EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D1306

Tarybos sprendimas (BUSP) 2023/1306 2023 m. birželio 26 d. kuriuo kintančioje regiono saugumo aplinkoje remiamas projektas dėl teritorijos be masinio naikinimo ginklų Artimuosiuose Rytuose (AR TBMNG)

ST/10401/2023/ADD/1

OL L 161, 2023 6 27, p. 70–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1306/oj

2023 6 27   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 161/70


TARYBOS SPRENDIMAS (BUSP) 2023/1306

2023 m. birželio 26 d.

kuriuo kintančioje regiono saugumo aplinkoje remiamas projektas dėl teritorijos be masinio naikinimo ginklų Artimuosiuose Rytuose (AR TBMNG)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos sutartį, ypač į jos 28 straipsnio 1 dalį ir 31 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdama į Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai pasiūlymą,

kadangi:

(1)

2016 m. Visuotinė Europos Sąjungos užsienio ir saugumo politikos strategija ir 2003 m. Europos Sąjungos kovos su masinio naikinimo ginklų (toliau – MNG) platinimu strategija grindžiamos įsitikinimu, kad geriausias būdas išlaikyti tarptautinę tvarką yra daugiašalis požiūris į saugumą, įskaitant nusiginklavimą ir ginklų neplatinimą;

(2)

todėl Sąjungos politikoje numatyta laikytis galiojančių nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo sutarčių, susitarimų bei normų, juos (jas) įgyvendinti ir stiprinti jų įgyvendinimą bei visuotinimą ir bendradarbiauti su trečiosiomis valstybėmis bei joms padėti įgyvendinti jų įsipareigojimus pagal daugiašales konvencijas ir režimus;

(3)

2008 m. liepos 13 d. įvykusio Viduržemio jūros regionui skirto Paryžiaus aukščiausiojo lygio susitikimo bendrąja deklaracija, kuria buvo sukurta Viduržemio jūros šalių sąjunga, dar kartą patvirtintas bendras tikslas siekti taikos ir saugumo regione, kaip išdėstyta 1995 m. lapkričio 27–28 d. Europos ir Viduržemio jūros regiono šalių konferencijoje patvirtintoje Barselonos deklaracijoje, inter alia, laikantis tarptautinių sutarčių ir konvencijų dėl MNG, taip pat taikant regionines tvarkas, pavyzdžiui, nustatant teritorijas be branduolinių ginklų;

(4)

2010 m. Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (toliau – NPT) peržiūros konferencijoje buvo pabrėžta proceso, kuriuo siekiama visapusiško jos 1995 m. rezoliucijos dėl Artimųjų Rytų (toliau – 1995 m. rezoliucija) įgyvendinimo, svarba. Tuo tikslu 2010 m. NPT konferencijoje pritarta praktiniams žingsniams, inter alia, tam, kad būtų apsvarstyti visi pasiūlymai, kuriais siekiama remti 1995 m. rezoliucijos įgyvendinimą, įskaitant Sąjungos pasiūlymą surengti tolesnį seminarą, susijusį su tuo, kuris buvo surengtas 2008 m. birželio mėn.;

(5)

be to, 2010 m. NPT peržiūros konferencijoje buvo pripažinta, koks svarbus vaidmuo įgyvendinant 1995 m. rezoliuciją tenka pilietinei visuomenei, ir buvo paraginta dėti visas su tuo susijusias pastangas;

(6)

savo 2018 m. gegužės 24 d. pristatytoje nusiginklavimo darbotvarkėje „Mūsų bendros ateities užtikrinimas“ Jungtinių Tautų generalinis sekretorius įsipareigojo dirbti kartu su JT valstybėmis narėmis, kad būtų stiprinamos ir konsoliduojamos teritorijos be branduolinio ginklo, be kita ko, remiant tolesnį tokių teritorijų nustatymą, taip pat ir Artimuosiuose Rytuose;

(7)

