EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005PC0683

Pasiūlymas Europos parlamento ir Tarybos reglamentas dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį ir dėl transporto priemonių remonto informacijos prieigos, iš dalies pakeičianti Direktyvą 72/306/EEB ir Direktyvą ../../EB {SEK(2005) 1745}

/* KOM/2005/0683 galutinis - COD 2005/0282 */

52005PC0683

Pasiūlymas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį ir dėl transporto priemonių remonto informacijos prieigos, iš dalies pakeičianti Direktyvą 72/306/EEB ir Direktyvą ../../EB {SEK(2005) 1745} /* KOM/2005/0683 galutinis - COD 2005/0282 */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 21.12.2005

KOM(2005) 683 galutinis

2005/0282 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį ir dėl transporto priemonių remonto informacijos prieigos, iš dalies pakeičianti Direktyvą 72/306/EEB ir Direktyvą ../../EB

(pateikta Komisijos){SEK(2005) 1745}

AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1) PASIŪLYMO KONTEKSTAS

Pasiūlymo motyvai ir tikslai

Pasiūlymo tikslas – nustatyti suderintas variklinių transporto priemonių konstrukcijos taisykles siekiant užtikrinti vidaus rinkos veikimą ir kartu pasirūpinti aukšto lygio aplinkos apsauga nuo į atmosferą išmetamų teršalų.

Kad tinkamai veiktų bendroji Europos Sąjungos rinka, būtini bendri teršalų išmetimo į atmosferą iš variklinių transporto priemonių ribojimo standartai. Veiksmai Bendrijos lygiu apsaugo nuo skirtingų gaminių standartų įvairiose valstybėse narėse, dėl kurių vidaus rinka suskaldoma ir sudaromos bereikalingos kliūtys Bendrijos vidaus prekybai.

Valstybės narės ir jų piliečiai yra susirūpinę oro taršos keliamais pavojais žmonių sveikatai ir aplinkai. Nors pastarąjį dešimtmetį oro kokybė pagerėjo, visoje Europos Sąjungoje tebėra didelių oro kokybės problemų, ypač miesto vietovėse ir tankiai apgyvendintuose regionuose.

Bendrasis kontekstas

Nuo 2005 m. sausio 1 d. lengviesiems automobiliams suteikiant naujus tipo patvirtinimus pradėtos taikyti išmetamųjų teršalų kiekio ribos Euro 4[1]. Keletas valstybių narių anksčiau taikė mokesčių lengvatas, kad paspartintų švaresnių transporto priemonių atsiradimą. Komisijos tarnybos, siekdamos išvengti vieningos rinkos sutrikdymo skirtingoms valstybėms narėms įvedant mokesčių lengvatas, 2005 m. sausį remdamosi skirtingomis ribinėmis vertėmis, paskelbė personalo darbo dokumentą[2], kuriame pasiūlyta ribinė kietųjų dalelių vertė. Darbo dokumente mokesčių lengvatas norinčioms įdiegti valstybėms narėms pasiūlyta tas lengvatas grįsti darbo dokumente nustatyta 5 mg/km verte.

Jeigu nebūtų keičiama variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo politika, iškiltų didelis pavojus, kad vidaus rinkos veikimas bus sutrikdytas vienašaliais veiksmais, kurių imtųsi valstybės narės. Prasta oro kokybė taip pat išliktų Europos Sąjungoje neišspręstas klausimas, o atmosferos tarša toliau kenktų žmonių sveikatai.

Galiojančios pasiūlymo taikymo srities nuostatos

Variklinių transporto priemonių konstrukcijos reikalavimus šiuo metu reglamentuoja Direktyva 70/220/EEB[3] (su pakeitimais), dėl „valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo motorinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų, suderinimo“.

Suderinamumas su kita Sąjungos politika ir tikslais

Šis pasiūlymas buvo parengtas pagal „Švaraus oro Europoje“ (CAFE) programą, kuri suteikė techninį pagrindą Teminei oro taršos strategijai[4] parengti. CAFE įvertino išmetamųjų teršalų kiekį, dabartinę bei būsimą oro kokybę ir kitų priemonių oro kokybei gerinti sąnaudas bei naudą. Šiuo pagrindu Komisija nustatė priemones, kurių reikia nustatytam oro kokybės lygiui pasiekti. Euro 5 yra viena iš keleto tokių priemonių, kurios svarbios mažinant išmetamą ozoną ardančių medžiagų (pvz., NOx ir HC) ir kietųjų dalelių kiekį.

Be to, pasiūlymas visiškai atitinka Europos Sąjungos tvarios plėtros strategijos tikslus ir gerokai padeda siekti Lisabonos strategijos tikslų.

2) KONSULTACIJOS SU SUINTERESUOTOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO ĮVERTINIMAS

Konsultacijos su suinteresuotomis šalimis

Konsultavimosi būdai, pagrindiniai analizuotini i sektoriai ir bendras respondentų apibūdinimas

Rengdama pasiūlymą Komisija konsultavosi su suinteresuotosiomis šalimis keletu būdų:

- Vyko konsultacijos Variklinių transporto priemonių išmetamų teršalų grupėje – suinteresuotų ekspertų darbo grupėje, kuri atsakinga už paramą Komisijos reglamentavimo procesams, susijusiems su išmetamųjų teršalų klausimais. Šios grupės darbe dalyvauja labai įvairios suinteresuotos šalys: nacionalinės institucijos, transporto priemonių gamintojai, sudedamųjų dalių tiekėjai, pramonės asociacijos ir nevyriausybinės organizacijos.

- 2004 m. vasario mėnesį suinteresuotosioms šalims buvo išsiųstas klausimynas dėl išmetamųjų teršalų naujųjų ribinių verčių Euro 5, kurios taikomos lengviesiems automobiliams ir mažos keliamosios galios krovininiams automobiliams. Klausimynu buvo siekiama suinteresuotas šalis apklausti apie reikiamą technologiją ir susijusias sąnaudas pagal įvairius ribinių verčių scenarijus. Nepriklausoma ekspertų grupė aptarė duomenų rinkimo rezultatus.

- 2005 m. pradžioje pagrindinėms suinteresuotosioms šalims buvo pateikti ekspertų grupės atlikto persvarstymo rezultatai Grupė pateikė įvairių išmetamųjų teršalų kiekio sumažinimo scenarijų technologinių priemonių planą ir sąnaudų ribas.

- Kartu su Komisijos Temine oro taršos strategija (CAFE programa) buvo parengtas Euro 5 pasiūlymas. Suinteresuotosios šalys aktyviai dalyvavo aptariant šią programą.

- Pagrindiniai pasiūlymo projekto elementai buvo pateikti Aukšto lygio darbo grupei CARS 21, suteikiant suinteresuotosioms šalims galimybę iš anksto pateikti pastabas dėl naujųjų Euro 5 išmetamųjų teršalų ribinių verčių.

- 2005 m. liepą Komisija surengė konsultacijas internetu dėl preliminaraus Euro 5 pasiūlymo projekto. Per šias konsultacijas buvo gauta maždaug 50 atsakymų iš įvairių suinteresuotųjų šalių.

Atsakymų santrauka ir kaip į juos buvo atsižvelgta

Per konsultacijas internetu suinteresuotosios šalys iškėlė keletą klausimų[5]. Prie šio pasiūlymo pridedamame poveikio įvertinime išsamiai atsižvelgiama į esminius iškeltus klausimus ir aptariama, kaip į juos buvo atsižvelgta.

Patirties sukaupimas ir pritaikymas

Atitinkamos mokslo/ekspertizės sritys

Pasiūlymui parengti reikėjo atlikti transporto priemonių technologijų, kurios turi būti taikomos išmetamųjų teršalų kiekiui sumažinti, ir susijusių sąnaudų pagal kiekvieną iš Euro 5 išmetamųjų teršalų ribinių verčių laikymosi scenarijų.

