Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0713

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI Teisingumo užtikrinimas ES: 2021–2024 m. Europos teisėjų mokymo strategija

    COM/2020/713 final

    Briuselis, 2020 12 02

    COM(2020) 713 final

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

    Teisingumo užtikrinimas ES: 2021–2024 m. Europos teisėjų mokymo strategija


    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

    Teisingumo užtikrinimas ES: 2021–2024 m. Europos teisėjų mokymo strategija

    1.Įvadas

    Lisabonos sutartimi Europos Sąjungai (ES) suteikta kompetencija remti teisminį bendradarbiavimą civilinėse ir baudžiamosiose bylose per „teisėjų ir teisminių institucijų darbuotojų mokymą“ 1 . Nuo tada dėl teisėjų mokymo ES teisės klausimais pagerėjo teisingas ir vienodas ES teisės taikymas ir atsirado abipusis pasitikėjimas tarpvalstybiniuose teismo procesuose, taip padedant kurti ES teisingumo erdvę.

    Komisijos 2011 m. komunikatas Naujas Europos teisininkų mokymo aspektas – pasitikėjimo teisingumu Europos Sąjungoje didinimas 2  lėmė esminius požiūrio ir apimties pokyčius organizuojant teisėjų mokymą ES. Dauguma ES teisėjų ir prokurorų, atsakiusių į 2010 m. tyrimo klausimus 3 , niekada nebuvo dalyvavę teisėjų mokyme apie ES ar kitos valstybės narės teisę, tačiau nuo komunikato priėmimo tokiame mokyme dalyvavo daugiau nei pusė visų ES praktikuojančių teisininkų (daugiau nei 1 milijonas).

    2011–2020 m. Europos teisėjų mokymo strategijos vertinimo (paskelbto 2019 m.) 4 ir metinių ataskaitų apie Europos teisėjų mokymą 5 matyti, kad apskritai strategija buvo pasiekta dauguma jos tikslų. Pagrindinis tikslas – mokymas apie ES teisę pusei (t. y. 800 000) praktikuojančių teisininkų 2011–2020 m. – buvo pasiektas 2017 m. Strategija padėjo padidinti mokymo veiklos kiekį, tačiau ja taip pat paskatintos naujos veiklos rūšys, pvz., mainų programos. Tai padėjo pagerinti kelių kategorijų praktikuojančių teisininkų, ypač teisėjų ir prokurorų, mokymą apie ES teisę. Ja taip pat sukurti tinklų, pvz., Europos teisėjų mokymo tinklo (ETMT), pajėgumai ir sustiprinti ES lygmens tinklai ir mokymo įstaigos.

    Remiantis šiais pasiekimais dabar labai svarbu, kad ES darbotvarkėje ir toliau būtų skiriama daug dėmesio teisėjų mokymui ir kad jis būtų toliau stiprinamas.

    ES patiria daug pokyčių ir iššūkių, įskaitant teisinės valstybės principo susilpnėjimą ir pagrindinių teisių pažeidimus kai kuriose valstybėse narėse, proporcingai didėjantį mūsų visuomenės skaitmeninimą ir Vakarų Balkanų valstybių galimybes tapti ES narėmis, kuriuos reikia spręsti teisėjų mokymu. Be to, dalyvavimo mokyme lygis valstybėse narėse ir tarp teisingumo vykdymo profesijų atstovų vis dar reikšmingai skiriasi. Tai gali turėti neigiamą poveikį vienodam ir veiksmingam ES teisės taikymui.

    Šis komunikatas grindžiamas įgyta patirtimi ir naujovėmis nuo 2011 m. Jame pristatomi Komisijos atlikto 2011–2020 m. strategijos vertinimo ir Komisijos 2018 m. atliktų išsamių viešų konsultacijų rezultatai 6 . Jame pateikta visapusiška strategija, kaip toliau gerinti teisingumo srities specialistų mokymą apie ES teisę, politikos priemones taikant naujoms temoms, profesijoms ir geografinėms vietovėms, sprendžiant naujus iššūkius ir nustatant naujus 2021–2024 m. tikslus.

    2.Lankstus reagavimas į atsirandančius ES teisės mokymo poreikius

    Teisingumo srities specialistai privalo gebėti prisitaikyti prie naujų pokyčių, įskaitant pokyčius ES teisės srityje. Todėl svarbu, kad į atsirandančius ES teisės mokymo poreikius būtų lanksčiai reaguojama.

    Teisėjų mokymas siekiant skatinti bendrą kultūrą teisinės valstybės srityje

    Pagarba teisinės valstybės principui yra labai svarbi veiksmingam ES teisės taikymui ir abipusiam pasitikėjimui tarp valstybių narių ir jų teisminių institucijų. Teisinės valstybės principo esmė yra veiksminga teisminė apsauga, o tam reikia, kad nacionalinės teisingumo sistemos būtų nepriklausomos, kokybiškos ir veiksmingos Teisingumo srities specialistai atlieka pagrindinį vaidmenį laikantis teisinės valstybės principo. Jie turi neatsilikti nuo ES acquis šioje srityje, įskaitant sparčiai formuojamą Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) jurisprudenciją, kad galėtų ją taikyti savo darbe. Tinkamai paruošti specialistai ir jų tinklai atlieka svarbų vaidmenį stiprindami teisinės valstybės principo kultūrą ir laikydamiesi paties teisinės valstybės principo 7 didžiausią dėmesį skiriant teismų nepriklausomumo principui.

    Pagrindinių teisių apsauga

    Nacionalinių teismų teisėjai ir kiti teisingumo srities specialistai yra pagrindiniai subjektai, užtikrinantys veiksmingą ES pagrindinių teisių chartijos taikymą ir tai, kad Chartijoje numatytos teisės būtų realiai įgyvendinamos kasdieniame žmonių gyvenime.

    Jiems turėtų būti suteiktas specialus mokymas apie Chartijos taikymą, jos taikymo sritį ir konkrečias teises, pvz., teisę į duomenų apsaugą 8 , taip pat mokymas apie Chartijos ryšį su nacionaline teise ir sąveiką su Europos žmogaus teisių konvencija. Atitinkamais atvejais mokymas apie Chartiją turėtų būti įtrauktas į įvairių ES teisės sričių mokymo modulius 9 .

