Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0423

    Pasiūlymas Tarybos sprendimas užbaigiančio konsultacijų su Gvinėja Bisau pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį procedūrą

    /* KOM/2004/0423 galutinis */

    52004PC0423

    Pasiūlymas Tarybos sprendimas užbaigiančio konsultacijų su Gvinėja Bisau pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį procedūrą /* KOM/2004/0423 galutinis */


    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS užbaigiančio konsultacijų su Gvinėja Bisau pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį procedūrą

    (pateikta Komisijos)

    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    Po 2003 m. rugsėjo 14 d. karinio perversmo Europos Sąjunga 2004 m. sausio 19 d. pradėjo konsultacijas su Gvinėjos Bisau Respublika pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį.

    Šis karinis perversmas priestarauja pagrindinėms Kotonu susitarimo 9 straipsnio nuostatoms.

    Pirmojo konsultacinio susitikimo metu Europos Sąjunga liko patenkinta Gvinėjos Bisau atstovų įsipareigojimais grįzti prie konstitucinės tvarkos, atitinkančios zmogaus teisių, demokratijos principų ir teisinės valstybės sampratas, bei sudaryti salyje struktūrines sąlygas politiniam stabilumui ir darniam salies vystymuisi uztikrinti.

    Taigi Europos Sąjunga pazymėjo tokius Gvinėjos Bisau Respublikos įsipareigojimus :

    - Patvirtinti pereinamąją vyriausybės programą ir ypač su Parlamento rinkimais susijusias nuostatas,

    - Patvirtinti tvarką, pagal kurią grązinamas teismų santvarkos nepriklausomumas, o karinių pajėgų kontrolė perduodama civiliams,

    - Patvirtinti priemones dėl valstybės finansų būklės gerinimo.

    Europos Sąjungos isvadose taip pat buvo numatyta, kad :

    ,Europos Sąjunga toliau tęs dialogą, kad įsitikintų, jog Gvinėjos Bisau Respublikoje grįztama prie demokratijos ir teisinės valstybės - pirmos sąlygos visiskam Sąjungos bendradarbiavimo su sia salimi normalizavimui. Šios konsultacijos bus vykdomos su viltimi, jog taip bus prisidėta prie konstitucinės tvarkos, uztikrinsiančios Gvinėjos Bisau Respublikai stabilumą, kurio reikia skurdui sumazinti, regiono stabilumui padidinti, glaudesnei integracijai į pasaulio ekonomiką vykdyti, atstatymo.

    Remdamasi mėnesinėmis ataskaitomis, kurias Gvinėja Bisau pasizada pateikti minėtuose įsipareigojimuose, Europos Sąjunga atidziai stebės pazangą. Ji stebės, kaip laikomasi įsipareigojimų, ypač rinkimų etapų, ir kokių priemonių imamasi rinkimų skaidrumui bei jų demokratiskumui uztikrinti, skubiąją programą įgyvendinti, stebės pazangą gerinant valstybės finansų būklę, taip pat grązinant teismų santvarkai nepriklausomumą, o karinių pajėgų kontrolę perduodant civiliams.

    Atitinkamų priemonių, dėl kurių, reikalui esant, po trijų mėnesių Gvinėjoje Bisau vykusio dialogo ir konsultacijų bus apsispręsta remiantis Kotonu susitarimo 96 straipsnio 2 dalies c punktu, pobūdis ir apimtis is esmės priklausys nuo Gvinėjos Bisau valdzios institucijų prisiimtų įsipareigojimų dydzio ir jų įgyvendinimo. Europos Sąjunga pabrėzia, kad norint toliau teikti pagalbą Gvinėjos Bisau plėtrai labai svarbus yra sios salies valdzios institucijų glaudus tarpusavio bendradarbiavimas."

    Gvinėjoje Bisau buvo vedamas toks issamus dialogas. Jis buvo vedamas remiantis sąrasu priemonių, kurių turi būti imtasi įsipareigojimams įgyvendinti, ir mėnesinėmis patikrinimų ataskaitomis, kurios buvo pateiktos ten buvusiems Gvinėjos Bisau bei Komisijos atstovams. Uzbaigus dialogą Gvinėjos Bisau ir Komisijos atstovai pateikė įvertinimą dėl įsipareigojimų įgyvendinimo.

