EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0067

Komisijos komunikatas Europos parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui - Politikos pasiekimai 2006 m.

/* KOM/2007/0067 galutinis */

52007DC0067

Komisijos komunikatas Europos parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui - Politikos pasiekimai 2006 m. /* KOM/2007/0067 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 28.2.2007

KOM(2007) 67 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Politikos pasiekimai 2006 m.

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Politikos pasiekimai 2006 m.

1. SėKMINGOS EUROPOS LINK – REZULTATų PATEIKIMO METAI

2006 m. Komisija perėjo į naują tikslų, kuriuos nusistatė savo kadencijos pradžioje, įgyvendinimo etapą. Gegužės 10 d. Komisija pasiūlė ambicingą veiksmų programą, kurioje nurodė ne vieną konkrečią priemonę, duosiančią naudos Europos piliečiams – sėkmingai veikiančios Europos programą . Programa paremta „dviejų juostų kelio“ požiūriu – parodyti Europos Sąjungos gebėjimą veikti tuo pačiu metu sprendžiant institucinius ir konstitucinius klausimus.

2006 m. birželio mėn. Europos Vadovų Taryboje ES valstybių ir vyriausybių vadovai susitarė laikytis „dviejų juostų kelio“ požiūrio ir pasiekė bendrą sutarimą dėl tolesnio institucijų reformos proceso darbotvarkės, taip pat dėl politinės deklaracijos, kurią 2007 m. kovo 25 d. valstybės narės, Europos Parlamentas ir Komisija turi priimti Berlyne pažymint 50-ąsias Romos sutarčių metines.

Piliečiai nori, kad Europos Sąjunga įgyvendintų politiką, kuri svarbi jų kasdieniniam gyvenimui. Todėl ES tvaraus vystymosi strategija ir Lisabonos strategija ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui yra svarbiausi Komisijos prioritetai, kuriais siekiama užtikrinti klestinčią, sąžiningą ir aplinką tausojančią Europos ateitį. 2005 m. paskelbus atnaujintą Lisabonos strategiją, 2006 m. dėmesys sutelktas į jos įgyvendinimą. Naujoji valstybių narių ir Komisijos partnerystė pradėjo duoti rezultatų ir padėjo pagerinti ekonominės veiklos rezultatus visoje Europoje.

Svarbus pirmojo pusmečio įvykis – gegužės mėn. baigtos derybos su Europos Parlamentu ir Taryba dėl Europos Sąjungos finansinės programos 2007–2013 m. Pasiekus šį susitarimą, Komisija pateikė daugiau negu 30 atnaujintų pasiūlymų paketą, kad nuo 2007 m. sausio 1 d. būtų galima įgyvendinti naujos kartos finansavimo programas. Be to, lapkričio mėn. Taryba ir Parlamentas pasiekė galutinį susitarimą reformuoti ES biudžeto valdymą ir supaprastinti galimybes pasinaudoti ES finansavimu. Naujos taisyklės padės padidinti pagal 2007–2013 m. daugiametę finansinę programą įgyvendinamų ES programų rezultatyvumą.

Kiek tai susiję su politikos rezultatais , Komisija dėmesį sutelkė į savo 2006 m. darbo programos įgyvendinimą, per metus pateikdama 74 pagrindinius darbo programoje numatytus pasiūlymus ir vieną papildomą pasiūlymą 2007 m. pradžioje – taip įgyvendinimo lygis pasiekė beveik 90 %. Tai parodo, kad strateginio planavimo ir programavimo ciklas, kai dėmesys skiriamas apibrėžtam prioritetų skaičiui, dabar iš pagrindų įtvirtintas Komisijos darbe. Tačiau tai netrukdė Komisijai reaguoti į sparčiai besikeičiančią politikos darbotvarkę, kurioje metų pradžioje nenumatytus veiksmus reikia greitai įgyvendinti atsižvelgiant į neatidėliotinus poreikius, pavyzdžiui, Libano krizę.

2005 m. pradėjus įgyvendinti Europos skaidrumo iniciatyvą , 2006 m. pateikta žalioji knyga paskatino plataus masto visuomenės diskusijas apie tai, kaip padidinti ES institucijų atvirumą ir prieinamumą . Be to, Komisija sukūrė interneto portalą, kuriame „vieno langelio“ principu galima gauti informacijos apie jos tiesiogiai valdomų programų pagalbos gavėjus ir kuriame pateikiamos nuorodos į tas valstybes nares, kurios jau pateikė informacijos apie pagal pasidalijamojo valdymo principą vykdomų programų galutinius pagalbos žemės ūkio išlaidoms gavėjus. Komisija ir toliau plėtojo santykius su nacionaliniais parlamentais , tiesiogiai jiems siųsdama visus savo naujus pasiūlymus ir konsultacinius dokumentus bei ragindama juos pateikti savo pastabas – tokiu būdu siekdama pagerinti politikos formavimo procesą.

Komisija nusprendė, kad komunikacija turi tapti svarbiausiu Europos Sąjungos įsipareigojimu, baltojoje knygoje pasiūlydama ją padaryti visateise ES politika: paslauga piliečiams ir demokratijos priemone. Iki 2006 m. rugsėjo mėn. sėkmingai vyko viešosios konsultacijos dėl baltosios knygos, kurias papildė keturių suinteresuotųjų šalių forumai konkrečiomis temomis.

Įgyvendindama D planą (demokratija, dialogas ir diskusijos) [1], kuris paskelbtas 2005 m. spalio mėn. ir 2006 m. lapkričio mėn.[2] papildytas, Komisija surengė įvairių susitikimų ir vykdė įvairaus pobūdžio veiklą valstybėse narėse, siekdama tikrų diskusijų su Europos piliečiais bei nustatyti, kokiais būdais piliečiams rūpimi klausimai pasiektų Europos sprendimų priėmėjus.

Pagrindinis veiksnys, priartinąs Europos Sąjungą prie jos piliečių, yra jos daugiakalbystės politika, užtikrinanti kultūrų ir kalbų įvairovę bei teisę su ES institucijomis bendrauti bet kuria iš jos oficialiųjų kalbų. 2006 m. Komisija ėmėsi priemonių, kad 2007 m. sausio 1 d. būtų įvestos trys naujos oficialios kalbos (bulgarų, rumunų ir airių).

2. GEROVė

Lisabonos strategija ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui

2006 m. buvo gausūs veiklos, susijusios su ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategija. 2006 m. pradžioje Komisija paragino valstybes nares „judėti sparčiau“, o šių metų metinėje pažangos ataskaitoje parodoma, kad realios pažangos pasiekta. Per metus pastebimai paspartėjo darbas politikos veiksmus paverčiant realiais rezultatais, gerinant sąlygas įmonėms, kad šios investuotų, ir būtų kuriamos darbo vietos. Vis daugėja įrodymų, kad praeityje vykdytos reformos pradeda duoti kiekybinės naudos, ir patvirtinimų, kad visiškas Lisabonos strategijos įgyvendinimas sudaro galimybę gauti didelės naudos darbo vietų ir ekonomikos augimo požiūriais.

2006 m. Komisija pasiūlė tvirtai įsipareigoti stiprinti reformas keturiose prioritetinių veiksmų srityse : žinios (švietimas, moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra bei naujovės); verslo, ypač MVĮ, potencialo panaudojimas; žmonių, ypač jaunimo (pagal Europos jaunimo paktą) ir pagyvenusių darbuotojų integravimas į darbo rinką; bei energetika. Dėl šių įsipareigojimų kovo mėn. Europos Vadovų Taryboje susitarė valstybių ir vyriausybių vadovai. 2006 m. akivaizdžiai keitėsi nacionaliniai įsipareigojimai įgyvendinti Lisabonos strategiją , ypač Europos Vadovų Tarybos prioritetais įvardytose keturiose srityse. Valstybės narės vis dažniau keičiasi patirtimi ir geromis idėjomis. Nors visur pasiekta pažangos, išlieka didelių valstybių narių reformų skirtumų apimties ir spartumo prasme.

Pasiekta nemažai pažangos Europos lygmeniu įgyvendinant reformas pagal Bendrijos Lisabonos programą (BLP). Iki šiol Komisija įvykdė daugiau negu 75 % visų BLP paskelbtų priemonių. Sanglaudos politika įsitvirtino kaip pagrindinė finansinė Europos priemonė praktiškai siekiant ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo . Tikimasi, kad vykdant nacionalines strategines orientacines pagrindų programas, dėl kurių deramasi su valstybėmis narėmis, „numatytos“ struktūrinių fondų investicijos ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui sieks iki 200 mlrd. EUR . Kitos Bendrijos priemonės, pavyzdžiui, kaimo plėtros politika, taip pat skirtos padėti įgyvendinti ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategiją. Apskritai pradeda aiškėti, kad naujoji partnerystė ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui tampa ekonomikos reformos Europoje varikliu.

