EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1571

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą iš dalies keičiantį Reglamentą (EB) Nr. …/… dėl teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą COM(2006) 607 final — 2006/0195 COD

OL C 325, 2006 12 30, p. 37–39 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

30.12.2006   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 325/37


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą iš dalies keičiantį Reglamentą (EB) Nr. …/… dėl teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą

COM(2006) 607 final — 2006/0195 COD

(2006/C 325/09)

2006 m. lapkričio 10 d. Taryba, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 95 straipsniu, nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą iš dalies keičiantį Reglamentą (EB) Nr. …/… dėl teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą

2006 m. spalio 25 d. Komiteto biuras pavedė Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyriui organizuoti Komiteto darbą šiuo klausimu.

Kadangi darbas skubus, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas savo 431-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2006 m. gruodžio 13–14 d. (gruodžio 13 d. posėdis), pagrindiniu pranešėju paskyrė Panagiotis Gkofas ir priėmė šią nuomonę 110 narių balsavus už, 3 — prieš ir 16 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui iš dalies pakeisti Reglamento dėl teiginių 25 straipsnį, nurodantį Komiteto darbo tvarką, kuria reikia vadovautis siekiant priimti priemones, reikalingas Reglamentui įgyvendinti.

1.2

EESRK sutinka, kad į 25 straipsnį būtų įtrauktos 3 ir 4 pastraipos, kadangi jose numatyta naujos reguliavimo procedūros su tikrinimu taikymas priimant bendro pobūdžio priemones, kuriomis siekiama iš dalies pakeisti neesminius Reglamento dėl teiginių elementus. Norint, kad minėtose pastraipose numatyta tvarka taptų išsamesnė, šis pakeitimas yra būtinas.

1.3

EESRK remia naują reguliavimo procedūros su tikrinimu taikymą atitinkamiems Reglamento dėl teiginių straipsniams, kadangi naujoji tvarka yra aiškesnė ir veiksmingesnė nei prieš tai buvusi tvarka.

1.4

EESRK mano, kad Reglamentas dėl teiginių, kuriame nagrinėjami teiginiai apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą, pateikiami etiketėse pristatant ir reklamuojant maisto produktus, turėtų būti įgyvendinamas nedelsiant. Esant tokioms aplinkybėms, EESRK pabrėžia, kad svarbu užtikrinti, jog naujos reguliavimo procedūros su tikrinimu taikymas tam tikriems Reglamento dėl teiginių straipsniams netaptų pernelyg ilgomis procedūromis, kurios trukdytų veiksmingai ir laiku įgyvendinti Reglamentą.

1.5

EESRK pastebi ir mano, kad ateityje Komisija turėtų nagrinėti reguliavimo sistemos supaprastinimo klausimą, atsižvelgdama į maisto saugą ir vartotojų apsaugą. EESRK pritaria Komisijos ketinimams peržiūrėti ir atnaujinti dabartinius ES maisto ženklinimo teisės aktus (1) ir pabrėžia esamų ženklinimo nuostatų svarbą geresnio reguliavimo kontekste.

1.6

EESRK pritaria tam tikros Europos reguliavimo sistemos įvedimui, kuris atitinka vartotojų apsaugos interesus ir skatina vidaus rinkos darną ir veiksmingą jos veikimą.

2.   Įžanga

2.1

Taryba paragino EESRK parengti nuomonę dėl pasiūlymo iš dalies pakeisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą (EB) Nr. …/… dėl teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą (toliau — Reglamentas dėl teiginių (2)), kad jis būtų suderintas su naujuoju Tarybos sprendimu (EB) 2006/512, iš dalies keičiančiu Sprendimą 1999/468/EB toliau — Sprendimas dėl komitologijos), nustatantį Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką. Tarybos sprendime (EB) 2006/512 buvo nustatyta nauja Komiteto darbo tvarka, pavadinta reguliavimo procedūra su tikrinimu, skirta Sprendimui 1999/468/EB, nes pastarajame buvo numatytas tik ribotas naudojimosi tokiais suteiktais įgaliojimais procedūrų skaičius.

2.2

Reglamente dėl teiginių, kuriame nagrinėjami teiginiai apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą, pateikiami etiketėse, pristatant ir reklamuojant maisto produktus, visada nurodoma reguliavimo procedūra, Komisijai suteikiant įgyvendinimo įgaliojimus, todėl jis turi būti suderintas, jei būtina, su nauja Komiteto reguliavimo procedūra su tikrinimu, kaip nustatyta vadovaujantis Tarybos sprendimu 1999/468/EB.

3.   Bendros pastabos

3.1

EESRK iš principo pritaria Komisijos pasiūlymui taikyti reguliavimo procedūrą su tikrinimu, priimant bendro pobūdžio priemones, kuriomis siekiama iš dalies pakeisti neesminius reglamento dėl teiginių elementus.

3.2

EESRK yra įsitikinęs, kad Reglamentas dėl teiginių yra priimamas tokiu metu, kai mitybos ir sveikatos problemų suvokimas sukuria tikslios ir išsamios vartotojams skirtos informacijos poreikį. Komitetas nurodo, kad Reglamento dėl teiginių sėkmė priklauso nuo to, ar bus užtikrinta aukšto lygio vartotojų apsauga ir tuo pat metu pagerintas vartotojų pasirinkimas siekiant, kad vietos ir importuoti gaminiai būtų saugūs bei tiksliai ir aiškiai paženklinti.