    Teisingumo sistemos skaitmeninimo stiprinimas

    Vykdant teisėjų mokymą teisingumo srities specialistai turi būti paruošti pasinaudoti skaitmeninimu ir dirbtiniu intelektu 10 . Pokyčiai šioje srityje daro vis daugiau įtakos kiekvienam mūsų gyvenimo aspektui. COVID-19 pandemija parodė, kad teisingumo sistemos turi būti greitai pritaikomos naudojant skaitmeninimą. Teisingumo srities specialistai turi suvokti skaitmeninių priemonių ir technologijų poveikį nagrinėjamoms byloms ir būti pasiruošę jas tinkamai naudoti kasdienėje veikloje, be kita ko, tarpvalstybiniuose teismo procesuose 11 . Jie turi užtikrinti tinkamą asmenų teisių ir asmens duomenų apsaugą skaitmeninėje erdvėje, visų pirma tam, kad šalys galėtų susipažinti su bylomis ir dalyvauti teismo posėdžiuose.

    Neatsilikimas nuo plėtojamos ES teisės

    Vykdant Europos teisėjų mokymą teisingumo srities specialistams turėtų būti sudarytos galimybės suprasti ES teisės vaidmenį jų kasdienėje veikloje, ją visapusiškai įgyvendinti ir užtikrinti, kad nacionaliniuose teismo procesuose būtų atsižvelgiama į ES teisėje numatytas teises ir pareigas. Taip pat svarbu, kad jie neatsiliktų nuo ES teisės plėtros. Atsiradus bet kokiems teisės aktų ir ESTT jurisprudencijos pokyčiams reikalingas mokymas, kad būtų pasiektas numatomas jų poveikis, o teisingumo srities specialistai turėtų reikiamų žinių ir įgūdžių.

    Konkrečiai kalbant, tai taikoma pagrindinėms ES tarpvalstybinio teisminio bendradarbiavimo priemonėms. Europos prokuratūros įsteigimas taip pat turi reikšmingų su mokymu susijusių pasekmių prokurorams, teisėjams ir advokatams. Konkrečiai kalbant, strategija turėtų būti sustiprintas šių profesijų atstovų mokymas apie Europos prokuratūros teisinį pagrindą, atliktus nacionalinių teisės sistemų ir teisminių institucijų sistemos pakeitimus, Europos prokuratūros ryšius su kitomis ES įstaigomis ir agentūromis, veikiančiomis ES finansinių interesų apsaugos srityje, pvz., Eurojustu, Europolu ir Europos kovos su sukčiavimu tarnyba, taip pat apie teisinių priemonių, kurias Europos prokuratūra naudoja vykdydama tarpvalstybinį teisminį bendradarbiavimą, taikymą.

    Saugumo srityje pagrindinės mokymo temos toliau yra kova su terorizmu, organizuotu nusikalstamumu (įskaitant prekybą žmonėmis, šaunamaisiais ginklais ir neteisėtais narkotikais), radikalėjimo, lemiančio smurtinį ekstremizmą, prevencija ir kova su juo, kova su pinigų plovimu.

    Teisingumo srities specialistai, kurie bendrauja su nukentėjusiaisiais, turėtų būti išmokyti geriau jiems padėti ir su jais bendrauti, visų pirma atsižvelgdami į pažeidžiamiausių nukentėjusiųjų poreikius 12 . Jie taip pat turėtų žinoti, kaip nustatyti, kad piktnaudžiaujama procesu, ir kaip naudoti esamas priemones šiai problemai spręsti.

    Reikalingas specializuotas mokymas apie vaikų teises 13 , neįgaliųjų teises ir teisingumo sistemų pritaikymą šioms grupėms, konkrečius sunkumus, su kuriais susiduria nukentėjusieji nuo smurto dėl lyties 14 , taip pat apie lygybę ir nediskriminavimą; šios temos taip pat turi būti aptartos kituose kursuose. 

    Vartotojų teisių apsauga vykdant tęstinį mokymą 15 ir materialinės, ir proceso teisės srityje, yra prioritetinė sritis 16 , kaip matyti iš plintančios neteisėtos veiklos, nustatytos COVID‑19 pandemijos metu 17 . Turi būti užtikrinta galimybė veiksmingai naudotis ES piliečio teisėmis, be kita ko, teisėmis laisvo judėjimo srityje. 

    Mokymas reikalingas daugybei specialistų, kurie dalyvauja įgyvendinant bendrosios rinkos taisykles 18 , įskaitant verslui itin reikšmingas taisykles, pavyzdžiui, taisykles dėl ES vidaus investicijų apsaugos 19 , iš dalies siekiant užtikrinti investuotojų pasitikėjimą. Taip pat turėtų būti vykdomas mokymas apie ES bendrovių teisę, visų pirma mokymas apie skaitmenines priemones ir procesus, tarpvalstybinį reorganizavimą ir įmonių susijungimą ir (arba) skaidymą bei apie ES konkurencijos teisę asmenims, kuriems toks mokymas reikalingas.

    Be to, norint taikyti ES aplinkosaugos teisės aktus reikalingos specialiosios žinios ir platesnis mokymas.

    Specialistų paruošimas spręsti naujas užduotis

    Naujos terorizmo, smurtinio ekstremizmo ir elektroninių nusikaltimų formos bei COVID-19 pandemija turėjo poveikį ne tik asmenims ir verslui, bet ir nacionalinėms teisingumo sistemoms, kurios turi prisitaikyti. Visų pirma dėl pandemijos pasikeitė nusikaltėlių modi operandi, o dėl to gerokai padaugėjo pažeidimų, susijusių su elektroniniais nusikaltimais, nusikalstama veikla internete ir sveikata 20 . Teisingumo srities specialistai turi reaguoti į šiuos pokyčius 21 . Be to, dėl naujų darbo formų kyla sunkumų, susijusių su darbo ir socialinės apsaugos teise. Reikia greitai suorganizuoti ir pateikti naujų mokymo galimybių, kaip neseniai buvo padaryta elektroninių nusikaltimų ir prieglobsčio srityse.



    Mokymo paslaugas teikiančių subjektų veiksmai:

    ·imtis priemonių, kad mokymas apie ES acquis dėl teisinės valstybės principo ir pagrindinių teisių, kaip nustatyta ES sutartyse ir Pagrindinių teisių chartijoje, būtų sistemingai prieinamas kaip tęstinio mokymo galimybė teisėjams ir kitiems teisingumo srities specialistams;

    ·ES teisę, įskaitant Pagrindinių teisių chartiją, įtraukti į nacionalinės teisės mokymo programas ir atitinkamais atvejais organizuoti specialų ES teisės mokymą;

    ·teikti mokymą, kuriuo siekiama pagerinti skaitmeninimo ir dirbtinio intelekto supratimą ir įgūdžius bei veiksmingą suskaitmenintų teismo procedūrų ir registrų naudojimą;

    ·užtikrinti veiksmingą mokymą apie naujus ES teisės aktų ir jurisprudencijos pokyčius, įskaitant apie tarpvalstybinio teisminio bendradarbiavimo priemones ir Europos prokuratūrą;

    ·daugiausia dėmesio skirti mokymui apie asmenų teisių skaitmeninėje erdvėje (pvz., teisę į duomenų apsaugą, privatumą, nediskriminavimą, apsaugą nuo smurto dėl lyties internete, sutarčių teisę, vartotojų teises) ir konkrečių grupių (vaikų, neįgaliųjų, nukentėjusiųjų nuo rasizmo ir diskriminacijos) teisių apsaugą;

    ·stebėti mokymo poreikius ir pritaikyti mokymo programas prie naujų problemų.

