EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1981

Europos Centrinio Banko sprendimas (ES) 2022/1981 2022 m. spalio 10 d. dėl kompetentingų institucijų naudojimosi Europos centrinių bankų sistemos paslaugomis (ECB/2022/33)

ECB/2022/33

OL L 272, 2022 10 20, p. 22–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 03/01/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/1981/oj

2022 10 20   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 272/22


EUROPOS CENTRINIO BANKO SPRENDIMAS (ES) 2022/1981

2022 m. spalio 10 d.

dėl kompetentingų institucijų naudojimosi Europos centrinių bankų sistemos paslaugomis (ECB/2022/33)

EUROPOS CENTRINIO BANKO VALDANČIOJI TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 127 straipsnio 6 dalį ir 132 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statutą, ypač į jo 34 straipsnį,

atsižvelgdama į 2013 m. spalio 15 d. Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, kuriuo Europos Centriniam Bankui pavedami specialūs uždaviniai, susiję su rizikos ribojimu pagrįstos kredito įstaigų priežiūros politika (1), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalį kartu su 6 straipsnio 7 dalimi,

kadangi:

(1)

Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) paslaugos teikiamos ECBS centriniams bankams, siekiant netiesiogiai padėti jiems vykdyti jų uždavinius. ECBS paslaugas kuria, eksploatuoja ir palaiko vienas ar daugiau centrinių bankų (toliau – paslaugą teikiantys centriniai bankai), o jas valdo ECBS komitetas. ECBS paslaugas finansuoja dalyvaujantys centriniai bankai (toliau – dalyvaujantys centriniai bankai), kurių atitinkami įnašai nustatyti Valdančiosios tarybos patvirtintuose finansiniuose paketuose. Dalyvaujančių centrinių bankų teisės ir pareigos nustatytos Europos Centrinio Banko (ECB) teisės aktuose, kaip ir ECBS viešojo rakto infrastruktūros (ECBS-VRI) atveju, ir (arba) dalyvaujančių centrinių bankų susitarimuose;

(2)

siekiant, kad Bendras priežiūros mechanizmas (BPM) veiktų sklandžiai, veiksmingai ir nuosekliai, būtina, kad praktinėje ECB ir nacionalinių kompetentingų institucijų (NKI) bendradarbiavimo BPM tvarkoje būtų numatyta tvarka, pagal kurią NKI, vykdydamos savo uždavinius pagal Reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, naudojasi ECBS paslaugomis;

(3)

vadovaujantis Europos Centrinio Banko sprendimu (ES) 2022/1982 (ECB/2022/34) (2), vykdydamos savo uždavinius pagal Reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, kompetentingos institucijos gali naudotis ECBS paslaugomis siekdamos bendradarbiauti su ECBS ir tarpusavyje;

(4)

kompetentingoms institucijoms teikiamos ECBS paslaugos turėtų būti apibrėžtos baigtiniuose sąrašuose, kuriuose būtų nurodytos: a) ECBS paslaugos, kuriomis visos kompetentingos institucijos, vykdydamos savo BPM uždavinius, privalėtų naudotis, taip užtikrinant, kad BPM veikia veiksmingai ir nuosekliai, ir b) ECBS paslaugos, kuriomis kompetentingos institucijos galėtų nuspręsti savanoriškai naudotis savo BPM uždaviniams vykdyti;

(5)

kompetentingos institucijos, kurios, vykdydamos savo uždavinius pagal Reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, naudojasi ECBS paslaugomis, turėtų laikytis kiekvieną ECBS paslaugą reglamentuojančios teisinės sistemos, atsižvelgiant į tai, kad kompetentingos institucijos nėra ECBS valdymo sistemos dalis. Visų pirma tokios kompetentingos institucijos turėtų prisidėti prie atitinkamų ECBS paslaugų kūrimo ir eksploatavimo išlaidų pagal nustatytą kompensavimo sistemą, kuri turėtų būti grindžiama išlaidų paskirstymo raktu. Kompetentingos institucijos neturėtų pateikti dalyvavimo deklaracijos dėl ECBS paslaugų, kuriomis jos turi naudotis, bet tokių paslaugų atžvilgiu turėtų laikytis šiame sprendime įtvirtintų reikalavimų,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Apibrėžtys

Šiame sprendime vartojamos apibrėžtys:

1)

kompetentinga institucija – nacionalinė kompetentinga institucija arba Europos Centrinis Bankas (ECB);

2)

nacionalinė kompetentinga institucija (NKI) – nacionalinė kompetentinga institucija, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 1024/2013 2 straipsnio 2 punkte, ir šiame sprendime taip pat apima jiems pavestų priežiūros uždavinių atžvilgiu nacionalinius centrinius bankus, kuriems pavesti tam tikri priežiūros uždaviniai pagal nacionalinės teisės aktus ir kurie nėra NKI;

3)

ECBS paslaugos – viena ar daugiau I ir II prieduose išvardytų elektroninių taikomųjų programų, sistemų, platformų, duomenų bazių ir paslaugų;

4)

paslaugą teikiantis centrinis bankas – centrinis bankas, kuriantis, eksploatuojantis ir palaikantis ECBS paslaugą.

