national authorities and local NGO networks to protect and reintegrate victims of trafficking. |

    2. Other regions

    2.1 Eastern Mediterranean ENP partner countries (Syria, Lebanon and Jordan) and Middle Eastern countries (Iran and Iraq)

    Regional

    Project Name | International migration from Middle East and North Africa (2005/103579) |

    Location | Middle East and North Africa |

    Implementation period | January 2006 – December 2008 |

    Implementing Partner | World Bank |

    Budget/EC contribution | € 916.963 / € 733.570 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Identify and support the implementation of projects, policies, regional arrangements, and institutional reforms that will maximise the benefits of international migration flows and reduce their costs. |

    Project Name | Management of asylum and migration in North Africa and improving protection of for asylum-seekers and refugees in Jordan, Lebanon and Syria, with focus on Iraqis’ (2006/126-820) |

    Location | Middle East and North Africa |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | UNHCR |

    Budget/EC contribution | € 5.000.000 / € 4.000.000 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | €1 m of the total budget is reserved to strengthen the protection mechanisms in Jordan, Syria and Lebanon, with particular focus on Iraqi refugees and asylum-seekers. |

    Project Name | Enhancing civil society participation in human rights management of migration (2005/103558) |

    Location | Middle East and North Africa |

    Implementation period | December 2005 – March 2008 |

    Implementing Partner | Euro-Mediterranean Human Rights Network -EMHRN |

    Budget/EC contribution | € 669.499 / € 535.598 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | This project supports the work of NGOs dealing with migrants and asylum seekers in all the Maghreb and Mashrek countries, including Jordan, Lebanon and Syria. |

    Lebanon

    Project Name | Legal protection to migrant workers and asylum seekers in Lebanon (2001/50530) |

    Location | Lebanon |

    Implementation period | April 2003 – March 2007 |

    Implementing Partner | Caritas |

    Budget/EC contribution | € 761.300 / € 761.300 |

    Funding Programme | MEDA |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The overall objective of this project is the protection of the human and legal rights of migrant workers and asylum-seekers in Lebanon. By the end of its implementation period: 1. The existing legal protections for migrants’ rights will be enforced in the courts of Lebanon and migrants will have access to the legal and social counselling necessary to take advantage of these protections; 2. Migrants and asylum-seekers will be more capable of protecting themselves from abuse, exploitation and detention by understanding and using the legal process and their social networks; 3. The Lebanese public will be informed of the legal and human rights of the migrants working and living among them and of the nature and extent of the abuse and exploitation they experience; 4. The official administrative instructions and general practices regulating the status and treatment of migrant workers, especially female household workers, will provide greater protection for their human and legal rights. |

    2.2 Central Asia

    Regional

    Project Name | Border Management in Central Asia (BOMCA) |

    Location | Kazakhstan, Kyrgystan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan |

    Implementation period | From 2003 - ongoing |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | € 13.600.000 (additional €12 million reserved) |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EC Delegation Almaty |

    Description | The overall objectives of the programme are 1) to enhance security in Central Asia; 2) to reduce the flow of illicit traffic through the countries of the region; 3) to contribute to an increased flow of persons and legal goods across Central Asian borders. The specific objective of BOMCA is to strengthen the five countries' capacities in managing their borders in accordance with European best practices. The programme addresses all the issues related to border management, including improvement of relevant legislation, training, study tours, funding of infrastructures, supplying of equipment for upgrading of security at border crossing points, on certain parts of the green border of the countries and in selected airports. It supports as well training centres, facilitated networking and regional coordination. |

    Project Name | Central Asian Labour Migration Programme (2006/131406) |

    Location | Central Asia |

    Implementation period | November 2006 – October 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.900.000 / € 1.700.000 |

    Funding Programme | TACIS |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project supports in Kazakhstan the improvement of labour migration data and statistics, the development of a national labour migration strategy, capacity building for migration authorities, protection of migrants’ rights via NGOs, while in sending countries like Tajikistan, Kirghizstan and Uzbekistan it is aimed at better regulating and inspecting employment agencies, increasing information for would be migrants, enhancing capacities of national authorities to protect nationals working abroad. At regional level the project promotes raising awareness among decision makers and promotes coordination and dialogue. |

    Tajikistan

    Project Name | Enhancing Development Impact of Remittances and Promoting legal migration in Rural Communities. (2006/120-262) |

    Location | Tajikistan |

    Implementation period | January 2007 – December 2008 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 669.655 / 535.724 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | To enhance the development impact of labour migration and remittances in migrant sending areas through remittance-linked education and investment initiatives as well as promoting legal migration through information dissemination and training of community based entities on reality of labour migration. |

    2.3 Asian countries of origin

    As regards Asiatic countries, a big distinction is to be made between 1) actions providing material help to internally displaced people (IDPs) of countries in crisis situations or to its nationals having massively fled in a neighbouring country, which were carried out mainly through the "Aid to Uprooted People" budget line, and 2) actions more specifically addressing other aspects of migrations and in particular migrations towards the EU.

