EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0519

2004/519/EB:2004 m. birželio 14 d. Tarybos sprendimas, dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su Albanija

OL L 223, 2004 6 24, p. 20–29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 09/02/2006; panaikino 32006D0054

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/519/oj

24.6.2004   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 223/20


TARYBOS SPRENDIMAS

2004 m. birželio 14 d.

dėl principų, prioritetų ir sąlygų, įvardytų Europos partnerystėje su Albanija

(2004/519/EB)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2004 m. kovo 22 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 533/2004 dėl Europos partnerysčių nustatymo, atsižvelgiant į stabilizavimo ir asociacijos procesą (1), ypač į jo 2 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)

2003 m. birželio 19 ir 20 d. Salonikuose Europos Vadovų Taryba patvirtino „Salonikų darbotvarkę Vakarų Balkanams: Europos integracijos linkme“, kurioje Europos partnerysčių parengimas minimas kaip viena iš priemonių suintensyvinti stabilizavimo ir asociacijos procesą.

(2)

Reglamente (EB) Nr. 533/2004 nustatyta, kad Taryba, spręsdama kvalifikuota balsų dauguma ir remdamasi Komisijos pasiūlymu, turi priimti sprendimą dėl principų, prioritetų ir sąlygų, kurie turi būti įvardyti Europos partnerystėse, taip pat dėl vėlesnių patikslinimų. Jame taip pat nurodoma, kad Europos partnerysčių įgyvendinimą toliau užtikrins mechanizmai, nustatyti pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą, ypač metinės ataskaitos.

(3)

2004 m. Komisijos metinėje ataskaitoje pateikiama Albanijos pasiruošimo tolesnei integracijai į Europos Sąjungą analizė ir įvardijamos tolesnio darbo prioritetinės sritys.

(4)

Siekdama pasirengti tolesnei integracijai į Europos Sąjungą, Albanija turi parengti planą, išdėstantį priemonių, kurių šiuo tikslu ketina imtis Albanija, įgyvendinimo terminus ir aprašymą,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Remiantis Reglamento (EB) Nr. 533/2004 1 straipsniu Europos partnerystėje su Albanija įvardyti principai, prioritetai ir sąlygos išdėstyti priede, kuris yra šio sprendimo sudedamoji dalis.

2 straipsnis

Europos partnerystės įgyvendinimas nagrinėjamas naudojantis mechanizmais, nustatytais pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą.

3 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja trečią dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Liuksemburge, 2004 m. birželio 14 d.

Tarybos vardu

B. COWEN

Pirmininkas


(1)  OL L 86, 2004 3 24, p. 1.


PRIEDAS

1.   ĮVADAS

Salonikų darbotvarkė nustato stabilizavimo ir asociacijos procesą intensyvinančius būdus ir priemones, inter alia, sukuriant Europos partnerystes.

Remiantis Komisijos metine ataskaita, Europos partnerystės su Albanija tikslas – nustatyti veiklos prioritetus, tam, kad nuoseklia sistema būtų remiamos pastangos labiau priartėti prie Europos Sąjungos. Prioritetai yra pritaikyti konkretiems Albanijos poreikiams ir pasirengimo lygiui ir prireikus bus atnaujinami. Europos partnerystėje taip pat numatytos finansinės pagalbos Albanijai gairės.

Tikimasi, kad Albanija priims planą, numatantį priemonių, kuriomis ji ketina įgyvendinti Europos partnerystės prioritetus, įgyvendinimo terminus ir aprašymą. Plane taip pat turi būti nurodyti būdai, kaip bus įgyvendinta Salonikų darbotvarkė, 2002 m. Londono konferencijoje ir 2003 m. lapkričio 28 d. Briuselyje ES ir Vakarų Balkanų forumo pagrindu įvykusiame ministrų susitikime nustatyti kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija prioritetai ir 2003 m. lapkričio 5 d. Belgrade vykusiame susitikime, pratęsiančiame Ochrido konferenciją dėl integruotos sienos priežiūros, kiekvienos Vakarų Balkanų šalies pristatytos priemonės.

2.   PRINCIPAI

Stabilizavimo ir asociacijos procesas visu laikotarpiu iki jų būsimo stojimo Vakarų Balkanų šalims išlieka jų europinės krypties pagrindu.

Pagrindiniai Albanijai nustatyti prioritetai yra susiję su jos gebėjimu įgyvendinti 1993 m. Kopenhagos Europos Vadovų Tarybos nustatytus kriterijus bei stabilizavimo ir asociacijos procesui nustatytas sąlygas, ypač 1997 m. balandžio 29 d. ir 1999 m. birželio 21 ir 22 d. Tarybos išvadose apibrėžtas sąlygas, 2000 m. lapkričio 24 d. Zagrebo aukščiausio lygio susitikime priimtos baigiamosios deklaracijos turinį ir Salonikų darbotvarkę.

3.   PRIORITETAI

Komisijos metinėje ataskaitoje įvertinama pasiekta pažanga ir nurodomos sritys, kuriose šalis turi įdėti daugiau pastangų. Šioje Europos partnerystėje išvardinti prioritetai buvo atrinkti pagal tai, ką Albanija realiai galėtų įvykdyti arba didžia dalimi užbaigti per kelis ateinančius metus. Atskiriami artimiausio laikotarpio prioritetai, kurie, tikimasi, bus įvykdyti per vienerius–dvejus metus, ir vidutinės trukmės prioritetai, kurie, tikimasi, bus įvykdyti per trejus–ketverius metus.

Remiantis 2004 m. metinėje ataskaitoje pateikta analize, Europos partnerystėje nurodomos pagrindinės prioritetinės sritys Albanijos pasiruošimui tolesnei integracijai į Europos Sąjungą. Primenama, kad teisės aktų derinimo atžvilgiu nepakanka vien tik perkelti acquis į nacionalinę teisę, taip pat reikės pasiruošti visiškai ją įgyvendinti.