Naujovės

Reaguodama į 2006 m. pavasario Europos Vadovų Tarybos raginimą, Komisija pateikė įvairialypę naujovių strategiją , kurioje pabrėžiama, kaip pereiti į praktiškesnį Europos naujovių politikos įgyvendinimo etapą. Šią programą parėmė Europos vadovai neoficialiame aukščiausiojo lygio susitikime Lahtyje, Suomija, 2006 m. spalio 20 d .

Pagrindinis metų įvykis – Taryba ir Parlamentas priėmė Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros septintąją bendrąją programą (BP7) , o Taryba – Euratomo septintąją bendrąją branduolinių tyrimų ir mokymo veiklos programą. BP7 41 % padidins mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros išlaidas 2007–2013 m. (einamosiomis kainomis). Naujai įsteigta Europos mokslinių tyrimų taryba ES lygmeniu skirs lėšas pirmaujantiems mažai tirtų sričių moksliniams tyrimams. Tikimasi, kad pradėdama įgyvendinti pirmąsias Bendras technologijų iniciatyvas (BTI) – ilgalaikę viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę siekiant paremti Europos poziciją strateginėse technologijų srityse, 2007 m. ES pirmą kartą pradės taikyti naują pagrindinių technologinių mokslinių tyrimų finansavimo metodą.

Norint paremti naujoves, naujai priimta Konkurencingumo ir naujovių pagrindų programa (KIP) siekiama 60 % padidinti finansines priemones, kuriomis remiamas verslumas ir naujovės. Komunikate „ MVĮ augimo finansavimas “ pabrėžiami tolesni veiksmai, kuriais būtų didinamos galimybės gauti finansavimą, kuris iki 2013 m. ES galėtų patrigubinti rizikos kapitalo investicijas ankstyvuoju etapu. Komisija taip pat pateikė minčių, kaip mokestinės paskatos galėtų tapti svarbia politikos priemone, kurią valstybės narės gali naudoti skatindamos verslo vykdomus mokslinius tyrimus.

2006 m. pakloti pamatai Europos technologijos instituto (ETI) įsteigimui, kuris bus nauju kompetencijos centru naujovių, mokslinių tyrimų ir aukštojo mokslo srityse Europoje. Po plataus masto konsultacijų su valstybėmis narėmis ir suinteresuotosiomis šalimis, 2006 m. pabaigoje pateikti oficialūs pasiūlymai.

Dar vienas svarbus įvykis – baigtos derybos dėl ITER (Tarptautinio termobranduolinio eksperimentinio reaktoriaus), lapkričio mėn. septynioms šalims[3] pasirašant ITER susitarimą. ITER projektas, kuriuo siekiama parodyti branduolio sintezės kaip energijos šaltinio potencialą, bus didžiausio pasaulyje tokios rūšies mokslinio bendradarbiavimo pavyzdys, ir jame dalyvaus šalys, atstovaujančios daugiau negu pusei pasaulio gyventojų.

2006 m. sausio mėn. pasaulinė palydovinės navigacijos sistema Galileo sugavo pirmuosius bandomuosius signalus iš kosmoso. Siekiant kiek galima labiau panaudoti Galileo potencialą, žaliąja knyga pradėta diskusija apie tai, ką gali padaryti viešasis sektorius, norėdamas sukurti tinkamą palydovinės navigacijos taikmenų plėtros sistemą.

Bendroji rinka

Atlikdama plataus masto bendrosios rinkos peržiūrą , Komisija balandžio mėn. pradėjo konsultacijas dėl bendrosios rinkos politikos ateityje. Konsultacijos atskleidė, kad ES piliečiai, įmonės ir vyriausybės mano, jog bendroji rinka vaidina labai svarbų vaidmenį sprendžiant Europos esamas problemas, tačiau ją galima patobulinti, reikia aiškesnės jos vizijos, kad būtų galima spręsti naujas problemas. Konsultacijos papildys mintis, kaip patobulinti bendrosios rinkos politikos, kuri bus pateikta 2007 m., veikimą.

Vienas iš svarbiausių 2006 m. įvykių – Paslaugų direktyvos priėmimas. Paslaugų direktyva yra labai svarbi priemonė atskleidžiant visą Europos paslaugų sektoriaus potencialą ir padedant paslaugų srityje sukurti tikrą vidaus rinką. Palengvės įsisteigimo laisvė ir laisvė teikti tarpvalstybines paslaugas, o vartotojų, kurie naudojasi tokiomis paslaugomis, teisės bus sustiprintos nustačius bendrą nediskriminavimo sąlygą ir informavimo teises.

Dar vienas svarbus įvykis – Tarybos ir Europos Parlamento susitarimas dėl REACH reglamento (dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų), kuris įsigalios 2007 m. birželio mėn. REACH reglamentu numatoma išsami cheminių medžiagų gamybos, rinkodaros, importo ir naudojimo reforma. Ja bus pagerinta sveikata ir aplinka, tuo pačiu užtikrinant naujoves ir konkurencingumą.

Nauju direktyvos projektu, kuriuo siūloma iki 2009 m. visiškai atverti pašto paslaugų rinką, bus žengtas dar vienas žingsnis atskleidžiant visą svarbaus ES ekonomikos sektoriaus potencialą. Pasiūlymas turėtų tiesioginį poveikį konkurencijos, vartotojų pasirinkimo ir tvaraus užimtumo skatinimui, tuo pačiu išsaugant aukštos kokybės universaliąsias paslaugas.

Finansinių paslaugų sektoriuje pasiūlytas svarbus teisės akto projektas, kuriame nustatomi aiškūs kriterijai valstybių narių priežiūros institucijoms, kaip vertinti finansų įstaigų susijungimus ir įsigijimus . Baltojoje knygoje dėl investicinių fondų nurodoma, ką būtų galima patobulinti, kad naudos gautų ir investuotojai, ir pramonė, sutelkiant dėmesį į ekonominį efektyvumą ir informacijos atskleidimą. Komunikate dėl indėlių garantijų siūloma ne viena savireguliavimo priemonė bankams siekiant apsaugoti vartotojus banko veiklos nesėkmės atveju. Komisija taip pat parėmė savireguliavimo iniciatyvą vertybinių popierių atveju siekiant sukurti elgesio kodeksą, kuris leistų veiksmingą tarpvalstybinę tarpuskaitą ir atsiskaitymus .

Priėmus gaires, kuriose paaiškinama, kaip gynybos sutartys sudaromos pagal ES taisykles, pirmi žingsniai žengti kuriant atviras ir sąžiningas viešųjų pirkimų gynybos srityje rinkas. Be to, pateikti pasiūlymai iš dalies pakeisti Peržiūros direktyvas ir tokiu būdu sustiprinti nepatenkintiems ekonominės veiklos vykdytojams skirtų peržiūros mechanizmų veiksmingumą dėl viešiesiems pirkimams taikomų procedūrų. Tai labiau skatintų įmones dalyvauti tarpvalstybiniuose konkursuose.

Per pastaruosius kelerius metus išaugęs mokesčių mokėtojų bylinėjimosi atvejų skaičius parodė, kad tarpvalstybiniam judėjimui ir investicijoms dar būdingos mokestinės kliūtys. Todėl Komisija pasiūlė suderintą ES požiūrį į nacionalines tiesioginio apmokestinimo sistemas . Konsultacijos prasidėjo su visomis susijusiomis šalimis norint nustatyti, kaip paspartinti kovą su sukčiavimu mokesčių srityje , o siekiant pagerinti nacionalinių sistemų bendradarbiavimą ir supaprastinti jų operacijas, pateiktos naujos kartos muitinės ir mokesčių programos . Netiesioginio apmokestinimo klausimu Komisija pasiūlė uždrausti kapitalo mokestį kapitalo pritraukimo atvejais ir taip paremti ES bendrovių vystymąsi.

Komisija toliau tvirtai ir nuosekliai taiko Bendrijos taisykles dėl kartelių, verslą ribojančių veiksmų, susijungimų ir valstybės pagalbos . Kovodama su karteliais ir piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi, Komisija skyrė daugiau negu 2 mlrd. EUR baudų. Persvarstytos baudų skyrimo gairės antimonopolinių pažeidimų atveju ir persvarstytas pranešimas apie baudos neskyrimą arba sumažinimą sustiprins Komisijos priemonių veiksmingumą ir suteiks aiškias gaires verslui. Naujai priimtos valstybės pagalbos gairės mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros bei naujovių, rizikos kapitalo ir de minimis pagalbos srityse – svarbi pažanga siekiant „mažiau, bet tikslingesnės pagalbos“. Be to, 2006 m. pabaigoje buvo priimtos naujos valstybės pagalbos taisyklės žemės ūkio srityje.