    As concerns the "Aid to Uprooted People" budget line, there have been several large scale interventions concentrated in a few countries. Among them Afghanistan was a priority. €145.4 million was allocated between 2001 and 2006. Interventions aimed at facilitating return and reintegration of internally displaced Afghans or Afghans willing to repatriate in particular from Iran and Pakistan by facilitating land and houses recovery, access to information and employment, removal of various legal and material obstacles. The programme also supported the functioning of the Afghanistan Comprehensive Solutions Unit (ACSU), whose task is to steer the overall collection of information on Afghans abroad and promotion and coordination of their return and reintegration back home, while coordinating among all the State agencies and the actors involved into this process.

    Furthermore, the "Aid to Uprooted people" budget line mobilised between 2001 and 2004 up to €3.8 million to support Bhutanese refugees in Nepal . In the same period, €26 million were allocated to help Burmese refugees in Burma, Bangladesh and Thailand. Additional €18 million were allocated under the budgets 2005 and 2006 of that budget line.

    In Indonesia €15.7 million were mobilised by the "Aid to Uprooted people" budget line, with focus on Sulawesi and Timor populations.

    The "Aid to Uprooted people" budget line mobilised €8.5 million between 2001 and 2004 for projects implemented by UNHCR in the Philippines aimed at assisting internally displaced people, with special focus on Mindanao. At the same time, in Sri Lanka the "Aid to Uprooted people" budget line provided up to €15.5 million between 2001 and 2004 for projects implemented by UNHCR aimed at assisting internally displaced people.

    Furthermore many more interventions of a purely humanitarian nature were promoted by ECHO.

    Project Name | Regional Dialogue and Program on facilitating managed and legal migration between Asia and the EU (2005/103523) |

    Location | Asia |

    Implementation period | December 2005 – December 2007 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.060.728 / € 848.583 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | Develop legal migration and enhance regional dialogue and cooperation in facilitating managed migration from Asia to the EU. |

    Project Name | Asian Programme of the Governance of Labour Migration (2005/103503) |

    Location | Countries of the Mekong region, China, Korea, Japan and South Asia |

    Implementation period | January 2006 – December 2008 |

    Implementing Partner | ILO and UNIFEM |

    Budget/EC contribution | € 2.447.840 / € 1.955.335 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The project aims to promote active dialogue and cooperation for enhanced gender and rights-based management of labour migration among countries in the Asian region, and thereby minimize exploitative and abusive treatment of migrant workers. The project contributes to the adoption of appropriate policies and the enactment of enabling laws, the training of labour administrators, improving information systems for decision-making, and promoting bilateral agreements and regular consultations among the countries in the region. |

    Bangladesh

    Project Name | Anti-Trafficking of Human Beings within the Police Reform Programme (Asia/2006/124252) |

    Location | Bangladesh |

    Implementation period | January 2007 – October 2009 |

    Implementing Partner | UNDP |

    Budget/EC contribution | €13.700.000 / € 2.000.000 |

    Funding Programme | ALA |

    Responsible DG | DEL Dhaka |

    Description | Within the framework of a much larger (13.7m€) reform programme for the Bangladeshi police funded by DFID and UNPD, the EC funds one component which will focus on introducing a victim oriented approach, and should provide details on how the Ministry of Home Affairs and the police will improve the capacity of the police to investigate THB, on the one hand by ensuring that witnesses are treated in such a way that they feel safe and comfortable enough by supporting the investigations and on the other hand to have the capacity to investigate cases without being fully dependent on victim-witnesses. The project also strives to increase access to justice to victims of human trafficking, create understanding among police officers how to deal with trafficking cases, and how and when to work together closely with other Ministries, the NGO community, and international organisations to ensure best possible referral of the victims. |

    China

    Project Name | Capacity Building For Migration Management in China (2006/120-244) |

