Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Document 52006PC0111

    Pasiūlymas Europos parlamento ir Tarybos reglamentas iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 417/2002 dėl dvigubo korpuso arba lygiaverčių dizaino reikalavimų greitesnio įvedimo viengubo korpuso naftos tanklaiviams ir dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 2978/94 panaikinimo

    /* KOM/2006/111 galutinis - COD 2006/0046 */

    52006PC0111

    Pasiūlymas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 417/2002 dėl dvigubo korpuso arba lygiaverčių dizaino reikalavimų greitesnio įvedimo viengubo korpuso naftos tanklaiviams ir dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 2978/94 panaikinimo /* KOM/2006/111 galutinis - COD 2006/0046 */


    TREN/[…]/2006

    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, xxx

    KOM(2006) yyy galutinis

    2006/aaa (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 417/2002 dėl dvigubo korpuso arba lygiaverčių dizaino reikalavimų greitesnio įvedimo viengubo korpuso naftos tanklaiviams ir dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 2978/94 panaikinimo

    (pateiktas Komisijos)

    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    Priimto Reglamento (EB) Nr. 417/2002 tikslas – nustatyti dvigubo korpuso arba lygiaverčius dizaino reikalavimus viengubo korpuso naftos tanklaiviams, siekiant sumažinti užteršimo angliavandeniliais pavojų.

    Imdamasi neatidėliotinų veiksmų paskendus naftos tanklaiviui Prestige , 2002 m. gruodžio 20 d. Komisija nusprendė pasiūlyti iš dalies pakeisti Reglamentą (EB) Nr. 417/2002, siekdama pagreitinti pradinį viengubo korpuso naftos tanklaivių laipsniško eksploatavimo nutraukimo planą ir nedelsiant uždrausti sunkiųjų naftos produktų vežimus viengubo korpuso naftos tanklaiviais į Europos Sąjungos valstybės narės uostus arba iš jų.

    Iki 2003 m. birželio svarbiausioms Komisijos sprendimo dalims pritarė Europos Parlamentas ir Taryba. Todėl 2003 m. spalio 21 d. įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1726/2003, iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 417/2002.

    Tuo pačiu metu Komisija ir valstybės narės sutelkė visas pastangas, kad šios naujosios taisyklės galėtų būti pripažintos tarptautiniu lygiu iš dalies pakeičiant 1973 m Tarptautinę konvenciją dėl teršimo iš laivų prevencijos ir jos 1978 m. protokolą (MARPOL 73/78).

    2003 m. gruodyje Tarptautinės jūrų organizacijos IMO Jūrų aplinkos apsaugos komitetas MEPC pagal Europos Sąjungos priimtas priemones priėmė MARPOL 73/78 I priedo pataisymus. Tačiau šiuose pataisymuose yra tam tikrų išimčių, numatytų 13G[1] taisyklės 7 dalyje dėl viengubo korpuso naftos tanklaivių eksploatavimo nutraukimo plano ir 13H[2] taisyklės 5, 6 ir 7 dalyse dėl sunkiųjų naftos produktų vežimo viengubo korpuso naftos tanklaiviais uždraudimo.

    Pagal iš dalies pakeistą Reglamentą (EB) Nr. 417/2002 laivams plaukiojantiems su valstybės narės vėliava negali būti taikomos 13G taisyklės išimtys.

    Tačiau su valstybės narės vėliava plaukiojantiems laivams 13H taisyklės išimtys galėtų būti taikomos su sąlyga, jei jie neįplauktų į Bendrijos jurisdikcijos uostus ar atviroje jūroje esančius terminalus ir atitiktų iš dalies pakeisto Reglamento (EB) Nr. 417/2002 nuostatas.

    Europos Sąjungai pirmininkaujanti Italijos delegacija MEPC plenariniame posėdyje 15 valstybių narių ir Komisijos vardu, siekdama pranešti visoms MARPOL 73/78 susitariančioms šalims pareiškė, kad valstybės narės su jų vėliavomis plaukiojantiems tanklaiviams neleis pasinaudoti kuria nors viena iš išimčių. Ji taip pat pareiškė, kad valstybės narės taikys abiejų taisyklių 13G ir 13H 8b dalies nuostatas, kad tanklaiviams, kuriems laikinai buvo leista nukrypti nuo tarptautiniu lygiu pripažintos normos nebus leidžiama įplaukti į jų uostus ar atviroje jūroje esančius terminalus[3].