Sąjunga daug kartų yra pareiškusi esanti pasirengusi prisidėti prie proceso, kuriuo Artimuosiuose Rytuose siekiama nustatyti teritoriją be MNG (toliau – AR TBMNG), remdama pasitikėjimo stiprinimo procesus – prie to ypač prisidėjo 2008 m., 2011 m. bei 2012 m. vykę Sąjungos seminarai ir praktiniai mokymai ir 2019–2023 m. Sąjungos remtas Jungtinių Tautų Nusiginklavimo tyrimų instituto (toliau – UNIDIR) vykdytas projektas dėl pasitikėjimo stiprinimo priemonių siekiant nustatyti tokią teritoriją – pagal Tarybos sprendimą (BUSP) 2019/938 (1);

(8)

Sąjunga nori toliau remti procesą, kuriuo siekiama nustatyti AR TBMNG, toliau remdama UNIDIR tuo tikslu vykdomą darbą,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

1.   Kad būtų daroma pažanga, susijusi su Sąjungos pasiryžimu nustatyti AR TBMNG, Sąjunga remia UNIDIR projektą, kurio bendrieji tikslai yra šie:

padėti švelninti regionines MNG platinimo tendencijas;

skatinti regionines saugumo tvarkas ir ginklų kontrolę, ginklų neplatinimą ir nusiginklavimo normas bei procesus;

gilinti supratimą apie AR TBMNG ir dabartinių regioninių bei tarptautinių pokyčių sąryšį ir

skatinti veiksmingą, patikrinamą, įtraukią ir tvarią AR TBMNG.

2.   Išsamus projekto aprašymas išdėstytas priede pateiktame projekto dokumente.

2 straipsnis

1.   Už šio sprendimo įgyvendinimą yra atsakingas vyriausiasis įgaliotinis.

2.   1 straipsnio 1 dalyje nurodyto projekto techninį įgyvendinimą vykdo UNIDIR, kuris šią užduotį vykdo prižiūrint vyriausiajam įgaliotiniui. Tuo tikslu vyriausiasis įgaliotinis ir UNIDIR sudaro būtinas tvarkas.

3 straipsnis

1.   1 straipsnio 1 dalyje nurodytam projektui įgyvendinti skiriama finansinė orientacinė suma yra 2 099 969 EUR.

2.   Iš 1 dalyje nustatytos sumos finansuojamos išlaidos tvarkomos laikantis Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų taisyklių ir procedūrų.

3.   Komisija prižiūri, kad iš 1 dalyje nurodytos sumos finansuojamos išlaidos būtų tinkamai tvarkomos. Tuo tikslu ji ir UNIDIR sudaro susitarimą dėl įnašo. Tame susitarime nustatoma, kad UNIDIR turi užtikrinti Sąjungos įnašo matomumą, proporcingą jo dydžiui.

4.   3 dalyje nurodytą susitarimą dėl įnašo Komisija stengiasi sudaryti kuo greičiau po šio sprendimo įsigaliojimo. Ji informuoja Tarybą apie sunkumus, kurie kyla to proceso metu, ir praneša apie to susitarimo sudarymo datą.

4 straipsnis

1.   Vyriausiasis įgaliotinis Tarybai praneša apie šio sprendimo įgyvendinimą kas 12 mėnesių teikdamas aprašomąsias ataskaitas, kurias parengia UNIDIR. Taryba tų ataskaitų pagrindu iki projekto įgyvendinimo pabaigos atlieka įvertinimą.

2.   Komisija teikia informaciją apie 1 straipsnio 1 dalyje nurodyto projekto įgyvendinimo finansinius aspektus.

5 straipsnis

1.   Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

2.   Šis sprendimas nustoja galioti po 36 mėnesių nuo susitarimo dėl įnašo, nurodyto 3 straipsnio 3 dalyje, sudarymo. Tačiau jis nustoja galioti po šešių mėnesių nuo jo įsigaliojimo, jeigu iki to laiko nesudaromas joks finansavimo susitarimas.

Priimta Liuksemburge 2023 m. birželio 26 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

J. BORRELL FONTELLES


(1)  2019 m. birželio 6 d. Tarybos sprendimas (BUSP) 2019/938, kuriuo remiamas pasitikėjimo stiprinimo procesas siekiant sukurti teritoriją be branduolinių ir visų kitų masinio naikinimo ginklų Artimuosiuose Rytuose (OL L 149, 2019 6 7, p. 63).