    Location | Philippines |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 2499548,85 / € 1999639,08 |

    Funding Programme | AENEAS 2005 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | IOM is supported to contribute to the reduction of illegal migration from, into and through the PRC, including to the EU; to support the enhancement of the national capacity for migration management in the PRC; to contribute to building a sustainable and viable network of partnerships and cooperation in the area of migration between the administration of the PRC and EU MS and to increase mutual understanding and knowledge of respective approaches to migration and migration management between the PRC and the EU. |

    Project Name | MIGRAMACAO (2005/103671) |

    Location | Macao |

    Implementation period | January 2006 – December 2007 |

    Implementing Partner | Cabinet of Secretary for Security of the Macao Special Administrative Region |

    Budget/EC contribution | € 626.131 / € 500.904,80 |

    Funding Programme | AENEAS 2004 |

    Responsible DG | EuropeAid |

    Description | The aim of the MIGRAMACAU action is to ensure entities of Macao more effective management in all aspects of migration flows, including the prevention and combating of illegal migration and trafficking of human beings through the cooperation with regional countries and the coordination with the EC. |

    Philippines

    Project Name | Philippines Border Management Project (2005/113-343) |

    Location | Philippines |

    Implementation period | January 2006 – January 2009 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 5.145.000 / € 4.900.000 |

    Funding Programme | ALA |

    Responsible DG | DEL Manila |

    Description | This project contributes to the efforts of the Government of the Philippines towards a more professional migration and border management in line with international norms and protocols. |

    Project Name | “The Opportunity Card” (2003/HLWG/031) |

    Location | Philippines |

    Implementation period | June 2004 – December 2005 |

    Implementing Partner | Opportunity International |

    Budget/EC contribution | € 701.417,11 / € 530.055,00 |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | The project led by Opportunity International UK (an international network of microfinance organisations) aims to provide a remittance product for overseas Filipino workers to remit monies back to the Philippines. The product provides a secure and economically competitive means for remittances to be made and uses the HSBC (bank) Money transfer product which takes the form of a cash card to be held by the recipients of the remittance. The initial target is of 15,000 new cards. The aim was thus to increase the amount of remittances as a tool to alleviate poverty by making them more accessible, cost and time-effective and safe. |

    Sri Lanka

    Project Name | Possible Establishment of an Information Exchange System Field-Based Country of Origin Information System With Regard to Sri Lanka (2001/HLWG/122) |

    Location | Sri Lanka |

    Implementation period | January 2002 – April 2005 |

    Implementing Partner | ICMPD |

    Budget/EC contribution | € 1.079.663,55; EU grant: € 863.731,00 |

    Funding Programme | HLWG – B7-667 |

    Responsible DG | JLS |

    Description | The purpose of this project was to provide country of origin information to interested Governments when dealing with pre-departure return planning of Sri Lankan nationals and therefore facilitating a more successful integration of Sri Lankan national returnees. |

    Project Name | Capacity Building in Migration Management and Sustainable Return and Reintegration in Sri Lanka (2001/HLWG/130, 2002/HLWG/002, 2003/HLWG/060, 2005/103522) |

    Location | Sri Lanka |

    Implementation period | December 2001 – November 2007 |

    Implementing Partner | IOM |

    Budget/EC contribution | € 1.353.141 / € 1.082.513 (2001/HLWG/130) € 600.000 / € 507.713,70 (2002/HLWG/002) € 1.115.397,90 / € 892.318,32 (2003/HLWG/060) € 2.341.830 / € 1.873.464 (2005/103522) |

    Funding Programme | HLWG and AENEAS |

    Responsible DG | JLS and EuropeAid |

    Description | The EC’s support to Sri Lanka focuses at strengthening the capacity of Sri Lanka to manage migration, enhance regular migration, support assisted voluntary return and reintegration and foster economic relations and exchange of experience between Sri Lankan migrants and their home country. In addition, the four projects strived to build the capacity of the Sri Lankan government to reduce irregular migration into and through Sri Lanka, and a wide range of training activities were conducted, both within Sri Lanka as is the EU. |

    Annex III: Overview of the migratory situation and flows from and in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU and statistics

    The latest available data indicates that around 5.5 million migrants from countries in the Eastern and South-Eastern regions are residing legally in the EU, which represents nearly 30% of all resident third-country nationals. The most important countries of origin are Turkey, Serbia, Montenegro, Albania and Ukraine.