Taikyta metodika

2004 m. pradžioje Komisijos tarnybos suinteresuotosioms šalims išsiuntinėjo klausimyną apie naujas Euro 5 išmetamųjų teršalų ribines vertes mažos keliamosios galios krovininiams automobiliams. Klausimyne buvo nagrinėjama keletas naujų ribinių verčių scenarijų ir prašoma duomenų apie technologiją, kurios reikėtų norint laikytis tų verčių, ir susijusias sąnaudas. Nepriklausomų konsultantų ekspertų grupės buvo paprašyta išnagrinėti atsakymus į klausimyną. Tuo buvo siekiama įvertinti ir pagrįsti suinteresuotųjų šalių atsakymus ir pasiekti bendrą sutarimą dėl pagal kiekvieną scenarijų reikalingos technologijos ir sąnaudų. Ši informacija buvo panaudota keleto išmetamųjų teršalų kiekio ribų scenarijų poveikiui sumodeliuoti.

Pagrindinės organizacijos / ekspertai, su kuriais buvo konsultuotasi

Duomenys buvo surinkti iš keleto automobilių pramonės suinteresuotųjų šalių ir juos sugretino konsultantų grupė, vadovaujama TNO iš Nyderlandų.

Gautų ir pritaikytų rekomendacijų santrauka

Konsultantų grupė apibendrino suinteresuotųjų šalių pateiktus duomenis apie sąnaudas. Komisija panaudojo grupės ataskaitą kaip įvairių išmetamųjų teršalų ribinių verčių scenarijų analizės įvesties duomenis. Priimtiniausios ribinės vertės buvo pasirinktos atsižvelgiant į jų techninį įgyvendinamumą ir rentabilumą, kaip paaiškinta prie pasiūlymo pridedamame poveikio įvertinime.

Ekspertų rekomendacijų paskelbimo priemonės

Ekspertų grupės ataskaita pateikiama DG Įmonių ir pramonės tinklalapyje[6].

Poveikio įvertinimas

Buvo įvertintos keturios politikos galimybės:

(1) „Politikos nekeitimo“ būdas : dyzelinėms ir benzininėms transporto priemonėms lieka galioti Euro 4 išmetamųjų teršalų ribinės vertės (Direktyva 70/220/EC su pakeitimais).

Nekeičiant variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekio sumažinimo politikos yra didelis pavojus, kad vidaus rinkos veikimas bus sutrikdytas. Tikėtina, kad, nesant griežtesnių išmetamųjų teršalų standartų Europos lygiu, valstybės narės pradės priiminėti atitinkamus teisės aktus arba taikyti kitas priemones, pvz., draudimą tam tikrų tipų transporto priemonėms įvažiuoti į miestus arba mažo išmetamųjų teršalų kiekio zonų įsteigimą.

Prasta oro kokybė išliks Europos Sąjungos problema, o atmosferos tarša toliau kenks žmonių sveikatai. CAFE programa buvo įrodyta, kad nepaisant teršalų išmetimo sumažėjimo o numatoma, jog oro taršos poveikis visoje ES tebebus didelis ir 2020 m.

Todėl ši politikos galimybė nelaikoma perspektyvia.

(2) Reglamentinis metodas: galiojančių Euro 4 teisės aktų persvarstymas Europos Sąjungos lygiu nustatant naujas išmetamų teršalų ribines vertes Euro 5.

Palyginti su politikos nekeitimo scenarijumi reglamentinis metodas turi aiškių tinkamo vidaus rinkos veikimo užtikrinimo ir oro kokybės pagerinimo privalumų. Tai pagerins visuomenės sveikatą ir taip padės vyriausybėms sutaupyti lėšų.

Netiesioginis reglamentinio metodo poveikis gali būti teigiamas ir ES pramonės tarptautinio konkurencingumo prasme, ypač griežto aplinkosauginio reguliavimo rinkose.

Taigi, pasiūlyme remiamas reglamentinis metodas.

(3) Valstybių narių mokesčių lengvatos: valstybės narės gali savanoriškai nustatyti mokesčių lengvatas transporto priemonėms, kurios atitinka griežtesnes nei Euro 4 išmetamųjų teršalų ribines vertes.

Šiuo metu tik nedaugelis valstybių narių yra įvedusios mokesčių lengvatas, todėl priemonės nauda būtų ribota. Tokių priemonių ilgalaikis tvarumas taip pat ginčytinas. Todėl tokia politika gali sudaryti didelį neapibrėžtumą gamintojams dėl švaresnių transporto priemonių paklausos.

Be to, skirtingi nuolaidų režimai kaimyninėse šalyse galėtų turėti nenuspėjamų padarinių tarp šalių tiek transporto priemonių pirkimo struktūros, tiek poveikio oro taršai prasme. Todėl tai gali kelti pavojų tolimesniam vieningos transporto priemonių rinkos egzistavimui.

Taigi, ši galimybė neužtikrina, kad bus pasiekti politikos tikslai ir netgi gali turėti neigiamą poveikį vidaus rinkos veikimui dėl to, kad sumažintų užtikrintumą dėl tam tikrų transporto priemonių tipų paklausos.

Todėl šis metodas netaikytinas.

(4) Nereglamentinis metodas: savireguliavimas per sutartus automobilių pramonės įsipareigojimus sumažinti naujų transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekį.

Neaišku, ar įsipareigojimai suteikia pakankamą garantiją, jog bus užtikrintas tam tikras išmetamųjų teršalų kiekio lygis ar kad bus taikomos reikiamos sankcijos už įsipareigojimų pažeidimą. Be to, neaišku, ar savanoriškas metodas suteiktų papildomos naudos pramonei, vyriausybėms ar visuomenei.

Išmetamųjų teršalų taisyklių Euro serija plačiai taikoma daugelyje besiformuojančių rinkų. Todėl ES įdiegta išmetamųjų teršalų reglamentavimo sistema turi svarbių padarinių visame pasaulyje.

Vadinasi, perėjimas nuo reglamentinio metodo prie savanoriško sutrikdytų pasaulinio suderinimo procesą.

Komisijos tarnybos atliko poveikio įvertinimą, Darbo programoje nurodytą žymimuoju numeriu 2005/ENTR/018.

3) TEISINIAI PASIŪLYMO ELEMENTAI

Siūlomų veiksmų santrauka

Pagrindinis šio reglamento aspektas tas, kad juo reikalaujama dar labiau sumažinti transporto priemonių išmetamų kietųjų dalelių ir azoto oksidų (NOx) kiekio ribas.

Bus reikalaujama labai daug (80 %) sumažinti iš dyzelinių transporto priemonių išmetamų kietųjų dalelių masę. Nors ši žemesnė išmetamųjų teršalų kiekio riba nenustato konkrečios technologijos, de facto, jeigu ji būtų taikoma, tektų įdiegti dyzelinio variklio kietųjų dalelių filtrus (DPF).

Šiuo metu nustatytos išmetamųjų teršalų kiekio ribos galima laikytis tik naudojant uždaruosius filtrus, kurie sumažina išmetamų itin smulkių dalelių, kurios laikomos labai kenksmingomis sveikatai, kiekį. Siekiant užtikrinti, kad ateityje nebūtų sukurti atvirieji filtrai, kurie atitiktų naują išmetamųjų teršalų kiekio ribą, tačiau nebūtų tinkami sulaikyti didelio itin smulkių dalelių kiekio, vėliau numatyta įdiegti naują standartą, apribojantį leidžiamų išmesti dalelių kiekį. Šiuo metu kiekio standartą nustatyti netiktų, nes UN/ECE atliekamas tyrimas pagal Kietųjų dalelių matavimo programą (PMP). UN/ECE darbo grupė tebenagrinėja šį klausimą. Kai tik bus gauti PMP programos rezultatai, taikant komitologijos procedūrą bus įdiegtas kiekio standartas.