PRIEDAS

Projektas, kuriuo kintančioje regioninėje saugumo aplinkoje remiama teritorija be masinio naikinimo ginklo Artimuosiuose Rytuose (AR TBMNG)

Artimuosiuose Rytuose vyksta pokyčiai, padėtis tampa nestabilesnė, daugėja nesaugumo šaltinių ir įsigyjama bei naudojama daugiau įprastinių ginklų, taip pat kyla susirūpinimas dėl nekonvencinių ginklų tolesnio naudojimo ir platinimo. Dėl pastarojo reiškinio ir dėl kitų pasaulinių įvykių regioninėje saugumo aplinkoje vyksta reikšmingi pokyčiai, kurie galėtų daryti ilgalaikį poveikį regioniniam ir tarptautiniam masinio naikinimo ginklų (MNG) platinimui. JT nusiginklavimo tyrimų instituto (UNIDIR) siūlomu projektu bus skatinamas MNG neplatinimas, ginklų kontrolė ir nusiginklavimo normos bei tikslai Artimuosiuose Rytuose – pasitelkiant politikai aktualius tyrimus, pajėgumų stiprinimą ir dialogą bus remiama AR TBMNG iniciatyva ir regioniniam saugumui aktualūs procesai.

Kontekstas ir pagrindimas

Visame pasaulyje ginklų neplatinimo režimai išgyvena krizę. Per pastaruosius du dešimtmečius šios priemonės susilpnėjo, nes pirmenybė buvo teikiama ne ginklų neplatinimui, ginklų kontrolei ir nusiginklavimo priemonėms, o geopolitiniams interesams. Tai, kad antroje iš eilės Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT) peržiūros konferencijoje nebuvo priimtas baigiamasis dokumentas, yra tik vienas pavyzdys, aiškiai parodantis, kokią krizę režimai šiuo metu išgyvena. Šiomis plačiomis geostrateginėmis aplinkybėmis Artimųjų rytų saugumo aplinkoje taip pat vyksta dideli pokyčiai. Šalyse socialiniai neramumai ar pilietinis karas lėmė nuolatinį nestabilumą, dėl kurio vyko gyventojų perkėlimas, o šis paveikė saugumą ir stabilumą kaimyniniuose regionuose. Nuolatinis nestabilumas taip pat atsiliepė regiono šalių vyriausybių gebėjimui spręsti užsienio politikos klausimus, pavyzdžiui, dalyvauti daugiašalėse ir regioninėse kovos su MNG platinimu iniciatyvose. Regione pakito aljansai ir dėl to suiro ilgalaikė regioninė galių pusiausvyra ir disbalansai. Be to, saugumo aplinką regione sukrėtė regionui nepriklausančių subjektų veiksmai, tokie kaip karinis buvimas, veikla ir parama, taip pat karinių pajėgų išvedimas.

Vidaus ir regioninio nestabilumo derinys nulėmė du lygiagrečius procesus, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių regioniniam ir pasauliniam MNG platinimui. Viena vertus, matoma, kad regione padidėjo įprastinių ir galbūt nekonvencinių ginklų įsigijimas ir naudojimas, taip pat branduolinio apsidraudimo pajėgumų įgijimas (arba grasinimas juos įgyti), ir visa tai vyksta esamų MNG pajėgumų fone. Kita vertus, regiono valstybės pademonstravo esančios labiau pasirengusios spręsti savo regionines saugumo problemas regioninių ir subregioninių derybų keliu, kaip matyti iš Abraomo susitarimų, Jemeno ugnies nutraukimo, Izraelio ir Libano jūrų sienų demarkacijos susitarimo, Irano ir Saudo Arabijos dialogo, Irano ir Jungtinių Arabų Emyratų dialogo, taip pat esamų derybų pastangų Jungtinėse Tautose susitarti dėl teritorijos be masinio naikinimo ginklo Artimuosiuose Rytuose. Nors šios dvi tendencijos gali atrodyti viena kitai prieštaraujančios, kiek tai susiję su jų poveikiu MNG platinimui, jos gali ir toliau vykti lygiagrečiai (ir greičiausiai vyks).