3.1   ARTIMIAUSIO LAIKOTARPIO PRIORITETAI

Politinė situacija

Demokratija ir teisinė valstybė

Sutelkti dėmesį į reformas ir užtikrinti tinkamą demokratinių institucijų veikimą– užtikrinti politinių priemonių sutelkimą į reformų, kurios yra būtinos pažangai stabilizavimo ir asociacijos procese pasiekti, įgyvendinimą. Patobulinti parlamentinius komitetus ir parlamentines tyrimo komisijas reglamentuojančias taisykles. Tvirtai laikytis Konstitucijos ir Konstitucinio teismo sprendimų bei juos vykdyti. Skatinti pilietinės visuomenės vystymąsi ir jos aktyvų dalyvavimą sprendimų priėmimo procese.

Pagerinti viešojo administravimo veikimą– užtikrinti, kad būtų vykdomas Valstybės tarnybos įstatymas ir imtis priemonių jį tobulinti. Imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią nederamam politiniam kišimuisi į viešojo administravimo veikimą. Pateikti aiškias gaires dėl visų valstybės tarnautojų priėmimo į tarnybą, perkėlimo ir atleidimo iš tarnybos ir jas įgyvendinti. Užtikrinti, kad Valstybės tarnybos komisija savo pareigas atliktų, laikydamasi įstatymų. Stiprinti Generalinio sekretoriaus vaidmenį atitinkamose ministerijose, Ministrų Taryboje ir Asamblėjoje. Pagerinti koordinavimą tarp atitinkamų ministerijų ir Europos integracijos ministerijos. Stiprinti Valstybės tarnautojų mokymo instituto finansinį tvarumą ir jo gebėjimus mokyti tarnautojus. Parengti vietos valdžios institucijoms pritaikytas mokymo programas. Užtikrinti, kad planuota esamų Albanijos teritorinių vienetų peržiūra bei naujų teritorinių vienetų steigimas vyktų tinkamai, dalyvaujant visoms suinteresuotoms šalims.

Tinkamai ir laiku pasirengti naujiems parlamento ir vietos valdžios rinkimams– laiku įgyvendinti ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių tarnybos (DIŽTT) rekomendacijas, pateiktas po 2003 m. vietos valdžios rinkimų.

Stiprinti teismų sistemą– imtis priemonių baudžiamojo bei civilinio proceso valdymui gerinti ir skaidrumui didinti. Plėtoti teisėjų statusą ir jų nepriklausomybę bei apsaugą pagal Konstituciją. Užtikrinti, kad teisėjų ir prokurorų teisė į pirminį ir profesinį rengimą būtų įtvirtinta teisėjų statuse. Užtikrinti veiksmingą Sunkių nusikaltimų teismo veikimą. Garantuoti, kad teisėjai ir prokurorai būtų atrenkami ir paskiriami konkurso būdu išlaikę egzaminus, vadovaujantis Konstitucija ir įstatymais. Vėliau garantuoti, kad teisėjai ir prokurorai būtų paaukštinami pareigose, laikantis atitinkamų apsaugos priemonių ir nešališkų procedūrų. Gerinti Aukštosios Teisingumo Tarybos ir Generalinės prokuratūros inspekcijų veikimą ir užtikrinti, kad teisėjai ir prokurorai nebūtų nebaudžiami; numatyti aiškias atskirų Teisingumo ministerijos ir Aukštosios Teisingumo Tarybos inspekcijų vaidmenų gaires. Priimti atitinkamus teisės aktus dėl liudytojų apsaugos. Pasiekti, kad įvykdytų teismo nuosprendžių skaičius tolydžiai didėtų. Magistratų mokyklai parengti patikimą vidutinės trukmės arba ilgalaikį strateginį planą, kurio tikslas – gerinti tiek jos darbą, tiek finansinį tvarumą. Užtikrinti tinkamą tolesnį reagavimą į viešus pareiškimus dėl nusikalstamo konkrečių asmenų elgesio (tyrimą ir galimą patraukimą baudžiamojon atsakomybėn).

Pagerinti kovą su korupcija– priimti reikalingus teisės aktus, siekiant suderinti Albanijos teisinę bazę su Albanijos ratifikuotomis Europos konvencijomis dėl korupcijos (baudžiamosios ir civilinės teisės srityse). Tobulinti galiojančius teisės aktus dėl kyšininkavimo ir juos įgyvendinti. Užtikrinti Turto deklaravimo įstatymo vykdymą. Įgyvendinti 2003–2004 m. Kovos su korupcija veiksmų planą ir užtikrinti, kad į kitą 2004–2005 m. planą būtų įtrauktos realios, tikslios ir pamatuotos kovos su korupcija priemonės. Stiprinti institucijų gebėjimus tirti korupcijos atvejus ir traukti baudžiamojon atsakomybėn už korupciją; užtikrinti, kad specializuotas skyrius prie Tiranos prokuratūros (apskritai skirtas tirti finansinius nusikaltimus) taip pat tirtų ir korupcijos atvejus. Sumažinti pareigūnų, kuriems taikomas imunitetas, sąrašą, ir imunitetą suteikti tik griežtai laikantis tarptautinių taisyklių ir praktikos.

Žmogaus teisės ir mažumų apsauga

Stiprinti teisėsaugos institucijų pagarbą žmogaus teisėms– užtikrinti, kad policija, teisėjai, prokurorai ir kitos teisėsaugos institucijos gerai žinotų savo įsipareigojimus žmogaus teisių atžvilgiu ir kad juos vykdytų, laikydamiesi Albanijos ratifikuotų tarptautinių konvencijų, ypač Europos žmogaus teisių konvencijos. Reaguoti į teisėsaugos institucijų netinkamo elgesio atvejus, kaltininkus veiksmingai traukiant baudžiamojon atsakomybėn. Pagerinti sulaikytųjų ir suimtųjų laikymo sąlygas policijos nuovadose ir imtis priemonių, kad šioje srityje būtų laikomasi tarptautinių reikalavimų.