Energingai įgyvendinama „i2010 iniciatyva“, kuria skatinama taikyti informacinės visuomenės technologijas siekiant Lisabonos tikslų. Kad viešosios paslaugos būtų veiksmingesnės, pateiktas veiksmų planas, skirtas valstybių narių administracinių sistemų modernizavimui iki 2010 m. pasitelkus IT. Pradėtos konsultacijos dėl elektroninių ryšių reglamentavimo sistemos peržiūros. Telekomunikacijų sektoriuje plačiai palaikyta Komisijos iniciatyva sumažinti pernelyg dideli tarptinklinio ryšio mokesčiai už judrųjį ryšį – tai tiesioginė nauda piliečiams.

Švietimas ir mokymasis visą gyvenimą

Teisės aktų leidybos procese žengtas paskutinis žingsnis siekiant priimti Mokymosi visą gyvenimą programą 2007–2013 m. Pirmą kartą viena programa apims mokymosi galimybes nuo vaikystės iki senatvės. Sėkmingai tęsiamas esamų mokymosi visą gyvenimą programų įgyvendinimas, 2006 m. skirta 280 000 stipendijų.

Atsižvelgdama į 2005 m. spalio mėn. neoficialiame Europos Vadovų Tarybos susitikime Hampton Court pateiktą prašymą, Komisija išdėstė savo požiūrį į būdus, kaip modernizuoti Europos universitetus , kad jie taptų naujovių varikliais. Komisija taip pat priėmė Rekomendaciją dėl Europos kvalifikacijų sąrangos mokymuisi visą gyvenimą kūrimo , siekdama padėti valstybėms narėms, darbdaviams ir asmenims palyginti įvairių ES švietimo ir mokymo sistemų suteikiamas kvalifikacijas. Komisija taip pat pabrėžė pagrindinius klausimus: kaip iš tikrųjų Europos švietimo ir mokymo sistemose derinti veiksmingumą ir lygybę bei iš esmės prisidėti prie suaugusiųjų mokymo siekiant jų užimtumo, judumo ir socialinės integracijos. Taip pat susitarta dėl pasiūlytos Rekomendacijos dėl bendrųjų visą gyvenimą trunkančio mokymosi gebėjimų , kuria nustatoma Europos pagrindinių įgūdžių, teikiamų mokymosi visą gyvenimą metu, orientacinė priemonė, ir dėl Rekomendacijos, nustatančios Europos mobilumo kokybės chartiją .

Energetika ir transportas

Atsižvelgiant į 2005 m. spalio mėn. neoficialiame susitikime Hampton Court valstybių ir vyriausybių vadovų išsakytą raginimą, 2006 m. didžiausios pažangos pasiekta kuriant integruotą Europos energetikos politiką . Remdamasi kovo mėn. Komisijos pateikta žaliąja knyga, pavasario Europos Vadovų Taryba pateikė priemonių, kurių reikia imtis siekiant ES užtikrinti saugų, konkurencingą ir tvarų energijos tiekimą, sąrašą. Imdamasi tolesnių priemonių ir veikdama bendrai su Tarybos generaliniu sekretoriatu, Komisija pateikė dokumentą „Išorės politikos tikslas – tarnauti Europos energetikos interesams“. Komisija taip pat pateikė Energijos efektyvumo veiksmų planą , kuris yra pirmasis svarbus žingsnis rengiant priemonių, skirtų remti tausumą, saugumą ir konkurencingumą Europos energetikos sistemoje, paketą. 2006 m. atliktas didelis darbas rengiantis 2007 m. pradžioje pateikiamos Europos energetikos politikos strateginei peržiūrai .

Transporto srityje Komisija atnaujino savo 2001 m. transportui skirtą baltąją knygą ir pasiūlė papildomų priemonių tvariam judumui skatinti. Vienas iš šių naujų prioritetų yra susijęs su krovinių transporto grandinės logistika , kuriai skirtas komunikatas – tai pirmas žingsnis rengiant veiksmų planą. Komisija taip pat pateikė ne vieną priemonę, skirtą geležinkelių sektoriaus atgaivinimui paremti.

Nuo 2007 m. sausio 1 d. visos krovinių vežimo geležinkeliais paslaugos atvertos konkurencijai. Šis naujas etapas siekiant geležinkelių pramonės atgaivinimo turėtų tapti krovinių vežimo geležinkeliais persilaužimo tašku.

Euro zonos plėtra

2007 m. sausio 1 d. Slovėnija tapo pirmąja penktosios Europos Sąjungos plėtros bangos valstybe nare, kur prisijungė prie euro zonos. 2006 m. konvergencijos ataskaita parodė, kad kitos ES šalys, kurioms taikoma nukrypti leidžianti nuostata, daro pažangą siekdamos konvergencijos, tačiau nevienodu tempu. Reaguodama į Lietuvos prašymą, Komisija parengė specialią atskaitą, kurioje nurodoma, kad ši šalis turėtų išlaikyti savo esamą statusą. Šiam vertinimui pritarė Taryba.

3. SOLIDARUMAS

Socialinis solidarumas

Spalio mėn. Komisija priėmė komunikatą, kuriame nustatomos penkios konkrečios veiksmų sritys, siekiant padėti valstybėms narėms prisiderinti prie savo nacionalinių demografinių pokyčių . Tarp reikšmingų pasikeitimų – pateiktas komunikatas dėl visuotinės svarbos socialinių paslaugų, siekiant paaiškinti esamas Bendrijos nuostatas šioje srityje, bei pasiūlymas dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo ir po to sekęs jo sukūrimas – juo padedama Bendrijai remti šalutinio globalizacijos poveikio veikiamus darbuotojus.

2006 m. – Europos darbuotojų judumo metais – surengta 2 000 renginių visoje Europoje, siekiant padidinti žmonių informuotumą apie savo teises dirbti kitoje ES šalyje. Darbo teisės srityje Taryba pritarė Komisijos pasiūlymams remti deramą darbą tiek Europos Sąjungoje, tiek visame pasaulyje. Komisija konsultavosi su socialiniais parteriais, kaip suderinti šeimos gyvenimą ir profesinę veiklą ir kaip aktyviai integruoti į darbo rinką labiausiai nuo jos nutolusius žmones . Taip pat konsultuotasi su socialiniais partneriais dėl poreikio į Europos teisę įtraukti TDO darbo standartų jūroje konvenciją . Reaguojant į 2006 m. pavasario Europos Vadovų Tarybos raginimą, žaliąja knyga pradėtos diskusijos, kaip darbo teisė ES ir nacionaliniu lygmenimis galėtų padėti darbo rinkai tapti lankstesnei tuo pačiu užtikrinant kaip įmanoma didesnį darbuotojų saugumą ( lankstumo ir užimtumo garantijos ). Šio konsultacinio proceso rezultatai papildys lankstumo ir užimtumo garantijų iniciatyvas, kurias 2007 m. pateiks Komisija.

Toliau rengiamasi 2008 m. Europos kultūrų dialogo metams , taip pat baigiamas metams pažymėti skirto sprendimo priėmimo procesas. Taip pat baigtas teisės aktų leidybos procesas, susijęs su naujomis programomis kultūros, jaunimo ir aktyvaus pilietiškumo srityse .

Pagrindinės teisės ir civilinė teisena

Gruodžio mėn. pasiektas svarbus politinis susitarimas dėl pagrindinių teisių – reglamento, įsteigiančio Europos pagrindinių teisių agentūrą . Šios agentūros įsteigimas 2007 m. bus svarbus įvykis ES stengiantis paremti ir užtikrinti pagarbą pagrindinėms teisėms ES. Dar vienas svarbus darbas – pateikta iniciatyva, skirta remti ir saugoti vaiko teises Europos Sąjungos vidaus ir išorės politikoje.

Komisija sprendžia lyčių lygybės klausimą Europoje: pateiktos naujos Moterų ir vyrų lygybės gairės 2006–2010 m., steigiamas Europos lyčių lygybės institutas . Norėdama paremti Europos pilietybę, Komisija pasiūlė palengvinti ES piliečių rinkimų teisių įgyvendinimą jų gyvenamojoje valstybėje Europos rinkimų metu. Žaliojoje knygoje „Europos Sąjungos piliečio diplomatinė ir konsulinė apsauga trečiosiose šalyse“ siūlomi veiksmai, kaip piliečius informuoti veiksmingiau, analizuojama, kokia apsauga jiems turėtų būti suteikta, kaip patobulinti struktūras ir kokių išteklių reikia.