    Komisijos veiksmai:

    ·remti teisingumo srities specialistų mokymą apie ES teisę atsižvelgiant į jų poreikius;

    ·dėl mokymo, kuris susijęs su ES pagrindinių teisių chartija, toliau bendradarbiauti su Europos Taryba.

    3.Būtinieji specialistų mokymo ne ES teisės klausimais komponentai

    Europos teisėjų mokymas turėtų apimti ne tik teisinį švietimą, bet ir padėti ugdyti profesinius gebėjimus. Teisė ir teisės principai neveikia atskirai, todėl teisingumo srities specialistams reikia įgyti įvairių sričių gebėjimų.

    Teisėjo profesijos 22 mokymas, kuris yra valstybių atsakomybė, yra labai svarbus siekiant užtikrinti teisingumo sistemos veiksmingumą, pasitikėjimą tarp teisingumo sistemų ir visuomenės narių, taip pat specialistų tarpusavio pasitikėjimą jiems bendradarbiaujant tarpvalstybiniu mastu. Pagrindinės teisėjų mokymo temos yra teisėjų elgesys, atsparumas, nesąmoningas šališkumas, bylų ir teismo posėdžių salių valdymas ir vadovavimas.

    Be to, kad teisingumo srities specialistai įgytų reikiamos patirties, nuostatų ir žinių, jiems visiems reikalingas neteisinių žinių ir įgūdžių mokymas, t. y. elgsenos mokslų, psichologijos, antropologijos, ekonomikos ir kognityvinės kalbotyros mokymas.

    Teisinės kalbos įgūdžių gerinimas labai svarbus siekiant užtikrinti sklandų specialistų dialogą, kuris atitinkamai skatina tarpusavio pasitikėjimą tarpvalstybiniuose teismo procesuose. Gerai mokant užsienio kalbas teisingumo srities specialistams yra lengviau suprasti užsienio teisines sistemas ir sąvokas ir jie aktyviau dalyvauja tarpvalstybinėje mokymo veikloje.

    Komisija pritaria, kad sudėtingesnės ir techninės teisinės kalbos mokymas papildytų nacionalines galimybes ir skatina, kad teikiant tokį mokymą būtų derinami kalbos ir teisiniai aspektai, nes nustatyta, kad tai veiksminga.

    Mokymo paslaugas teikiančių subjektų veiksmai:

    ·teisėjo profesijos ir neteisines žinias ir įgūdžius įtraukti į nacionalines tęstinio mokymo programas;

    ·organizuoti užsienio teisinės kalbos kursus, visų pirma skirtus specialistams, dirbantiems su tarpvalstybinėmis bylomis.

    Komisijos veiksmai:

    ·teikti finansinę paramą tarpvalstybiniam mokymui ne teisės klausimais, kai jie susiję su teisiniu mokymu.

    4.Aktyvesnis, visapusiškesnis ir tikslingesnis teisingumo sistemos specialistų mokymas

    Pagrindinis 2011 m. Komunikato tikslas buvo bendras siekis padidinti išmokytų teisės srities specialistų skaičių, kad atsirastų reikiamas postūmis. Tai savaime sėkmingai paskatino pokyčius. Tačiau atliekant mokymo strategijos vertinimą nustatytos kelios problemos, pvz., rezultatų skirtumas tarp profesijų ir šalių. Todėl reikalingas požiūris, pagal kurį būtų nustatomi nauji ir ambicingi (nors ir diferencijuoti) tikslai, kurie būtų geriau pritaikyti prie atitinkamų profesijų atstovų mokymo poreikių ir dalyvavimo ES teisės mokymo veikloje lygio.

    Dalyvavimas tęstinio ES teisės mokymo programose Europos Sąjungoje (%)

    Profesijos

    2011 m.

    2012 m.

    2013 m.

    2014 m.

    2015 m.

    2016 m.

    2017 m.

    2018 m.

    2019 m.

    Teisėjai ir prokurorai

    24,62 %

    23,04 %

    24,00 %

    29,11 %

    28,10 %

    38,03 %

    48,22 %

    54,66 %

    55,70 %

    Teismo ir prokuratūros darbuotojai

    1,75 %

    0,90 %

    1,52 %

    1,32 %

    2,06 %

    2,39 %

    3,23 %

    4,14 %

    6,40 %

    Advokatai

    1,79 %

    1,73 %

    5,04 %

    5,28 %

    3,54 %

    4,11 %

    4,88 %

    4,82 %

    3,36 %

    Notarai

    11,36 %

    5,75 %

    10,37 %

    15,31 %

    18,07 %

    13,89 %

    27,03 %

    22,35 %

    26,03 %

    Teismo antstoliai

    3,57 %

    4,02 %

    3,12 %

    8,29 %

    5,67 %

    7,57 %

    9,55 %

    12,77 %

    16,19 %

    Šaltinis: Europos Komisija (28 ES valstybės narės, išskyrus 2019 m. – 27 ES valstybės narės, nes iš Jungtinės Karalystės negauta duomenų; metinių Europos teisėjų mokymo ataskaitų duomenys 23 ).

    Apskritai daugiau teisingumo srities specialistų turėtų dalyvauti ES teisės mokyme, o mokymo paslaugų teikėjai turėtų tobulinti siūlomą ES teisės mokymą nepriklausomai nuo to, ar jis yra nacionalinis, ar tarpvalstybinis, ir nuo to, ar jis yra (bendrai) finansuojamas ES. Tai taikoma visiems ES teisę taikantiems teisingumo srities specialistams, visų pirma teisėjams, prokurorams ir teismo darbuotojams, taip pat profesijų atstovams, pavyzdžiui, advokatų, notarų, antstolių, teismo vertėjų žodžiu ir (arba) raštu, teismo ekspertams ir tam tikrais atvejais laisvės atėmimo įstaigų darbuotojams ir probuotojams.