    In terms of illegal immigration , and in comparison to migration from Africa, migration from the Eastern and South-Eastern regions is different in nature: the flows are more constant (there is no specific seasonal cycle), more diffuse (given the multiplicity of possible entry points and the fact that an important share of illegal immigration is due to persons who enter the EU legally but overstay their visa) and more under the control of networks connected with organised crime and involved in multiform criminal businesses.

    As regards numbers, a rough analysis suggests that migration flows to the EU originating in neighbouring countries reached its peak at the end of the 1990s and that this is now stabilising if not slightly declining; this is a trend that is likely to continue due to economic growth and increased political stability. At the same time there is evidence that migrants from Asia are seeking new routes into the EU via Africa, the Mediterranean and the Atlantic. It is predicted that flows from Asia will increase.

    While illegal immigration negatively impacts on the EU, countries of origin are also significantly affected by migration. Whilst in some cases, attracting migrant labour is an important concern for the EU given the sharp decline in population, for countries of origin difficult economic situations can generate high levels of emigration among people of working age, people who may then however remit important earnings to their country of origin.

    Assessing the scale and nature of migratory flows from, through or to the countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU is a difficult task which must take into account the changes in the EU's external borders: following enlargement of the Union to include Bulgaria and Romania, the EU now has more extended external borders with Serbia, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Ukraine and Turkey; a new external border with Moldova; and an additional external sea border at the Black Sea which brings the countries of the Southern Caucasus closer. Land borders are also due to change as soon as the newer Member States join the Schengen area. As the borders of the EU shift, migratory routes also shift, displacing existing routes or adding new ones. New routes also appear when certain routes are closed off following increased action by enforcement agencies charged with tackling illegal immigration and organised crime. In addition, in recent years migratory flows have increasingly diversified and new migratory flows are emerging alongside traditional and relatively long-standing ones. In this context, migration is more difficult to manage and Member States increasingly turn to the EU to seek solutions via cross-border dialogue and cooperation with and within the partner regions.

    Regarding asylum, according to UNHCR, seven of the ten main countries of origin of asylum-seekers in the EU in 2004 were countries in the Eastern and South-Eastern regions neighbouring the EU, namely in the Western Balkans, the Middle East and Asia. This is compared to three countries in sub-Saharan Africa. Capacity to ensure proper asylum processing in many countries of these regions is weak. Even when refugees staying in the region enjoy legal security, the poor social and economic climate is a barrier to integration.

    TABLE 1: Nationals of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU and of Asiatic countries registered by EU-25

    As Legally residing (2004) | As Apprehended illegal migrants (2005) | As receivers of a visa (2005) | As asylum seekers (2005) |

    From South Caucasus | 93,504 | 6,903 | 78,774 | 12,896 |

    From Eastern Europe | 536,658 | 41,211 | 2,039,952 | 9,322 |

    From Western Balkans | 2,502,906 | 83,173 | 838,174 | 25,890 |

    From Turkey | 2,456,186 | 9,749 | 532,177 | 10,746 |

    From Russian Federation | 485,053 | 13,844 | 2,833,392 | 18,143 |

    TOTAL | 6,074,307 | 154,880 | 6,322,469 | 76,997 |

    From Asiatic countries[12] | 2,002,589 | 58,518 | 1,447,382 | 62,975 |

    TOTAL all groups above | 8,079,154 | 213,398 | 7,769,851 | 139,972 |

    TABLE 2: Number of illegal migrants apprehended by law enforcement agencies of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU

    Year 2004 | Year 2005 |

    In South Caucasus | 3,123 | 3,029 |

    In Eastern Europe | 10,104 | 13,748 |

    In Western Balkans | 6,919 | 8,234 |

    In Turkey | 61,228 | 57,428 |

    TOTAL | 81,374 | 82,439 |

    Notes: Figures are Commission estimates based on the apprehension reports by ICMPD and other national sources Apprehended own nationals are in some cases included.

    Data from Turkey includes apprehensions within the country. Source: ICMPD: 2005 Yearbook. Vienna 2006.

    South Caucasus: no data was available for Armenia.

    Western Balkans: For Albania for 2004 no data was available.

    Western NIS: For Belarus only the number of apprehended illegal migrants by MOI was available. For Moldova only the number of deported persons was available.