Garantuoti saviraiškos laisvę bei žiniasklaidos laisvę– imtis priemonių, siekiant užkirsti kelią persekiojimui ir (arba) nederamam politiniam kišimuisi į spaudos darbą. Suderinti Albanijos teisės aktus dėl šmeižto su ES standartais ir juos įgyvendinti. Priimti tinkamus spausdintinei žiniasklaidai skirtus teisės aktus ir tobulinti elektroninei žiniasklaidai skirtus teisės aktus, atsižvelgiant į ES standartus. Imtis priemonių, siekiant užtikrinti skaidrumą žiniasklaidos priemonių nuosavybės srityje. Užtikrinti žiniasklaidos reguliavimo institucijos, t.y. Nacionalinės radijo ir televizijos tarybos, nepriklausomybę. Galutinai parengti Radijo ir televizijos dažnių nacionalinį planą. Skatinti tiriamąją žurnalistiką ir imtis priemonių, skirtų remti žurnalistų nepriklausomybę ir profesionalumą.

Užtikrinti pagarbą mažumų teisėms– pateikti tikslius duomenis apie mažumų dydį Albanijoje. Tobulinti teisinę sistemą dėl mažumų, kad ji atitiktų Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos reikalavimus, ir užtikrinti jos įgyvendinimą visoje Albanijos teritorijoje. Įgyvendinti Nacionalinę strategiją dėl romų.

Regioninis ir tarptautinis bendradarbiavimas

Sustiprinti regioninį bendradarbiavimą– laikytis stabilizavimo ir asociacijos proceso (SAP) reikalavimų ir Salonikuose prisiimtų įsipareigojimų dėl regioninio bendradarbiavimo. Užtikrinti visų pagal Stabilumo pakto pagrindu priimtą 2001 m. Susitarimo memorandumą dėl prekybos palengvinimo sudarytų regioninių laisvos prekybos susitarimų įgyvendinimą.

Įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus– sureguliuoti Albanijos padėtį dėl jos įsipareigojimų PPO vykdymo. Sureguliavus situaciją, užtikrinti peržiūrėto tvarkaraščio įgyvendinimą be tolesnių nukrypimų. Garantuoti santykių su ES pagrindu Albanijos prisiimtų įsipareigojimų gerbimą.

Ekonominė padėtis

Laisvos rinkos ekonomika ir struktūrinės reformos

Užtikrinti tvirtą makroekonominį stabilumą– išlaikyti stabilią makroekonomikos sistemą, atsižvelgiant į Tarptautinio valiutos fondo programą. Parodyti, kad laikomasi tarptautinių finansinių institucijų (TFI) rekomendacijų.

Gerinti verslo aplinką– įgyvendinti administracinių kliūčių investicijoms pašalinimo ir administracinių procedūrų supaprastinimo veiksmų planą. Priimti patobulintus komercinės teisės aktus. Nustatyti aiškias taisykles ir tvarką dėl nacionalinių ir užsienio bendrovių steigimo, registravimo bei veiklos sąlygų ir užtikrinti, kad jos būtų suderintos su Stabilizavimo ir asociacijos susitarimo (SAS) reikalavimais. Užtikrinti tinkamą, nepriklausomą, nediskriminacinį su verslu susijusių teisės aktų, taisyklių ir procedūrų įgyvendinimą. Įgyvendinti Europos mažųjų ir vidutinių įmonių chartiją, ypač 2004 metams nustatytus uždavinius. Užtikrinti, kad Smulkaus ir vidutinio verslo agentūra veiktų visu pajėgumu. Reformuoti iš anksto mokamų mokesčių sistemą, kad ji būtų palankesnė pradedančioms veiklą įmonėms. Toliau kurti nacionalinį garantijų fondą. Plėsti bendrovių registravimo galimybes visoje šalyje.

Kurti stabilią ir veikiančią žemės ir nekilnojamojo turto rinką– priimti naujus teisės aktus dėl komunistiniu laikotarpiu konfiskuoto turto grąžinimo arba kompensavimo. Užtikrinti, kad šie teisės aktai leistų tinkamai tenkinti didžiąją daugumą prašymų, ir, glaudžiai bendradarbiaujant su atitinkamais politikos veikėjais ir savininkų asociacijomis, imtis reikiamų veiksmų šių aktų įgyvendinimui užtikrinti. Pirmiausia pateikti visus duomenis, reikalingus nustatant, kiek yra žemės, kuri gali būti panaudota grąžinimui ar kompensavimui, aiškiai identifikuoti nepatenkintus prašymus grąžinti turtą ir sukurti patikimą finansavimo planą, užtikrinantį galimų kompensavimo išlaidų padengimą.

Skatinti užimtumą ir socialinę sanglaudą– dalyvaujant visiems atitinkamiems veikėjams, sukurti užimtumo ir socialinės sanglaudos skatinimo strategiją ir pradėti ją įgyvendinti. Imtis socialinės apsaugos sistemų ir socialinių standartų gerinimo priemonių bei kovoti su socialine atskirtimi ir diskriminavimu. Laikytis pagrindinių darbo standartų ir juos efektyviai vykdyti.

Viešųjų finansų valdymas

Tobulinti viešųjų finansų valdymą– tobulinti biudžeto sudarymo procedūras, parengiant tikroviškas pajamų sąmatas, geriau nustatant išlaidų prioritetus ir stiprinant sąsajas tarp politikos tikslų ir biudžeto planavimo. Sukurti išsamią socialinę – ekonominę strategiją, apimančią esamą Socialinės ir ekonominės plėtros nacionalinę strategiją ir Vidutinės trukmės išlaidų sistemą, su kuria tada gali būti siejama visa finansinė pagalba; šioje situacijoje užtikrinti, kad būtų tinkamai atsižvelgta į stabilizavimo ir asociacijos prioritetus.

Sukurti išsamų Viešųjų vidaus finansų kontrolės strategijos dokumentą, atsižvelgiant į ES reikalavimus.