    Pritaikyti tikslai

    Teisėjai ir prokurorai yra pagrindiniai subjektai, užtikrinantys tinkamą ES teisės taikymą nacionaliniu lygmeniu 24 . Jie ir toliau turėtų būti pagrindinė ES teisės mokymo tikslinė grupė. Teisėjai ex officio taiko ES teisę, praktiškai įgyvendina pirmenybės ir tiesioginio poveikio principus ir teikia prejudicinius klausimus ESTT. Prokurorai turi būti susipažinę su atitinkama ES acquis teisingumo srityje dalimi, įskaitant procesines įtariamųjų ir kaltinamųjų teises baudžiamajame procese, ES finansinių interesų apsaugą ir naujas veiklos taisykles įsteigus Europos prokuratūrą, ir ją taikyti.

    Teismo ir prokuratūros darbuotojai yra labai svarbūs, kad teisingumo sistemos veiktų sklandžiai. Kai kurie dalyvauja rengdami teismo sprendimų projektus ir vykdydami teismo sprendimus, kitoje valstybėje įteikdami dokumentus, Europos mokėjimo įsakymus, Europos arešto orderius ir dalyvauja kitose tarpvalstybinėse procedūrose. Tam reikalingas įvairus ES teisės mokymas, kuris turi būti konkrečiai pritaikytas prie nustatytų poreikių. Komisija visus nacionalinio ir ES lygmens teismo darbuotojų mokymo paslaugų teikėjus skatina kurti tinklus ir dalytis geriausia patirtimi ir gerinti nacionaliniu lygmeniu siūlomą mokymą.

    Advokatai atlieka esminį vaidmenį praktiškai įgyvendinant ES teisę daugelyje teismo procesų, nepriklausomai nuo to, ar jie yra nacionaliniai, ar tarpvalstybiniai, civiliniai, šeimos, administraciniai ar baudžiamieji. Jie taip turi kelti ES teisės klausimus tam tikrose teisinėse situacijose. Jie turi neatsilikti nuo naujausių ES acquis pokyčių. Todėl labai svarbu skirti dėmesio savarankiškai dirbančių advokatų mokymui ir jų mokymo paslaugų teikėjams.

    Notarai padeda užtikrinti ES teisės veikimą asmenims ir įmonėms svarbiose srityse, pvz., paveldėjimo, tarpininkavimo, nemokumo ir kovos su pinigų plovimu srityse. Tai turėtų geriau atsispindėti mokymo turinyje, kartu skatinant naudoti interaktyvias metodikas, įskaitant skirtas e. mokymuisi.

    Antstoliai užtikrina tarpvalstybinį teismo sprendimų, pvz., bylose dėl Europos ieškinių dėl nedidelių sumų ir tarpvalstybinėse bylose dėl lėšų išieškojimo, vykdymą. Nors jų profesinė padėtis ir kvalifikacija skiriasi, maždaug trečdalyje valstybių narių jie yra teismo darbuotojai. Jiems reikia daugiau mokymo apie reikšmingą ES teisę, kad būtų užtikrinta, jog jie ją teisingai taikys savo kasdienėje veikloje.

    Kitų profesijų atstovų ES teisės mokymo gerinimas

    Sąveikaujant šiai strategijai ir Europos teisėsaugos pareigūnų mokymo sistemai (LETS) 25 buvo naudinga kurti ir skatinti bendrą mokymo medžiagą ir bendras mokymo sesijas, skirtas prokurorams, teisėjams ir tyrėjams. Atsižvelgiant į tai, rezultatyvus ETMT ir Europos Sąjungos teisėsaugos mokymo agentūros (CEPOL) bendradarbiavimas yra vertinamas palankiai ir galėtų būti toliau plečiamas.

    Kalėjimų darbuotojai ir probuotojai yra nauja tikslinė grupė, nes jų mokymas yra labai svarbus siekiant užtikrinti pagrindines teises sulaikymo metu (ypač Europos arešto orderio atveju 26 ) ir įtvirtinant jų esminį vaidmenį užkertant kelią radikalėjimui kalėjimuose ir užtikrinant reabilitacijos programų sėkmę. Jie taip pat turi būti susipažinę su ES politika, ypač dėl kalinių pervežimo, probacijos, alternatyvių sankcijų, priežiūros, su narkotikais susijusių teisės aktų ir kitų problemų kalėjimuose 27 .

    Galiausiai kitiems teisingumo srities specialistams, pvz., tarpininkams 28 , teismo ekspertams 29 , nemokumo specialistams 30 ir teismo vertėjams žodžiu ir (arba) raštu 31 vis dažniau reikia ES teisės taikymo žinių ir gebėjimų. Jų dalyvavimo teismo procese kokybė turėtų būti gerinama vykdant atitinkamą ES teisės mokymą.

    Visų suinteresuotųjų subjektų veiksmai:

    Iki 2024 m. tęstinis ES teisės mokymas kiekvienais metais turėtų būti teikiamas:

    ·65 % teisėjų ir prokurorų;

    ·15 % teismo ir prokuratūros darbuotojų, kuriems reikalingi ES teisės gebėjimai;

    ·15 % advokatų 32 ;

    ·30 % notarų;

    ·20 % antstolių.

    Tinklų veiksmai:

    ·ETMT – sukurti visų teismo darbuotojų mokymo paslaugų teikėjų tinklą siekiant dalytis žiniomis ir geriausia patirtimi 33 ;

    ·Europos kalėjimų darbuotojų mokymo akademijų tinklas (EPTA) – veikti visose valstybėse narėse 34 , nustatyti su ES teise susijusio mokymo poreikius ir suformuluoti tinkamą atsaką;

    ·Europos probacijos konfederacija (CEP) – tęsti darbą, susijusį su mokymu.

    5.Aukštos kokybės ir veiksmingos mokymo veiklos skatinimas

    Teisėjų mokymas pats savaime nėra tikslas. Taip pat labai svarbu, kad mokymo kokybė būtų pakankamai aukšta, kad būtų pasiekti jo tikslai. Labai svarbu gera metodika, pradedant projektu, baigiant įgyvendinimu ir vertinimu. Kad galėtų lanksčiai reaguoti į kasdienius specialistų patiriamus iššūkius, mokymo paslaugų teikėjai turi nuolat stebėti mokymo poreikius ir iš nacionalinių, ir iš Europos suinteresuotųjų subjektų perspektyvos.