Projekto tikslai

Siūlomu projektu bus siekiama keturių visa apimančių tikslų:

padėti švelninti regionines MNG platinimo tendencijas;

skatinti regioninius saugumo susitarimus ir ginklų kontrolę, neplatinimą, taip pat nusiginklavimo normas ir procesus;

geriau suprasti AR TBMNG ir šiuo metu regione bei tarptautiniu mastu vykstančių pokyčių tarpusavio santykį ir

skatinti veiksmingą, patikrinamą, įtraukią ir tvarią AR TBMNG.

Projekto metodas

Įgyvendinant projektą bus laikomasi holistinio požiūrio: atsižvelgiama į visus tyrimų komponentus, renkamos idėjos, rengiami nauji pasiūlymai, stiprinami gebėjimai ir palaikomas dialogas, taip pat siekiama užmegzti ryšius su įvairiais dalyviais bei auditorija ir juos įtraukti. Siūlomu projektu visa tai bus pasiekta vykdant darbą trimis kryptimis (trys rezultatų sritys) ir įgyvendinant jų susijusius rezultatus:

1 darbo kryptis: Geriau suprasti ir vertinti regioninio MNG platinimo priežastis, motyvus ir su juo susijusią riziką, kad būtų galima rasti sprendimus, kaip didinti regioninį saugumą ir skatinti MNG platinimo Artimųjų Rytų regione problemos regioninius sprendimus. Dirbant pagal 1 kryptį siekiama didinti informuotumą apie veiksnius, skatinančius MNG plitimą Artimųjų Rytų regione, ir geriau juos suprasti. Tikslas – nustatyti pagrindines MNG platinimo priežastis, įskaitant strateginius, politinius ar kitus motyvus, taip pat susijusią riziką ir pasekmes. Galutinis bendras šios darbo krypties tikslas yra identifikuoti praktinius sprendimus, kaip didinti regioninį saugumą ir užkirsti kelią MNG platinimui Artimuosiuose Rytuose. Be kita ko, būtų skatinami esami ir nauji regioniniai saugumo procesai, taip pat AR TBMNG iniciatyva, kuriais būtų uždraudžiamas MNG turėjimas, gamyba ir naudojimas regione ir skatinamos nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo pastangos. Gerinant iššūkių supratimą ir nagrinėjant galimus sprendimus pagal 1 darbo kryptį siekiama remti didesnio saugumo ir stabilumo plėtojimą Artimuosiuose Rytuose.

2 darbo kryptis: Plėtoti regioninius gebėjimus geriau suprasti problemas ir gebėti rasti sprendimus, susijusius su derybomis dėl AR TBMNG ir jos įgyvendinimu. Šios 2 darbo krypties tikslas – didinti Artimųjų Rytų šalių gebėjimą veiksmingai dalyvauti derybose dėl regioninių saugumo procesų apskritai ir konkrečiai dėl AR TBMNG ir juos įgyvendinti. Tai apima regioninių subjektų gebėjimo suprasti sudėtingus MNG platinimo problemos aspektus stiprinimą, taip pat jų gebėjimo rasti ir įgyvendinti praktinius sprendimus stiprinimą. Pagal šią darbo kryptį vykdoma veikla apims valdžios sektoriaus pareigūnų, ekspertų ir kitų suinteresuotųjų subjektų mokymo ir gebėjimų stiprinimo programas, taip pat tikslinės auditorijos regione plėtros rėmimą. Bendras tikslas – sukurti geriau informuotą ir aktyvesnę regioninę bendruomenę, kuri būtų geriau pasirengusi spręsti MNG platinimo problemas ir skatinti regioninį saugumą. Pagal šią darbo kryptį stiprinant regioninius gebėjimus ir gerinant problemų supratimą siekiama remti veiksmingas derybas dėl esamų ir naujų regioninių saugumo procesų, įskaitant AR TBMNG, ir jų įgyvendinimą, ir tuo pačiu skatinti kitus regioninius saugumo susitarimus ir ginklų kontrolės, ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo procesus.