Pagal PMP programą taip pat bandomas naujas išmetamų dalelių kiekio matavimo protokolas. Pagrindinis naujo metodo privalumas tas, kad jis suteikia didesnį pakartojamumą matuojant išmetamąsias medžiagas laboratorijoje. Pabaigus programą bus išnagrinėta galimybė pakeisti dabartinę matavimo procedūrą nauju metodu. Kai nauja matavimo procedūra bus įdiegta, Komisija turės pakeisti šiame pasiūlyme nustatytas išmetamųjų teršalų masės ribas, nes taikant naują technologiją masės lygis yra mažesnis už gaunamą pagal dabartinį metodą.

Dyzelinėms transporto priemonėms numatomas tik nedidelis (20 %) išmetamų NOx kiekio sumažinimas. Išmetamo kiekio riba nustatyta taip, kad sumažinimą galima užtikrinti papildomomis variklio vidaus priemonėmis. Pritarus pasiūlymui išmetamųjų dujų sraute būtų įtaisomi kietųjų dalelių filtrai ir dėl to Komisija šiuo etapu norėjo išvengti įpareigojimo įrengti papildomą NOx pakartotinio apdorojimo sistemą. Kadangi papildomo NOx sumažinimo technologija dar neparengta, siūloma nemažinti išmetamo NOx kiekio ribos žemiau 200 mg/km vertės.

Pasiūlyme numatomas papildomas benzininių automobilių išmetamųjų teršalų kiekio mažinimas. Komisija siūlo 25 % sumažinti išmetamų NOx kiekį nustatant 60 mg/km ribinę vertę ir 25 % sumažinti angliavandenilių (HC) kiekį nustatant 75 mg/km ribinę vertę. Daugelis šiuo metu ES parduodamų benzininių transporto priemonių su atsarga tenkina šią siūlomą ribinę vertę, o kitas galima pertvarkyti palyginti mažomis sąnaudomis.

Taip pat siūloma nustatyti benzininių variklių išmetamų kietųjų dalelių masės ribas. Šios ribos taikomos tik liesą mišinį naudojančioms tiesioginio įpurškimo transporto priemonėms, kadangi tai neaktualu benzininėms transporto priemonėms, naudojančioms stechiometrinį degimą.

Kitas pakeitimas – siūlymas, kad patvarumo laikotarpis, per kurį gamintojai turi užtikrinti išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo įtaisų veikimą, būtų pailgintas nuo 80 000 km iki 160 000 km. Toks pakeitimas geriau atitiks tikrą transporto priemonių eksploatavimo trukmę ir užtikrins, kad išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo sistemos veiks per visą transporto priemonės eksploatavimo trukmę.

Pasiūlyme yra nustatytas reikalavimas, kad transporto priemonių remonto informacija būtų prieinama per tinklalapius standartiniu formatu, parengtu suinteresuotųjų šalių techniniu komiteto (vadinamasis „OASIS standartas“).

Galutinis aspektas – ankstesniuose teisės aktuose numatytos išimties, leidusios sunkiųjų keleivinių transporto priemonių (M1 klasės, < 2 500 kg) tipo patvirtinimą atlikti kaip lengvųjų krovininių automobilių, panaikinimas. Šią išimtį taikyti nėra jokio pagrindo.

Teisinis pagrindas

Pasiūlymo teisinis pagrindas – Sutarties 95 straipsnis.

Subsidiarumo principas

Subsidiarumo principas taikomas, kadangi pasiūlymas nėra priskiriamas išskirtinei Bendrijos kompetencijos sričiai.

Pasiūlymo tikslų negalima tinkamai pasiekti valstybių narių veiksmais dėl poreikio išvengti kliūčių vieningai rinkai ir dėl oro taršos tarptautinių padarinių.

Bendrijos veiksmai leis geriau pasiekti pasiūlymo tikslus, kadangi bus išvengta kitu atveju susidarysiančio vidaus rinkos padalijimo. Nustatydamas vienodus variklinių transporto priemonių išmetamų teršalų lygio standartus pasiūlymas užtikrina geresnę oro kokybę Europos Sąjungoje ir išsprendžia tarptautinės oro taršos problemą.

Todėl pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą.

Proporcingumo principas

Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, nes nenumato nieko, kas nėra būtina pasiekti tinkamo vidaus rinkos veikimo, kartu užtikrinant aukšto lygio aplinkos apsaugą, tikslus.

Per poveikio įvertinimo procedūrą atlikta pasiūlymo sąnaudų ir naudos analizė rodo, kad pasirinktos išmetamųjų teršalų ribinės vertės suteikia bendrą naudą visuomenei ir kartu atsižvelgia į automobilių pramonės konkurencingumą.

Priemonės parinkimas

Siūloma priemonė yra reglamentas. Kitos priemonės būtų nepakankamos dėl tokios priežasties:

- reglamentas laikomas tinkamu užtikrinti reikiamą laikymąsi, nereikalaujant perkėlimo į valstybių narių teisės aktus.

Pasiūlyme taikomas „atskirų lygių metodas“, taikytas kituose teisės aktuose, pvz., sunkiųjų transporto priemonių išmetamųjų teršalų direktyvoje[7]. Toks metodas numato, kad teisės akto pasiūlymas ir priėmimas atliekami dviem skirtingais, bet lygiagrečiais keliais:

- pirma, Europos Parlamentas ir Taryba bendro sprendimo procedūra nustatys esmines reglamento nuostatas, pagrįstas EB sutarties 95 straipsniu („bendro sprendimo pasiūlymas“);

- antra, Komisijos priimtu reglamentu, padedant reguliavimo komitetui, bus nustatyti techniniai esminių nuostatų įgyvendinimo reikalavimai („komitologijos pasiūlymas“).

4) POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis pasiūlymas neturi pasekmių Bendrijos biudžetui.

5) PAPILDOM INFORMACIJA

Modeliavimas, bandomasis etapas ir pereinamasis laikotarpis

Pasiūlyme nustatyti bendrieji pareinamieji laikotarpiai, kad transporto priemonių gamintojams būtų suteikta pakankamai pasiruošimo laiko.

Supaprastinimas

Pasiūlymas numato teisės aktų supaprastinimą.

Komisijos komunikate Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui „Bendrijos acquis atnaujinimas ir supaprastinimas“[8] kaip prioritetinė Bendrijos teisės aktų supaprastinimo sritis nurodyta variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo sistema. Komisijos darbo programoje konkrečiai numatytas pasiūlymas dėl naujo išmetamųjų teršalų teisės akto, panaikinančio Direktyvą 70/220/EEB.

Be to, šiuo pasiūlymu siekiama dar supaprastinti Bendrijos teisės aktus į šį reglamentą ir jo įgyvendinimo priemones įtraukiant Direktyva 80/1268/EEB[9] (su pakeitimais) nustatytus lengvųjų transporto priemonių anglies dioksido išmetimo ir degalų suvartojimo matavimo reikalavimus bei bandymo procedūras. Dėl to ši direktyva taip pat galės būti panaikinta.

Papildomai supaprastinama įtraukiant į šį pasiūlymą Direktyvoje 72/306/EEC[10] pateikiamus dyzelino dūmų matavimo bandymų reikalavimus. Šią direktyvą bus galima panaikinti vėliau, kai panašūs reikalavimai bus įtraukti į sunkiųjų transporto priemonių išmetamas medžiagas reglamentuojančius teisės aktus.

Pasiūlyme numatyta supaprastinti valstybinių institucijų (ES ar nacionalinių) administracines procedūras.Pasiūlymas įtrauktas į Komisijos tęstinę acquis communautaire atnaujinimo ir supaprastinimo programą ir jos Darbo ir teisėkūros programą žymimuoju numeriu 2005/ENTR/018.

Esamų teisės aktų panaikinimas

Patvirtinus pasiūlymą bus atšaukti esami teisės aktai. Tai išsamiau aprašyta pasiūlymo 17 straipsnyje.

Persvarstymas/peržiūra/saulėlydžio nuostata

Komisija 2009 m., kai vidurio laikotarpiu jau bus aptarta CARS 21 ataskaita, ketina persvarstyti išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo klausimą ir numato dar labiau mažinti ribines vertes (įskaitant NOx), siekdama, kad tos vertės atitiktų iš transporto priemonių išmetamų teršalų technologijos lygį minėtu laikotarpiu ir kad būtų atsižvelgiama į ekonominio veiksmingumo aspektus. Visi pasiūlymai bus grindžiami išsamiu poveikio įvertinimu ir konsultacijomis su suinteresuotomis šalimis.