    Teisingumo srities specialistams reikalingas įvairių formų mokymasis: reflektyvus, konceptualus, eksperimentinis ir konkretus. Jų mokymas turėtų apimti su gyvenamąja vieta susijusią tiesioginę veiklą, e. mokymosi priemones ir mokymą darbo vietoje. Tiesioginė (įskaitant tarpvalstybinę) mokymo veikla yra labai svarbi norint ugdyti įgūdžius ir nuostatas bei kurti tarpusavio pasitikėjimą, nes ja sudaromos sąlygos laisvoms diskusijoms pasitikėjimo ir pagarbos aplinkoje. Ji turėtų būti tęsiama, kai tik tai bus leidžiama pagal sanitarines sąlygas. ES lygmens mokymas taip pat turėtų padėti išbandyti naujus metodus, pavyzdžiui, mišrius formatus (derinant tiesioginį ir internetinį mokymą) ir tiesioginį tarpprofesinį mokymą konkrečiomis svarbiomis temomis.

    Reikėtų naudoti įvairias, prieinamas mokymo priemones ir formatus siekiant prisitaikyti prie besimokančiųjų prieinamumo ir įvairovės. Vykdant mokymą reikėtų geriau išnaudoti naujas technologijas 35 , kad būtų pasiekta platesnė auditorija ir palaikoma mokymo kokybė. Šis poreikis yra didesnis dėl tebesitęsiančios pandemijos ir perėjimo nuo tiesioginės veiklos prie nuotolinio mokymo.

    Aukščiausios kokybės e. mokymasis ir prieiga prie ES teisės e. išteklių turėtų tapti visų specialistų realybe. Tai turėtų papildyti ir padidinti tiesioginės veiklos naudą naujausia medžiaga ir atskiromis mokymosi priemonėmis, kad e. teisingumas būtų kuo geriau išnaudojamas.

    Nacionalinio lygmens veiklos poveikis negali būti toks pats, kaip tarpvalstybinės veiklos. Bendriesiems ir specialiesiems tarpvalstybiniams teisėjų, prokurorų ir teismo pirmininkų mainams toliau teikiama pirmenybė. Jais stiprinama bendra Europos teisminė kultūra, kuriamas pasitikėjimas ir skatinamas vienodas ES teisės taikymas. Mainai turėtų turėti akivaizdžios pridėtinės vertės dalyviams ir didinamąjį poveikį profesinėje aplinkoje.

    Reikia įrodyti, kad visu mokymu buvo pasiekti jo tikslai. Atliekant vertinimą turėtų būti įvertinamas žinių ir įgūdžių įgijimas, nuostatų pasikeitimai ir poveikis profesinės veiklos rezultatams, taip pat mokinių pasitenkinimo lygis 36 .

    Mokymo paslaugas teikiančių subjektų veiksmai:

    ·atidžiau laikytis Patarimuose mokymo paslaugų teikėjams 37 ir ETMT teisininkų mokymo metodikos Europoje vadove 38 pateiktų rekomendacijų;

    ·kasmet organizuoti bent 5 proc. visų teisėjų ir prokurorų tarpvalstybinio mokymo veiklą; skatinti naujų dalyvių dalyvavimą;

    ·teikti interaktyvų, praktišką ir visiems besimokantiems prieinamą e. mokymąsi, konkrečiai pritaikytą prie mokymo tikslų;

    ·toliau tirti šiuolaikinių technologijų, pavyzdžiui, virtualiojo tiesioginio mokymo ir išplėstos realybės sprendimų, galimybes;

    ·daugiau naudoti „kapsulinį“ (trumpą, grindžiamą naujausiomis žiniomis, koncentruotą) e. mokymą, kad būtų atsižvelgta į būtiniausius teisingumo srities specialistų poreikius konkrečiu atveju;

    ·užtikrinti, kad mokytojai būtų išmokyti išnaudoti visą e. mokymosi metodikų potencialą;

    ·kiekvieną mokymo veiklą vertinti remiantis dalyvių pasitenkinimu, padidėjusiais gebėjimais ir atitinkamais atvejais poveikiu jų veiklos efektyvumui.

    Komisijos veiksmai:

    ·atitinkamais atvejais naudoti bendrą ES remiamos veiklos vertinimo formą;

    ·į Europos e. teisingumo portalą įtraukti „Europos mokymo platformą“ 39 , kaip informacijos apie teisingumo srities specialistams skirtos mokymo veiklos centrą ir bendros prieigos prie savarankiško mokymosi apie ES teisę medžiagos vietą.

    6.Teisininkų mokymo, skirto jauniems specialistams, skatinimas

    Vykdant naujų teisingumo srities specialistų pirminį mokymą jiems turėtų būti suteiktas pagrindinis mokymas apie ES teisinę sistemą ir teisinę kultūrą 40 . Tai turėtų padėti ugdyti jų praktinį supratimą apie ES teisės vaidmenį nacionalinėse teisės sistemose, teisinės valstybės principo acquis ir jų, kaip Europos teisingumo srities specialistų, vaidmenį. Todėl pirminio mokymo (jei jo esama) metu pakankamai laiko turėtų būti skirta kokybiškam mokymui apie ES teisę, pagrindines teises, teisinės valstybės principą, teisėjo profesiją ir kalbos įgūdžius‑. Mokymas apie ES teisės sisteminius elementus 41 turi būti privalomas.

    Mokymo paslaugas teikiančių subjektų veiksmai:

    ·užtikrinti, kad kiekvienoje pirminio mokymo programoje būtų ES teisės modulių, kurie būtų įtraukti į nacionalinės teisės mokymą arba prireikus būtų atskiri;

    ·ES acquis teisinės valstybės principo ir ES pagrindinių teisių chartijos srityse, taip pat teisėjo profesijos mokymą įtraukti kaip standartinius naujiems specialistams skirtų pirminio teisininkų mokymo programų elementus;

    ·kiekvienam būsimam ar naujai paskirtam teisėjui ir prokurorui sudaryti galimybę dalyvauti tarpvalstybiniuose mainuose pirminio mokymo metu;

    ·rengiant pirminį mokymą kaip standartinį elementą įtraukti ETMT AIAKOS mainus būsimiems ir naujai paskirtiems teisėjams bei prokurorams 42 . Nacionalinės teisininkų mokymo įstaigos turėtų padėti organizuoti šiuos mainus.

    ·Į siūlomas pirminio mokymo programas kaip standartinį komponentą įtraukti teisinės kalbos kursus.

    7.Dalijimosi atsakomybe stiprinimas

    Atsakomybę už teisėjų mokymą dalijasi valstybės narės, mokymo paslaugų teikėjai, nacionalinės ir Europos teisingumo srities profesijų atstovų organizacijos ir ES. Reikalingas didesnis visų suinteresuotųjų subjektų įsipareigojimas.

