Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0096

2010/96/CFSP: 2010 m. vasario 15 d. Tarybos sprendimas 2010/96/BUSP dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo

OL L 44, 2010 2 19, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 12/12/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/96(1)/oj

19.2.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 44/16


TARYBOS SPRENDIMAS 2010/96/BUSP

2010 m. vasario 15 d.

dėl Europos Sąjungos karinės misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos sutartį, ypač į jos 28 ir 43 straipsnius,

atsižvelgdama į Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai (toliau – vyriausiasis įgaliotinis) pasiūlymą,

kadangi:

(1)

2009 m. gegužės 26 d. priimtoje Rezoliucijoje 1872 (2009) Jungtinių Tautų Saugumo Taryba (toliau – JTST) pabrėžė, kad svarbu atkurti, apmokyti, aprūpinti bei išlaikyti Somalio saugumo pajėgas ir paragino valstybes nares bei regionines ir tarptautines organizacijas teikti techninę pagalbą, skirtą Somalio saugumo pajėgų mokymui ir aprūpinimui. 2009 m. lapkričio 30 d. priimtoje Rezoliucijoje 1897 (2009) JTST priminė savo ankstesnes rezoliucijas ir dar kartą patvirtino, jog gerbia Somalio suverenumą, teritorinį vientisumą, politinę nepriklausomybę ir vienybę.

(2)

2009 m. liepos 27 d. išvadose Taryba nusprendė suaktyvinti veiksmus taikai ir vystymuisi Somalyje skatinti. Šiuo tikslu Taryba išnagrinėjo Sąjungos galimybes prisidėti prie tarptautinių pastangų, be kita ko, ir saugumo srityje.

(3)

2009 m. lapkričio 17 d. išvadose Taryba nurodė, kad tolesnės Sąjungos paramos Somalio saugumo sektoriui klausimas turėtų būti sprendžiamas taikant visapusišką ES požiūrį į padėtį Somalyje ir kad ši parama turėtų būti teikiama įgyvendinant didesnę ir darnią sistemą, apimančią glaudų ES bendradarbiavimą ir veiklos koordinavimą su Afrikos Sąjunga, Jungtinėmis Tautomis ir kitais svarbiais partneriais, visų pirma Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. Afrikos Sąjungos klausimu Taryba taip pat pabrėžė svarbų Afrikos Sąjungos misijos Somalyje (toliau – AMISOM) vaidmenį.

(4)

2009 m. lapkričio 17 d. Taryba patvirtino krizių valdymo koncepciją dėl galimos Europos saugumo ir gynybos misijos siekiant prisidėti prie Somalio pereinamojo laikotarpio federalinės Vyriausybės (toliau – PFV) saugumo pajėgų mokymo ir paprašė vykdyti tolesnį planavimo darbą. Politinis ir saugumo komitetas (toliau – PSK), atsižvelgdamas į tai, paskyrė planavimo instituciją.

(5)

2009 m. lapkričio 18 d. ir 2010 m. sausio 23 d. laiškuose PFV atitinkamai pareiškė, jog dėkoja už Sąjungos pastangas Somalio saugumo pajėgų mokymui koordinuoti ir jos dedamas pastangas įtvirtinti taiką ir stabilumą Somalyje; ir užtikrino Sąjungą, kad ji yra pasiryžusi prisiimti atsakomybę dėl naujokų įdarbinimo, mokymo bei išlaikymo; ji taip pat pabrėžė savo įsipareigojimą dėl platesnės saugumo sektoriaus politikos Somalyje.

(6)

2009 m. lapkričio 30 d. laiške Afrikos Sąjungos specialiojo įgaliotinio Somaliui pavaduotojas Afrikos Sąjungos komisijos vardu palankiai įvertino pozityvią ES nuostatą dėl daugiau kaip 2 000 Somalio saugumo pajėgų narių mokymo.

(7)

2009 m. gruodžio 8 d. Taryba pasirinko karinės strategijos variantą, kuris būtų taikomas vykdant potencialią ES karinę misiją.

(8)

2009 m. gruodžio 31 d. ataskaitoje JTST Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius nurodė krizių valdymo koncepciją dėl galimos Europos saugumo ir gynybos politikos misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo ir pabrėžė, jog tikimasi, kad įgyvendinant ES planą, pagal kurį bus vykdomas mokymas, bus užtikrinta, kad ES instruktoriai laikytųsi suderintų ir patvirtintų mokymo programų.