Europos ekonominė erdvė

Siūlomas aktas susijęs su EEE reikalais ir todėl turi būti taikomas Europos ekonominei erdvei.

2005/0282 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį ir dėl transporto priemonių remonto informacijos prieigos, iš dalies pakeičianti Direktyvą 72/306/EEB ir Direktyvą ../../EB ( Tekstas svarbus EEE )

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos Bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 95 straipsnį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą[11],

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę[12],

Sutarties 251 straipsniu nustatyta tvarka[13],

Kadangi:

(1) Vidaus rinką sudaro vidaus sienų neturinti erdvė, kurioje turi būti užtikrintas laisvas asmenų, paslaugų, prekių ir kapitalo judėjimas. Tuo tikslu veikia išsami Bendrijos variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo sistema, įsteigta [data] Europos Parlamento ir Tarybos direktyva [XXXX/XX/EB] dėl variklinių transporto priemonių bei jų priekabų ir tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų tipo patvirtinimą[14]. Todėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamas medžiagas tipo patvirtinimo techniniai reikalavimai turėtų būti suderinti, kad skirtingose valstybėse narės reikalavimai nesiskirtų ir būtų užtikrintas aukštas aplinkos apsaugos lygis.

(2) Šis reglamentas yra vienas iš keleto atskirų Bendrijos tipo patvirtinimo procedūros pagal Direktyvą [XXXX/XX/EB] reglamentinių aktų. Todėl ši direktyva turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeista.

(3) Europos Parlamento prašymu į ES transporto priemonių teisės aktus įdiegtas naujas reglamentinis metodas. Taigi, šis reglamentas nustato esmines nuostatas dėl transporto priemonių išmetamųjų teršalų, o techniniai reikalavimai bus nustatyti įgyvendinimo priemonėmis, patvirtinamomis pagal Pagrindinės direktyvos [36 straipsnį].

(4) 2001 m. kovo mėnesį Komisija pradėjo Švaraus oro Europoje (CAFE) programą, kurios pagrindiniai elementai išdėstyti komunikate[15]. Dėl to buvo patvirtinta teminė oro taršos strategija[16]. Viena iš teminės strategijos išvadų – būtina toliau mažinti transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekį ir pasiekti Europos oro kokybės tikslus.

(5) Nustatant išmetamųjų teršalų standartus svarbu atsižvelgti padarinius rinkoms ir gamintojų konkurencingumui, tiesioginius ir netiesiogines sąnaudas verslui ir naudą, gaunamą naujovių skatinimo, oro kokybės gerinimo ir sveikatos sąnaudų mažinimo prasmėmis.

(6) Laisvam transporto priemonių judėjimui vidaus rinkoje palengvinti būtina neribota ir standartinė prieiga prie transporto priemonių remonto informacijos ir veiksminga konkurencija transporto priemonių remonto ir informacijos paslaugų rinkoje. Didelė dalis tokios informacijos yra susijusi su variklinių transporto priemonių diagnostikos sistemomis ir jų sąveika su kitų transporto priemonių sistemomis. Tiktų nustatyti techninius reikalavimus, kurių turėtų būti laikomasi gamintojų tinklalapiuose.

(7) Komisija turėtų atidžiai stebėti išmetamųjų teršalų kontrolės technologijos plėtrą ir, kai taikytina, atitinkamai pritaikyti šį reglamentą.

(8) Komisija turėtų kontroliuoti ir prireikus reglamentuoti išmetamąsias medžiagas, kurios dar nėra reglamentuojamos ir kurios atsiranda dėl platesnio naujų formulių degalų, variklių technologijų ir išmetamųjų teršalų kontrolės sistemų naudojimo. Taip pat reikėtų persvarstyti visų angliavandenilių (THC) išmetimo reguliavimo pakeitimo sistema, pagrįsta angliavandeniliais be metano (NMHC) ir metanu (CH4), naudą.

(9) Siekiant užtikrinti, kad būtų kontroliuojamas itin smulkių kietųjų dalelių (PM) išmetimas, Komisija turėtų taip pat apsvarstyti išmetamo PM kiekio metodo, kuris būtų taikomas kartu su dabar taikomu masės metodu, patvirtinimo galimybę.

(10) Kad išmetamų dalelių masės matavimo laboratorijoje pakartojamumas būtų didesnis, Komisija turėtų įdiegti naują bandymų protokolą. Pabaigus atitinkamą tyrimų programą bus įvertinta galimybė pakeisti esamą matavimo procedūrą nauju metodu. Kai bus įdiegta nauja matavimo procedūra, šiame pasiūlyme nustatytos išmetamų PM masės ribos turės būti pakeistos, nes pagal naują metodą bus fiksuojama mažesnė masė, jei taikant dabartinį metodą.

(11) Komisija turėtų reguliariai svarstyti poreikį peržiūrėti Naująjį Europos važiavimo ciklą, taikomą kaip bandymų procedūra, kuria grindžiamos EB tipo patvirtinimo pagal išmetamas medžiagas taisyklės. Bandymo ciklus gali prireikti atnaujinti ar pakeisti atsižvelgiant į transporto priemonių specifikacijų ir vairuotojo veiksmų pokyčius. Persvarstymų gali prireikti norint užtikrinti, kad realiai išmetamųjų teršalų kiekis atitinka išmatuotąjį atliekant tipo patvirtinimą. Taip pat reikėtų išnagrinėti nešiojamųjų išmetamųjų teršalų matavimo sistemų taikymą ir „neviršijimo“ reglamentinės sąvokos įvedimą.

(12) Variklinių transporto priemonių diagnostikos sistemos yra svarbios kontroliuojant išmetamas medžiagas, kai transporto priemonė naudojama. Dėl realiai išmetamųjų teršalų kontroliavimo svarbos Komisija turėtų nuolat persvarstyti tokių sistemų reikalavimus ir stebėjimo paklaidų tolerancijos ribas.

(13) Siekiant užtikrinti, kad tarp valstybių narių neiškiltų techninių kliūčių, būtinas standartinis transporto priemonių degalų suvartojimo ir išmetamo anglies dioksido kiekio matavimo metodas. Be to, taip pat būtina užtikrinti, kad vartotojams ir naudotojams būtų teikiama objektyvi ir tiksli informacija.

(14) Valstybės narės turėtų galėti finansinėmis lengvatomis paspartinti transporto priemonių, kurios atitinka Bendrijos lygiu nustatytus reikalavimus, tiekimą į rinką. Tačiau tokios lengvatos turėtų atitikti Sutarties nuostatas, pirmiausia valstybinės pagalbos taisykles. Tai skirta tam, kad būtų laikomasi tam tikrų sąlygų, skirtų išvengti rinkos iškraipymo. Šis reglamentas neturėtų pakenkti valstybių narių teisei įtraukti išmetamas medžiagas į transporto priemonių mokesčių skaičiavimo pagrindą.

(15) Atsižvelgiant į tai, kad išmetamąsias medžiagas ir degalų suvartojimą reglamentuojantys Bendrijos teisės aktai buvo plėtojami 35 metus ir dabar sudaro daugiau kaip 24 direktyvas, patartina pakeisti tas direktyvas nauju reglamentu ir keletu įgyvendinimo priemonių. Reglamentų taikymas užtikrins, kad išsamios techninės nuostatos bus tiesiogiai prieinamos gamintojams, patvirtinimo institucijoms bei techninėms tarnyboms ir kad jos galės būti atnaujintos žymiai sparčiau ir veiksmingiau. Todėl 1970 m. kovo 20 d. Tarybos direktyva 70/220/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų, suderinimo[17] ir 1980 m. gruodžio 16 d. Tarybos direktyva 80/1268/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių transporto priemonių degalų suvartojimą, suderinimo[18] turėtų būti panaikintos. Direktyvos 89/458/EEB[19], 91/441/EEB[20], 93/59/EEB[21], 94/12/EEB[22], 96/69/EEB[23], 98/69/EB[24] ir 2004/3/EEB[25] taip pat turėtų būti panaikintos.