Civilinės teisenos srityje Komisija nurodė galimybes, kaip pagerinti piniginių reikalavimų vykdymą Europoje. Siūlomas reglamentas, kuriuo nustatomos taisyklės dėl taikytinos teisės bylose, susijusiose su santuoka , turėtų pagerinti padėtį augant ES išsiskiriančių tarptautinių porų skaičiui. Paskelbta su šiuo klausimu susijusi Žalioji knyga dėl teisės normų, reglamentuojančių sutuoktinių turto režimą, kuria pradėtas svarstymų procesas dėl galimų Bendrijos veiksmų. Galiausiai Žaliojoje knygoje dėl pilietinės visuomenės vaidmens narkotikų politikoje Europos Sąjungoje nagrinėjama, kokiu mastu politikos procese turi dalyvauti tie, kurie tiesiogiai paveikti narkotikų problemos.

Migracija

2005 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybai priėmus Bendrą požiūrį į migraciją, imtasi pirmų apčiuopiamų priemonių siekiant tikrosios Europos migracijos politikos. Pagrindiniai pasiekimai laikantis Bendrojo požiūrio: surengtos kelios bendros jūros operacijos Viduržemio jūroje ir Atlanto vandenyne; ES indėlis JT svarstant migracijos ir vystymosi klausimus; darbotvarkės su Afrikos šalimis nustatymas; bendradarbiavimo su Viduržemio jūros ir Afrikos šalimis stiprinimas; ir spartus Bendrijos paramos patvirtinimas toliau stiprinant migracijos valdymo gebėjimus Senegale ir Mauritanijoje, siekiant prisidėti prie geresnės migracijos jūra kontrolės.

Komisija sprendė nelegalios migracijos klausimą pasiūlydama kelias praktines priemones didėjančio migracijos daromo spaudimo problemai spręsti ties ES išorės sienomis. Atsižvelgdama į nelegalių migrantų antplūdį ties Europos Sąjungos pietinėmis sienomis, Komisija pasiūlė integruotą modelį, skirtą gerinti ES gebėjimus valdyti išorės jūrų sienas . Komisija taip pat pasiūlė, kaip spartinti dialogą ir bendradarbiavimą su Afrika migracijos klausimais .

Europos sanglauda

Liepos mėn. baigtos derybos dėl Sanglaudos politikos 2007–2013 m. reglamentavimo paketo . Spalio mėn. valstybių narių patvirtintose Bendrijos strateginėse gairėse nustatyti būsimų investicijų, ypač į mokslinius tyrimus, naujoves, žinių ekonomiką ir žmogiškąjį kapitalą, prioritetai. Kartu su valstybės narės asignavimais Bendrijos ištekliams ir pagal prioritetinį tikslą, sukurtas pagrindas deryboms dėl valstybių narių ir regionų teikiamų 450 veiklos programų.

Aplinkos apsauga, klimato kaita ir tvarus išteklių valdymas

Birželio mėn. Europos Vadovų Taryba atnaujino savo tvirtus įsipareigojimus siekti tvaraus vystymosi, priimdama atnaujintą ES tvaraus vystymosi strategiją išsiplėtusiai Europai. 2006 m. priėmusi temines strategijas dėl miesto aplinkos, dirvožemio apsaugos ir pesticidų , šiuo metu Komisija priėmė septynias temines strategijas (dėl oro, dirvožemio, atliekų, gamtinių išteklių, pesticidų, aplinkos ir jūrų aplinkos), kurios sudaro 6-osios EB aplinkosaugos veiksmų programos pagrindą. Taip pat pateikta Bendrijos strategija skatinant tvarią biokuro iš žemės ūkio išteklių gamybą ir Bendrijos planas dėl bioįvairovės nykimo ES sustabdymo iki 2010 m.

2006 m. svarbiu politinės darbotvarkės klausimu išliko klimato kaita . Per metus įsitikinta, kad ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo leidimų prekybos sistema yra patvari priemonė esant neramumams rinkoje. Komunikate pateikta darbotvarkė dėl išplečiamo sistemos taikymo naujiems sektoriams ir dujoms. Taip pat pateikta teisės aktų siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą civilinėje aviacijoje taikant ES leidimų prekybos sistemą. Patikrinti ir patvirtinti valstybių narių nacionalinius leidžiamo dujų išmetimo paskirstymo planus per antrąjį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo leidimų prekybos laikotarpį (2008–2012 m.) buvo pagrindinis 2006 m. uždavinys.

Tarptautiniu lygmeniu Komisija vaidino lyderės vaidmenį 12-oje Klimato kaitos konvencijos šalių konferencijoje ir Kioto protokolo šalių susitikime (Nairobis, 2006 m. lapkričio mėn.). Pažangos pasiekta keliais klausimais, taip pat dėl Specialaus klimato kaitos fondo; nustatyta, kaip susitarti dėl būtinybės prisiimti dujų išmetimo mažinimo įsipareigojimus po 2012 m.

Paskelbus Žaliąją knygą „Link Europos Sąjungos būsimos jūrų politikos “, pradėta viena didžiausių konsultacijų ES istorijoje. Siekiama sužinoti piliečių nuomonę apie tai, kaip turi būti sprendžiami su vandenynais ir jūromis susiję klausimai, norint tvarios pusiausvyros, kai atsižvelgiama į ekonomines, socialines ir aplinkos dimensijas.

Bendros žuvininkystės politikos srityje Taryba patvirtino pirmąją išsamią žuvininkystės išsaugojimo programą Viduržemio jūrai ir Komisijos pasiūlymą šiuolaikinėmis technologijomis stiprinti kontrolę ir vykdymą. Komisija taip pat užsitikrino, kad bus atnaujinti svarbūs žuvininkystės partnerystės susitarimai su trečiosiomis šalimis, pvz., Grenlandija ir Mauritanija.

Kiek tai susiję su bendra žemės ūkio politika (BŽŪP) , Komisija pasiūlė bendro vyno rinkos organizavimo reformą, kad šiame sektoriuje padidėtų konkurencija. Gruodžio mėn. pasiektas ES žemės ūkio ministrų susitarimas dėl pagalbos schemos bananų augintojams visapusės reformos. Reformų proceso pažangos pasiekta rengiant pasiūlymą dėl labiau į rinką orientuoto politikos vaisių ir daržovių sektoriuje, kuris pateiktas 2007 m. pradžioje. 2006 m. vasario mėn. Taryba priėmė sprendimą dėl kaimo plėtros Bendrijos strateginių gairių (2007–2013 m.), kuriuo siekiama Geteborgo susitikime nustatytų tvarumo tikslų ir prisidėti prie atnaujintos Lisabonos strategijos ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui. Kartu su įgyvendinimo taisyklėmis tai yra derybų dėl 96 numatomų kaimo plėtros programų pagrindas. Siekdama ūkininkams, administruojančioms institucijoms ir bendrovėms supaprastinti BŽŪP , Komisija pasiūlė sukurti vieną Bendro rinkos organizavimo sistemą visiems žemės ūkio produktams, kuri pakeistų 21 esamą bendro rinkos organizavimo sistemą.

4. SAUGUMAS IR LAISVė

Teisingumas ir vidaus reikalai

Siekdama toliau plėtoti laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę, Komisija pateikė komunikatą, kuriame analizuojama, kaip būtų galima pagerinti ES politikos veikimą remiantis esamomis Sutartimis. Komunikate siūloma nustatyti išsamią sistemą ES priemonių objektyviam ir nešališkam vertinimui . Pirmą kartą įvertintas Hagos veiksmų plano įgyvendinimas nacionaliniu lygmeniu, paskelbta pirmoji jo taikymui skirta ataskaita. Gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba patvirtino tarpinę ES politikos peržiūrą ir paragino valstybes nares toliau tirti sprendimų priėmimo gerinimo galimybes.

Sienų valdymo klausimu Komisija pasiūlė sukurti skubios pasienio pagalbos būrius , kurie padėtų valstybėms narėms, kurios susiduria su ypatingais sunkumais kontroliuodamos savo išorės sienas. Svarbus žingsnis stiprinant bendros vizų politikos darną – pateiktas pasiūlymas dėl Bendrijos vizų kodekso . Siekiant išplėsti Šengeno erdvę, Taryba ir Parlamentas pasiekė politinį susitarimą dėl priemonių rengiant antros kartos Šengeno informacinės sistemos (SIS II) teisinį pagrindą. Imtasi iniciatyvos stiprinti Europos policijos bendradarbiavimą pateikiant pasiūlymą didinant demokratinę priežiūrą į ES sistemą įtraukti Europos policijos biurą (EUROPOLĄ) .

Kiek tai susiję su bendradarbiavimu baudžiamosios teisenos srityje, Komisija sprendė aktualias problemas, susijusias su kardomojo kalinimo abipusio pripažinimo stoka valstybėse narėse, pasiūlydama Europos teisminės priežiūros orderio ikiteisminių procedūrų tarp Europos Sąjungos valstybių narių metu.

