EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0322

2007/322/EB: 2007 m. gegužės 4 d. Komisijos sprendimas, nustatantis augalų apsaugos produktų, kuriuose yra geriamąjį vandenį užteršti galinčio tolilfluanido, naudojimo apsaugos priemones (pranešta dokumentu Nr. C(2007) 1865) (Tekstas svarbus EEE)

OL L 119, 2007 5 9, p. 49–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/322/oj

9.5.2007   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 119/49


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2007 m. gegužės 4 d.

nustatantis augalų apsaugos produktų, kuriuose yra geriamąjį vandenį užteršti galinčio tolilfluanido, naudojimo apsaugos priemones

(pranešta dokumentu Nr. C(2007) 1865)

(Tekstas svarbus EEE)

(2007/322/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 1991 m. liepos 15 d. Tarybos direktyvą 91/414/EEB dėl augalų apsaugos produktų tiekimo į rinką (1), ypač į jos 11 straipsnio 2 dalį,

kadangi:

(1)

Veiklioji medžiaga tolilfluanidas Komisijos direktyva 2006/6/EB (2) yra įtrauktas į Direktyvos 91/414/EEB I priedą.

(2)

2007 m. vasario 23 d. Vokietija informavo Komisiją, kad ji neseniai nustatė, jog tolilfluanidas gali turėti nenumatytą poveikį geriamajam vandeniui. Konkrečiai, dėl vieno augalų apsaugos produkto „Euparen M WG“, kurio sudėtyje yra tolilfluanido, naudojimo gali susiformuoti tolilfluanido metabolitas, t. y. dimetilsulfamidas, kurio galima aptikti dirvožemyje ir gruntiniame bei paviršiaus vandenyje. Standartiniu procesu ruošiant geriamąjį vandenį (ozonuojant) šis metabolitas paverčiamas į sveikatai kenksmingą nitrozaminą (NDMA).

(3)

Kitos veikliosios medžiagos, kurių molekulinė sandara panaši į tolilfluanido, gali skilti tokiu pat būdu.

(4)

Nitrozaminai gali būti arba yra genotoksinės ir kancerogeninės medžiagos, todėl geriamajame vandenyje jų neturėtų būti.

(5)

Direktyvos 91/414/EEB 11 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad jei valstybė narė turi pagrįstų priežasčių manyti, kad produktas, kuris yra registruotas arba privalo būti registruotas pagal 10 straipsnį, kelia pavojų žmonių ar gyvūnų sveikatai arba aplinkai, ji gali laikinai riboti arba uždrausti naudoti ir (arba) pardavinėti tą produktą savo teritorijoje. Ji nedelsdama informuoja Komisiją ir kitas valstybes nares apie šį veiksmą ir nurodo priimto sprendimo priežastis.

(6)

Remdamosi gauta informacija, Čekijos Respublika, Vokietija, Airija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Austrija, Lenkija, Švedija ir Jungtinė Karalystė jau sustabdė produktų, kurių sudėtyje yra tolilfluanido, naudojimą lauko sąlygomis.

(7)

Direktyvos 91/414/EEB 11 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad sprendimas šiuo klausimu turi būti priimtas Bendrijos lygmeniu. Šiuo atveju reikia imtis neatidėliotinų priemonių siekiant užtikrinti, kad naudojant augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje yra tolilfluanido, nebūtų užterštas geriamasis vanduo. Problema nėra susijusi tik su viena valstybe nare, nes gruntinio arba geriamojo vandens užterštumo poveikis gali pasireikšti ir už valstybės sienų ribų. Kaip nustatyta devintojoje konstatuojamojoje dalyje, Direktyva 91/414/EEB siekiama aukšto sveikatos, gruntinio vandens ir aplinkos apsaugos lygio. Direktyvos 91/414/EEB devintojoje konstatuojamojoje dalyje nustatyta, kad ja taip pat siekiama užkirsti kelią nereikalingoms prekybos kliūtims. Valstybių narių vienašalėmis priemonėmis gali būti nustatyti skirtingi apsaugos lygiai ir trukdoma prekybai augalų apsaugos produktais. Todėl priemones reikia patvirtinti Bendrijos lygmeniu.

(8)

Šiuo atveju įspėjimas ant etiketės nėra pakankama priemonė apsaugoti žmonių sveikatą.

(9)

Turėtų būti surinkta papildoma informacija, kad, prireikus, Komisija galėtų persvarstyti Direktyvą 91/414/EEB dėl tolilfluanido. Taip pat reikėtų ištirti, ar tokios pat problemos gali kilti dėl kitų medžiagų, kurios šiuo metu vertinamos arba jau yra įvertintos Bendrijos lygmeniu. Todėl kiekviena valstybė narė, buvusi paskirta ataskaitos rengėja siekiant įvertinti veikliąją medžiagą pagal Direktyvą 91/414/EEB, turėtų nedelsdama ištirti, ar augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra tos medžiagos, naudojimas gali sukelti panašių rūpesčių.

(10)

Šiame sprendime nustatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Valstybės narės, kuriose ozonas naudojamas geriamajam vandeniui apdoroti, keičia arba panaikina augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra tolilfluanido, registraciją uždrausdamos bet kokį naudojimą, dėl kurio gruntinis ar paviršinis vanduo gali būti užterštas tolilfluanidu ar jo metabolitais, o dėl tokio užteršimo geriamasis vanduo gali būti užterštas nitrozaminais vykdant ozonavimo procesą.

2 straipsnis

Valstybės narės nedelsdamos tiria veikliąsias medžiagas, dėl kurių jos turi pateikti ataskaitas, ir nustato, ar augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra tokių medžiagų, naudojimas gali sukelti panašių rūpesčių. Jei 1 straipsnyje nurodytos valstybės narės nustato, kad susidaro nitrozaminai ir jais užkrečiamas geriamasis vanduo, jos imasi priemonių, panašių į nurodytąsias 1 straipsnyje.

3 straipsnis

1 straipsnyje nurodytos valstybės narės užtikrina, kad pranešėjai, kurių prašymu tolilfluanidas buvo įtrauktas į Direktyvos 91/414/EEB I priedą, valstybei narei ataskaitų rengėjai per tris mėnesius nuo šio sprendimo paskelbimo dienos pateiktų studijas apie:

a)

šios veikliosios medžiagos išplovimo duomenis ir apie

b)

sąlygas, kuriomis nistrozaminai susidaryti negali.

4 straipsnis

1 ir 2 straipsnyje nurodytos valstybės narės nedelsdamos informuoja Komisiją apie priemones, kurių buvo imtasi. Per tris mėnesius nuo šio sprendimo paskelbimo jos Komisijai taip pat pateikia veiksmų, kurių ėmėsi įgyvendindamos šį sprendimą, apžvalgą.

5 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2007 m. gegužės 4 d.

Komisijos vardu

Markos KYPRIANOU

Komisijos narys


(1)  OL L 230, 1991 8 19, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2007/25/EB (OL L 106, 2007 4 24, p. 34).

(2)  OL L 12, 2006 1 18, p. 21.


Top