(16) 1972 m. rugpjūčio 2 d. Tarybos direktyva 72/306/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių turi būti imamasi prieš oro taršą transporto priemonių dyzelinių variklių išmetamosiomis dujomis, suderinimo[26] turėtų būti iš dalies pakeista, nes visi reikalavimai, susiję su lengvųjų transporto priemonių dūmų nepermatomumo matavimu, turėtų būti įtraukti į šį reglamentą ir jo įgyvendinimo priemones.

(17) Siekiant užtikrinti sklandų perėjimą nuo esamų direktyvų prie šio reglamento, jo taikymas turėtų būti atidėtas tam tikram laikotarpiui po jo įsigaliojimo. Tačiau per tą laikotarpį gamintojai turėtų turėti galimybę pasirinkti tvirtinti transporto priemones arba pagal esamas direktyvas, arba pagal šį reglamentą. Be to, nuostatos dėl finansinių lengvatų turėtų būti taikytinos iškarto po šio reglamento įsigaliojimo. Įsigaliojus šiam reglamentui pagal tas direktyvas suteikti tipo patvirtinimai turi likti galioti.

(19) Šiam reglamentui įgyvendinti ar iš dalies pakeisti būtinos priemonės turėtų būti patvirtintos pagal 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimą 1999/468/EB, nustatantį Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką[27].

(20) Šio reglamento tikslų, o būtent – vidaus rinkos realizavimo įvedant bendrus techninius reikalavimus dėl iš transporto priemonių išmetamųjų teršalų, valstybės narės negali iki galo įgyvendinti. Dėl siūlomos akcijos masto tų tikslų geriau siekti Bendrijos lygiu. Todėl Bendrija gali patvirtinti priemones pagal Sutarties 5 straipsnyje išdėstytą subsidiarumo principą. Laikantis minėtame straipsnyje išdėstyto proporcingumo principo, ši direktyva neviršija būtinųjų priemonių ribų tokiems tikslams pasiekti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

I SKYRIUS Objektas, taikymo sritis ir apibrėžimai

1 straipsnis Objektas

Šiuo reglamentu nustatomi variklinių transporto priemonių ir pakaitinių dalių, pvz., keičiamųjų katalizinių konverterių, tipo patvirtinimo atsižvelgiant į jų išmetamas medžiagas, reikalavimai.

Be to, šiuo reglamentu nustatomos taršą mažinančių įtaisų, variklinių transporto priemonių diagnostikos (OBD) sistemų eksploatacinio tinkamumo bei patvarumo, degalų suvartojimo matavimo ir transporto priemonių remonto informacijos prieigos taisyklės.

2 straipsnis Taikymo sritis

1. Šis reglamentas taikomas motorinėms transporto priemonėms, kuriose įrengti:

(a) priverstinio uždegimo varikliai;

(b) Direktyvos [XXXX/XX/EB] [II priede] apibrėžtų M1 ir N1 kategorijų priverstinio uždegimo varikliai, kurių degalams naudojamos dujos;

(c) Direktyvos [XXXX/XX/EB] [II priede] apibrėžtų M1 ir N1 kategorijų slėginio uždegimo varikliai.

2. Gamintojo reikalavimu šis reglamentas gali būti taikomas ir motorinėms transporto priemonėms, kuriose įrengti Direktyvos [XXXX/XX/EB] [II priede] apibrėžtų M2 ir N2 kategorijų slėginio uždegimo varikliai, kurių etaloninė masė neviršija 2 840 kg ir kurios atitinkam šiame reglamente ir jo įgyvendinimo priemonėse nustatytas sąlygas.

3 straipsnis Apibrėžimai

Šiame reglamente taikomi tokie apibrėžimai:

(1) „hibridinė transporto priemonė“ – tai transporto priemonė, turinti bent du skirtingus energijos keitiklius ir dvi skirtingas transporto priemonės varymo energijos saugojimo sistemas (įrengtas transporto priemonėje);

(2) „etaloninė masė“ – tai važiuoti parengtos transporto priemonės masė atėmus standartinę 75 kg vairuotojo masę ir pridėjus standartinę 100 kg masę;

(3) „dujiniai teršalai“ – tai išmetamosiose dujose esantis anglies viendeginis, azoto oksidai, išreikšti azoto dvideginio (NO2) ekvivalentu, ir angliavandeniliai, tariant, kad santykinis dydis yra: benzino – C1H1.85, dyzelino – C1H1.86, SD – C1H2.525, GD – CH4;

(4) „kietųjų dalelių teršalai“ – tai išmetamųjų dujų sudedamosios dalys, kurios iš atskiestų išmetamųjų dujų ne aukštesnėje nei 325 K (52 °C) temperatūroje buvo pašalintos filtrais, aprašytais vidutinio pro išmetamąjį vamzdį išmetamųjų teršalų kiekio bandymo procedūroje;

(5) „pro išmetamąjį vamzdį išmetamos medžiagos“ – tai dujiniai ir kietųjų dalelių teršalai;

(6) „degalų garavimo išlakos“ – tai iš variklinių transporto priemonių degalų sistemos išsiskyrę angliavandenilių garai, išskyrus pro išmetamąjį vamzdį išmetamus teršalus;

(7) „karteris“ – tai vidiniais arba išoriniais vamzdynais, kuriais galima pašalinti dujas arba garus, su alyvos nusodintuvu sujungtos vidinės arba išorinės variklio ertmės;

(8) „taršą mažinantis įtaisas“ – tai transporto priemonės sudėtinė dalis, kuri kontroliuoja ir (arba) riboja pro išmetamąjį vamzdį išmetamus teršalus ir degalų garavimo išlakas;

(9) „motorinės transporto priemonės diagnostikos sistema“ arba „OBD sistema“ – išmetamųjų teršalų kontrolės sistema, galinti nustatyti tikėtiną veikimo sutrikimo vietą taikydama kompiuterio atmintyje saugomus gedimų kodus;

(10) „valdiklis“ – tai bet kokia sudedamoji konstrukcijos dalis, registruojanti temperatūrą, transporto priemonės greitį, variklio sukimosi dažnį (min-1), perdavimo mechanizmo veikimą, slėgį kolektoriuje prieš droselinę sklendę arba bet kokį kitą parametrą, kad galėtų įjungti kiekvieną išmetamų teršalų kiekio kontrolės sistemos sudedamąją dalį, kuri, esant įprastoms ir pagrįstai numatytinoms transporto priemonės veikimo ir eksploatavimo sąlygoms, mažina išmetamų teršalų kiekio kontrolės sistemos veiksmingumą, arba tolygiai keisti jos veikimo parametrus, sulėtinti tos dalies veikimą ar ją išjungti;

(11) „originalios įrangos katalizinis konverteris“ – tai katalizinis konverteris ar katalizinių konverterių mazgas, kuriam galioja transporto priemonei suteiktas tipo patvirtinimas;

(12) „pakaitinis katalizinis konverteris“ – tai katalizinis konverteris ar katalizinių konverterių mazgas, skirtas pakeisti originalios įrangos katalizinį konverterį, kurį galima patvirtinti kaip atskirą techninį mazgą, kaip apibrėžta Direktyvoje [XXXX/XX/EB].

(13) „transporto priemonės remonto informacija“ – tai visa informacija, reikalinga transporto priemonės gedimų nustatymui, priežiūrai, patikrai, periodinei priežiūrai, remontui ir perprogramavimui ar perkalibravimui ir kurią gamintojai pateikia savo įgaliotiems platintojams / remonto dirbtuvėms, įskaitant bet kokius vėlesnius tos informacijos pakeitimus ir papildymus.