    TABLE 3: Number of asylum seekers registered in Eastern and South Eastern countries neighbouring the EU- Year 2004

    Total asylum seekers |

    South Caucasus | 1,431 |

    Eastern Europe | 2,189 |

    Western Balkans | 586 |

    Turkey | 3,908 |

    TOTAL | 8,114 |

    Source: UNHCR Statistical yearbook 2004

    TABLE 4: Stock of third country nationals from Eastern countries legally residing in the EU27

    Nationals of Eastern and South -Eastern countries neighbouring the EU, including Russian Federation

    Turkey | 2456186 |

    Serbia-Montenegro | 839247 |

    Albania | 778748 |

    Russian Federation | 485053 |

    Ukraine | 451283 |

    Bosnia and Herzegovina | 352449 |

    Croatia | 338307 |

    Former Yugoslav Republic of Macedonia | 194155 |

    Moldova | 82011 |

    Armenia | 59381 |

    Georgia | 31166 |

    Azerbaijan | 2957 |

    Belarus | 3364 |

    TOTAL | 6074307 |

    Nationals of Asiatic countries of transit and origin

    China | 405546 |

    India | 326592 |

    Iraq | 186505 |

    Pakistan | 170734 |

    Sri Lanka | 149329 |

    Islamic Republic of Iran | 131932 |

    Vietnam | 126862 |

    Indonesia | 124088 |

    Bangladesh | 113464 |

    Afghanistan | 92119 |

    Lebanon | 74227 |

    Syria | 54704 |

    Jordan | 17290 |

    Uzbekistan | 10313 |

    Kirgizstan | 9759 |

    Kazakhstan | 6257 |

    Turkmenistan | 1755 |

    Tajikistan | 1113 |

    TOTAL nationals from Asiatic countries | 2002589 |

    [pic]

    TABLE 5: Visa data

    Group 1 |

    Russia | 2833392 |

    Ukraine | 1348162 |

    Belarus | 629849 |

    Serbia and Montenegro | 541244 |

    Turkey | 532177 |

    Albania | 136569 |

    Bosnia and Herezegovina | 128750 |

    Moldova | 61941 |

    Georgia | 40322 |

    Armenia | 21911 |

    Croatia | 17545 |

    Azerbaijan | 16541 |

    Former Yugoslav Republic of Macedonia | 14066 |

    Total group 1 | 6322469 |

    Group 2 |

    China | 592644 |

    India | 292861 |

    Iran | 104898 |

    Kazakhstan | 104166 |

    Lebanon | 74299 |

    Indonesia | 67931 |

    Pakistan | 40243 |

    Syria | 37708 |

    Vietnam | 35372 |

    Jordan | 31449 |

    Sri Lanka | 16984 |

    Uzbekistan | 12232 |

    Bangladesh | 11808 |

    Kyrgizstan | 8930 |

    Iraq | 6563 |

    Turkmenistan | 4033 |

    Afghanistan | 3526 |

    Tajikistan | 1735 |

    TOTAL group 2 | 1447382 |

    TOTAL group 1 + group 2 | 7769851 |

    TOTAL visas issued worldwide | 11709251 |

    Percentage of visas issued in countries group 1 | 54% |

    Percentage of visas issued in countries group 2 | 12,30% |

    NB. Transit A visas not included. Data is for the year 2005.

    Source: Visa data collection managed by Council secretariat and Commission

    TABLE 6: Apprehended illegal aliens in EU25, 2004-2005 |

    Group 1 | Nationals of Eastern and South-Eastern countries neighbouring the EU including Russian Federation |