    Paaiskėjo, kad prisiėmusi kai kuriuos įsipareigojimus Gvinėjos Bisau valdzia ėmėsi reiksmingų ir skatinančių veiksmų. Ypač pazymėtini sie dalykai :

    * 2004 m. kovo 28 ir 30 d. įvyko teisingi, laisvi ir sąziningi Parlamento rinkimai

    * Patvirtinta tvarka, pagal kurią teismų santvarkai grązinamas nepriklausomumas, ir kartu paskirtas Generalinis Respublikos prokuroras bei isrinktas Auksčiausiojo Teismo pirmininkas

    Tačiau lieka kai kurių nerimą keliančių klausimų, ypač valstybės finansų būklės gerinimo srityje

    - Valstybės sąskaitybą reikia perziūrėti is esmės. Valstybės finansų padėtis palaipsniui blogėja, nes didzioji valstybės įplaukų dalis, ypač gaunama is muitinės sistemos, nėra isieskoma teisingai;

    - Valstybės finansinė padėtis ir toliau kelia didelį nerimą. Kadangi valstybė neturi grynųjų pinigų, daugeliui valdininkų atlyginimai ismokami is Partnerių indėlių plėtrai fondo, valdomo JTVP (Jungtinių Tautų vystymo programa);

    - Turi būti tęsiamas skubios ekonominės programos, patvirtintos pereinamosios vyriausybės, įgyvendinimas;

    - Turi būti tęsiamas jau pradėtas valstybės darbuotojų surasymas;

    - Turi būti priimtos pataisomosios priemonės valstybės finansų srityje, t.y., numatytas finansų kontrolės sistemos, viesųjų pirkimų ir valstybės įplaukų auditas;

    - 2003 m. atlikus panaudotų lėsų auditą, turi būti grązintos Paramos is Bendrijos biudzeto programos lėsos;

    - Pateikus audito, kurį Generalinė finansų inspekcija atliko tikrindama 2003 m. valstybės pajamų tvarkingumą, ataskaitos isvadas, turėtų būti imamasi administracinių ir teisinių veiksmų pries asmenis, valdziusius valstybę pries pereinamąjį laikotarpį ir padariusius nusizengimų ar sukčiavusius.

    Europos Sąjunga mano, kad is esmės pereinamoji tvarka grązinant konstitucinę tvarką buvo pradėta taikyti. Lieka tik abejonių dėl valdzios veiksmų gerinant valstybės finansų būklę.

    Pasibaigus konsultacijoms pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnio 2 dalies c pastraipoje minimas atitinkamas priemones buvo nuspręsta normalizuoti santykius ir toliau tęsti bendradarbiavimą tuo pačiu astuoniolika mėnesių stebint auksčiau paminėtą pazangą valstybės finansų srityje, stebint, kaip stiprinamas teismų santvarkos nepriklausomumas ir karinių pajėgų kontrolė perduodama civiliams, taip pat kaip organizuojami tolesni rinkimai (prezidento rinkimai). Šiuo laikotarpiu numatoma pateikti vertinimus kas sesis mėnesius.

    Norint įsitikinti, ar Gvinėjos Bisau vyriausybė ir toliau vykdys jau pradėtus veiksmus atkuriant teisinę valstybę ir siekiant uztikrinti Respublikos socialinį bei ekonominį stabilumą, su ja bus palaikomas glaudus dialogas.

    Tuo atveju, jei Gvinėjos Bisau valdzia nesilaikys duotų įsipareigojimų, Europos Sąjunga pasilieka sau teisę imtis atitinkamų priemonių. Konkrečiai Europos Sąjunga galėtų pasibaigus minėtam astuoniolikos mėnesių laikotarpiui atsisakyti skirti dar neismokėtas lėsas, skirtas Gvinėjos Bisau Respublikai pagal 9-ąjį EPF (Europos plėtros fondas).