(9)

2010 m. sausio 5 d. laiške Ugandos gynybos ministras palankiai įvertino numatomą Sąjungos misiją Somalio saugumo sektoriui remti ir pakvietė Sąjungą bent vienerius metus dalyvauti Ugandoje vykdomame Somalio saugumo pajėgų mokyme.

(10)

2010 m. sausio 20 d. Sąjunga pateikė PFV pasiūlymą prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo.

(11)

2010 m. sausio 25 d. išvadose Taryba sutiko parengti ES karinę misiją, kuri prisidėtų prie Somalio saugumo pajėgų mokymo Ugandoje, kur jau vyksta Somalio pajėgų mokymas. Misija tai taip pat sudarytų palankesnes sąlygas ES veiksmus koordinuoti su AMISOM veiksmais. Be to, Taryba pritarė tam, kad ES karinė misija būtų pradėta 2010 m. pavasarį, kai, kaip numatyta, bus surinkta kita apmokomų asmenų grupė, ir kad ji būtų vykdoma aktyviai koordinuojant veiksmus su partneriais, įskaitant PFV, Ugandą, Afrikos Sąjungą, Jungtines Tautas ir Jungtines Amerikos Valstijas. Taryba pripažino, kad šį mokymą reikia vykdyti kaip platesnių tarptautinių pastangų dalį, ir jis, inter alia, apimtų apmokomų asmenų patikrinimą, į Mogadišą grįžusių pajėgų stebėseną bei mokymą ir atlyginimų kareiviams finansavimą bei mokėjimą.

(12)

PSK turėtų, Tarybos ir vyriausiojo įgaliotinio atsakomybe, vykdyti ES karinės misijos politinę priežiūrą, užtikrinti strateginį vadovavimą šiai misijai ir priimti atitinkamus sprendimus pagal Europos Sąjungos sutarties (toliau – ES sutartis) 38 straipsnio trečią pastraipą.

(13)

Reikia, kad būtų deramasi dėl tarptautinių susitarimų, susijusių su trečiųjų valstybių dalyvavimu ES misijose bei su ES padalinių ir personalo statusu, ir kad tokie susitarimai būtų sudaryti.

(14)

Vadovaujantis ES sutarties 41 straipsnio 2 dalimi ir 2008 m. gruodžio 18 d. Tarybos sprendimu 2008/975/BUSP, nustatančiu Europos Sąjungos karinio ar gynybinio pobūdžio operacijų bendrųjų sąnaudų finansavimo administravimo mechanizmą (Athena) (1) (toliau – ATHENA), su šiuo sprendimu susijusias veiklos išlaidas, atsirandančias dėl karinio ar gynybinio pobūdžio operacijų, turėtų padengti valstybės narės.

(15)

ES sutarties 28 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad priemonės, kurias Sąjunga gali naudoti, nustatomos Tarybos sprendimais. ES karinės misijos bendrųjų išlaidų orientacinė finansavimo suma 12 mėnesių laikotarpiui yra tiksliausias dabar įmanomas įvertis ir ji neturi įtakos galutinėms sumoms, įtrauktinoms į biudžetą, kuris turi būti patvirtintas pagal ATHENA nustatytas taisykles.

(16)

Pagal prie Europos Sąjungos sutarties ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pridėto Protokolo dėl Danijos pozicijos 5 straipsnį Danija nedalyvauja rengiant ir įgyvendinant su gynyba susijusius Sąjungos sprendimus bei veiksmus. Todėl Danija nedalyvauja finansuojant šią misiją,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Misija

1.   Sąjunga vykdo karinę mokymo misiją (toliau – EUTM Somalia), siekiant prisidėti prie Somalio pereinamojo laikotarpio federalinės Vyriausybės (toliau – PFV), kaip veikiančios Vyriausybės, kuri tarnauja Somalio piliečiams, stiprinimo. Visų pirma šios ES karinės misijos tikslas – prisidėti prie visapusiško ir tvaraus Somalio saugumo sektoriaus vystymosi ateityje stiprinant Somalio saugumo pajėgas – vykdant žemesnio nei būrio vado rango ir būrio vado rango 2 000 Somalio pajėgų naujokų specialų karinį mokymą ir teikiant paramą Ugandos vykdomam jų mokymui, įskaitant atitinkamą modulinį ir specializuotą mokymą, skirtą karininkams ir liktiniams. ES karinė misija veikia glaudžiai bendradarbiaudama ir koordinuodama veiklą su kitais tarptautinės bendruomenės subjektais, ypač su Jungtinėmis Tautomis, Afrikos Sąjungos misija Somalyje (toliau – AMISOM) ir Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.