    Pagrindinė atsakomybė tenka nacionaliniams suinteresuotiesiems subjektams

    Nacionaliniai mokymo paslaugų teikėjai, teisingumo ministerijos, teisminių institucijų ir prokuratūrų tarybos bei reglamentuojamųjų profesijų institucijos yra pagrindiniai subjektai, užtikrinantys, kad teikiamas mokymas atitiktų specialistų poreikius. Turi būti sudaryta galimybė naudotis tinkamais ištekliais, turint omenyje biudžetą, darbuotojus, organizuojančiais mokymą, ir laiką, kad teisingumo srities specialistai galėtų dalyvauti. Nustatant privalomas mokymo kvotas galima užtikrinti, kad mokymas būtų laikomas įprastų darbo susitarimų dalimi. Informacija ‑apie nacionalines ir ES lygmens mokymo paslaugas turi būti aktyviai platinama ir skatinama naudotis jomis.

    Vadovaujantys ir labiau patyrę teisingumo srities profesijų atstovai turėtų dalyvauti kurdami tikro mokymo kultūrą. Reikia pakeisti požiūrį, kad teisingumo vykdymo ir profesinės įstaigos taptų mokymosi organizacijomis, kuriose mokymas būtų laikomas investicija, o ne‑ trukdžiu kasdieniam darbui.

    ES teisės specialistų tinklai

    Teisingumo srities specialistams nebūtina puikiai išmanyti visus ES teisės elementus, tačiau atsiradus poreikiui reikia jos laikytis. Jie turėtų turėti galimybę kreiptis į lygiavertį asmenį, kuris gali suteikti žinių ir pagalbos ES teisės klausimais turėdamas visišką teisinį nepriklausomumą ir priklauso šiuo tikslu nacionaliniu lygmeniu sukurtam tinklui. Tai yra pripažinta nacionalinių ES teisės teismų koordinatorių tinklų pridėtinė vertė.

    Išskirtinis Europos teisėjų mokymo tinklo vaidmuo

    ETMT turi geriausias galimybes per savo narius koordinuoti nacionalinę mokymo apie ES teisę veiklą ir plėtoti tarpvalstybinį teisėjų ir prokurorų mokymą, įskaitant mainus 43 . Jo devyni teisėjų mokymo principai 44 tampa pasauliniu gero teisėjų mokymo standartu. Jai reikalingas pastovus ir tinkamas finansavimas.

    ES lygmens subjektai yra pagrindiniai daugikliai

    Europos teisės akademija (ERA) ir Europos viešojo administravimo institutas (EVAI, Liuksemburgas) padeda kaupti ES teisės žinias. Jie turėtų toliau gerinti teikiamus mokymus, užtikrinti savo veiklos kokybę ir skatinti savo rezultatų perleidžiamumą.

    Teisingumo srities specialistų tinklai, pvz., Advokatūrų ir teisininkų draugijų taryba (CCBE) advokatams, Europos notariatas notarams ir Europos teisminių institucijų pareigūnų sąjunga antstoliams, taip pat atlieka esminį vaidmenį gerindami ES teisės mokymą. Jie labai svarbūs siekiant visapusiškai įgyvendinti šią strategiją užtikrindami, kad jų nariai įsisavintų ir pakartotinai naudotų sukurtą medžiagą, ir skatindami mokymo veiklos nacionalinį pristatymą. Šis mokymo paslaugų teikėjų iš skirtingų valstybių narių keitimasis patirtimi turėtų jiems sudaryti sąlygas apsvarstyti teikiamo mokymo trūkumus, kurti naujoves ir remtis geriausia patirtimi su patvirtintais rezultatais.

    Europos teisingumo srities specialistų tinklai, orientuoti į atskiras ES teisės sritis, taip pat atlieka svarbų informacijos skleidėjų vaidmenį.

    Komisijos parama

    Komisija per Teisingumo programą ir kitas reikšmingas finansavimo sistemas rems aukštos kokybės mokymo projektus, turinčius Europos aspektą 45 . Ji rems informacijos skleidėjų, įskaitant mokytojus, mokymą ir skatins tarpvalstybinį mokymo paslaugų teikėjų konsorciumą. Ji toliau skatins šios srities tinklų darbą, skatins jų bendradarbiavimą per konferencijas ir stiprins šiuolaikinių technologijų ir Europos e. teisingumo portalo naudojimą.

    Komisija rems projektus, skirtus ES prioritetinėms sritims, kuriais išbandomos naujos idėjos ir reaguojama į konkrečius ad hoc poreikius. Ji skirs daug dėmesio mokymo poreikių vertinimui ir rezultatų tvarumui. Ji reikalaus, kad teikėjai, besinaudojantys ES bendru finansavimu, dėtų daugiau pastangų, kad užtikrintų mokymo ir kitų rezultatų patvarumą. Ji naudosis visomis Finansiniame reglamente numatytomis priemonėmis, kad supaprastintų galimybę pasinaudoti ES lėšomis, įskaitant paraiškų ir dotacijų valdymo procesus 46 .

    Mokymas, skirtas ne ES teisingumo srities specialistams

    Europos teisėjų mokymas visų pirma skirtas ES teisingumo srities specialistams. Tačiau ilgainiui bendradarbiavimas buvo pasiūlytas ES šalims kandidatėms ir potencialioms kandidatėms bei kitoms šalims, išreiškusioms susidomėjimą susipažinti su ES teismine kultūra 47 , kad pagerintų savo teisingumo sistemų veikimą. Konkrečiai kalbant, šalyse kandidatėse ir potencialiose kandidatėse reikalingas mokymas apie teisinės valstybės principo acquis 48 , nes jos turi teikti pirmenybę demokratijos, teisinės valstybės principo ir pagarbos pagrindinėms teisėms skatinimui, kad pasirengtų įstojimui į ES 49 .

    Komisija itin skatina Vakarų Balkanų regiono teisingumo srities specialistų dalyvavimą tarpvalstybiniame teisininkų mokyme. ES parama regione yra skirta užtikrinti suderinamumą ir tvarumą ir spręsti sunkumus remiantis pagrįstu mokymo poreikių vertinimu ir į problemą orientuotu (o ne paramos teikėjų skatinamu) požiūriu. Reikia toliau stiprinti struktūrinį Vakarų Balkanų šalių teisėjų mokymo paslaugų teikėjų bendradarbiavimą ir regiono, ir ES lygmeniu. Atitinkamais atvejais, vykdant tokį bendradarbiavimą, turėtų būti stiprinamas ETMT, kuris yra žinių centras ir kuris galėtų padėti stiprinti pajėgumus ir metodikos patobulinimus, vaidmuo.

    Galima ieškoti glaudesnės sąveikos su ES finansuojamomis teisėjų mokymo iniciatyvomis kitose ne ES šalyse, ypač Afrikoje ir Lotynų Amerikoje, prisidedant prie demokratijos, žmogaus teisių ir teisinės valstybės principo stiprinimo 50 .