3 darbo kryptis: Remti veiksmingą, patikrinamą, įtraukią ir tvarią AR TBMNG. Norint užtikrinti, kad AR TBMNG būtų visapusiška, veiksminga ir patikrinama, pagal 3 darbo kryptį dėmesys taip pat sutelkiamas į techninių ir teisinių aspektų, susijusių su derybomis ir teritorijos įgyvendinimu, rėmimą. Galiausiai šios darbo krypties tikslas yra skatinti sukurti AR TBMNG, kuri būtų pasiekiama ir tvari, t. y., kad ji galėtų būti sukurta, išliktų laikui einant ir ja toliau būtų galima naudotis kaip viena iš pagrindinių regioninio saugumo stiprinimo ir MNG platinimo Artimuosiuose Rytuose prevencijos priemonių.

Projekto veikla ir numatomi rezultatai

Pagal projektą bus vykdoma veikla, rengiami renginiai ir skelbiamos ataskaitos visų keturių rūšių peržiūros veiklai pagal visas tris darbo kryptis skatinti.

1 darbo kryptis: Geriau suprasti ir vertinti regioninio MNG platinimo priežastis, motyvus ir su juo susijusią riziką, kad būtų galima rasti sprendimus, kaip didinti regioninį saugumą ir skatinti AR TBMNG kaip vieną iš MNG platinimo Artimųjų Rytų regione problemos sprendimų. Pagal šią darbo kryptį projekto metu bus:

sušauktos dvejos ar daugiau apskritojo stalo diskusijų dabartiniams regioniniams bei tarptautiniams pokyčiams ir jų poveikiui grėsmių suvokimui regione aptarti. Tam reikės suburti ekspertus, valdžios sektoriaus pareigūnus ir kitus atitinkamus suinteresuotuosius subjektus, kad jie pasikeistų nuomonėmis ir perspektyvomis dėl regioninių saugumo iššūkių ir aptartų, kokiais būdais galima stiprinti regioninį bendradarbiavimą ir stabilumą;

vykdomi tyrimai, kad būtų nustatytas grėsmių suvokimas regione, bus atlikta ginklų kontrolės, ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo, taip pat regioninio saugumo užtikrinimo priemonių rinkinio peržiūra ir nustatyta, kaip regioniniai saugumo procesai, taip pat AR TBMNG, gali padėti spręsti šias problemas. Šie tyrimai apims išsamią MNG platinimą regione skatinančių veiksnių analizę, taip pat esamų regioninių saugumo procesų ir mechanizmų privalumus ir trūkumus;

paskelbtas dokumentas, kuriame bus apibendrinti tyrimų rezultatai ir nustatyta, kaip galima švelninti su MNG platinimu regione susijusias priežastis, motyvus ir riziką. Šiame dokumente bus pateiktos išvados dėl politikos, kaip stiprinti regioninius saugumo procesus ir skatinti AR TBMNG, kuri yra viena iš pagrindinių MNG plitimo Artimuosiuose Rytuose prevencijos priemonių.

Šiomis pastangomis – rengiant apskritojo stalo diskusijas, vykdant tyrimus ir paskelbiant dokumentą – siekiama geriau suprasti grėsmių suvokimą regione ir rasti praktinių sprendimų, kaip didinti regioninį saugumą ir užkirsti kelią MNG platinimui Artimuosiuose Rytuose.

2 darbo kryptis: Plėtoti regioninius gebėjimus geriau suprasti problemas ir gebėti rasti sprendimus, susijusius su derybomis dėl AR TBMNG ir jos įgyvendinimu. Pagal šią darbo kryptį projekto metu bus:

kuriami asmenų ir institucijų, dirbančių regioninio saugumo srityje ir jį skatinančių, be kita ko, kuriant AR TBMNG, tinklai, kad būtų gerinamas šių klausimų supratimas, siekiant, kad jie galėtų padėti formuoti savo nacionalinę politiką ir dalyvauti esamose ir būsimose diskusijose. Tam reikės kurti partnerystes su esamomis organizacijomis ir iniciatyvomis, taip pat remti naujų tinklų ir aljansų, skirtų AR TBMNG skatinti, kūrimą. Tikslas – nustatyti, stiprinti ir integruoti esamas pastangas skatinti AR TBMNG ir kuo labiau padidinti jos poveikį regiono saugumui;