    Country | 2004 | 2005 |

    Albania | 36965 | 52388 |

    Ukraine | 29156 | 26791 |

    Russia | 17276 | 13844 |

    Serbia Montenegro | 6988 | 13058 |

    Moldova | 10710 | 11444 |

    Turkey | 9775 | 9749 |

    Georgia | 5627 | 4009 |

    Former Yugoslav Republic of Macedonia | 3532 | 3518 |

    Belarus | 2911 | 2976 |

    Bosnia | 2663 | 2483 |

    Armenia | 2142 | 1938 |

    Croatia | 1110 | 1151 |

    Azerbaijan | 1417 | 956 |

    Total group 1 | 134,597 | 154,880 |

    Group 2 | Nationals of Asiatic countries of origin and transit |

    Country | 2004 | 2005 |

    Iraq | 6861 | 14242 |

    China | 10715 | 10894 |

    India | 9168 | 9905 |

    Pakistan | 5151 | 6724 |

    Iran | 2858 | 4640 |

    Bangladesh | 3223 | 3551 |

    Vietnam | 2325 | 2338 |

    Syria | 1526 | 1728 |

    Afghanistan | 724 | 909 |

    Lebanon | 736 | 803 |

    Sri Lanka | 1101 | 745 |

    Uzbekistan | 517 | 642 |

    Kazakhstan | 616 | 587 |

    Kirgyzstan | 301 | 350 |

    Jordan | 161 | 212 |

    Indonesia | 147 | 114 |

    Tajikistan | 109 | 100 |

    Turkmenistan | 73 | 34 |

    Total group 2 | 46312 | 58518 |

    TOTAL groups 1 & 2 | 180,909 | 213,398 |

    Total apprehended illegals in all countries in EU25 | 390123 | 423378 |

    % from 2 above groups on global total | 46.37% | 50,40% |

    Source: Eurostat

    NB – Order in the list follows 2005 ranking.

    Missing data: Ireland, Luxembourg, UK

    TABLE 7: Asylum applications and positive decisions in EU25, 2004-2005 |

    Asylum applications and positive decisions in EU25, 2004-2005 |

    Source: Eurostat |

    Group 1 |

    2004 | 2005 |

    Country | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions |

    Serbia Montenegro | 17432 | 1866 | 10,70 | 19475 | 1978 | 10,16 |

    Russia | 26373 | 7446 | 28,23 | 18143 | 8386 | 46,22 |

    Turkey | 13547 | 1611 | 11,89 | 10746 | 1453 | 13,52 |

    Georgia | 7452 | 189 | 2,54 | 6330 | 153 | 2,42 |

    Moldova | 5229 | 90 | 1,72 | 4506 | 75 | 1,66 |

    Armenia | 3682 | 193 | 5,24 | 3793 | 427 | 1,26 |

    Bosnia | 3955 | 1134 | 28,67 | 3183 | 875 | 27,49 |

    Ukraine | 4569 | 138 | 3,02 | 3077 | 118 | 3,83 |

    Azerbaijan | 3630 | 362 | 9,97 | 2773 | 714 | 25,75 |

    Belarus | 1931 | 165 | 8,54 | 1739 | 216 | 12,42 |

    FYR of Macedonia | 2000 | 38 | 1,90 | 1578 | 68 | 4,31 |

    Albania | 1882 | 214 | 11,37 | 1378 | 120 | 8,71 |

    Croatia | 456 | 17 | 3,73 | 276 | 26 | 9,42 |

    Total group 1 | 92138 | 13463 | 14,61 | 76997 | 14609 | 18,97 |

    2004 | 2005 |

    Country | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions | Applications | Positive decisions | Ratio % between applications and positive decisions |

    Iraq | 7910 | 2705 | 34,20 | 10805 | 4260 | 39,43 |

    China | 11445 | 305 | 2,66 | 7765 | 345 | 4,44 |

    Iran | 8760 | 1560 | 17,81 | 7485 | 1920 | 25,65 |

    Pakistan | 8940 | 360 | 4,03 | 6810 | 440 | 6,46 |

    Afghanistan | 7135 | 2610 | 36,58 | 6765 | 2420 | 35,77 |

    India | 9710 | 35 | 0,36 | 5795 | 45 | 0,78 |

    Bangladesh | 5535 | 340 | 6,14 | 4220 | 225 | 5,33 |

    Sri Lanka | 3600 | 480 | 13,33 | 3890 | 275 | 7,07 |

    Syria | 2910 | 440 | 15,12 | 3695 | 730 | 19,76 |

    Vietnam | 3340 | 285 | 8,53 | 2400 | 180 | 7,50 |

    Lebanon | 1200 | 45 | 3,75 | 1320 | 130 | 9,85 |

    Uzbekistan | 590 | 100 | 16,95 | 725 | 180 | 24,83 |

    Kazakhstan | 590 | 85 | 14,41 | 435 | 85 | 19,54 |

    Kirgyzstan | 510 | 45 | 8,82 | 390 | 90 | 23,08 |

    Jordan | 230 | 15 | 6,52 | 255 | 25 | 9,80 |

    Tajikistan | 130 | 25 | 19,23 | 95 | 10 | 10,53 |

    Indonesia | 75 | 5 | 6,67 | 70 | 0 | 0,00 |

    Turkmenistan | 115 | 30 | 26,09 | 55 | 15 | 27,27 |

    Total Group 2 | 72725 | 9470 | 13,02 | 62975 | 11375 | 18,06 |

    2004 | 2005 |

    Applications | Positive decisions | % Positive decisions | Applications | Positive decisions | % Positive decisions |