    Tvarumas

    Bus itin skatinama užtikrinti mokymo modulių, paketų ir publikacijų, pvz., naudojant ES lėšas 51 kuriamų vadovų ir gairių, kuriuos bendrai naudoja nacionaliniai ir ES lygmens mokymo paslaugų teikėjai, sklaidą, įgyvendinimą, pakartotinį naudojimą ir pritaikymą prie nacionalinio konteksto, taip pat į daugiklius, pvz., mokytojus, nukreiptą mokymą.

    Stebėsena

    Komisija toliau teiks ataskaitas apie teisingumo srities specialistų mokymo apie ES teisę eigą. Kartu su suinteresuotaisiais subjektais ji svarstys, kaip pagerinti duomenų rinkimą ir analizę.



    Rekomendacijos:

    ·Visoms valstybėms narėms – įkurti nacionalinį ES teisės koordinatorių teisėjams ir prokurorams tinklą; skatinti tokių tinklų tarpvalstybinį bendradarbiavimą;

    ·kitų profesijų teisingumo srities specialistams – sukurti panašias pareigas, kad būtų užtikrintas tarpusavio mokymasis darbo vietoje.

    Suinteresuotųjų subjektų veiksmai:

    ·ETMT – teikti kokybišką mokymą, įskaitant e. mokymą, skirtą teisėjams ir prokurorams, atsižvelgti į teismo darbuotojų poreikius ir sustiprinti ES lygmens rezultatų didinamąjį poveikį gerinant jo narių teikiamą ES teisės mokymą;

    ·ES lygmens tinklai, mokymo paslaugų teikėjai ir teisingumo srities specialistų organizacijos – toliau skatinti, koordinuoti ir (arba) organizuoti tarpvalstybinio mokymo veiklą, įskaitant sąveikiąją internetinę veiklą, kartu didinant mokymo poveikį.

    Komisijos veiksmai:

    ·remti suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimą, kad būtų lengviau pasiekti šios strategijos tikslus;

    ·skirti ES finansinę paramą aukštos kokybės projektams, kuriais tvariai atsižvelgiama į konkrečius mokymo poreikius, taip pat per Teisingumo programą skirti paramą ETMT;

    ·bendradarbiaujant su suinteresuotaisiais subjektais sukurti geresnę stebėsenos sistemą.

    8.Išvada

    Šioje 2021–2024 m. Europos teisėjų mokymo strategijoje nustatyta plataus užmojo pagrindinių veiksmų, kuriais siekiama skatinti teisingą ir veiksmingą ES teisės taikymą, sistema. Ja siekiama sukurti bendrą Europos teisminę kultūrą, grindžiamą teisinės valstybės principu, pagrindinėmis teisėmis ir tarpusavio pasitikėjimu.

    Siekdama užtikrinti sėkmingą strategijos įgyvendinimą Komisija visus suinteresuotuosius subjektus – teisingumo ministerijas, teisminių institucijų ir prokuratūrų tarybas, savireguliuojamų profesijų tarybas, Europos teisingumo srities specialistų asociacijas, nacionalinius ir ES lygmens mokymo paslaugas teikiančius subjektus, institucijas ir įstaigas – ragina įsipareigoti siekti jos kiekybinių ir kokybinių tikslų.

    Komisija nuolat stebės strategijos įgyvendinimą ir bendradarbiaus su kitomis ES institucijomis, kad užtikrintų reikiamą politinę paramą tikslams įgyvendinti.

    (1)

          Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 81 straipsnio 2 dalies h punktas ir 82 straipsnio 1 dalies c punktas.

    (2)

         COM(2011) 551 galutinis.

    (3)

          Teisininkų mokymai ES valstybėse narėse, Europos Parlamento tyrimas (IPOL-JURI-ET(2011)453.198).

    (4)

          2011–2020 m. Europos teisėjų mokymo strategijos vertinimas, Komisijos tarnybų darbinis dokumentas (SWD(2019) 380).

    (5)

          Komisijos Teisingumo ir vartotojų reikalų generalinio direktorato ataskaitos.

    (6)

          https://ec.europa.eu/info/consultations/training-justice-professionals-eu-law-evaluation_lt

    (7)

          Komisijos komunikatai Teisinės valstybės stiprinimas Sąjungoje. Veiksmų planas. (COM(2019) 343 final) ir 2020 m. teisinės valstybės principo taikymo ataskaita. Teisinės valstybės padėtis Europos Sąjungoje. (COM(2020) 580 final).

    (8)

          Žr. Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą, Duomenų apsaugos teisėsaugos srityje direktyvą ir naujausią ESTT jurisprudenciją, pvz., 2014 m. balandžio 8 d. Sprendimą Digital Rights, sujungtos bylos C-293/12 ir C-594/12; 2016 m. gruodžio 21 d. Sprendimą Tele2 Sverige, C-203/15.

    (9)

         Komisijos komunikatas, „Strategija, kuria siekiama pagerintiPagrindinių teisių chartijos taikymą ES“ (COM(2020) 711 final).

    (10)

          Atsižvelgiant į Komisijos komunikatą Teisingumo sistemos ES skaitmeninimas (COM(2020) XXX final).

    (11)

          Tarybos išvados Teisė kreiptis į teismą. Naudojimasis skaitmeninimo teikiamomis galimybėmis (2020/C 342 I/01).

    (12)

          Komisijos komunikatas 2020–2025 m. ES strategija dėl nusikaltimų aukų teisių (COM(2020) 258 final).

    (13)

          Būsima ES strategija dėl vaikų teisių (bus priimta 2021 m.).

    (14)

          Žr. Tarptautinės teisininkų komisijos vadovą Women’s access to justice for gender-based violence: http://www.icj.org/wp-content/uploads/2016/03/Universal-Womens-accesss-to-justice-Publications-Practitioners-Guide-Series-2016-ENG.pdf

    (15)

          Visą gyvenimą trunkantis profesinis mokymas.

    (16)

          Tai apima mokymą apie unikalius teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo mechanizmus, pvz., pagal Reglamentą dėl bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje (Reglamentą (ES) 2017/2394).

    (17)

          Pvz., nesąžiningi prekiautojai užsiima nesąžiningos prekybos praktika, visuotinai atšaukiami skrydžiai neatsižvelgiant į vartotojų teises gauti kompensaciją.

    (18)

          Komisijos komunikatas Ilgalaikis geresnio bendrosios rinkos taisyklių įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo veiksmų planas, (COM(2020) 94 final).

    (19)

         Komisijos komunikatas ES vidaus investicijų apsauga (COM(2018) 547 final).