surengti bent du regiono pareigūnams ir ekspertams skirti gebėjimų stiprinimo praktiniai seminarai, kad būtų gerinamas su regioniniu saugumu, MNG platinimu ir pastangomis spręsti šiuos klausimus, įskaitant derybas dėl AR TBMNG ir jos įgyvendinimą, susijusių dalykų supratimas. Šiuose praktiniuose seminaruose dalyviams bus suteikta mokymo ir švietimo galimybių gilinti savo žinias ir plėsti gebėjimus, taip pat rengti praktinius derybų ir įgyvendinimo sprendimus;

palaikomos ir tobulinamos UNIDIR svetainėje esančios AR TBMNG internetinės priemonės. Tai apims esamų išteklių ir medžiagos atnaujinimą, taip pat naujų internetinių priemonių ir išteklių AR TBMNG skatinimui ir įgyvendinimui remti kūrimą;

bent trys leidiniai išversti į regiono kalbas. Tai padės plėtoti terminiją vietos kalbomis ir atitinkamai esamų ir būsimų regiono ekspertų supratimą, padidins regiono auditorijos turimą prieigą prie su AR TBMNG susijusios informacijos bei išteklių ir pagerins jos matomumą bei supratimą regione.

Šiomis pastangomis – kuriant tinklus, organizuojant gebėjimų stiprinimo praktinius seminarus, palaikant ir stiprinant internetines priemones ir verčiant leidinius – siekiama skatinti regionines saugumo srities pastangas ir AR TBMNG, taip pat didinti regioninius gebėjimus veiksmingai dalyvauti dėl jų derantis ir jas įgyvendinant.

3 darbo kryptis: skatinti veiksmingą, patikrinamą, įtraukią ir tvarią AR TBMNG.

Paskelbti bent tris politikos dokumentus, kuriuose nagrinėjami derybose dėl AR TBMNG ir (arba) ją įgyvendinant iššūkių keliantys klausimai. Šiuose dokumentuose bus nagrinėjami įvairūs su regioniniu saugumu, nusiginklavimu ir ginklų neplatinimu susiję klausimai ir nurodomas šių problemų sprendimo poveikis bei galimi būdai. Juose bus pateikta išsami ir informacija pagrįsta pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduriama AR TBMNG srityje, analizė ir jais bus prisidedama prie sėkmingų derybų dėl šios teritorijos ir jos įgyvendinimo.

Surengti bent du viešus renginius, kuriuose būtų aptarti deryboms dėl AR TBMNG ir jos įgyvendinimui aktualūs klausimai. Šiuose renginiuose dalyvaus ekspertai, valdžios sektoriaus pareigūnai ir kiti atitinkami suinteresuotieji subjektai, kurie aptars su AR TBMNG susijusius iššūkius bei galimybes ir pasikeis nuomonėmis apie juos.

Rengti informacinius susitikimus ir teikti paramą jau dedamoms pastangoms AR TBMNG srityje, susijusioms su jos įgyvendinimu ir kitais regioniniais saugumo procesais. Tai apims paramos ir konsultacijų atitinkamiems suinteresuotiesiems subjektams teikimą.

Šiomis pastangomis – skelbiant politikos dokumentus, rengiant viešus renginius ir rengiant informacinius susitikimus bei teikiant paramą – siekiama prisidėti prie derybų dėl AR TBMNG ir jos įgyvendinimo, taip pat spręsti pagrindines problemas, kurių gali kilti šių procesų metu.

Numatoma auditorija

Siūlomu projektu bus prisidedama prie ginklų kontrolės, nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo pastangų tiek regione, tiek tarptautiniu mastu. Numatoma auditorija apima tris iš dalies sutampančias grupes:

regiono politikos formuotojus ir diplomatus, dirbančius sprendžiant ginklų kontrolės, nusiginklavimo ir ginklų neplatinimo, taip pat regioninius saugumo klausimus. Ši grupė taip pat apima regiono pareigūnus ir ekspertus, taip pat asmenis, dirbančius regioniniuose ir daugiašaliuose forumuose, įskaitant NPT, CWC, BWC peržiūros konferencijas ir AR TBMNG konferenciją. Ypač daug dėmesio bus skiriama mažiau atstovaujamų grupių, pavyzdžiui, jaunų regiono politikos formuotojų, ekspertų, moterų ir mokslininkų, kurie dažnai diskusijose nedalyvauja, įtraukimui;