Užtikrinti, kad būtų vykdomas Vidaus audito įstatymas. Užtikrinti tinkamą Valstybės audito institucijos veikimą, įskaitant veiklą po išvadų ir rekomendacijų pateikimo, taip pat baudžiamųjų bylų iškėlimą.

ES standartai

Vidaus rinka ir prekyba

Prekių judėjimas– toliau daryti pažangą priimant ES standartus. Priimti dekreto dėl Akreditavimo direktorato struktūros ir veiklos projektą ir užtikrinti, kad akreditavimo funkcija būtų atskirta nuo standartizavimo ir sertifikavimo funkcijų. Imtis priemonių, siekiant išplėsti ūkio subjektų žinias apie šias sąvokas bei jų svarbą tarptautinėje prekyboje.

Laikantis ES reikalavimų pagerinti fitosanitarines ir veterinarines sąlygas, ypač tų produktų, kurie turi dideles eksportavimo galimybes.

Muitai– stabilizuoti ir pagerinti visus Albanijos muitinės administracijos administracinių gebėjimų aspektus. Ypač užtikrinti personalo stabilumą ir valdyti žmogaus išteklius griežtai laikantis atitinkamų teisės aktų. Sustiprinti prekybos susitarimų įgyvendinime dalyvaujančius muitinės departamentus, ypač už prekių kilmę atsakingą departamentą. Sustiprinti administracinį bendradarbiavimą muitų sektoriuje. Užtikrinti, kad tranzito, vertinimo, muitinės sandėlių, rizikos įvertinimo ir atrankos taisyklės ir procedūros bei auditas (išorinis ir vidinis) būtų įgyvendinami laikantis ES standartų ir atitinkamais atvejais tarptautinių konvencijų. Užtikrinti, kad muitinės administracija pajamų rinkimo įsipareigojimą vykdytų pagal įstatymus. Imtis konkrečių priemonių, siekiant geriau kovoti su kontrabanda ir neteisėta prekyba. Įgyvendinti ASYCUDA sistemą Tiranos muitinėje ir Durres uoste. Užtikrinti nediskriminacinį muitų teisės aktų, taisyklių ir procedūrų taikymą visoje šalyje.

Mokesčiai– pradėti peržiūrėti esamus mokesčių teisės aktus ir administracines procedūras bei užtikrinti veiksmingą ir nediskriminuojantį mokesčių teisės aktų vykdymą. Sustiprinti kovą su fiskaliniu sukčiavimu. Toliau vykdyti mokesčių administravimo reformą, įskaitant integruotos kompiuterizuotos sistemos kūrimą ir plėtimą. Išnagrinėti visus neišnagrinėtus prašymus netaikyti mokesčių ES finansuojamiems projektams ir sukurti veiksmingą sistemą, siekiant užtikrinti ES finansuojamų projektų faktinį atleidimą nuo mokesčių pagal 1992 m. Pagrindų susitarimą.

Konkurencija ir valstybės pagalba– priimti įgyvendinimo taisykles, reikalingas naujo Konkurencijos įstatymo įgyvendinimui, ir pradėti jį įgyvendinti. Pasirengti įsteigti nepriklausomą konkurencijos tarnybą, įskaitant administracinių gebėjimų sustiprinimą. Remti konkurencijos politiką, skatinant liberalizavimą, tobulinant viešųjų pirkimų praktiką, užtikrinant konkurencija pagrįstą požiūrį į privatizavimą. Priimti valstybės pagalbai reikalingą teisinę bazę ir skatinti skaidrumą bei svarbiausių valstybės pagalbos principų įgyvendinimą.

Viešieji pirkimai– vykdyti esamus viešųjų pirkimų teisės aktus ir imtis priemonių, siekiant suderinti šiuos teisės aktus su ES standartais. Vengti nukrypimų nuo viešų konkursų principo ir užtikrinti griežtą konkursų tvarkos įgyvendinimą. Sustiprinti Viešųjų pirkimų agentūrą bei viešųjų pirkimų institucijas atitinkamose ministerijose. Imtis priemonių, kad būtų garantuota atitinkama skundų nagrinėjimo tvarka.

Intelektinės nuosavybės teisės (INT)– priimti naujus teisės aktus dėl pramoninės nuosavybės. Prisijungti prie Tarptautinės konvencijos dėl naujų augalų veislių apsaugos. Priimti reikalingus teisės aktus ir sustiprinti administracinius gebėjimus, siekiant pagerinti autorių teisių apsaugą. Imtis veiksmų, siekiant gerinti ūkio subjektų, teisėsaugos institucijų ir teisėjų žinias apie intelektines, komercines ir nuosavybės teises. Imtis priemonių INT įgyvendinimo gerinimui.

Sektorių politika

Aplinka– pradėti spręsti pavojingų toksinių židinių, esančių Duresio ir Vlioros miestuose bei radioaktyviųjų atliekų Tiranos ir Fier miestuose klausimą. Užtikrinti teisės aktų poveikio aplinkai įvertinimo ir ekologinių mokesčių srityje įgyvendinimą. Pagerinti koordinavimą tarp Aplinkos ministerijos ir kitų aplinkos klausimus sprendžiančių institucijų. Paspartinti Nacionalinės vandens tiekimo ir sanitarijos strategijos bei Kaimo vietovių vandens tiekimo ir kanalizacijos strategijos įgyvendinimą.

Energetika– įgyvendinti 2003–2005 m. Veiksmų planą ir pradėti įgyvendinti Albanijos energetikos strategiją. Įgyvendinti 2003 m. Atėnų susitarimo memorandumo dėl regioninės energetikos rinkos Pietryčių Europoje (PRE) pagrindu prisiimtus įsipareigojimus.

Telekomunikacijos– užtikrinti, kad elektroninių ryšių sektorius būtų veiksmingai liberalizuotas, įskaitant reguliavimo institucijų sustiprinimą ir tinkamų šiam sektoriui įstatymų ir politikos priėmimą.