Gruodžio mėn. žengtas svarbus žingsnis stiprinant ES pasirengimą teroristiniams išpuoliams , pasiūlius Europos programą dėl ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugos . Strateginiame dokumente dėl tinklų ir informacijos saugumo Komisija parėmė informuotumo didinimo kampaniją, siekdama paskatinti Europos įmones, privačius asmenis ir administracines įstaigas imtis priemonių, būtinų užtikrinant savo duomenų ir įrangos saugumą.

Aviacijos saugumo srityje ES ėmėsi veiksmų prieš naujas grėsmes, kurias kelia skysti sprogmenys, ribodama skysčių, kuriuos keleiviai gali įsinešti į lėktuvą, kiekį. Komisija taip pat prisidėjo prie sėkmingos derybų dėl naujo susitarimo su JAV dėl keleivio duomenų įrašų baigties po 2006 m. gegužės mėn. Teismo sprendimo, panaikinančio sprendimus, kuriais pagrįstas ankstesnis susitarimas. Galiausiai Komisija priėmė Bendrijos muitinės kodekso „saugumo pakeitimo“ įgyvendinimo nuostatas, kuriomis siekiama sustiprinti ES tiekimo grandinės saugumą tuo pačiu palengvinant tarptautinę prekybą.

Sveikata ir sauga

Pasiektas politinis susitarimas dėl ES sveikatos programos 2007–2013 m. , kurioje nustatoma su šiuo laikotarpiu susijusių Komisijos finansuojamų sveikatos projektų programa. Siekdama paremti valstybių narių sveikatos priežiūros sistemų bendradarbiavimą ir užtikrinti teisinį aiškumą pagal Bendrijos teisę, Komisija pradėjo konsultacijas dėl tarpvalstybinės sveikatos priežiūros . Neseniai pradėjus veikti ES sveikatos portalui, Europos piliečiai lengvai gaus išsamios informacijos, susijusios su sveikatos klausimais.

Maisto saugos srityje Komisija sprendė pareigūnų , atsakingų už kontrolės vykdymą, mokymo klausimą ir pasiūlė naujas suderintas taisykles dėl augalų apsaugos priemonių patekimo į rinką. Neatidėliotinų priemonių imtasi, kai buvo nustatyta, kad iš JAV importuoti ilgagrūdžiai ryžiai buvo neteisėtai užteršti genetiškai modifikuotais ryžiais. Be to, Komisija parengė strategiją, kuria remiamos valstybių narių pastangos mažinti su alkoholiu susijusią žalą . Tolesnių priemonių imtasi stiprinant Europos oro skrydžių saugumą nustatant oro linijų, kurios laikomos nesaugiomis ir kurioms dėl to neleidžiami skrydžiai į ES, sąrašą. Vartotojų politikos srityje beveik per rekordinį laiką baigtos derybos dėl naujos Bendrijos veiksmų programos (2007–2013 m.).

2006 m. dėtos didelės pastangos ES mažinant paukščių gripo poveikį ir riziką. Komisija į valstybes nares siuntė ekspertų grupes, siekdama padėti joms peržiūrėti ir koordinuoti savo pasirengimo žmonių gripo pandemijai planus. Pasitelkus ES civilinės saugos mechanizmą , 2006 m. sureaguota į daugiau negu 20 neatidėliotinų atvejų. Europos Sąjungos solidarumo fondas 2006 m. suteikė finansinės pagalbos 9 stichinių nelaimių atvejais (199,24 mln. EUR).

5. EUROPA – PASAULINėS REIKšMėS PARTNERė

Plėtra

2006 m. – labai svarbūs metai plėtros požiūriu. 2007 m. sausio 1 d. į ES įstojus Bulgarijai ir Rumunijai, baigtas penktasis plėtros etapas. Lapkričio 9 d. Komisija pasiūlė strategiją siekiant atnaujinto bendro sutarimo plėtros klausimu , taip pat pateikė specialią ataskaitą dėl Europos Sąjungos integracinių pajėgumų. Šiai strategijai pritarė gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba.

Komisija toliau stebėjo, kiek pažangos pasiekta laikantis stojimo kriterijų trijose šalyse kandidatėse : Kroatijoje, Buvusiojoje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje ir Turkijoje. Tuo pačiu metu vyko stojimo derybos su Kroatija ir Turkija. Atsižvelgiant į tai, kad Turkija nesilaikė savo įsipareigojimo visiškai bei nediskriminuojant įgyvendinti Ankaros protokolą, Komisija pateikė rekomendaciją dėl tolesnės stojimo derybų eigos. Gruodžio mėn. Taryba didžia dalimi laikėsi šios rekomendacijos pritardama, kad valstybės narės nepriims sprendimo atidaryti tų politikos sričių derybų skyrius, kuriuose numatomos Turkijos išlygos, ir laikinai uždaryti skyrių tol, kol Komisija nebus patikrinusi, ar Turkija įvykdė savo įsipareigojimus.

2006 m. Komisija sprendė stabilizacijos ir asociacijos proceso įgyvendinimo Vakarų Balkanuose klausimus. Po referendumo ir Juodkalnijos nepriklausomybės pripažinimo Taryba priėmė Komisijos pasiūlymą dėl naujų įgaliojimų derėtis dėl stabilizacijos ir asociacijos susitarimo su šia šalimi, o gruodžio mėn. derybos techniškai baigtos. Kitas svarbus įvykis – stabilizacijos ir asociacijos susitarimo su Albanija pasirašymas ir techniškai baigtos derybos dėl stabilizacijos ir asociacijos susitarimo su Bosnija ir Hercegovina . Gegužės mėn. Komisija sustabdė derybas dėl stabilizacijos ir asociacijos susitarimo su Serbija dėl pablogėjusio Belgrado bendradarbiavimo su Tarptautiniu baudžiamuoju tribunolu buvusiajai Jugoslavijai. Kosove Komisija glaudžiai bendradarbiavo su dviem ES pasirengimo grupėmis, kurios dislokuotos siekiant pasirengti būsimai tarptautinei misijai ir Europos saugumo ir gynybos politikos teisinės valstybės misijai, kai tik bus išspręstas statuso klausimas.

2006 m. Komisija prioritetu laikė komunikaciją plėtros klausimu per strategines partnerystes, įskaitant ES institucijas, regionų ir vietos valdžios administracijas, žiniasklaidą ir NVO. Be to, Komisija palaikė dialogą su pilietine visuomene siekdama pagerinti abipusį supratimą ir spręsti piliečių nurodomas su plėtra susijusias problemas.

Europos kaimynystė

2006 m. pasiekta didelės pažangos įgyvendinant Europos kaimynystės politiką (EKP) [4] . Priimti trys papildomi veiksmų planai (dėl Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos), susitarta dėl dar dviejų (Egipto ir Libano), kuriuos numatoma priimti 2007 m. pradžioje. Taigi partnerių, su kuriais ES nustatė konkrečius abipusius įsipareigojimus pagal EKP programą, skaičius išaugs iki dvylikos. Be to, Tarybai pateikti derybų nurodymai dėl naujo glaudesnio bendradarbiavimo susitarimo su Ukraina sudarymo, pakeičiant esamą Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą. Rugsėjo mėn. priimta ilgalaikė aplinkos strategija dėl Viduržemio jūros valymo ir apsaugos .

Apsvarstytos būsimos priemonės įgyvendinant EKP , pateiktas ambicingas komunikatas, kuriame išdėstomi nauji pasiūlymai, kaip sustiprinti ir toliau plėtoti EKP. Lapkričio mėn. priimta nauja tam skirta finansinė priemonė – Europos kaimynystės ir partnerystės priemonė (EKPP). Ši priemonė itin padidins mūsų pagalbos kokybę ir suteiks daugiau lėšų mūsų partnerių reformoms paremti.

Platesnis pasaulis

2006 m. birželio mėn. Komisija Europos Vadovų Tarybai pateikė analitinį dokumentą „Europa pasaulyje“, kuriame pateikiami praktiniai pasiūlymai siekiant ES išorės veiksmų didesnės darnos, veiksmingumo ir matomumo bei stiprinant vidaus ir išorės politikos ryšius , ypač energijos saugumo, klimato kaitos, migracijos, terorizmo prevencijos bei ekonomikos ir finansų politikos srityse.