tarptautinės saugumo politikos formuotojus, diplomatus ir tyrėjus, ypač tuos, kurie daugiausia dėmesio skiria ginklų kontrolei, nusiginklavimui ir branduolinio, cheminio ir biologinio ginklo ir jų siuntimo į taikinį sistemų neplatinimui Artimuosiuose Rytuose, taip pat AR TBMNG ir regioniniam saugumui arba besiformuojančioms technologijoms;

Artimųjų Rytų mokslininkus ir specialistus, kurie siekia sekti ir suprasti sparčiai kintančią regiono, jo valstybių narių ir gyventojų dinamiką, kintančių aljansų ir pajėgumų poveikį regiono saugumui ir dabartinių ir būsimų įtampos, konfliktų ir platinimo šaltinių prevencijos ir švelninimo perspektyvoms.

Projekto laikotarpis

Numatoma, kad šis projektas bus pradėtas vykdyti 2023 m. liepos viduryje ir truks 36 mėnesius. Numatoma, kad jis bus užbaigtas 2026 m. liepos mėn. Galutinės projekto aprašomosios ir finansinės ataskaitos bus parengtos ne vėliau kaip 2026 m. pabaigoje.

Projekto valdymas ir priežiūra

Šis projektas bus vykdomas remiant Jungtinių Tautų nusiginklavimo tyrimų institutui (UNIDIR). UNIDIR yra savarankiška Jungtinių Tautų sistemos institucija, įsteigta 1980 m. siekiant vykdyti nepriklausomus tyrimus nusiginklavimo ir susijusių problemų srityje, visų pirma tarptautinio saugumo klausimais. Jis yra Ženevoje, turi pasaulinę reputaciją ir ilgametę patirtį MNG klausimais, įskaitant reikšmingą institucinę atmintį ir nusiginklavimo procesų archyvą, be kita ko, apie NPT ir teritorijas be branduolinio ginklo visame pasaulyje, ir yra išleidęs daug leidinių, kurie visi yra viešai ir nemokamai prieinami internete.

Svarbi UNIDIR funkcijų dalis – šaukti ir palengvinti neformalų įvairių ekspertų dialogą nusiginklavimo klausimais, apimančiam temas nuo MNG klausimų iki naujų ir besiformuojančių ginklų technologijų. Todėl UNIDIR turi platų tinklą, kuriuo gali remtis, ir patirties rengiant susitikimus Ženevoje ir kitur, taip pat rengiant suvestines ataskaitas ir vykdant tolesnius veiksmus.

UNIDIR valdo Globėjų taryba, kuri taip pat veikia kaip Nusiginklavimo reikalų patariamoji taryba, kuriai atskaitingas UNIDIR direktorius. Globėjų taryboje susiburia įvairūs ekspertai iš viso pasaulio, kurie visi veikia savo vardu ir susitinka du kartus per metus, kad peržiūrėtų UNIDIR materialinę ir finansinę veiklą. Globėjų taryba kasmet teikia savo darbo ataskaitas JT generaliniam sekretoriui. UNIDIR direktorius yra atsakingas už UNIDIR veiklos organizavimą, vadovavimą jam ir administravimą, įskaitant esminius jo tyrimų rezultatus ir finansinius bei administracinius procesus.

UNIDIR yra savarankiška organizacija, tačiau jam taikomos JT finansinės taisyklės ir reglamentai, o jo finansų auditą atlieka JT auditorių taryba. Visos projektų lėšos administruojamos ir valdomos pagal Umoja, o jų peržiūra atliekama kas ketvirtį. UNIDIR bent kartą per metus, o kai kuriais atvejais – kas ketvirtį teikia atitinkamiems paramos teikėjams ataskaitas apie pažangą, padarytą vykdant atskirus projektus, ir apie jų lėšas, atsižvelgdamas į atskirų paramos teikėjų reikalavimus.


Top