Bendradarbiavimas teisingumo ir vidaus reikalų srityse

Sienos valdymas– tęsiant 2003 m. gegužės mėn. Ohrid regioninės konferencijos dėl sienos apsaugos ir valdymo pradėtą darbą, įgyvendinti Vyriausybės priimtas priemones, kurios buvo pristatytos ES – Vakarų Balkanų Forumo pagrindu vykusiame Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime 2003 m. lapkričio mėnesį. Laikantis ES reikalavimų plėtoti Integruotą sienos valdymo strategiją (ISV). Stiprinti už sienos valdymą atsakingas teisėsaugos institucijas ir tobulinti valdymo standartus. Sukurti tinkamą rizikos analizės sistemą, siekiant pagerinti sienos valdymą sienos kirtimo punktuose ir „žaliųjų“bei „mėlynųjų“ sienų valdymą. Su kaimyninėmis šalimis, taip pat ir tarp sienos valdyme dalyvaujančių nacionalinių teisėsaugos institucijų sustiprinti bendradarbiavimą pasienyje bei vykdant tolesnius kontrolės veiksmus. Pagerinti Albanijos teisėsaugos institucijų įrangą ir tobulinti įgūdžius, siekiant užtikrinti suklastotų ir padirbtų kelionės dokumentų atpažinimą. Bendradarbiaujant su atitinkamais tarptautiniais veikėjais imtis reikalingų priemonių tinkamų saugumo, valdymo ir kontrolės standartų Tiranos tarptautiniame oro uoste užtikrinimui.

Migracijos ir prieglobsčio politika– Priimti ir pradėti įgyvendinti Nacionalinę migracijos strategiją. Užtikrinti, kad 2004 m. kuo greičiau būtų baigtos būtinos EB ir Albanijos readmisijos sutarties pasirašymo ir ratifikavimo procedūros.

Priimti Nacionalinį veiksmų planą dėl prieglobsčio. Spręsti su prieglobsčiu susijusiuose Albanijos teisės aktuose likusias teisės spragas. Įgyvendinti, ypač pasienio rajonuose,„išankstinio patikrinimo“sistemą, skirtą klasifikuoti Albanijos teritorijoje neteisėtomis aplinkybėmis esančius asmenis. Laikytis negrąžinimo principo. Užtikrinti, kad prašymai dėl prieglobsčio būtų nagrinėjami vadovaujantis įstatymas ir laikantis terminų.

Policija– visiškai įgyvendinti įstatymą dėl policijos pareiginių laipsnių. Parengti ir pradėti įgyvendinti skaidrią drausmės ir paaukštinimo tarnyboje sistemą. Gerinti policijos tyrimo įgūdžius. Parengti konsoliduotą procedūrų vadovą, taikomą visiems kriminalinės policijos pareigūnams. Nustatyti aiškias taisykles, siekiant užtikrinti pakankamą bendradarbiavimą tarp įvairių policijos tarnybų ir prokuratūros. Sustiprinti viešosios tvarkos palaikymą bendruomenės pastangomis. Užtikrinti policijos pareigūnų, susijusių su korupcija ir kita nusikalstama veikla, patraukimą baudžiamojon atsakomybėn.

Organizuotas nusikalstamumas, neteisėta prekyba, narkotikai, pinigų plovimas ir terorizmas– įgyvendinti Vyriausybės priimtas ir 2003 m. lapkričio mėnesį ES ir Vakarų Balkanų TVR ministrų susitikime pristatytas į veiksmus sutelktas priemones prieš organizuotą nusikalstamumą. Užtikrinti, kad Albanijos teisės aktai aiškiai apibrėžtų „organizuoto nusikalstamumo“ sąvoką, atitinkančią ES teisę ir visuotinai pripažintus tarptautinius standartus. Atsižvelgiant į tarptautinius standartus, priimti ir įgyvendinti teisės aktus dėl pavogtų prekių, įskaitant užsienyje pavogtas prekes. Užtikrinti bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija tarp visų su organizuotu nusikalstamumu kovojančių teisėsaugos institucijų, ministerijų ir teisės aktų leidėjų. Vadovaujantis teise ir visiškai laikantis tarptautinių standartų, išplėsti specialių tyrimo priemonių taikymą visose su organizuotu nusikalstamumu susijusiosiose srityse. Įgyvendinti 2003 m. priimtą Strategiją prieš neteisėtą prekybą. Imtis reikalingų priemonių, kad būtų pasirengta susitarimo su Europolu sudarymui. Imtis reikalingų priemonių, kad būtų leidžiami dvišaliai ekstradicijos susitarimai su ES valstybėmis narėmis.

Įgyvendinti galiojančius teisės aktus narkotikų srityje. Dėti nuolatines pastangas kovojant su kanapių auginimu ir prekyba. Parengti Nacionalinę narkotikų strategiją, suderintą su ES Narkotikų strategija ir veiksmų planu.

Sustiprinti institucijų, atsakingų už kovą su pinigų plovimu, gebėjimus; užtikrinti pakankamą bendradarbiavimą tarp šių institucijų, sukurti veiksmingas darbo procedūras ir plėtoti tinkamą pinigų plovimo atvejų valdymo sistemą. Įgyvendinti galiojančius teisės aktus pinigų plovimo srityje.

Stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą ir įgyvendinti atitinkamas tarptautines konvencijas terorizmo srityje. Stiprinti bendradarbiavimą ir keitimąsi informacija tarp policijos ir žvalgybos tarnybų valstybės viduje ir su kitomis valstybėmis. Užkirsti kelią terorizmo aktų finansavimui ir rengimui.

3.2   VIDUTINĖS TRUKMĖS PRIORITETAI

Politinė situacija

Demokratija ir teisinė valstybė

Toliau stiprinti viešąjį administravimą– užtikrinti, kad administravimo subjektai, atsakingi už SAS nuostatų įgyvendinimą, taip pat susiję su ES finansinės pagalbos įgyvendinimu, būtų tinkamai apmokyti ir aprūpinti, kad galėtų vykdyti savo pareigas. Užtikrinti, kad valstybės tarnybos teisės aktai ir susijusios procedūros, įskaitant kvalifikacijos kėlimą, būtų patobulinti atsižvelgiant į šiuolaikinio viešojo administravimo reikalavimus bei būtų griežtai vykdomi, siekiant remti gerai parengtos, profesionalios, skaidrios ir stabilios administracijos plėtrą. Užtikrinti, kad vietos valdžia galėtų įgyvendinti decentralizuotą politiką.