    TOTAL all groups | 164863 | 22933 | 13,91 | 139972 | 25984 | 18,56 |

    Total asylum applications/decisions from all countries in EU25 | 282480 | 62986 | 237840 | 73068 |

    Percentage from 2 above groups on global total | 58,36% | 36,40% | 58,85% | 35,56% |

    N.B. Order on the list follows order of importance of applications in 2005 |

    The ratio between applications and positive decisions is not a recognition rate |

    Remarks: |

    Data rounded up to the nearest 5. |

    2004 - no applications data disaggregated by citizenship available for IT |

    2004 - no decisions data available for IT |

    2004, 2005 - no decisions data available for LU |

    [1] Grindžiama Komisijos komunikatu „Visuotinis požiūris į migraciją po vienerių metų: visapusės Europos migracijos politikos link“, 2006 m. lapkričio mėn., COM(2006) 735.

    [2] Kaip apibrėžta JT Saugumo Tarybos rezoliucijoje Nr. 1244.

    [3] Su Baltarusija dialogas turėtų būti vedamas atsižvelgiant į ES ir Baltarusijos santykiams taikomus bendravimo su valdžios institucijomis apribojimus ir laikantis regioninės programos.

    [4] Turkija šalimi kandidate oficialiai pripažinta 1999 m. gruodžio mėn. Derybos dėl narystės pradėtos 2005 m. spalio 3 d. Kroatija taip pat yra šalis kandidatė, kuri veda derybas dėl narystės ES. Buvusiajai Jugoslavijos Respublikai Makedonijai šalies kandidatės statusas suteiktas 2005 m. gruodžio mėn., tačiau ji dar nėra pradėjusi derybų dėl narystės.

    [5] Šiuo metu galioja SAS su Kroatija ir Buvusiąja Jugoslavijos Respublika Makedonija, tuo tarpu SAS su Albanija pasirašytas, tačiau neratifikuotas, SAS su Juodkalnija yra parafuotas, derybos su Bosnija ir Hercegovina dėl SAS baigtos, o derybos su Serbija dėl SAS šiuo metu sustabdytos.

    [6] EB readmisijos susitarimas su Albanija galioja nuo 2006 m. gegužės mėn.; readmisijos susitarimai su Bosnija ir Hercegovina, Serbija, Buvusiąja Jugoslavijos Respublika Makedonija ir Juodkalnija yra parafuoti ir tikimasi, kad jie įsigalios iki 2007 m. pabaigos.

    [7] Su Baltarusija nesudarytas Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimas, be to, atsižvelgiant į Tarybos išvadas, ES santykiams su Baltarusija taikoma dvikryptė (mintį tavo pasiūlymas perteikia, nors Taryba rašo „dvejopa“) politika, pagal kurią ribojami ryšiai ministrų lygmeniu, bet tuo pat metu teikiama EB parama, skirta demokratizacijai ir gyventojų poreikiams.

    [8] 2002 m. su Iranu buvo pradėtos derybos dėl Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo. Dėl Irano branduolinio projekto krizės po 2005 m. liepos mėn. nebuvo galima surengti kito derybų etapo. Tikimasi, kad atsiradus galimybei atnaujinti derybas dėl Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo, ES ir Irano Islamo Respublika nuspręs, jog joms abiem būtų naudinga į susitarimą įtraukti konkrečias dialogą ir bendradarbiavimą migracijos klausimais reglamentuojančias nuostatas.

    [9] 2006 m. lapkričio mėn. Komisija pradėjo derybas su Iraku dėl Prekybos ir partnerystės susitarimo. Dialogo su Iraku migracijos, vizų ir prieglobsčio klausimais sėkmė labai priklausys nuo saugumo padėties Irake, taip pat nuo to, kiek padidės Irako administracijos gebėjimai.

    [10] COM(2001) 469, 2001 9 4.

    [11] Projects which started before the separation of Serbia and Montenegro and which now cover both countries can be found under Serbia.

    [12] 'Asiatic countries' includes here: Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, China, India, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, Indonesia, Vietnam, Iran, Iraq and Afghanistan, Lebanon, Syria and Jordan.

    Top