(14) „nepriklausomas operatorius“ – tai įmonės, išskyrus įgaliotus platintojus ir remonto dirbtuves, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su variklinių transporto priemonių remontu ir technine priežiūra, pirmiausia remontininkai, remonto įrangos ar įrankių gamintojai, atsarginių dalių platintojai, techninės informacijos leidėjai, automobilių klubai, pagalbos kelyje operatoriai, patikros bei bandymų paslaugas siūlantys operatoriai ir remontininkų rengimo operatoriai.

II SKYRIUS Gamintojų įsipareigojimai

1 SKIRSNIS TIPO PATVIRTINIMO REIKALAVIMAI

4 straipsnis Gamintojų įsipareigojimai

1. Gamintojai užtikrina, kad visos tipui patvirtinti pateikiamos transporto priemonės, skirtos parduoti, registruoti ar pradėti eksploatuoti Bendrijoje atitiktų šį reglamentą ir jo įgyvendinimo priemones.

Tas įsipareigojimas aprėpia I priede ir 5 straipsnyje nurodytose įgyvendinimo priemonės nustatytų išmetamųjų teršalų kiekio ribas.

2. Gamintojai užtikrina, kad būtų laikomasi tipo patvirtinimo procedūrų, skirtų gamybos atitikčiai, taršos kontrolės įtaisų patvarumui ir eksploataciniam tinkamumui patikrinti. Eksploatacinio tinkamumo priemonės tikrinamos iki 5 metų laikotarpį arba per 100 000 km ridą (kas pasibaigia pirmiau). Taršos kontrolės įtaisų tipo patvirtinimo patvarumo bandymas turi aprėpti 160 000 km.

3. Perkant transporto priemonę pirkėjui pateikiamame dokumente gamintojai turi pateikti anglies dvideginio išmetimo ir degalų suvartojimo duomenis.

4. Komisija Direktyvos [XXXX/XX/EB] 37 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka nustato specialią šio straipsnio 2 bei 3 dalių įgyvendinimo tvarką ir reikalavimus.

5 straipsnis Reikalavimai ir bandymai

1. Gamintojai įrengia transporto priemones taip, kad visos sudedamosios dalys, kurios gali turėti įtakos medžiagų išmetimui, būtų suprojektuotos, sukonstruotos ir sumontuotos taip, kad įprastai naudojama transporto priemonė atitiktų šį reglamentą ir jo įgyvendinimo priemones.

2. Išmetamųjų teršalų kontrolės sistemų veiksmingumą mažinančius valdiklius naudoti leidžiama tik tokiais atvejais:

a) įtaiso būtinumas pateisinamas dėl variklio apsaugos nuo pažeidimo ar avarijos ir jis būtinas saugiam transporto priemonės naudojimui;

b) įtaisas veikia tik variklio užvedimo momentu;

c) reikalavimai iš esmės įtraukti į degalų garavimo išlakų ir pro išmetamąjį vamzdį išmetamųjų teršalų tikrinimo procedūrą.

3. Kad jų transporto priemonės gautų tipo patvirtinimą, gamintojai turi įrodyti, jog laikomasi šio reglamento ir jo įgyvendinimo priemonių.

4. Komisija nustato specialią tipo patvirtinimo tvarką, bandymus ir reikalavimus, įskaitant reikalavimus, susijusius su:

a) pro išmetamąjį vamzdį išmetamomis medžiagomis, įskaitant bandymų ciklus, išmetimą žemoje aplinkos temperatūroje, išmetimą tuščiąja eiga, dūmų nepermatomumą ir tinkamą pakartotinio apdorojimo sistemų veikimą bei regeneravimą;

b) degalų garavimo išlakomis ir išmetimu iš karterio;

c) variklinių transporto priemonių diagnostikos sistemomis ir taršą mažinančių įtaisų eksploatacinėmis savybėmis;

d) taršą mažinančių įtaisų patvarumu, pakaitinėmis išmetimo kontrolės sistemomis, eksploataciniu tinkamumu, gamybos atitiktimi ir tinkamumu eksploatuoti keliuose;

e) anglies dioksido išmetimu ir degalų suvartojimu;

f) hibridinėmis transporto priemonėmis;

g) tipo patvirtinimo pratęsimu ir smulkiųjų gamintojų reikalavimais;

h) bandymų įrangos reikalavimais;

i) etaloniniais degalais, pvz., benzinu, dyzelinu, dujiniais degalais ir biokuru.

5. Komisija reguliariai persvarsto teršalus, kuriems taikomi šio straipsnio 4 dalyje nurodyti reikalavimai ir bandymai, taip pat išmetamoms medžiagoms matuoti taikomus bandymų ciklus ir, nustačiusi, kad tvarka ar bandymai nebetinkami ar nebeatspindi realiai išmetamųjų teršalų, imasi būtinų priemonių.

6. Komisija Direktyvos [XXXX/XX/EB] 37 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka nustato specialią šio straipsnio 2–5 dalių įgyvendinimo tvarką, bandymus ir reikalavimus.

III SKYRIUS Transporto priemonių remonto informacijos prieiga

6 straipsnis Gamintojų įsipareigojimai

1. Gamintojai turi suteikti nepriklausomiems operatoriams neribotą ir standartinę prieigą prie transporto priemonių remonto informacijos. Tai daroma tinklalapiuose, kuriais galima nesunkiai ir sparčiai pasinaudoti tokiomis pačiomis sąlygomis, kokios sudaromos įgaliotiems platintojams ir remonto dirbtuvėms.

2. Šio straipsnio 1 dalyje minima informacija turi aprėpti:

(a) nedviprasmiškus transporto priemonės atpažinimo duomenis;

(b) priežiūros vadovus;

(c) techninius vadovus;

(d) sudedamųjų dalių ir diagnostikos informaciją (pvz., mažiausiąsias ir didžiausiąsias teorines matavimo vertes);

(e) laidų išvedžiojimo schemas;

(f) diagnostinius sutrikimų kodus (įskaitant specialius gamintojo kodus);

(g) transporto priemonės tipui taikomą programinės įrangos kalibravimo numerį;

(h) informaciją, teikiamą apie patentuotus įrankius bei įrangą ir patentuotomis priemonėmis;

(i) duomenų registro informaciją ir abipusius stebėjimo bei bandymų duomenis.

3. Tam tikro transporto priemonių gamintojo platinimo sistemai priklausantys įgalioti platintojai ar remontininkai pagal šį reglamentą laikomi nepriklausomais operatoriais, jei teikia remonto at priežiūros paslaugas transporto priemonėms, kurių gamintojo platinimo sistemai jie nepriklauso.

4. Transporto priemonių remonto informacija turi prieinama nuolat, išskyrus būtinus tvarkymo laikotarpius.

5. Gamintojai nediskriminuodami teikia transporto priemonės remonto informaciją bet kuriam suinteresuotam sudedamosios dalies, diagnostikos priemonių ar bandymų įrangos gamintojui ir (arba) remontininkui, kurios jam reikia su OBD suderinamoms pakaitinėms ar priežiūros dalims ir diagnostikos priemonėms bei bandymo įrangai gaminti ir prižiūrėti.

6. Teikdamas paraišką EB tipo patvirtinimui gauti gamintojas turi pateikti tipo patvirtinimo institucijai šio reglamento laikymosi dėl prieigos prie transporto priemonių remonto informacijos ir šio straipsnio 5 dalyje nurodytos informacijos įrodymą.

Tuo atveju, jei tuo metu tokios informacijos dar neturima arba ji dar neatitinka šio reglamento ir jo įgyvendinimo priemonių, gamintojas pateikia ją per šešis mėnesius nuo patvirtinimo dienos. Jei per tą laikotarpį toks įrodymas nepateikiamas, patvirtinimo institucija imasi reikiamų priemonių reikalavimų laikymuisi užtikrinti, įskaitant tipo patvirtinimo panaikinimą.

Vėliau gamintojas pateikia savo tinklalapiuose transporto priemonių remonto informacijos pakeitimus ir papildymus tuo pat metu, kai jie pateikiami įgaliotiems remontininkams.