3.3

Reglamentas dėl teiginių papildo Direktyvos 2000/13/EB bendrąsias nuostatas, kuriose draudžiama naudoti informaciją, kuri galėtų suklaidinti vartotojus ar pagal kurią maisto produktams būtu galima priskirti medicininių savybių ir kuri apibrėžia konkrečias teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą naudojimo nuostatas. Komitetas mano, kad šis reglamentas dabar yra ypač svarbus ir kad jį reikėtų įgyvendinti nedelsiant, kadangi vis didesnė svarba teikiama sveiko gyvenimo būdo ir sveikos mitybos sąsajai, ir reikia tokios informacijos, kuri padėtų vartotojams padaryti „sveiką pasirinkimą“

3.4

EESRK yra įsitikinęs, kad Komisija, vadovaudamasi savo visuomenės sveikatos programa, kartu su reguliavimo sistema turėtų skatinti informavimo kampanijas sveikatos ir mitybos srityje.

4.   Konkrečios pastabos

4.1

EESRK mano, kad Reglamento dėl teiginių 25 straipsnio, kuriame aprašoma Komiteto tvarka, pakeitimai yra labai svarbūs, kadangi šia tvarka vadovaujamasi priimant bendro pobūdžio priemones, kuriomis siekiama iš dalies pakeisti neesminius pagrindinės priemonės, priimtos naudojantis bendro sprendimo procedūra, elementus.

4.2

EESRK yra įsitikinęs, kad naujosiose 25 straipsnio pastraipose bus pateiktos išsamesnės ir smulkesnės nuorodos į Tarybos sprendimo 1999/468/EB atitinkamus straipsnius, tvarka taps veiksmingesnė ir bus padidinti Reguliavimo komiteto įgyvendinimo įgaliojimai. Svarbiausia, naujosiose pastraipose bus aiškiau nustatyti Komisijai suteikti įgaliojimai ir pabrėžiamas Europos Parlamento ir Tarybos vaidmuo atidžiai tiriant priemones dar prieš jų priėmimą.

4.3

EESRK pritaria 3 ir 4 pastraipų įtraukimui į 25 straipsnį, kuriose įvedama nauja Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais procedūrų kategorija. Tai suteikia Parlamentui ar Tarybai galimybę prieštarauti tokių rengiamų priemonių, kurios viršija Komisijos įgyvendinimo įgaliojimus arba nesilaiko subsidiarumo ir proporcingumo principų, priėmimui.

4.4

Komitetas pritaria galimybei pateisinamais ar išimtiniais atvejais sutrumpinti ar pailginti procedūros atlikimo terminus (kaip teigiama Sprendimo 1999/468/EB, iš dalies pakeisto Sprendimu 2006/512/EB, 5 straipsnio a punkte).

4.5

EESRK pritaria Reglamento dėl teiginių pakeitimams, kad reguliavimo procedūrą su tikrinimu būtų galima taikyti šio Reglamento straipsniams, pagal kuriuos reikalaujama priemonių, numatytų Sprendimo dėl komitologijos procedūros 5 straipsnyje (reguliavimo procedūra), priėmimo (Tarybos sprendimas 1999/468/EB).

4.5.1

Komitetas mano, kad šis pakeitimas bus teigiamas ir veiksmingas, nes jis bus taikomas naujai reguliavimo procedūrai su tikrinimu, kai reikės nustatyti bendras teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą naudojimo sąlygas.

4.5.2

Komitetas yra įsitikinęs, kad šis pakeitimas padės užtikrinti, kad įgyvendinant Reglamentą dėl teiginių bus išlaikyta aukšto lygio vartotojų apsauga, ypač sukuriant konkrečias maistingų medžiagų įvertinimo aprašymus, kuriuos turi atitikti tam tikrų kategorijų maisto produktai, kad būtų galima juos įvertinti pagal teiginius apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą.

4.5.3

EESRK pabrėžia konsultacijų su vartotojų grupėmis ir prekiautojais maisto produktais bei jų atstovais reikšmę kuriant arba atnaujinant teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikumą naudojimo sąlygas ir iš dalies keičiant priedą, kuriame išvardyti leistini teiginiai.

4.6

EESRK rekomenduoja Komisijai ateityje apsvarstyti, ar nereikėtų supaprastinti teiginių apie maisto produktų maistingumą, susijusių su sveikatos apsaugos klausimais, priėmimo ir jų mokslinio pagrindo patvirtinimo tvarką (3). Be to, EESRK yra įsitikinęs, kad reikia supaprastinti reguliavimo sistemą, atsižvelgiant į maisto saugą ir vartotojų apsaugą.

4.7

EESRK pabrėžia, kad Reglamentas dėl teiginių privalo būti pragmatiškas ir yra susirūpinęs, kad kai kurios nuostatos, susijusios su teiginių pagrindimu, gali būti pernelyg sudėtingos. Komitetas yra įsitikinęs, kad svarbu suderinti vartotojų poreikį gauti geriau moksliškai pagrįstą ir aiškesnę informaciją ir maisto pramonės galimybes kurti bei pateikti į rinką maisto produktus, kurių savybės būtų naudingos ir svarbios vartotojams.

2006 m. gruodžio 13 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

pirmininkas

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Bendrieji maisto ženklinimo reikalavimai yra pateikti horizontaliuose teisės aktuose (Direktyva 2000/13/EB ir su ja susiję tekstai), kuriuose daugelis nuostatų yra sukurtos 1978 m.Vertikalūs teisės aktai apima kitas konkrečias nuostatas.

(2)  Šiuo metu laukiama Tarybos galutinio sprendimo dėl pirminio įstatymo galią turinčio dokumento (COM(2003) 424 final).

(3)  Žr. OL C 110, 2004 4 30, p. 18-21.


Top