    (20)

          Pvz., kibernetiniai išpuoliai sveikatos srityje, prekyba falsifikuotais vaistais, sukčiavimas, susijęs su apsaugos priemonėmis ar COVID-19 testais, ir neteisėtas sanitarinių atliekų šalinimas.

    (21)

          https://www.cepol.europa.eu/media/news/cepol-issues-fast-track-needs-analysis-impact-covid-19-law-enforcement-training

    (22)

          T. y. teisėjo įgūdžiai ir nuostatos.

    (23)

          Žr. 5 išnašą ir 2020 m. ataskaitą; https://ec.europa.eu/info/law/cross-border-cases/training-legal-practitioners-and-training-practices_lt .

    (24)

          Kalbama apie visas jurisdikcijas, įskaitant administracines.

    (25)

          Žr. Komisijos komunikatą (COM(2013) 172).

    (26)

          Žr. 2016 m. balandžio 5 d. Sprendimą Aranyosi ir Căldăraru, C-404/15 ir C-659/15 PPU, 2018 m. liepos 25 d. Sprendimą ML, C-220/18 PPU ir 2019 m. spalio 15 d. Sprendimą Dorobantu, C-128/18.

    (27)

          2021–2025 m. ES kovos su narkotikais darbotvarkė ir veiksmų planas (COM(2020) 606).

    (28)

         2008 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/52/EB dėl tam tikrų mediacijos civilinėse ir komercinėse bylose aspektų (OL L 136, 2008 5 24, p. 3).

    (29)

          Tarybos išvados ir veiksmų planas dėl tolesnių veiksmų siekiant sukurti Europos kriminalistikos erdvę (10128/16).

    (30)

          2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/848 dėl nemokumo bylų (OL L 141, 2015 6 5, p. 19) ir 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/1023 dėl prevencinio restruktūrizavimo sistemų, skolų panaikinimo ir draudimo verstis veikla ir priemonių restruktūrizavimo, nemokumo ir skolų panaikinimo procedūrų veiksmingumui didinti, kuria iš dalies keičiama Direktyva (ES) 2017/1132 (Restruktūrizavimo ir nemokumo direktyva) (OL L 172, 2019 6 26, p. 18).

    (31)

         2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/64/ES dėl teisės į vertimo žodžiu ir raštu paslaugas baudžiamajame procese (OL L 280, 2010 10 26, p. 1).

    (32)

          Atliekant advokatų mokymo stebėseną bus atsižvelgta į duomenų rinkimo sunkumus;

    (33)

          Komisija teigiamai vertina ETMT sprendimą, kad jo tikslinė grupė apimtų teismo ir prokuratūros darbuotojus.

    (34)

          Dabartinės ES narės: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Estija, Ispanija, Italija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovėnija, Suomija, Švedija ir Vokietija.

    (35)

         Pvz., virtualus tiesioginis mokymas: sąveikioji virtuali klasė; virtualioji realybė; virtualioji mokymo aplinka, prie kurios prieinama naudojant skaitmeninius įtaisus; išplėstinė realybė: realaus pasaulio aplinka, papildyta kompiuterio sukurta percepcine informacija; mišri realybė: į realybę įtraukti virtualieji elementai.

    (36)

          Žr. ETMT gaires dėl teisininkų mokymo veiklos vertinimo; https://bit.ly/2UDmqtX

    (37)

          https://e-justice.europa.eu/fileDownload.do?id=9f252d82-8ef4-4f6e-b562-372f9fa50096

    (38)

          http://www.ejtn.eu/Methodologies--Resources/Training-Methods

    (39)

          https://e-justice.europa.eu/content_european_training_platform-37158-lt.do

    (40)

          Būsimų ar naujai paskirtų specialistų mokymas.

    (41)

          Bendrieji ES teisės principai ir teisių gynimo priemonės, ESTT funkcijos, teisminio bendradarbiavimo veikimas, mokymas, kur rasti svarbią informaciją bei formas ir pan.

    (42)

          Pagal AIAKOS programą būsimi ar naujai paskirti teisėjai iš skirtingų valstybių narių suburiami teisininkų mokymo institucijoje arba teismuose ir (arba) prokuratūrose, kad būtų skatinamas tarpusavio supratimas apie skirtingą Europos teisminę kultūrą ir sistemas bei didinamas jų informuotumas apie jų (būsimo) darbo Europos aspektą.

    (43)

          Tarybos išvados „Praktikuojančių teisininkų mokymas: viena iš svarbiausių priemonių siekiant konsoliduoti ES acquis (2014/C 443/04).

    (44)

          http://www.ejtn.eu/PageFiles/15756/Judicial%20Training%20Principles_LT.pdf  

    (45)

         Prie jų priskiriami Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl „Europos socialinio fondo +“ (ESF+) (COM(2018) 382), Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo sukuriama Sąjungos švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto programa „Erasmus“ (COM(2018) 367), Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Teisių ir vertybių programos (2021–2027 m.) (COM(2018) 383), Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl aplinkos ir klimato politikos programos (LIFE) (COM(2018) 385), Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ES kovos su sukčiavimo programos (COM(2018) 386) ir Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl pasirengimo narystei paramos priemonės (PNPP III) (COM(2018) 465).

    (46)

          Žr. 4 išnašą (44 psl.).

    (47)

          Bendras komunikatas Europos kaimynystės politikos peržiūra (JOIN(2015) 50 final); Rytų partnerystės politika po 2020 m. Atsparumo stiprinimas. Visiems naudinga Rytų partnerystė (JOIN(2020) 7 final).

    (48)

          Komisijos komunikatas Stojimo proceso stiprinimas. Įtikima ES perspektyva Vakarų Balkanų šalims (COM(2020) 57 final).

    (49)

          Tarybos išvados dėl plėtros, stabilizacijos ir asociacijos proceso (7002/20).

    (50)

          Visapusiškos strategijos su Afrika kūrimas (JOIN(2020) 4 final); Europos Sąjunga, Lotynų Amerika ir Karibai: bendros ateities kūrimo pastangos (JOIN(2019) 6 final).

    (51)

         Pvz., teisėjams ir prokurorams skirtas mokymo apie teisinės valstybės principą vadovas ( http://www.ejtn.eu/PageFiles/16144/2019-056-Training%20guide-v5_FINAL.pdf ); Teisinės valstybės principas Europoje – specialistų ir mokslininkų nuomonės ( http://www.ejtn.eu/PageFiles/16144/2019-056-RoL%20Manual-170x240-WEB_FINAL.pdf ), ES aplinkos teisės mokymo paketas ( https://ec.europa.eu/environment/legal/law/training_package.htm ).

    Top