7 straipsnis Laisva prieiga prie transporto priemonių remonto informacijos

1. Gamintojai gali imti pagrįstą ir proporcingą mokestį už prieigą prie šiuo reglamentu reglamentuojamos transporto priemonių remonto informacijos. Mokestis yra nepagrįstas ar neproporcingas, jei varžo prieigą dėl to, kad juo neatsižvelgiama, kiek nepriklausomi operatoriai ta informacija naudojasi.

2. Gamintojai pateikia transporto priemonių remonto informacija dienai, mėnesiui ir metams, o jos prieigos mokestis nustatomas atitinkamai pagal laikotarpį, kuriam tokia prieiga suteikiama.

8 straipsnis Įgyvendinimo priemonės

Komisija Direktyvos [XXXX/XX/EB] 37 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka patvirtina 6 ir 7 straipsniams įgyvendinti būtinas priemones. Tai turi aprėpti techninius reikalavimus, susijusius su transporto priemonių remonto informacijos pateikimo būdu.

IV SKYRIUS Valstybių narių įsipareigojimai

9 straipsnis Tipo patvirtinimas

1. Nuo [įsigaliojimo data], jei gamintojas to reikalauja, nacionalinės institucijos dėl su variklinių transporto priemonių išmetamomis medžiagomis ar kuro suvartojimu susijusių priežasčių negali atsisakyti suteikti EB tipo patvirtinimą ar nacionalinį tipo patvirtinimą arba uždrausti registruoti, parduoti arba pradėti eksploatuoti naują transporto priemonę, jeigu ta transporto priemonė atitinka šio reglamento ir jo įgyvendinimo priemonių reikalavimus.

2. Nuo [18 mėnesių plius viena diena nuo įsigaliojimo datos], o N1 kategorijos II ir III klasių transporto priemonių atveju – nuo [30 mėnesių nuo įsigaliojimo datos], nacionalinės institucijos dėl su išmetamomis medžiagomis ar kuro suvartojimu susijusių priežasčių atsisako suteikti EB tipo patvirtinimą ar nacionalinį tipo patvirtinimą naujų tipų transporto priemonėms, kurios neatitinka šio reglamento ir jo įgyvendinimo priemonių.

3. Nuo [36 mėnesiai plius viena diena nuo įsigaliojimo datos], o N1 kategorijos II ir III klasių transporto priemonių atveju – nuo [48 mėnesių nuo įsigaliojimo datos], nacionalinės institucijos laiko naujų transporto priemonių, kurios neatitinka šio reglamento ir jo įgyvendinimo priemonių, atitikties sertifikatus nebegaliojančiais Direktyvos [XXXX/XX/EB] [25 straipsnio] tikslais ir dėl su išmetamomis medžiagomis ar kuro suvartojimu susijusių priežasčių atsisako registruoti uždraudžia prekiauti ir pradėti eksploatuoti tokias transporto priemones.

10 straipsnis Pakaitinių sudedamųjų dalių tipo patvirtinimas

1. Nacionalinės institucijos uždraudžia prekiauti ar įrengti transporto priemonėje naujus pakaitinius katalizinius konverterius, skirtus montuoti į EB tipo patvirtinimą gavusias transporto priemones, kuriose neįrengtos variklinių transporto priemonių diagnostikos sistemos (OBD), jeigu jie neatitinka tipo, pagal kurį tipo patvirtinimas suteiktas laikantis šio reglamento reikalavimų.

2. Nepaisant šio straipsnio 1 dalies, nacionalinės institucijos gali pratęsti pakaitinių katalizinių konverterių EB tipo patvirtinimus tokiomis pačiomis sąlygomis, kokiomis jie buvo suteikti.

1 1 straipsnis Finansinės lengvatos

1. Valstybės narės gali numatyti finansines lengvatas serijinėms transporto priemonėms, kurios atitinka šio reglamento reikalavimus.

Tos lengvatos turi galioti visoms naujoms transporto priemonėms, kuriomis prekiaujama valstybės narės rinkoje ir kurios atitinka šį reglamentą ir jo įgyvendinimo priemones anksčiau 9 straipsnio 3 dalyje nustatytų datų.

Lengvatos turi būti nebetaikomos nuo 9 straipsnio 3 dalyje nustatytų datų.

2. Valstybės narės gali numatyti finansines lengvatas už eksploatuojamų transporto priemonių modifikavimą, kad jos atitiktų šiuo reglamentu nustatytas išmetamųjų teršalų ribines vertes, ir už jų neatitinkančių transporto priemonių atidavimą į metalo laužą.

3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytos finansinės lengvatos kiekvieno tipo motorinei transporto priemonei turi būti mažesnės už papildomas techninių įtaisų, įmontuotų, kad būtų laikomasi I priede nurodytų išmetamųjų teršalų ribų, išlaidas, įskaitant įmontavimo transporto priemonėje išlaidas.

4. Komisija prieš pakankamą laiką informuojama apie planus įvesti arba pakeisti šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytas finansines lengvatas.

1 2 straipsnis Nuobaudos

Valstybės narės nustato taisykles dėl nuobaudų, taikomų už šio reglamento pažeidimą, ir imasi visų priemonių, būtinų užtikrinti, kad jos būtų įgyvendinamos. Numatytos nuobaudos turi būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasios. Valstybės narės praneša apie tokias nuostatas Komisijai ne vėliau kaip per aštuoniolika mėnesių nuo šio reglamento įsigaliojimo ir nedelsdamos praneša apie bet kokius vėlesnius su jomis susijusius pakeitimus.

V SKYRIUS Galutinės nuostatos

1 3 straipsnis Naujas reikalavimų apibrėžimas

1. Komisija [po 6 mėnesių nuo įsigaliojimo] nagrinėja poreikį pakartotinai nustatyti I priede nurodytą išmetamų angliavandenilių ribinę vertę, kad būtų atskirai vertinamas išmetamų angliavandenilių be metano ir metano kiekis. Taip pat apsvarstoma galimybė įtraukti išmetamo metano kiekį į išmetamo anglies dvideginio kiekio skaičiavimą.

2. Taip pat turi būti apsvarstyta, ar išmetamą metano kiekį reikia įtraukti į apskaičiuojamą išmetamą anglies dioksido kiekį.

3. Komisija, jeigu reikalinga, gali imtis toliau nurodytų priemonių atsižvelgdama į šio straipsnio 1 ir 2 dalis:

a) iš dalies pakeisti šį reglamentą pagal 14 straipsnį, kad būtų nustatytos kitos, palyginti su nustatytosiomis šio reglamento priede, išmetamų angliavandenilių kiekio ribos.

b) pagal direktyvos [XX/XXXX/EC] 37 straipsnio 2 dalį priimti priemones bandymams su išmetamo metano kiekiu atlikti, jam apskaičiuoti arba apriboti.

4. Pabaigus UN/ECE Dalelių matavimo programą, atliekamą remiant Pasauliniam forumui transporto priemonių reglamentavimui suderinti, Komisija imasi tokių priemonių:

a) iš dalies pakeičia šį reglamentą pagal 14 straipsnio reikalavimus, kad būtų nustatytos naujos I priede nurodytos dalelių mase pagrįstos ribinės vertės ir į tą priedą įrašytos dalelių kiekiu pagrįstos ribinės vertės, kad jos sietųsi su benzino ir dyzelino masės ribinėmis vertėmis;

b) pagal Direktyvos [XXXX/XX/EB] 37 straipsnio 2 dalį patvirtina peržiūrėtą dalelių ir dalelių kiekio ribinės vertės matavimo procedūrą.

14 straipsnis Pakeitimai

Direktyvos [XXXX/XX/EB] 37 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka Komisija gali pakeisti šį reglamentą pagal tos direktyvos [36 straipsnio 2, 3 ir 4 dalių] reikalavimus.

1 5 straipsnis Direktyvos [XXXX/XX/EB] pakeitimai

Direktyvos [XXXX/XX/EB] IV, VI ir XI priedai pakeičiami pagal šio reglamento II priedą.