Pasinaudoti besivystančių santykių su Kinija potencialu bus vienas iš svarbiausių ES išorės politikos uždavinių per ateinančius metus. 2006 m. rugsėjo 9 d. ES ir Kinijos aukščiausiojo lygio susitikime Helsinkyje susitarta pradėti derybas dėl išsamaus naujo partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo. Remdamasi šio aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatais, spalio mėn. Komisija pasiūlė ambicingą naują ES ir Kinijos santykių darbotvarkę. Liepos mėn. Komisija Tarybai išsiuntė derybų nurodymų dėl naujo pagrindų susitarimo plėtojant ES ir Rusijos santykius projektą. Po IV-ojo ES ir Lotynų Amerikos bei Karibų jūros regiono šalių aukščiausiojo lygio susitikimo (2006 m. gegužės mėn. Vienoje) Komisija pasiūlė pradėti derybas dėl asociacijos susitarimų su Centrine Amerika ir Andų bendrija .

2006 m. pasiekta pažangos sprendžiant kai kurias svarbias prekybos problemas, prie to prisidėjo Komisijos pateikta nauja strategija „Globali Europa: konkuravimas pasaulyje“ , kurioje išdėstyta, kaip derinant vidaus ir išorės veiksmus galima sustiprinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą Europoje. Komisija dėjo daug pastangų daugiašalėse pasaulio prekybos derybose dėl Dohos vystymosi darbotvarkės, deja, 2006 m. viduryje derybos atsidūrė aklavietėje.

Įgyvendindama „Globalios Europos“ prekybos politikos programą, Komisija pradėjo svarstymų laikotarpį dėl ES prekybos gynybos priemonių taikymo besikeičiančioje pasaulio ekonomikoje. Komisija taip pat pateikė prašymą suteikti jai įgaliojimus derėtis dėl naujos kartos dvišalių prekybos susitarimų su pagrindiniais partneriais: Indija, Pietų Korėja ir ASEAN šalimis . Šiais susitarimais bus sprendžiami klausimai, kurie dar nebuvo parengti dvišalėms diskusijoms, jais bus pasirengta kito lygmens daugiašaliam liberalizavimui.

Pirmą kartą Komisija pateikė naują viziją dėl Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno regionų . Kiek tai susiję su Karibais, pagrindinis tikslas – plėtoti regioninę integraciją sprendžiant šiam regionui būdingas ekonomines ir aplinkos problemas. Kiek tai susiję su Ramiojo vandenyno regionu, pagrindinis tikslas – plėsti politinį dialogą ir užtikrinti tvarų gamtinių išteklių valdymą.

2006 m. buvo pirmieji ES strategijos Afrikai įgyvendinimo metai. Šiuo klausimu Komisija pasiūlė ambicingą ir naujovišką ES ir Afrikos partnerystę infrastruktūros srityje (transportas, energetika, vanduo ir sanitarija bei IRT). Komisija taip pat pateikė komunikatą dėl ES ir Pietų Afrikos – pirmaujančios Afrikos žemyno šalies ir aktyvios Afrikos politikos tarpininkės – strateginės partnerystės bei ES strategiją vardan taikos, saugumo ir vystymosi Afrikos Kyšulyje .

Skurdo sumažinimo, tvaraus vystymosi ir taikos galima pasiekti tiktai pasiekus didelės demokratinio valdymo pažangos. Komisija pasiūlė bendrą ES požiūrį , kuriuo siekiama paskatinti besivystančias šalis spartinti savo reformas ir kuris visų pirma grindžiamas didelėmis paskatomis toms vyriausybėms, kurios rengia ambicingus ir patikimus vyriausybės planus. Neseniai pasiūlytas Pasaulinis energijos vartojimo efektyvumo ir atsinaujinančios energijos fondas (GEEREF) – 100 mln. EUR rizikos kapitalo fondas – skirtas aprūpinti besivystančias šalis švaria ir saugia energija tuo pačiu padedant joms įveikti šioje srityje esamą rizikos kapitalo trūkumą.

Komisija ir toliau vaidino svarbų vaidmenį reaguodama į tarptautines krizes arba nenumatytus politinius įvykius tiek prisidėdama prie ES bendros užsienio ir saugumo politikos operacijų, tiek pasitelkdama Bendrijos priemones, pavyzdžiui, humanitarinę pagalbą, rinkimų stebėjimą arba greitojo reagavimo mechanizmą. Pavyzdžiu gali būti tiesioginės pagalbos kanalo sukūrimas palestiniečiams pagal laikinąjį tarptautinį mechanizmą arba greita reakcija į Izraelio ir Libano konfliktą arba krizę Rytų Timore laiku suderinus politines, humanitarines ir pagalbos priemones.

2006 m. humanitarinės pagalbos srityje kilo daug problemų, visų pirma dėl konflikto Libane ir pablogėjusios humanitarinės padėties Sudane esančiame Darfūro regione ir Palestinos teritorijose. Šalindama stichinių nelaimių padarinius, Komisija toliau padėjo konfliktų aukoms ypatingą dėmesį skirdama užmirštoms krizėms, pvz., Sahravi pabėgėliams Alžyre, Indijos ir Pakistano (Kašmyre), Mianmaro ir Tailando, Rusijos Čečėnijoje. Afrika išlieka žemynu, kuriame šie vietos ir (arba) regioniniai konfliktai kelia didžiausią susirūpinimą, kur dauguma aukų yra civiliai. Dėl humanitarinių krizių 2006 m. skaičiaus ir sudėtingumo itin išaugo humanitarinės pagalbos biudžetas: nuo 496 mln. EUR iki 671 mln. EUR.

6. GERESNIS REGLAMENTAVIMAS IR TEBEVYKDOMA VEIKLA

Lapkričio mėn. Komisija pateikė geresnio reglamentavimo iniciatyvos strateginę apžvalgą , kurioje vertino ligi šiol pasiektą pažangą ir pateikė ne vieną pasiūlymą. Įsteigus nepriklausimą Poveikio vertinimo valdybą , kuri tiesiogiai pavaldi pirmininkui, sustiprinta pagrindinių iniciatyvų poveikio vertinimo sistema siekiant užtikrinti kokybę. Tęstinė supaprastinimo programa , apimanti 2006–2009 m. laikotarpį, buvo papildyta 40 naujų iniciatyvų, o supaprastinimo priemonės įtrauktos į Komisijos teisėkūros ir darbo programą. Išplėstos ir sustiprintos konsultacijos su suinteresuotomis šalimis: internetu vyko 129 konsultacijos.

2006 m. Komisija atliko 67 poveikio vertinimus ir pradėjo savo poveikio vertinimo sistemos išorės vertinimą. Komisija taip pat pateikė pasiūlymą iki 2012 m. bendrai su valstybėmis narėmis administracinę naštą bendrovėms sumažinti 25 % ir į savo poveikio vertinimo gaires įtraukti ES standartinį sąnaudų modelį. Praktinis pavyzdys, kaip Komisija ketina savo įsipareigojimą realizuoti: ji nustatė strateginį požiūrį toliau mažinti statistinę naštą įmonėms . Šis požiūris toliau plėtojamas pasiūlytoje 2008– 2012 m. Bendrijos statistikos programoje.

Vykstant ES teisės aktų modernizavimo ir paprastinimo procesui, 2006 m. daug pastangų dėta valdant esamą politiką. Visų pirma 2006 m. buvo paskutiniai metai įsipareigojimams pagal ankstesnės kartos ES finansines programas pagal 2000–2006 m. finansines perspektyvas. 2006 m. Komisija sustiprino savo biudžeto vykdymo stebėsenos sistemą , tokiu būdu siekdama užtikrinti patikimas prognozes ir pagerinti biudžeto vykdymą. Išorės pagalbos srityje pasiektas rekordinis Europos plėtros fondo biudžetinių įsipareigojimų lygis, o EB biudžetas iš viso sudarė 7,6 mlrd. EUR, t. y. 57 % padidėjimas nuo 2001 m.

ES teisės įgyvendinimo stebėsena Komisijai išliko svarbus klausimas. Ji toliau rėmė valstybių narių pastangas pasiekti, kad bendras teisės aktų perkėlimo atsilikimas nebūtų didesnis negu 1,5 %, kaip nustatė Europos Vadovų Taryba. 2006 m., palyginti su 2005 m., bendras naujų pažeidimo procedūrų skaičius šiek tiek sumažėjo. Kiek tai susiję su teisės aktų įgyvendinimu , Komisija sėkmingai baigė derybas dėl Komisijai suteiktų įgyvendinimo įgaliojimų teisinės sistemos („Komitologijos sprendimas“), ir užtikrino jos tolesnę peržiūrą, įskaitant 26 prioritetinių pasiūlymų dėl suderinimo su naujomis taisyklėmis priėmimą.