Kitus parlamento ir vietinės valdžios rinkimus vykdyti laikantis tarptautinių standartų.

Toliau stiprinti teismų sistemą– užtikrinti patraukimą baudžiamojon atsakomybėn už sunkius nusikaltimus, ypač organizuoto nusikalstamumo atvejais, bei didelį dėmesį skiriant tarpvalstybinio bendradarbiavimo mechanizmams; sėkmingas baudžiamasis persekiojimas turi atsispindėti akivaizdžiame ir žymiame sėkmingų baudžiamųjų nuosprendžių paskiriant atitinkamas bausmes už sunkius nusikaltimus skaičiuje. Iš esmės sumažinti esamą atsilikimą ir užtikrinti teismo nuosprendžių vykdymą laiku. Užtikrinti, kad teismo sprendimai būtų plačiai skelbiami. Užtikrinti tęstinį ir tinkamą teisėjų ir prokurorų mokymą, įskaitant žmogaus teisių, etikos ir komerciniais klausimais bei su SAS susijusiais klausimais. Įgyvendinti teisės aktus dėl liudytojų apsaugos. Toliau stiprinti teisėjų nepriklausomumą, Teisingumo ministerijos vykdomą teisėjų teisminės veiklos stebėjimo funkciją veiksmingai perduodant Aukštajai teisingumo tarybai.

Toliau stiprinti kovą su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu– įgyvendinti Albanijos ratifikuotas Europos konvencijas dėl korupcijos (baudžiamosios ir civilinės teisės srities) ir valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) rekomendacijas. Įgyvendinant atitinkamus teisės aktus, visais lygiais ir visose srityse pasiekti gerų rezultatų kovojant su korupcija. Palengvinti ES valstybių narių komandiruojamų į atitinkamas valstybės institucijas, dalyvaujančias kovoje prieš korupciją, ryšio pareigūnų įdarbinimą. Kas šešis mėnesius pateikti ES ataskaitas apie apčiuopiamus rezultatus, pasiektus vykdant teisminį persekiojimą už veiklą, susijusią su organizuotu nusikalstamumu, kaip apibrėžta Jungtinių Tautų konvencijoje prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (Palermo konvencija).

Žmogaus teisės ir mažumų apsauga

Užtikrinti, kad teisėsaugos institucijos gerbtų žmogaus teises– užtikrinti, kad su sulaikytaisiais ir suimtaisiais būtų elgiamasi pagal tarptautinius standartus. Garantuoti, kad sulaikymo centruose, kalėjimuose ir psichiatrijos įstaigose gerbiamas žmogaus orumas ir asmens saugumas, vadovaujantis tarptautiniais standartais. Sukurti tinkamą nepilnamečių justicijos sistemą. Užtikrinti, kad būtų laikomasi Europos Tarybos konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų ir nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą.

Užtikrinti saviraiškos bei žiniasklaidos laisvę– atsižvelgiant į ES standartus, įgyvendinti naujus teisės aktus dėl spausdintinės ir elektroninės žiniasklaidos. Užtikrinti, kad televizijos dažniai būtų paskirstomi sąžiningai ir nediskriminuojant, vadovaujantis Nacionaliniu planu, ir kad transliuotojai visiškai laikytųsi reikalavimų. Baigti Albanijos RTV pertvarkymo iš valstybinės televizijos bendrovės į neutralų visuomeninį transliuotoją procesą. Skatinti nuolatinį žurnalistikos kokybės gerinimą.

Regioninis ir tarptautinis bendradarbiavimas

Sustiprinti regioninį bendradarbiavimą– su kaimyninėmis valstybėmis sudaryti ir įgyvendinti susitarimus organizuoto nusikalstamumo, sienos valdymo ir readmisijos srityje. Įgyvendinti Pietryčių Europos pagrindinio regioninio transporto tinklo susitarimo memorandumą. Tęsti 2003 m. Atėnų susitarimo memorandumo dėl regioninės energetikos rinkos pagrindu prisiimtų įsipareigojimų įgyvendinimą ir daryti pažangą kuriant šią rinką. Užtikrinti tinkamą regioninį bendradarbiavimą aplinkos klausimais.

Įgyvendinti tarptautinius įsipareigojimus– visiškai įgyvendinti Albanijos ratifikuotus tarptautinius susitarimus ir konvencijas, ypač konvencijas teisingumo ir vidaus reikalų, žmogaus ir mažumų teisių bei prekybos srityse.

Ekonominė padėtis

Laisvos rinkos ekonomika ir struktūrinės reformos

Baigti privatizavimo procesą– ypač privatizuojant INSIG (finansinis sektorius), Albtelecom (telekomunikacijų sektorius), Servcom, Albpetrol, Armo ir KESH (energetikos sektorius).

Toliau gerinti verslo aplinką– įgyvendinti patobulintus prekybos srities teisės aktus. Užtikrinti gerą teisėjų apmokymą prekybos ir bendrovių teisės srityje. Pasiekti gerus rezultatus kovojant su sukčiavimu ir korupcija. Sukurti strategiją kovai su nelegalia ekonomika, siekiant garantuoti, be kitų dalykų, sąžiningą konkurenciją tarp bendrovių.

Sukurti veikiančią žemės ir nekilnojamojo turto rinką– įgyvendinti teisės aktus dėl komunistiniu laikotarpiu konfiskuoto turto grąžinimo arba kompensavimo. Baigti žemės kartografavimą ir žemės registravimo procesą. Užtikrinti, kad turtas būtų perduodamas laikantis įstatymų ir imtis priemonių, skirtų užtikrinti tinkamą šiame procese dalyvaujančių įstaigų (notarų, turto registro, kt.) funkcionavimą. Užtikrinti, kad būtų laikomasi žemės klasifikavimo ir žemės naudojimo nuostatų. Parengti ir priimti teisės aktus dėl žemės ir nekilnojamojo turto apmokestinimo.