16 straipsnis Direktyvos 72/306/EEB pakeitimai

Direktyvos 72/306/EEB 1 straipsnyje įrašoma tokia pastraipa:

„Tačiau ši direktyva netaikoma šio [reglamento] 2 straipsnyje nurodytoms transporto priemonėms“.

1 7 straipsnis Panaikinimas

1. Direktyvos 70/220/EEB, 80/1268/EEB, 89/458/EEB, 91/441/EEB, 93/59/EEB, 94/12/EEB, 96/69/EEB, 98/69/EB ir 2004/3/EEB panaikinamos nuo [18 mėnesių nuo šio reglamento įsigaliojimo].

2. Nuorodos į panaikintas direktyvas laikomos nuorodomis į šį reglamentą.

18 straipsnis Įsigaliojimas

1. Šis reglamentas įsigalioja trečią dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje .

2. Šis reglamentas taikomas nuo [18 mėnesių + 1 diena po įsigaliojimo], išskyrus 9 straipsnio 1 dalį ir 11 straipsnį.

3. Jeigu 5 straipsnio 6 dalyje ir 13 straipsnio 1 ir 3 dalyse nurodytų pakeitimų arba įgyvendinimo priemonių priėmimas būtų uždelstas ilgiau nei [6 mėnesius nuo šio reglamento įsigaliojimo dienos], 9 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytos datos turi būti pakeistos pakeitimuose arba įgyvendinimo priemonėse nurodytomis datomis.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje,

Europos Parlamento vardu Tarybos vardu

Pirmininkas Pirmininkas

PRIEDAI

I PRIEDAS – Išmetamųjų teršalų ribos

II PRIEDAS – Direktyvos [XXXX/XX/EB] pakeitima

I PRIEDAS – Išmetamųjų teršalų ribos

1 lentelė. Euro 5 išmetamųjų teršalų ribos

Etaloninė masė (RM) (kg) | Ribinės vertės |

2 |

3 lentelė. Po šaltojo užvedimo bandymo anglies viendeginio ir pro išmetamąjį vamzdį išmetamų angliavandenilių kiekio ribinė vertė

Bandymo temperatūra 266 K (– 7 °C) |

Transporto priemonės kategorija | Klasė | Anglies viendeginio masė (CO) L1 (g/km) | Angliavandenilių masė (HC) L2 (g/km) |

M | — | 15 | 1.8 |

N1 | I | 15 | 1.8 |

II | 24 | 2.7 |

III | 30 | 3.2 |

II PRIEDAS: Direktyvos [XXXX/XX/EB] pakeitimai

Direktyva [XXXX/XX/EB] iš dalies pakeičiama taip:

1. IV priedo I dalies lentelės 2 punktas pakeičiamas taip:

Tema | Reglamentuo-jančio akto nuoroda | Oficialiojo leidinio nuoroda | Taikoma |

2. | Išmetamosios medžiagos | […./…/EC] | L .., …, p. .. | A |

3. VI priedo 1 priedėlio lentelės 2 punktas pakeičiamas taip:

Tema | Reglamentuojančio akto nuoroda | Pakeitimai | Taikoma variantams |

2. Išmetamosios medžiagos | […./…/EB] |

4. XI priedo 1 priedėlio lentelės 2 punktas pakeičiamas taip:

Nr. | Tema | Reglamentuojančio akto nuoroda | M1 ( 2 500 (1) kg | M1 ( 2 500 (1) kg | M2 | M3 |

2 | Išmetamosios medžiagos | […./…/EB] | Q | G+Q | G+Q | G+Q |

5. XI priedo 2 priedėlio lentelės 2 punktas pakeičiamas taip:

2 | Išmetamosios medžiagos | […./…/EB] | X |

[1] 1998 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/69/EB dėl priemonių, kurių turi būti imamasi prieš oro taršą variklinių transporto priemonių išmetamosiomis dujomis, iš dalies pakeičianti Tarybos direktyvą 70/220/EEB (OL L 350, 1998.12.28, p. 1).

[2] SEK(2005) 43, 2005.1.12.

[3] OL L 76, 1970.4.6, p. 1.

[4] KOM(2005) 446, 2005.9.21.

[5] http://europa.eu.int/comm/enterprise/automotive/pagesbackground/pollutant_emission/ stakeholder_consultation/contributions.htm.

[6] http://europa.eu.int/comm/enterprise/automotive/mveg_meetings/meeting97/tno_report.pdf

[7] Direktyva 2005/55/EB (OL L 275, 2005.10.20, p.1), Direktyva 2005/78/EB (OL L 313, 2005.11.29, p. 1).

[8] KOM(2003) 71, 2003.2.11.

[9] 1980 m. gruodžio 16 d. Tarybos direktyva 80/1268/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių transporto priemonių degalų suvartojimą, suderinimo (OL L 375, 1980.12.31, p. 36).

[10] 1972 m. rugpjūčio 2 d. Tarybos direktyva 72/306/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių turi būti imamasi prieš oro taršą transporto priemonių dyzelinių variklių išmetamosiomis dujomis, suderinimo (OL L 190, 1972.8.20, p. 1).

[11] OL C , , p.

[12] OL C , , p. .

[13] OL C , , p. .

[14] OL L, p. . [Tai nuoroda į Komisijos pasiūlymą KOM(2003) 418, 2003/0153 (KOD) su pakeitimais, padarytais KOM(2004) 738, kurio bendros sprendimo procesas dabar vyksta. Nuorodos į pagrindinę direktyvą bus atnaujintos iškart, kai ji bus patvirtinta.].

[15] KOM(2001) 245, 2001.5.4.

[16] KOM(2005) 446, 2005.9.21.

[17] OL L 76, 1970.4.6, p. 1 Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2003/76 (OL L 206, 2003.8.15, p. 29).

[18] OL L 375, 1980.12.31, p. 36. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/3/EC (OL L 49, 2004.2.19, p. 36).

[19] 1989 m. liepos 18 d. Tarybos direktyva 89/458/EEB, iš dalies keičianti Direktyvą 70/220/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo teršimo variklinių transporto priemonių su priverstinio uždegimo varikliais išmetamosiomis dujomis, suderinimo, atsižvelgiant į Europos išmetamųjų medžiagų standartus automobiliams su mažesnio kaip 1,4 l darbinio tūrio varikliais ( OL L 226, 1989.8.3, p. 1).

[20] 1991 m. birželio 26 d. Tarybos direktyva 91/441/EEB, iš dalies pakeičianti Direktyvą 70/220/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų, suderinimo, suderinimo ( OL L 242 , 1991.8.30, p. 1).

[21] 1993 m. birželio 28 d. Tarybos direktyva 93/59/EEB, iš dalies keičianti Direktyvą 70/220/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų, suderinimo ( OL L 186, 1993.7.28, p. 21).

[22] 1994 m. kovo 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 94/12/EEB dėl priemonių, kurių turi būti imtasi prieš variklinių transporto priemonių keliamą taršą, ir iš dalies pakeičianti Direktyvą 70/220/EEB ( OL L 100, 1994.4.19, p. 42).

[23] 1996 m. spalio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 96/69/EEB, iš dalies keičianti Direktyvą 70/220/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių priemones, kurių būtina imtis oro apsaugai nuo variklinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų, suderinimo ( OL L 282, 1996.11.1, p. 64).

[24] 1998 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/69/EB dėl priemonių, kurių turi būti imamasi prieš oro taršą variklinių transporto priemonių išmetamosiomis dujomis, iš dalies pakeičianti Tarybos direktyvą 70/220/EEB ( OL L 350, 1998.12.28, p. 1).

[25] 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/3/EB, iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 70/156/EEB ir 80/1268, susijusias su N1 kategorijos transporto priemonių išmetamųjų anglies dioksido dujų kiekio matavimu ir degalų suvartojimu ( OL L 49, 2004.2.19, p. 36).

[26] OL L 190, 1972.8.20, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2005/21/EB (OL L 61, 2005.3.8, p. 25).

[27] OL L 184, 1999.7.17, p. 23.

Top