    Todėl nuo 2005 m. balandžio 5 d. įsigaliojus MARPOL 73/78 I priedo pataisymams, Bendrijos teisės aktų nuostatos panašios į visiems laivams, nepriklausomai nuo to su kokia vėliava jie plaukioja ir jų paskirties, taikomas tarptautines normas. Bet su valstybės narės vėliava plaukiojantiems ir į Europos Sąjungos uostus neįplaukiantiems viengubo korpuso naftos tanklaiviams numatyta galimybė taikyti 13H taisyklės išimtis.

    Komisija mano, kad ši teisinė galimybė nepriimtina politiniu požiūriu trečiųjų šalių, kurios yra MARPOL 73/78 susitariančiosios šalys atžvilgiu, ir kurioms Europos Sąjungos valstybės narės oficialiai įsipareigojo šių išimčių netaikyti. Pabrėžtina, kad su trečiųjų šalių vėliava plaukiojantiems laivams neleidžiama įplaukti į Bendrijos jurisdikcijos uostus ar atviroje jūroje esančius terminalus, jei jiems taikomos šios išimtys.

    Be to, 2003 m. gruodžio mėnesį valstybių narių vardu priimta pozicija atspindi daugelį kartų įvairios sudėties Tarybos ir Europos Vadovų Tarybos pareikštą politinę valią.

    Iš tikrųjų 2002 m. gruodžio 6 d. Transporto Ministrų Taryba, „sveikindama po ERIKA avarijos Bendrijos viduje ir Tarptautinės jūrų organizacijos IMO sutelktas, pilnas ryžto pastangas, pabrėždama visišką valstybės su kurios vėliava plaukiojama atsakomybę, įskaitant veiksmingą, jų vardu veiklą vykdančių, klasifikacinių bendrovių kontrolę, ir manydama, kad uosto valstybės veiksmingai taikomos sustiprintos kontrolės priemonės, įskaitant draudimą eksploatuoti laivus, suteikia ypač didelės svarbos iš eksploatavimo šalinant normų neatitinkančius laivus,“ susitarė, kad „sunkiuosius naftos produktus[4] privaloma vežti tik dvigubo korpuso naftos tanklaiviais.“

    Aplinkos Ministrų Taryba 2002 m. gruodžio 9 d. dar kartą patvirtino „2002 m. gruodžio 6 d. Transporto Ministrų Tarybos išvadas dėl laivų ir apsaugos nuo taršos, kuriomis siekiama sustiprinti laivybos saugą jūroje ir apsaugą nuo tanklaivių sukeliamos taršos“ ir ypač pritarė „priemonėms, kuriomis siekiama greičiau laipsniškai šalinti iš eksploatavimo viengubo korpuso naftos tanklaivius, uždrausti viengubo korpuso tanklaivių naudojimą sunkiesiems naftos produktams vežti ...“.

    Galiausiai, 2002 m. gruodžio 12 ir 13 d. Europos Vadovų Taryba Kopenhagoje patvirtino, kad „Sąjunga pasiryžusi imtis visų būtinų priemonių, kad panašios avarijos nepasikartotų ir džiaugiasi greitu Tarybos ir Komisijos atsaku. Siekdama šio tikslo, Sąjunga ir toliau imsis lemiamo vaidmens telkdama pastangas tarptautiniu lygiu, konkrečiai pačioje IMO. 2002 m. gruodžio 6 d. Transporto Ministrų Tarybos ir 2002 m. gruodžio 9 d. Aplinkos Ministrų Tarybos išvados turi būti įgyvendintos nedelsiant ir visais atžvilgiais.“

    Todėl atrodytų, kad Bendrijos norma, kuria laivams, plaukiojantiems su valstybės narės vėliava, ne Bendrijos vandenyse veiklą leidžiama vykdyti pagal išimtį sudarančias sąlygas, neatitinka šių priimtų politinių pozicijų.

    Todėl Reglamentas (EB) Nr. 417/2002 turi būti iš dalies pakeistas, kad būtų užtikrintas valstybių narių priimtų politinių įsipareigojimų laikymasis tarptautiniu lygiu ir, kad būtų užtikrinta Bendrijos jūrų saugumo politikos darna.