2.   Tuo tikslu vykdomas ES karinis mokymas vyksta daugiausia Ugandoje, vadovaujantis ES misijos siekiant prisidėti prie Somalio saugumo pajėgų mokymo politiniu tikslu, kaip apibrėžta 2009 m. lapkričio 17 d. Tarybos patvirtintoje krizių valdymo koncepcijoje. Vienas iš šios ES karinės misijos padalinių taip pat dislokuojamas Nairobyje.

2 straipsnis

ES misijos vado skyrimas

1.   Pulkininkas Ricardo GONZÁLEZ ELUL skiriamas ES misijos vadu.

2.   ES misijos vadas vykdo ES operacijos vado ir ES pajėgų vado funkcijas.

3 straipsnis

ES štabo įkūrimas

ES misijos štabas įkuriamas Ugandoje. Jam taip pat priklausys ryšių palaikymo biuras Nairobyje ir paramos grupė Briuselyje. Jis vykdys tiek operacijos štabo, tiek pajėgų štabo funkcijas.

4 straipsnis

Misijos planavimas ir pradžia

Taryba priima sprendimą pradėti ES karinę misiją po to, kai patvirtinamas misijos planas.

5 straipsnis

Politinė priežiūra ir strateginis vadovavimas

1.   Tarybos ir Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai (toliau – vyriausiasis įgaliotinis) atsakomybe, Politinis ir saugumo komitetas (toliau – PSK) vykdo ES karinės misijos politinę priežiūrą ir strategiškai jai vadovauja. Taryba įgalioja PSK priimti atitinkamus sprendimus pagal Europos Sąjungos sutarties (toliau – ES sutartis) 38 straipsnį. Šis įgaliojimas apima teises iš dalies keisti planavimo dokumentus, įskaitant misijos planą ir vadovavimo grandinę. Jis taip pat apima teises priimti sprendimus dėl ES misijos vado skyrimo. Tarybai paliekama sprendimų dėl ES karinės misijos tikslų ir jos užbaigimo priėmimo teisė.

2.   PSK reguliariai atsiskaito Tarybai.

3.   PSK reguliariai gauna ataskaitas iš Europos Sąjungos karinio komiteto (toliau – ESKK) pirmininko dėl ES karinės misijos vykdymo. Prireikus PSK gali kviesti ES misijos vadą į savo posėdžius.

6 straipsnis

Karinis vadovavimas

1.   ESKK stebi, kad ES karinė misija, už kurios vykdymą atsako ES misijos vadas, būtų tinkamai vykdoma.

2.   ESKK reguliariai gauna ES misijos vado ataskaitas. Prireikus jis gali kviesti ES misijos vadą į savo posėdžius.

3.   Ryšys su ES misijos vadu pirmiausiai palaikomas per ESKK pirmininką.

7 straipsnis

Sąjungos reagavimo veiksmų įgyvendinimas ir derinimas

1.   Vyriausiasis įgaliotinis užtikrina šio sprendimo įgyvendinimą ir jo derinimą su visais Sąjungos išorės veiksmais, be kita ko, su Sąjungos vystymo programomis.

2.   ES misijos vadas padeda vyriausiajam įgaliotiniui įgyvendinti šį sprendimą.

8 straipsnis

Trečiųjų valstybių dalyvavimas

1.   Nedarant poveikio Sąjungos sprendimų priėmimo autonomijai ir bendrai institucinei sąrangai bei vadovaujantis atitinkamomis Europos Vadovų Tarybos gairėmis, trečiosios valstybės gali būti kviečiamos dalyvauti misijoje.

2.   Taryba įgalioja PSK kviesti trečiąsias valstybes prisidėti prie misijos ir pagal ES misijos vado bei ESKK rekomendacijas priimti atitinkamus sprendimus dėl pritarimo siūlomam indėliui į misiją.