2 straipsnis

Kompetentingų institucijų naudojimasis ECBS paslaugomis

1.   Vykdydamos savo uždavinius pagal Reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, kompetentingos institucijos turi naudotis I priede išvardytomis ECBS paslaugomis.

2.   Vykdydamos savo uždavinius pagal Reglamentą (ES) Nr. 1024/2013, kompetentingos institucijos gali naudotis II priede išvardytomis ECBS paslaugomis.

3.   Kompetentingos institucijos, nusprendusios naudotis II priede išvardytomis ECBS paslaugomis, Valdančiajai tarybai pateikia deklaraciją, kuria jos patvirtina savo dalyvavimą ir sutinka vykdyti susijusias pareigas, įskaitant pareigą mokėti savo įnašus tiesiogiai paslaugą teikiančiam centriniam bankui pagal 3 straipsnį.

4.   ECBS paslaugomis besinaudojančios kompetentingos institucijos laikosi teisinės sistemos, reglamentuojančios kiekvieną ECBS paslaugą, įskaitant dalyvaujančių ir paslaugą teikiančių centrinių bankų susitarimus. Šalių susitarimais gali būti nustatyti tiesioginiai paslaugą teikiančių centrinių bankų ir kompetentingų institucijų sutartiniai santykiai.

5.   Naudodamosi I priede išvardytomis paslaugomis kompetentingos institucijos laikosi visų III priede įtvirtintų reikalavimų.

3 straipsnis

Finansinės priemonės

ECBS paslaugomis besinaudojančios kompetentingos institucijos prisideda prie atitinkamos ECBS paslaugos kūrimo ir eksploatavimo išlaidų, kaip apibrėžta kompensavimo sistemoje, grindžiamoje išlaidų paskirstymo raktu, kaip išsamiau apibūdinta atitinkamuose finansiniuose paketuose laikantis taikytinų kompensavimo taisyklių.

4 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis sprendimas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Frankfurte prie Maino 2022 m. spalio 10 d.

ECB Pirmininkė

Christine LAGARDE


(1)  OL L 287, 2013 10 29, p. 63.

(2)  2022 m. spalio 10 d. Europos Centrinio Banko sprendimas (ES) 2022/1982 dėl kompetentingų institucijų ir bendradarbiaujančių institucijų naudojimosi Europos centrinių bankų sistemos paslaugomis, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas ECB/2013/1 (žr. šio Oficialiojo leidinio p. 29).


I PRIEDAS

ECBS paslaugos, kuriomis kompetentingos institucijos turi naudotis

CoreNet3

Enterprise Service Bus (ESB)

Identity and Access Management Service (IAM)


II PRIEDAS

ECBS paslaugos, kuriomis kompetentingos institucijos gali naudotis

ESCB Teleconference System

Secure ESCB Email (SEE)

ESCB public key infrastructure (ESCB PKI)

ESCB Performing Survey Initiative LimeSurvey-based Solution (EPSILON)

ENTM Modelling tool and repository (ENTM)


III PRIEDAS

Reikalavimai ECBS paslaugoms, kuriomis kompetentingos institucijos privalo naudotis

(1)

Kompetentingos institucijos turi vykdyti užduotis ir prisiimti atsakomybę, atitinkančius jų vaidmenį atitinkamos ECBS paslaugos atveju.

(2)

Kompetentingos institucijos turi pritaikyti savo vidaus sistemas ir sąsajas, kad jos sklandžiai veiktų su ECBS paslauga.

(3)

Kompetentingos institucijos bus atsakingos už bet kokius nuostolius ar žalą, patirtus dėl tyčinių ar neatsargių veiksmų ir (arba) neveikimo vykdant savo pareigas. Atitinkamai bus taikomi 2 ir 3 lygių susitarime nustatyti atsakomybės apribojimai.

(4)

Kompetentingoms institucijoms teks prievolė įrodyti, kad vykdydamos savo pareigas, įskaitant techninių įrenginių eksploatavimą, jos nepažeidė joms tenkančios pagrįsto rūpestingumo pareigos.

(5)

Kompetentingos institucijos užsakomosios paslaugos, užduočių perdavimas ar subranga trečiosioms šalims nedaro poveikio tos kompetentingos institucijos atsakomybei.