    Atsizvelgdama į tai, kas pirmiau isdėstyta, pagal Kotonu susitarimo 96 ir 9 straipsnius Komisija siūlo Tarybai uzbaigti su Gvinėjos Bisau Respublika pradėtas konsultacijas ir priimti čia pridedamą sprendimą.

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS užbaigiančio konsultacijų su Gvinėja Bisau pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį procedūrą

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsizvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsizvelgdama į AKR-EB partnerystės susitarimą( [1]), pasirasytą 2000 m. birzelio 23 d. Kotonu, ypač į jo 96 straipsnį,

    [1] OL L 317, 2000 12 15, p. 3

    atsizvelgdama į Vidaus susitarimą dėl priemonių, kurių būtina imtis, ir tvarkos, kurios būtina laikytis įgyvendinant 2000 m. birzelio 23 d. Kotonu pasirasytą AKR-EB partnerystės susitarimą( [2]), ypač į jo 3 straipsnį,

    [2] OL L 317. 2000 12 15, p. 376

    atsizvelgdama į Komisijos pasiūlymą( [3]),

    [3] OL C, , p.

    kadangi:

    (1) Pagrindinės Kotonu susitarimo 9 straipsnyje minimos nuostatos buvo pazeistos 2003 m. rugsėjo 14 d. įvykus kariniam perversmui, kurį Europos Sąjunga pasmerkė savo 2003 m. rugsėjo 18 d. deklaracijoje ;

    (2) Pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį 2004 m. sausio 19 d. su AKR salimis ir Gvinėjos Bisau Respublika buvo vedamos konsultacijos, per kurias Gvinėjos Bisau valdzios atstovai prisiėmė konkrečius įsipareigojimus dėl Europos Sąjungos įvardytų problemų sprendimo būdų ir per trijų mėnesių laikotarpį, kai truko glaudus dialogas, pazadėjo įgyvendinti savo įsipareigojimus.

    (3) Pasibaigus siam laikotarpiui paaiskėjo, kad po minėtų įsipareigojimų buvo imtasi konkrečių veiksmų ; tačiau kai kurie veiksmai, kurie yra svarbūs Kotonu susitarimo kontekste, dar nėra įgyvendinti.

    NUSPRENDĖ:

    1 straipsnis

    Pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnį su Gvinėjos Bisau Respublika pradėtos konsultacijos uzbaigtos.

    2 straipsnis

    Rasto projekte, kuris pateikiamas priede, nurodytos priemonės priimtos pagal atitinkamas Kotonu susitarimo 96 straipsnio 2 dalies c punkte minimas priemones.

    3 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

    Jis galioja astuoniolika mėnesius nuo jo priėmimo Taryboje.

    Priimta Briuselyje,

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    PRIEDAS

    Rasto projektas

    Gerbiamasis Ministre Pirmininke,

    Europos Sąjunga skiria didelį dėmesį Kotonu susitarimo 9 straipsnio nuostatoms. Pagrindiniai AKR-EB partnerystės sutarties elementai - pagarba zmogaus teisėms, demokratiniams principams ir teisės virsenybė - yra mūsų santykių pagrindas.

    Laikydamasi sios minties Europos Sąjunga 2003 m. rugsėjo 18 d. deklaracijoje ryztingai pasmerkė karinį perversmą, įvykusį 2003 m. rugsėjo 14 d.

    Esant tokioms aplinkybėms Europos Sąjungos Taryba nusprendė 2003 m. gruodzio 19 d. pakviesti Gvinėjos Bisau valdzios atstovus pradėti konsultacijas, kad būtų issamiai isanalizuota situacija ir būdai, kaip spręsti susidariusią padėtį.

    Šios konsultacijos įvyko Briuselyje 2004 m. sausio 19 d. Buvo iskelti keli ypatingai svarbūs klausimai, o pereinamosios vyriausybės Ministras Pirmininkas isdėstė Gvinėjos Bisau valdzios poziūrį į dabartinę situaciją ir jos analizę. Europos Sąjunga uzfiksavo siuos pereinamosios vyriausybės įsipareigojimus :

    - patvirtinti pereinamosios Gvinėjos Bisau Respublikos vyriausybės programą, ypač nuostatas, susijusias su Parlamento rinkimais;

    - imtis priemonių gerinti valstybės finansų būklę ;

    - patvirtinti tvarką, pagal kurią teismų santvarkai grązinamas nepriklausomumas, o karinių pajėgų kontrolė perduodama civiliams.