Viešųjų finansų valdymas

Toliau tobulinti viešųjų finansų valdymą– įgyvendinti Viešųjų finansų vidaus kontrolės strategiją. Toliau stiprinti išorės auditą ir užtikrinti, kad tinkamai funkcionuotų finansų kontrolės valdymas ir vidaus auditas. Nustatyti veiksmingas (įtariamo) sukčiavimo atvejų ir kitų pažeidimų, darančių įtaką nacionalinėms ir tarptautinėms lėšoms, išaiškinimo, nagrinėjimo ir tolesnių veiksmų procedūras.

ES standartai

Vidaus rinka ir prekyba

Prekių judėjimas– užtikrinti administracinius gebėjimus įgyvendinti SAS reikalavimus. Toliau daryti pažangą priimant ES standartus. Sukurti rinkos priežiūros sistemą. Atsižvelgiant į ES praktiką, užtikrinti geresnį atsakingų už standartizavimą, akreditavimą ir sertifikavimą bei metrologiją ir kalibravimą įstaigų funkcionavimą.

Pasiekti didelės pažangos maisto saugumo srityje bei tobulinant fitosanitarijos ir veterinarijos sąlygas pagal ES reikalavimus.

Muitinės– užtikrinti administracinius gebėjimus įgyvendinti SAS reikalavimus. Užtikrinti didžiosios dalies muitinės teisės aktų ir procedūrų suderinimą su EB teisės aktais ir procedūromis bei jų įgyvendinimą. Garantuoti tinkamą prekių kilmės taisyklių įgyvendinimą. Toliau užtikrinti, kad muitinės administracijos personalas būtų stabilus ir pagerinti jos valdymo efektyvumą. Pagerinti kovos su sukčiavimu, kontrabanda ir neteisėta prekyba rezultatus ir iš esmės sumažinti muitinės pareigūnų dalyvavimo nelegalioje veikloje atvejus. Pabaigti ASYCUDA įgyvendinimą šalyje ir tęsti kompiuterizavimą.

Mokesčiai– toliau stiprinti mokesčių administravimą. Užtikrinti visišką ir veiksmingą PVM sistemos įgyvendinimą. Gerinti bendravimą su mokesčių mokėtojais ir supaprastinti mokesčių struktūrą bei procedūras, įskaitant mokesčių grąžinimo procedūras. Mokestiniais tikslais visiems mokesčių mokėtojams suteikti nekartojamus identifikacijos numerius. Toliau gerinti mokesčių surinkimą ir kontrolę bei plėtoti audito strategiją.

Konkurencija ir valstybės pagalba– laikantis SAS reikalavimų, įsteigti nepriklausomą konkurencijos tarnybą. Užtikrinti konkurencijos teisės aktų vykdymą ir pasirengti įkurti savo veikla nepriklausomą valstybės pagalbos struktūrą. Stiprinti už valstybės pagalbą atsakingas institucijas ir užtikrinti pažangą, siekiant pabaigti išsamų valstybės pagalbos registrą ir BVP duomenų surinkimą NUTS II lygyje.

Viešieji pirkimai– užtikrinti didžiosios dalies Albanijos teisės sistemos suderinimą su ES acquis. Pasiekti, kad gerai funkcionuotų viešųjų pirkimų struktūra, užtikrinant griežtą viešųjų pirkimų procedūrų laikymąsi pagal įstatymus ir SAS reikalavimus.

Intelektinės nuosavybės teisės (INT)– tinkamai įgyvendinti ratifikuotas tarptautines konvencijas intelektinės, komercinės ir pramoninės nuosavybės teisių srityje. Užtikrinti aukštą INT apsaugos lygį ir siekti rezultatų kovoje su piratavimu ir klastojimu. Garantuoti pakankamus administracinius gebėjimus, siekiant atitikti SAS reikalavimus šioje srityje.

Sektorių politika

Aplinka– toliau dėti pastangas, sprendžiant pavojingų toksinių židinių problemas. Sumažinti dulkių ir oro taršos lygį miestų vietovėse. Sumažinti Balšo perdirbimo įmonės sukeliamą taršą, įskaitant išmetimus į Gjanicos upę, ir imtis priemonių, sprendžiant visas vandens užterštumo problemas. Toliau įgyvendinti regioninius ir tarptautinius įsipareigojimus šioje srityje. Stiprinti aplinkos stebėseną ir užtikrinti pakankamai atgrasančias sankcijas teršėjams. Užtikrinti Nacionalinės vandens tiekimo ir sanitarijos strategijos bei Kaimo vietovių vandens tiekimo ir kanalizacijos strategijos įgyvendinimą. Plėtoti ir pradėti įgyvendinti laipsniško suderinimo su acquis strategiją šioje srityje.

Visuomenės sveikata– stiprinti užkrečiamųjų ligų priežiūros ir pranešimo apie šias ligas sistemą. Sudaryti galimybes glaudesniam bendradarbiavimui su visuomenės sveikatos institucijų tinklu.

Transportas– įgyvendinti Generalinį transporto planą. Toliau dėti pastangas, siekiant pabaigti rytų–vakarų ir šiaurės–pietų krypčių koridorius. Daryti didelę pažangą atkuriant Tiranos oro uostą, Duresio ir Vlioros uostus, įskaitant geresnio saugumo ir sienų valdymo užtikrinimą. Pabaigti Duresio uosto privatizavimą. Pasiekti geresnių rezultatų kelių saugumo srityje ir imtis papildomų veiksmų tolesniam tobulinimui. Įgyvendinti Pietryčių Europos pagrindinio regioninio transporto tinklo susitarimo memorandumą.