Toliau buvo siekiama šiuolaikiškos, veiksmingos ir paslaugios administracijos, visų pirma Komisijoje įgyvendinant veiklos tęstinumo valdymo programą, kuria siekiama parengti instituciją pagrindiniams galimiems veiklos trikdymams, pavyzdžiui, dėl teroristinių išpuolių, pasaulinės pandemijos arba jai prilygstančių grėsmių darbuotojams, pastatams ar IT sistemoms. Be to, surengtos dvejos pratybos, siekiant patikrinti Komisijos krizių valdymo procedūrų tinkamumą, įskaitant bendras Tarybos ir Komisijos pratybas. Komisija toliau užtikrino, kad naujosios valstybės narės būtų tinkamai atstovaujamos: pasiekti 2004–2006 m. įdarbinimo tikslai ir imtasi būtinų parengiamųjų priemonių nuo 2007 m. į savo gretas integruoti Bulgarijos ir Rumunijos pareigūnus . Galiausiai pažanga, pasiekta e. administracijos ir komunikacijos su nacionalinėmis administracijomis, verslo atstovais ir piliečiais srityje, parodė konkrečius rezultatus gerinant bendrą administravimo veiksmingumą ir našumą.

Annex – 2006 Work Programme initiatives adopted by the Commission – by strategic objective

Prosperity

Reference | Title | Adoption date | COM/SEC References |

2006/INFSO/003 | Communication from the Commission – i2010 e-Government Action Plan: Accelerating e-Government in Europe for the Benefit of All | 25/04/2006 | COM(2006)173; SEC(2006)511 |

2006/SG/008 | Green Paper – European Transparency Initiative | 03/05/2006 | COM(2006)194 |

2006/MARKT/002 | Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Council Directives 89/665/EEC and 92/13/EEC with regard to improving the effectiveness of review procedures concerning the award of public contracts | 04/05/2006 | COM(2006)195; SEC(2006)557 2006/0066 (COD) |

2006/ECFIN/097 | Report from the Commission – Convergence Report 2006 on Slovenia (prepared in accordance with Article 122(2) of the Treaty at the request of Slovenia) | 16/05/2006 | COM(2006)224; SEC(2006)615 |

2006/ECFIN/020 | Proposal for a Council Decision in accordance with Article 122(2) of the Treaty on the adoption by Slovenia of the single currency on 1 January 2007 | 16/05/2006 | COM(2006)225 2006/0077 (CNS) |

2006/TAXUD/001 | Proposal for a Decision of the European Parliament and of the Council establishing an action programme for customs in the Community (Customs 2013) | 17/05/2006 | COM(2006)201; SEC(2006)570 2006/0075 (COD) |

2006/TAXUD/002 | Proposal for a Decision of the European Parliament and of the Council establishing a Community programme to improve the operation of taxation systems in the internal market (Fiscalis 2013) | 17/05/2006 | COM(2006)202; SEC(2006)566 2006/0076 (COD) |

2006/TAXUD/003 | Communication from the Commission concerning the need to develop a co-ordinated strategy to improve the fight against fiscal fraud | 31/05/2006 | COM(2006)254; SEC(2006)659 |

2005/TREN/011 | Communication from the Commission – Keep Europe moving : Sustainable mobility for our continent (Mid-term review of the European Commission’s 2001 Transport White Paper) | 22/06/2006 | COM(2006)314; SEC(2006)785 |

2006/ECFIN/021 | Conversion rates between the euro and the currencies of the Member States adopting the euro | 28/06/2006 | COM(2006)320 |

2006/TREN/010 | Communication from the Commission - Freight Transport Logistics in Europe – the key to sustainable mobility | 28/06/2006 | COM(2006)336; SEC(2006)818; SEC(2006)820 |

2006/INFSO/001 | Communication from the Commission on the Review of the EU Regulatory Framework for electronic communications networks and services | 29/06/2006 | COM(2006)334; SEC(2006)816 and 817 |

2006/ENTR/007 | Communication from the Commission - Implementing the Community Lisbon Programme: Financing SME Growth – Adding European Value | 29/06/2006 | COM(2006)349; SEC(2006)841, 842 and 856 |

2006/INFSO/029 | Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council on roaming on public mobile networks within the Community and amending Directive 2002/21/EC on a common regulatory framework for electronic communications networks and services | 12/07/2006 | COM(2006)382; SEC(2006)925 and 926 |

2006/EAC/006 | Proposal for a Recommendation of the European Parliament and of the Council on the establishment of the European Qualifications Framework for lifelong learning | 05/09/2006 | COM(2006)479; SEC(2006)1093,1094 |

2006/MARKT/007 | Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Council Directive 92/49/EEC and Directives 2002/83/EC, 2004/39/EC, 2005/68/EC and 2006/48/EC as regards procedural rules and evaluation criteria for the prudential assessment of acquisitions and increase of shareholdings in the financial sector | 12/09/2006 | COM(2006)507 |

2006/SG+/030 | Communication from the Commission – Putting knowledge into practice: A broad-based innovation strategy for the EU | 13/09/2006 | COM(2006)502 |

2006/EAC+/004 | Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing the European Institute of Technology | 18/10/2006 | COM(2006)604; SEC(2006)1313; SEC(2006)1314 |

2006/MARKT/006 | Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Directive 97/67/EC concerning the full accomplishment of the internal market of Community postal services | 18/10/2006 | COM(2006)594; SEC(2006)1301; SEC(2006)1291, 1292 |

2006/SG+/016 | Commission Working Document - First progress report on the strategy for the simplification of the regulatory environment | 14/11/2006 | COM(2006)690 |

2006/SG+/029 | Communication from the Commission – A strategic review of Better Regulation in the European Union | 14/11/2006 | COM(2006)689 |

2006/MARKT/004 | White Paper on Enhancing the Single Market Framework for Investment Funds | 15/11/2006 | COM(2006)686; SEC(2006)1451-1452 |

2006/ECFIN/019 | Report from the Commission – Convergence Report December 2006 | 05/12/2006 | COM(2006)762; SEC(2006)1570 |

2006/MARKT+/012 | Interpretative Communication on the application of Article 296 of the Treaty in the field of defence procurement | 07/12/2006 | COM(2006)779; SEC(2006)1554-5 |

2006/TREN/025 | Green paper on Satellite Navigation Applications | 08/12/2006 | COM(2006)769 |

Solidarity

Reference | Title | Adoption date | COM/SEC References |

2006/AGRI+/019 | Communication from the Commission - An EU Strategy for Bio-fuels | 08/02/2006 | COM(2006)34; SEC(2006)142 |

2006/EMPL/001 | Communication from the Commission – A Roadmap for equality between women and men | 01/03/2006 | COM(2006)92; SEC(2006)275 |

2006/TREN/054 | Green Paper - A European Strategy for Sustainable, Competitive and Secure Energy | 08/03/2006 | COM(2006)105; SEC(2006)317 |

2005/ENV/011 | Communication from the Commission – Halting the loss of biodiversity by 2010 – and beyond : Sustaining ecosystem services for human well–being | 22/05/2006 | COM(2006)216; SEC(2006)621; SEC(2006)607 |

2006/FISH/001 | Communication from the Commission – Towards a future Maritime Policy for the Union: A European Vision for the Oceans and Seas | 07/06/2006 | COM(2006)275 |

2006/AGRI/003 | Communication from the Commission – Towards a sustainable European wine sector | 22/06/2006 | COM(2006)319; SEC(2006)770; SEC(2006)780 |

2006/JLS/007 | Green Paper on the role of Civil Society in Drugs Policy in the European Union | 26/06/2006 | COM(2006)316 |

2006/JLS/009 | Communication from the Commission - Towards an EU Strategy on the Rights of the Child | 04/07/2006 | COM(2006)367; SEC(2006)888 and 889 |

2004/ENV/003 | Communication from the Commission – A Thematic Strategy on the Sustainable Use of Pesticides | 12/07/2006 | COM(2006)372 and 373; SEC(2006)894 and 895; SEC(2006)914 |

2005/REGIO+/013 | Proposal for a Council Decision on Community strategic guidelines on cohesion | 12/07/2006 | COM(2006)386; SEC(2006)929 |

2003/SANCO/61 | Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council concerning the placing of plant protection products on the market | 12/07/2006 | COM(2006)388; SEC(2006)930 and 931 |

2005/JLS/187 | Proposal for a Council Regulation amending Regulation (EC) No 2201/2003 as regards jurisdiction and introducing rules concerning applicable law in matrimonial matters | 17/07/2006 | COM(2006)399; SEC(2006)949 and 950 |

2005/JLS/188 | Green Paper on conflict of laws in matters concerning matrimonial property regimes, including the questions of jurisdiction and mutual recognition | 17/07/2006 | COM(2006)400; SEC(2006)952 |

2006/JLS/005 | Communication from the Commission on policy priorities in the fight against illegal immigration of third-country nationals | 19/07/2006 | COM(2006)402; SEC(2006)964 and 965; SEC(2006) 1010 |