3.   Išsamios trečiųjų valstybių dalyvavimo sąlygos nustatomos susitarimuose, kurie sudaromi vadovaujantis ES sutarties 37 straipsniu ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 218 straipsnyje nustatyta tvarka. Jei Sąjunga ir trečioji valstybė yra sudariusios susitarimą, nustatantį pastarosios dalyvavimo Sąjungos krizių valdymo misijose sąlygas, tokio susitarimo nuostatos taikomos vykdant šią misiją.

4.   Trečiosios valstybės, skiriančios svarų karinį indėlį į ES karinę misiją, kasdienio misijos valdymo klausimais turi tas pačias teises ir pareigas, kaip ir misijoje dalyvaujančios valstybės narės.

5.   Taryba įgalioja PSK priimti atitinkamus sprendimus dėl Prisidedančių šalių komiteto įsteigimo, jei trečiųjų valstybių skirtas karinis indėlis yra svarus.

9 straipsnis

ES vadovaujamo personalo statusas

ES vadovaujamų padalinių ir personalo statusas, įskaitant privilegijas, imunitetus ir kitas garantijas, reikalingas jų misijai įvykdyti ir sklandžiai veikti, gali būti nustatomas susitarime, kuris sudaromas vadovaujantis ES sutarties 37 straipsniu ir SESV 218 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka.

10 straipsnis

Finansinės nuostatos

1.   Bendrosios ES karinės misijos išlaidos valdomos pagal 2008 m. gruodžio 18 d. Tarybos sprendimą 2008/975/BUSP, nustatantį Europos Sąjungos karinio ar gynybinio pobūdžio operacijų bendrųjų sąnaudų finansavimo administravimo mechanizmą (Athena) (2) (toliau – ATHENA).

2.   ES karinės misijos bendrųjų išlaidų orientacinė finansavimo suma yra 4,8 mln. EUR. ATHENA 32 straipsnio 3 dalyje nurodytos orientacinės sumos procentinė dalis yra 60 %.

11 straipsnis

Informacijos teikimas trečiosioms šalims

1.   Vyriausiasis įgaliotinis įgaliojamas pagal Tarybos saugumo nuostatus (3) teikti Jungtinėms Tautoms (toliau – JT), Afrikos Sąjungai (AS, AMISOM) ir kitoms trečiosioms šalims, susijusioms su šiuo sprendimu, ES įslaptintą informaciją ir ES karinės misijos tikslais priimtus dokumentus neviršijant kiekvienai iš jų suteiktos atitinkamos slaptumo žymos.

2.   Vyriausiasis įgaliotinis įgaliojamas teikti JT, AS, AMISOM ir kitoms trečiosioms šalims, susijusioms su šiuo sprendimu, ES neįslaptintus dokumentus, susijusius su ES karinės misijos svarstymu Taryboje, kuriems pagal Tarybos darbo tvarkos taisyklių (4) 6 straipsnio 1 dalį taikomas profesinės paslapties reikalavimas.

12 straipsnis

Įsigaliojimas ir užbaigimas

1.   Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

2.   ES karinė misija baigiasi 2011 m., surengus du iš eilės šešių mėnesių trukmės mokymus.

3.   Šis sprendimas panaikinamas nuo ES štabo ir ryšių palaikymo biuro Nairobyje uždarymo ir paramos grupės Briuselyje veiklos nutraukimo datos, laikantis patvirtintų ES karinės misijos užbaigimo planų ir nedarant poveikio ATHENA nustatytoms ES karinės misijos audito ir ataskaitų teikimo procedūroms.

13 straipsnis

Paskelbimas

1.   Šis sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

2.   PSK sprendimai dėl ES misijos vado paskyrimo ir dėl pritarimo trečiųjų valstybių indėliams, taip pat dėl Prisidedančių šalių komiteto įsteigimo skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje 2010 m. vasario 15 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

Á. GABILONDO


(1)  OL L 345, 2008 12 23, p. 96.

(2)  OL L 345, 2008 12 23, p. 96.

(3)  2001 m. kovo 19 d. Tarybos sprendimas 2001/264/EB dėl Tarybos saugumo nuostatų patvirtinimo (OL L 101, 2001 4 11, p. 1).

(4)  2009 m. gruodžio 1 d. Tarybos sprendimas 2009/937/ES, patvirtinantis Tarybos darbo tvarkos taisykles (OL L 325, 2009 12 11, p. 35).


Top