Energetika– toliau užtikrinti tinkamą, su elektros energijos sektoriumi susijusių veiksmų planų įgyvendinimą, ir tolesnę pažangą įgyvendinant Albanijos energetikos strategiją. Užtikrinti, kad būtų laiku įgyvendinti įvairūs projektai, skirti pagerinti elektros energijos gamybos, perdavimo ir paskirstymo infrastruktūrą. Toliau įgyvendinti regioninius ir tarptautinius įsipareigojimus šioje srityje, siekiant įsteigti konkurencingą regioninę energetikos rinką.

Telekomunikacijos– perkelti į nacionalinę teisę naujus ES teisės aktus dėl elektroninių ryšių ir juos įgyvendinti.

Bendradarbiavimas teisingumo ir vidaus reikalų srityse

Sienos priežiūra– įgyvendinti ISP ir visus sienos priežiūros srityje Albanijos prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus. Veiksmingai vykdyti rizikos analizę dėl sienos priežiūros. Toliau stiprinti sienos priežiūros gebėjimus, visų pirma užtikrinti, kad sienos priežiūra Tarptautiniame Tiranos oro uoste, Duresio ir Vlioros uostuose atitiktų tarptautinius standartus. Užtikrinti, kad nauji Albanijos kelionės dokumentai turėtų geresnius apsaugos požymius. Pasiekti gerų rezultatų išminavimo procese.

Migracijos ir prieglobsčio politika– įgyvendinti Albanijos nacionalinę migracijos strategiją. Užtikrinti, kad Albanija galėtų patenkinti SAS reikalavimus dėl Albanijoje dirbančių ir (arba) gyvenančių ES piliečių. Užtikrinti, kad būtų įgyvendinami visi Albanijos sudaryti readmisijos susitarimai; pasistengti sudaryti readmisijos susitarimus su visomis regiono šalimis ir su migrantų, vykstančių tranzitu per Albaniją, kilmės šalimis. Palaipsniui sudaryti, ratifikuoti ir įgyvendinti visas pagrindines tarptautines konvencijas migracijos srityje.

Vykdyti Albanijos Nacionalinį veiksmų planą dėl prieglobsčio. Užtikrinti su prieglobsčiu susijusių teisės aktų vykdymą ir sukurti išplėtotą prieglobsčio sistemą, atitinkančią tarptautinius standartus.

Policija– toliau stiprinti visas policijos pajėgas, ypač suteikiant atitinkamą mokymą ir įrangą. Užtikrinti tinkamą bylų valdymo sistemos funkcionavimą, kad egzistuotų gerai dokumentuotas bylų eigos procesas nuo pradinio pranešimo iki išvadų. Pasiekti gerų rezultatų, kovojant su nusikalstamumu, mažinant korupciją ir kitą nusikalstamą policijos pareigūnų elgesį.

Organizuotas nusikalstamumas, neteisėta prekyba, narkotikai, pinigų plovimas ir terorizmas– toliau stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą. Pasiekti gerų rezultatų gerinant patraukimą baudžiamojon atsakomybėn dėl nusikaltimų, susijusių su organizuotu nusikalstamumu ir neteisėta prekyba, dažnumą, skaičių ir kokybę, konfiskuojant nusikalstamu būdu gautą turtą.

Įgyvendinti Nacionalinę strategiją dėl narkotikų. Užtikrinti, kad būtų pasiekti daug geresni rezultatai, kovojant su narkotikų, ypač stipriųjų narkotikų, tokių kaip heroinas ir kokainas, kontrabanda.

Stiprinti kovą su ekonominiais ir finansiniais nusikaltimais (įskaitant pinigų plovimą ir valiutos padirbinėjimą). Įsteigti kelių ministerijų agentūrą, kuri būtų atsakinga už nusikalstamu būdu gauto turto konfiskavimą. Pasiekti apčiuopiamų rezultatų, kovojant su pinigų plovimu finansiniame sektoriuje ir už jo ribų.

4.   PROGRAMAVIMAS

Bendrijos pagalba Vakarų Balkanų valstybėms pagal Stabilizacijos ir asociacijos procesą bus teikiama pagal atitinkamus finansinius instrumentus, o ypač 2000 m. gruodžio 5 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2666/2000 dėl pagalbos Albanijai, Bosnijai ir Hercegovinai, Kroatijai, Jugoslavijos Federacinei Respublikai ir buvusiai Jugoslavijos Respublikai Makedonijai (1); atitinkamai, šis sprendimas neturės finansinių padarinių. Be to, Albanija galės naudotis finansavimu pagal daugiašales ir horizontalias programas. Komisija dirba su Europos investicijų banku ir TFI, ypač Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku ir Pasaulio banku, siekdama sudaryti sąlygas kartu finansuoti projektus, susijusius su stabilizavimo ir asociacijos procesu.

5.   SĄLYGIŠKUMAS

Bendrijos pagalba, teikiama Vakarų Balkanų valstybėms pagal stabilizavimo ir asociacijos procesą, priklausys nuo tolesnės pažangos vykdant Kopenhagos politinius kriterijus. Jei šių bendrų sąlygų nebus laikomasi, Taryba, remdamasi Tarybos reglamento (EB) Nr. 2666/2000 5 straipsniu, gali imtis atitinkamų priemonių sustabdyti finansinės pagalbos teikimą.

Bendrijos pagalba taip pat teikiama laikantis Tarybos 1997 m. balandžio 29 d. išvadose apibrėžtų sąlygų, ypač kiek tai susiję su pagalbos gavėjo įsipareigojimu vykdyti demokratines, ekonomines ir institucines reformas, atsižvelgiant į Europos partnerystėje išdėstytus prioritetus.

6.   STEBĖSENA

Tolesnis Europos partnerystės įgyvendinimas yra užtikrinamas naudojantis mechanizmais, nustatytais pagal stabilizacijos ir asociacijos procesą, būtent, stabilizavimo ir asociacijos proceso metinę ataskaitą.


(1)  OL L 306, 2000 12 7, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 2415/2001 (OL L 327, 2001 12 12, p. 3).


Top