EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0287

2016 m. birželio 9 d. Teisingumo Teismo (šeštoji kolegija) sprendimas.
Eurospeed Ltd prieš Szegedi Törvényszék.
Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Kelių transportas – Reglamentas (EB) Nr. 561/2006 – Vairuotojo atsakomybė už pareigos naudoti tachografą pažeidimus.
Byla C-287/14.

Court reports – general

Byla C‑287/14

Eurospeed Ltd

prieš

Szegedi Törvényszék

(Gyulai törvényszék prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą — Kelių transportas — Reglamentas (EB) Nr. 561/2006 — Vairuotojo atsakomybė už pareigos naudoti tachografą pažeidimus“

Santrauka – 2016 m. birželio 9 d. Teisingumo Teismo (šeštoji kolegija) sprendimas

Transportas – Kelių transportas – Socialinės nuostatos – Reglamentas Nr. 561/2006 – Nacionalinės teisės aktai, kuriuose numatyta, kad už šio reglamento pažeidimą atsako vairuotojas, o ne jį įdarbinusi įmonė, arba vairuotojas ir ši įmonė – Leistinumas

(Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 561/2006)

Reglamentas Nr. 561/2006 dėl tam tikrų su kelių transportu susijusių socialinių teisės aktų suderinimo ir iš dalies keičiantis reglamentus Nr. 3821/85 ir Nr. 2135/98 bei panaikinantis Reglamentą Nr. 3820/85 turi būti aiškinamas taip, kad juo nedraudžiami nacionalinės teisės aktai, pagal kuriuos vairuotojui, o ne jį įdarbinusiai įmonei, arba vairuotojui ir šiai įmonei kartu tenka atsakomybė už šio vairuotojo padarytus šio reglamento pažeidimus.

Pirma, minėto reglamento 19 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad kiekviena valstybė narė įgalioja kompetentingas institucijas taikyti sankcijas įmonei ir (arba) vairuotojui už jos teritorijoje nustatytą šio reglamento pažeidimą, už kurį sankcija dar nebuvo taikyta. Taigi iš šios nuostatos formuluotės aiškiai matyti, kad Reglamente Nr. 561/2006 nustatytos konkrečios pareigos tiek transporto įmonėms, tiek vairuotojams ir jie abu laikomi atsakingais už savo atitinkamų pareigų pažeidimus. Be to, pagal šio reglamento 19 straipsnio 2 dalies pirmą sakinį ši galimybė taikyti sankcijas už šio reglamento pažeidimus išplečiama ir dėl pažeidimų, padarytų už atitinkamos valstybės narės teritorijos ribų.

Antra, tokias pačias išvadas galima daryti remiantis minėto reglamento 10 straipsnio 3 dalimi.

Galiausiai, nors Reglamentu Nr. 561/2006 iš tiesų, be kita ko, siekiama pagerinti kelių transporto sektoriaus darbuotojų darbo sąlygas, nėra pagrindo manyti, kad Sąjungos teisės aktų leidėjas ketino visiškai atleisti vairuotojus nuo atsakomybės už jų padarytus pažeidimus, ypač kai šie pažeidimai išimtinai susiję su jų funkcijų vykdymu. Be to, abu minėto reglamento tikslai, t. y. pagerinti darbo sąlygas ir saugų eismą keliuose, reiškia pareigą iš principo kelių eismo transporto priemonėse įrengti patvirtinto tipo tachografą, kurį naudojant būtų galima patikrinti, ar laikomasi vairavimo ir vairuotojų poilsio laiko. Aiškinant šį reglamentą kaip draudžiantį galimybę taikyti vairuotojams sankcijas už jų pareigų pagal minėtą reglamentą pažeidimą, būtų trukdoma, be kita ko, siekti tikslo bendrai pagerinti saugų eismą keliuose.

(žr. 31–33, 37–39, 41 punktus ir rezoliucinę dalį)

Top