Užduotis, kurios turi arba gali turėti reikšmingą poveikį šiame priede nustatytų reikalavimų laikymuisi, kompetentingos institucijos gali perduoti trečiosioms šalims užsakomųjų paslaugų, užduočių perdavimo arba subrangos pagrindu tik tuo atveju, jei jos yra gavusios Eurosistemos centrinių bankų arba atitinkamai ECBS centrinių bankų aiškų, išankstinį ir rašytinį (arba, kaip nurodyta 6 dalyje, numanomą) sutikimą. Tokio sutikimo nereikia, jei trečioji šalis yra su atitinkama kompetentinga institucija susijusi įmonė ir jeigu tos kompetentingos institucijos teisės ir pareigos išlieka iš esmės nepasikeitusios.

(6)

Kompetentingos institucijos turi tinkamai iš anksto pranešti apie bet kokį planuojamas užsakomąsias paslaugas, užduočių perdavimą ar subrangą, kaip nurodyta 5 dalyje, ir pateikti išsamią informaciją apie reikalavimus, kuriuos siūloma taikyti tokioms užsakomosioms paslaugoms, užduočių perdavimui ar subrangai.

Kompetentingas ECBS komitetas turi atsakyti į bet kokį prašymą duoti sutikimą pagal 5 dalį per du mėnesius nuo tos dienos, kai jam buvo pranešta apie planuojamas užsakomąsias paslaugas, užduočių perdavimą ar subrangą. Atsisakant duoti sutikimą turi būti nurodytos tokio atsisakymo priežastys. Jei kompetentinga institucija negauna atsakymo per dviejų mėnesių laikotarpį, ji gali dar kartą pranešti apie savo prašymą kompetentingam ECBS komitetui. Eurosistemos centriniai bankai arba ECBS centriniai bankai, priklausomai nuo konkretaus atvejo, turės dar vieną mėnesį atsakyti į antrąjį pranešimą. Jei per tą laikotarpį atsakymo negaunama, bus laikoma, kad kompetentinga institucija gavo sutikimą vykdyti užsakomąsias paslaugas, užduočių perdavimą ar subrangą.

(7)

Kompetentingos institucijos turi saugoti visos jautrios, slaptos ar konfidencialios informacijos ir praktinės patirties (neatsižvelgiant į tai, ar tokia informacija yra komercinio, finansinio, reguliavimo, techninio ar kitokio pobūdžio), kuri yra pažymėta kaip konfidenciali ir priklauso paslaugą teikiančiam centriniam bankui ir (arba) kitiems ECBS (Eurosistemos) centriniams bankams, konfidencialumą ir negali atskleisti tokios informacijos jokiai trečiajai šaliai be aiškaus, išankstinio ir rašytinio atitinkamo (-ų) centrinio (-ių) banko (-ų) sutikimo.

(8)

Kompetentingos institucijos turi užtikrinti, kad susipažinti su 7 dalyje nurodyta informacija ar praktine patirtimi gali tik atitinkami jų techniniai darbuotojai, ir tokia prieiga suteikiama tik tais atvejais, kai tai akivaizdžiai būtina veiklai vykdyti.

(9)

Kompetentingos institucijos turi nustatyti tinkamas priemones, kurios užkirstų kelią asmenims, kurie nėra atitinkami techniniai darbuotojai, susipažinti su tokia konfidencialia informacija ar praktine patirtimi.

(10)

Išimtiniais atvejais, kai naudojantis ECBS paslauga kompetentinga institucija turi tvarkyti asmens duomenis, kompetentinga institucija turi laikytis taikomų duomenų apsaugos teisės aktų. Eurosistemos centriniai bankai arba atitinkamais atvejais ECBS centriniai bankai, turi nustatyti asmens duomenų tvarkymo tikslus ir būdus. Kalbant apie asmens duomenų tvarkymą, kompetentinga institucija ir Eurosistemos centriniai bankai arba atitinkamais atvejais ECBS centriniai bankai turėtų siekti sudaryti sutartį, kurioje būtų aiškiai nustatyti būtini duomenų valdytojo ir duomenų tvarkytojo santykių aspektai.

Kompetentinga institucija turi pranešti kompetentingoms duomenų apsaugos institucijoms, jei to reikalaujama pagal jos asmens duomenų tvarkymui taikomus duomenų apsaugos teisės aktus, apie asmens duomenų tvarkymą atitinkamos ECBS paslaugos kontekste.

(11)

Prieiga prie asmens duomenų gali būti suteikiama tik tiems asmenims, kuriems būtina žinoti, kad galėtų atlikti savo užduotis ir vykdyti savo pareigas, susijusias su atitinkama ECBS paslauga.

Top