Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62011CJ0651

    Sprendimo santrauka

    Byla C-651/11

    Staatssecretaris van Financiën

    prieš

    X BV

    (Hoge Raad der Nederlanden prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

    „PVM — Šeštoji direktyva 77/388/EEB — 5 straipsnio 8 dalis — Sąvoka „viso turto arba jo dalies perleidimas“ — 30 % bendrovės, kuriai akcijų perleidėjas teikia PVM apmokestinamas paslaugas, akcijų perleidimas“

    Santrauka – 2013 m. gegužės 30 d. Teisingumo Teismo (devintoji kolegija) sprendimas

    Mokesčių teisės aktų suderinimas — Bendra pridėtinės vertės mokesčio sistema — Šeštoji direktyva — Viso turto arba jo dalies perleidimas — Sąvoka — 30 % bendrovės akcijų perleidimas, kurį atlieka akcininkas, teikiantis šiai bendrovei apmokestinamas paslaugas — Netaikymas — Kitų akcininkų tuo pačiu momentu atliekamas visų likusių akcijų perleidimas tam pačiam perėmėjui — Perleidimas, glaudžiai susijęs su vadovavimu bendrovei veikla — Poveikio nebuvimas

    (Tarybos direktyvos 77/388 5 straipsnio 8 dalis ir 6 straipsnio 5 dalis)

    Šeštosios direktyvos 77/388 dėl valstybių narių apyvartos mokesčių įstatymų derinimo – Bendra pridėtinės vertės mokesčio sistema 5 straipsnio 8 dalis ir (arba) 6 straipsnio 5 dalis aiškintinos taip, kad 30 % bendrovės, kuriai akcijų perleidėjas teikia pridėtinės vertės mokesčiu apmokestinamas paslaugas, akcijų perleidimas negali būti prilygintas viso turto – prekių ar paslaugų – ar jo dalies perleidimui, kaip tai suprantama pagal šias nuostatas, neatsižvelgiant į tai, kad kiti akcininkai praktiškai tuo pačiu momentu perleidžia visas likusias šios bendrovės akcijas tam pačiam asmeniui ir kad šis perleidimas glaudžiai susijęs su vadovavimo tai bendrovei veikla.

    Iš tiesų viso turto ar jo dalies perleidimo sąvoka apima verslo ar įmonės savarankiškos dalies, apimančios materialųjį ir prireikus nematerialųjį turtą, kuris visas kartu sudaro įmonę ar įmonės dalį, galinčią vykdyti savarankišką ekonominę veiklą, perleidimą. Tačiau vien paprastas bendrovės akcijų įsigijimas, turėjimas ir pardavimas savaime nelaikomas ekonomine veikla, kaip tai suprantama pagal Šeštąją direktyvą, nes paprastas kitų įmonių kapitalo dalių turėjimas nėra turto naudojimas siekiant gauti nuolatinių pajamų. Todėl bendrovės akcijų perleidimas, nepaisant akcijų skaičiaus, gali būti prilygintas viso turto ar jo dalies perleidimui, tik jei kapitalo dalys yra nepriklausomo vieneto dalis, kuri leidžia vykdyti savarankišką ekonominę veiklą, ir jei šią veiklą tęsia perėmėjas. Tačiau vien akcijų perleidimas, kurio nelydi turto perleidimas, neleidžia perėmėjui, kaip perleidėjui, tęsti savarankiškos ekonominės veiklos. Šiuo atžvilgiu akcininkai yra ne įmonės, kurioje jie turi savo akcijų, turto savininkai, o akcijų savininkai, todėl jie turi teisę į dividendus.

    Be to, pagal pagrindinį pridėtinės vertės mokesčio sistemos principą šis mokestis taikomas kiekvienam gamybos ar paskirstymo sandoriui, atskaičius minėtą mokestį, kuris buvo tiesiogiai taikytas įvairioms tų prekių ir paslaugų kainos sudedamosioms dalims. Šeštosios direktyvos 5 straipsnio 8 dalies formuluotėje vartojama sąvokos „perleidėjas“ vienaskaitos forma, o tai reiškia, kad ši nuostata netaikoma tuo atveju, jei keli perleidėjai parduoda savo akcijas tam pačiam perėmėjui. Iš to matyti, kad kiekvienas sandoris turi būti vertinamas individualiai ir savarankiškai.

    (žr. 32, 36, 38, 39, 45–47, 58 punktus ir rezoliucinę dalį)

    Top