    Pirmuoju straipsniu numatoma iš dalies pakeisti 4 straipsnio 3 dalį. Šiuo daliniu pakeitimu išplečiama minėto reglamento reikalavimų, keliamų sunkiųjų naftos produktų vežimui laivais, plaukiojančiais su Europos Sąjungos valstybės narės vėliava, taikymo sritis. Juo uždraudžiamas sunkiųjų naftos produktų vežimas visais viengubo korpuso laivais, plaukiojančiais su valstybės narės vėliava, nepriklausomai nuo uostų, jūroje esančių terminalų ar jūros zonos, kurioje jie vykdo veiklą, jurisdikcijos.

    2006/aaa (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    [data]

    iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 417/2002 dėl dvigubo korpuso arba lygiaverčių dizaino reikalavimų greitesnio įvedimo viengubo korpuso naftos tanklaiviams ir dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 2978/94 panaikinimo

    (Tekstas svarbus EEE)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 80 straipsnio 2 dalį,

    atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą[5],

    atsižvelgdami į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę[6],

    atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę[7],

    laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos[8],

    kadangi:

    1. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 417/2002[9] numatytas greitesnis dvigubo korpuso arba lygiaverčių dizaino reikalavimų, nustatytų 1973 m Tarptautine konvencija dėl teršimo iš laivų prevencijos su pakeitimais, padarytais 1978 m. protokolu (toliau – MARPOL 73/78), viengubo korpuso naftos tanklaiviams įvedimas, siekiant sumažinti atsitiktinį Europos vandenų užteršimo angliavandeniliais pavojų.

    2. Minėtu reglamentu buvo pradėtos taikyti sunkiųjų naftos produktų vežimą į Europos Sąjungos uostus arba iš jų viengubo korpuso tanklaiviais draudžiančios nuostatos.

    3. Po valstybių narių ir Komisijos veiksmų Tarptautinėje jūrų organizacijoje (TJO), šis draudimas buvo pripažintas tarptautiniu lygiu iš dalies pakeičiant MARPOL 73/78 I priedą.

    4. Minėto priedo 13H taisyklės dėl sunkiųjų naftos produktų vežimo viengubo korpuso naftos tanklaiviais uždraudimo 5, 6 ir 7 dalyse numatytos jos taikymo išimtys. Italijos pirmininkavimo Europos Sąjungai metu paskelbtoje deklaracijoje, įtrauktoje į oficialią TJO Jūrų aplinkos apsaugos komiteto (MEPC 50) ataskaitą, išreikštas politinis įsipareigojimas šiomis išimtimis nesinaudoti.

    5. Remiantis Reglamentu (EB) Nr. 417/2002 su valstybės narės vėliava plaukiojantiems laivams 13H taisyklės išimtys galėtų būti taikomos su sąlyga, jei jie neįplauktų į Bendrijos jurisdikcijos uostus ar atviroje jūroje esančius terminalus ir atitiktų minėto reglamento nuostatas.

    6. Todėl Reglamentas (EB) Nr. 417/2002 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis

    Reglamento (EB) Nr. 417/2002 4 straipsnyje įterpiama tokia 3a dalis:

    „3a. Visiems, išskyrus dvigubo korpuso naftos tanklaiviams, vežantiems sunkiuosius naftos produktus draudžiama plaukioti su valstybės narės vėliava.“

    2 straipsnis

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje .

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje, [data]

    Europos Parlamento vardu Tarybos vardu

    Pirmininkas Pirmininkas

    […] […]

    [1] 20 taisyklė pagal naują MARPOL 73/78 pakeisto I priedo numeraciją

    [2] 21 taisyklė pagal naują MARPOL 73/78 pakeisto I priedo numeraciją

    [3] Jūrų aplinkos apsaugos komiteto ataskaita apie penkiasdešimtosios sesijos darbą, dokumentas MEPC 50/3, VI priedas, p. 1.

    [4] Jiems priskiriami: sunkusis mazutas, degutas, bitumas ir sunkioji nevalyta nafta.

    [5] OL C [...], [...], p. [...].

    [6] OL C [...], [...], p. [...].

    [7] OL C [...], [...], p. [...].

    [8] OL C [...], [...], p. [...].

    [9] OL L 64, 2002 3 7, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 2172/2004 (OL L 371, 2004 12 18, p. 26).

    Haut