    Taip pat buvo susitarta, kad tris mėnesius Gvinėjoje Bisau bus vedamas issamus dialogas įvairiais klausimais, o pasibaigus siam laikotarpiui bus įvertinta situacija.

    Gvinėjoje Bisau buvo vedamas minėtas dialogas. Jis buvo vedamas remiantis sąrasu priemonių, kurių būtina imtis norint įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus.

    Paaiskėjo, kad Gvinėjos Bisau valdzios institucijos ėmėsi reiksmingų veiksmų. Ypač pazymėtini sie dalykai:

    * 2004 m. kovo 28 ir 30 d. įvyko teisingi, laisvi ir sąziningi Parlamento rinkimai ;

    * Patvirtinta tvarka, pagal kurią teismų santvarkai grązinamas nepriklausomumas, ir kartu paskirtas Generalinis Respublikos prokuroras bei isrinktas Auksčiausiojo Teismo pirmininkas.

    Be jokios abejonės, sie veiksmai suteikia garantijų salies politiniam ir socialiniam stabilumui stiprinti. Tačiau lieka kai kurių nerimą keliančių klausimų, ypač valstybės finansų būklės gerinimo srityje, būtent dėl valstybės sąskaitybos vedimo, is muitinės gaunamų įplaukų dydzio, taip pat ir dėl daugelio valstybės administrcijos valdininkų atlyginimų.

    Esant tokioms aplinkybėms Europos Sąjunga tikisi, kad bus imamasi sių zemiau isvardytų valstybės finansų gerinimo priemonių :

    * Tęsiamas skubios ekonominės programos, patvirtintos pereinamosios vyriausybės, įgyvendinimas;

    * Tęsiamas jau pradėtas valstybės darbuotojų surasymas;

    * Priimtos pataisomosios priemonės valstybės finansų srityje, t.y., numatytas finansų kontrolės sistemos, viesųjų pirkimų ir valstybės įplaukų auditas;

    * 2003 m. atlikus panaudotų lėsų auditą, grązintos Paramos is Bendrijos biudzeto programos lėsos;

    * Pateikiamos audito, kurį Generalinė Finansų Inspekcija atliko tikrindama 2003 m. valstybės pajamų tvarkingumą, ataskaitos isvados;

    * Tęsiami administraciniai ir teisiniai veiksmai pries asmenis, valdziusius valstybę iki pereinamojo laikotarpio ir padariusius pazeidimų ar sukčiavusius.

    Pasibaigus konsultacijoms pagal Kotonu susitarimo 96 straipsnio 2 dalies c pastraipoje minimas atitinkamas priemones buvo nuspręsta normalizuoti santykius ir toliau tęsti bendradarbiavimą tuo pačiu astuoniolika mėnesių stebint auksčiau paminėtą pazangą valstybės finansų srityje, teismų santvarkos nepriklausomumo stiprinimą ir karinių pajėgų kontrolės perduodavimą civiliams, taip pat tolesnių rinkimų organizavimą (prezidento rinkimus). Turėtų būti sudarytos sąlygos, kad prezidento rinkimai vyktų skaidriai ir demokratiskai. Šiuo laikotarpiu Europos Komisija kas sesis mėnesius pateiks vertinimus.

    Siekiant prisidėti prie demokratijos stiprinimo salyje, su jūsų vyriausybe bus palaikomas glaudus politinis dialogas.

    Tuo atveju, jei Gvinėjos Bisau valdzia nesilaikys savo įsipareigojimų, Europos Sąjunga pasilieka sau teisę imtis atitinkamų priemonių. Konkrečiai Europos Sąjunga galėtų pasibaigus minėtam astuoniolikos mėnesių laikotarpiui atsisakyti skirti dar neismokėtas lėsas, skirtas Gvinėjos Bisau Respublikai pagal 9-ąjį EPF (Europos plėtros fondas).

    Reiskiu Jums savo didzią pagarbą.

    Komisijos vardu Tarybos vardu

    Top