Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004XG1216(01)

    Kuba – Tarybos išvadų projektas dėl keturioliktojo bendrosios pozicijos įvertinimo

    OL C 311, 2004 12 16, p. 1–2 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2004   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 311/1


    KUBA – TARYBOS IŠVADŲ PROJEKTAS DĖL KETURIOLIKTOJO BENDROSIOS POZICIJOS ĮVERTINIMO

    (2004/C 311/01)

    Taryba atkreipė dėmesį į ES bendrosios pozicijos dėl Kubos keturioliktąjį įvertinimą. Taryba dar kartą pabrėžė, kad Europos Sąjunga savo santykiuose su Kuba siekia toliau skatinti taikaus perėjimo prie pliuralistinės demokratijos procesą bei pagarbą žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, taip pat tvarų ekonomikos atsigavimą ir Kubos žmonių gyvenimo lygio kėlimą.

    Taryba pažymėjo keliančią nusivylimą Kubos vyriausybės nepakankamą pažangą įgyvendinant bendrosios pozicijos tikslus nuo tada, kai 2003 m. liepos mėnesį buvo atliktas ankstesnis įvertinimas.

    Pirmiausia Taryba išreiškė rimtą susirūpinimą Kuboje nuolat vykstančiais plataus masto žmogaus teisių pažeidimais. Ji griežtai pasmerkė 2004 m. balandžio ir gegužės mėnesiais vykusį 16 žmogaus teisių aktyvistų ir žurnalistų grupės teismo procesą bei nuosprendį ir tebesitęsiantį didelio skaičiaus sąžinės kalinių įkalinimą, įskaitant tuos, kuriuos Kubos valdžios institucijos suėmė susidorojimo metu 2003 m. kovo ir balandžio mėnesiais. Taryba paragino Kubą nedelsiant paleisti visus suimtuosius dėl politinių priežasčių.

    Taryba išreiškė apgailestavimą po paskutiniojo įvertinimo įvedus naujus apribojimus privačiam verslui, turinčius neigiamų pasekmių daugeliui Kubos žmonių. Ji pakartojo nuomonę, kad Kubos ekonomikos atvėrimas būtų naudingas visiems jos žmonėms, tuo pačiu išreikšdama nepritarimą vienašališkoms Kubai taikomoms priemonėms, kurios prieštarauja bendrai priimtoms tarptautinės prekybos taisyklėms. Europos Sąjunga savo politika nesiekia bandyti prievarta pakeisti padėtį, kuri sukeltų ekonominių sunkumų Kubos žmonėms.

    Taryba dar kartą patvirtino 1996 m. bendrosios pozicijos pagrįstumą ir pabrėžė, kad konstruktyvi veikla išliko Europos Sąjungos politikos Kubos atžvilgiu pagrindu. Taryba pažymėjo, kad, nors ir ne visi bendrosios pozicijos tikslai buvo įgyvendinti, Kubos izoliacija neprisidėtų prie jų įgyvendinimo. Taryba pabrėžė, kad siekiant gauti apčiuopiamų rezultatų politinėje, ekonominėje ir pilietinių teisių bei bendradarbiavimo srityse, Sąjungai yra labai svarbu vesti dialogą. Europos Sąjunga išlieka pasirengusi tokį dialogą atnaujinti.

    Taryba griežtai pasmerkė nepriimtiną Kubos Vyriausybės požiūrį į ES delegacijas Havanoje ir paragino Kubą gerbti tarptautiniu mastu pripažįstamus principus ir praktiką. Taryba taip pat išreiškė apgailestavimą dėl Kubos atsisakymo bendradarbiauti su ES bei pakartojo savo tolesnį pasiryžimą esant palankioms sąlygoms teikti ES pagalbą Kubai tokiose srityse, kurios skatintų perėjimą prie pliuralistinės demokratijos ir pagarbą žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms, taip pat skatintų tolygų ekonomikos augimą bei Kubos gyventojų gyvenimo sąlygų gerinimą. Nuo 1990 m. vidurio ES tapo pagrindine Kubos partnere skatinant prekybą, investicijas ir turizmą, vykdant bendradarbiavimą ir kultūrinius bei akademinius mainus.

    Dėl to, kad nebuvo pakankamai pasiekta pažanga gerinant padėtį žmogaus teisių srityje, Taryba dar kartą patvirtino, kad būtų laikomasi 2003 m. birželio 5 d. priimtų priemonių, įskaitant taikios opozicijos narių ir kitų civilinės visuomenės narių kvietimą kartu su vyriausybės atstovais dalyvauti minint jų nacionalines šventes, kaip tai yra daroma pasaulyje. Vadovaudamosi savo konstruktyvios veiklos politika, ES ir valstybės narės toliau teiktų paramą Kubos kultūriniams renginiams bei ragintų Kubos valdžios institucijas nedaryti kliūčių šiam procesui.


    Top