2005/AGRI/003 | Proposal for a Council Regulation amending Regulations (EEC) No 404/93, (EC) No 1782/2003 and (EC) No 247/2006 as regards the banana sector | 20/09/2006 | COM(2006)489; SEC(2006)1106, 1107 |

2006/EMPL/004 | Commission Communication – The demographic future of Europe – from challenge to opportunity | 12/10/2006 | COM(2006)571 |

2006/REGIO/006 | Proposal for a Council Regulation concerning Community financial contributions to the International Fund for Ireland (2007-2010) | 12/10/2006 | COM(2006)564; SEC(2006)1227 |

2006/TREN/032 | Communication from the Commission – Action Plan for Energy Efficiency: Realising the Potential | 19/10/2006 | COM(2006)545; SEC(2006)1173 to 1175 |

2006/JLS/006 | Green paper on improving the efficiency of the enforcement of judgments in the European Union – The attachment of Bank Accounts | 24/10/2006 | COM(2006)618; SEC(2006)1341 |

2006/EMPL/003 | Green paper - Modernising labour law to meet the challenges of the 21st century | 22/11/2006 | COM(2006)708 |

2006/JLS/008 | Communication from the Commission – European elections 2004 Commission report on the participation of European Union citizens in the Member State of residence (Directive 93/109/EC) and on the electoral arrangements (Decision 76/787/EC as amended by Decision 2002/772/EC, Euratom) | 12/12/2006 | COM(2006)790; COM(2006)791; SEC(2006)1645-47 |

2006/ENV/017 | Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Directive 2003/87/EC so as to include aviation activities in the scheme for greenhouse gas emission allowance trading within the Community | 20/12/2006 | COM(2006)818; SEC(2006)1684; SEC(2006)1685 |

2006/AGRI/002 | Proposal for a Council Regulation laying down specific rules as regards the fruit and vegetable sector and amending certain Regulations | 24/01/2007 | COM(2007)17; SEC(2007)74 and 75 |

Security and freedom

Reference | Title | Adoption date | COM/SEC References |

2006/INFSO/002 | Communication from the Commission – A strategy for a Secure Information Society – “Dialogue, partnership and empowerment” | 31/05/2006 | COM(2006)251; SEC(2006)656 |

2006/TREN/007 | Communication from the Commission under Article 138(2) of the EC Treaty on the strengthening of maritime labour standards | 15/06/2006 | COM(2006)287 |

2006/JLS/017 | Communication from the Commission - Evaluation of EU Policies on Freedom, Security and Justice | 28/06/2006 | COM(2006)332; SEC(2006)815 |

2006/JLS/016 | Communication from the Commission - Report on the implementation of the Hague programme for 2005 | 28/06/2006 | COM(2006)333; SEC(2006)813 and 814 |

2006/JLS/002 | Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a Community Code on Visas | 19/07/2006 | COM(2006)403; SEC(2006)957 and 958 |

2006/JLS/003 | Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a mechanism for the creation of Rapid Border Intervention Teams and amending Council Regulation (EC) No 2007/2004 as regards that mechanism | 19/07/2006 | COM(2006)401; SEC(2006)954 and 955; SEC(2006) 953 |

2005/SANCO/024 | Communication from the Commission – Better training for safer food | 20/09/2006 | COM(2006)519; SEC(2006)1163, 1164 |

2005/SANCO/032 | Communication from the Commission – An EU strategy to support Member States in reducing alcohol related harm | 24/10/2006 | COM(2006)625; SEC(2006)1358; SEC(2006)1360; SEC(2006)1411 |

2006/JLS/045 | Proposal for a Directive of the Council on the identification and designation of European Critical Infrastructure and the assessment of the need to improve their protection | 12/12/2006 | COM(2006)787; SEC(2006)1654; SEC(2006)1648 |

2006/TREN/005 | Communication from the Commission – "Facilitating the movement of locomotives across the European Union" Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the interoperability of the Community rail system Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Directive 2004/49/EC on safety on the Community's railways Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council amending Regulation (EC) No 881/2004 establishing a European Railway Agency | 13/12/2006 | COM(2006)782-5; SEC(2006)1640-2 |

Europe as a world partner

Reference | Title | Adoption date | COM/SEC References |

2006/DEV/004 | Communication from the Commission – An EU-Caribbean Partnership for growth, stability and development | 02/03/2006 | COM(2006)86; SEC(2006)268 |

2006/ELARG/001 | Communication from the Commission – Monitoring report on the state of preparedness for EU membership of Bulgaria and Romania | 16/05/2006 | COM(2006)214; SEC(2006)595; SEC(2006)596; SEC(2006)598 |

2006/DEV/002 | Communication from the Commission – EU relations with the Pacific islands : a strategy for a strengthened partnership | 29/05/2006 | COM(2006)248; SEC(2006)642 |

2006/ELARG/028 | Recommendation from the Commission to the Council to amend the Negotiating Directives for a Stabilisation and Association Agreement with Serbia and Montenegro in order to continue negotiations with the Republic of Serbia Recommendation from the Commission to the Council to authorise the Commission to negotiate with the Republic of Montenegro a Stabilisation and Association Agreement | 06/07/2006 | SEC(2006)885 and 886 |

2006/DEV/006 | Communication from the Commission – Interconnecting Africa: the EU-Africa Partnership on Infrastructure | 12/07/2006 | COM(2006)376; SEC(2006)896; SEC(2006)983 |

2006/DEV/005 | Communication from the Commission – Governance in the European Consensus on Development: Towards a harmonised approach within the European Union | 30/08/2006 | COM(2006)421; SEC(2006)1020; SEC(2006)1021 and 1022 |

2006/RELEX+/019 2006/TRADE+/003 | Recommendation from the Commission to the Council authorising the Commission to open negotiations with Ukraine for a new Enhanced Agreement | 13/09/2006 | SEC(2006)1105; SEC(2006)1110; SEC(2006)1156 |

2006/ELARG/027 | Communication from the Commission – Monitoring report on the state of preparedness for EU membership of Bulgaria and Romania | 26/09/2006 | COM(2006)549 |

2006/TRADE/001 | Communication from the Commission – Global Europe competing in the World - A Contribution to the EU's Growth and Jobs Strategy | 04/10/2006 | COM(2006)567; SEC(2006)1228-1230 |

2006/ENV/015 | Communication from the Commission – Mobilising public and private finance towards global access to climate-friendly, affordable and secure energy services: The Global Energy Efficiency and Renewable Energy Fund | 06/10/2006 | COM(2006)583; SEC(2006)1224 and 1225 |

2005/RELEX+/040 | Communication from the Commission – EU–China: Closer partners, growing responsibilities | 24/10/2006 | COM(2006)631; COM(2006)632 |

2006/ELARG/002 | Communication from the Commission – Enlargement Strategy and Main Challenges 2006–2007 (including annexed special report on the EU's capacity to integrate new members) | 08/11/2006 | COM(2006)649; SEC(2006)1383-1390 |

2006/RELEX/007 | Communication from the Commission on strengthening the European Neighbourhood Policy Communication from the Commission on the general approach to enable ENP partner countries to participate in Community agencies and Community programmes | 29/11/2006 | COM(2006)724; COM(2006)726; SEC(2006)1504-1512; SEC(2006)1536 |

2006/RELEX/022 | Recommendation from the Commission to the Council authorising the Commission to open negotiations for the conclusion of an Association Agreement between the European Community and its Member States and the Central American Republics of Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua and Panama | 06/12/2006 | SEC(2006)1625; SEC(2006)1596-8; SEC(2006)1613-5; SEC(2006)1558-1566 |

2006/RELEX/023 | Recommendation from the Commission to the Council authorising the Commission to open negotiations for the conclusion of an Association Agreement between the European Community and its Member States and the Andean Community and its Member Countries | 06/12/2006 | SEC(2006)1625; SEC(2006)1596-8; SEC(2006)1613-5; SEC(2006)1558-1566 |

2006/TRADE/021 | Communication from the Commission – Global Europe: Europe's trade defence instruments in a changing global economy A Green Paper for public consultation | 06/12/2006 | COM(2006)763 |

[1] Komisijos indėlis svarstymo laikotarpiu ir jam pasibaigus: D planas (demokratija, dialogas ir diskusijos), KOM(2005) 494.

[2] Komisijos informacinis pranešimas: Pirmininko pavaduotoja Wallström Komisijai, SEK(2006) 1553: „D planas. Platesni ir išsamesni debatai Europos tema“.

[3] Kinija, Europos Sąjunga, Indija, Japonija, Rusija, Pietų Korėja ir Jungtinės Valstijos.

[4] ES politika šių kaimynų atžvilgiu: Alžyro, Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Egipto, Gruzijos, Izraelio, Jordanijos, Libano, Libijos, Moldovos, Maroko, Palestinos savivaldos, Sirijos, Tuniso ir Ukrainos.

Top